.s STHOilDSIEllETnH EISCHTGOEDE KWALITEIT ST. NICOLAAS ‘fenioefe' ileera-modawliMa) V' Officieel Orgaan te tatee Sneek. DUS, EISCHT Xnterdag l<> November A9WS NIEUWSTIJDINGEN. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦e Pruimster Sneek MEER WAADDE VOOR MINDER GELD*7 Firma JOH. TROMP, Sneek Overal te koop. Rijwielstalling W. jWURING Singel 4 - SNEEK TROMP, STAAT AAN DE SPITS 45e Jaargang Dd INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Sneek TROMP, oc ;aveKIEZEBRINK Co TWIT Z r SNEEK - Telefoon No. 150 omdat ze zoo Vraagt ze Uw t Ir étalage voor wederverkoopers volledig gereed. lat an Henri Ter Hall over zijn revue. Uit een interview in het Vaderland citee- ren we het volgende: Och, zei de heer Ter Hall, je kunt wel zeggen, dat mij den laatsten tijd is gebleken, dat het publiek van de groote steden meer gecharmeerd is op de revue a la Josephine Baker, dan op ons soort revue, waarbij wij binnen de grenzen van fatsoen bleven. Het laatste seizoen werd dit bevestigd, doordat onze eigen onderneming in het Gebouw voor K. en W. een aanmerkelijk tekort opleverde, terwijl de revue „Alles aus Liebe” een finan cieel succes is geweest. En dit is geen spe ciaal Haagsch verwijt. Men heeft tegenwoordig rekening te hou den met de marktovervoering op het gebied der revue, aldus de heer Ter Hall. In één jaar tijd werden vier revues uit den grond gestampt, hetgeen op den algemeenen loop van beteekenis is geweest. Het vertrouwen in de revue, dat wij bijvoorbeeld in de pro vincie hadden, is daardoor minder gewor den. De monteeringen kostten de laatste jaren pl. m. 120.000 gulden en zoo’n risico is niet vol te houden, als men niet 300 dagen van het jaar met succes kan werken. (Van Juli tot November speelden wij in de provincie). was daarom zoo sensationeel, omdat het zijn de eigen woorden van den gezagvoerder „een deel van het dok voor drie kwart van de lengte aan den grond liep.” Gelukkig kon juist op tijd een sleepboot ingrijpen. Op de vraag van den verslaggever, hoe de bemanningen den tijd doodden op een zoo lange reis, antwoordde de kapitein, dat zij zooveel te doen hadden met te letten op de sleepkabels (trossen van 50 c.M. en acht met staaldraad versterkte manilla-trossen), dat er weinig tijd overbleef voor recreatie. De mannen op het dok hadden het echter aangenamer en ruimte genoeg om te voet ballen, terwijl zij zooveel mijlen per dag konden wandelen als zij maar wilden. Mdar soms hadden ook zij het druk met het dok schoon te houden en te schilderen, ten einde roesten te voorkomen. Een aardige bijzonderheid is nog deze: toen de sleep nog 340 mijlen van Colombo verwijderd was, stoomden twee der vier sleepbooten naar die haven om brandstof en voorraden in te nemen, terwijl de beide andere vaartuigen de reis met ’t dok voort zetten. Zoo gauw mogelijk stoomden de beide booten dan terug om de twee andere in de gelegenheid te stellen de haven aan te doen. Een woord van lof voor onze zee vaarders ontbreekt niet. De tocht wordt ge noemd: „een der merkwaardigste sleeprei zen der geschiedenis’ Merkwaardige huisdieren. De politierechtbank te l’Isle Adam heeft zich bezig gehouden met de vraag of men gerechtigd is roofdieren als huisdieren er op na te houden. De heer en mevrouw Pi- gault hadden zich te verantwoorden wegens het houden van drie leeuwen op de binnen plaats van hun huis. De rechter legde hun een boete op van drie franks één frank voor eiken leeuw doch de veroordeelden nemen daar geen genoegen mee en zijn bij den Raad van State in hooger beroep gegaan. van Niemeijer 10 ct. per pakje is de ALLERBESTE! ENGROS Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS hebben z O O V e I e trouwe gebruikers lekker zijn winkelier volgende tot dusver onbekende bijzonder heden zijn er aan ontleend: Een deel van het dok liep in het Suez- kanaal aan den grond en werd een ramp ternauwernood vermeden. Juis't de reis door het kanaal was ’t meest merkwaardige deel van den tocht. Omdat de vaart door het kanaal voor andere schepen gedurende den doortocht van het dok niet werd gesloten. Elk deel van het dok werd in het kanaal per dag gedurende zes uren gesleept, waar bij ongeveer veertig K.M. werd afgelegd, waarna het werd vastgelegd gedurende den verderen dag op speciale ankerplaatsen. De reis door het kanaal duurde vier dagen en Wij bevelen ons, als voorgaande jaren be leefd aan, voor het opbergen van uw rijwiel, tevens adres voor 1ste klas LAK KEN en VERNIKKELEN. Kérk nieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Am sterdam ds. Chr. J. Schweitzer te Workum. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen naar Vlissingen door ds. O. L. van der Veen te Wieringen. Professoraat Friesche taal en letterkunde. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de Onderwijsbegrooting had het bij enkele leden bevreemding en teleur stelling gewekt, dat, waar vroeger reeds gelden waren toegestaan voor een professo raat in de Friesche taal en letterkunde, zoo- dat zelfs reeds een functionaris is benoemd geweest, die meende te moeten bedanken, er nu slechts een post is uitgetrokken voor een buitengewoon hoogleeraar. Andere leden hadden met waardeering gezien, dat ter voorziening in het onderwijs in de Friesche taal en letterkunde gelden zijn aangevraagd voor de benoeming van een buitengewoon hoogleeraar. Gevraagd werd, of het zeker is, dat er iemand beschikbaar is, die dezen post voor het uitgetrokken salaris wil bekleeden. Verscheidene andere leden waren van meening, dat er veel meer behoefte is aan een hoogleeraar in de dialectkunde dan aan een leerstoel voor het Friesch. I ENGROSi zal niet of bijna niet waarneembaar zijn, wegens de geringe bedekking op onze breedte; in Noord-Siberië, te Tobolsk, is de grootste phase 0.81 van de zonschijf. Bevroren menschen en dieren. In Rusland zouden plannen bestaan tot oprichting van een bevriezingsmuseum in het Noorden van Siberië, waar doode licha men van menschen en dieren eeuwen lang zouden kunnen worden bewaard. Latere ge slachten zouden aldus over vele honderden jaren nog kunnen nagaan, hoe menschen van allerlei rassen en exemparep van ver schillende diersoorten, die dreigen uit te sterven, er uit zagen in lang verleden tijd. De kosten voor een dergelijk museum, waarvoor het plan ontstond in den kring van ’t Russisch geophysisch observatorium voor het Verre Oosten, worden begroot op verscheidene millioenen. Met minder kosten bewaarde de grond van Siberië bevroren lichamen van mam- mouths. Bij een museum w«rdt echter hei bewaard doen blijven niet aan liet toeval overgelaten. Het peil onzer revue bleef of kwam op dat van het buitenland, maar de inkomsten hiel den geen gelijken tred met de uitgaven. Vorig jaar hebben Buziau en Johan Koh ier reeds met hem geconfereerd om de zaak voort te zetten. Voor dezen waren de finan- cieele bezwaren te groot; echter heeft Bu ziau daarover toen niet gesproken, alleen op het laatst, in Juni, is hij bang geworden, toen de zaak minder liep dan tevoren. Ik heb met mijn revue niet willen gaan leuren, maar had hun aannemelijke voorstellen ge daan. Thans verneem ik, dat Buziau met Bouwmeester heeft gecontracteerd. De zaak stond nu op het doode punt, maar mijn vrouw, die vooral de laatste jaren het leeuwendeel van het werk heeft gehad, in verband met de prachtige costuums, even mooi als het mooiste wat we in het buiten land te zien kregen, had reeds in 1927 ge zegd, dat het haar te zwaar werd. De geest beviel ons bovendien niet meer; er heerschte onder de eerste krachten een groote mate van jalouzie. Roosje Kohier is zelfs zenuw ziek geworden en Johan Kohier kon niet meer en is in November vorig jaar weg gegaan. Door Buziau is wel eens te veel op den voorgrond gebracht, dat één persoon de revue kon dragen, dit jaar trad hij bijzonder op den voorgrond en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Er waren „als maar” kwesties en we werden er beu van, zoodat we al in Juni onze menschen hebben laten weten, dat dit jaar de revue ten einde was. Wanneer het aanschaffingskapitaal voor een revue grootendeels verloren is, zal me nigeen zich wel eens bedenken eer hij een tweede gaat monteeren. Ik voorspel de revue in Nederland, zooals de markt nu overvoerd is, een voortdurende achteruitgang. Onze kranige zeevaarders. Een vertegenwoordiger van de „Times of Ceylon” had een onderhoud met kapitein N. Person, den leider van het convooi Neder- landsche sleepbooten, die het eerste gedeelte van het voor Singapore bestemde dok naar zijn bestemming sleepte, en de wakkere ge zagvoerder van de „Roode Zee” deed een interessant relaas van zijn reis van af de Tyne tot aan Colombo, welke tocht 118 Onze collecties munten uit doop grnote veródieïdentieid van moderne modellen, fraaie dessins en nieuwste kleunen. Twee huizen door dynamiet vernield. Dinsdag zijn te Berlijn 2 huizen vernield, doordat de 50-jarige Meisloch in een vlaag 1 van jalouzie de lont in zijn woning had ge- I stoken. Bij de opruimingswerkzaamheden is onder de puinhoopen van het huis op den hoek van de Adler-Hochstrasse een lont gevonden, waarmee Meisloch het dynamiet heeft ontstoken. De lading ontplofbare stof in het huis van de Oberdürnerstrasse had een geweldige uitwerking. Twee muren van het huis werden weggerukt; balken zijn als lucifershoutjes afgeknapt. Een geluk was, dat de ontploffing zich meer naar buiten, dan binnenshuis heeft laten gelden, anders zou misschien geen enkele van de bewoners er het leven hebben afgebracht. Aangezien de ladingen eerst na zevenen ontploften, was ’t grootste deel van de bewoners reeds naar zijn werk toe. Van de slaapkamer van een jong echtpaar bleef geen stuk heel. Een jong meisje, dat in het huis op den hoek van de Adler-Hochstrasse naast de kamer, waar de ontploffing plaats had, sliep, werd door den luchtdruk uit bed geslingerd, even wel zonder gekwetst te worden. In het huis in de Oberdürnerstrasse zat op het oogen- blik van de ontploffing op de eerste verdie ping een vrouw met haar kindje op schoot aan de tafel. Beiden vielen door den vloei hfeen, doch kwamen er met lichte verwon dingen af. Auto en vliegtuig. Hij, die op het oogenblik bij de Havilland- fabrieken in Amerika een Moth-vliegtuig bestelt, moet tot Januari 1929 wachten voor hij zijn bestelling in ontvangst kan nemen, schrijft de Tel. En toch leveren de fabrieken 12 vliegtuigen per week, maar de bestellin gen overtreffen verreweg de productie en men bereidt zich voor, om het volgend jaar vijf-en-twintig toestellen per week te kun nen leveren. Het lichte vliegtuig gaat een groote toe komst tegemoet. Een auto voor de week ends geeft in Amerika geen voldoening meer. Alleen het vliegtuig is nog in staat om zijn bezitter in korten tijd buiten de paperassen en bananenschillen te brengen, welke zich in de groote steden elke week opnieuw opstapelen. Steeds grooter wordt dan ook het aantal gelukkigen, dat de auto voor een lichten ééndekker ruilt. Voor het vliegtuig bestaan geen slechte wegen, geen blinde hoeken en modderpoelen en een snel heid van 150 K.M. geeft dezelfde sensatie als een rustig ritje over het asphalt. En het reizen daarboven is zooveel mooier dan hier beneden. Daar zijn geen heete stoffige we gen. Hebt ge het te warm, ge stijgt en kiest zelf uw temperatuur. Niemand, die u hin dert en niemand, die u ziet. Ge krijgt geen bekeuringen voor te snel rijden, ge behoeft niet te stoppen voor overwegen of tollen. Ge vliegt, en uw eenige gezellen zijn de witte wolken met haar rand van goud. Er komen dagen dat de aarde somber en triestig is onder een dek van dichte, grauwe luchten. Slechts hier en daar een stukje blauw, slechts om het uur een zonnestraal. Welnu, stap in uw vliegtuig en stijg op. Boven het wolkendek wacht u de zon, gij vliegt in een stralenden dag en onder u liggen de wolken roerloos in het licht als golven van een versteende zee. En hier en daar een scheur, waardoor ge de sombere aarde ziet. Maar dat is ver beneden u en ge wilt niet aan teruggaan denken. Ge vliegt en de wereld trekt onder u als een droom voorbij. Vliegen, dat is het droomen van dezen tijd. Abonnementper jaar I 2.50 fr. p. post I 3.60. Ad verten tién 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeellngen höoger. Abonnement belangrijke korting Advertenllën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Gedeeltelijke zonsverduistering op 12 Nov. Even vóór 8 uur, 40 minuten na zonsop komst, zal Maandagochtend een gedeelte lijke zonsverduistering beginnen, en het eerste contact met de maan zal plaats vin den op een punt, pl. m. 20 0 links van het bovenste punt, het „vertex” genaamd, der zonschijf. De grootste phase treedt om 8 uur 52 in, wanneer 'A der zonneschijf bedekt zal zijn, waarna geleidelijk de maan weer links weg trekt, om 11 minuten vóór tien geheel te ver dwijnen, even onder het middel van den oostrand. Ofschoon de gedeeltelijke zonsverduiste ringen wetenschappelijk niet belangrijk zijn, is het evenwel toch altijd interessant het verschijnsel te zien; vermindering van licht JKRACHT r~" OER [ECONOMIE „ZWIT SERSCHE "CHOGOLADE-FABRIEK Sparen Voor het uitzet. De gemeenteraad van Dusseldorp heeft ter bevordering van het sparen voor het uitzet, een bijzondere inrichting in het leven geroepen, die als goed voorbeeld kan die nen in onzen tijd, waarin het sparen uit de mode schijnt te geraken. De gemeentelijke commissie voor de zorg der jeugd heeft nl. een spaarfonds voor het uitzet gesticht, waaraan verschillende naai kamers verbonden zijn. Onder bekwame leiding komt eens in de week ’n 60-tal meisjes een avondje naaien. Zij maken alles wat er maar voor de aan staande huishoudelijké wasch en eigen lijf goed noodig kan zijn, van elk 4, 8 of 12 stuks, naarmate zij korter of langer tijd wenschen te sparen. Groote kasten zijn beschikbaar en hierin krijgt elke spaarderes haar eigen vak, waar in ieder stuk dat gereed is wordt bewaard tot den dag dat de spaarderes met haar uit zet klaar is. Na enkele jaren kan zij zoo- dagen had geduurd. Een verhaal, waaruit doende den ondergrond voor een degelijk duidelijk blijkt met hoevele moeilijkheden I uitzet medenemen, waarvoor ze dan zelf onze zeevaarders te kampen hadden. De l heeft gespaard en gewerkt. ïllfc •I ES ea ir- N- ©n NIEUWE sneueer courant annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERAOEEL 1 oüDk HET WATER WAARSCHUWT U. Als gij laat hebt van een brandende, smar telijke pijn bij de loosing, of de urine dik i* en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjee, be.taat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek nlermiddel. Let ook op öe hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzw&kte. En dat is ernstig genoeg er bestaat gevaar voo> bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel vaii uw lichaam. 8tel het niet nit neem Fosters Rugpijn Nieren Pilbn Verwaarloozing kan ernstige ge volgen met zich brengen. Foster’s Pillen worden in Holland sinds veie jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakt', blaas- en urinestoornitsen, rugpijn, spit, water zuchtige zwrllu gen, rheumatiek en andere ge volgen van .chidslijke stoffen, die bij tisge werking der meren in het bloed achterblijven Laat FonteiRugpijn Nieren Pillen u gezono maken en huuden. Verkrijgbair (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken er drogisten A f 1.75 per flacon 81 Bêrwds N.V.HOLLANDSCH

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1