Officieel orgaan Natuurkundig Genootschap Ingersoll P. S. BAKKER OPRUIMING der gemeente Sneek SNEEKER COURANT (72e Jaargang) BONBONS P. POSTMA 1 Zaterda* IS Orcein her 1W8 45* Jaargang Kerste bla annex Bit No. bestaat nit 4 bladen. Reclame kolom. WINTERMANTELS JAPONNEN WINTERJASSEN COLB. COSTUDMS DE MOOISTE KEUZE IS ÏODR BEN, DIE EERST KOMEN. 25-jarlg bestaan Sneeker Ambachtsschool. Aan vang i Zaterdagmiddag 2 uur. Uitgave: KIEZEBRINK Co. T 19.25 22.75 Verkade’s Artikelen 14.50 16.50 Fondant Kerstkransjes per ons 20 ct. Zeer fijne Bonbons 45-40-35-30-25 ct. NATIONALE BANKVEREENIGINS „De onverilijtbare en on breekbare Vulpenhouder” SMEEK f Voor SNEEK alleen verkrijgbaar bij 0. MONSMi, KI. Wslraal 3 Gladheid door Sneeuw Luxe doozen in Kerstverpakking Groote sorteering 11.75 13.25 14.75 16.50 18.50 21.75 19.50 24.50 29.75 36.75 Voor de Kerstmis Uw adres: GROOTZAND - Tel. 455 JujEKJ-CT W A 19.75 24 50 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, iJsbrechtum, Woisum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting 12.50 14.50 16.75 Alle Win t® r co nf cti (zoowel voor Heeren als Dames) alle Bontmantel®, Hoeden en Staff n worden in deze opruiming aangeboden tegen prijzen, die ver beneden de waarde zijn. I NIEUWE SNEEKER COURAN De SNEEKER COURANT is een leden aangenomen. I Prijzen f 4.50 - f 6.50 - f 8.50 25 jaar garantie GROOTZAND 32 Gistermiddag 4 uur werd ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Sneeker Ambachts school door het bestuur een drukbezochte recep tie gehouden in een der, met planten en bloe men rijk versierde, lokalen van de school. Onder poging het wijfje te bekoren, doch een impo neerhouding is, aangenomen tegen alles wat niet-wijfje is, tegen alles wat nest-gevaar kan opleveren; er is nog geen nest, doch het is intentiehandeling; zoo zal hij straks het nest verdedigen. Zonder mededeelingswil geschiedt deze intentiehandeling, al kan de imponeerhou- ding natuurlijk het gevaar wel afschrikken, zon der dat de zwaan daartoe ook maar eenigszins de bedoeling heeft. Door zijn imponeerhouding fixeert het mannetje het wijfje dan vaak tevens aan zich, er ontstaat een voelinghouden zonder opzet echter. De bekorende houding van het mannetje is een geheel andere, dan wordt de bovenkant van de hals iets verdikt en maakt hij geluid. Eigen aardig is dat de zwanen elkaar aan de gelaats uitdrukking herkennen; als bv. het wijfje de kop onder water heeft, kan het mannetje haar niet van andere zwanen herkennen en kan het zijn, dat zij een opstopper oploopt. Steeds is ons streven: de voorraden zoo laag mogelijk op 31 Dec. Met groote kracht en tegen ongekend lage prijzen zullen wij tot dien datum de nog resteerende goederen aanbifden. den zich 35 leerlingen aan, nl. 20 voor timme ren, 10 voor smeden, 5 voor verven. 14 waren Voor ONGEVALLENVERZEKERING vrage men - onze CONCURREERENDE TARIEVEN. - Spr. vertelde nu bij lichtbeelden van de uit drukkingswijze van dieren. Van de mannetjes- zwaan onzer parken, die heel vroeg in het voor jaar, lang voordat er een nest is, reeds gaat De voorraden hierin zijn tot heden nog dagelijks aangevuld en bieden U een overvloedige en zeer fraaie keuze. Mantels met echt bont gegarneerd Prima Kamgaren en Engelsche stoffen. Na de pauze toonde spr. beelden van de aan- Wie de eerste dag kan komen, wachte niet tot den tweeden dag, want U zult werkelijk verwonderd staan over de koopjes, die U thans kan doen. de aanwezigen merkten wij op het D. B. en tal van raadsleden dezer gemeente, de burgemees ter van Bolsward, directeur en voorzitter van de Leeuwarder Ambachtsschool, de hh. Michell en Blanson Henkemans, voorzitter en directeur van de Ambachtsschool te Heerenveen, verte genwoordigers van het O. B. W., het Nut, der Ver. Huishoudschool alhier enz. Met het be stuur had achter de bestuurstafel plaats geno men het eerelid, de heer F. H. Pijttersen. De Voorzitter, de heer F. de Wolf, sprak het welkomstwoord, de Secret a r i s, de heer H. F. Ringnalda, gaf lecture van de ingekomen stukken, waaruit o. a. bleek, dat de minister, de commissaris der Koningin en eenige andere autoriteiten verhinderd waren persoonlijk te ko men; zij zonden echter schriftelijke gelukwen- schen, evenals tal van anderen. De heer De Wolf gaf allereerst een breed overzicht van de ontwikkeling der school. In dit overzicht werd o. a. vermeld dat in Juni 1901 het Nut hier ter stede tal van corporaties uitnoodigde te confereeren over het stichten van een Ambachtsschool met tot resultaat dat win. de heeren H. Minderhoud, Dr. Z. Th. Diehl, B. J. Boerrigter, L. J. Krook en S. Jaarsma een commissie vormden om deze zaak te onder zoeken. Haar rapport was gunstig, schatte het' aantal leerlingen op 75, de cursus zou 3-jarig en 3-vakkig moeten zijn en naast de dag- moest een avondschool bestaan. De Ver. werd al spoe dig geconstitueerd, zij telde aanvankelijk 12 leden, nl. de hh. H. Minderhoud, Z. Th. Diehl, B. J. Boerrigter, Egbert Veen, J. van Loon,, L. Fontein, C. C. Paehlig, J. Houwen, V. Loosjes, L. J. Krook, S. Jaarsma en R. Paehlig. Het eerste bestuur bestond uit de ih.h. Minderhoud, voorz., R. Paehlig, secretaris, B. J. Boerrigter, L. J. Krook, S. Jaarsma; de heer Dr. Diehl wenschte geen benoeming. In Januari 1902 gingen van dit bestuur de aanvragen om steun aan corporaties en parti culieren uit. Het dep. Sneek van het Nut, van de Mij. v. Nijverheid, de Loge C. R. P. C„ de St. Joseph.ver. en ’t O. B. W. steunden, ’t laat ste gaf f 1500 jaarlijksch subsidie, de gemeente stond 500 M.2 grond af, f 1500 ineens en f 1500 subsidie, het rijk f2000 voor de oprichting, f 4500 subsidie, de Provincie f 2000 subsidie, enkele buitengemeenten gaven ook iets (Wor- kum f25 p. j., Rauwerderhem f5 per leerling en per jaar). Het Nut stelde een subsidie van f 2500 in het vooruitzicht, het O. B. W. verstrek te f 25000 kapitaal tegen lage rente. Op verzoek der Ver. stelde de gemeente niet 500 M.2 maar 1500 M.2 voor den bouw der school beschik baar. Op 1 Januari 1903 bedroegen de giften ineens van particulieren f 725, contributiën f 385. vrouw er bij zijn, omdat die het toelaten, zal er af gaan als de baas komt, omdat hij canapé en baas associeert tot een afstraffing. Dat zoo’n hond op den duur zenuwlijder wordt, omdat hij de handelingen der menschen jegens hem niet begrijpt, is begrijpelijk, en als plotseling dan de instinctieve bom verkeerd springt, moet U hem niet een valsche oude hond noemen; het is de schuld van Uw eigen verkeerd opvoedings systeem. Dat de kat van zijn huis, de hond van zijn baas zou houden, is ook al weer een verkeerd begrip. Ook de kat houdt van zijn baas, maar keert naar zijn oude huis vaak terug omdat hij roofdier gebleven is en het oude huis ais zijn bekend jachtterrein beschouwt; het nieuwe huis is voor hem de plaats waar hij geknuffeld wordt; van het oude houdt hij als jager, tot hij ook op het nieuwe huis als jachtterrein is in gesteld. De mannetjesreiger gaat in de paringstijd op een bepaalde tak zitten en die tak wordt onder deel van zijn sexueele stemmingsleven, daar moet het nest komen, ook al is de tak er niet geschikt voor! Als een wijfje nu op zijn roep op die tak neerstrijkt komt er bij het mannetje die tweestrijd tusschen lust en plicht, hij is wel gesteld op het wijfje, doch anderszijds kan hij een andere reiger niet op z’n tak velen, hij wordt eenerzijds gedwongen de aanvalshouding aan te nemen, die dan gaandeweg wordt omge schakeld tot de schijn-aanvalshouding, het ver lovingsfeest! Nadat spr. nog even stilgestaan had bij de imponeerhouding van de uil, die bij verdere na dering van het gevaar tot een geweldige dreig- houding kan overgaan de uil kan tusschen twee haakjes bij dag ook uitstekend zien vertelde hij van de Zuid-Amerikaansche struis vogel, de Rhea of Nandoe, waarvan het man netje bij het naderen van de voortplantingstijd zóó wondere dingen doet, welke eerst‘nader hand effectief zullen worden. Hij loopt met drib belpasjes, schreeuwt en rent soms en als hij een wijfje tegenkomt, steekt hij één vleugel uit. Als hij bedreigd wordt steekt hij beide vleugels uit, en als hij ’t wijfje wil bekoren, laat hij beide vleugels waaiervormig hangen. Op de plaats waar het nest gemaakt zal wor den, nemen mannetje en wijfje steentjes in de snavel en gooien ze weer weg, een symbool- handeling, uiting van bepaalde aandrift, een oeroude intentiehandeling, welke deze vogel met andere o. a. de kievit gemeen heeft. De Rhea- haan maakt het nest en gaat op het nest zitten: een uiting van broeddrift. Als nu de hen moet leggen, legt zij dat ei naast het nest en de haan, op het nest gezeten, steekt één vleugel uit en vangt het ei op en legt het onder zich. Het uitsteken van de ééne vleugel naar het wijfje vóór het nest maken, is dus weer sym- boolhandeling. Spr. vertelde nog een en ander van de pape- den met de gemoedsbeweging, de affecten der verwezenlijking van het doel, ontstaan sym- dieren. We kennen amper ons eigen bewustzijn; boolhandelingen, intentie-uitdrukkingen. Wan- Chique Ulster- en fantasie-stoffen valshouding van den olifant en de uitdrukkings wijzen van roofdieren als leeuwen en tijgers bij schrik, afweer enz., waarbij hij gelegenheid had iets te vertellen van de beteekenis van het spel der dieren, dat reeds eerder hier door spr. was behandeld. Iets langen stond spr. nog stil bij de apen, speciaal de manteLbaviaan, waarvan alleen het mannetje een mantel heeft als imponeerorgaan en niet tegen de koude, zooals men wei beweert. Dat mannetje moet aanvallen als het wijfje een bepaalde angstkreet uit en op deze bescher- mingstaak is dat mannetje vaak in dierentuinen, waar hij in de bezoekers even zoovele vijanden ziet, zoo ingesteld, dat hij steeds de imponeer houding heeft en tracht aan te vallen, terwijl van de paring niets komt. Het vlooien der apen in dierentuinen hebben de apen geen vlooien, in de wildernis misschien ten doel hebbende elkaar de pels af te zoeken naar dorens, onge dierte enz., heeft in de dierentuinen misschien ten doel de zoutige zweetkristalletjes te pakken te krijgen uit behoefte naar zout, maar wordt ook zuiver gebaar. Bv. bij de jonge aap, die geïsoleerd, de binnentredende mensch niet durft aan te vallen maar hem tracht te vlooien of zelfs vlooigebaren in de lucht maakt. Zoo wordt een onwillekeurige huidreiniging tot een opzet telijke zoutjeszoekerij en in derde instantie tot een vriendschapsgebaar. Na nog enkele interessante mededeelingen over uitdrukkingswijzen van apen eindigde spr. met een opwekking zelf dieren waar te nemen om na te speuren het psychisch leven der die ren, dat zoo buitengewoon belangwekkend is, al stijgt het nooit uit boven een lagere zieligheid, die bij den mensch kan overgaan in den hoo- geren, soms zelfs uitvindenden en scheppenden geest, die in woorden begrippen kan weerge ven, terwijl de dieren voor het grootste deel aandriftwezens blijven. "u*t«..I.» I. ■■■an null J i mi ui», ii: hl i11——»rn 11 neer een dier bij de voortplanting ingesteld is op bepaalde handelingen en objecten, kunnen we het dier in zoo’n tijd zien afreageeren niet op dat object maar op een ander. Als poes een muis bij U brengt, is dat niet om een prijsje te krijgen, maar omdat ze in een bepaalde tijd van haar leven de drang heeft de prooi bij haar jongen te brengen en U vervangt nu haar jon gen. De hond, die moederlooze katjes verzorgt, is de dupe van verkeerd afreageerende moeder- drift. Een vogel kan paringsbewegingen tegen „pronken”, dat niets te maken heeft met de z’n voerbak maken; het kuiltjesmaken door de mannetjeskievit dient niet opgevat als een po ging het wijfje een nest te leeren maken zij kan dat instinctmatig maar is een symbool- handeling, een uiting van innerlijke emotie. In de taal der dieren ontbreekt het woord, dat symbolisch een reeks abstracte begrippen kan weergeven; hun taal is hoogstens een van uitroepen en tusschenwerpsels, maar blijft vaak beperkt tot gebaren Er is een instinctieve taal, jonge dieren hebben bv. een instinctief bevat tingsvermogen voor de angstkreten der ouders, een jong dier, dat de mensch niet kent, heeft geen vrees voor hem bij eerste ontmoeting, doch de angstkreten of gebaren der ouders ma ken het bang voor U. Zelfs kuikens, nog in het ei, kunnen op de angstkreten der ouders rea- geeren met angstgeluiden. De hond, die het vleesch uit zijn bakje eet, dat op tafel laat liggen, heeft geen begrip van het mijn en dijn, zooals men hem toedicht, doch weet door erva ring, dat hij het vleesch uit zijn bakje kan eten, zonder ransel te krijgen, dus eetvleesch is; dat van de tafel is echter voor hem geassocieerd met het begrip ransel, is ranselvleesch. Ben hond, die gewoon is op de canapé te blijven liggen als de dienstbode, de kinderen of de 18 April 1903 had de aanbesteding plaats, 1 Joh. Voetberg, tot leeraren de h.h. F. Miedema, Sept, werd het werk door den aannemer Kijl- F. Bos en R. Rensen. Voor het eerste jaar meld- stra van Drachten opgeleverd. Tot eerste directeur werd benoemd de heer I van dat van andere menschen kennen we slechts iets en van dat wat beneden de drempel der menschelijke bewustwording ligt, laat zich slechts iets gissen. Maar niet geheel vreemd staan we daartegenover, omdat ook de mensch niet zonder aandriften is en ook de hoogste men schelijke verstandshandeling is component van eenerzijds wat de oeroude erfelijke aanleg voor schrijft, anderzijds van individueel zelfverworven vrijheid van denken, en dus ligt tusschen de twee polen: instinct verstand. Bij ieder levend wezen is iedere handeling de functie van tweeërlei factoren, nl. van een con stante, welke het instinctieve is en een variabele, welke bij ons het verstand, bij de dieren dat wat eigenlijk nog geen verstand kan genoemd worden, is. Bij het menschelijk handelen nu voert de variabele de hoofdtoon, bij het dier de constante. In de wereld van het psychische komt het echter niet alleen aan op de kwantiteit, maar vooral ook op de kwaliteit en als we zeg gen dat ook bij de dieren de bovengenoemde variabele een rol speelt, moeten we er ons toch voor hoeden,-die variabele gelijk te stellen met ons verstand, dat tot vrije, willekeurige abstrac ties in staat is, dat in taal, dus woorden, sym bolen voor begrippen weet te stellen. Zoo’n taal komt bij een dier niet voor; de professor die de taal der apen meende te verstaan en zelfs een soort apen-grammatica opstelde, verkocht dwaasheden. Een dier is voor alles een wezen van aandriften, niet van inzicht, 't reageert dus meest met de kant van het gevoel, de nei ging, een kant, die er bij ons ook is, die van ’t oerinstinct, door erfelijke belasting gefixeerd en tot soorteigenschap vastgelegd. Een dier beschouwe men niet als een cari- er uit Sneek, 21 van buiten; einde Dec. 1905 telde de school reeds 93 leerlingen. In het overzicht wordt hulde gebracht aan tal van overleden bestuursleden enz., nl. Mr. D. Alma, eerevoorzitter (f 1906), R. Paehlig (f 1907), Hubert (f 1910), Minderhoud, de emi nente voorzitter 1913), Dwarshuis (f 1916), den directeur Joh. Voetberg, stichter der Mid delbare Technische School (f 1916), Boerrig ter, die om gezondheidsredenen in 1921 aftrad, Van Hout, oud-bestuurslid en eerelid (f 1926), en aan vele andere afgetreden bestuursleden, die metterwoon onze stad verlieten. In herinnering worden gebracht de tentoon stellingen der werkstukken en van het 'teeken- werk, waarvan de eerste April 1904 werd gehou den. Langzamerhand werden in verband met de uitbreiding der school de subsidies verhoogd, het leerarencorps uitgebreid, in 1907 werd het voortgezet schoolonderwijs ter hand genomen; in dat jaar werd de school ook verbouwd. De wereldoorlog bracht nieuwe moeilijkheden, de eerste maand van den oorlog was de school zelfs kazerne; toch werd met de uitbreiding voortgegaan; voor de in 1912 opgerichte M. T. S. werden nieuwe lokalen enz. gemaakt. In Maart 1917 trad de., nieuwe direc-teur de heer C. Ovaa in dienst; door de stijgende duurte werd de financieele toestand der leeraren on houdbaar; wel kon daaraan in 1919 door hoo- gere subsidies tegemoet worden gekomen, doch de financieele toestand bleef zorgwekkend, tot in 1920 de Nijverheidsonderwijswet in werking trad. Als uitbreidingen verdienen nog vermelding de aanstelling van een leeraar voor de machi nale ijzerbewerking in 1919, de volledige in richting der machine bankwerkerij in 1922, de plaatsing van electroniotoren in het tijdvak tus schen 1922 en 1927. Spr. voegde aan dit overzicht nog een hulde toe aan hen, die heengingen en zooveel voor Spr. vertelde nog een en ander van de pape- De Voorz. dr. Posthumus dankte den spr. gaai en van de kip, die instinctief moet kloeken, i voor zijn boeiende causerie. Aan den aan vang als zij voeder ziet en moeder is. Door de er- had dr. Posthumus, met een woord van dank varing dat dan de kuikens komen toeloopen, aan zijn medebestuurders voor 'het vertrouwen it zij een opsropper opioopr. kan de kip leeren deze instinctieve, dus impuls- in hem gesteld, het voorzitterschap op zich ge- De wilde zwaan kent de imponeerhouding, handeling, bewust te verrichten als ze de kui-j nomen en waren niet minder dan 11 nieuwe welke de aanval voorafgaat, niet en de tamme kens bij zich wil hebben. Dat wordt dan iets zwaan moet het dan ook, hoewel sterker, altijd van taal, waaraan de wil iets mede te deelen ten afleggen, omdat de wilde zwaan direct aanvalt, grondslag ligt. catuur van eigen menschelijkheid, men moet frisch en onbevangen trachten op te merken hoe het dier optreedt in zijn milieu en wat voor Innenwelt dat dier jegens dit milieu meebrengt. En dan blijkt dat uitingen van dieren hoofdza kelijk te maken hebben met een bepaalde inner lijke toestand; in gebaar en geluid openbaren zich verschillende aandoeningen bij het dier. Erfelijk is het dier op bepaalde doelpunten in gesteld en als aandoeningen, met die doelpunten in verband staande, in het dier wakker worden ontstaat een drang tot bepaalde uitingen, een ren beweegt, en we ons dus moeten bezighou- „purposive behaviour”, ook zonder nabijzijnde J J verwezenlijking van het doel, ontstaan sym- Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Woensdagavond in de Harmonie de heer A. F. J. Portielje, inspecteur van Artis, over „Een en ander over uitdrukkingsvormen en „taal”, bij zoogdieren en vogels”. Een onderwerp van precairen aard, omdat het zich op het gebied van de psychologie der die- 0 Een keur van nieuwe modellen en kleuren van de fijnste weefsels I de tamme eerst de imponeerhouding aanneemt en van daaruit eerst aanvalt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1