Officieel orgaan der gemeente ineek RESTANTEN P. S. BAKKER I W0ENSDAG,D0NDE80AG, VRIJOAGenZATEfiDAGas. annex ■1 Bit No. bestaat uit 2 bladen. Officiéél Gedeelte. ülElfWSTUDINttf N i SNEAKER COURANT (72e Jaargang) Eerste blad Woenadac flft Januari 45 e Jaargang No. 30 WIKTE». EN MODELKLEEDING Uitgave: KIEZEBRINK Co. De SNEEKER COURANT is een waarde voor LTEUWAROFN 1. v. A. O. maar Brand. heeft NATIONALE BANKVEREENIGING ONZER Vult thans voor enkele guldens Uwe Garderobe aan! Komt reeds den eersten dag, want er zyn nog verschillende HEEL MOOIE Kteedingstukken ZELDZAAM GOEDKOOP!! Behandeling van alle ASSURANTIES Verhuring van SAFELOKETTEN. GROOTZAND 32 SMEEK Verleden week behaalden de heeren D. v. Delden, A. Wieringa, G. Tjallema en W. v. Winden, allen leden der Sneeker Gym nastiek Ver. (dir. J. Olij), resp. 1ste en 2de graad der vaardigheidsproeven van het K. N. G. V. Als bijzonderheid dient vermeld dat de eerste graad slechts door drie leden van den Turnkring behaald werd, terwijl alle heeren geen onvoldoenden hadden. Bij de vaardigheidsproeven behoort o. a. een afstandsmarsch van 30 K.M., welke de deelnemers met 20 min. rust in 4*/2 uur af legden. de schooljuffrouw, die er echter nog niet was, omdat de school nog niet was be gonnen. De vriendelijke voorbijganger bracht nog net op tijd, uitkomst. (Hdbl.) Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ka en 12!A uur. de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 14 en 15 Januari 1929: rijwiel- belastingmerk. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 14 en 15 Jan. 1929: gespikkelde wollen handschoen, Bok- ma, Lemmerweg; zwart beursje met inhoud, J. de Jong, 3e Woudstr. 10; gouden broche, Th. van Berkum, Oppenhuizerweg 33; ge- breiden handschoen, W. v. d. Werf, IJlster- kade 32; sigarettenkoker M. B., J. Hottinga, Kruizebroederstraat 55. De bouw van het nieuwe diaconessenhuis Bronovo te Den Haag. De bouw van het Diaconessenhuis Bro novo tei Den Haag is namens het bestuur door de architecten J. J. M. A. en J. van Nieukerken opgedragen aan de N. V. Ba- taafsche Aanneming-Maatschappij v/h fir ma J. van der Wal en Zoon, te ’s Graven- hage, voor f 1.158.900. Angstig schreiend liep de kleine meid voor de voorbereidende school in het Bil- derdijkpark te Amsterdam heen en weer. Een voorbijganger vroeg haar wat er aan scheelde en in horten en stooten kwam ’t er uit,.lk ben zoo bang dat er brand thuis is. Moeder is niet thuis, de kamer staat vol rook, de kachel brandt zoo hard”. De voorbijganger draa'de niet, tilde de kleuter op zijn rijwiel en sn~l ging het naar de Rombout Hoogerbeetsstraat, waar de kleine meid moest wonen. En daar bleek, dat moeder bij een tante op visite was, de sleutels van haar woning had toe vertrouwd aan een zoontje van omstreeks twaalf jaar, dat in de middaguren, tusschen de schooltijden in, met zusje alleen thuis was. De jongen had zich blijkbaar het lot van de kachel, die niet al te fel brandde, aan getrokken, de ventilatie-schuif opengezet en toen was het ding gaan branden als een lier. Er kwam meer en meer rook in de kamer, de jongen zette toen een raam open, de trek werd grooterSteeds meer rook. En toen is hij met zijn zusje naar bui ten gegaan, niet wetende wat te doen U HEBT GEDURENDE 4 DAGEN n.l. de gelegenheid, om in onze zaak voor weinig geld een MOOI KLEED1NGSTUK te koopen De OVERGEBLEVEN WINTER ARTIKELEN zijn thans voor het LAATST GESORTEERD De prijzen zijn nog maals sterk verlaagd De prijs, waartegen DEZE ARTIKELEN, nu door ons worden AANGEBODEN, is het beste te omschrijven met de woorden: - TEGEN ELKEN PRIJS! MANTELS - JAPONNEN - STOFFEN HOEDEN - WINTERJASSEN - COLB. COSTUUMS REGENJASSEN en 'l2 van de II Aan een groot gevaar ontsnapt De patiënten en het personeel van het Ned. Isr. Ziekenhuis aan de Keizersgracht te Amsterdam zijn Zondagmiddag aan een groot gevaar ontsnapt. De stoker, die het toezicht heeft over de installatie der centrale verwarming voor het gebouw, welke in een der kelders is ondergebracht, hoorde een lichte knal, toen hij in de vestibule van het ziekenhuis liep. Om zich ervan te kunnen overtuigen, of het geluid uit de kelder der centrale verwarming kwam, daalde hij de trap af en constateerde tot zijn schrik, dat werkelijk er iets niet in orde was. De veiligheidsklep van den stoomketel was opengesprongen en de spanning in de ketel was zoo groot, dat een geweldige explosie elk oogenblik verwacht kon worden. Met vereende krachten hebben de stoker en eenige leden van het personeel de steen kolen uit den ketel gehaald teneinde de spanning te verminderen. Gelukkig deden zich hierbij geen ongevallen voor. Aan dezen maatregel is het echter ongetwijfeld te danken, dat de patiënten en alle andere personen, die zich in het ziekenhuis bevonden voor een ramp gespaard bleven De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Gosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting Naar aanleiding van het feit, dat onlangs de honderdste geboortedag van den grooten Noorschen tooneeldichter Hendrik Ibsen werd herdacht, heeft het Instituut voor Arb Ontw. in zijn winterprogramma een cursus- 1 avond opgenomen, waar Dr. K. F. Proost van Zwolle een inleiding zal houden over Ibsen’s leven en werken. Daar voor bijna ieder de naam Ibsen een bekende klank heeft en zeer velen meerdere van zijn werken heb ben gelezen, of hebben hooren lezen en ver klaren o. a. op de Maandagavondlezin- gen door ds. Banning zal er zeker een groote belangstelling bestaan voor dit on derwerp en een verlangen om meer van den grooten Noot te weten en dieper in de be- teekenis zijner werken door te dringen. Ibsen was de ernstige zoeker naar waarheid en zuiverheid, de sterke prediker der vrije persoonlijkheid, een zielkundige, zooals er weinige zijn. Een, die de bewogenheden van zijn eigen tijd en die van alle tijden begre pen heeft, en ze ons aanschouwelijk maakte in zijn grootsche tooneelstukken, die vrijwel over de gansche wereld zijn vertaald en op gevoerd. Dr. Proost heeft zich in zijn belangrijk werkje: Ibsen-Essays, doen kennen als een bij uitstek bevoegd inleider. Mogen velen van de geboden gelegenheid gebruik maken. niet de bekende schrijver Herman de Man die door het drankkapitaal met de leiding van een orgaan ter verdediging zijner belan gen werd belast? Omdat de strijd zoo krachtig mogelijk moet gevoerd is het noodig dat ook de jeugd zelve, die zoo groote belangen bij de drank- strijd heeft, want juist» voor de jeugd, als lichaam en geest zich nog vormen, kan het drankgebruik zoo funest zijn, krachtig aan pakt. Spr. acht het daarom gelukkig dat hem een inrichting van M. O. bekend is, waarvan de directeur in het programma voor de leerlingen de raad deed afdrukken geen alcohol in deze periode van hun leven te gebruiken. De J. V. O. is een organisatie, waarin de jeugd zich mede kan wijden aan den drank- strijd, haar groote broer is de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alc. Dr., waarvan enkele leden leiders zijn der beweging. De J. V. O. is echter meer dan een orga nisatie vopr drankbestrijding, zij biedt ook het derde milieu, dat tal van paedagogen naast school en huisgezin zoo noodig ach ten voor de vorming van de huidige jeugd. En hoeveel noodiger dan degenen die nog school gaan heeft dat deel van de jeugd dit milieu, dat van de lagere school direct naar fabriek en kantoor gaat, waar het opbotst tegen het harde leven, met z’n verruwende invloed. In de J. V. O. kan de jeugd zijn Sturm und Drang-periode uitleven en zelf tucht, plichtsbesef enz. leeren in het met elkaar behartigen van de belangen der or ganisatie, die in hunne harten een plaats inneemt, waarover ouderen zich vaak ver bazen. In die organisatie wordt gewerkt aan levensverdieping en kameraadschap, wor den goede karaktereigenschappen aange kweekt, wat kroeg en straat niet kunnen. Hier in Friesland kan de J. V. O. reeds op een ledental van 1500 bogen, wat zijn levensvatbaarheid bewijst en voor ae leden die zich aansluiten staat niet alleen de afdeeling open maar ook de groote lan delijke organisatie, op welker landdagen en bondsfeesten men elkaar ontmoet, welke feesten gulden dagen blijven in de herinne ring, ook als reeds lang het lidmaatschap der jeugdorganisatie heeft plaats gemaakt voor dat der organisatie van ouderen. Laat de ouderen niet lachen om de ernst welke de jongeren bij hun bondswerk toonen, het is een ernstig spel dat ook de sympathie der ouderen ten volle verdient, waarop spr. dan ook, naast op die der jongeren, een beroep doet. Het was een gezelligg. avond het werd te laat. Slachtoffer van corpulentie. Zondagmorgen, omstreeks half twaalf is leen auto, waarin een Antwerpsche familie ’gezeten was, tengevolge van de gladheid nabij het St. Josephspatronaat te Sluis in een Sloot gereden. De auto kwam onderste boven in de sloot terecht: Met uitzonderFhg van één dame konden de inzittenden zich door het inslaan van de achterruit redden, voor de achtergebleven dame, die eenigs- zinds corpulent was, moest het portier wor den uitgehakt. Met een anderen auto zette het gezelschap zijn reis naar Knocke voort. Gezelschap-De Meester. Men schrijft ons: Naar wij vernemen heeft de heer Alex de Meester, die sedert de laatste jaren de plaatsvervanger van Buziau was bij het ge zelschap Henri ter Hall en in het circus Carré dit jaar nog diens róllen met zoo’n groot succes overnam, dat hij van het Am- damsche publiek een langdurige ovatie in ontvangst had te nemen, een eigen gezel schap gevormd hoofdzakelijk bestaande uit artisten van het ontbonden gezelschap van den heer ter Hall, waarmede de heer De Meester in de maand Februari enkele voor stellingen hoopt te geven in Amicitia. Waar de heer De Meester zelf geboren Fries is, zal hij de komische rol spelen in de Frie- sch taal, wat een zeer aardig effect moet maken in deze Revue. Aangezien de Revue gemonteerd is met décors en costumes van het gezelschap Ter Hall, zijn wij er van overtuigd dat enkele genotvolle avondeen zullen worden gegeven. J. V. O„ Afdeeling Sneek. De afdeeling Sneek van de Jeugbond voor Onthouding hield gister in de Harmonie een propaganda-feestavond. Na een welkomst woord van den voorzitter werd er muziek gegeven door het J. V. O. strijkje uit Roor- dahuizum, liedjes, alleraardigst aangekleed volgden, er werd gedeclameerd, een tooneel- stuk van propagandistische waarde „De Nieuwe Weg” werd opgevoerd. Er had een kleine, maar toch indrukwek kende plechtigheid plaats, bestaande in het overreiken door den oud-voorzitter van een nieuwe vlag aan de afdeeling. Deze oud- voorzitter voegde daarbij een kernachtige speech, waarin de wensch uitgedrukt werd dat de leden hun geheele jeugdleven zouden strijden onder deze vlag; moge hij ook een maal ter overwinning van de idealen, die de J. V. O. koestert, leiden. Er was natuurlijk ook een spreker, nl. Bertus Smit, voorzitter gewest I, die be toogde dat al moge de drankbestrijding reeds belangrijke resultaten hebben bereikt, de opvatting betreffende het drankgebruik aanmerkelijk hebben gewijzigd en eenige vermindering in het misbruik hebben ge bracht, ook thans nog vaak bespotting en hoon het deel is van hen die zich bij de jeugdbeweging der drankbestrijding aan sluiten. Er blijft inderdaad nog veel te doen en ondanks die hoon gaan zij, die weten voor een goede zaak te strijden, gaarne onvermoeid met den strijd voort. De strijd is des te zwaarder nu het drankkapitaal zich steeds sterker organiseert en zich van allerlei middelen bedient z’n positie te hand haven, zelfs van de kunst; was het immers Turnkring „Sneek". Zondag 13 Januari hield de Turnkring Sneek, onder leiding van zijn voorz. de heer A. H. Vis zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag blijkt dat het ledental, dat op einde Dec. 1927, 111 dames en 108 hee ren, dus 219 bedroeg, thans is gestegen tot 305, n.l. 167 dames en 138 heeren. Toe getreden zijn de G.V. „V. en O.” te Wit- marsum en „Ontwikkeling” te Langweer, terwijl werden afgeschreven „Thusnelda” te Sneek (tijdelijk rustende) en S. S. S. te Oppenhuizen. Het verslag der Tech. Comm. gewaagt van een werkzaam jaar. Op Hemelvaarts dag werden athletiek-wedstrijden voor da mes, heeren, meisjes en jongens en gym- nastiek-demonstraties gehouden te Lang weer. Op Pinksteren vertegenwoordigde een damesafd. van „V. en O.” den Turnkring op de Bondsfeesten te Utrecht. 22 Juli nam onzen kring met tal van vereenigingen deel aan de „4 kringen-uitvoering” te Gorredijk, 8 September verleende hij zijn medewerking aan de Gein. Comm. voor Lich. Opv. alhier, door het houden van gymnastiek-wedstrij- den voor adspiranten, op 16 September een goedgeslaagde betooging met wedstrij den te Pingjum en op 21 October werden te Bolsward de Vaardigheidsproeven afge nomen. De aftredende Bestuurs- en T.-C. leden werden herkozen, terwijl als afgevaardigde naar de Bondsvergadering werd benoemd de heer P. Jongejans (plaatsvervanger de heer J. Olij). Besloten werd o.m. aan de G. V. „Lycur- gus-Wilhelmina” te Bolsward volle mede werking te verleenen tot het houden van een groote „4 kringen-uitvoering” aldaar, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, op Hemelvaartsdag (9 Mei). Verder, om op 20 Mei (Pinkster-Maan- dag) athletiek-wedstrijden te houden, als Provinciale voorwedstrijden voor de Athle- tiek-kampioenschappen K. N. G. V. Als plaats voor de volgende vergadering werd Sneek aangewezen. Nog werd er op gewezen, dat verschil lende ijsclubs wedstrijden uitschrijven voor turnsters en turners, leden van het K. N. G. V., zonder daarin het K. N. G. V. of hare onderdeden te erkennen. Ter inlichting diene, dat de Turnkring Sneek (en onge twijfeld ook de andere Turnkringen in Friesland, n.l. de kringen Leeuwarden, Gor redijk en’ Heerenveen) gaarne bereid zijn, bij aanvrage door een ijsclub, zijn volle me dewerking te verleenen. De belangstelling van de vereenigingen was niet in verhouding tot de belangrijk heid van deze vergadering. Zeer zeker was het ijsvermaak oorzaak dat van enkele ver eenigingen geen afgevaardigden aanwezig waren. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie, 2e afd. ter inzage ligt de beschik- i king van den Minister van Defensie, d.d. 10 Januari 1929, Vile Afd., no. 245 Z„ waarbij aan: THOMAS WOUTER SANDSTRA, dienstplichtige der lichting 1926, met ingang van 1 Maart 1929, voorgoed vrijstelling is verleend van den dienstplicht wegens per soonlijke onmisbaarheid. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na de dagteekening dezer bekend making beroep worden ingesteld. SNEEK, 15 Januari 1929. 73 - Weer een benzine-reservoir van de Latham gevonden. De commissaris van politie van de Lo- fodden heeft medegedeeld, dat de commis saris te Borge een door visschers op een afgelegen deel van de kust gevonden ben zine-reservoir naar Borge gebracht en on derzocht heeft. Naar verluidt droeg het reservoir duidelijk leesbaar het opschrift „Latham”. Het reservoir zou naar SvolvSr en van daar naar het ministerie van oorlog te Oslo gezonden worden. Vijf kinderen verbrand. In het dorp Perchau in het Oostenrijksch district Murau zijn vijf kinderen verbrand. In een kleine arbeiderswoning is tijdens de afwezigheid van de ouders een bus benzine ontploft. In een oogwenk stond het geheele huisje in lichte laaie. Het twaalfjarige dochtertje van den bewoner en vijf jongere kinderen kregen ernstige brandwonden. Terwijl de andere kinderen bewusteloos bleven liggen, trachtte het twaalfjarig meisje ondanks haar pijnlijke brandwonden de In I andere kinderen te redden. Fen voor een haar angst was de kleine hulp gaan zoeken, [sleepte zij de vijf kinderen naar bu ten en waar zij meende die te zullen vinden: bij j viel toen zelf bewusteloos neer. Twee harer zusjes en een drie- en zesjarig broertje stierven onmiddellijk aan de bekomen brandwonden. Ook het moedige twaalfjarige meisje is later aan haar verwondingen over leden. Zondagavond heeft een hevige brand ge woed in 10.600 lijnkoekkisten, die op het terrein van de Friesche Olieslagerij bij Leeu warden opgesla<en waren, i >e motorspuit uit Huizum heeft verscheidene uren noodig gehad om het vuur te blusschen. Een vierling. Te Zermatt in Duitschland heeft een vrouw een vierling ter wereld gebracht, 2 jongens en 2 meisjes. Alleen thuis. 2 I l I rWflBiiMglNWMB WiMMMSMBMag gtarm^SBae» Op MAATKLEEDING[ 10-15 pCt. KORTINGi NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1