Officieel orgaan der gemeente Sneek ZIET ONZE ETALAGES P. 8. BAKKER LEEUWARDEN UITVERKOOP Groote a!ans-Op ruiming f I I I I I I I I I i i I I I V (72e Jaargang) I Dit No. bestaat uit 3 bladen. Geslaagd voor het diploma Boekhouden Uit onze Raadzaal g I No. 27 Eerste bhd Zaterdag •fanuari 1X9 45e Jaargang WOENSOAG 2 JAHUARI NIEUWSTIJDINGEN. «SBH IEDEIUOSCHE mfOÏHEEIlilI opgericht te Veöndam In 1890 (waarin opgenomen de Karate Neder- landiche Hypothaekhriefbank te Gravenhsge) ♦Vs’l» Fantam i 99Vs"|o GELDEN BESCHIKBAAR voor eerate hypotheek op billijke voorwaarden. VOORDEELEN de enorme koopjes. De SNEEKER COURANT is een Officiéél gedeelte. Reclame kolom. We volstaan daarom met: KOMT VRIJBLIJVEND ZIEN EN PASSEN. In de plaats van den heer Tj. van Dijk SNEEK, 11 December 1928. Aan den Gemeenteraad. is deze Opruiming begonnen tegen zóó lage prljz&n, als U voor goederen van onze kwaliteiten zelden betaalde. Alleen het zien onzer Etalages kan U een juiste voorstelling geven van Vrijdags. Abonnementsprijs in I en No. 1.777.811(2), Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het bij raadsbesluit van 1 Juni 1926 no. 9 vastgestelde uitbreidings plan. Kerknieuws. Christ. Geref. kerk. Bedankt voor Sneek door A. Gruppen te Zwaagwesteinde. Beroepen bij de Geref. Gemeente te Ijlst ds. W. Veder van Waddinxveen. Hij had 60 glazen bier op. Op Oudejaarsavond zat P. K., een haven arbeider, in het café van L. K. aan de Deli- straat te Rotterdam. Hij had sedert den middag 3 uur 60 glazen bier gedronken en werd het was zoo omstreeks half negen geworden eenigszins vervelend. De café houder zette hem daarom op straat, maar P. K. kwam weer binnen en stak den café houder met een dolkmes in de rechterzijde. L. K. is in het ziekenhuis aan den Coolsm- gel ter verpleging opgenomen. P. K. is aan gehouden en opgesloten. Herdenking Unie van Utrecht. Door .de Regeering is bepaald, dat in verband met de herdenking van de Unie van Utrecht op 23 Januari a.s. van al de Rijks- gebouwen op dien dag de vlag zal be- hooren te worden uitgestoken. BESLUIT: het bij raadsbesluit van 1 Juni 1926, no. 9, vastgestelde Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en T’"‘„ Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Jsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen de firma J. L. Bakker, den heer H. Halbertsma, de N. V. Houthandel voorheen G. H. ter Horst. Wij hebben de argumenten, in de bezwaarschriften aan gevoerd voor wijziging van het plan, nagegaan. Die onder a, b en d vermeld vertolken geen nieuws. Bij de vast stelling van het plan hebben zij reeds een punt van over weging uitgemaakt. Er hebben zich, naar onze meening, sedert geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan, die tot wijziging van het toen ingenomen standpunt zouden moeten leiden. In het bezwaarschrift van den heer H. Halbertsma hebben wij aanleiding gevonden, U voor te stellen een kleine wijziging in het plan te brengen, door het doen vervallen van een geprojecteerde straat tusschen den Leeuwarderweg en den trekweg langs het terrein van de zuivelfabriek en in verband hiermede van een aansluitende en van een in de nabijheid geprojecteerde straat. Deze wijziging is aangewezen op een zich bij de stukken be vindend kaartje. Wij maken van deze gelegenheid gebruik U voor te stellen nog een wijziging van geringen omvang in het plan aan te brengen. Toen indertijd werd onderhandeld met het R.-K. Armbestuur over overneming van grond aan den Leeuwarderweg, is onzerzijds toegezegd, dat wij U in overweging zouden geven de straat, welke op het uit breidingsplan was gedacht als loopende over het terrein van het gesticht aan den Leeuwarderweg, te doen ver vallen. Wij wenschen deze toezegging thans na te komen. Onder overlegging van en verwijzing naar de stukken, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 11 December 1928, no. 1.777.811(2); De zomervergadering zal gehouden wor den te Deventer, waarop een film zal wor den gegeven van „Friesland’s oude bouw werken”. de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, B. en W. stellen o. a. voor: Medewerking te verleenen aan het beëindigen met ingang van 1 Januari 1929 van de met de woningstichting „Sint Joseph” gesloten overeenkomst, waarbij aan die stichting twintig der door de gemeente aan de Willem de Zwijger- straat gêbouwde 66 woningen in exploitatie werden over gedragen, onder de volgende voorwaarden: le. de nog verschuldigde huur over 1928 moet tot het volle bedrag uiterlijk op 31 December 1928 aan de ge meente worden voldaan; 2e. indien door het plotseling vertrek van huurders der twintig woningen voor de gemeente huurverlies mocht ont staan, blijft het bestuur van de woningstichting „Sint Joseph” tot 20 Januari 1929 voor de vergoeding van dat verlies aansprakelijk. Aldus enz. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. No. X 07.53(2). Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de circulaire van de Gedeputeerde Staten, betreffende wijziging van de regeling der jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger. Het door U bij besluit van 1 Juni 1926, no. 9, vastge stelde uitbreidingsplan heeft tot dusverre niet de goed keuring van de Gedeputeerde Staten verworven. Bij schrij ven van 1 Februari 1928, no. 99, le afdeeling B, heeft het college ons enkele opmerkingen medegedeeld, tot het maken waarvan het plan aan hem en aan den Inspecteur van dé Volkshuisvesting aanleiding had gegeven. Deze opmerkingen komen in het kort hierop neer. In 1921 is art. 5, 2de lid, van de Woningwet in dezen zin aangevuld, dat een bouwvergunning door Burgemeester en Wethou ders geweigerd moet worden, indien het bouwplan afwijkt van een overeenkomstig de Woningwet vastgesteld uit breidingsplan. Het uitbreidingsplan is daardoor in wezen gelijk gesteld aan een bouwverbod, als bedoeld in art. 30 der Woningwet. Bij het uitvaardigen van een bouwverbod is de raad verplicht om, indien meer dan een derde gedeelte van den aan één eigenaar toebehoorenden grond door een bouwverbod wordt getroffen, te motiveeren waarom niet tot aankoop of onteigening wordt overgegaan. Dit zelfde is in de Woningwet niet voorgeschreven als meer dan een derde gedeelte wordt in beslag genomen door in een uitbreidingsplan geprojecteerde straten. Niettemin zijn de Gedeputeerde Staten van meening, dat bij het onderzoek van een uitbreidingsplan de vraag onder de oogen behoort te worden gezien, of de belangen der eige naren van in een plan betrokken perceelen niet te zeer door het feitelijk bouwverbod, dat een uitbreidingsplan vormt, worden geschaad, met name de belangen van hen, wier in het plan begrepen grond voor meer dan een derde gedeelte door dit feitelijk verbod zal worden getroffen en of geldige redenen bestaan, waarom de gemeente ook in dat geval niet overgaat tot aankoop of onteigening. „In vele gevallen”, zoo schrijven de Gedeputeerde Staten, „wordt het geheele of bijna het geheele bezit voor straat- Nog duurt de winter lang. Bovendien brengen wij groote voorraden doordraag kleeding in verkoop tegen prijzen, ver beneden de waarde. B. en W. hebben den raad de volgende voorstellen aangeboden: No. X 07.351.32(34). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om medewerking te verleenen aan het beëin digen met ingang van 1 Januari 1929 van de met de woningstichting „Sint Joseph” gesloten overeenkomst, waarbij aan die stichting 20 der door de gemeente aan de Willem de Zwijgerstraat gebouwde 66 wo ningen in exploitatie werden overgedragen. aanleg bestemd. Uit het raadsbesluit (tot vaststelling van het uitbreidingsplan) blijkt niet, of de raad tot aankoop of onteigening van die perceelen wenscht over 4e gaan en zoo neen, waarom niet. Gaarne zullen wij daaromtrent nader worden ingelicht.” Wij hebben in een uitvoerige nota, waarvan een exem plaar bij dit voorstel is gevoegd, ons standpunt ten aan zien van de opmerkingen van de Gedeputeerde Staten uiteengezet, en daarin doen uitkomen, dat wij niet de meening deelen, dat zonder meer de bepalingen, in de Woningwet opgenomen ten aanzien van de uitvaardiging van een bouwverbod, ook toepassing hebben te erlangen bij de vaststelling van een uitbreidingsplan. Wel verklaren wij ons bereid U voor te stellen een verordening in het leven te roepen, volgens welke in elk voorkomend geval zoude worden uitgemaakt, of inderdaad de ten uitvoer brenging van het uitbreidingsplan schade veroorzaakt en zoo ja, in welke mate en waarbij de gemeente op zich neemt deze schade op de eene of andere wijze te ver goeden. Onze nota en een verordening, geldende in de gemeente Tilburg, bevinden zich bij de stukken. Deze nota is nog bij de Gedeputeerde Staten in behandeling. Middelerwijl zijn bij dat college nog enkele bezwaar schriften tegen het uitbreidingsplan ingekomen, welke in onze handen zijn gesteld om advies. Deze bezwaarschriften zijn van: a. de N. V. „Stoomolie- en Veekoekenfabriek Fries land”, c. d. ■bS jaarwedden-bedragen zooals die in de regeling voor onze gemeente zijn opgenomen. Wel hebben wij bezwaar, en zelfs van overwegenden aard, tegen de vaststelling van de boven door ons aangehaalde bepaling betreffende ver haal van pensioensbijdrage. In ons advies aan U van 12 September 1928 (bijlage no. 82) hebben wij de motieven uiteengezet, waarop dit bezwaar steunt. Wij handhaven in dit opzicht volledig hetgeen wij in dat advies hebben gezegd. Wij adviseeren-U: aan de Gedeputeerde Staten te berichten dat geen bezwaar bestaat tegen de vaststelling der jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger, zooals deze in de toegezonden ontwerp-regeling zijn op genomen, maar dat de raad van meening is, dat in die regeling punt VII niet moet worden opgenomen. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. De heer F. Doorenspleet, alhier, behaalde te Balk, op de daar Nieuwjaarsdag gehouden reciteerwedstrijdj van ultge- noodigden, den eersten prijs. van de Ver. v. Leeraren de heeren C. Groen van Sneek en W. Monkel van Oudega, opgeleid door den heer T. F. Schaafsma alhier. Oud-leerlingen Sneeker Middelbaar Technische School. Onder voorzitterschap van den heer A. Santema uit Hengelo (O.) hield de vereeni- 1 ging van oud-leerlingen der Sneeker Mid- alcoholhoudenden drank, anderen dan ster- delbaar Technische School haar winterver- j ken drank in de beneden-achterlokaliteit gadering te Sneek. Ondanks het feit, dat, van het perceel, Kleinzand no. 100. Tegen het verleenen van dit verlof kun nen binnen 2 weken schriftelijk bezwaren bij hun college worden ingebracht. SNEEK, 5 Januari 1929. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van D. STEENBEEK aldaar, om verlof voor den verkoop van J. H. Bont f Woensdagmiddag had de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. H. Bont. Vertegenwoor digers van tal van corporaties, waarvan de overledene bestuurslid was, volgden in den stoet. Aan ’t graf werd niet gesproken. Een familielid dankte voor de eer, den overledene bewezen. Uitgave: KIEZEBRINK Co. de leden over het geheele land verspreid zijn, was de opkomst belangrijk. v Uit het jaarverslag van den secretaris, v den heer S. van der Wal te Twello. bleek, x dat in het afgeloopen vereenigingsjaar de i pogingen van het bestuur om het ledental uit te breiden, tot gevolg hebben gehad, dat het met ruim 50 pet. Is toegenomen. De vele aanvragen naar afgestudeerden der Sneeker M. T. S. en de weinige werk zoekenden gaven de vereeniging aanleiding» voortaan ook arbeidsbemiddeling te ver leenen aan leden van zusterverenigingen. Een nieuw reglement voor het informatie en plaatsingsbureau was door het bestuur ontworpen en werd door de ledenvergade ring vastgesteld. Aan een tiental leden werd dit jaar een viertalig Bondsdiploma uitgereikt. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heeer IJ. Boomstra te Bussum bleek, dat dit jaar de post „pro paganda” met ruim f 150 was overschreden en er daardoor een kastekort was ontstaan van f 26. In de plaats van den heer Tj. van Dijk te Balk werd als bestuurslid gekozen dei fejr-ra, heer B Haven te Enschede SNEEK, 18 December 1928. Aan den Gemeenteraad. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is opnieuw een circulaire tot de gemeenteraden gericht, betreffende wijziging van de regeling der jaarwedden van de burge meesters, de secretarissen en de ontvangers. In afwijking van hetgeen was opgenomen in de circu laire van 15 Augustus jl. wordt thans voorgesteld de jaar wedden der genoemde functionarissen met ingang van I Januari 1929 voor Sneek alsvolgt te regelen: burgemeester f5000.-f6000. secretaris - 4600.-5600.—; ontvanger. -3100.-3600.—. Daarnaast wordt voorgesteld te handhaven de bepaling, dat in gemeenten waar pensioensverhaal wordt toegepast, de jaarwedden, in afwijking van de in de regeling opge nomen bedragen, zoo worden vastgesteld, dat na de toe passing van dat verhaal de in de regeling bepaalde be dragen zuiver worden genoten. Wij hebben geen enkel bezwaar tegen aanvaarding der Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2e helft der maand December 1928. Brieven. Binnenland. J. Buma, Hardega- rijp*); Wachttoren, Amsterdam; de Motor, Sneek Een briefkaart zonder adres. Door geadresseerden geweigerd. Ruwe Huid Schrale Lippen Tot kantonrechter-plaatsvervanger al hier is herbenoemd mr. P. S. Gerbrandy, alhier. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werden uitge leend 3251 banden en bedroeg het aantal bezoekers 2331. X r A I b. Directie Mr M J BOS en Mr. J. WILKENS Gepl MaatacK Kap. 8 750 000.— en Rea^rvea Hypotheken f73.000.000.— Pandbrieven 1 70 000.000 I I i I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT D*o««a MXóO 90 cl Tub« 80 cv Bi| Apoth- ea Drogisten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1