w Officieel orgaan der gemeente Sneek PIEK»- 10 WIWEI9II •sï. WW I t Zaterdag Utoweniher 10^8 Ui! No. beslaat uit 4 bladen. Uit onze Raadzaal eek. SNEEKER COURANT (72e Jaargang) RAAI HieMwstijdiigsa Ie Eerste blad 4öp Jaargang UitgaveKIEZEBRINK Co. De SNEEKER COURANT Is een :er. NATIONALE BANKVEREENIGING BELEGGINGSFONDSEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR. ilaats o Het Bestuur van V. V.: E. PRIESTER, Voorzitter. G. v. d. P1JPEKAMP, Secretaris. SNEEK UND* ENS< -1---I 411 dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), LOTENjsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelutn, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. LLINK,'ontröle °P de oplaag toegestaan. Alle advertentiën^worden in beide bladen opgenomen. rf teger------- INGEZONDEN. ncurree bekend )e NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp,“jTirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. (Vervolg van het vorig nr.) Huui GROOTZAND 32 ƒ68.- ƒ45.- ƒ14.- rhoudei LNO. J 3- IIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaaraantal AFDEELINC -1 KLEEDINC 'JAAR MAAtJ S® neel, waarvoor rechtspositie en salaris is vastgesteld. Als de taktiek van den heer Blok werd gevolgd, zou men niemand meer vast kunnen aanstellen. Deze zaak wringt vooral bij open bare werken en misschien bij de reiniging. Bij de bedrijven wordt regelmatig deze taktiek gevolgd, dat als een vaste voor goed aan de werkzaamheden onttrokken wordt, systematisch een aanvulling plaats heeft. Er is van deze regel nog niet afge weken. Waaronn die taktiek ook niet bij de andere diensten gevolgd? Er moeten niet meer menschen aangesteld dan het gemeentebelang eischt, maar die welke voortdurend in gemeen tedienst zijn, moet men de voordeelen niet onthouden, welke in het reglement zijn vastgelegd. Spr. geeft B. en W. in over weging deze zaak met de hoofden van dienst serieus na te gaan en B. en W. zullen in den geest handelen van de meer derheid van den raad, als zij de losse werklieden, die reeds lang in dienst der gemeente zijn, de rechten geeft van het vaste personeel. De heer Boonstra gelooft dat B. en W. de beslissing over den omvang der vaste kern hebben. Maar men moet rekening houden met de vermeerdering der werkzaamheden; daarbij zal de aanvulling van de vaste kern wel iets achteraan komen. Maar als iemand lang bij een dienst werkt en het blijkt dat hij ook in de toekomst niet kan worden gemist, mag men hem de voordeelen van het reglement niet onthouden. Spr. steunt gaarne het denkbeeld-Breeuwsma, dat B. en W. deze zaak nog eens onder de oogen zullen zien, wat de V o o r z. toezegt. De heer Breeuwsma: De salarieering van deze kracht blijft gelijk aan waarop zij is benoemd. Iemand die in vasten dienst is, heeft ’n vaste rechtspositie, wat deze tijdelijke kracht niet heeft, en waarop in deze omstandigheden niets kan aan gemerkt. Maar waar deze tijdelijke kracht goed bevalt en een diploma heeft en direct een salaris van f 100 boven het minimum kreeg dat wend toch gegeven omdat zij een goede kracht werd geacht was het zeker niet de bedoeling dat zij op dat minimum zou blijven staan. Inderdaad lijkt het geven van een verhooging van f 100 met ingang van 1929 wel gewettigd. Spr. stelt dit voor. Voor stemmen de leden Siemensma, Sijtema, Breeuwsma, Nie- veen, Smeding, Hoekstra, Boonstra, Zuiderbaan, Van der Meu- len en De Groot; tegen de leden Blok, Boeijenga, Potma, Op penhuizen en Dokkum. Met 10 tegen 5 st. is dit voorstel dus aangenomen. Volgno. 345. Bijdrage hoofdstuk VII Kapitaaldienst f3000.— (reserveering tegen effectenbezit). De heer De Groot zegt dat de totale reserve nu ruim f 9000 zal zijn en gezien de aard van het bezit lijkt het spr. toe dat men nu een grens moet kunnen aanwijzen van deze reser veering. De heer Dokkum zegt dat als deze reserveering nood zakelijk1 is, men toch ook risico bij landerijenbezit loopt en daartegen ook feitelijk zou moeten reserveeren. Maar waai de gemeente ruim 1 millioen onbezwaard productief bezit heeft, lijkt het niet noodig om nog een reservefonds te vormen. Met bezwaart de begroeting maar weer, en waar de belasting toch wat omhoog moet en men factorverhooging voorkomen wil, zou spr. willen voorstellen de post terug te nemen. De heer Blok zegt dat de heer Dokkum met zijn argumen- teering juist voor meerdere reserveering moet zijn, omdat ook het landbezit risico oplevert. Wat is er tegen om een reserve tegen .eventueel verlies te vormen? Als zoo’n beer dan jong op de school komt, wordt hem die halsband om gedaan, telkens wanneer ’t dier op 4 pooten wil gaan staan, trekt zijn dresseur aan den halsband, zoodat de ijzeren spijkertjes in den hals van ’t dier dringen. Na een paar 1 aldaai inaanden is de hals van voren een geheel open wond, en de beren, die ik tot dusver kunsten zag maken, hebben op die “plaats vóór aam den hals, ook geen haar meer, de wonden hebben zich op den duur weer gesloten, maar er groeit geen haar meer op. verzoekt B. en W. dringend ten spoedigste met een voorstel tot subsidieering der Bijzondere Bewaarscholen bij den Raad te willen komen en gaat over tot de orde van den’ dag. De heer Dokkum gelooft dat de heer Van der Meulen voorbarig is met deze motie. Men doet beter af te wachten, gezien de toezegging van B. en W., dat deze zaak spoedig aan de orde zal komen en dan niet alleen over subsidie van het bijzonder maar ook over reorganisatie van het openbaar voor bereidend onderwijs kan worden beslist. De Voonz.: Inderdaad willen B. en W. met reorganisatie voorstellen betreffende dit geheele onderwijs komen. De heer Dokkum: Tenzij B. en W. nog niet weten hoe De heer Van der Meulen zegt dat nog steeds de aan vraag van het R.-K. Armbestuur om subsidie voor zijn be waarschool er ligt, dat is sedert September 1925. Dat wordt dus wel een lijdensgeschiedenis. We voelen toch allen de onbil lijkheid, welke bestaat bij vergelijking van bijzonder voorbe reidend 1. o. en openbaar v. 1. o., waarvoor f 6000 is uitgetrokken of f50 per kind, terwijl de r.-k. bewaarschool nu niets krijg, en het onderwijs daar f23.86 per kind kost. Het is onbillijk, dat terwijl ook de andere gezindten aan deze f50 per kim voor het v. 1. o. bijdragen, de bijz. scholen geen subsidie krijgen. Spr. staat huiverig tegenover afschaffing van dit onderwijs, waarvoor hier wel eens gepleit is, maar meent dat het bi. is, dat er een subsidie komt voor het bijz. v. o. Bij het bijzonder onderwijs zijn 300 kinderen en als men per kind bv. f 20 geeft, zou dat op f 5000 a f 6000 komen. Spr. stelt de volgende motie voor: De Kermis. SNEEK, 31 October 1928. Mijnheer de Redacteur. Mogen wij U beleefd verzoeken door middel van Uw veelgelezen blad het vol gende ter kennis van Uwe lezers te brengen? Bij voorbaat daarvoor onzen be leefden dank. Met groote verbazing hebben ondergetee- kenden kennis genomen van de woorden, gesproken door den heer Boeijenga in de Raadsvergadering van Maandag 29 r^ezer. Ondergeteekenden stellen er prijs op te ver klaren, dat de kwestie kermis bij het Be- D. R., 37 jaar, veedrijver te Rauwerd, heeft zich wegens mishandeling te verant woorden, en wel van J. Sietsma. Verdachte kwam Sietsma, die op een hondenkar zat, tegen, terwijl hij een kudde schapen voor zich uit dreef. Sietsma schijnt toen met zijn hond wat onhandig gemanoeuvreerd te heb ben, wat D. R. aanleiding gaf het voor den hond op te nemen. Hierover ontstond ruzie, die er ten slotte mee eindigde, dat D. R. Sietsma met een stok geslagen schijnt te hebben. Verdachte ontkent. Ik heb metde stok bij hem langs geslagen, zegt hij. Na het verhoor van een tweetal getuigen eischt de subs.-officier vrijspraak. Vonnis: vrijspraak. ^.^Ct. Bij de Straatverlichting wordt de vraag der 2e sectie behan deld inzake de verlichting van het Grootzand. De heer Boeijenga: De Oösterdijk wordt nu keurig in orde gebracht, wordt zelfs door B. en W. vertroeteld en krijgt een prachtige verlichting, al vindt men die hier en daar zelfs nog onvoldoende. Maar het Grootzand is ook een hoofdstraat en wordt niet schitterend verlicht. De winkelstand werkt door étalageverlichting mee om het Grootzand zijn waarde als win kelstraat te doen behouden en wij moeten deze pogingen steunen. Doordat de jongelui op de Oösterdijk 's avonds uren slenteren, moet die straat daarom niet geproclameerd tot d e straat van Sneek. Spr. hoopt dat het overleg van B. en W. succes zal hebben. De Voorz.: Het Grootzand is niet aan onze aandacht ont snapt, maar hoogere autoriteiten veroorloven nog niet daal den toestand te verbeteren. De heer Dokkum: Men krijgt uit het antwoord van B. en W. den indruk dat het verkeersbelang bij de verlichting den doorslag zal geven, doch het gaat hier om het algemeen aan zien van het Grootzand. Spr. hoopt dat B. en W. daarop zullen letten. Volgno. der begrooting: 266. Punt Xllta. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het bestuur der vereeniging voor kraam- verzorging houdende verzoek om toekenning tot weder opzegging van een subsidie uit de gemeentekas van J 800.per jaar. (Bijlage 95; dossierno. 1.842.15(1)). Dit advies vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. wordt besloten overeenkomstig dit advies. circus-dierenverzameling intusschen nog heel wat litteekens, herinnerende aan veel ellende in de dresseerschool. In plaats van het leven, waarvoor ze geschapen zijn, waarvoor ai hun organen zijn berekend, dat hun instinct bevredigt en dat door hun verstand wordt begrepen, moeten ze daar met een koffiemolentje malen, en op een fietsje rijden, en met een razenden honger een bal op hun neus balanceeren. ’t Is be droevend! Als we een fiets willen zien berijden, laten we dan naar een schooljongen kijken, als we een koffiemolentje willen zien draaien, wel, dan kijken we eens naar een huisvrouw, maar dat we er vermaak in scheppen en het een genoegen vinden, dergelijke bezigheden door dieren te zien verrichten, is alleen een teeken van laagstaand geestelijk peil. Bij dag- en weekgelden werklieden openbare werken wordt de opmerking van den heer Siemensma over de losse werklieden behandeld. De heer Blok zegt, dat de losse werklieden juist niet zoo noodzakelijk zijn, dat ze vast moeten worden. Reeds genieten ze vele voordeelen boven de losse werklieden in de gewone bedrijven. Als ze langer in dienst blijven, geeft dat geen ver plichtingen; zoolang er werk te vinden is geeft de gemeente ze liever niet gedaan, waar de arbeidsmarkt overvoerd is. Men kan van los personeel wisselen, maar dat doet men ook niet graag, men zet zoolang het niet noodig is, een eenmaal aan- genomene niet graag aan den kant. Onze losse werklieden zijn echter niet zooveel bekwamen dan andere losse werklieden, dat men hen daarom de voorkeur geeft en als men op een vaste aanstelling aandrang oefent, zou het tegendeel kunnen worden bereikt, nl. dat eens andere losse werklieden in dienst werden genomen. Men moet deze werklieden in ieder geval niet vast aanstellen, want dat zou ze nog meer doen uitsteken boven de andere losse werklieden in onze gemeente. De heer Siemensma bedoelt alleen die werklieden, die de hoofden van dienst niet meer kunnen missen. Het werk liedenreglement schrijft hoogstens 1 jaar als proeftijd voor, maar zooals het nu gaat, krijgt men geen vast personeel meer en de vaste menschen genieten meer loon dan de Id^se bij de gemeentL Dat is niet billijk. Spr. is overtuigd van het recht van B. en W. zoo te handelen, maar rédelijk is het niet. De heer De Groot zegt dat de heer Blok om het zwaarte punt der discussie heengaat. Dat is, dat er blijkbaar geen vast personeel meer aangesteld wordt zoolang er verschil is in loon tusschen de gemeente en het particulier bedrijf. Bij gemeente werken is bv. een tijdelijke tuinknecht benoemd, waarvan vast staat dat de man eigenlijk nooit meer zal worden ontslagen. Spr. heeft toen in de commissie voorgesteld dat het losSe ver band niet langer dan 1 jaar zou duren en daarmee is men acco-erd gegaan. Als men anders handelt wordt het werk liedenreglement een aanfluiting. De heer Blok: Als tijdelijk werkman bij de gemeente heeft men eigenlijk geen meer rechten dan het collectief contract in zoo’n bedrijf reguleert, en alle losse werklieden zouden gaarne een plaats bij de gemeente aanvaarden. Als er een slappe tijd komt in het particuliere bedrijf tracht men daar de losse werk lieden ook zooveel mogelijk aan het werk te houden en zoo doet de gemeente ook, maar geenszins geeft dat het recht op een vaste aanstelling. Een tuinknecht verdient f 20 normaal, als tijdelijk bij de gemeente f29, als vast zou dit loon loopen tot f33. De gemeente moet een goede werkgeefster zijn en dat is ze, al staan haar tijdelijke krachten achter bij de vaste, zt genieten veel meer voordeelen dan in het particulier bedrijf. De heer Zuiderbaan zegt dat bv. bij de plantsoenen geregeld losse werkkrachten werkzaam zijn. Het is dan toch natuurlijk dat die lieden vast worden aangesteld als men ze niet meer kan missen, wat bij de uitbreiding der plantsoenen hier waarschijnlijk is. De heer Breeuwsma zegt dat deze zaak in de com missie voor georganiseerd overleg reeds besproken is. Men was het er niet over eens of deze kwestie, nl. de versterking der vaste kern van het gemeentepersoneel, daar wel thuis hoorde. Wij zullen ook hier niet veel verder komen als deze besprekingen zoo verloopen. De heer Blok laat het voorkomen of het tijdelijk personeel bevoorrecht is boven dat in het par ticulier bedrijf, maar dat mag niet het uitgangspunt voor de gemeente als werkgeefster zijn, die een eigen werkliedenregle ment heeft en nu stelselmatig het losse personeel onthoudt wat de vasten wel hebben. Men heeft een kern vast personeel noodig en als blijkt dat een bepaalde functie blijvend wordt, dan doet men deze functionarissen, als men hen niet vast aanstelt, tekort in vergelijking met het andere gemeenteperso- VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 31 Oct. Politierechter. De moeder van H. D., 23 jaar, construc- tiewerker te Sneek, had ruzie met haar buurman S. Visser. D. nam de partij voor zijn moeder op en ging op 7 September naar het huis van Visser ten einde dezen ter verantwoording te roepen. Hij vond Visser niet thuis en toen heeft D. uit woede daarover eenige glasruiten in geslagen. Voor vernieling staat D. thans terecht. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis f 10 boete of 10 dagen hechtenis. is huwe VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 29 OCTOBER 1928. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Hoofdstuk VIII. Buitengewoon onderwijs. De heer- Breeuwsma hoopt dat het resultaat van dit onderzoek den raad binnen niet te langen tijd zal bereiken. De Raad der gemeente Sneek, bijeen in Openbare vergadering op Maandag 29 October 1928, gelet op de aanvraag om sub sidie op 26 September 1925 ingediend door het R.-K. Paro chiaal Armbestuur van den H. Martinus te Sneek, ten behoeve Hunner bewaarschool, gehoord de besprekingen, stuur van V. V. geen punt van bespreking heeft uitgemaakt. Zoodat van het innemen van eenig standpunt in dezen geen sprake kan zijn. De heer Zuiderbaan vindt een reserveering van 2 van het kapitaal toch al gering en als men dit systeem nu eenmaal volgt, moet men daarover niet vallen. Het vooistel-D o k k u m vindt geen steun. De heer De Groot is niet tegen de reserveering van nu, maar voelt niet voor verdere reserveering in volgende jaren. SMOKING GO&TCKJM naarrnaac vanaf ƒ62.- ROK JAQCIET EN VE&T FANTASIE PANTALON p. pond Volgno. 394. Tijdelijke leerkracht bewaarschool. Zeeleeuwen ziet men in een circus altijd balanceerkunsten verrichten. Als zij jong in de dresseerschool binnen worden gebracht, krijgen ze dagen en dagen lang geen eten, tot ze ge heel uitgehongerd zijn. Dan worden, een eind boven hun hoofden, ballen gehangen, die tusschen visch hebben gelegen innende en dus een sterke vischlucht hebben. Ze ruiken de vischlucht Jec. in en richten zich op, richten zich hoog op. Dat zijn de eerste :htertje) lessen, die ze krijgen in het balanceeren. Als ze het goed naar laarlem.den zin van den dresseur doen, krijgen ze een klein vischje Wasch als belooning. Maar ik durf hier neerschrijven, dat die dieren een eeuwigen honger hebben, het is mij door een der dresseurs beslist verzekerd, een eeuwigen honger!! En éér ze de kunstjes kennen, die men hen in het circus ziet vertoonen, duurt dat lem' voor sommige dieren wel een jaar. Ik heb de zeeleeuwen bij i van dl de Tierschau van circus Strassburger niet anders kunnen tref- I en K0-fen> dan in het water, maar twee dames hebben mij verzekerd, SMAGA' dat zij litteekens van zweepstriemen op dé lichamen hebben 3 gezien, wat dus klopt met de mededeeling van den dresseur, -dat zeeleeuwen gedresseerd worden met honger en de zweep, ach van Reeds 5 keer kreeg een moeder-zeeleeuw van het circus 5 v“n Strassburger ’s nachts na de voorstelling een jong. Die 5 jongen "oeïzijn a]je j00(j geboren. Men kan de zwangerschap niet vast- stellen bij deze dieren; een dresseur zou er wat graag een jong bij hebben, dat zoo bij den troep geboren is, maar bij ‘dlin8ödeze zeeleeuwen was het diertje steeds weer dood. Het komt ilen 3.9 natuurlijk voornamelijk door de inspanning van de moeder, die ’s avonds nog kunsten heeft moeten verrichten, en misschien ii ook door de ondervoeding. sten en Verscheidene dieren krijgen in gevangenschap geen jongen, kEEDE’i en ook heel wat pasgeboren dieren, die met zoo’n circus mee reizen, gaan dood, b.v. meestal de jonge kameelen en drome- ;>nBriegGarissen. Die worden in October geboren, dan blijven ze, zoo bij A. ionS> 8oed warm tusschen ’t stroo liggen, omdat ze zich weinig bewegen. Den eerstvolgenden zomertijd maken ze dan ook --nog goed mee, maar dan den daarop volgenden Octobermaand, ERLIJK als ze te groot zijn om stil in ’t stroo te blijven liggen, gaan ze dood, ze kunnen niet tegen de kou. astraat, cjrcus strassburger reizen twee panters mee, die nieuwe ®een hunsten vertoonen, maar alleen in de Tierschau worden :e BOX vertoond. Op die twee panters is 8 maanden lang alle mogelijke udezer, dressuur geprobeerd, toen heeft men het moeten opgeven. En -men kan zich wel begrijpen, dat er heel wat gebeurd moet ia Let-zijn, éér men de dressuur van die twee panters opgaf, en die CANRI- jjeren verder als renteloos kapitaal mee neemt. Lama’s zijn van alle dieren het moeilijkst te dresseeren, ebrnikt htteckens van zweepstriemen zijn er bij massa’s te constateeren THART hoven aan de achterbeenen van de lama’s van circus Strass- burger, en ook bij de zebra’s. Ik vroeg inlichtingen aan een -(dresseur over de gaten in de ooren, die ik bij deze lama’s il 10 ot(zag, maar hij was niet bij de dressuur van deze dieren geweest. I, Hoek Het zijn precies ronde gaten, enkele er van zijn uitgescheurd. Zoo oppervlakkig gezien, zien de dieren bij circus Strass- burger er goed uit, dit komt hoogstwaarschijnlijk ook wel en Sto*f-i daardoor> dat zij hoegenaamd geen beweging hebben. Als men Sneek, de dieren echter wat nauwkeuriger bekijkt, ziet men aan zoo’n We komen hier eerst even terug op hetgeen de heer Blok Voorlas als verdediging van de weigering van B. en W. om R /V T'‘cus Strassburger hier toe te laten. Spr. wenschte, om die weigering te verklaren, een citaat betreffende het wreede van dierendressuur voor te lezen uit het Maandbericht van het Neder- andsch Jack London-Verbond. Kinder ^O0 worden panters, leeuwen en tijgers gedresseerd met een jzeren tweetand. Deze is aan ’t eind geïsoleerd, en daar niet KFR^deen g'oeier|d gemaakt, maar brandend. Hoe dat ging konden liEIlUj personen, die het meedeelden, niet zeggen, ’t is vermoedelijk asbest met brandbare stof overgoten, maar ’t feit is, dat die pork aan 't eind vlammen heeft, dus naar ’t idee van ’t kamp vuur, dat de wilde dieren op een afstand houdt, want ze heb- ^g^tren angst voor vuur. Een dezer dresseurs heeft in de dresseerschool een jonge loten.3anter met die gloeiende tweetand zóó zien bewerken, dat ’t *jiier gedurende een paar weken met een verschroeide kop in pen hoek bleef, en zich almaar met zijn poot over zijn ver branden kop zat te strijken. Zooals men weet is de neus een zéér gevoelig orgaan. Olifanten moeten leeren op een blok te gaan staan en met pen koffiemolentje te malen. Dat wordt hun geleerd, ook l dezernatuurlijk weer door de zweep, maar ook door hen slagen -achter ’t oor te geven. Achter ’t oor is voor een olifant de !wetkiu(gevOeiigSte plek, en volgens den dresseur, brult een olifant imintnavan de pijn, als hij op die plek een slag krijgt. Hij heeft eens azHi?een °'’fant,> d'e daar een s*ag kreeg, zóó hevig zien bloeden, 3 dat ’t bloed bijna niet te stelpen was. „Ja”, voegde hij eraan .toe, ,,’t gaat ons dikwijls zelf aan ’t hart, zooals de dieren aan een dresseerschool ’t hebben.” Beren moeten altijd kunstjes, vertoonen in rechtopstaande houding, dus dansen, op fietsjes rijden, op rolschaatsen loopen >P heien dergelijke. Die kunsten worden hun geleerd, natuurlijk ook 1EREN-door de zweep, die komt overal bij te pas, maar voornamelijk tuin endoor ,let gebruik van een stalen halsband met spijkertjes van tnd aanbinnen’ ding na en be eld-Fzn, I I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1