der gemeente ineek Officieel orgaan annex SNEEKER COURANT Dil No. bestaal uit 3 bladen. Skiettiidiie Oanleikeningen oer SKEARNEGOUTUM samle troch* 5ratertln* 19 Januari 1999 NIEUWSTIJDINGEN. 4öe Jaargang Eerste blad No. 29 I A Uitgave: K1EZEBRINK Oo. F I I 1 NATIONALE BANKVEREENIGING SMEEK Verzilveren Coupons Lossingen ALLE ASSURANTIES I f De SNEEKER COURANT is een de stad f 2.5Ö, naar buiten fr. per post f 3.60. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, 26. Tonei mear. i j kunnen afwentelen; het algemeen kiesrecht is r 1 I f I hearden. 17) oars. >i woordiging van wat in eeuwenlange historie de kern onzer natie was, legt de a.-r. partij de nadruk op handhaving van het gezag in gezins- zoowel als maatschappelijk leven, nu literatuur enz. ook in onze kringen meer en meer aan die handhaving trachten te knabbelen. Niet de volks wil is gezaghebbend, doch alle gezag daalt af van God. De soc.-dem. mogen zich, nu ze wat te verdedigen hebben en belang krijgen bij de GROOTZAND 32 UPCKO FEN SCHERNHEMSTRA. denk aan het millioen van het N. V. V. voor Het Volk zich nog zoo goed acclimatiseeren, ze deden dat ook reeds voor 1918 en toch, toen in dat jaar de tronen in het buitenland omver rolden, kwam Troelstra met z’n revolutionnaire situatie. Ook al waren lang niet alle soc.-dem. het in hun hart toen met hem eens, we zouden door een minderheid onder de voet zijn geloopen als de Chr. partijen geen juist inzicht gehad hadden inzake het gezag, dat alleen tot een volledig genieten van een goede vrijheid in staat stelt. Ons huidig program van actie eisoht handhaving van de zelfstandigheid van ons volk, welke in handen van s.-d. en v.-d. uiterst precair is; wij verwerpen de eenzijdige ontwapening, het was ons leger dat ons in 1914 buiten den oorlog hield, en de Volkenbond eischt zulk een leger, om met wapengeweld de staat- Anna Heres, Rieme Auckes, Aef Jaspers, Ulck Ottes, Nancke Groelts. Dy’t den komme, det binne: Doed Andries, Ida Tyetes, Rinck Ruerts, Rinck Claeses, Yest Taetses, Sijauck Hae- rynks, Dirckteyen Hamimarts, Bauck Gab- bys, Lolck Tibbes, Trijn Jacobs, Auck Ja cobs, Auck Hertmans, Sijauck Janes, hawwe hjar namme sette litten troch Nancke Groelts, dy’t forklearret mei hjar hanteike- ning, det „alles hyer boeven onderghetekent doer bede an mij.” Gift van f 10.000. Het bestuur der Vereeniging voor Christe lijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland ontving voor den arbeid ten behoeve van het zwakke kind een gift van f 10.000 van iemand, wiens naam onbekend moet blijven. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. geriif. for- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aaa-huis verspreid D,insdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Jsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Contröle op de oplaag toegestaan. 1580 April 18. Op huyden den XVlllden dach Aprilis anno XVC tachtich is geaccordeert bij den edelen erntvesten s) ende achtbaren Foppe te Grouwstins ende mr. Hobbe Baerdt in den naeme ende van wegen de Gedepu teerde representerendede Staten van Vrieslandt als daertoe specialick gecomit- teert zijnde ter eenre Anna Heeres, pri- orinne Rieme Auckes van Oostereyndt Naenck Grolts van Oosterzee suppriorin- ne Doed Andries van Engelum Aeff Jas pers van lispk in Hollandt Sijouck Harinx van Oostereyndt Dircktijen s) Nannes van Haskerdijcken His Tjaerts van der Soel /Dieuke Claesdochter van Deersum Gryet Meeus van Groningen Ida Tietes van Arum Bauck Gabbes van Oldeboorn Lolck Tibbes van Oosterzee Auck Jacobs van Wirdum J Rijnck Ryurdts van Ackerum/ Rienck Claeses van Hartwirdt Trijn Ja cobs van Sneeck Jets Taetses van Fer- werdt Ulck Ottes uutte Scherren bij die Jouwer Auck Hertmans van der Joure Sijouck Jans van Tijerckwirdt Marytgen Sijurdts van der Soel Welmoet Pouwels van Wirdum Marij Laes van Lijuck7) Ffoeck Eepedochter uut Adeghae Dieuw Pouwels van Wirdum Mont Ernes van Grouw ende Machtelt Gerrijts van Wt- recht8), alle conventualenvan den con- vente Nijclooster bij Sneeck ten andere zij den bij dewelcke alle de voorscreven con ventualen soe veel in haerluijder is den- selven gedeputeerden tot prouffijt van den landen ende steeden in Vrieslandt den voorscreven convente met alle de landen prouffijten opcomsten ende lasten van dijen 10) oeck alle meublen ende onroerende goederen totten zelven convente behorende hebben overgedraegen ende opdraegen tsel- ve mits desen, omme bij denselven Gedepu teerden voertaen daermede te doen ende te laten ’t gene zij bevinden zullen tot nut ende oorbaer 11van de landen ende steeden voorscreven bequamelixt te wesen obli- gerendt12) ende verbindende sich de voor screven conventualen bij haren eede dit tegenwoordich contract in geender manie ren te sullen tegeneoemen 13) ende daeren- boven indien nae desen noch eenige goede ren hoedanich die wesen moegen den voorscreven convente toebehorende die gepreteriert14) mochten wesen den tot haerluijder kennisse quamen, dat zijluijden tselve zullen aenbrengen ende cederen 15) tzonder yet18) wes17 daervoren boven ’t gene haerluijden bij desen contracte toege- seyt is, te moegen pretenderen 18) tzelve de voorscreven Groustins ende Baerdt in voergaende qualiteit accepterende belo ven bij desen Anna Heeres voor heure jaerlixe pen- sie20) hundert Carolusguldens ende vyftich gelijeke guldens pro habitu Rieme Auckes hundert Caroli guldens jaer- lix ende 28 stuvers pro habitu Nanek Grolts Doed Andries ende Aeff Jaspers elx vyffentzeventich guldens jaer- ïix, ende elx XXVI11 (st.) pro habitu ende van gelycken Sijouck Harinx ende Dircktij en Nannes elx LXXV jaerlix ende 28 voor habijt, His Tjaerts Dieuke Claes dochter elx tzestich guldens eens Gryet Meeus vijffendedertich Carolus guldens eens Ida Tijetes hundert Carolus guldens jaer lix XX pro habitu Bauck Gabbes vijftich guldens jaerlix ende XX guldens pro habi tu Lolck Tibbes tzestich guldens jaerlix en XX pro habitu Auck Jacobs Rinck Ryurdts Rinck Claeses Tryn Jacobs Jets Taetses Ulck Ottes /Auck Hertmens Sijouck Jans onder hun achten elx veertich gulden jaerlix ende elx XX pro habitu, Marijtgen Syurdts, Welmoet Pouwels, Marij Laes, Ffoeck Eepedochter, Dieuw Pouwels, Monts Ernes, alle sesse elx vyffentwintich guldens eens ende Machtelt Gerrijts eens vijftien Carolus guldens ende datt alles uut- ten opcomsten van den voorscreven convente tot heurluyder onderhoudinge, tontfangen die jaerlixe op Jacobi ende Martini. For- cunde hebben wy, conventualen, koenende schriven, voor ons selfs, ende voor dy nyet schriven koenen tot heuren beede dessen ondergetekent.” De folgjende persoannen hawwe mei eigen hSn hjar namma setten: begrippen gaan afwijken van wat Gods Woord voorschrijft, daaraan kan geen ministerie iets doen. Hoever die afwijking reeds gaat blijkt uit het feit, dat in Den Haag in 1928 op iedere 10 huwelijken 1 werd ontbonden, dus 10 (voor Nederland 4 practisch en principiëel is het verkeerd deze afwijkingen met wettelijke maat regelen te bevorderen; de liberalen zullen bij kalm nadenken met ons eens moeten zijn, dat wat individueel soms noodig kan zijn, voor een geheel volk verkeerd kan werken, zooals bv. het losser maken van de huwelijksband, wat voor de kinderen ook zulke funeste gevolgen kan hebben. Inzake de pacificatie op onderwijsgebied is veel bereikt en we willen er mee doorgaan, ook op het gebied van het M. O. en eventueel het H. O.; alleen mogen de voorstanders van bij zonder onderwijs niet inslapen nu de openbare kas alles betaalt, doch het Chr. onderwijs hun liefde en offervaardigheid blijven schenken. Met de sociale wetgeving moet ook voortge gaan, al voelen sommigen in onze partij daar voor niet zooveel. Het was een zegen voor ons volk toen de wetgever talrijke misstanden op dit gebied ophief, nérgens is de bedrijfsvrede groo- ter dan hier. Hier is een strooming, welke niet te keeren is, doch welke door de Chr. partijen in de goede bedding dient gehouden, omdat anders Albarda en Marchant over eenige jaren daaraan een richting zullen kunnen geven, welke het. karakter van onzen staat geheel zal wijzi gen. Vastgehouden dus aan onze beginselen en de rest overgelaten aan God, Die ons reeds zoo groote zegen schonk ook in onze Koningin Moeder, wier 50-jarig jubileum als Nederland- sche wij thans gedenken en die ook, naar spr. weet, door tal van soc.-dem. wordt hooggeacht Voor ons is het Huis van Oranje het symbool onzer nationale eenheid, een eenheid, welke wij erkennen en welke wij niet wenschen te ver breken door een strijd tegen personen, maar integendeel wenschen te bevestigen met onze strijd haar te doordringen van onze heerlijke beginselen, die ons volk willen opvoeren tot hooger geestelijk en materieel peil. Er werden eenige vragen gesteld en opmer kingen gemaakt. De heer IJ. P. V e ld h u i s is minder tevreden over het sociale werk der Chr. ministeries dan de spreker. Hij meende dat de a.-r. partij steeds van oordeel was geweest dat de sociale maat regelen moesten gefinanciëerd door hen die er van profiteeren, doch de patroons betalen invali- diteits- en ouderdomsuitkeeiingen. Algemeen kiesrecht is aanvaard in ruil voor de pacificatie, het vrouwenkiesrecht kwam niet overeen met het a.-r. program. In strijd met de vrijheid door dit program voorgestaan, lijkt ook het feit dat, ook als patroons en arbeiders wier organi saties hen tot gelijkwaardige partij van de pa troons hebben, gemaakt het eens zijn over arbeidstijdverlenging, de minister nog dispen satie moet verleenen. Het feit dat de industrie- arbeiders 8 uur, de landarbeiders 12 uur voor minder loon moeten werken, moet naar spr. Internaten voor ontwikkelingswerk te Barchem. Door het initiatief van de Woodbrookers- vereeniging zal in de maand Februari van dit jaar een proef genomen worden met een nieuwe tak van arbeid, waarvan men hopen mag, dat hij zich zal kunnen uitbreiden. De bedoeling is, de gebouwen en terreinen der Vereeniging te Barchem thans dienstbaar te maken- aan ontwikkelingswerk voor jonge menschen, die men gelegenheid wil geven kennis op te doen van dingen die voor hun leven en levensgeluk beteekenis kunnen heb ben. Voor de eerste maal is gedacht aan meisjes van het platteland, ook groote dor pen en kleine steden, die bv. het Landbouw- huishoudonderwi^s hebben gevolgd of een daarmee gelijkstaande ontwikkeling hebben verkregen de a.s. vrouwen en moeders. De te behandelen stof bestaat uit: ontle ding en bespreking van goede boeken uit onze letterkunde, kinderspelen, kinderziel- kunde, woninginrichting, grepen uit het eco nomisch leven, waar de deelneemsters prac tisch mee te maken hebben. Bovendien zal onder deskundige leiding gemeenschappelijk worden gezongen, zal sport en wandeling mede om tot kennis der natuur te komen, niet worden vergeten. Er zullen twee inter naten worden gehouden, een van 416 Febr., een van 18 Febr.—2 Maart, terwijl beide wat de leerstof betreft, bij elkaar aan sluiten, zoodat men ook beide volgen kan. De leiding berust bij Mej. S. Stroink, bij kon zijn. Tegen vrouwenkiesrecht zoodanig was het a.-r. program niet; in het huisnanskies- recht zou immers ook de weduwe dat rc-|1T heb ben, doch principiëel zijn wij tegen ee> kies recht, dat de man niet als hoofd van het -jezin ook op dit gebied erkent. Het dispensatie vra;en voor werktijd-verlenging is noodig om knoeitjj te voorkomen; het a.-r. program is voor bin dend-verklaring van de collectieve arbeidsover eenkomst. welke eventueel een groot deel der sociale wetgeving overbodig zal maken om die zorg te leggen waar hij hoort, nl. bij werkge vers en werknemers zelf. Het gevolg van ge heel andere omstandigheden bij het werk op het land is dat daar de maatregelen voor beperking van den arbeidsduur, welke in de industrie gel den, niet zonder meer kunnen worden toegepast Dat de loonen er laag zijn is een gevolg w n de economische wetten, doch zeker kan hr debaters bedoeling niet zijn dat ook ten deze de wetgever moet ingrijpen. Wat de tweede debater betreft: De volle schuld treffe de Kersten-groep. Wij hebben onze eischen inzake de door debater genoemde pun ten ook in de coalitie gehandhaafd, zoodat er daarom geen reden was voor afscheiding der Keistengroep, wier actie natuurlijk wel ver- -klaard kan door teleurstelling over wat de coa litie ten deze opleverde. Het conflict Kuyper-Heemskerk in 1908 is een teer punt. Heemskerk was de niede-oor- zaak van de val van het kabinet in 1908. dus de aangewezen nieuwe kabinetsformateur, te meer waar Kuyper niet in de Kamer zat. Of het constitutioneel mogelijk was dat, toen in 1909 de stembusstrijd een overwinning voor de re- geering-Heentskerk opleverde, Heemskeik terug trad om vrij baan te maken voor Kuvper („het echte wagenschot”) is de vraag. De Voorzitter, de heer F. Boeijenga, had de vergadering met gebed en een welkomstwoord geopend. In de pauze werden ter eere van het jubileum der Koningin-Moeder door het publiek eenige coupletten van het Wilhelmus gezongen; Mr. de Wilde sloot met dankgebed. ben, wanneer de voortbrengers der eerste le vensbehoeften dezelfde rechten als die der in- dustrie-arbeiders eischen. De iheer D. v. d M e u 1 e n formuleert twee vragen: io. Erkennend dat de groep Kersten destructief werkt, ts het dan ook niet een feit, dat de coalitie en ook in het bijzonder het a.-r. deel daarvan wind in de zeilen van die groep blies door haar houding in bv. het vaccinatie-, crematie-, leerplichtwetvraagstuk, het vrouwen kiesrecht ook? Is het daarom wel gewenscht tot herstel der coalitie mee te werken als niet verkregen word-: de toezegging der coalitiegenooten dat in het vervolg meer met de a.-r. wenschen rekening zal worden gehouden dan voorheen geschiedde? 2o. Zou deb. willen vragen of aan het feit dat Kuyper zijn werk niet volledig kon uitvoeren ook alweer erkennend dat ook de actie van Staalman c. s. mede oorzaak was voor een deel niet was de eigen schuld van de a.-r. partij in 1909? Tenslotte maakt deze debater de opmerking dat misschien de Hollandsche soc.-dem. de Ko ningin-Moeder waardeeren, doch de Friesche niet, getuige het feit, dat de beste en fatsoen lijkste onder hen, de Statenfractie, nog pas stemde tegen het zenden van een simpel ge- lukwensch-telegram aan Haar. De spreker zegt dat arbeid in coalitie ten gevolge heeft dat men om iets te bereiken, zelf nooit het volle pond kan krijgen. Dat de sociale „BJ maatregelen döor de patroons betaald worden is gestaan door Mej. Hermien van der Heide, principieel minder juist, het bedrijf doet het; de terwijl lessen gegeven worden door Mevr, patroon zou door loonsverlaging, als het bedrijf NoordhoffDoewes, Mej. G. Smit, Mej. de last niet toeliet, deze betaling op de arbeiders Coba Heyl en ds. W. Banning. kunnen afwentelen; het algemeen kiesrecht is' Op elk internaat is plaats voor 30 meisjes, niet geruild voor de pacificatie; ons eigen pro- terwijl de prijs f25 voor een veertien- gram streefde naar evenredig kiesrecht, al pre- daagsch verblijf bedraagt. Ieder die in dit fereerde ihet 't huismanskiesrecht boven het in- werk belang stelt, kan uitvoeriger inlichtin- dividueei kiesrecht, dat echter, eenmaal inge-gen vragen bij den secr. der Woodbrookers voerd, ook volgens Kuyper, zoo ruim mogelijk Vereeniging, ds. W. Banning te Barchem. HIEUWE SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Mr. J. A. de Wilde over de Verkiezingen. In de Zuiderkerk sprak Woesdagavond het Tweede J<amerlid Mr. J. A. de Wilde voor de A.-R. Kiesvereeniging over de Verkiezingen. De strijd, welke we nu gaan voeren, zegt spr. draagt een geheel ander karakter dan die van 1905, 1909, 1913, '18, ’22 en ’25 toen het steeds om het concrete: „voor of tegen een •rechtsche regeering” ging, een leuze, welke bezieling schonk. Nu is er echter een chaotische toestand, waarom spr. het eerste deel van zijn rede wil wijden aan de vraag in (hoeverre de a.-r. partij mede verantwoordelijk is voor dien chaos. Min of meer zijn wij verantwoordelijk door, gemaakte fouten, gemis aan juiste taktiek, gebrek aan vuur, maar aan het incident, waaruit de chaos direct ontstond, hebben wij absoluut geen schuld. Terecht was Colijn, na de stem- ousuitspraak van ’25, na een verkiezingscam pagne, welke om deze a.-r. figuur had gewoed en welke een rechtsche meerderheid had ge bracht, kabinetsformateur geworden. Hij ging in zee, nadat alleen op het punt „gezantschap bij den paus” geen overeenstemming tusschen c.-h. en r.-k. was bereikt. Had Colijn de zaak hierom laten stranden, dan zou op ihem het odium van de coalitiebreuk hebben gerust en zou dit op het Nederlandsche volk dezelfde indruk hebben ge maakt, welke een Oceaanstoomer zou doen, die reeds in zee, naar de haven terugkeert, omdat een matroos z’n horlogeketting had vergeten. Bovendien kon men van c.-h. leiders, die in het kabinet waren gestapt, verwachten, dat ze hunne bezwaren zouden terzijde stellen, en diende te recht de man, die de saneering met harde maat regelen had voorbereid, in staat gesteld ook de vruchten dier saneering te plukken. Doch 11 Nov. '25 struikelde het kabinet-Colijn reeds over het aangenomen amendement-Kersten tot af schaffing van het gezantschap bij den Paus. Hoewel v.-d. en s.-d. geen zakelijke bezwaren tegen dit gezantschap hadden, het zelfs een belangrijke luisterpost vonden, 'stemden zij om politieke redenen voor dit amendement. Een vreemde houding voor menschen als Marchant en Albarda, die steeds jeremieeren over de ach teruitgang van ons parlementaire stelsel; onver antwoordelijk te meer, toen bleek dat zij met de Katholieken geen regeering konden vormen, hoewel de heer Marchant nu weer in zijn pro gram als punt 7 had geplaatst: Herstel van het Gezantschap bij den Paus. Maar ook onder de Ghr. partijen zijn er die schuld hebben: Kersten, de c.-h. die voor het amendement stemden, ook de r.-k., die grootere waarde aan dit gezantschap hebben toegekend, woord over ons program. Als zuiverste vertegen dan het voor het land had. Nu ontstond de sfeer van wantrouwen, waar in we nog leven. Nadat Limburg bij zijn poging tot kabinetsformatie z’n politiek leven had inge boet, nam een lid van het parlementaire kabinet Colijn, zonder hem er in te hebben gekend, de formatie van een extra-parlementair kabinet op zich. Het was de heer De Geer, die zich inmid dels een hoogst bekwaam minister (heeft ge toond, en natuurlijk bij z’n werk in de neutrale handhaving van de maatschappelijke orde 2) oerienkomme. 2) earbiedwirdich. 3) for- tsjinwirdigje. 4) bilêstgje. 5) Wy sizze nou Dirkje. 8) Tersoal. 7) Luk yn Belgy. 8) Utert. k'ieasterlingen. 1(l) dêr fen. plichtsje. >3) fen it kontrakt óf to wirken. dêr’t men net fen wist, det hja oan it kleaster ls) dêr ófstan fen dwaen. >8) oanspraek meitsje op. pensioen. dit ministerie reeds naast zich neerlegde. Prin- j misdadiger te bedwingen, cipiëele kwesties komen zoo niet tot oplossing, Wij wenschen bescherming van de juiste be- zij het dat Bijleveldt bij verrassing overwon in I grippen omtrent gezin en huwelijk. Dat deze het vaccinatie-vraagstuk. Het vorenstaande brengt spr. vanzelf op het tweede deel van zijn rede: het karakter van dezen verkiezingsstrijd. Ons volk is steeds ver deeld geweest, maar thans is er een hopelooze verdeeldheid, de 5 partijen links, noch de 6 par tijen rechts kunnen elkaar meer vinden voor het vormen eener parlementaire meerderheid, zoo dat de uitslag van de verkiezingen weer een extra-parlementair kabinet kan brengen. De groote lijnen der politiek verdwijnen in dezen strijd van kleiner karakter, groote politieke figu ren vallen minder op, de strijd blijft beperkt tot een poging elkaar vliegen af te vangen, wordt ook' vaak persoonlijk. De a.-r. partij doe daar aan niet mee, stelle haar roeping en doel voor- 18) eat. op, in verband waarmee voor ons van belang is hjar. het duistere punt: „Is het mogelijk de coalitie te herstellen?” De leider der c.-h., de heer dr. De Visser, blijkt daarvoor te voelen, al wil hij -de v er bjj hebben, wat w ij niet willen. Ook dr. Nolens pleit scherp principieel voor een Chr. politiek, Heemskerk en Colijn soebatten niet om een coalitie, maar zijn elk oogenblik bereid er over te spreken. Er is dus neiging om onder de nood der omstandigheden tot elkaar te komen. Maar is daarvoor een basis? De c.-h. hebben altijd het tweeslachtige, dat ze in den verkie zingsstrijd vaak anti-papistisch zijn, daarna echter wel bereid met r.-k. in een kabinet zitting te nemen. Het is dus mogelijk dat straks, als er een rechtsche meerderheid is, men elkaar weer vindt. Maar behalve als steeds van links, gaan nu ook ter rechterzijde stemmen tegen zoo’n coalitie op, als bv. die van den r.-k. prof. Veraart, die een samenwerking wil van alle democraten in de Kamer, terwijl dan als prin- cipiëele kwesties als bv. het huwelijksrecht aan de orde komen, ieder deze; democraten naar eigen overtuiging zou stemmen. Maar als steeds bij principiëele kwesties een dergelijke meer derheid uiteenviel, zou de sfeer van wantrou wen, die nu al heerscht, nog dichter worden. Andere stemmen zijn die der Staatkundig Geref. en Herv. Staatspartij, die hun destructieve poli tiek steeds voortzetten. Destructief omdat ze als ze slaagt, de kracht van het Christenvolk zal breken en het heerlijk werk van Groen, Lohman en Kuyper te niet doen, dat ons vrijheid van onderwijs, gelijkheid op het gebied der benoe mingen, en tal van sociale maatregelen heeft geschonken. De bedoelde groepen miskennen de principiëele beteekenis van den strijd tusschen ongeloof en geloof, een strijd waarin a.-r., r.-k. en c.-h over kleinere bezwaren heenstappend schouder aan schouder hebben te staan. Het is die groepen reeds gelukt, wat liberalen en s.-d. in jarenlange strijd niet gelukte, de coalitie ligt in scherven; positief zullen ze nimmer iets kunnen bereiken, noch de openbare Chr. school (groep-Kersten), noch verbod van alle samen komsten waarin de eere Gods wordt aangetast (groep-Lingbeek) zijn ooit te verwezenlijken, waarom de linkerzijde hen niet vreest, doch in hun optreden enkel winst ziet. Bronsveldts actie, welke in 1897 een Chr. regeering verhinderde, noch die van Staalman en De Vries in 1905, vreest, op den duur ook funeste gevolgen heb- welke de linkerzijde de meerderheid gaf, omdat de rechterzijde door die actie 200 stemmen te kort schoot om haar 52 zetels te verschaffen, hebben eenig positief resultaat in onze wetge ving achtergelaten; dit zij de groepen Kersten en Lingbeek een ernstige waarschuwing. Met de vijand voor .ons en in onze rug heb ben we slechts één keus in de komende stem busstrijd, nl. de actie op zuiver principiëelen grondslag, waardoor we onze beginselen ook het best onder het volk kunnen brengen. Daar om als derde deel van spr.’s rede een kort zóne waarbinnen zoo’n intermezzo-kabinet blijft geprofiteerd heeft van dat van z’n ambtsvoorganger, waardoor de belastingen konden worden verlaagd en ook gelegenheid werd verkregen een zoo belangrijk ontwerp, als dat regelende de financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten, voor te bereiden. De groote politieke vraagstukken blijven echter bij een extra-parlementair kabinet liggen, de ministers van a.-r. huize in het kabinet opgenomen, zitten daar zuiver als personen en de a.-r. partij wijze alle verantwoordelijkheid voor hunne handelin gen en die van het kabinet af, omdat zij officieel niets met deze formatie heeft te maken gehad en zijn bestaan blijft betreuren, omdat hoe lan ger dat bestaan duurt, de volksinvloed op de regeering steeds geringer wordt; hetgeen de parlementaire moties kunnen getuigen, welke

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1