dathii verd“ o. 1 Veemarkt te Leeuwarden. Handels- en Marktberichten. 1 h ‘1 F 'L KIEZEBRINK Co. - Tel. ISO E I KIEK A AKTEN K1EZEBRM 4 Co. - Tel. 150. Kleinzand 7 naast de heer J. v. d. Feer. il Hl Pa di sc h e n per K. L. M. een I Ban- Het L Door het ijs gezakt. De 9-jarige Bouke van der lest is, toen hij zich op het ijs van de Ringvaart tegenover de O. L. School te De Veenhoop (Fr.) waag de, door het ijs gezakt. Toen men hem eeni- De aardbeving, welke onlangs een gedeelte van Chili geteisterd heeft, verwoestte ook grootendeels Talca. Een straat in Talca, nadat de eerste aardschokken hadden plaats gehad. gen tijd daarna miste en klompjes op den wal zag staan, werd het ergste gevreesd. Het lijkje is later uit het water gehaald. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sneeker Huisvrouw. De Red. der „Sneeker Huisvrouw” ver zoekt vriendelijk, de inzendster van copie voor „Sneeker Huisvrouw" haar naam aan de Red. van dat blad mede te deelen. Het is de gewoonte, geen ongeteekende stukken op te nemen, al wordt geheimhouding, des- gewenscht, van den naam verzekerd. RED. SNEEKER HUISVROUW. De ontvluchting van vier gevange nen uit debijzondere straf gevangenis teScheveningen. De rechtbank beeft gisteren u tspraak gedaan in de zaak tegen den 39 jarigen E. A. K., gevangenisbewaarder in de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen, die 27 December terecht gestaan heeft, in de eerste plaats ter zake van het ten ge schenke aannemen van een paar schilderijen naar aanleiding van het verstrekken van tabak aan een gedetineerde en in de tweede plaats wegens het verstrekken van een paar vijltjes aan vier andere' gedetineerden, met behulp waarmede deze gedetineerden hun ontvluchting uit de gevangenis hebben ge- werkstelligd. Overeenkomstig hel requisitoir van het openbaar ministerie heeft de rechtbank, uit overweging, dat uit geen getuigenverkla ringen het bewijs van het te lastegelegde te putten valt, den verdachte vrijgesproken. Staande spreken. In de Haarlemsche raad werd den heer Oversteegen (anti-stemdwang) het woord Het Ijs. Nu de vorst toeneemt en de zeesluizen zijn gesloten, zullen vermoedelijk Zaterdag of Zondag de banen er doorkomen Wan neer dat het geval is zal ook het Paviljoen ran het Sneeker Meer weer geopend zijn. Ook voor Sneek zijn thans hardrijderijen dtgeschreven. Morgen Zaterdag van de ’riesche Jeugd voor jongens van 13, 14 en 15 jaar. Prijzen f 25, f 12.50 en f 5, Kunstijsbaan. Dinsdag a.s. van Friso voor vrouwen. Prijzen f 40, f25, fl0of2Xf5, Kunstijsbaan. En Woensdag hebben we dan ’s avonds 7 uur op die baan het ge- costumeerde ijsfeest. PrijzenKunstvoor werpen. Voor aangifte zie men de annonce. De cris is in het Leger des Hells. De Hooge Raad van het Leger des Heils heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat de Hooge Raad besloten heeft een deputatie te zenden naar Generaal Booth en hem voor te stellen, dat hij, daar bij tengevolge van zijn ziekte door overwerking waarschijnlijk niet in taat zal zijn, zijn taak te hervatten, zal aftreden. Hij zou dan den rang van ge neraal met al wat daarbij behoort aan uiter lijke eer behouden. Van andere zijde wordt gemeld Indien de generaal weigert'af te treden, wat niet onmogelijk is, daar zijn dokters hem verzekerd hebben, dat hij geheel kan herstellen, dan kan de Hooge Raad den generaal met een meerderheid van dus met ten minste 48 van de 63 stemmen on geschikt verklaren om zijn, werkzaamheden te verrichten en dan een opvolger benoe men. Legaten. Wijlen mevr, van der MeulenTaconis te. Leeuwarden heeft o. m. f 5000 gelega teerd aan het hoofdbestuur der Nederland- sche Vereeniging tot bescherming van die ren met bestemming voor de afdeeling Friesland van deze vereeniging en f 5000 aan de Kinderbewaarplaats te Leeuwarden, beide legaten vrij van successie. L. C. Van de tram geworpen en gedood. Op Vrijdag 4 Januari j.I. maakte trampassagier het den conducteur van een wagen van lijn 15, welke in het Westelijke stadsdeel te Rotterdam reed, vrij lastig. De conducteur liet de tram stoppen en verzocht den lastigen passagier den wagen te verlaten. Toen deze aan dit verzoek niet wilde voldoen, bemoeide een medepassagier zich met het geval. Hij duwde den man, die waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, van het achterbalcon. De ander maakte zich hierover kwaad en sprong weer het balcon op, met de ken nelijke bedoeling, den tweeden passagier te lijf te gaan. Deze gaf hem evenwel een schop, waardoor de man ruggelings op straat terugviel, wa-rbij hij met het hoofd op d; steenen terecht kwam. Hij bleef be wegingloos liggen en een ontboden ge neesheer k n slechts den dood constateeren. In de verwarring van het oogenblik heeft de trampassagier, die den noodlottigen trap heeft gegeven, een goed heenkomen ge zocht. Tot nu toe heeft de politie, die slechts een zeer vaag signalement van den man heeft, tevergeefs naar hem gezocht. Het lijk van het slachtoffer, zekere T. D., is inmiddels na gerechtelijk onderzoek ter aarde besteld. De wekker voortaan overbodig. De Fransche telefoonabonné kan voor taan van een nieuw ingevoerde faciliteit gebruik maken, door met het telefoonkan toor overeen te komen hem te wekken, op welken tijd hij ook wenscht, door hem op te bellen. De postvlucht JavaNederland. Het postvliegtuig is Dinsdag uit doeng naar Nederland vertrokken. Op een ijsschots weggedreven. Woensdagmorgen is de 14-jarige W. van Marion te Nieuw Helvoet met een slede naar het strand gegaan. Hij geraakte op een schots en is in het Haringvliet gedreven. Daar hij nog vermist wordt, Het Staatstoezicht op de Volksgezond-H 1929 heid heeft een onderzoek gelast naar de 275 Stierei f 100 tot f450. Oiiei f oorzaken van thrombose en emolie wegens tot f 306 Vett» koerei f 220 tot f 870 hun toeneming. 1 510 melke- ei kalvekoeiei f 170 tot f 870. 290 pnkei f 65 tot f 140, 20 vette kalverei Trouwkaarten en Circulaires I Verlaging gedistilleerd accijns. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Financiën dat inzake de teruggave van den gedistilleerd accijns waarop eventueele belanghebbenden, nadat ’t aanhangige ont werp van wet nopens de verlaging van de gedistilleerd accijns zal zijn tot stand ge komen, recht hebben, als volgt zal worden gehandeld: De opslag onder sluiting van wege de ad ministratie, waarvan sprake is in artikel 5 der wet, zal kunnen plaats hebben in de algemeene en de publieke entrepots en voorts in lokalen, die daartoe ten getale van één of meer per provincie zullen worden aapgewezen. Belanghebbenden zullen zelve moeten zorgen voor de heen- en terugzen ding der goederen naar die entrepots of lo kalen. Ten einde de beschikking te verkrij gen over zulke lokalen, zal getracht worden de medewerking van de Kamers van Koop handel te verkrijgen. De kosten zullen be streden kunnen' worden uit de in artikel 6 bedoelde korting. Kort vóór het in werking treden der wet zullen degenen, die teruggaaf van accijns wenschen, een document moeten lichten ten kantore van den ontvanger der accijnzen van hun woonplaats, met welk do cument de goederen naar de hiervoren be doelde entrepots of lokalen zullen worden gezonden. Bij den inslag zal de verificatie plaats hebben door den wachthebbenden ambtenaar der accijnzen, waartoe eventueel monsters ter bepaling van de sterkte zullen worden genomen. Aan hen die teruggaaf wenschen voor hoeveelheden gedistilleerd van minder dan 25 Liter, zal het vrijstaan zich met anderen te verstaan ten einde hun goederen bij die van anderen te voegen, waarbij de in den handel bestaande organi saties goede diensten zullen kunnen bewij zen; in gevallen, waarin groote voorraden zouden moeten worden opgezonden, zal worden overwogen of het mogelijk is de goe deren ter plaatse waar zij zich bevinden te verifieeren en onder verzegeling te brengen. Deze laatste wijze van handelen zal echter niet op groote schaal kunnen worden toe gepast, omdat slechts een beperkt aantal ambtenaren voor het verrichten van deze diensten beschikbaar zal zijn, aangezien daarnaast de gewone dienst moet doorgaan. Dit is ook een der redenen, waarom niet in elke plaats gelegenheid tot opslag onder sluiting kan worden gegeven. De gelegen heid tot het opslaan der goederen zal zoo veel mogelijk worden geopend zes dagen vóór het tijdstip van het in werking treden der wet of wellicht hier of daar iets eerder; zij zal moeten worden gesloten één of twee dagen voor het in werking treden, ten einde de gelegenheid te hebben alle partijen naar behooren te verifieeren en de voor de terug zending benoodigde documenten gereed te maken. Dadelijk na gemeld tijdstip kunnen de belanghebbenden de goederen terugne men. De .teruggaaf van accijns zal volgen zoodra de bedragen, waarop aanspraak be staat, bekend zijn» Naar nader vernomen wordt zal de con trole op de hoeveelheid gedistilleerd waar voor belanghebbenden eventueel teruggave wenschen, plaats hebben gedurende het tijd vak van 15 Februari a.s. t/m 1 Maart d.a.v. Kerknieuws. Gisteren heeft ds. C. Kroon, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Woud end, zijn 25-jarig ambtsjubileum gevierd. In 1903 heeft het prov. kerkbestuur van Utrecht hém tot de evangeli bediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten. Op 10 Januari 1904 heeft hij het ambt te Hol- iandsche Veld aanvaard, in 1908 is hij naar Strijen vertrokken, waar hij 13 jaren heeft gewerkt; sedert 21 Augustus 1927 staat hij in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Kroon is praeses van het classicaal bestuur van Sneek. Ds. J. Los is voornemens Zondag 27 Januari a s. afscheid te nemen van de Gereformeerde kerk van Oudega (W.), om Zondag 3 Februari zijn intrede te doen te Siddeburen, na vooraf te zijn b vestigd door zijn vader dr. S. O. Los, van ’s Gra- venhage-Oost.L. C. Mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 30 December t.m. 5 Januari j.I. zijn in de provincie Friesland 27 gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd, en wel in de gemeen tenAchtkarspelen 1, Baarderadeel 3, Do- niawerstal 1, Ferwerderadeel 3, Haskerland Te veel sollicitanten. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Gereformeerde school te Zwartemeer (Emmen) zijn 140 sollicitanten. Het gouden jubileum.van de K o n i n g i n-M o e d e r. Dit jubileum is vooral in de groote steden, en met name natuurlijk in Den Haag met tal van plechtigheden gevierd, De burgemeester van Den Haag bood ingevolge raadsbesluit de Koningin-moeder de zoogenaamde eere plaquette aan, welke een enkele maal aan hoogstverdienstelijke burgers is toegekend, doch vóór dezen nimmer in goud. Mevr Van Ifalie—Van Embden heeft het voorrecht gehad Koningin Emma te inter viewen en vertelt daarvan in de „Nieuwe Courant". We knippen het volgende dat betrekking, heeft op de eerste jaren in Nederland.nl.: „Mijn hart wou leeren En iedereen hier hielp me. Te Koning eischte vooral: dat tk niet eenzijdig zou worden ingelicht. Onze taak isboven de partijen staan. In mijn ouder huis een lange traditie Datjdie of die persoon niet zou deugen, omdat hij anders dacht dan wijZoo’n conclusie werd nooi) getrokken. Ze was eenvoudig onmogelijk. „U wachtte al gauw een zware dubbele taak: Moeder-opvoedster en Regentes In die hoedanigheid voelde U de „Koningin” als de éérste, En als moeder toch weer kon U niet zwak zijn”. „Lat is zoo moeilijk niet ajs het u lijkt. Een verstandig kind houdt die twee begrip pen heel goed uit elkaar. De éérste was de Koningin in officieele functie. Iti huis. heeft het nooit geschaad. Als men een kind goed opvoedt, dan gehoorzaamt het in liefde. Trotsch wordt niet wie een be langrijke levenstaak voor zich ziet”. Waarom zou een mensch trotsch zijn? Om een positie Daar is toch héél geen reden voor. En de plichten van een hooge positie zijn niet altijd een genoegen. Wat dat altijd wèl isbelang stellen in het volksleven. Van Holland en van Indië. ik heb me lange jaren verbaasd over de te geringe belangstelling van ons volk in Indië. Heb dat betreurd. Nu eindelijk ont waakt ze. Vermogens en inkomens in gemeenten boven 20.000 inwoners. - -—- ------ .v-W T VCU" Uit de statistiek der belastingen over 1926 ienperK.G. 60—68 ct. Zonter» p. kg. 62—64 OVERZICHT. Melke- en kalvekoeiei niet vlug. Vette koeien ie »oort goed, oveiigeni kalm. Stierei pnjih. Pinken (graikalverei) flinke aaivoer de handel niet beter. Vette kalveren duur, nuohteren wel prjjih. Vette Varken» flauw, Zouten iet» milder. Wolvee iet» beter, Schaatsrijden. Mathiesen. De Noorsche hardrijder op schaatsen Mathiesen slaagde er gisteren in het we reldrecord over de 1000 M. dat sinds 1907 op zijn naam staat, te verbeteren. Hij reed de afstand in 1 min. 31*/10 sec., dus ’/ie sec- sneller dan 1907 het geval was. Het is een buitengewone prestatie, in het oog houdend dat Mathiesen thans over de veertig jaar oud is en op dezen leeftijd zijn record van 22 jaar geleden geslagen heeft. i Iets nieuws in het Leger des Heils. A.s. Maandag 14 Jan. zal in de Leger- zaal een bijzondere samenkomst gehouden i worden, ’t Zal een bespreking zijn tot het i oprichten van een Gezinsbond in Sneek. In verschillende plaatsen van ons land bestaat reeds zoo’n bond en heeft daar reeds veel zegen gebracht tot velen. Deze bond heeft ten doel om huismoeders zoowel practische als theoretische hulp te verleenen. Over ’t verdere werk betreffende de Gezinsbond zal a.s. Maandag gesproken worden. Wij noo- digen u vriendelijk uit tot bijwoning daar van, toegankelijk alleen voor vrouwen vanaf 18 jaar. A.s. Maandag van 2.15 tot 3.45^ Des avonds om 8 uur zal de inzegening plaats vinden van de leidsters van dien bond en deze zal geleid worden door mevr, stafk. Van Loo. Ook mevr. Vlasakker uit Leeu warden zal tegenwoordig zijn. Deze sagen komst zal toegankelijk zijn voor ieder! Allen hartelijk welkom! Lmpwakdim, 11 Jai. 1929. Eiereimarkt pl.m. 20000 kilo’» kipeierei dipt apdrpvpn ,al8e™rli 6i ,ot 10 ot- p. itik. Eeideierei XK K-°-6* -• Hst werkgeversbestuur heeft verder zijn leden verzocht, de be staande arbeidsvoorwaarden voorloopig tot 1 Februari te handhaven. Melk en room voor den Engelschen koning Van heden af zal de K. L. M. dagelijks een zending melk en room voor den zieken Engelschen Koning naar Croydon trais- porteeren. f 176.000, Hilversum f 134.000, Wieden f 143.000 en Lonneker f 130.000. In Amster dam bedraagt het gemiddelde vermogen per aangeslagene f 112.000 en in Rotterdam f 115.000. Wat het gemiddelde inkomen per aange slagene betreft, zijn de volgende cijfers te vermelden. In Den Haag bedraagt het gemiddelde in komen per aangeslagene f3009; te Hilver sum en te Rheden zijn deze cijfers höóger, nl. f3335 en f3041. Te Amsterdam en Rotterdam bedraagt het gemiddelde inkomen per aangeslagene f 2545 en f 2476. Friesche bouwvakken contract. De Federatie van Timmerlieden-Patroons- vereenigingen in de provincie Friesland heeft toegestemd in een nieuwe besp; eking met de vertegenwoordigers der bouwarbei- dersbonden. Zij heeft de door haar loon- commisste voorgestelde verbeteringen weer 2, Hem. Oldephaert c.a. 1, Kollumerland teruggenomen en is nu bereid het met 31 c.a. 1, Leeuwarderadeel 3, Lémsterknd 1, December 11. geëindigde contract in 1929 Menaldumadeel 1, Oostdongeradeel 1, Cost- voort te zetten. stellingwerf 1, Opsterland 2, Schotedand 1, Tief/frksteradeel 3, Westdongeradeel 1 en ^onsp.radeel 1. ^u i t e n 1 a n d sc h e paspoorten. Ter griffie dezer provincie zijn in het jaar 1928 afgegeven 2954 buitenlandsche paspoorten, tegen 2516 In 1927 en 1823 in 1926. hoogte van de en nachtruimten moeten onderscheidenlijk ten minste bedragen: 4.50, 2.10 en 2 20 M. (binnenwerksche maten). Bij een woonschip wordt in bepaalde gevallen met een woon ruimte hoogte (binnenwerks) van 1.80 M. genoegen genomen. 2 De woonruimte moet ten minste één dag- en één nachtverblijf bevatten, welke zijn gescheiden door een schot, waarin een openslaande of schuivende deur. Het nacht verblijf moet tenminste 2.10 M. lang en 1.80 M. breed zijn (binnenwerksche maten) en voorzien zijn van voldoende slaapge legenheden voor de bewoners. 3. De vertrekken moeten, evenals het voer- of vaartuig zelf, in goeden staat ver- keeren en ook, gerekend naar de grootte van het gezin, voldoende huisvesting bieden. Licht- en luchtschepping moeten eveneens voldoende zijn, terwijl de verlichtings- en verwarmingsgelegenheden zonder brandge vaar moeten zijn. 4 Ingeval trekdieren aanwezig zijn, geldt de eisch, dat deze dieren voor het werk geschikt zijn en behoorlijk worden verzorgd Is een woonwagen of woonschip reeds eerder geschouwd, dan moet het oorspron kelijke kenmerk behouden blijven. Degenen die een woonwagen of woon schip nieuw doen bouwen of een bestaand overnemen, dienen met het vorenstaande in hun eigen belang rekening te houden. door den voorzitter ontnomen omdat hij niet staande wenschte te spreken. Dit gaf aanleiding tot een incident waarbij de soc.- dem. Reinalda en Joosten zich plaatsten aan de zijde van den heer Oversteegen, zich daarbij steunende op het feit dat geen enkel artikel in het reglement van orde den voorzitter dit recht geeft. De raad stemde vervolgens over een voorstel van den voorzitter om het woord niet te verleenen aan den heer Oversteegen het werd aangenomen met 25 tegen 11 stemmen, zoodat dezen spreker het woord niet werd verleend. voor woonwagens en woonschepen. In een tot de burgemeesters gerichte aanschrijving heeft de Commissaris der Koningin er de aandacht op gevestigd, dat volgens de meening van den Minister van Justitie een woonschip, om voor het ver krijgen van een bewoningsvergunning in aanmerking te kunnen komen, vanuit het slaapvertrek (of de slaapvertrekken) een rechtstreeksche verbinding met het dek of gangboord moet hebben en dat op grond van den toestand op dat punt, de veilige bewoonbaarheid ten volle gewaarborgd moet zijn. Deze verbinding kan bestaan in een gangbare deur, één of twee draaibare (of schuifbare) ramen, of een gemakkelijk te verwijderen luik. De openingen moeten voldoende afmetingen hebben om als nood uitgang dienst te kunnen doen. Bij het ontbreken van zoodanige practische voor ziening, waardoor de bewoners ingeval van zinken en van brand (welke gevaren steeds dreigen), het woonschip tijdig kunnen verlaten, verkeert het vaartuig in een staat van mindere bruikbaarheid en is naar het oordeel van den Minister weigering der vergunning in het belang der bewoners. Voorts wordt er bij deze de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat de voornaamste eischen voor een woon wagen en woonschip zijn 1. Lengte, breedte en woonruimte (zijnde dag- tezamen) 290 pnkei f 65 tot f 140, 20 vette kalverei f 45 tot f 100, 000 Graikalverei f tot f -, 268 iichterei kalverei f 9 tot f 16 440 vette ichapei f 30 tot f 42, 48 weide- ei melketchapei f 18 tot f 80, 676 lammer»! f 22 tot f 33, 990 vette varken f 48 tot f 125 52 magere varken f 24 tot f 48, 177 klein biggel f 8 tot f 14, vette biggel f tot f 34 bokkei el geitei f tot f—31 paardei 1 f tot f Te xamei 4158 itnki vee. Vette koeiei per K.G. 75—96 Vette Var- blijkt, dat het gemiddelde vermogen per aangeslagene in de gemeente Den Haag i over het belastingjaar 1926’27 f 127.000 bedroeg. Er zijn slechts 5 gemeenten in Nederland boven de 20.000 inwoners, waar het gemid delde vermogen van de aangeslagenen meer bedraagt, nl. Almelo f145.000, Enschede |w 1 Oiiei t J j Kleinzand 7 naast de heer J. vd. Feer.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3