Officieel orgaan der gemeente Sneek 1 MERIEL. R 6n< Dit No. bestaat uit 3 bladen. i cent 60. Biet id. :t Pb loonei PUROL er op I cl cl cl $9 December lb?8 kt. i of itul lagazi De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr, per post f 3.60 De SNEEKER COURANT is een sen tm- Otficiêef gedeelte. Len las 2. HOOFDSTUK II. Als je gelezen wilt worden, dan moet je Wordt vervolgd 50 ns- rst ien nt- jne tek ch- NATIONALE BANKVEREENIGIHG Aan de Groninger universiteit is ge slaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (K.) onze stadgenoote mej. M. G. Haytink. Benoemd tot machinist bij de Bataaf- sche Importmij. de heer F. Ozinga Fzn. Hij vertrok reeds per s.s. Stuyvesant naar zijn standplaats Curasao. hij daarom een enkele schrede voorwaarts wou doen om de webbe van nabij te be kijken. Verzilveren Coupons en Lossingen ALLE ASSURANTIES fan Naar het „Hbld.” verneemt, heeft de heer van Lear Black, den Nederlandschen vlie gers Geysendorffer en Scholte, die thans in Amerika vertoeven, aangezocht in zijn particulieren dienst over te gaan. De vlie gers hebben toegestemd, doch de onderhan- delingen met de K.L.M., in wier vasten dienst Geysendorffer en Scholte zich, zoo- als bekend, bevinden, zijn nog gaande. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, jutrijp, Tirns, Goënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Jsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contróle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke krtingg S.O.S.-telegrammen. Het komt voor dat telegrammen, waarvan de inhoud bijzonder dringend is, bv. waarbij iemand aan een sterfbed geroepen wordt, aangeboden worden op een tijd, dat het kantoor van bestemming gesloten is, zoodat het bericht den geadresseerde niet tijdig kan* bereiken. De telegraaf-administratie is daarom in overleg getreden met de omroep-organisa-' ties, ten einde een regeling te treffen om het in voorkomende gevallen voor de aanbie ders mogelijk te maken door verspreiding ,van het bericht via de omroepzenders, als nog den geadresseerde te bereiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het eventueel tot stand komen van een der gelijke regeling niet beoogt wijziging t. brengen in het bij de omroepverenigingen reeds bestaande gebruik van uitzending van S.O.S.-berichten bestemd voor personen, waarvan het juiste adres niet bekend is. werd hen meegegeven. Met dankgebed sloot Z.Eerw. deze uitvoering. Twee nieuwe kerken te Utrecht. Het college van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Utrecht, heeft aan de ge meente bekend gemaakt, dat de vereenigde vergadering van kerkvoogden en notabelen gemachtigd is, maatregelen te treffen om in 1929 den bouw van twee nieuwe kerken voor te bereiden en na afloop daarvan tot den bouw over te gaan. IJLST. Geslaagd voor het getuigschrift zangonderwijs op de bewaar- en lagere scholen van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst mej. C. IJ. V. Rudolphi alhier. middellijk ontboden geneesheer constateer de, dat de kleine den nek had gebroken. Woensdag maakte het technisch perso neel van het Zuiderbad te Amsterdam een betonnen ruimte, waarin 4 radiatoren van plm. 2500 K. G. staan, schoon. Vermoedelijk door aanraking zijn de radiatoren, welker steunen 1 ‘/z M. boven den grond waren en totaal door de roest waren verweerd, naar beneden gekomen, waardoor de heer J. Behr, die zich juist onder de radiatoren bevond, door het gewicht van het ijzer werd doodgedrukt. i sda. vond is de Landbouwerskuecht in de Meuwsiraat te Hoensbroek door een auto oveneJrn en gedood. Het verzacht en geneest Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mljnhardt’s Zenuwtabletten bruik bij mevrouw de wed. notaris Bos- huijer. Na 30 malen te zijn verhoogd werd kooper de heer j. Dijkstra alhier als lastge ver van den heer Sj. Zeijl, bankier alhier, voor de som van f 12.500. Notaris Maseland alhier verkocht giste renavond in „Onder de Linden” publiek finaal de koemelkerswoning, no. 20 in de Gedempte Neltjeshaven, in huur bij R. v. d. Wal en eigen aan T. S. Hoekstra. Kooper werd de heer Karst Boersma voor f 1457. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Heeg door J. F. Th. v. d. Linde te Wissekerke; haar Lemelerveld (O.) (toez.) de heer IJ. Alkema, cand. te Sneek. Het stoomgemaal bij Lemmer in werking. Ged. Staten hebben gisteren last gegeven tot het in werking stellen van het provin ciaal stoomgemaal bij Lemmer. Fraude aan een stoomzuivelfabriek. Nadat reeds eenigen tijd te Peize (D.) ge ruchten hadden g,eloopen omtrent een tekort bij de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Peize, is, meldt Het Volk, in de vergadering van het bestuur en den raad van toezicht besloten terstond ongevraagd ontslag te verleenen aan den directeur J. de Lange. Dit ontslag is gegrond op het feit, dat dè directeur ver duisteringen heeft gepleegd, en grove spe culaties in granen heeft gevoerd voor de coöperatie buiten de boeken om. Het tekort is voorloopig f 13.000, waar voor een zeer kleine borgstelling aanwezig is. De malversaties zijn het laatste half jaar gepleegd. De Lange was nog slechts 11 jaar directeur van de melkfabriek. Een drama. Dinsdagavond om kwart over zeven werd ’t anders zoo rustige Giethoorn in opschud ding gebracht door ’n moordaanslag, waar na de dader de hand aan zichzelf sloeg. De 35-jarige ongehuwde H. S. had zijn hospita, de 30-jarige vrouw van Scholten, met een bijl een drietal slagen toegebracht. S. bracht vervolgens met een scheermes zichzelf ern stige verwondingen toe, waaraan hij eenige uren later overleed. De toestand der vrouw is redelijk wel. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen, ter wijl ook het parket uit Zwolle overgekomen was. De oorzaak van het drama ligt vermoe delijk in ’t feit, dat S. in een ongeoorloofde verhouding met zijn hospita leefde. Concurrentie-nijd. Een dame kwam met een pruik, die zij van een ander gekocht had, bij een kapper te Het vorige jaar werd door bovengenoemd koor uit Leeuwarden alhier een uitvoering van Kerstliederen gegeven, welke alleszins geslaagd mocht heeten, maar waarvan slechts een klein publiek had genoten. Voor de tweede maal waagde deze vereeniging zich gisterenavond alhier in het Gebouw v Chr. Belangen aan een uitvoering, die een vrij wat grooter aantal luisteraars had we ten te trekken. En terecht. De uitvoering, die door ds. Te Winkel met gebed en een korte welkomstgroet was geopend, stond op een hoog peil. Er waren bekende eh minder bekende liederen, bij de uitvoering waarvan ons vooral troffen de mooie pianissimo’s, waarmee vele koren vaak groote moeite hebben. Er zat „leven”, bezieling in de zan geressen en zangers; het vaak zoo vlakje, mafte zingen werd hier gelukkig gemist. Het hoogtepunt werd zeker wel bereikt, toen een aantal meisjes van het kinderkoor met hun heldere, frissche stemmen het koor kwamen versterken. Dit kwam in ’t bijzon der uit bij „Als ik een klokje was”. Op ver zoek werd dit nr. na de pauze nog eens ge geven. De cantate „Soli Deo Gloria” van F. Pijlman mocht ook een zeer dankbaar gehoor verwerven. De soliste, mej. Gramsma, zong een vijf tal liederen. Deze werden mooi uitgevoerd. Als wij ons een zachte opmerking zouden mogen veroorloven, dan zouden wij willen vragen, waarom bij een uitvoering, als deze van de vijf solo’s vier Duitsche moesten zijn. Zijn er in ’t Hollandsch geen mooie liede ren? Het intiem eigene ging hierdoor wel wat verloren. De soliste, pianiste en organiste werden bloemstukken aangeboden. Toen ds. Te Winkel ten slotte dirigent, koor en medewerkenden hartelijk dank zegde voor het gegevene, sprak hij zeker namens allen. Een hartelijk „tot weerziens” Den Haag. De man keurde het haarwerk dadelijk af en zeide, na onderzoek, dat de pruik niet ziektekiemvrij was. Zelfs voor spelde hij, dat de draagster binnen een paar maanden onder zijn behandeling zou moe ten komen. Verder zei hij de ontstelde dame nog, dat het gevaarlijk is te koopen in een zaak, waar minder net publiek koopt en het gewetenloos is iemand een dergelijke pruik op het hoofd te zetten. Deswege werd hij gedagvaard voor de rechtbank te ’s Gravenhage, die hem ver oordeelde tot schadevergoeding wegens on rechtmatige daad. De rechtbank was van oordeel, dat deze handelwijze was in strijd met de zorgvul digheid, die men in het maatschappelijk ver keer in acht heeft te nemen, te meer, waar de gedaagde zelf had erkend, dat hij teleur gesteld was door het feit, dat de pruik niet bij hem was gekocht, en hij zich door nijd had laten drijven, terwijl eischer daar geen aanleiding toe had gegeven. De rechtbank wees een bedrag van f250 als schadever goeding toe. Een uiterst tragisch ongeval heeft dezer dagen te Roermond plaats gehad. Terwijl mej. ThomaesCoenen aan den Venlosche- weg, te zes uur nam. haar eenig zoontje van acht maanden wiesch en zich omdraaide om water van het fornuis te nemen, maakte het kleintje, dat met de spons speelde, een onverwachte beweging. Het rolde van het op de tafel liggend kussen in een naast de tafel staande zinken teil met kokend water, die voor zijn badje was gereed gezet. Het kind viel, slechts in zijn hemdje gekleed, op den rug in het heete water en werd met brandwonden overdekt, door de moeder op genomen. Op haar gegil stormden de be- nedenbewoners naar boven. De onmiddellijk gewaarschuwde arts, Wong-Lun-Hing, heeft het erbarmelijk huilende wicht met z’n auto naar het Louisa-huis gebracht, waar het Zondagavond onder hevige pijnen is bezweken. De ouders zouden de Kerst dagen met hun kindje bij de grootouders in Duitschland doorbrengen, volgens „de Crt.” Toen de vrouw van G. M. te Zegge (N.- Br.), even een boodschap ging doen, liet zij het 2’/2-jarig kind even oppassen bij het kindje in de wieg. Door te hard wiegen viel de wieg om, mét het noodlottig gevolg, dat het 2*/2-j. kind de wieg op het lichaam kreeg en voor dood bleef liggen. Een on- Hij liet zich al dadelijk overhalen om drie maal, in de eerste week, bij haar te komen theedrinken. Den eersten keer werd ik mede geïnviteerd; maar ik vergeef het mrs. Hel sington graag, dat zij mij een tweeden keer thuis liet. Mijn conversatie is niet veel waard, behalve wanneer men over vogels en eieren spreekt, en daar stellen vrouwen geen belang in; ik heb nog nooit een vrouw gehoord die daarvan een studie maakte. Bovendien had ik haar van den beginne af getoond dat ik niet met haar ophad; ik had Vanfrey gewaarschuwd, maar hij sloeg mijn waarschuwing in den wind. Als ik hem red den wou, moest ik er iets op bedenken. Ik was op het punt om Purling te raadplegen, toen juist onverwacht mijn vriend Derrycot kwam. Derrycot was een man van de wereld en bovendien advocaat; hij kende Vanfrey evengoed als mij en ik vond hem den rech ten persoon om mij te helpen. „Derrycot”, begon ik, „hoe kan men ’1 best voorkomen dat men verliefd wordt?” „Je meent toch niet”, vroeg hij verbaasd, „dat jij gevaar loopt?” „Neen, ik niet, maar Vanfrey; en ik wou ’t graag bij tijds beletten, als ik kan”. ,,’k Wensch je succes; ik zou er me voor niets ter wereld mede bemoeien, tenzij ’t gmbtshalve was. Vanfrey heeft een kop als een ezel en zou zich in geen geval laten raden; als ’t nu trouwen was”. „Wat dan?” „Dan behoeft men maar een eierenver- Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/a en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 27 Dec. 1928: blauw mesje, kinderhandschoen, paar kinderwanten met bont. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 27 Dec. 1928: broche, L. L. Lampe, Stationsweg 4; zakkammetje, F. v. d. Ploeg, Nieuwbuurt 26; 2 kinderhandschoenen, M. de Rapper, Kloosterdw.straat 66. De notarissen E. Elema en J. A. Mase land alhier verkochten gisterenavond in 15 Cl ’’Onder de Linden” publiek finaal het hee- UI renhuis aan c|e Stationsstraat met kantoor, 116 Cl s*ee£ en voor* en achtertuin, in eigen ge- I. P- P SEN* ir pon !6 S4 18 !0 Overtredingen „Melkbesluit”. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis, dat: le. HESSEL ZONDERVAN, wonende 2e Woudstraat 37 aldaar, onherroepelijk is veroordeeld tot een geldboete van vijf en twintig gulden, subsidiair tien dagen hech tenis, wegens het op den openbaren weg ten verkoop in voorraad hebben van melk, welke niet voldeed aan de krachtens de Warenwet gestelde eischen; 2e. SIETSE LEENSTRA, veehouder te Loënga, onherroepelijk is veroordeeld tot een geldboete van vijf en twintig gulden, subsidiair tien dagen hechtenis wegens het verschaffen van de sub. le bedoelde melk. SNEEK, 28 December 1928. B jl Geslaagd voor het candidaats-examen Bfiai rechten te Utrecht de heer W. de Bouter te Sneek. I oti Intusschen was Vanfrey in mijn pension in Kensington geïnstalleerd, waar het mrs. elsington gelukt was, ook kamers te huren, uoodat wij elkaar dikwijls tegen ’t lijf lie pen. Zij was heel alleen in Londen, waarom begreep ik niet, maar zij liet in haar ge sprekken doorschemeren, dat zij, na haar ballingschap, weer eens van de genoegens van de wereldstad genieten wou. Vanfrey, ivist niets van haar af dan dat zij weduwe was, en dat haar echtgenoot een betrekking 1 Buenos Ayres had gehad. „Waar heb je haar het eerst ontmoet?” vroeg ik. „In een hotel te Rio”. „Wat moest ze daar doen?” „Op de boot wachten”. „Op de boot? Nergens anders op?” ,,Waar zou zij anders op wachten?” >42 ”Op een tweeden man”,'antwoordde ik, „Zoover heb ik ’t nog nooit gebracht”, viel ik hem in de rede, „maar als jij je ge dachte niet bij ’t ontwerp in kwestie be palen kunt, zooals nu, dan verwondert ’t me niet dat je niets te doen hebt”. „Zooals alle leeken heb je niet 't minst begrip van ons beroep; wij moeten niet op ’t zelfde punt blijven staan; maar ik zal je nu niet als advocaat, maar als vriend raden, dat het eenige wat je te doen staat is, hem buiten bereik van den verderfelijken invloed te brengen”. „Ik heb wel eens gehoord dat afwezig heid juist „Nonsens”, hervatte Derrycot, „dat hield steek toen wij nog poëtisch waren, de Kruisvaarders waren misschien die meening toegedaan, als zij bij Joppa of daar ergens aan ’t vechten waren, en er geen vrouw in de buurt was aan wie zij een stukje van hun hart konden geven; maar in onze dagen houden wij van verscheidenheid. Ik ken iemand die Vrijdags smoorlijk verliefd op een meisje in Londen was en zich den vol genden dag in Brighton met een ander verloofde. Probeer eens wat zoo ’n afwe zigheid op Vanfrey uitwerkt, en als dat niet helpt, schiet dan zelf onder zijn dui ven; misschien vindt zij wèl dat iemand die zoo’n vriend heeft als jij, de moeite niet waard is!” „Zij zou ook kunnen denken dat iemand die zoo ’n vriend heeft als Vanfrey....” „O! ik bedoel niet dat ze jou in zijn plaats moet nemen, maar zij zou misschien weggaan en een ander zoeken”. Na deze laatste ontboezeming vertrok Derrycot en liet mij aan mijn lot over om een onsje wijsheid te schiften uit het pond zamelaar te wezen zooals jij, of een advo- nonsens, dat hij mij had toegediend. Ik moet caat zonder cliënten zooals ik; ik heb ’tbekennen dat het denkbeeld om Vanfrey in eens aan mijn waschvrouw gevraagdeen andere omgeving over te planten mij moet brullen als moet niet vergeten dat wij" hiér niet in de woestijn zitten; er wonen menschen boven en onder ons. Mr. Hope Jenkinson is een zenuwpatiënt, die geen leven velen kan; je moet je buren ontzien. Houdt je gemak” Vanfrey brulde van ’t lachen. „Mijn wijze Mentor, wat haal je in je hoofd! Wou je dat ik een liefdesverklaring aan haar deed”. „Integendeel; dat is niet noodig”, ant woordde ik bits. „Laat dat maar aan haar over; ik zie niet in Een tweede uit barsting dwong mij te zwijgen „dat een hippopotamus. Je barstte ik los, toen ik merkte dat mijn rede- neering hoe langer hoe meer op zijn lach spieren werkte. „Je behoeft niet bang te zijn dat ik er mij verder mee bemoeien zal; ik merk wel dat er niets meer aan te doen is, en zal er in moeten berusten dat een 1 vriendschap van tien jaren niet opweegt1 tegen de kennismaking van één maand n<t een .„charmante vrouw!” vulde Vanfrey aan. „Ga je gang!” eindigde ik, teleurgesteld dat ik er nog niet achter was gekomen, of hij evenveel belangstelling in de dame koesterde als de dame in hem; want onder al zijn luchthartigheid meende ik toch een zekere achterhoudendheid te bespeuren, om welke te overwinnen meer tact noodig was dan ik bij mrs. Helsington zocht; ik verge leek haar bij een spin, die meer dan één web weeft om een dikke vlieg, die haar lui en argeloos van uit een hoek bespiedt, te vangen. Ik was bang dat Vanfrey, om bij mijn vergelijking te blijven, tegen wil en dank in het web zou vliegen dat voor hem - gesponnen was; niet zoozeer omdat de spin erbaasd over zijn kortzichtigheid, „zij is hem bekoorde, maar omdat hij medelijden !lllmers weduwe”. j had dat er zoo vergeefs gewerkt werd, en miuUiuiiiuii niet kwaad toescheen en alhoewel ik vrees-1 de dat hij mijn meening niet zou deelen, stelde ik hem nog denzelfden dag voor om een paar weken met mij naar buiten te gaan. „Wil je me op die manier onschadelijk maken?” lachte hij, „Nonsens! Je weet dat je schrijven moet en dat kan je hier niet doen; en ik wou wat eieren zien op te sporen voor mijn verzame ling. Purling kan met ons meegaan; hij vindt het niet naar om voor de verandering eens naar buiten te gaan.” „Ik geloof niet dat hij ooit iets naar vindt, behalve als hij zijn hand in ’t nest van een arend steekt,” zei Vanfrey. Hij doelde op een voorval in Noorwegen, toen Purling voor mij, langs den rotswand, naar het nest van een geelgekuifden arend was geklommen om er een ei uit te halen, en door het woedende dier vreeselijk was toegetakeld; de arend had het op zijn ach terhoofd, juist zijn teerste punt, voorzien, en Purling schreef sedert aan dien aanval toe, dat hij kaal was vóór zijn tijd. „Maar hoe denk jij er nu over, zeg?” vroeg ik. „Ik zal wel meegaan, we zullen samen - de vlucht nemen.” „Meen je ’t?” Hij knikte. „Best,” zei Vanfrey kortaf. „Dan moeten we maar zoo gauw mogelij: gaan, hè?” 45e Jaargang blad UitgaveKIEZEBItINK Co. Uitvoering Kerkkoor „Maarten Luther”. iMSSSESr Van Lear Black. L GROOTZAND 32 SNEEK NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) X Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen zullen Uw zenuwsn kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Ongelukken. JU ^UlUZ-UII Will WU1UC11, UIdII lllUJUl JU g|j dadelijk in ’t heetst van je verhaal begin- .en” heeft een letterkundig vriend me eens eradenmaar dat is mij niet mogelijk; ik ou niet kunnen zeggen wat 't brandpunt "".an dit verhaal is. Het begin, dat weet ik, IHIHIIIIIIII 3 mijn ontmoeting met mrs. Helsington en lllliiuimiiiialipt vooroor(jeei dat ik dadelijk tegen haar had; het vervolg, dat dit vooroordeel ons nnrf miciclen van het drama Stortte, dat in UI orte Manor werd afgespeeld. L ..Ik /<m lieist naai 't land eaan. 1 I oaas np de Wales." vervolgde ik. ..Maar 't Is* eigenlijk hetzelfde; ik zal de advërten^^J eens nazien.” N

Sneeker Nieuwsblad nl | 1928 | | pagina 1