Officieel orgaan der gemeente Sneek indsl ra, 53F' óesspsiS'iyw Kool IES gen .MEN rtf 'k4 cs-cl.r „c Znterda* 1 December 11MB8 COURANT (72e Jaargang) f 10 Cl. Biet d. :t. PP- Dit No. bestaat uit 4 bladen. nationale BANKVEREENIGIN6 Adviezen inzake beleggingen Assuranties Skledkindige Oanteikeningen oer 10 Ct. in 3 Ct. :t. P-P. 13 ct. -15 ct. Dt. 41 NIEUWSTIJDINGEN. - 'b r;xx'yncr 45e Jaargang eerste blad Officiëe) gedeelte. Uitgave: KIEZEBRINK 4 Co. o. 18 De SNEEKER COURANT is een aan de Avenue Richard Vreijbergh It kleaster en de Herfoarming. iop, ie. Wirdt forfette. U Ongelukken. i -- 25. DE HERFOARMING TO SKEARNE- GOUTUM YN ’T BYSÜNDER. Mej. H. de Jong alhier is benoemd tot leeriing-telefoniste te Bolsward. 1) Dit stik is yette bywêzich yn it Ryksarchyf. Omdet it in pompier fen greate wearde is, haw ik der in plaetsje fen meitsje litten. For ien, dy’t him net yn ’t lézen fen aide hanskriften oefene hat, is dit stik ünlêsber. Sa’n ien scil it stik nijs- gjirrich fine om syn skriuwfoarm, ef om eat oars. Oaren, dy’t dy kinst wol machtich binne, scille fornimme, det de sisters in manspersoan oanstelle, dy’t absolute volmacht hat. Dit stik tsjut oan, det de nonnen, en de priorinne bi- nammen, hjar net mear by steat fielden de kleas- tersaken to birêdden. Door onderhandsche aankoop is de heer F. Blok eigenaar geworden van de grond van het afgebrande perceel aan het GROOTZAND 32 SNEEK Grootzand en het daarachter gelegen pak huis. F- D. SKE ARNEGOUTUM samle troch UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. NEEK Snuek INLEVERING VAN MILITAIRE GOEDEREN. De BURGEMEESTER van SNEEK herinnert de dienstplichtigen, die op 1 Octo ber jl. naar de aanvullingsreserve zijn over gegaan, dit zijn zij, die behooren tot de lichting 1913 en zij, die, behoorende tot een oudere lichting, tegelijk met de lichting 1913 hun eerste oefening hebben vervuld, aan de inlevering der Rijksgoederen op Woensdag 12 December 1928 in het Gerechtsgebouw alhier en wel voor hen wier geslachtsnaam begint: a. met een der letters A t/m K des voorm. 18% uur; b. met een der letters L t/m Z des voorm. 9% uur. Bovengenoemde dienstplichtigen zijn ver plicht voor de inlevering zorg te dragen. Tegen het niet voldoen aan deze verplich ting is bij de wet straf bedreigd. Nadere inlichtingen worden ter Secretarie 2e afd. verstrekt. SNEEK, 30 November 1928. De Veendammer Hypotheekbank. 't Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de bekende zaak van de Veen dammer Hypotheekbank. Het hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en opnieuw rechtdoende verd. Möhring schuldig verklaard aan het plegen van bedriegelijke bankbreuk en de beide verd. Wolfman aan medeplichtigheid aan dit feit. De oude Wolfman werd veroordeeld tot 2/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden prev. hechtenis. De zoon Woltman werd veroordeeld tot 1 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden preventieve hechtenis en verd. Möhring (door de rechtbank vrijgesproken) werd veroordeeld tot l’/z jaar gevangenis straf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. verawijnende molens. HEM. OLDEPH. c. a., 21 Nov. Eenmaal was deze waterrijke gemeente een molenveld welken kant men ook uitzag, de wieken draaiden overal lustig en vroolijk in ’t rond: van reuzenmolens (woudpolder), van klei nere, van jaskers en spinnekoppen. Het is anders geworden: de groote woud- molens verdwenen vóór en na en met hen vele kleinere, het laatst weer deze bemalin gen van Wed. Wierstra en R. Hoekstra te Galamadammen. Het polderlandschap om onze hoofdplaats heeft nog slechts twee in de voormalige Haanmeer en twee aan den Dammenweg. Electrische gemalen en mo toren zijn de vervangers ten voordeel van den waterafvoer, tot schade echter van het landschapschool!. Leeuw. Nieuwsbl. Zending. In het Gebouw voor Chr. Belangen sprak Woensdag de zendelinge Roos, in 1927 uit China vertrokken, over het leven der zen delingen in dat groote rijk. Dat zij en haar medewerksters in 1927 tijdens de troebelen het land verlieten, was het gevolg van de waarschuwingen der consuls, die geweld dadigheden jegens de vreemdelingen vrees den. Konden de zendelingen, die in de buurt van Sjanghai, Honkong, Nanking, dus de havensteden, werkten, langer blijven omdat zij zich spoedig konden inschepen, wat in het algemeen ook het geval was met hen, die in plaatsen werkten aan spoorwegen lig gend, anders was het met degenen, die als spreekster, ver in het binnenland arbeidden. Onmetelijke afstanden zijn dan af te leggen voor men spoorwegen bereikt. Toen spr. in 1921 in China kwam en naar haar arbeids veld ging moest zij van Haifong eerst 3'/2 dag sporen, van daar af hield echter alle moderne verkeer op en moest men of te paard verder reizen of zich, gezeten op een bed dat aan draagstokken opgehangen was, laten dragen door koelies; zoo is het alleen mogelijk langs de steile bergpaden verder voort te gaan, 8 a 9 uur per dag, de nacht doorbrengend in herbergen, die slech ter zijn dan de koestal hier; 21 dagen reis den spr. en zuster Bakker zoo, op een hoogte van 8000 voet boven de zeespiegel, voorttrekkend naar de plaats, waar de zen dingspost gevestigd was, van waaruit in een straal van 6 tot 12 dagreizen het zendings- gebied moest worden bewerkt. Daar viel de aankomenden al direct het huis op waar de zendelingenpost was, omdat het ’t eenige huis met ruiten was! De Chineesche bevol king besteedt absoluut geen zorg aan haar woningen, schoorsteenen zijn er niet, de rook van ’t vuur moet maar ’n uitweg zoe ken, ratten bewonen de huizen met hen en menigmaal is spr. uit haar slaap opgeschrikt door ratten die over haar bed liepen. Ook de Chineesche kost leverde moeilijkheden, ’t is rijst en nog eens rijst, welke men met stokjes eet. Dat zijn echter moeilijkheden, die de gene die zich van God tot deze taak geroe pen voelt, gaarne aanvaardt. Een der groot ste moeilijkheden is natuurlijk de taal; om te kunnen werken als zendeling moet men zich behoorlijk in het Chineesch kunnen uit drukken. Als men op de zendingspost aan komt, begint men dan ook, met hulp van een Chineesch onderwijzer de taal te leeren, eerst het Chineesche alfabet met zijn 240 karakters; 1a 2 jaar is er voor noodig om zoover te komen, dat men samenkom sten, eerst met kinderen, kan leiden. Toen spr. en haar collega zoover waren moesten I zij er beurtelings op uit om de kleinere christengemeenten in den omtrek te bezoe ken. Spr.’s eerste reis te paard ging naar een dorp, 4 dagreizen verder gelegen. Zij ging in gezelschap van ’n Chineesch evange- list, een Chineesche jongen, die moest koken en 35 Chineesche soldaten ter bescherming tegen de roovers. Die soldaten zijn zelf niet altijd betrouwbaar; vaak zijn het roovers, die tijdelijk hun vak, omdat het weinig op bracht, opgaven en in dienst treden om aan de kost te komen. Ditmaal ging het echter goed; wel werden roovers opgemerkt, doch zij vielen niet aan en spr. bereikte veilig haar bestemming, waar zij 9 weken bleef en iedere avond samenkomsten hield. Om de bevolking het evangelie te kunnen brengen, moet men eerst haar vertrouwen winnen, want dikwijls denken de Chineezen dat de zendelingen komen om hun geld, waaraan zij sterk hechten. Als zij echter zien dat het de zending daarom niet te doen js, integendeel zij meer geeft en niets vraagt, komt het vertrouwen wel, als men zich ten minste zooveel mogelijk aanpast aan hun gewoonten. Dat is wel eens moeilijk; de Chi nees is bv. zeer gastvrij en het gevolg daar van is dat de zendelingen dikwijls aan maaltijden moeten aanzitten, waar hun ge rechten worden aangeboden, allerminst naar hun smaak. Er niet van gebruiken zou ech ter een beleediging zijn, zoodat men van de nood wel een deugd moet maken, er ook niet tegen op moet zien met een geheele dorpsbevolking uit één.kopje thee te drin ken enz. Al deze moeilijkheden overwint men echter met Gods hulp en dan blijkt dat dit van uiterlijk niet aantrekkelijke volk, onder den invloed van het evangelie tot groote liefde in staat is en dat er voor de zending een rijke oogst valt te winnen onder de Chineezen, waarvan de gegoeden Con fucius aanbidden, de massa neerknielt voor hun afschuwelijke afgodsbeelden en het vaak honderden jaren oude tablet, waarin de namen der voorvaderen zijn gegrift; want voor de afgestorven voor vaderen heeft de Chinees een diepe eerbied,; de moeders en de vrouwen in het algemeen zijn er niet in tel. Het meisje wordt aan de haar onbekende bruigom door haar vader verkocht de heidensche Chineezen nemen in den regel meer dan één vrouw alle zonen trouwen in bij den vader. De vrouwen verrichten al het werk, de mannen luieren in den regel. Spr. had nog even gelegenheid te wijzen op de gruwelijke voetverminking der vrouwen. Om een kleine voet te houden, worden bij de jonge meisjes de teenen ge broken en onder de voetzool vastgebonden, waarna geleidelijk de bekende voetvorm der Chineesche vrouw ontstaat. Daarna deelde spr. nog een en ander van haar werk in de Chineesche dorpen mede, hoe iedere avond samenkomsten in de open lucht of de alleen door het vuur verlichte woningen verlichting heeft men op de dorpen eigenlijk niet; petroleum is er zeer duur: 30 Chineesche dollar per 10 Liter werden gehouden. In een der dorpen waar nog geen Christenen waren, hoorde een oude Chineesche vrouw van haar zoon, dat in het dorp een zendelinge sprak over „Jezus”. Toen vertelde die vrouw dat ze 20 jaar ge leden voor het eerst die naam had hooren uitspreken door een R.-K. priester, en sedert dien ondanks de bestraffingen door haar ouders toegepast, weigerde de afgodsbeel den te aanbidden. Op haar verlangen bracht haar zoon de zendelinge bij haar en die Chineesche vrouw, die lezen noch schiijven kon, enkel zich de naam Jezus herinnerde, is daar het middelpunt van een kleine Chris tengemeente geworden. Het werk der zending draagt onder Gods zegen vruchten; in de zendingspost was er een gemeente van 60, in de dorpen er om heen even veel en een van de meest ont roerende oogenblikken van spr.’s werkzaam heid was toen zij aan de grens van Thibet hoog in de bergen een bijeenkomst bij woonde van 500 Christen Chineezen, die daar van de bergtoppen waren te samen gekomen om hun liederen te zingen, te bid den en te luisteren naar hetgeen de zen delingen hun vertelden. Inderdaad, het loont de moeite zendelinge te zijn; spr. hoopt het volgend jaar haaf taak in China weder te mogen opvatten en hoopt vurig dat met Godes hulp de reeds bekeerden in het zendingsgebied voor het Christendom zijn behouden. Het is heerlijk de heidenen, die immers mede deelgenoot zijn aan het lichaam van Christus, het evangelie te brengen, een taak die zij, die in het vaderland blijven, kunnen steunen met gebed en belangstelling voor het schoone werk der zending. De bijeenkomst werd met gebed geopend en gesloten, er was gemeenschappelijk ge zang en de zendelinge Roos zong een Chi neesch lied. Kortsluiting in de electrische centrale te Dordrecht. In de electrische centrale te Dordrecht wordt, daar de kelders van de centrale Zon dagnacht bij het hooge water ondergeloopen zijn, met huip-materiaal gewerkt. Het bedrijf kon daardoor slechts 70 pct. van zijn ver mogen produceeren. Woensdagmiddag was men echter zoo ver gevorderd, dat men de groote machine weer in werking kon stellen. Bij het in werking brengen daarvan is echter kortsluiting ontstaan. Uit een van de trans formatoren sloeg een groote vlam, die de opzichter D. Spuyman en de monteur L. Visser in het gelaat kregen. Beiden, vooral de opzichter, liepen ernstige brandwonden op; De gewonden heeft men per zieken-auto naar hun woningen gebracht. Een groot gedeelte van de stad was door dit ongeval zónder stroom en tot ’s avonds half zes had men daar geen licht. De groente- .111 Iruitouriog ie Deventer. De te Twello gehouden fruitveiling welke veiling toebehoort aan de Veilings- vereeniging Deventer e.o. en daardoor is oetrokken in het conilict met de koop lieden was tegen de verwachting in bezocht door kooplieden, ook uit Friesland. Deze kooplieden storen zich niet aan den boycot en riskeeren de gevolgen daarvan. Er werden blijkens mededeeling van het veilingsbestuur hooge prijzen besteed. 2o. teikenje to Nijekleaster de 25 Juny 1579 de niisneamde priorinne en Rieme Auckes en de suppriorinne Nancke Greults in prokeraesje, dêr’t hja de prior Johannes Anthonius Groningensis yn machtigje for it konvint yn rjuchten op to kommen. Mear scoe ik noch oanhelje kinne, mar genöch: Nijekleaster hat yette acht jier bi- stien. Yn forgeliking mei oare stiften wier, it oantal nonnen yette great. Mei beide hannen holden hja hjar oan ’t aide gelove fêst, mar omdöch 1580 is ’t jier fen ündergong fen Nije kleaster. Sunt 1233 hie it dér stien, heech op in terp, mei in greate grêft der om hinne. Nonnen wierne dei yn, dei üt de poarte trochkomt, de dyk lans roun nei ’t doarp ta, dêr’t sieken op hjar help wachten. Mear as trijehündert jier hie de kleasterklok syn su- vere toanen de lege lannen fen de aide Mid- delsé ynstjürd en nou de-reiden en blom men en beammen harken skerp ta, om dochs det wenstige, wolkomme lüd to fornimmen, mar omdöch. De tün fen ’t stift, dy for- sutere, groeide oer, ward in wyldernis. It tsjerkhöf, det ward in plak, dêr’t de bargen omwrotten Sic transit gloria mundi! Sünt 1576 fielden de nonnen, det der hjar in Damocles-swird boppe de holle hong. Hjar gebed formeare, de tearen fen de soarch yn de foarholle warden djipper. Breadronken jongfeinten kamen yn greate troppen by it wijde stift lans, skreaujend, det yn ’t koart hjar stift lyk wêze scoe mei i de groun! Febrewaris mei syn iere-maitiidsdagen, 1 syn teikens fen nij libben, brocht de dea for i ’t kleaster. In offisjeel stik, det üs yn- Ijochtet oer it toneate gean fen ’t ieuwen- alde stift, is det fen de 18de April 1580. Ik wol it hjir hielendal opnimme, omdet it ien fen de léste teikens fen libben is en ek omdet dêr de nammen fen de léste non nen yn neamd wirde: Benoit Meunier, f Men schrijft ons: Den 25en November overleed te Laken, de bekende Brusselsche voorstad, in zijn woning aan de Avenue Richard Vreijbergh 25, de heer BenoitMeunier, oud-voor- zitter en eere-voorzitter van den Belgischen Kaatsbond (le Federation Nationale de la pelote). De heer Meunier was hier te Sneek in sportkringen een bekende persoonlijkheid en de kaatsvereeniging „Sneek” verliest in hem zeker een harer beste vrienden. Hij toch was de man die bij de eerste „In ternationale” te Sneek als leider optrad en al het vele werk in België, met zooveel liefde en toewijding, geheel alleen in ’t belang der sport en der internationale verbroedering der menschheid op zich nam. En in al de 20 jaar die sedert de eerste komst der Belgen in Sneek zijn verloopen, bleef hij dezelfde belangstellende vriend der Sneekers. Nog in zijn laatste schrijven van enkele maanden geleden, waarin men reeds de voor- teekenen van een ernstige toestand zijner gezondheid kon bemerken, informeerde hij naar verschillende zijner vroegere bekenden. Het ligt voor de hand dat vele vriendschaps banden in die jaren gesloten, door den tijd gaandeweg losser zijn geworden, andere slechts zeer tijdelijk zijn geweest. Deze man was echter-een te serieus mensch om te kunnen vergeten en wij herinneren ons nog het eerste briefje dat hij in de bange tijden in ’t begin van den oorlog door een kaas- venter uit Roosendaal over de grens wist te smokkelen om zijn Sneeker vrienden gerust te stellen. Eén der beste „menschen” is heengegaan. Dat hij ruste in vrede! Tijdens afwezigheid van de ouders is tengevolge van het spelen met lucifers eer. tweejarig jongetje in een percee' in de Jo denhouttuinen te Amsterdam in brand ge raakt. Het kind is later in het Ned. Isr. ziekenhuis overleden. Een bewoner van den Amstelveenschen weg is op de spoorbaan AmsterdamAals meer, nabij de Nieuwenmeerlaan, overreden en gedood. Yn „It Heitelan” fen 29 Sept. 1923 komt in artikel foar oer Nijekleaster, skreaun troch dr. G. A. Wumkes. Hy seit dêr yn, det Qodshöf Nijekleaster) yn 1572 „weifage lis fen de ierde” en de sisters „scille yn dy jrüzige dagen wol de wyk spile ha nei Grins, 'Onder de feilige hoede fen Grevë Rennen- ;burg”. Den scoe Nijekleaster .dó dos al op- halden wêze to bistean. Det wol my net oan, hwent lo. hearre wy yn 1574 fen in nije prio rinne Anne Heeres; De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in 'de stad f 2.5Ö, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Tcrzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contróle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. --- .a—UL Ba NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER L- Jig s A h"’’avwaw'Bi wi -■ «BaBMMBBMMvanMaBMnBBBara |4-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1