DE REEP VOOR FIJNPROEVERS ZWITSERSCHE Firma JOHs. TROMP - Snsek NIEUWE SNEEKER COURANT I Ijsvermaak f tingersoll r NIEMEIJER’s TABAK HOLLANDSCH REEP f De nog voorradige 5 cis. WcU. 25 ets. REEPEN 0 UïDTrilQ600™9 K. MAK I LIU smeek IS DE a J 1 verzacht niuiuiniiii geneest HIEUW STlJDIMliEH. Derde blad geeft ruwe huid IS EEN ONVERGELIJKELIJKE J 20 ets per ons LEKKERNIJ Firma JOHs. TROMP, Sn eek '.Si GROOTHANDEL TELEF. 208 OPGER. 1901 Reclamekolom. waar een vliegtuig in zee viel, vijf bouwd en afgeleverd in 1882. Zie '5^ Welgoed, de ECHTE zelfsmeltende, in de melk, bij ONS de allerbesteReepen chocolade bij ons het goedkoopste In Cacaopoeder hebben wij de grootste sorteering en de scherpste prijzen. Alle bekende merken in voorraad, öök van Droste. Tusschen twee haakjes vragen wij ook Uwe aandacht voor de Melkchocolade-poeder in bussen „Laudor". met met met mat maakte zijn ijswagentje te gelde en ver scheen op een mooien zomerdag met een automaat. Men behoefde er slechts eenige kwartjes in te werpen en na korten tijd kwam er een aantal foto’s kant en klaar te voorschijn. Een stad zonder water In Zuid-Waies vriest het, dat het kraakt. Dientengevolge zit een stad geheel zonder water, met name Brynmaur, dat 8000 in woners telt. De buizen der waterleiding zijn bij het reservoir bevroren, zoodat de water toevoer volkomen is gestaakt. De barbiers moesten sneeuw smelten om scheerwater te krijgen voor hun klanten. De inwoners halen water uit Clydah Dingle, op meer dan een mijl afstand van de stad. Voor SNEEK alleen Terkrljgbaar bij 0. HOM, KI. Kerkstraat 3 Een nieuwe vinding op fotografiegebied. ’t Is natuurlijk weer uit Amerika. Daar stond, het is nu eenige jaren geleden, een Russisch banneling als ijswafelverkooper op Broadway in New York. De man was een In Australië groote hitte. Er heerscht in Australië een geweldige hitte. Eergisteren was de temperatuur 108 gr. Verscheidene boschbranden hadden plaats. Vele huizen zijn mede verbrand. Dui zenden stuks pluimvee zijn omgekomen. Het fruit in de boomgaarden verdort. In de mi- In den „goeden ouden tijd” had schaatsenrijden een heel andere beteekenis dan thans. Chocoladekoekjes in de melk zijn er heusch in verschillende kwaliteiten, ja, maar ONZE zijn de hoogfijne onder het oude be proefde merk 5 A’s. éénmaal niet verhoogd is, of indien het vóór het bereiken van den zesjarigen leeftijd tot de eerste klasse was toegelaten en tweema len niet is verhoogd. In beide gevallen is het 7 jaren leerling eener school geweest, het heeft alle klassen doorloopen en het heeft de klasse afigeloopen, waarin het 13 jaar werd. Intusschen moet worden erkend, dat aldus de duur van den leerplicht verschillend is voor hen, die een zesjarige en hen, die een zevenjarige school bezoeken. De voorge stelde lezing stelt daarom buiten twijfel, dat in de gestelde gevallen het kind niet aan de leerverplichjng heeft voldaan en dus zijn onderwijs hetzij aan een 7-jarige lagere school of een centrale school voor het ze vende leerjaar, hetzij aan een school voor uitgebreid lager onderwijs zal moeten voort zetten, tenzij het valt onder de vrijstelling volgens art. 7, 3e der Leerplichtwet. Auto-ongeluk. Naar de Matin uit Nimes meldt, hebben vijf jonge menscheni waarvan de oudste 19 30 30°/, 30% 20 Voor Allen die Sukkelen thuis gebracht! De laatste dag van de Kerstvacantie! f Schrale huid Het blijkt, dat van de drie broertjes Wil son, die met hun vriendje W. H. Groeneveld door liet ijs zakten, één van de tweelingen. Johan, gered is en niet het knaapje Groene veld. Dit kind en twee broertjes Wilson, een van vijf jaar en een van zeven jaar, schoten onder ’t ijs en verdronken. Het was, zegt het Litr. Dgbl., een aangrijpend gezicht, de drie lijkjes naar de ouderlijke woning te zien dragen. In ’t huis, waar het knaapje Groe neveld woonde, was niemand thuis; de vader was al langen tijd werkloos en had zich de stad in begeven om te trachten werk te vin den, terwijl de moeder uit werken was in werkhuizen, ook elders in de stad. Dank zij de vriendelijkheid van buren werd het lijkje van Groeneveld opgenomen door een naast-wonende familie, in afwach ting van de terugkomst der ouders. Een van de jongens Wilson was dezer dagen pas uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij in verband met zijn wankele ge zondheid verpleging had genoten; de ouders kregen hun pas herstelden lieveling nu dood in huis verdronken, op enkele mi nuten afstand van zijn woning. Vader Wil son was niet thuis; hij bevond zich op het terrein der gemeentereiniging, waar hij werkzaam was, en werd daar gewaar schuwd, dat zijn komst thuis dringend ge- wenscht was. Moeder Wilson was radeloos van smart: twee kinderen op eens dood gewikkeld met haar echtgenoot, die te Rou baix werkzaam is. Zij had eenigen tijd ge leden kennis gemaakt met den ingenieur Boucher uit Basel, met wien zij in het hu welijk zou treden, zoodra zij geheel vrij was. Een dezer avonden had er ten huize van mevr. Faulet een kleine feestelijkheid plaats, waarbij behalve de a.s. echtgenoot ook diens zuster en zwager aanwezig waren. Toen de maaltijd vrijwel was afgeloopen, werd een onverwachte bezoeker aangekon- digd: de heer Faulet, die uit Roubaix was gekomen om, naar hij zeide zijn dochtertje te zien. Toen hem verzocht werd een half uur te wachten, drong hij de eetkamer bin nen en vroeg zijn vrouw het gemeenschap pelijk leven weer met hem te hervatten. Deze weigerde, waarop Faulet eensklaps een revolver trok en drie schoten lostte op zijn vrouw en een vierde op haar toekom- stigen tweeden man. Mme. Faulet, in het hart getroffen, viel met het hoofd op de ge dekte tafel neer, op slag gedood; de heer Boucher stierf spoedig daarna. De moordenaar ging zich zelf bij de poli tie aanmelden. kwam een stoomketel bij, men kocht om- I liggend terrein, kreeg meer relaties, vroeg 1 knechten. Maar er was veel slappe tijd in het op komend bedrijf, en dat was achteruitgang. De reparaties die men kreeg, waren spoed- orders, die het noodzakelijk maakten, flink wat personeel in dienst te houden. Zoo begon men met het maken van stoomketels Bii AP°>hekers en in voorraad, en zich meer in die richting 1 ontwikkelend, met het bouwen van eer. vond, vaartuig. Het eerste sleepbootje werd ge- menschen den dood gevonden hebben. Het bouwd en afgeleverd in 1882. waren twee officieren en drie onder-officie- ren van de Fransche marine. litaire wijk te Liverpool (Nieuw-Zuid-Wa- les) heeft een geweldige brand gewoed. De troepen bestreden onvermoeid dag en nacht het vuur, dat echter door een krachtigen wind werd aangewakkerd en het vroegere Duitsche gevangenenkamp omsingelde, waarin twee soldatenfamilies zich bevon den. Een aantal mannen te paard drong on- I verschrokken door de vlammen heen en wist i twee vrouwen en vier kinderen te redden. Een huwelijksdrama. Zes def moedige redders liepen brandwon. Een jonge vrouw. Helène Faulet geheeten, den op. Ook verder het binnenland in, waar woonde te Straatsburg met haar achtjarig eveneens ongekende droogte heerscht, wor- dochtertje Monique alleen op een aparte- den hevige branden gemeld. Twee personen ment, daar zij in een scheidingsproces was zijn tengevolge van de hitte overleden. IJson ge vallen. Dinsdagmiddag heeft te Lutjebroek, ge meente Grootebroek, een tragisch ongeval plaats gehad. De echtgenoote van W. Broers aldaar, riep haar beide kinderen, een jongen van 9 jaar en een meisje van 7 jaar, kenner der menschenziel eerste klasse: hij om hen te waarschuwen-, dat het schooltijd was, doch de kinderen verschenen niet. La ter kwam men tot de vreeselijke ontdekking, dat de kinderen in de Spoorsloot door het ijs waren gezakt en verdronken. De 11-jarige W. de Groot, uit Zuid-Schar- woude, is door het ijs gezakt en verdronken. De knaap begaf zich van de school naar huis over het ijs en is toen vermoedelijk in een wak geraakt. Te Nijmegen is de 12-jarige J. H„ bij het schaatsenrijden op een der slooten in het weiland Ooij, door ’t ijs gezakt. Men slaag de er in hem’ na een kwartier op het droge te brengen, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Heel Broadway stond op stelten. De automaat werd bestormd, het verkeer ver sperd, de ex-ijswafelman kreeg een bekeu- ring en mocht voortaan niet meer met zijn automaat op straat verschijnen. Sindsdien worden in Dollarland de foto-automaten in groote magazijnen ondergebracht en trekken nog steeds publiek. Na Amerika kwamen de hoofdsteden van Europa aan de beurt. Zoowel in Londen, Parijs als in‘Ber lijn was de belangstelling buitengewoon §root. Natuurlijk werd de oorspronkelijke auto maat veel verbeterd en thans komen de ap paraten onder den naam „Filminit” naar Nederland. „You are filmed in a minute” is het devies van de Filminit Distributing Cor poration en dat is, inderdaad zoo. Men neemt plaats in een hokje, ongeveer ter grootte van een telefooncel, werpt eenige geldstuk ken in de gleuf, lampen gaan branden, ach tereenvolgens worden 8 verschillende opna men gemaakt, telkens na een opname klinkt een signaal, het teeken, dat men van pose kan veranderen; nadat zoo 8 foto’s zijn ge nomen gaat het licht uit en maakt men plaats voor een volgende klant. Na ongeveer 8 minuten komt uit de ma chine een strook te voorschijn met 8 foto’s, alle acht verschillend, ongeveer op het for maat der paspoortfoto’s. Vindt men deze wat klein, of is er een bijzonder fraai, dan levert dezelfde automaat voor enkele dub beltjes een mooie vergrooting. Vooral in dezen tijd, nu herhaaldelijk vraag is naar foto’s voor abonnementen, rij bewijzen, paspoorten enz. is er vrijwel geen stad in Nederland, of er is plaats voor een Filminit. Bovendien is een der eerste stel regels van de Filminit-Maatschappij: in iedere stad slechts een automaat. Voor de bediening wordt geen speciale vakkennis vereischt, terwijl de constructie vrij eenvoudig is. Bij de vervaardiging voor Holland werd zooveel mogelijk getracht Nederlandsch fabrikaat te benutten. Zoo worden de apparaten gemonteerd met de nieuwe foto-opnamelampen van Philips, de Photomirentalamp, met Heemaf motoren enz. Vlieg-ongelttk. Het bericht wordt bevestigd, dat bij het vliegongeluk, dat Dinsdagmiddag bij Sint Rafael, aan de Z.-kust van Frankrijk plaats Belangstelling voor ijs is er evenwel ook vandaag nog genoeg, om ook even de aandacht te vestigen op de artikelen die dan altijd bijzonder naar voren komen, zooals CACAOPOEDER CHOCOLADE KOEKJES in de melk, WELGOED, REEPEN enz. enz. Momenteel worden onderhandelingen ge voerd voor het plaatsen van automaten op de groote spoorwegstations hier te lande, doch ook de provincieplaatsen kunnen door het vestigen van een Filminit-studio met deze nieuwe vinding kennis maken. ’t Was in 1854 toen een eenvoudig man aan de „Baan” te Rotterdam een kleine smederij oprichtte. Die man was Bart Wil ton, de stichter van de thans wereldbe roemde „N.V. Wilton’s Machinefabriek en Scheepswerf”, die een dezer dagen haar 75-jarig bestaan herdenkt. Zeker, de op richter was een eenvoudig man, maar hij wist van aanpakken, en harde arbeid is tot heden het devies der Wilton’s gebleven. ’t Begon met een huissmederij; men her stelde kachels en fornuizen, haalde ze weg of plaatste ze, maar allengs werd dit werk bijzaak. De in de „Boompjes” liggende vaartuigen hadden vaak reparatie noodig, en Wilton werkte vlug. En zoo breidde het kleine bedrijf zich langzamerhand uit, er Toen de oude Bartel Wilton in overleed, was er reeds de eerste steen ge legd voor het nieuwe gebouw aan den Rui- geplaatweg. Twee jaar nadien overleed ook mevrouw Wilton, de vrouw, die zoo een groot aandeel heeft gehad in het werk, door haar man tot stand gebracht. En de zoons zetten de zaak voort. Thans, bij het 75-jarig bestaan, beschikt men over ter reinen te Rotterdam, Schiedam en IJsel- monde. Vijf groote dokken, waaronder het 46000 tons dok te Schiedam, zijn ter be schikking. Daarnaast zijn in aanbouw drie schepen voor de Kon. Paketvaart Mij., twee zuigers voor de havenwerken te Sevilla, een koel- schip voor de Holland-Amerika lijn, een baggermolen voor de havenwerken te Santander en het casco van een vracht- en passagiersschip voor den Rotterdamschen Llqyd. Over heel de wereld heeft Wilton zijn netten gespannen om orders op te vangen. In Bergen, Oslo, Bremen, Hamburg, Parijs, Bilbao, Genua enz. overal zijn de agenten van Wilton rusteloos in de weer om wérk te zoeken voor het groote bedrijf in Rot terdam. Zooals men weet, wordt bij dit nacht en dag doorjakkerende wereldbedrijf ook ge bouwd het groote vaartuig ,,de Statendam”. jaar was, bij een auto-ongeluk tusschen St Hypolite en Saive den dood gevonden. De auto viel van een helling en sloeg over den kop. Vroeger werd van een paar weken mooi ijs een zéér druk en veelvuldig gebruik gemaakt, maar later is dat verminderd, omdat er het heele jaar door afwisseling is. Wijziging Leerplichtwet Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van art. 3 der Leerplichtwet. Volgens de memorie van toelichting heeft onder het tegenwoordige artikel 3 een kind aan alle eischen van dat artikel voldaan als het aan het eind der hoogste klasse van een zesjarige school 13 jaar oud is, indien het na het bereiken van den zesjarigen leef tijd tot de eerste klasse was toegelaten en „De onverslijtbare en on* breekbare Vulpenhouder” Damesvesten Pullovers Kinderveren Spatteea Flansten Nachthemden 10 OOZTERZCM RECEPT WORKS ,,g Er wordt héél veel tabak gerookt, en van dat vele krijgt een groot deel Men ziet ze overall Men rookt ze overal! Ze is ook voortreffelijk! De N.V. Wilton. I i 1898 13 IMMMlVi; MmiMÜWgrWWlliSali lil ,WH» MS 0 o o 'o 'o I Mo. 2S Zaterdag 12 Januari 1929 met Verstopping of moeilijken .tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn MijnharcNts Laxeertabtetten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Drogisten. Doos 60 ct. en gesprongen handen genezen direct en blijven H heerlijk zacht en lenig met AKKER’. j W KLOOSTERBALSEM A bijt niet! Hei ongeluk te Utrecht. "Geen good zoo goed." ««rvzrrnussirainsia sa i— n—i im ib» i j.. I i l—1—J s._j-_i i l_li—u—r-l jKRAOffL recnffoMiEl F’ N,V HALLANQSCH* Z.VJTSERSCHE f CMgZALAPE FABRIEK Prijzen f 4 50 - f 6.50 - f 8.50 25 jaar garantie worden met nevenstaande kortingen verkocht ook onze Etalages waar ANDERE KOOPJES in geëtaleerd zijn UM JuhG T£ BLIJVEN. Hat feit, dat uw gezondheid te wenschee overlaat, ie waarschijnlijk de eenige reden dat gij u door lichte norgen reeds senuwach tig, versleten en ond gevoelt Misschien zit gij een dier noodelooas slachtoffers van een nieraandoening Laat dese te voorkomen nler- zwakte u niet oud maken voor uw tijd Zoek en verbeter de oorsaak van uw kwaal Tracht weer flink en geaond te worden Dl» pijn in do lendenen, die ellendige blaasstoor- nlaaen, hoofdpjin en duizeligheid, dat alge* matte, zennwachtige gevoel behoeven u niet langer te kwellen Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren ve-zorgd hebt, verdwijnt. Verswakte nieren kunnen met Foster’s Eug pijn Nieren Pijlen versterkt worden, waardoo> gij u In elk opzicht jonger voelt. Begin on middellijk met het gebruik. Zonder uitstel 1 Wscht niet, tot gij last krijgt van rbeumatiek. ischias, spit, blaasontsteking of waterzucht Ook tegen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's P Hen aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken er drogisten A 11.75 por flacon. 81 WÖa» Voor den handel bij: Groothandel Opgericht 1901 Sigaren - Sigarettan - Tabak

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9