Officieel orgaan der gemeente Sneek ^overwerkte bk zenuwen Deposito - Spaarbank WrtAoTttós annex SNEEKER COURANT Di! No. bestaat uit 3 bladen. iiewstumben. W. WURING Singel 4 - SNEEK TxnunM&tten Woensdag 1 November 199S 45e Jaargang erste blad ÖTTL Reclame kolom. Officiéél gedeelte Rijwielstalling Uitgave: KIEZEBRINK Go. De SNEEKER COURANT is een Gebrek NATIONALE BANKVEREENIGING Een begeerde betrekking. Naar de L. Ct. verneemt, hebben zich voor de benoeming tot 2en klerk ter provinciale griffie (afdeeling archief) ruim 200 sollici tanten aangemeld. Wijziging Rijksbezoldigingsbesluit. Naar vernomen wordt zullen de alge- meene bepalingen betreffende het Bezoldi gingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren met ingang Van 1 Nov. jl. als volgt worden gewijzigd: 1. Artikel 1 zal zoodanig gewijzigd wor den dat voortaan weer alle salarissen in één Bezoldigingsbesluit wordtn opgenomen GROOTZAND 32 SNEEK Friesche letteren. Men schrijft uit Hamburg aan de N. Rt. Ct: In een helder gedachte en goedverzorgde rede in het Du-itsch heeft de Friesche letter kundige Douwe Kalma aan het talrijk op gekomen belangstellend publiek in een der collegezalen der universiteit alhier de be- teekenis uiteengezet van de nieuw-Friesche richting in de eigen Friesche litteratuur. Mevrouw Quarles van Ufford-Buma illus treerde de boeiende rede door de voordracht van Friesche poëzie van Pieter Jelles Troel- stra, Simke Kloosterman, Douwe Kalma e. a. Haar sonore stem en temperamentrijke voordracht hebben deze poëzie in de Frie sche taal volkomen tot haar recht doen ko men. De verzen werden tevoren in ’t Duitsch goed gezegd. Deze avond, georganiseerd door prof. dr. C. Borchling van het Germanistisch Semi nar, met den Oostfriesischen Heimatsverein „Upstallsboom” en den Noordfriesischen Sylterverein, was het slot van een cyclus „Friesische Heimatsvortrage”. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SN1EEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. De Bataafsche Petroleum Maat schappij, gevestigd tè ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een opslagplaats van aardolieproducten op de perceelen kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C no. 60 (deels), 696, 697 (deels) en 698 (deels), gelegen tusschen den Oppenhuizerweg en de Houkesloot; dat op Woensdag den 21 November 1928, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 7 November 1928. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp ®|Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën^worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. De vrouweiijke haltechef te Heemstede- Aerdenhout. Na eenige dagen dienst gedaan te hebben aan de halte Heemstede-Aerdenhout, heeft de vrouwelijke halte-chef het bijltje er bij neergelegd, omdat zij, meldt Het Volk, haar taak niet kon volhouden wegens de drukte. Thans neemt een beambte van Haarlem voorloopig den dienst waar. Zaterdag was mej. Hendrika Erwich ze ventig jaar in dienst bij de familie Berlijn te ’s Gravenhage. De jubilaresse is 88 jaar oud en nooit in een andere dienstbetrekking geweest. Reeds vroeg in den ochtend werden vele bloemstukken gebracht. En in den loop van den morgen kwamen steeds meer bloemen en zeer vele schriftelijke gelukwenschen. Des ochtends werd in de R.-K. kerk aan de Van Limburg Stirumstraat een gezongen Heilige Mis opgedragen. In den loop van den ochtend kwam pas toor Jansen mededeelen, dat de Paus aan mej. Erwich de gouden medaille Bene JVLe- renti heeft verleend. Zondagmiddag kwam nog een deputatie van het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen, door welk be stuur haar de gouden medaille der veree- niging is uitgereikt. Van verschillende andere zijden werden mej. Erwich nog geschenken aangeboden, de meeste in den vorm van bloemen of fruit manden. oordeeling tot veertien dagen gevangenis straf. De verdediger, mr. Meursinge, achtte in deze noodweer, genoemd in art. 41, aan wezig. Het was de noodzakelijke verdedi ging van zijn eigen lijf tegen aanranding. De arbeider nam uit winstbejag deel aan de klopjacht; hij was niet in politiedienst. Op het hoofd van dezen jongen stond een pre mie. Dat uitloven van een premie is een particulier iets van de directie van het R. O. G. De mishandeling was zeer gering, blij kens verklaring van den dokter en de jongen is er voor gestraft, doordat hij drie maanden in de strafklasse van den Kruisberg is ge plaatst. De politierechter verwierp het beroep op noodweer, maar als het waar is, dat de jongen als een. stuk wild is opgejaagd, was het niet onverklaarbaar, dat hij van zich af heeft geslagen. De rechter verminderde de straf tot een geldboete van f 15, subs. 15 dagen hechtenis. Schietpartij in een concertzaal. Tijdens de pauze bij een concert van den violist Vasa Prihoda te Weenen heeft de vroegere ritmeester Felix Gartner drie re volverschoten afgevuurd op een jonge dame, die in het hoofd en den hals getroffen werd. Onder de aanwezigen ontstond een paniek, die slechts door de tegenwoordigheid van geest van de zaalwachters bedwongen werd. De ritmeester zei, dat de dame zijn verloofde was. Als reden voor zijn daad gaf hij op, dat zij hem bedrogen had. Volgens latere berichten zou de jonge dame aan haar verwondingen zijn over leden. Zij moet de Egyptische prinses Zizi Wbuheb Pasja zijn en de eigen dochter van den Egyptischen minister van financiën. De moordenaar, die op de vlucht wilde gaan, is gearresteerd. tentie der C. C. v. O. behoort. 2e. hetzelfde artikel wordt zoodanig aan- Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 5 en 6 Nov. 1928: bruin lederen beursje; sigarettenkoker w.i. bonnen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, alsj gevonden aangegeven op 5 en 6 Nov. 1928: pijp, Faber, Boschgracht 33; model Ford-tang, Hoekstra, IJsbrechtum; en het adviseeren daarover tot de compe- zilveren broche met steentjes, J. Bos, Schoolstraat 22; armbandhorloge, J. Ozin- ga, le Frittemahovenstraat 7; zaklantaarn, gevuld, dat beperking van den jeugdaftrek Blauw, 2e Frittemahovenstraat 3; grijs wol len want, G. de Vries, Potbuurt 12; pakje w.i. breiwerk, J. Nauta, 2e Oosterkade 17. Voor het doctoraal examen sociale ge ographic slaagde aan de universiteit te Utrecht (cum laude) onze vroegere stad genoot de heer G. J. de Vries, te Waalwijk. De minister van Waterstaat heeft het beplanten van bermen van den rijksweg van „Drie Romers” over Sneek naar Lemmer gegund aan den heer D. Bergsma, aanne mer te Ruigahuizen, voor f 1473. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ooster- haule en Scharsterbrug ds. F. C. Willekes, te Drogeham. volgt: De inhouding der 2 laatste periodieke verhoogingen (onderwijzers 4) vervalt; hiervoor komt in de plaats een aftrek over de geheele lijn van 3 Deze aftrek gaat niet direct in voor ambtenaren, op wier salaris thans geen korting wordt toegepast wegens ongehuwd zijn. Voor ’t eerst zal voor dezen de korting worden toegepast bij het verkrijgen van de volgende verhoo- ging. De verhooging van de minima van de laagste groepen, welke eerst niet in de be doeling lag, is naderhand tot stand geko men om de verlaging draaglijker te maken. De maximum-saiarissen zullen gelei- d e 1 ij k door de ongehuwden moeten wor den inverdiend. 10e. Bij de overgangsbepalingen is be paald dat niemand in salaris achteruit zal mogen gaan. Die garantieloonen blijven be stendigd op het thans genoten bedrag, maar vervallen naarmate het salaris verhoogd wordt. Wanneer bij de omrekening van de oude naar de nieuwe salarissen nadeelen mochten ontstaan, bv. doordat periodieke verhoogin gen, waarop in de oude schalen gerekend kon worden, thans later of in anderen vorm worden toegekend, zal de oude bezoldiging blijven doorloopen totdat de nieuwe voor- deelen gaat opleveren. Bouke Visser. Een oud-bewoner van Heeg, naar wij meenen oud-stadgenoot zelfs, is bezig zich in den vreemde een naam te veroveren als componist, produceerend kunstenaar op muziekgebied dus, waarvan ons land er niet te veel heeft. We hebben hier het oog op den heer Bouke Visser, vroeger te Heeg, wiens liederencomposities dezer dagen te Dresden door prof. Dr. Wolfgang Rosenthal en zijn echtgenoote Ilse HellingRosenthal geïntroduceerd zijn. Prof. Rosenthal is niet de eerste de beste, hij is er de groote zanger der Christuspartijen en bekend Bachzanger. De Dresdner Anzeiger van 1 November jl. schrijft nu over de uitvoering van dit twee tal: „Zij introduceerden een hier nog onbe kend Nederlandsch componist Bouke A. Vis ser, van wie 18 liederen hier nu de eerste uitvoering beleefden. Het oorspronkelijke karakter zoowel als de beeldende kracht van dit werk zijn sterk genoeg om het publiek zoolang te boeien. Reeds het feit dat hij zijn eigen, door de grootste meesters van het Duitsche lied gewezen wegen gaat, zich niet bekommerend om de modesmaak, stemt sympathiek. In zijn beknoptheid van uit drukking toont hij zich verwant aan Robert Franz. Het hoogst staan zijn liederen bij platduitsche tekst van K. Groth, prachtig gezonde, oorspronkelijke muziek. De compo nist was aanwezig en moest tweemaal op het podium verschijnen, een geestdriftige bijval, waarop zijn kunst dan ook volkomen recht had.” Wij bevelen ons, als voorgaande jaren be leefd aan, voor het opbergen van uw rijwiel, tevens adres voor 1ste klas LAK KEN en VERNIKKELEN. Jacht op een vluchteling. Voor den politierechter te Zwolle heeft een jongeman terecht gestaan, die ontsnapt was uit het Rijksopvoedingsgesticht te Ave- reest en die nu terechtstond wegens mishan deling, omdat hij iemand, die zijn vlucht wilde belemmeren, geslagen had. Toen de jongen onder dienst moest, werd hij voorwaardelijk uit het gesticht ontslagen. Ook hier bleef hij niet zonder straf, maar hij werd veroordeeld tot 36 dagen gevangenis straf, wegens beleediging en bedreiging van een meerdere. Toen hij uit dienst kwam, ging hij naar zijn ouderlijk huis te Gronin gen, werd echter na zes weken terug ge haald en gebracht naar Avereest. Op 4 Aug. wist hij uit Avereest te ontsnappen. Bij zijn achtervolging heeft hij een 22-jarigen boe renarbeider met een boonenstok, waarin spijkers zaten, geslagen. De spijkers dron gen den man door de lip. De mishandelde verklaarde aan de ach tervolging deel te hebben genomen om de premie, welke uitgeloofd wordt door de di rectie van het R. O. G .„Veldzicht” voor het aanhouden van een vluchteling te verdienen. De bekl. vertelde dat hij van alle kanten opgejaagd werd; met honden zaten zij ach ter hem aan. Om zich te verdedigen heeft hij met den stok geslagen. De ambtenaar van het O. M., die de jacht Diefstal van f400. Jl. Maandag zond de haringhandelaar Nieuwland, Bleeklaan, te Leeuwarden, zijn loopknechtje J. H. met een bedrag van f 400 naar de Bank. Inplaats van het geld te de- poneeren ging H. er mee van door, in ge zelschap van een vriend D. B. Het heeft de politie nogal wat moeite ge kost om de verblijfplaats van den dief en diefjesmaat te ontdekken en zij schrijft dit vooral toe aan de inmenging van de radio, die inplaats van de politie behulpzaam te zijn, juist integendeel ongewild een bond genoot van de misdadigers is. Nu hun be kend was, dat draadloos alom hun signale ment was bekend gemaakt, reisden de kna pen niet in eens door naar Holland, doch volbrachten zij den tocht in étappes. Waren zij gewoon doorgereisd, dan zouden zij on getwijfeld op de Lemsterboot reeds veel eerder dan thans het geval was, geknipt zijn. De recherche heeft niettemin weten uit te vinden dat het tweetal met het geld op stap was gegaan naar Rotterdam. Zij stelde zich in verbinding met de Rotterdamsche recher che en kwam tenslotte de verblijfplaats der voortvluchtige jongelui aan den weet. Zij werden gearresteerd in een beruchte kroeg, de Cony-Island Bar, op den Schiedamschen dijk, op transport gesteld naar Leeuwarden en na verhoor op het politiebureau ter be schikking van de justitie gesteld. Van de f 400 is zoo goed als niets meer over. Lw. Nsbld. Generaal Booth. Generaal Booth, de leider van het Leger des Heils, is ziek. Er is een bulletin uitge geven waarin gezegd wordt, dat hij aan zenuwuitputting lijdt en zijn toestand tot. eenige bezorgdheid aanleiding geeft. Hij moet gedurende verscheidene maanden ab solute rust nemen. Radio-afbeeldingen. De eerste radio-beelden, die in Engeland in het licht der openbaarheid traden, werden uitgezonden door de British Broadcasting Corporation van haar station te Daventry (5xx) naar het Savoy Hotel te Londen, waar een speciale ontvangst-demonstratie plaats had. Het voornemen was aanvanke lijk drie plaatjes uit te zenden, maar aan gezien er in den beginne een technische moeilijkheid ontstond, bleef er slechts tijd over voor twee. Het eene was een portret van Koning George, het andere een teeke- ning van Raven Hill, den bekenden „car toonist” van Punch. Beide transmissies waren zeer zuiver en bewezen, dat het uit zenden van afbeeldingen per radio het proefondervindelijk stadium voorbij was. Het overbrengen van, elk der afbeeldingen eischte vier minuten tijd. Het portret van den Koning geleek op een gewone sepia- photo en de teekening kwam niet over in zwart-en-wit, maar sepia-en-wit. Het ont staan der afbeeldingen kon gedurende de transmissie duidelijk worden gevolgd op het speciale papier, dat voor het doel op een rol was gelegd. De plaatjestransmittor was in werkelijkheid in de onmiddelfijke nabij heid van het tooneel der demonstratie, n.1. in het gebouw van de B. B. C. op Savoy Hill. De seintrillingen gingen per draad naar Daventry, waar ze op de normale golflengte werden uitgezonden. De B. B. C. gaat nu van Dinsdag tot Vrijdag iedere week in de uren, dat de gewone dienst rust, haar afbeeldingen uitzenden. Het spe ciale gevoelige papier, waarop de beelden verschijnen, wordt in den handel gebracht door een bekende fabriek voor de vervaar diging van photografische papieren. Het speciale ontvangtoestel wordt in Londen ge maakt en komt in Dec. aan de markt. Het kost in eikenhout en mahoniehout respectie velijk 22-15s. en 24-15s; de prijs van een radiolamp, 10s. 6d komt daar nog bij. Ook moet men natuurlijk steeds gevoelig papier koopen, dat echter naar wordt verklaard niet duur zal zijn. Tegenover de vrij hooge kosten staat het genot'van alweer een nieuwen vorm van plaatjes kijken. En natuurlijk kan men de plaatjes bewaren en aangenomen, dat de B. B. C. goed over legt in de keuze van haar illustratief-bedrijf langzamerhand een belangwekkend archief van afbeeldingen krijgen, dat waar de kan hebben, aldus het N. v. h. N. tot een maximum van f 100 eenige verrui- ming ondergaat. 3e. tevens wordt artikel 1 verder aange vuld met de bepaling dat een ambtenaar bij zijn aanstelling op de minimum-wedde op zijn 21e jaar, indien hij reeds eerder in dienst was 1/14 van den voorafgaanden diensttijd meebrengt. Dit 1/14 te rekenen van den diensttijd tusschen den 18- en 21- jarigen leeftijd. 4e. De bepalingen betreffende kost en in woning worden gewijzigd. 5e. Voor aftrek woning komt er een derde onderscheiding in artikel 6 van het Bezol digingsbesluit in dezen zin, dat behalve de dienstwoningen, waaraan bewaring of be waking verbonden is (aftrek 10 resp. hoogstens 5 en de woningen, die enkel voor bewoning dienen (aftrek 15 resp. hoogstens 10 nog een derde categorie (aftrek 12 resp. 6 De nieuwe categorie bestaat dan uit de verplichte dienstwoningen. 6e. De verwijzing naar den aftrek voor kleeding, die gelijk moet zijn met het kor- tingsbedrag, dat in het kleedingbesluit wordt opgenomen. 7e. Zal een bepaling worden opgenomen dat omtrent het toekennen van bezoldiging of vergoeding voor de tijdelijke waarneming door een bepaald ambtenaar van een andere betrekking algemeene regelen dienen te wor den gesteld. 8e. Blijft de classificatie ongewijzigd be houdens die der maand- en weeklooners. 9e. De aftrek voor ongehuwden is als laatste geld verloor Gartner te Berlijn met grond- en beursspeculaties, zoodat hij, om zijn biljet voor het concert te kunnen beta len, geld moest leenen van zijn hospita. De vermoorde was de oudste dochter van den voormaligen Egyptischen minister van Financiën Moehib Pasja, die gedurende den wereldoorlog uit Egypte moest vluchten en in Weenen leefde van de ondersteuning, welke hij van de centrale mogendheden ont ving. Later keerde hij naar Egypte terug, waar hij ten tweeden male tot minister van financiën werd benoemd. In October jl. be gaf hij zich van Cairo naar Weenen en van daar naar .Nederland, vanwaar hij eerst naar Weenen terugkeerde op hetzelfde oogenblik, dat zijn dochter vermoord werd. De prinses had eenige jaren te Parijs door gebracht als secretaresse van een diplo maat. Het feit, dat Gartner er in slaagde het meisje te vermoorden, moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de nalatig heid van de Weensche politie. Gartner had nl. reeds eenige dagen tevoren zijn daad beraamd en de laatste dagen het huis der prinses letterlijk belegerd. Eenige uren voor zij vermoord werd, wendde de prinses zich tot de politie met het verzoek, haar te be schermen, daar Gartner gedreigd had, haar te zullen dooden en daarna zichzelf te zul len doodschieten. De politie deed echter niets. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand October jl. zijn in de provincie Friesland navolgende besmet telijke veeziekten geconstateerd: mond- en klauwzeer (2209 gevallen) in alle gemeenten, behalve Harlingen en Schiermonnikoog; rotkreupel bij 1 schaap in de gemeente Wymbritseradeel; miltvuur bij 6 stuks vee van 3 veehouders in de gemeente Doniawefstal en Leeuwar- deradeel. aan eetlust Het „N. v. d. D. verneemt nog de vol gende bijzonderheden omtrent het drama: De dader verklaarde, dat hij zijn drift niet meer meester was. Hij was eenige maanden met de prinses verloofd, doch be merkte, dat ook een Turksche prins naar haar hand dong en dat de prinses voor nemens was, hem, Gartner, in den steek te laten. Gartner geniet te Weenen geen gun stige reputatie, hoewel zijn vader luitenant- veldmaarschalk bij het Oostenrijk-Hongaar- sche leger geweest was en zijn broers hoog geplaatste ambtenaarsfuncties bekleeden. Hij trad tweemaal in het huwelijk, de tweede maal met de weduwe van den petroleum- magnaat McGarvey. Het grootste deel van het vermogen zijner tweede vrouw verspeel- ue amurenaar van nei v. rvi., uic uc jaun de hij aan de beurs en te Monte Carlo, op den vluchteling afkeurde, eischte ver- waarna zij zich van hem liet scheiden. Zijn de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Foster’s Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon Trouwe Dienst. NIEUWE SNEEKER COURANT (72e Jaargang) hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster’s Maag- pillen, het tonische laxeermiddel. Maag pillen Aalmeeren en worden gesterkt door 75d 8ij Apof h enDrogMen. slechte spijsvertering. schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- N. stopping, maagpijn en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1