Ofjicieel orgaan der gemeente bneek Is EN.l (72e Jaargang) .ze Dit No. bestaat alt 2 bladen. Uit onze Raadzaal. Nieuwstijdingen. e teil Eerste blad )0 5, “No. 21 Eerste Diaci uitgave: kiezlshink 4 co. Woensdag 19 December 199S 45e Jaargang A Uitgave: KIEZEBRINK Co. Hl 0, inwerk. s De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags de stad f 2,50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een op 1. 2. e iplak: ■t officier van justitie eischte tegen verdachten f 200 boete of 1 of deze onder bet financieel er dus geen den van De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in ik 2 liaai uuliei Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-’huis verspreid ^hrechtiim3 Wnknm^Hat’ich ^Hen^lnm'’RakhT'^n ï"3"^Opp*nh“izen- Uitwellingerga Oudega W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Jsbrechtum, Wolsum, Ha ich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Controle op de oplaag toegestaan.A,,e advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. heelkundige praktijk. Voor benoeming voor het jaar 1929 bevelen wij U aan, den heer Dr. A. J. Kingma. De heer dr. A. J. Kingma wordt met 14 st. benoemd; dr. J. K. W. Kehrer had 1 st. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van drie leden in de com missie voor georganiseerd overleg. (Bijlage 123; dos- sierno. X 08.172(2)). B. en W. stellen voor: het algemeen landarbeiders geroutineerde baggeraars zijn of zullen worden; men moet die zooveel mogelijk in de eigen sfeer houden. Het voorgestelde werk kan spoedig en meer economisch met de machine verricht. De heer Smeding beveelt aan de Waterpoortsgracht met de machine, de Badhuisgracht met de beugel te baggeren. De heer Blok: Het bergen van de bagger levert ook moei lijkheden en die van de Waterpoortsgracht moet naar de Brekken, dat is ook een belemmering voor uitvoering anders dan door de machine. De heer Zuiderbaan had ook al gedacht «an dit werk voor werkverschaffing, maar hij berekende dat het dan f 1500 meer zou kosten, dan met de machine; het is daarom beter dit werk op de voorgestelde wijze uit te voeren en de f 1500 eventueel op andere wijze te besteden voor de werkloozen. De heer Boonstra, aanvankelijk van plan zijn denkbeeld in een voorstel te belichamen, ziet daarvan af, waarop het voorstel van B. en V/. z. 'h. s. wordt aangenomen. Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Nazorg-commissie van de provinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis”houdende ver zoek om de voor de jaren 1926, 1927 en 1928 toegezegde garantie van ten hoogste 300.in het eventueele tekort van de door haar te stichten „Nazorgkolonie” voor manne lijke tuberculose lijders, voor de jaren 1929, 1930 en 1931 te handhaven. (Bijlage 111; dossierno. 1.842.1(1)). B. en W. adviseeren: de voor de jaren 1926, 1927 en 1928 toegezegde garantie van ten hoogste f 300.in het eventueel tekort op de exploitatie van de door de Nazorgcommissie van de Pro vinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” te stich ten „Nazorgkolonie” voor geheel of gedeeltelijk genezen mannelijke tuberculose-lijders, voor de jaren 1929, 1930 en 1931 te handhaven. Z. h. s. besloten overeenkomstig het advies. Punt X. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der begrooting van het Old Burger Weeshuis voor 1929. (Bijlage 112; dossierno. 1.842.73(14)). De Commissie adviseert: De Commissie voor rekeningen en begrootingen ontving ter adviseering de begrooting van baten en lasten van het Old Burger Weeshuis voor het dienstjaar 1929. De ontvangsten en uitgaven worden in totaal geraamd op f89.500.65; voor belegging is een post uitgetrokken van f3.000.voor onvoorziene uitgaven een van f301.43. Het is de commissie opgevallen, dat door schrappen van enkele -en vermindering van andere subsidies, de hiervoor benoodigde uitgaven ongeveer f750.lager zijn geraamd. Dit laat zich evenwel verklaren uit het feit, dat de inkomsten beduidend zullen dalen, doordat bij de her- verhuring van vier boerderijen de pachten vrij sterk zijn gedaald en daar het niet onwaarschijnlijk is dat de pacht- daling zich in de naaste toekomst zal doorzetten, ziet de commissie de noodzakelijkheid in, dat het O. B. W. zich in zijne uitgaven zal moeten beperken. Overigens heeft de commissie 'geen op- of aanmerkingen op de ingediende begrooting en adviseert tot goedkeuring daarvan. Z. h. s. besloten tot goedkeuring. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Werkliedenreglement. (Bijlage 113; dossierno. X 08.17(1)). B. en W. stellen voor: Artikel 20 van het Werkliedenreglement in dier voege te wijzigen, dat in het le lid onder „klasse C” tusschen en „1ste fitter” wordt ingevoegd „timmerman bij de gemeente-bedrijven”. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om tot H.M. de Koningin het verzoek te richten het tot stand komen van een wet te willen bevorderen, waarbij ver klaard wordt, dat het algemeen nut de onteigening vordert van de stoep van de woning aan den Oosterdijk no. 27, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3811, in eigendom toebehoorende aan H. de Vries. (Bijlage 114; dossierno. 1.811.111.2(27)). Dit punt wordt afgevoerd omdat de zaak in der minne is geschikt. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot den verkoop van een gedeelte grond aan den Oppen huizerweg aan de Bataafsche Import Maatschappij te ’s Gravenhage. (Bijlage 115; dossierno. X 07.351.12(54)). B. en W. stellen voor: Behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten te verkoopen aan de Bataafsche Import Maatschappij, te ’s Gravenhage, het op de bij dit besluit behoorende teeke- ning A met een roode kleur aangegeven gedeelte grond, ter oppervlakte van 2267 M.2, gelegen aan den Oppen huizerweg, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, nos. 60 (gedeeltelijk), 697 (gedeeltelijk), 696 en 698 (ge deeltelijk), zulks tegen den prijs van f2.50 per vierkanten meter of in totaal voor ongeveer f 5667.50 en onder de volgende voorwaarden: le. De bebouwing van het terrein en het plaatsen van de afscheidingen aan de zijde van den Oppenhuizerweg moet geschieden volgens de rooilijnen, zooals die door oi namens Burgemeester en Wethouders zullen worden aan gewezen, terwijl overigens de bebouwing moet plaats hebben geheel overeenkomstig een door Burgemeester en Wethouders goed te keuren plan, bij de begordeeling waarvan behalve op de bepalingen der bouwverordening ook zal worden gelet op den welstand van de bouwwerken zelf en van deze in verband met de omgeving; 2e. Aan de zijde van den Oppenhuizerweg strekt zich de overdracht van terrein niet verder uit, dan tot op eén afstand van 10 Meter uit de as van den weg gemeten. 3e. De over te nemen grond moet worden opgehoogd: a. voor zooveel betreft den grond die bebouwd wordt, tot de bij de bouwverordening voorgeschreven hoogte; louder (of chef-fitter) der gemeentelijke heeren J. de Kok en U. Sijtema, ingevolge het bepaalde in de N.V. Gasmeterfabriek artikel 57 der Nijverheidsonderwijswet als gedelegeerden i.h. George Wilson te ’s-Cravenhage ot der gemeente zijn benoemd tot lid van het bestuur der Ambachtsschool en der Middelbaar Technische school. Wij bevelen voor een nieuwe benoeming voor het tijd vak van 3 jaren bij U aan: J. de Kok; P. Sikkes. U. Sijtema; F. Boeijenga. In de vacature-De Kok wordt herbenoemd de heen J. de Kok met 14 st.; de heer P. Sikkes had 1 st. In de vacature-Sijtema wordt herbenoemd de heer U. Sijtema met 14 st.; 1 st. was blanco. Punt VI. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een geneeskundige voor de armen verzorging. (Bijlage 122; dossierno. 208)), B. en W. adviseeren: Op 1 Januari 1929 loopt de termijn van één jaar af, voor welken de heer Dr. J. K. W. Kehrer is benoemd tot geneeskundige voor de armenverzorging, belast met de Nieveen had 1 st; blanco was 1 st. Punt VIII. Advies van Burgemeester en Wethouders omtrent het verzoek van het bestuur van den bond voor „Friesche Stoom- en Motorvaartbelangen” te Leeuwarden tot het doen uitbaggeren van de Waterpoortsgracht. (Bij lage 110; dossierno. 1.813.113(12)). B. en W., adviseeren: In het hierbij gevoegde adres verzoekt het bestuur van den bond voor „Friesche Stoom- en Motorvaartbelangen”, te Leeuwarden, U de Waterpoortsgracht te doen uitbagge ren, teneinde de onvoldoende vaardiepte van dat water te verbeteren. Door de uitdieping zal een einde worden gemaakt aan de moeilijkheden, die de scheepvaart onder vindt bij het bereiken van de ligplaatsen aafi die gracht en bij het laden en lossen aan deze ligplaatsen, hetgeen thans, daar de schepen yer van den wal moeten liggen, met bezwaren gepaard gaat. Uit een ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat de Waterpoortsgracht voor een vaarwater van de beteekenis als welke aan die gracht nog moet worden toegekend, inderdaad te ondiep is. De grootste diepte in de vaar geul bij de Kolk bedraagt 1.70 Meter F. Z. P. In de richting van de Koningsbrug vermindert deze diepte ge leidelijk. Bij deze brug is de diepte slechts 0.90 Meter F. Z. P. en langs de walkanten slechts 0.50 Meter F. Z. P. De gemiddelde diepte moet op zijn minst in de vaar geul 1.80 Meter F. Z. P. en bij de- walkanten 0.80 Meter F. Z. P. zijn. Teneinde deze diepte te ver krijgen moet ongeveer 2300 M.3 baggerspecie worden verwijderd. In het hierbij overgelegde schrijven deelt de gemeente- architect mede, dat het machinaal baggeren volgens een verkregen prijsopgaaf van S. Krikke, te Heerenveen, f 0.62 per M3 zal kosten. De baggerspecie wordt dan met onder- lossers weggevoerd en elders, b.v. op daartoe aangewezen plaatsen op de Brekken, gedeponeerd. Wij geven U in overweging tot deze uitbaggering te besluiten. In het aangehaalde schrijven van den gemeente-architect is mede sprake van uitbaggering van de Kerkgracht en van de Badhuisgracht. Aanvankelijk lag het in onze be doeling deze werken bij wijze van werkverschaffing geheel met den beugel te doen uitvoeren door werklooze bagger- lieden. Het handbaggeren kost echter per M.3 te verwij deren specie f 1.en zal dus, de hoeveelheid te ver werken specie (Badhuisgracht: 1800 M.3 en Kerkgracht: 2000 M.3) in aanmerking genomen, belangrijk duurder zijn dan het uitdiepen met de baggermachine. Wij geven daarom de voorkeur aan het machinaal uitbaggeren van de grachten. Dit is echter slechts voor de Badhuisgracht mogelijk. De Kerkgracht kan niet door een baggermachine worden bereikt. Met het oog hierop hebben wij den ge meente-architect opgedragen de uitdieping van deze gracht met den beugel te doen uitvoeren door werklooze bagger- lieden. Voorzooveel de Badhuisgracht betreft, adviseeren wij U tot machinale uitbaggering ook daarvan te besluiten. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het verzoek van het bestuur van den bond vooi .„Friesche Stoom- en Motorvaartbelangen”, te Leeuwarden, tot het doen uitbaggeren van de Waterpoortsgracht; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 30 October 1928, no. 1.813.113(12); BESLUIT: Behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten het uitbaggeren van 2300 M3 baggerspecie uit de Water poortsgracht en van 1800 M.3 baggerspecie uit de Bad huisgracht onderhands aan te besteden aan S. Krikke, aannemer, te Heerenveen, voor den prijs van f 0.62 per M3. De heer De Groot vraagt of de stand van de werkloos heid het niet noodig maakt dit werk als object voor werk verschaffing te beschouwen en dus door werkloozen te doen yerrichten. Deze opmerking maakt spr. hier, omdat met dit punt de commissie voor openbare werken weer is gepasseerd. De: Voorz.: In een klacht van de scheepvaart moet zoo spoedig mogelijk voorzien, daarom moet met de machine ge werkt. In de Kerkgracht kan geen baggermachine en daar hebben wij menschen aan het werk gezet, die er eenigszins mee bekend zijn. Dit werk, hier voorgesteld, wordt echter ook te duur als men het werkloozen laat doen, dus moet het machinaal gebeuren. Er zijn overigens waarschijnlijk meer werken waarbij nog werkloozen geplaatst kunnen worden en leeds worden. De heer Boonstra zegt dat als er spoed achter zoo’n werk gezet moet worden, het inderdaad niet als werkverschaffing kan uitgevoerd, maar met het hooge water heeft de scheep vaart nu niet veel last en kunnen de werkeloozen ook dit werk wel verrichten. Als in het vroege voorjaar nog niet op het land gewerkt kan worden, kan dit karwei bv. verricht door land arbeiders, dat zijn in den regel niet de eersten die naar de werkloozenkas loopen en daarom dienen ze zooveel mogelijk geholpen. Spr. pleit dus voor uitvoering van dit werk in eigen beheer. De heer Blok: Voor de werklooze landarbeiders is werk gevonden in de Hospitalerpolder, daarop is dus door B. en W. gelet en ze blijven daar in de eigen sfeer. Aan de Kerkgracht worden ook menschen gebruikt die nog baggeren moeten leeren, maar hier geldt het een proef, die gerechtvaardigd is, omdat er werkloozen zijn en in de Kerkgracht toch alleen met de beugel gebaggerd kan worden. Spr. gelooft echter niet dat in De heer J. van der Woude, klerk I bij den dienst der registratie aan het ont- I vangkantoor dier middelen alhier, is te ’s Gravenhage geslaagd voor het examen I van klerk bij de Departementen van Alge- I meen Bestuur. I Onze stadgenoot de heer E. de Vries is geslaagd voor het examen voor 3e stuur- I man groote vaart. - Het woon- en winkelhuis annex I garage en pakhuizen aan de Oude Koemarkt I vroeger in eigendom bij den heer D. v. d. Heij, zijn onderhands aangekocht door den heer Th. Poiesz, machinehandel. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de Ver. v. Chr. School- onderwijs alhier is ter voorziening in de Hbestuursvacature ontstaan door aanstaand vertrek van den heer J. Groeneveld Fz., Kekozen de heer Mr. P. S. Gerbrandy ■phier. H De Boroboedoer en de levens geschiedenis van Boeddha. We ontvingen van het 1. v. A. O. nog een uitvoerig stuk betreffende een bezoek Haan de Boroboedoer door prof. Treub, ■doch zijn door gebrek aan plaatsruimte helaas verhinderd het op te nemen. We moeten er nu mee volstaan nog even te verwijzen naar de adv. waarin het Instituut de belangwekkende rede van den heer Kijlstra op Donderdag a.s. aankondigt. Z. B. B. H. H. Bovengenoemd blijspel van VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 10 DECEMBER 1928, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes.— Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 29 October 1928. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Staat van in het Old Burger Weeshuis opgenomen weezen. (1.842.73(11)). Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den Raad van Commissarissen van de „N. V. tot oprichting en instandhouding van het Sport park Sneek” te Sneek, houdende dankbetuiging voor de door de gemeente Sneek aan hem geschonken klok van het oude carillon ten behoeve van het nieuwe Sportpark. (X 07.351(11)). Alsvoren. c. Proces-verbaal van de opneming van kas en boe ken van den gemeente-ontvanger op 28 November 1928. (X 07.352.651(2)), Alsvoren. d. Adres van de Afd. Sneek der Nederlandsche Fede ratie van transportarbeiders, houdende verzoek om mêde- deeling, waarom „uitgetrokken” ongehuwde werkloozen, die bij hunne ouders inwonen, niet in aanmerking komen voor steunverleening noch voor werkverschaffing. (1.842 97). B. en W. stellen voor adressanten te berichten dat door de weigering van goedkeuring door de Gedeputeerde Staten aan de betrokken begrootingspost de steunregeling is vervallen. Den heer Boonstra blijkt uit het voorgestelde antwoord aan adressanten niet, waarom deze menschen ook niet voor werkverschaffing in aanmerking komen. De Voorz.: De raad zal over de steunregeling nader moeten beslissen. Voor de werkverschaffing komen in de eerste plaats de getrouwden met gezinnen in aanmerking, mede op over weging dat de 'Öhgehuwden, die in den zomer verdiend hebben, daarvan beter voor den winter wat over kunnen houden dan de gehuwden. Als er een groot werk voor werkverschaffing is, kunnen natuurlijk meer menschen geplaatst worden. De heer Boonstra verzoekt dat ook dit adressanten zal worden bericht, waartegen de Voorz. geen bezwaar heeft. Punt III. Aanbeveling van Regenten van het Old Bur ger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat College. (Bijlage 116; dossierno. 1.842.73(16)). Regenten adviseeren: Ter voorziening in de vacature wegens periodieke af treding op 1 Januari a.s? als Regent, van den heer R. Nieveen, hebben wij besloten daarvoor bij U aan te bevelen de heeren: W. Beekhuis, koopman en J. Ketming, kantoorbediende. Het zal ons aangenaam zijn indien uit dit tweetal door U een keuze kan worden gedaan. Benoemd wordt met 10 st. de heer J. Keuning; de heer W. Beekhuis had 3 st.; blanco 2 st. Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een armvoogd. (Bijlage 117; dos sierno. VI 07.58(1)). B. en W. adviseeren: Onder overlegging van een desbetreffend schrijven van i het Burgerlijk Armbestuur bevelen wij bij U aan voor de benoeming van een lid van het College van Armvoogden, in de vacature, welke ultimo December e.k. zal ontstaan door de periodieke aftreding van den heer L. Bakker Dzn.: le. den heer L. Bakker Dzn., Grootzand; 2e. den heer D. Volkers, Grootzand. Gekozen de heer F. K. Groeneveld met 8 st.; de heer L. Bak ker Dzn. had 7 st. Punt V. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van twee gedelegeerden in het bestuur der Ambachtsschool en der Middelbaar Technische School. 7 dossierno. 1.851.36.07—2(2)). E. en W. adviseeren: Op 1 Januari 1929 eindigt het tijdvak, voor hetwelk de n RUU W SNEE KEBICO U RIN T I annex SNEEKER COURANT Op 1 Januari 1929 eindigt het tijdvak, waarvoor door U bij besluit van 14 Februari 1928, no. 4, tot lid van de commissie voor georganiseerd overleg zijn benoemd de heeren S. Siemensma, S. Breeuwsma en D. Zuiderbaan. Wij verzoeken U, ter voorziening in de ontstane vaca tures, tot een benoeming, thans geldende voor het jaar 1929, over te gaan. De heeren S. Siemensma, S. Breeuwsma en D. Zuiderbaan worden herbenoemd met resp. 14, 14 en 13 st.; de heer R. 1 q Bovengenoemd blijspel van Laafs zal __Jdoor Ons Genoegen ten tooneele worden i partijengebracht. Het is een aardig stuk niet al. TRA, Ge-leen, maar heeft in zijn hekeling der uit- öeveland.huizigheid ook z’n nuttige zijde. Van de "^ZZ^goede krachten van O.G. en de goede regie ï&maariimogen we een knappe vertolking van dit v blijspel verwachten. LUTKEWIERUM Mej. J. H. Schotanus, onderwijzeres alhier, is als zoodanig be noemd aan de O. L. S. no. 2 te Franeker, Verpachting vischrecht. Ged. Staten hebben goedkeuring onthouden v aan hef besiUjt Van den raad der gemeente NijezIjlWorkum tot onderhandsche verpachting van het vischrecht in het Zool, zulks omdat ■noet worden betwijfeld, R4ISlandsche verpachting in "xlang der gemeente is, en reden bestaat om af te wijken van ^^^j^jjoor de Gemeentewet gewilden regel -publieke verpachting, o Steekpenningen. N Voor de rechtbank te Leeuwarden heb- isostraatioen Zaterdag terecht gestaan de directeur J, Johaman de gasfabriek te Huizum en Hemmen, le chef-fitter der gasfabriek te Sint Anna- jarochie en de directeuren van de gas- uer /xmoacnïS abneken te Joure, Drachten, Franeker en(Bijlage 121- ederhan-^jrredijk. Hun was ten laste gelegd, dat Sneak, lij in hun hoedanigheid van directeur-boek- j I IITichtbedrijven, van Uil I 'in de N.V. Gautzsch industrieele Mij. erschillende bedragen of althans een geld edrag hebben aangenomen wetende, al- mewarisJians begrijpende, dat deze hen gedaan iers/4.50verden, teneinde hen te bewegen zonder MT UT.aardoor in strijd met hun plicht te handeM sn in hunne bediening de zakenrelaties rentr?250ie^ gevers te onderhouden, deze bij iktheid °taventueele bestelling de voorkeur te geven en n heechstij eventueele moeilijkheden ter wille te n steat isijn, gepleegd op onderscheidene tijdstippen lok op 'e, de jaren 1923, 1924, 1925, 1926 en del. Q27 t forgees n ystnümer, c ‘der der laand hechtenis. n LQ De verdedigers mrs. Pollema, M. E. Hep- •“•üma, J. W. Tysma en Weersma pleitten >jspraal<, subs, de uiterste clementie. to wirden Verdronken. dat er d De 51-jarige veehouder F. de Haan te keap^i. >erzee js Zaterdagavond, vermoedelijk >or de duisternis misleid, te water geraakt verdronken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1