Officieel orgaan l der gemeente“5neek annex SNEfc.Kfc.Hl COURANi s Dit Ho. beslaat uil 2 bladen. Uit onze Raadzaal. Olticiëel Gedeelte. I 45 e Jaargang WoeiisdaK 6 Februari Kerste blad No. 36 ft etfwBtijduiuaw g Uitgave KIEZEBRINK Co. De SNEEKER COURANT is een op lil 7 IV traal bekend gemeente Sneek, sectie B nos. 1393, 1394, nemen: I: VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK, MAANDAG 4 FEBRUARI 1929, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer R. Nieveen. a. b. en van de Julianaschool (gewoon 1. o.) ingevolge artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 over 1927 een vergoeding te ontvangen ten bedrage van onderscheidenlijk f3360. en f 1392.wegens uitbetaalde salarissen van bovental lige onderwijzers. Wij hebben een onderzoek ingesteld naar de vatbaar heid voor inwilliging van deze verzoeken, zooals U hier onder vindt aangegeven. Adressant vraagt vergoeding voor de: Rehoböthschool van het salaris van één onderwijzer over het geheele jaar 1927; Julianaschool van het salaris van één onderwijzer over het geheele jaar 1927. Uit de beschikkingen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op de aanvragen om rijks- vergoeding blijkt, dat het rijk de salarissen van de be trokken leerkrachten niet vergoedt. Waar, zooals U bekend is, de bepaling van het al of niet aanwezig zijn van boventallige leerkrachten geschiedt door vergelijking met alle openbare lagere scholen van dezelfde soort de Rehoböthschool wordt vergeleken met de openbare U. 1. o. school, de Julianaschool met de openbare lagere scholen 1, 2, 3 en 4 gezamenlijk geven wij U onderstaand de benoodigde cijfers van het openbaar lager onderwijs. I. Openbaar U. I. o. Gemiddeld aantal leerlingen in 1926: Aantal leerkrachten in 1927: Aantal leerkrachten voor rekening van het rijk: II. Openbaar gewoon l. o. De NIEUWE SNEEKER COURANTJ is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd”bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Gasverstikking. In verband met het overlijden van den heer v. H. werd Zaterdagmiddag te zijnen huize te Leidschendam door een begrafenis onderneming een kist bezo gd, doch et werd na herhaald bellen aan de woning geen gehoor gegeven. Hierna heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Men vond in de keuken, meldt de „Ct.”, de echtgenoote met haar vijfjarig zoontje op ■den grond liggen, terwijl tevens een ster ke gaslucht werd waargenomen. De on- middellijk ontboden geneesheer kon slech s den dood van het vijfjarig zoontje vast stellen, terwijl met behutp van een zuur stofapparaat pogingen in het werk werden gesteld om de vrouw tot het bewustzijn terug te brengen. Daarvoor was haar over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Daar is het gelukt de levensgeesten wter op te wekken, doch de toestand van de vrouw liet niet toe haar een nader verhoor af te nemen. verzoeken van het bestuur der Vereeniging voor Christe lijk schoolonderwijs om toekenning van een vergoeding Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 l/2 en 1214 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 4 en 5 Febr. 1929: kindertaschje met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 4 en 5 Febr. 1929: heerenarmbandhorloge, W. Wobma, le Steenklipstraat 94; bruingespik- kelde heerenhandschoen, S. Visser, 3e Zo- merrakbuurt 12; grijze handschoen, A. Al tenburg, Leliestraat 9; paar grijze kinder- wanten, J. Meijer, 2e Nieuwe Selfhelpstraat 3; gouden dameshorloge, J. Bakker, Groot- zand 43; bruine beurs met inhoud, G. Eke- ma, Old Burgerweeshuis; kinderhandtaschje met inhoud, B. j. Andringa, Priorstraat 21 blauwe pet, H. Kuipers, Waterpoortsgracht 16; gouden dasspeld, J. Pietersma, 3e Woudstraat 21; zakdoekje, H. Buwalda, 2e Nieuwe Selfhelpstraat 6; bruine beurs met inhoud, R. Matak Fontein, Julianapark 4; sierspeldje, D. Fijlstra, Oosterdijk 40. Examen van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven. Zaterdag 2 Febr. jl. werd door boven genoemde Vereeniging examen afgenomen te Sneek in Stenografie en Machineschrijven. 21 candidaten hadden zich aangemeld, waarvan 6 moesten worden afgewezen. Namen der geslaagden: Voor Machine schrijven: Mej. J. Jongsma, Sneek; de heeren P. Batstra, W. P. Koopmans, M. Molenma ker, H. H. Reis, A. Tromp, H. Visser, allen te Sneek en J. Gonggrijp, Harlingen; T. J Mulder, Joure; H. J. T. Overdiep, Balk; M. C. de Schiffart, Ijlst. Voor stenografie: W. Schurer, Sneek; A. Halma, Joure; B. J. Nijeholt, Hijdaard. Voor steno-typiste: mej. A. Waringa, Sneek. Ill VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie, 2e afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van De fensie van 29 Januari 1929, Vile afd. no. 274V, waarbij aan: 1. HENR1CUS SABINUS R1NGNALDA; 2. JOSEPHUS WILHELMUS STOCKMANN; 3. GERBEN JOHANNES TERPSTRA; 4. JOHANNES THEODORUS TROMP; dienstplichtigen der lichting 1930 uit de ge meente Sneek, met ingang van 15 Februari 1929, voor één jaar vrijstelling is verleend van den dienstplicht wegens opleiding tot een geestelijk of een godsdienstig mensch- lievend ambt. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na de dagteekening dezer be kendmaking beroep worden ingesteld. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aan het stadhuis aangeplakte openbare kennisgeving. oNEEK, 5 Februari 1929. Uit deze cijfers blijkt U, dat bij het openbaar lager onderwijs, uitgebreid zoowel als gewoon, in 1927 gedu rende het geheele jaar boventallige onderwijzers werkzaam zijn geweest. Ingevolge het bepaalde in artikel 100, le lid, der Lager Onderwijswet 1920 heeft het adresseerend be stuur derhalve aanspraak op vergoeding uit de gemeente kas van de jaarwedden van een, met betrekking tot het aantal leerlingen aan elk der genoemde scholen, even redig aantal boventallige onderwijzers. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer be droeg in 1927: aan de openbare school voor U. 1. o.: 131 gedeeld door 6 21%; aan de 4 openbare scholen voor gewoon 1. o.: 809*4 ge deeld door 23 3517/S2. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der aanwijzing van mej. J. G. C. de Hoop voor waarneming der lessen in de Engelsche taal en letter kunde aan het Gymnasium. (Bijlage 16; dossierno. 208). Het voorstel van B. en W. luidt: Aan Mej. C. E. Baehrens, leerares aan het gymnasium in de Engelsche taal en letterkunde, is door ons verlof tot afwezigheid wegens ongesteldheid verleend tot uiterlijk 15 Februari 1929. In overleg met heeren Curatoren van het gymnasium hebben wij Mej. J. G. C. de Hoop, voor het tijdvak van 18 Januari 1929 tot uiterlijk 15 Februari 1929 belast met de waarneming der lessen van mej. C. E. Baehrens. De Inspecteur der gymnasia kan zich blijkens het schrij ven van de Curatoren, dat wij aan U overleggen, met de aanwijzing van mej. De Hoop vereenigen. Wij stellen U voor deze aanwijzing goed te keuren ei derhalve het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 Januari 1929, no. 208; Punt I. Notulen van de vergadering van 7 januari 1929. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging der beslissing over de gemeente-begrooting voor 1929. (X 07. 352.11(15)). Voor kennisgeving aangenomen. b. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 3 Januari 1929. (X 07.352. 651(2)). Alsvoren. c. Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim over 1928. (1.851.2.04.6(1)). Wordt opgenomen in het gemeenteverslag. d. Adres van het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van politie-personeel in Nederland, houdende ver zoek om subsidie ten behoeve van een door hem in het leven geroepen cursus ter verkrijging van een „Acte van bekwaamheid” voor politie-agent. (V 08.86(1)). Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s. afwijzend op dit ver zoek beschikt als ook is gebeurd met dergelijke adressen van andere bonden. e. Adres van de besturen der Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders in Nederland en van den Ned. Federa- tieven Bond van personeel in openbaren dienst, houdende verzoek de bouwwerken der gemeente voortaan in eigen beheer te doen uitvoeren. (1.712.2(1)). Op voorstel van B. en W. wordt besloten adressanten te berichten, dat er geen aanleiding bestaat op hun verzoek in te gaan. f. Adres van Mej. C. E. Baehrens, leerares aan het Gymnasium, houdende verzoek om ziekteverlof tot 15 Februari 1929. (208). Z. h. s. op voorstel van B. en W. verleend. Punt Ill. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. (Bijlage 15; dossier no. 1.851.3.02.7-2(1)). De aanbeveling luidt: H. W. Bos, Julianapark 1. P. B. van Ham, Oosterdijk 2. De heer Bos wordt met 9 st. benoemd; de heer van Ham had 5 st. BESLUIT: goed te keuren de aanwijzing door Burgemeester en Wethouders van mej. J. G. C. de Hoop voor de waar neming der lessen in de Engelsche taal en letterkunde aan het gymnasium voor het tijdvak van 18 Januari 1929 tot uiterlijk 15 Februari 1929. Mej. De Hoop wordt met alg. st. benoemd. Punt V. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van j. Jederna, secretaris-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, om zijn diensttijd alszoodanig te verlengen tot 1 Januari 1930. (Bijlage 13; dossierno. 208). Het voorstel van B. en W. luidt: De heer J. Jederna, secretaris-boekhouder van het Bur gerlijk Armbestuur, geeft in het hierbij overgelegde, tot ons gericht, schrijven, in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, overeenkomstig artikel 42, 4e lid der Ambtenaarsverordening, den wensch te kennen tot Januari 1930 zijn functie te mogen blijven waarnemen. Het Burgerlijk Armbestuur adviseert het verzoek in te willigen. Bij ons bestaan daartegen evenmin bezwaren. Wij adviseeren U dan ook het volgende besluit te De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van J. Jederna, secretaris-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur d.d. 31 December 1928; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 8 Januari 1929, no. 208; BESLUIT: den diensttijd van J. Jederna, secretaris-boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur, ingaande 1 Januari 1929, met één jaar te verlengen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op De Raad der gemeente Sneek; BESLUIT: Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het bij openbare inschrijving verkoopen van de perceelen, kadas traal bekend gemeente Sneek, sectie B nos. 1393, 1394, 1395 en 1396, plaatselijk bekend nos. 29, 27-rechts, 27- links en 25 aan het Zuidend, onder door hen te stellen voorwaarden, wordende de beslissing over de gunning aan Burgemeester en Wethouders overgelaten. Z. h. s. conform besloten. ingevolge artikel 100 der L. O. wet 1920 over 1927. (Bij lage 14; dossierno. 1.851.2.07-2 B(l)). B. en W. adviseeren: Door het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs alhier zijn tot U een tweetal verzoeken gericht om ten behoeve van de Rehoböthschool (u. 1. o.) Rehobothschool. (140 leerlingen). Indien het gemiddeld getal leerlingen per onderwijzer aan deze school ook 21% bedroeg, zouden er 140 21% 6 leerkrachten zijn. Het rijk vergoedt de jaarwedden van 5 onderwijzers, zoodat voor het salaris van 1 leerkracht artikel 100 kan worden toegepast. Aangezien adressant ook juist vergoeding vraagt voor het salaris van één onderwijzer, moet het verzoek worden ingewilligd. Julianaschool. (313% leerlingen). Indien het gemiddeld getal leerlingen per onderwijzer aan deze school ook 35‘%2 bedroeg, zouden er 313% 3517/0J 9 leerkrachten zijn. Het rijk vergoedt de jaarwedden van 7 onderwijzers, zoodat voor het salaris van 2 leerkrachten artikel 100 kan worden toegepast. Ook hier vraagt adressant niet meer dan toegestaan mag worden, zoodat wij U moeten adviseeren, het verzoek in te willigen. Wij stellen U mitsdien voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen de verzoeken van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs aldaar om toekenning van een vergoeding over 1927 ingevolge artikel 100 der L. O. wet 1920 ten behoeve van de Rehoböth- en van de Julianaschool; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d, 15 Januari 1929, no. 1.851.2.07-2 B( 1 BESLUIT: deze verzoeken in te willigen; het bedrag der vergoeding te bepalen: voor de Rehoböthschool op f 3360.—; voor de Julianaschool op f 1392. Z. h. s. conform dit voorstel besloten. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de keuringsverordening voor de ge Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen. (Bijlage 20; dossier no. 1.778.522(4)). B. en W. adviseeren: Bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6 werden eenige woningen, gelegen aan het Zuidend, de IJlsterkade, de le Steenklipstraat, de Brouwersteeg, het Kleinzand, de Knibbelsteeg, de Waterpoortsgracht en de Alidasteeg, 28 in totaal, onbewoonbaar verklaard. Van deze woningen waren er vier reeds op het tijdstip der onbewoonbaarverklaring niet meer bewoond, terwijl negen andere jntusschen werden ontruimd. De vijftien overige, nl. de woningen Zuidend, nos. 27-rechts, 29, 5 en 7, IJlsterkade no. 8, Brouwersteeg nos. 2, 9-rechts-boven, 9-links-beneden en 15, Kleinzand nos. 78 en 84, Knibbelsteeg nos. 8 en 9, Waterpoortsgracht no. 7 en Alidasteeg no. 1 worden echter nog steeds be woond. De termijn van ontruiming zal voor alle in genoemd raadsbesluit begrepen woningen, uitgezonderd een drietal waarvoor die termijn iets later afloopt, op 12 Februari a.s. zijn verstreken, terwijl de bewoners der laatstge noemde vijftien woningen nog steeds geen uitzicht op een hun passende woning hebben. Ook de gemeente heeft vooralsnog geen woning voor hen beschikbaar. Onder deze omstandigheden moet, waar ontruiming der woningen niet wel doenlijk is, verlenging van den voor die ontruiming gestelden termijn noodzakelijk worden geacht. Wij zullen, zooveel in ons vermogen is, bevorderen, dat de woningen niet langer bewoond blijven dan strikt nood zakelijk is. Iedere gelegenheid, die zich aanbiedt, om tot ontruiming daarvan te geraken zal worden aangegrepen. Wij stellen U voor, te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 28 Januari 1929, no. 1.778.522(4): Gelet op het advies der Gezondheidscommissie met den zetel Sneek, d.d. 28 Januari 1929; BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten den bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6 ge- Het voorstel, opgenomen in ons vorig nummer, wordt, daar er nog een ander bod is ingekomen, ingetrokken vangen door het volgende voorstel van B. en W. meente Sneek. (Bijlage 17; dossierno. 1.773.11(8)). B. en W. adviseeren: Bij Uw besluit van 6 Juni 1921, no. 10, werd vastgesteld 1 een verordening op de keuring van waren in deze ge- i meente, waarbij behoudens enkele wijzigingen van onder geschikt belang, werd overgenomen een door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid opgestelde concept verordening. Blijkens een circulaire van genoemden Minister, ons medegedeeld bij schrijven van den Commissaris der Konin gin in deze provincie, d.d. 12 December 1928, no. 2017, le afd. B, welk schrijven wij hierbij overleggen, is bij de toepassing gebleken, dat de bovengenoemde verordening enkele leemten bevatte. De Minister acht aanvulling in den zin als in de hier voor bedoelde circulaire nader is aangegeven, wenschelijk in het belang der volksgezondheid, en verzoekt ons U daartoe een voorstel te doen. Naar onze meening. bestaat er geen bezwaar tegen, aan dit verzoek gevolg te geven. Onder overlegging van het advies der Gezondheids commissie d.d. 8 Januari 1929, stellen wij U voor het navolgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 Januari 1929, no. 1.773.11(8); Gelet op het advies van de Gezondheidscommissie met den zetel Sneek, d.d. 8 Januari 1929; BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Koningin, de Keuringsverordening voor de gemeente Sneek aan te vullen als volgt: a. in artikel 1, 2e lid onder a, worden achter het woord „verkoop” ingevoegd de woorden: „of ter aflevering”; b. in artikel 1, 2e lid onder h, wordt achter het woord „kooplieden” ingevoegd het woord: „melkveehouders”; c. aan artikel 4 wordt toegevoegd een nieuw tweede lid luidende: „Het is verboden met betrekking tot waren iets te doen of na te laten in strijd met de voorschriften, vastgesteld krachtens de Warenwet (Stbl. 1919, no. 581), met uitzon dering van artikel 16 dezer wet.” Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1928. (Bijlage 18; dossierno. X 07.352.11(14)). Nadat op zijn verzoek den heer D o k k u m eenige inlichtin gen zijn verstrekt wordt dit voorstel z. h. s. aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van de woningen aan het Zuidend nos. 29, 27- rechts, 27-links en 25, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, nos. 1393, 1394, 1395 en 1396, aan B. Metz. (Bijlage 19; dossierno. X 07.351.12(72)). School. 6 6 I 107% 3 4 1 6 6 6 21 809% 23 F Gemiddeld aantal leerlingen in 1926. 1. 2. 131 6 Aantal leer- krachten in 1927. 244'/, 218'/, a NIEUWE SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Aantal leerkrachten voor rekening van het rijk. 238'/a en ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1