kie; I. v. A. o. I k i Dinsdag i 5 10 12 Maandag 14 Januari. 7’/, uur. SNEEKER COURANT, rl gelieve men zich onmiddellijk tot ons btireai te wenden. gelieve men zich onmiddellijk tot ons barets te wenden. Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT Aan niet-abonni’a: Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de Radio St. Anthoniusziekenhuis. In het St. Anthonius-ziekenhuis alhier zal door de Nederlandsche Seintoestellen Fa- van Huizen en Hilversum, en verder zeven tig hoofdtelefoons en negen luidsprekers. De oplevering zal in vijf weken moeten geschieden. De kosten zijn f3180. eerst kort na 1661 tot stand. Drie tollen werden er; geheven, aan één, die bij Loënga, offeren we nog, de Dille-tol brengt niets meer op, die bij monie. Onthouding. Spr. van „De Nieuwe Dinsdag 15 Gerechtsgebouw. Canada. J a n. Mej. NU i zijn ge of Zon neer d; aan he Ook «itgesc 'riescl en 15 Kunstij vrouw» Kunstij dan ’s costum werper Gis bij de zijn 1903 Utree de N Janua lands» naar heeft staat Ds. bestui Ds. Janua Geref Zond: Sidde door venha I Het van Fi den g( belang werp gedisti komen gehan De minist der w algerrn voorts één o: aange moetei ding c kalen, gen or de mei handel strede bedoel treden van a» lichtei accijn: cumen doeld» gezon plaats ambte monst worde wensc van n zich r goede waart saties zen; zoude worde deren verifi» Deze niet c gepas ambte diens! daarn Dit is elke sluitir heid 1 veel vóór der w zij za dagen de ge behoc zendi make de be men. zoodr staat, Na, tróle voor wens» vak v KI Ook uit het bovenstaande hebben we kunnen zien dat Sneek steeds getracht heeft zijn plaats te handhaven. Wat in de toekomst gebeuren moet wijst ons reeds het verleden: Steeds be dacht zijn op verbetering van het verkeer te water en te land, op verruiming in de stad, op goede marktgelegenheid, waarom we dan ook welhaast van onze nieuwste veemarkt zullen kunnen spreken. Van ouds is Sneek met zijn La- tijnsche school een centrum van onderwijs ge weest, we kregen hier een der eerste gemeente lijke H. B. S.en, een Ambachtsschool, een Huis houdschool. Er valt voor verkeersverbetering nog wel iets te doen. De verlegging van de af sluitdijk van Piaam naar Zurich moge ons be roofd hebben van de kans de spoorweg over die dijk langs onze stad te krijgen als goede Nederlanders hebben we er ons bij neer te leg gen als het belang van een grootsche nationale onderneming dat eischt er zijn nog onze wegenplannen. De weg HeerenveenJoure Sneek-Bolsward-Afsiuitdijk, welke, daar ze op het provinciale wegenplan komt, stellig als se cundaire weg verwezenlijkt wordt en misschien nog andere perspectieven heeft; zal ons al een verkeersverbetering van beteekenis geven. We dienen, de traditie te handhaven en met alle macht ook te streven naar verbetering onzer verbindingen te water. Als de scheepvaartweg GroningenLemmer verbeterd wordt, zullen we hebben te zorgen voor een goede aanslui ting en moeten rekenen op de verandering van het scheepvaart verkeer, nu door de Zuiderzee- afsluiting ook de groote sleepaken in de Frie- sche wateren zullen verschijnen. We moeten trachten een centrum voor het onderwijs te blijven en trachten het te houden op het peil waarop 'het nu is. En dan zullen we moeten voortgaan onze omgeying meerdere bekoring te geven voor de Sneeker bevolking en hen, die zich hier willen vestigen, wandelweg en pa viljoen zijn de eerste stappen in dezen. Ten slotte wacht deze gemeente, als andere, een taak van groote beteekenis als sociale corporatie om haar rol volledig te kunnen vervullen. Voor dit alles zal energie noodig zijn en om haar prac- tisch.in staat te stellen de toekomst van Sneek te verzekeren is noodig een financieele politiek welke- niet atieën-ziet naar het heden, maar ook naar wat in vijf en twintig jaren en meer groeien moet. De voorzitter, de heer P. v. d. Veen bracht Ge t.m. Friesl zeer ten niaw» 2, H» c.a. 1 Mena stellir Tei jaar paspe in 19 Januari. 1 jsclob Friso. Hardrijderij van vrouwen op de Kunstijsbaan. Afd. Sneek Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Woensdag 16 Janpari, 8 uur, geeft deze afdeeling in de Harmonie een filmavond. De titel van die film is „Wat de dieren ons te zeggen hebben”. We hebben met deze film Woensdag jl. in de Bioscoop bij de Waag kennis gemaakt en kunnen constatee- ren dat ze groote propagandistische waarde heeft, zonder aan de natuurlijkheid eeniger- lei dwang aan te doen. Het eerste deel is ge wijd aan de wilde dieren, door de jacht om de sport en om financieele voordeelen zoo zeer bedreigd, en een pleidooi voor hunne bescherming; het is buitengewoon interes sant. Daarna zien we de inspecteur der ver- eeniging in actie om onze huisdieren een 24 en 7 9 u. G. Veeman over ii- _,r|i --- heer R. Lunshof, thans landmeter aan het dol vermakelijk. kadaster alhier. 1 verlof krijgt om Sari en z’n Kater. Filmvertooning. Maandag 14 Januari 8 uur Har- Propaganda-avond Jeugdbond v. Berfus Smit. Opvoering Weg” enz Dinsdag 22 |an. Hartnr,nre. Propa ganda feestav» nd Vrij/. '>«m. fooreel- eri Muz Cub. Snr Mr, Ma’Chant. Opvoering van 2 tooneels» hetsen. Aan Abonné's op de „Nieuwe Sneeker Courant” stemd voor kerkelijke- en schooldienst, maar dat dit bezit destijds niet zooveel opbracht blijkt uit het feit, dat de inkomsten daarvoor niet vol doende waren. 2 predikanten, 1 rector, 2 con rectoren, 2 ondermeesters, 1 organist en 1 kos ter moesten er uit betaald worden en de Staten wezen ten slotte uit de algemeene inkomsten der kloostergoederen nog 500 caroli guldens voor dit doel toe Na de Fransche revolutie kwamen de moei lijkheden over de verdeeling der goederen tus- schen Kerkelijke en Burgerlijke gemeente, welke ten slotte zoo. zijn opgelost dat de laatste de goederen behield, doch f1200 per jaar aan de Kerk betaalt voor de derde predikant, wat nu nog geschiedt. Wat de verklaring van het wapen van Sneek betreft, de drie kronen moeten herinneren aan dén in het Heilige Land tot driemaal toe tot rMder geslagen Rienck Bockema, de halve ade laar aan de vrijheid der Friesche edelingen, die wel de oppermacht des keizers erkenden, doch niet hun ondergeschiktheid aan hem als leen mannen. Goede Tempelieren. In de „Harmonie” hield Woensdagavond de Orde van de Goede Tempelieren een openbare propaganda feestavond. Bij den aanvang deelde de heer Geensen mede, dat er tot zijn leedwezen een wijziging in het programma noodig was, doordyt Mej. van der Meer, de zangeres van der avond, on gesteld was geworden. Gelukkig was de heer Kan bereid gevonden met eenige leden van den turnkring Sneek een paar nrs. te geven. De spreker van den avoid, de heer Moll, van Den Haag, betoogde aan de hand van een oud verhaal, de n/odzakelijkheid van persoonlijk meedoen a<n den strijd voor so ciale verbeteringen, gaarin de strijd tegen den alcohol een eerste plaats inneemt. Spr. hoopte, dat de Tempelieren hier ter plaatse versterkt zouden worden, ook in verband met de komende plaatselijke keuze. Hierna werd niet de afwerking van het feestelijk programma een aanvang genomen. Als eerste ry- werden we vergast op een cello-solo wn den heer Beitschat, die ook later zich/og eens deed hooren, welke nrs. zeer in «en smaak vielen. Ondp leiding van den heer Kan werden door .enige meisjes zeer keurig uitgevoerd de Hinderdans en de Fantasiedans. De mo'ie belichting deed deze nrs. prachtig tot hm recht komen. Het tableau, betrekking hebbend op den drankstrijd, was eveneens een dankbaar nr. Bij de opvoering van het blijspel „Mijn heer de Inspecteur”, dat over ’t geheel knap werd gespeeld, raakten de lachspieren van school, het Stadsweeshuis (niet dus het O. B. W.), ’t Werkhuis, armenwoningen en het oude St. Anthony-gasthuis. Speciaal hier zijn in de 19e eeuw groote veranderingen aangebracht. Het weeshuis werd in 1843 afgebroken, de ar menkamers in 1853, het werkhuis in 1864, en daar kwam de veemarkt, wélke in 1843 van de Oude Koemarkt werd verwijderd. In 1855 en 1856 werd deze veemarkt vergroot en daar ruimte gemaakt voor de gasfabriek hier een der weinige welke direct door de gemeente wer den geëxploiteerd. Het Oud Kerkhof werd in 1826 als begraafplaats gesloten, om uitbreiding van een groote epiderriie, die dat jaar hier 545 levens eischte alleen in October van dat jaar 127 te voorkomens 3 Dec. 1827 werd het eerste lijk op de nieuwe begraafplaats ter aarde besteld. Het armhuis ging in 1843 naar de Oude Koemarkt (nu Huishoudschool) en in 1916 naar het vroegere O. B. Weeshuis aan de Kruizebroe- derstraat. Tal van grachten is Sneek ook in de 19e eeuw armer geworden: Poortezijlen, Pol, Neltjeshaven, Kleine/Palen (naar een paalwerk, daar als ver dedigingswerk voor de Woudvaart toen Steenwijkervaart aangebracht; een soortge lijk werk, de Hooge Palen, lag bij de Geeuw, toen Hollandsche Vaart) zijn gedempt. Bij een molen op het bolwerk bij de Kleine Palen heeft eenmaal de Waag gestaan, want van meet af is Sneek een centrum van handel geweest; de latere Waag op de Marktstraat was mooier dan het huidige van 1855 dateerende smakelooze ge- der meest symmetrisch gebouwde steden bouw; de Schaapmarkt heeft haar naam behou- wreede behandeling nog te zeer gewoon te te besparen, we zien ook de eerste hulpbrigades der padvinders op dit gebied in actie, we zien de zorg voor onze vogels in den winter! De film is leerrijk en interes sant, wat niet altijd samengaat! Hoe groote verleiding de IJssport ook moge bieden, men geve nu eens deze Woensdagavond aan de film voor Dieren bescherming, en men zal zich daarover later niet beklagen men neme de kinderen, die vaak zoo, ongewild, wreed tegenover het dier kunnen jijn mee, ze hebben toegang onder geleide. Bioscoopnieuws. De Bioscoop bij de Waag heeft de eerste dagen, tot en met Zondag, twee hoofdf.lmsn.l. Reginald Denny in het komische „Wie is de Vader waarin dere bekende blijspelspeler op z’n best is. Voorts gaat hier een verfilming van Zane G’-ey’s „Het Goud der Woestijn”, met Neil Hamil ton, Shirley Mason en Robert Fraser. De Amicitia-bioscoop heeft tot en met Maandag a.s. als hoofdnummer „De gestolen Bruid” met Billie Dove en Lloyd Hughes in de hoofdrollen. Franz Pltss, zoon van een Hongaarsch ‘choenmaker, d’e nu in New York als teekenaar bij een architect zijn brood ver dient, ontmoet daar Sari, gravin Thurzo, die hij reeds als kind liefhad. Als Sari naar Dinsdag 15 |an. Groot? Kerk 8 15 uu*". Afd. snerk Kerk en Vrede. Ds. G. We 'mij-e van ’rachteover ,,Vred?sdu f en Oorlogs'j erwer r a 10 jaar.” Medewer king van Vrij’. Herv Kerkköo'. Zaterdag 12 Januari 10 uur Kunstijsbaan. Friesche Jeugd. Hardrijderij van jongens. wat ellende op woninggebied is ontstaan (de stegen in de binnenstad) en toen men er buiten ging, deed men helaas niet anders. Boschbuur- doch door allerlei moeilijkheden kwam de weg ten, Zomerrak, Steenklip, Franekervaart enz. dateeren van 18401870, de Boschbuurten van 1847 tot 1858, Badhuisgracht 1850, Steenklip 1865, Oppen'huizerweg en Swartsbuurt 1870, de oude Spoorbrug te Leeuwarden is vervallen. Koopmans- en Looxmagracht 188081. Alles Een nagalm van de Sneeker medewerking voor wat er aan woningtoestanden bedorven is, da- de verbetering der Franeker zeilvaart is onze teert van 1847-70, elke toegang te water tot de jaarlijksche bijdrage in het onderhoud van de stad is daardoor ook bedorven, als bv. die Sanleansterzyl, waarvan de aanstaande restau- prachtige aanlegplaats het Zomerrak. Alleen ten ratie ons f 5000 zal kosten. Voor verbetering van koste van onnoemlijk veel geld zou dit alles te de Leeuwarder en Lemmerweg droeg Sneek in verbeteren zijn, en voor deze stadsuitleg kunnen 1843 de zeer belangrijke som van f 100.000 bij; wij onze voorvaderen uit dien tijd niet bepaald toen kwam ook de Macadamweg naar Bolsward dankbaar zijn. Er is zeer onsystematisch ge- tot stand, waarvoor Sneek 35 van de kosten werkt, volgens een methode welke hemelsbreed ad f 73.000 betaalde, en nog steeds 35 in het tekort van dien weg bijdraagt. Tot de aanleg van de Oppenhuizerweg droegen wij niet bij; die is in 1866 door Wymbritseradeel alleen aan gelegd, en toen wij vele jaren later het stuk tot de Kalkovens overnamen, is deze niet-medewer- king uitgedrukt in een vrij hooge koopsom. Ten bate van het verkeerswezen moesten ook de bolwerken opgeruimd, waarmede bij dc Kleine Palen begonrien werd. Het stuk dat thans over is kan-allicht behöliden blijven als getuige van wat er een- $afê,’en dient ook verfraaid. Het moge jammer zijn, dat veel ouds moest opgeofferd, me* vergeten dient dat een levend centrum en een oude stad niet naast elkaar kun nen gehandhaafd, slechts wake men bij het op ruimen voor vandalisme, en dient het oude alleen te verdwijnen wanneer daartoe een absolute noodzakelijkheid is. Spr. staat nu even stil bij de Rechtbank hier in 1811 gevestigd, waarvan de strafzittingen Donderdag 17 JanuSrj 8.15 Har- m^ni»*. I. v. A tl. Dr. k. F. Proisl van Zwolle over Hendrik Ibsep. In het Gerechtsgebouw hield de heer P. Sik- kes gisteravond voor het bovengenoemd insti tuut zijn cursus over „Verleden, heden en toe komst van Sneek”. Spr. begon met de naam „Sneek”, waarvan de afleiding in het duister is blijven liggen, al mogen sommigen die naam in verband brengen met Snits Snein Sinne, anderen hem be schouwen als te zijn afgeleid van snede (voor uitspringende snede in de Middelzee), J. H. Hal- bertsma wijzen op ’n mogelijk verband met het Engelsche Snake (slang), het dier door hem ten onrechte beschouwd als een heilig dier bij de Germanen. Ook over de eerste wording van onze stad is niets met zekerheid bekend; wel heeft de heer P. Jansen beweerd dat er in de 7e of 8e eeuw al sprake is van onze stad, doch zijn bewijzen zijn allesbehalve sterk. De Friesche kroniek van Winsemius, zoo meldt Napjus, spreekt wel van een brand in 1295, welke het Hospitalèr klooster, toen 88 jaar oud, moet hebben vernield en dat bij de Sneeker Buurte lag, doch bewijzen om trent dit alles zijn niet aanwezig. Een volledig stadsrecht is eerst van 1456 be kend, niet in original! meer aanwezig, doch waarvan 2 copieën zijn, één, van 1660, in ons gemeente-archief, en de andere 5 jaar geleden uit de collectie von Richthofen in het bezit van de Provinciale Bibliotheek geraakt. Deze laatste is waarschijnlijk de oudste en meest betrouw bare. Dit stadsrecht van 1456 moet echter blijk baar reeds een vernieuwing zijn van vroeger be staand recht. Doch daaromtrent is niets bekend, het oudste boek hier in het archief is van 1478; veel ging door de verwoestende branden, waar door de steden, van hout gebouwd, geteisterd j werden, verloren. Zoo wordt beweerd, dat in 1417 een groote brand hier woedde, waarbij o. a. een privilegebrief van Keizer Karei de Groote verloren zou zijn gegaan. Wel staat vast, dat Sneek in 1424 al een stad was. Wat de bestuursinrichting betreft, er waren burgemeesters, schepenen en rade, in het stad boek „recht en raad” genoemd, met daarnaast een vroedschap, de gezworenen der burgerij. Recht en raad duidt er reeds op dat een deel van dit college rechtsprak, een ander deel be stuursfuncties waarnam, nl. de rade, inzonder heid de twee burgemeesters. Het geheele col lege bestond uit 8 schepenen, 4 raden en burge- meesteren, totaal 12, die ook.,weer deel uit maakten van de „zesendertig”, d. w. z. de 36 leden van de vroedschap, welke bij financieel ingrijpende besluiten de beslissingen nam. Bij de rechtspraak werden de overtreders meestal tot boeten veroordeeld, ter stijving van de stads kas; aan de te kaakstelling herinnert echter de oude naam van de brug over het Grootzand bij de Eierbrug: de Kaakbrug. De raad zorgde ook voor de veiligheid der stad, deed bij dreigende aanvallen de klok lui den om de burgers te wapen te roepen, inspec teerde de harnassen der burgers, waarvan het streng verboden was ze naar buiten uit te leenen enz. Vestigde iemand zich in de stad, dan moest hij voor recht en raad verschijnen, waar hem de stedelijke keuren en reglementen werden mee gedeeld. Hij kreeg 14 dagen bedenktijd of hij er zich mee vereenigen zou en als burger toetreden, poort in 1842. waarveor hij, Fries zijnde ’/z, niet-Fries zijnde 1 gulden moest betalen, en een eed afleggen. Alleen Sneeker burgers mochten hier een nering uitoefenen. In recht en raad had elk jaar wis periodieke aftreding. i Een eigenaardige positie namen de heerschap- derend) eerst gehouden werden in het stadhuis, de bur gerlijke in het Oosterkoor der Kerk; in 1817 ging ze over naar het huis nu ingericht voor secretarie, in 1838 naar het Gerechtsgebouw, dat voorheen het logement de Witte Arend was. De gemeenten in het arrondissement Sneek kochten dit huis en zorgden voor een gevangenis er ach ter. In 1879 werd de rechtbank opgeheven. Over het gerechtsgebouw is oneenigheid met het rijk ontstaan, eindigend in een compromis, waarbij het rijk het bovenste deel gebruikt, f 400 vopr onderhoud betaalt en de gemeente het onderste deel kon gebruiken echter zooals het contract zegt: voor geen doel dat de recht spraak zou kunnen schaden. Na even stilgestaan te hebben bij de vroeger hier bestaande stinsen, waaraan tal van straat namen nog herinneren, vertelde spr. dat het stadhuis zijn tegenwoordige vorm in 1760 heeft gekregen, de eerste steen werd gelegd door Titia Vrieswijk, dochter van den secretaris dr. Vrieswijk, de stoep is ouder, nl. van 1745 en voor 1454 gulden gebouwd door Gerben Nauta. Of in het oude stadhuis het leerbehang reeds aanwezig was is niet bekend, evenmin wie dat maakte en in welk verband de voor stellingen er op staan tot het stadhuis. Het plafpnd heeft in de vier hoeken de beelden groepen voorstellend: rechtvaardigheid, wijs heid, arbeid en geleerdheid, het snijwerk is van Johann Georg Hempel. Bezienswaardig zijn ten stadhuize, de twee prachtige zilveren hens- potten geschonken door de tot eereburgeres van Sneek benoemde prinses weduwe van Anhalt, 2 gildebekers van het Groot- en Klein schippersgilde, waarvan een met de spreuk: Met natte zeilen is ’t goed laveeren, Wie mij veel gebruikt zal 't ook wel leeren. voorts de magistraatdegens, enz., terwijl na de restauratie eenige schilderijen van Friesche schilders van dezen tijd zijn verkregen, welke inderdaad sieraden zijn. Reeds even stipte spr. het Hospitaler klooster aan, waarnaast we hier hebben gehad het Kruisbroeder en Groendijksterklooster, en onder Tirns klooster Thabor. In 1572 zijn de kloosters tijdens de hervorming afgebroken, een deel van de afbraak werd bij de versterking der stad gebruikt, vreemd werd omgesprongen met de zerken die de graven dekten van vele klooster lingen, die veel voor de stad hadden gedaan, ze werden verkwanseld. De tijd van de vesti ging van de eerste monniken hier ligt in 't duister, misschien kwamen ze eerst voor land aanwinning bij de Middelzee. Deze kloosters hadden een rijk grondbezit, alleen het Hospitaler of St. Jans klooster moet 1600 pdm. hebben gehad. Na de slechting der kloosters tijdens de Hervorming heeft de Snee- ger magistratuur op belangrijke stukken de hand gelegd en het landbezit van de Kruis broeders, Groendijkster klooster en klooster Na zareth (bij Idzega) aangewezen voor stichting van een weeshuis, het O. B. W., waarvan de stichtingsacte (1581) niet mepr aanwezig is, wel een afschrift. 29 Maart 1581 geleidden Burge meester, Schepenen en raad de eerste 12 weezen naar dit Weeshuis. Het bezit van het O. B. W. stamt wat de kern betreft, dus uit dien tijd, al js later ook elders land aangekocht (bv. 1658 bij Loënga, 1727 bij (testerend). Het O. B. W. is niet altijd zoo rijk geweest als nti, er-zijn ook meer weezen ge weest, er is in de vorige eeuw een hevige strijd geweest over de vraag of het alleen bestemd was voor Hervormd Weeshuis dan wel voor het. algemeen. I de spreker dank voor zijn zeer belangwekkende De eigenmachtige inbezitneming van het land cursus, der kloosters door de stedelijke regeering werd door de Staten 8 Mei 1587 bevestigd. De in komsten van het landbezit der stad werden be- Qvergeplaatsi naar Amsterdam de de_ toeschouwers los. D.e situatie was soms Hierna volgden nog keurig uitgevoerde toestel-oefeningen van de leden van den Gevonden Voorwerpen. turnkring. Aanwezig aan het bureau van politie, N. j Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle I werkdagen tusschen 11’/z en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 9 en 10 Januari 1929: koper briek (Radio N. S. F.) te Hilversum de letterslot, wit wollen kinderhandschoen, radio-installatie worden aangelegd bestaan- zwart wollen handschoen en een paar wol- de uit twee vierlamps-toestellen met verstel len zwarte wanten. j k>ng, onderscheidenlijk voor de ontvangst Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- pen, als gevonden aangegeven op 9 en 101 Januari 1929: paar kinderschaatsen, J. W.1 Deenik, Grootzand 42; notitie boekje, M. de Ree, v. d. Heijbuurt 25; zwarte haar- strik, E. Bruining, Geeuwkade 27; kinder- want, A. Krijtenburg, Kerkgracht 5; rijwiel- belastingmerk, A. Schilstra, Nijland. Door het plaatsen van een KLEINE ADVERTENTIE In de NIEUWE SNEEKER COURANT A 25 cent - betreffende Personeel gevraagd of aangeboden, Huur of Verhuur, Te Koop of Verkoop, bereikt gij tegen de laagste prijs de grsotste publiciteit Zij wordt bovendien gratis geplaatst in de SNEEKER COURANT, zoodat U gegarandeerd wordt een huis aan huls verspreiding voor de geheele stad en omgeving i Hongarije terug tnoei volgt Franz haar, die ^1®®* Openbare Verg. aj»i, er echter nu zijn dienstplicht moet vervullen Vrijheidsbond Wijmbritseradeel. Spr. Ds. en 12 uur grootvader te bezoeken. Hij ontmoet ech ter z’n a.«. kapitein von Heimberg, die Sari wil trouwen en Ftanz uit plagerij tot z’n oppasser maakt en later op het kasteel van graaf Thurzo een gevecht uitlokt met het gevolg dat de kapitein Franz belooft be hulpzaam te zijn bij zijn vlucht vo >r de krijgsraad als hij onmiddellijk het land verlaat. Voor de vlucht staat Heimberg z’n eigen uniform af. Sari moet om haarvriend te helpen, beloven Heimberg nog dien zelfden avond te huwen, maar fluistert Franz in dat zij om 8 uur aan de Orient- express zal zijn, en inderdaad vlucht ze met he.n. Als Heimberg de bruid in haar kamer zal halen vindt hij echter llona, zijn vroegere vriendin die met Sari van kle‘ding heeft verwisseld; en von Heimberg schikt zich, laat zich door z,.n vroegere geliefde naar het altaar geleiden, juist als twee ge lukkige menschen in de Orient express de grens passeeren Aankondigingen. niet als elders had hier de landsheer zijn ver tegenwoordiger in het stadsbestuur door de schout enz., die geen rechtaanspraken had den, doch edelen waren, die door hun positie, bekwaamheid in krijgszaken en ervaring in de diplomatie groote invloed in de Friesche steden uitoefenden en in Sneek twee leden in recht en raad benoemden of zelf zitting namen. Een der eerste Sneeker hoofdelingen was Bocke Dodinga (Doniaga), zijn zoon was Rienck Bockema, wiens stins eenmaal stond op de plaats waar nu het Hooghuis is, die ook klooster Thabor stichtte en daar in 1436 overleed. Zijn oudste dochter His huwde Age Harinxma, die hem op volgde als hoofdeling en de stins aan de Markt straat deed bouwen, waar nu de Leeszaal is, voorheen Dekama of Gruytersma Stins genaamd en nog vroeger Harinxma Stins; in 1630 is ze gedeeltelijk gesloopt, hoewel nog in 1610 de vroedschap den toenmaligen eigenaar de afbraak geweigerd had om het stadsschoon en omdat er anders naar een nieuwe gelegenheid vorste lijke gasten te logeeren, zou moeten worden rondgezien. In 200 artikelen bestrijkt het stadsboek het stadsrecht zoowel omvattend bestuursinrichting, strafbepalingen als burenrecht, eigendomsrecht, meerderjarigheid, erfrecht, koop, verkoop, pand, hypotheek, borgtocht enz. enz., waaruit blijkt hoe zelfstandig de toenmalige steden wel waren. Spr. staat nu stil bij de oudste plattegronden van Sneek, welke ons, zooals kenners zeggen, een - der Middeleeuwen toonen. Wat nu Hoogend den; bij Vroom en Dreesmann was de Koren-j heet, heette éénmaal Nieuwstad, wat bewijst dat markt. het niet tot het oudste deel der stad behoorde, Sneek heeft steeds haar best gedaan haar waarvan de grens ging door Achterom, Poorte- plaats als handels-centrum te handhaven, al zijlen, Pol ongeveer naar de tegenwoordige was ze niet de eerste stad die een trekschuit- brug aan de Looxmagracht. Later is geleidelijk dienst op Leeuwarden kreeg. Harlingen verwierf het verdere deel binnen de grachten ontstaan, en daarvoor het eerst octrooi, de eerste trekschuit eerst omstreeks 1840 ging men daarbuiten bou- jn Friesland bracht 29 Maart 1646 de Harlinger wen (Frittemahoven). Zoolang is binnen de schepen Claes Jurjens Fontein naar Leeuwarden grachten gezocht naar ruimte, dat daardoor heel om er zijn bruid mee naar zijn woonplaats te voeren. In 1646 echter kreeg Sneek van de Sta ten octrooi voor de Trekweg naar Leeuwarden, Woensdag 16 Januari. 7 uur. Gecostumeerd IJsfeest m t muziek op de Kunstijsbaan. verschilt met wat we hier nu doen; de eisch der woningwet dat elke stad boven 10.000 inwoners een uitbreidingsplan moest hebben is een zegen geweest, en als men ziet hoe hier nu syste matisch gebouwd wordt, valt het verschil met vroeger wel zeer sterk op. Van de drie poorten, welk eenmaal toegang tot de stad gaven is de Waterpoort, de jongste, in 1613 gebouwd, alleen Over, de oudsten, waar van de bouwjareh niet bekend zijn, zijn ver dwenen, de Oosterpoort in 1848, de Noorder- Als men de kaart van Blaeu van 1649 ziet is ook in de binnenstad wel veel veranderd: de Groote Kerkstraat was er nog niet, het Kerkhof was afgesloten, in 1653 werd door een door- seling der functies plaats, er was ook een soortbraak de verbinding gemaakt tusschen de te genwoordige Oude Koemarkt (toen Groot Zui- en de Marktstraat .De tegenwoordige pen of hoofdelingen in dé Friesche steden inI veemarkt was volgebouwd met Latijnsche

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2