Officieel orpan der gemeente Sneek riz LSI P. S. BAKKER, LEEUWARDEN N NIEUWE ZENDINGEN! Itoom 1- AFDEELINC - i I sificwher (72e Jaargang) Dii Ho. hostaal uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal NIEUWSTIJDINGEN. I COURANT I 45e Jaargang Officiéél gedeelte. IT aan LL Koopt aan het adres, waar de prijs geheel overaten* komt met de prachtkwaliteit, di» geleverd wor^t I I I Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiënjworden in beide bladen opgenomen. kok JAqUET EN VEST FANTASIE PANTALON - NF nKi i de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een MANTELS I. 2. 3. De medailles van een oude vrouw. I op kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de gemeente- Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. I van Punt X. BEGROOTING 1929. Xlli. Behandeling van de gemeente-begrooting Z. h. Alsnu ƒ68.- ƒ45.- ƒ14.- ER COURAN wegdek zullen krijgen. Alleen dit nog. Zouden de winkeliers van den Oosterdijk nu niet zooveel mogelijk het etaleeren op de trottoirs willen nalaten, of tot het hoogst noodige beperken? Onze stad en vooral de Oosterdijkers geluk gewenscht met deze moderniseering. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. tusschen het achtererf zijner woning aan no. 14, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, ontvingen wij heden. Deze Mantels, vervaardigd naar de allernieuwste modellen, zullen door ons zeer voordeelig aangeboden worden De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in t' Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp,“jTirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. worden ingevoerd, en dat gebeurt nu spoedig. De heer P o t m a deelt nog mede, dat de stukken inzake de closetinrichtingen door de commissie voor de bedrijven behan deld, waarop de heer Breeuwsma doelde, betrekking hadden op de huizen aan de Kapelstraat. s. wordt deze begrooting vastgesteld. is aan de orde de gemeentebegrooting. De moderniseering van den Oosterdijk. De moderniseering van den Oosterdijk zal deze week gereed komen. Het moge de bewoners van deze straat wat lang ge duurd hebben, geen hunner zal kunnen ontkennen dat de tijd er aan gegeven, ook welbesteed was, immers de gedaantever wisseling is radicaal. Stoepen, hekjes enz. hebben plaats ge maakt voor ruime trottoirs, terwijl in de plaats van de oude bestrating, welke bestond uit gedeeltelijk straatklinkers en de z.g. scoria bricks, een asphaltdek is aangebracht. Onder de trottoirs zijn de kabels, water en gasleidingen, huisrioleeringen enz. gelegd, terwijl in het midden der straat een nieuwe moderne hoofdrioleering is aangebracht. Deze hoofdrioleering, is weer onderdeel van een voor de geheele binnenstad ont worpen centraal rioleeringsnet. De gedeelten hoofdrioleering die dus zoo elk jaar hier en daar in de stad worden aangebracht, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van H. VROLIJK, fabrikant aldaar om vergunning tot uit breiding van de Koper- en Metaalgieterij, Slijperij, Draaierij en Metaalklbpperij in het NIEUW annex SNEEKER VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, MAANDAG 29 OCTOBER 1928, ’s voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Punt 1. Notulen van de vergadering van 22 October 1928. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Adres van den Christelijken Besturenbond te Sneek, houdende adhaesiebetuiging aan het voorstel van Burge meester en Wethouders tot afschaffing van de kermis. (No. 1.824.511.2(18)). b. Adres van het bestuur der Afd. Sneek van de Natio nale Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging, houdende ad haesiebetuiging aan het voorstel van B. en W. tot af schaffing van de kermis. c. Adres van het bestuur der Vereeniging „Midden stand” te Sneek, houdende verzoek, het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de kermis niet aan te nemen. d. Adres van de Christ. Jongelingsvereeniging „Timo- theus” te Sneek, houdende adhaesiebetuiging aan het voorstel vara B. en W. tot afschaffing van de kermis. Worden behandeld bij punt XIII. Punt Ill. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om tot H. M. de Koningin het verzoek te richten het tot stand KLEEDING MAAR MAAT J S# - 7LJ!l staan niet op zich zelf, doch vormen onder- deelen van het voor de geheele binnenstad ontworpen net, zoodat bij voortgaanden aanleg, op den duur een geheel in elkaar passende en bij elkaar behoorende rioleering ontstaat. Onze eerste asphaltbestrating is het z.g. Schröder systeem van de N.V. Key’s Asphaltfabrieken te Rotterdam, welk systeem door zijn billijke prijs, hier kon worden toegepast. Een bestrating van hetzelfde systeem is vorig jaar gelegd op een gedeelte van de Rijksweg Leeuw -Harl. Het asphaltdek bestaat uit een mengsel van hoofdzakelijk kalksteen en zuivere asphalt. Dit mengsel hetwelk ter dikte van circa 8 cM. wordt aangebracht op de onderlaag of fundeering wordt door walsen tot circa 5x/2 cM. dikte samengeperst. Evenwel wordt door de wals niet de volledige comprimatie bereikt. Het volledige comprimeeren, of samenpersen, geschiedt door het verkeer zelf, dat de asphaltlaag tot ongeveer 4l/2 cM. dikte terugbrengt. Omdat dus door het walsen nog geen volledige samenpersing wordt verkregen, ziet men bij dit systeem in den eersten tijd na het berijden ondiepe wiel sporen en putjes ontstaan. Dit zijn dus geen voorteekenen van stuk rijden of anderszins, doch dit is alleen het gevolg van plaatselijke indrukken, omdat het proces van de volledige comprimatie enkele maanden duurt. Deze sporen en putjes verdwijnen weer vanzelf door het verkeer en het ontstaan ervan is slechts een symptoom van het volledig verhardings- proces. Wij hopen dat onze eerste asphaltstraat niet de laatste zal zijn, dat dit systeem zoo goed zal voldoen, dat meerdere straten dit Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11‘/2 en 12J/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 29 en 30 Oct. 1928: jongens- broek w.i. jongensportret. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 29 en 30 Oct. 1928: rijwielbelastingmerk in etui, M. Ringma, IJlsterkade 38; lot van het Groene Kruis, M. Hoekstra, IJsterkade 67; paar zwarte kousen, J. Veldhuis, Oude Koemarkt 73; bril in étui, R. Bijlsma, Geeuwkade 64; dameshandtaschje met inh., de Bruin, Pa rallelweg; mesje, A. Blok, le Steenklip- straat 98. Punt 1929. (De rapporten van de le en 2e sectie en de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders zijn op genomen onder de nummers 104, 105 en 106 der bijlagen, dossierno. X 07.352.11(15)), met de daarbij behoorende voorstellen en adviezen. Eerst worden algemeene beschouwingen gehouden. De heer Breeuwsma zegt, dat als de sobere opmerkingen in de sectieverslagen als maatstaf der kritiek op deze begrooting in de sectiesi geuit, moeten dienen, ze niet beantwoorden aan spr.’s verwachting. Maar in de sectie-rapporten kunnen de zaken van algemeenen aard moeilijk door den rapporteur worden samengevat en door B. en W. dus ook moeilijk beantwoord. Spr. wenscht daarom enkele opmerkingen te maken en wil eerst zeggen, dat hij wel eens met meer lust deelgenomen heeft aan de behandeling eener begrooting dan thans, waarbij Jijen ge handicapt wordt door posten, waarvan B. en W. zelfweggen, dat zij die niet geraamd hebben in verband met een logische opzet der begrooting, doch er bij hebben rekening gehouden met het opvangen van de schok, welke groote uitgaven in de begrooting 1930 zullen veroorzaken. Zou hetzelfde resultaat echter niet zijn bereikt als men deze posten toch zoo juist mogelijk geraamd had en het begrootings-systeem geen geweld had aangedaan? Sprekers tweede vraag omvat de kwestie der reserve, te vormen uit overschotten van vorige begroetingen. De wensche- •lijkheid daartoe is door B. en W. vorig jaar sterk betoogdi en die meening werd door den raad gedeeld. Toch wordt die wensch dit jaar niet vervuld; ook voor 1929 is het batig slot van 1927 als gewone ontvangst opgenomen. Maar zou het toch niet kunnen zijn geprobeerd deze f l!^X)0 als afzonderlijk fonds te zien? Spr. acht dat mogelijk. Immers er zijn posten die nog een vrij belangrijke speling inhouden, zoodat spr. ook een sluitende begrooting 1929 mogelijk acht zonder gebruikmaking van het saldo 1927. Spr. zou de meening van B. en W. daarover wel eens willen hooren. Zoo ontbreekt er in de begrooting een belangrijke inkomst, die er nog wel op zal komen (spr. doelt blijkbaar op de kermis; verslaggever); dan zijn er de keurloonen, mogelijk is de raming van meerdere inkomsten uit de bedrijven, dan is er de stijging van het belastbaar inkomen, er is f300. geraamd voor verlies op gemeentelijk bezit. Spr. zou wel durven lamen dat de speling die in deze posten zit, wel minsten f 19000 zal bedragen en dus de begrooting sluitend ?al zijn zonder gebruikmaking van het saldo 1927. Men zou door deze ontvangsten hooger te ramen de post voor onvoorziene uit gaven kunnen verhoogen en het dan eens aanzien. Spr. geeft toe dat het eindresultaat hetzelfde zal zijn, maar men stelt de begrooting zuiver en begint met het afzonderlijk beheer der overschotten, wat noodzakelijk is om de noodige stabiliteit in de begrootingen te krijgen. Wij staan voor jaren, die zware eischen zullen stellen aan de stuurmanskunst in d&e gemeente om belastingverhooging te voorkomen. Daarom acht spr. he' nu de tijd om over deze twee belangrijke kwesties nog eens van gedachten te wisselen. In de laatste jaren zijn hier belang rijke besluiten genomen, groote dingen vestigen de aandacht op onze gemeente als: slachthuis, veemarkt, dempingsplannen, een belangrijke verkeersverbetering Oosterdijk, de verbetering SMOKING ÜO&TCIUM naarmaar vanaf 62.- t» sierno. X 07.351.12(71)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Breeuwsma heeft geen overwegend bezwaar tegen dit voorstel, Idoch waarom wordt deze grond f2 per M.2 goedkooper afgestaan dan die aan de h.h. v. d. Poel c. s. in de vorige vergadering? 1 bouwverordening. De Vo o rz.: Deze grond heeft minder waarde dan de andere, welke tegen de veemarkt ligt. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de opspuiting van het terrein aan den Oppenhuizerweg, waarop het openbaar slachthuis zal worden gebouwd, onderhands aan te besteden aan S. Krikke te Heerenveen. (Bijlage 109; dossierno. 1.773.12(4)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De totaal som is f 8000. Z. h. s. aangenomen als voongesteld. Punt VI. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders van de tabellen tot vaststelling van de afschrijvingsper centages op de gebouwen enz. van de gasfabriek en de waterleiding. (Bijlage 88; dossierno. II 07.352(8) en (9)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1928. (Bijlage 89; gebouw aan de Prins Hendrikkade No. 35, kadastraal bekend, gemeente Sneek, Sectie B No. 3539 door bijbouwing van le een gieterij, waarin te plaatsen een ventilator en een tiectrische zandbereidingsmachine, respectievelijk aan te drijven door electro- motoren van 2/3 P.K. en 2 P.K. 2e een afbramerij en 3e een magazijn. dat op Woensdag den 14 Nov. 1928, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Sneek, 31 October 1928. De Voorz.: Het concept der nieuwe verordening is bij B. 2346 en het talud van den gashouder. (Bijlage 108; dos- i en W., doch het moet nog behandeld. sierno. X 07.351.12(71)). De heer De Groot: n,,° driB jnn' Het I. v. A. O. richt in een advertentie in dit nummer een laatste waarschuwing tot hen, die nog verzuimden zich van toe gangsbewijzen te voorzien. Het is nu reeds zoo goed als zeker, dat het Instituut Vrij dag a.s. evenals bij zijn vorige tooneelvoor- stellingen weder een volle zaal zal hebben. In verband met dit feit is het zeer ge wenscht, dat niemand vergeet gebruik te maken van de gelegenheid tot gratis plaats bespreker waarop we dan ook gaarne nog eens de aandacht vestigen. Kaarten moeten ter afstempeling meegebracht worden. wordt, dat het algemeen nut de onteigening vordert van I aan de Geeuwkade. (Bijlage 107; dossierno. X 07.351(12)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. S'. aangenomen als voorgesteld. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het aanloggen van beerputten bij nieuwe woningen verplichtend aan J. N. D. Hoogslag te verkoopen een gedeelte grond te stellen tegemoet kan worden gezien. Drie jaar terug, toen ter grootte van 26 M2, deel uitmakende van het perceel i spr. lid van den raad werd, werd hem medegedeeld dat de kadastraal gemeente Sneek, sectie A no. 2344 en gelegen t bouwverordening in herziening was en dat is nu nog zoo. Wan- de Stationsstraat neer komt dat voorstel nu eindelijk aan de orde? no. De Voorz.: Het concept der nieuwe verordening is bij B. De heer De Groot: Dus drie jaar duurt het niet meer? De V o o r z.: Neen. Uit de verdere discussie blijkt dat de verplichting inzake de beerputten echter nog in de oude bouwverordening zal worden opgenomen, dus eerder in werking zal treden dan de nieuwe De heer De Groot dringt er toch op aan dat de nieuwe verordening ook spoedig zal worden behandeld. Spr. meent, dat er nu wel eens gebouwd wordt in strijd met bepalingen der bestaande verordening. Spr. noemt een geval inzake closets in een nieuwe woning. De heer Blok: Het handhaven van de tegenwoordige bouw verordening heeft niets te maken met indiening van een nieuwe. De inrichting van een closet wordt niet geregeld bij de oude bouwverordening. De heer De Groot weet dat dit een zaak van de water leiding is, maar juist daarom dient de nieuwe bouwverordening spoedig te komen, welke dan ook deze zaak regelt. De heer Breeuwsma: Bij de commissie voor de ge meentebedrijven zijn reeds tweemaal stukken afgedaan inzake een advtes van B. en W. betreffende beerputten en spr. begrijpt daarom niet dat B. en W., nu zij reeds lang in het bezit van deze adviezen zijn, nog geen voorstel hebben gedaan. De heer Blok: De nieuwe bouwverordening is zoo veel omvattend dat eerst deze closetregeling, die urgent is, moet Donkerblauwe Mantel van Ribs Double, rug met moderne doorgestikte plooi, met ceintuur en Og 75 grooten bontkraag. Nutria kleur Elegante Eng. Mantel met mooie zachtgetinte ruit. Double face, vlug en chique model, biberette 0*7 50 rolkraag Heerlijk warme Engelsche Mantel, beige kleur; A *7 50 Double face, groote bontkraag; Nutria kleur Alle waar is naar haar geld Goedkoop is meestal duurkoop -Besteedt liever een goeden prijs- dossierno. X 07.352.11(14)). Het vorostel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Punt VI11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electri- citeitsbedrijf voor 1929. (Bijlage 90; dossierno. II 07.352. 11(4)). Z. h. s. wordt deze begrooting vastgesteld. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gas voor 1929. (Bijlage 91; dossierno. 11 07.352.11(2)). s. wordt deze begrooting vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het water leidingbedrijf voor 1929. (Bijlage 92; dossierno. II 07.352. H(3)). Z. h. s. wordt deze begrooting vastgesteld. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het woning>- bedrijf voor 1929. (Bijlage 93; dossierno. IV 07.352. 11(D). Z. h. s. wordt deze begrooting vastgesteld. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders f tot vaststelling van de begrooting van baten en lasten en f>an kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de gemeente- komen van een wet°te willen bevorderen, waarbij verklaard reiniging voor 1929. (Bijlage 94; dossierno. III 07.352. 11(D)- 1 Bij deze begrooting is een opmerking der tweede sectie betreffende de beerputten, in ons vorig nr. opgenomen. De heer De Groot is bevredigd over het antwoord van B. en W. maar vraagt wanneer het voorstel van B. en W. om twee gedeelten grond OiiHUIfi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1