annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Officieel orgaan der femeente Sneek OH No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen Fprste blad No. 37 45ft Jaargang A 9> Fchrimri 89>?1> Uitgave KIEZEBRINK Co. Behanddhp van NATIONALE BANKVEREENIGING alh ASSURANTIES SAFELOKETTEN. SMEEK VERTROKKEN: X' NIEUWE SNEEKER COURANT De SNEEKER COURANT is een op. gevolgen overleden. De viervoudige moord te Grootegast. Naar het Gr. Dgbl. verneemt, zal mr. M. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Contröle op de oplaag toegestaan. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 7 en 8 Februari 1929 heeier rijwiel. Kras. De 78-jarige heer A. S. reed gisteren per schaats van Deersum naar Sneek in een half uurtje, een feit dat weinigen van z’n leeftijd hem zullen kunnen nadoen. De elfstedentocht. Het centraal-bestuur van de Elfsteden- rereeniging hoopt bij blijvende vorst de raditioneele elfstedentocht op Dinsdag 12 lezer te doen houden. Inschrijvingen kunnen gedaan worden bij ien secretaris der regeling'commissie, den neer mr. M. E. Hepkema, Willemskade 12, Leenwarden. Alhoewel sommige gedeelten van de 200 CM. lange baan nog niet geheel berijdbaar zijn, neemt men toch aan, dat dit euvel Mnnen enkele dagen,door de aanhoudende >rorst verdwenen zal zijn. Sinds 1917 is In ons land geen elfsteden- iocht meer gehouden. Electriciteitsverbruik in Amsterdam. Er zijn thans in Amsterdam meer dan 200.000 electriciteitsmeters geplaatst, waar van 80 muntwieters. De verduistering van f36.000 te Amsterdam. De 34-jarige kruiersknecht F. v. I., die op 30 Januari is verdwenen na voor een ban- QROOTZAND 32 (Ntó. Indië); Jacob M. Velleman, z. b., van Kloosterstraat 12 naar Rotterdam, Weste Wa genstraat 80b; Hijlkje Hoekstra, echtgen. van Frederik H. van Breest Smallenburg, z. b., van Kruizebroederstraat 39 naar Pesantren, Res. Ke- diri (Ned. Indië); Tjalling H. N. M. Ament, z. b., van Singel 38 naar Tjikadjang, n.b. Garoet (Ned. Indië); Jentje Douma, kaashandelaar, v. Looxmagracht 19 naar Ijlst, Wijk A, no. 56a; *Petronella van Gorkum, wed. van Hendrik Zondervan, z. b., van Parkbuurt 1b naar Eind hoven, Tulpstraat 51; Hendrik B. te Strake, z b., van Schaapmarktplein 1 naar ’s Gravenhage, van Ostadestraat 395; Lolkj’e de Boer, echtgen. van Cornelis A. Benne, z. b., van Swartsbuurt 6 naar Leeuwarden, Eilartstraat 22; Michiel J. de Jong, machine-bankwerker, van Joh. Willem Frisostraat 17 naar Amsterdam, Ganzeweg 29; Age Th. Talsma, slager, van Peperstraat 7 naar Bols ward, Groote Dijlakker 12; Theodora H. A. de Leeuw Jongkindt, leerling-verpleegster, van Ged. Pol 26 n. Katwijk aan Zee, Rotterdamse!) Zee-hospitium; Pier Wijtzes, z. b., van Bloem- straat 21 naar Amsterdam, Da Costakade 85 a 1; Simon Minks, betonwerker, van Harinxmakade 9b naar IJmitiden, Beukenstraat 40; *Albert Meester, z. b., van Oppenhuizerweg 30 naar Paterson (U. S. A.); Eitje Feringa, dienstbode, van Schoolstraat 38 naar Kornhorn, gem. Groo tegast; Jan Gramstna, pianist, van Kruizebroe derstraat 18a naar Leeuwarden, Voorstreek 23; Eize Weijer, banketbakkersbediende, van Jan van Nassaustraat 19 naar Enschede, Deurnin- gerstraat 26; *Marinus C. M. van Kalmthout, Insp. Dir. Bel., van Grootzand 20boven naat Vucht (N.-Br.), Taalstraat 1c; Herman J. Hof- stra, los werkman, van Franekervaart 14e naai Itteren (L.), p. a. J. Clarijs, Julianakanaal; Jo hanna Been, dienstbode, van 2e Woudstraat 44 naar Amsterdam, Nic. Maesstraat 133; *Ever( E. Nienhuis, banketbakker, van Kruizebroeder straat 6 naar Den Haag, van Slingelandtstraat 121; Geerhard Bugel, winkelbediende, van Pri- orstraat 2 naar Groningen, Coendersweg 50; Piebe Wiersma, procuratiehouder, van Emma- straat 15 naar Bolsward, Kleine Hoogstraat 6. De NIEUWE SNEEZER COURANT;’ is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Alle advertentiën worden in beide "bladen opgenomen. Regelprij's 9 cent, abonnementen belangrijke korting Het Nut Woensdagavond trad voor het departement Sneek van het Nut in de Harmonie op dr. L. H. Grondijs van Den Haag, met het onderwerp: Russische Folklore. Spr. zeide dat de Russische cultuur als ken merkend verschil met de West-Europeesche heeft het feit, dat zij in twee bijna geheel van elkaar onafhankelijke beschavingen kan gesplitst worden, nl. de volkscultuur, waarvan de wor telen reeds liggen in de boerenbeschaving in het vóór-Christelijk Rusland, en de kunst-cultuur, de elite-beschaving, die eerst in de 9e en 10e eeuw aanving onder invloed van Byzantium, later Rome, Frankrijk en de Germaansche landen. De eigen aard van die vóór-Christelijke volks- 12 j/2 -jarig Priesterfeest van Kapelaan B. Th. Stoverinck. Dinsdag 12 Februari e.k. zal Katholiek Sneek het 12'/2-jarig Priesterfeest van Kapelaan B. Th. Stoverinck vieren. De dag zal worden ingezet met een plechtige Hoog mis, welke te kwart voor 8 door den Eerw. jubilaris zal worden opgedragen. Het Zang koor ,,St. Caecilia” zal bij die gelegenheid uitvoeren de 4 stemmige Mis „Stella Maris” van Griesbacher, voor dezen dag onder directie van den heer Fl. van Bergen, ’s Avonds half negen zal in de groote zaal van „Amicitia” receptie worden gehouden, voor iedere belangstellende toegankelijk, waarbij gelegenheid zal worden gegeven den Eerw. jubilaris te complimenteeren. Het zangkoor bovengenoemd zal ook hierbij zijn medewerking verleenen. De eigenlijke dag van het jubileum is 15 Februari. Aangezien echter Woensdag 13 Februari de Vastentijd begint, wordt dit feest reeds op 12 Februari gehouden. Kindje verbrand. Te Lochem zat de vrouw van een schilder het 'Kattenbm^ met haar kindje van veertien dagen bij de gehouden. Hij was in gezelschap van een lochek toen zij door een bezwijming ^werd anderen man, die bij de politie zeer ongun- i-^cc i ...„i n jjekencl s£aat Van f wer(j overgebracht naar het bureau Leidscheplein, waar hem door den commissaris den heer Hulseboom een eerste verhoor werd afgenomen. Hij ver- i van wat Dirk Jan Veldman, z. b., van Nauwe Burgstr. 7 naar Merkelbeek, Gezellenhuis; *Richold Hil- verda, machinist, van Lemmerweg 30 naar Rotterdam, Wilgenweerd 51Tietje Smid, echtgen. van Sierd Blauw, z. b., van 2e Fritte- mahovenstraat 3 naar Hilversum, 3e Oosterstr. 36; Durkje Hakze, dienstbode, van Martktsraat 23 naar Luinjeberd no. 15; Johannes Dijkstra, schipper, van le Steenklipstraat 73 naar Leeu warden, Keetbuurt 45; *Cornelis de Vries, koop man, van Schoolstraat 20 naar Balk, Dubbel- straat; *Jan Groeneveld, z. b., van Stationsstraat 36 naar Leeuwarden, Voorstreek 7; Maria de Vries, 'huishoudster, van Koopmansgracht 26 naar Leeuwarden, Nieuwestad 37; Wijnanda M. F. Louwmans, onderwijzeres, van Looxmastraat 3 naar Workum, St. Gertrudegesticht; Harmen Visser, werkman, van le Oosterkade 32 naar Amsterdam, Rapenburg 92 (Leger des Heils); Elisabeth W. J. M. van Oost, liefdezuster, van Stationsweg 3 naar Rijckholt (L.), Roomsch Katholiek gesticht; *Jacob van der Horst, radio- installateur, van Collignystraat 11 naar Leeu warden, Bleeklaan 149; Taeke Bootsma, tim merman, van Leeuwarderdwarsstraat 9 naar Velzen, Koningsweg 20; Petronella M. Wartena, cultuur, hoe ook door de priesters bestreden, winkeljuffrouw, van Grootzand 53 naar Leeu warden, Sumatrastraat 2; Juurd IJ. Deenik, ban ketbakker, van Grootzand 42 naar Bussum, Brinklaan 107; Janna H. Koers, wed. P. Gorter, z. b., van Nauwe Burgstraat 3 naar Leeuwar den, Kwartelstraat 14; *Daniël van Houten, pot tenbakker, van Oppenhuizerweg 64 naar Leiden, Koolgracht 4; Gerke Gerritsma, handelsbedien de, van Oosterdijk 20 naar Vlachtwedde H 475; Albertus W. F. E. A. Tengnagel, drukker, van Mond- en Klauwzeer. ernstige overweging schoolvoeding en In de week van^27 Jan., 2 Febi. jl^zijn -kleeding te verschaffen aan leerlingen, die daarvoor eventueel mochten aanmel den Trekhonden. De federatie van vereenigingen inzake het gebruik’ van den hond als trekdier in Nederland heeft een geillustreerden open brief gericht aan minister Kan, waarin wordt betoogd, dat de Trekhondenwet niet wordt gehandhaafd, in de groote steden niet, om dat er geen tijd voor is, langs de duizen- den kilometers buitenwegen niet, omdat het toezicht totaal ontbreekt en omdat degenen, die met de handhaving van wet en Kon besluiten zijn belast op een enkele uitzon dering na, er niets aan doen. Er is volgens genoemde federatie maar één onlossing vcor het trekhondenvraagsftik .namelijk een algeheel verbod voor den hond als trekdier. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE JANUARI 1928. INGEKOMEN: Hermanus Hoepel, monteur, van Leeuwarden naar Singel 65; Antje v. d. Woude, dienstbode, van Leeuwarden naar Westersingel 1; Johan nes Dijkstra, officier Kon. Marine, van Soera- rabaja naar Singel 78 (inw.)Jochum Stienstra, boerenarbeider, van Frankrijk naar Ged. Pol. 40; Catharina A. M. Teuben, echtgen. van P. J. de Jong, z. b., van Slochteren naar Ooster dijk 63; Gerardus B. Deden, winkelbediende, van Amsterdam naar Prins Hendrikkade 38 (boven); *Rinke de Jong, los werkman, van Lutkewierum naar Franekervaart 10; Martha Dijkstra, assistente-veipleegster, van Hasker- dijken naar Maria Louisestraat 29; Elisabeth v. d. Veen, z. b., van Menaldum naar Kruizebroe derstraat 36; Pieikje Kuipers, dienstbode, van Heidenschap (H. O. N.) naar Kloosterstraat 5; Wijbe B. Postma, schilder, van Enschedé naar Zuidend 2; Bauke Leeman, waterbouwkundig- opzichter, van Heeg naar Singel 24; Liefke de jong, wed. van Gerben de Jong, z. b., van Ijsbrechtum naar Ernst Casimirstr. 20; Aukjen Visser, echtgen. van Jan Post, z. b., van Wir- dum naar Ged. Pol 21; Nicolaas C. Galama, bakker, van Bolsward naar Ged. Pol 2a; Klaas Vermanen, voerman, van Enschedé naar Swe- rissteeg 4; Jan Veldhuis, horlogemaker, van Epe naar Joh. Willem Frisostraat 41; *Attje de Ruiter, echtgen. van Aldert de Lange, z. b., van Amsterdam naar 2e Steenklipstraat 4; Egbert v. d. Heide, winkelbediende, van Mil- dam naar Nieuwbuurt 15; *Anne Faber, ma chinist, van Lemmer naar 2e Woudstraat 45; Leendert de Vries, opzichter Rijks Waterstaat, van Vlissingen naar Koopmansgracht 15; Neeltje Baanstra, z. b., van Lochem naar Verl. Westersingel 33; Wilhelmina M. Buel, liefde zuster, van Amersfoort naar Stationsweg 3; Anke Bakker, schilder, van Renkum naar Both- niakade 12 la; Hendrik v. d. Heide, slagers knecht, van Heerenveen naar Nieuwbuurt 15; Gerda Oldenhof, z. b., van Enschedé naar Both- niakade 48; Jantje Riemersma, dienstbode, van Amsterdam naar Boschgracht 8; Pietje H. Vis ser, z. b., van Woudsend naar Nieuwbuurt 6; Wietze van Winden, boekhouder, van Leeu warden naar Gr. Kerkstraat 8; *Wijtske Hilari- des, wed. v. Pieter Huizenga, z. b., v. Bolsward naar Vesperstraat 45; Cornelia E. Smallegange, z. b., van Joure naar 2e Woudstraat 42; Jantje de Vries, dienstbode, van Irnsum naar Markt straat 23; Gerrii Bakker, handelsreiziger, van Heerenveen naar Schoolstraat 17; Reintje van Kalker, timmerman, van ’t Zandt naar Harinx makade 8; WSUy J. I. M. van Berckel, adj. Insp. Dir. Bel., van Amsterdam naar Leeuwenburg 11; Anna Th. Meijer, z. b., van Balk naar le •Oppenhuizerdw.str. 6. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 7 en 8 Februari 1929zilveren dameshorloge, Rozendal, Prins Hendrikkade 7; aloacca brursje met inhoud, A. Huitema, Willem de Zwijgerstr. 74 grijze kinder handschoen, R. Spoelstra, Franekervaart 12 pakje met tnhoud, knoopen enz., Bouma, Nauwe Noorderhorne 21 bandje met zilveren letter J., O. Hiemstra, Tranendal 18; tien Verhuring van Ongelukken. Te Nijeveen is een jongen van 6 jaar door dan ook, dat zoowel Van I. als de”andere een auto overreden. Het kind is aan de man, die eveneens naar het bureau werd ge- bracht, zoo goed als geen geld bij zich had den. De politie gelooft echter niet, dat al het geld is opgemaakt, doch vermoedt da't een gedeelte hier of daar verborgen is. In deze richting wordt dan ook een Onderzoek ingesteld. kin, Dostojewski, Tolstoi als schrijvers, Tsjai- chowsky, Rimsky Korsakoff, Moussorgski, Bo- rodine als componisten). Het ideaal der weer loosheid ontleende Tolstoi zoo aan de oud-Rus- sische moraal. Oude volksmelodieën werden verwerkt in opera’s enz.; vooral oude helden zangen. Zoo ontstaat dan het contra-offensief van de volkscultuur op de elite-kunst en ontstaan kunstwerken, die West-Europa met stomheid sloegen. De bronnen waaruit die kunstenaars putten, werden het eerst ontdekt door Ribnikoff, de Petersburger kunstgeleerde, die in de klas sieke kleeding van Moskousch koopman ver momd, van de boerenbevolking ten N. van het Ladogameer het vertrouwen wist te winnen, waarna van alle kanten barden toestroomden, die voor hem de oude heldenzangen, soms van 10.000 en meer strofen reciteerden, naar welke geleerden tot toen tevergeefs hadden gezocht; de melodieën werden te Petersburg opgenomen, waar een vrouw uit het volk de liederen de ge leerden voorzong. Spr. zal een aantal liederen, alleen van de Gioot-Russische stam behandelen, ze zijn met hun voortdurende rhythme-verandering van groote charme. Daar zijn dan de heldenliederen, waarvan de stof zich dikwijls bezig houdt met grootvorst Wladimir, een Russische Clovis en Katel de Groote, immers invoerder van het Christendom in Rusland en centrum van een heidenkring. Dat zijn de edelen, die het land verdedigden tegen de uit de diepten van Azië opdringende Mongolen en Muzelmannen; merk waardigerwijze is het hoofd dier edelen echter een boer, wat verklaarbaar is, omdat immers de boeren het eigenlijke Russische volk vormen, vorsten en edelen allen afstammen van de Noormannen, door het Russische volk te hulp geroepen toen andere opdringende volken hun bestaan bedreigdefr, dus vreemdelingen waren. In die liederen heeft vaak, omdat zij ontstaan zijn in een tijd, waarin Heidensch en Chr. tijd perk aan elkaar grenzen, de daden van Heiden- sche en Christenhelden dooreengemengd, de hei- densche hebben de grootste sympathie, omdat ze door eigen kracht die daden verrichtten, de Christenhelden winnen in den regel maar slechts door het wonder. Uit de liederen blijkt voorts, dat de Russische boeren nimmer een krijgers- aard hadden, ze vechten alleen omdat ze moe ten, maar doen het niet niet die vreugde, welke bv. uit de Fransche Heldenliederen straalt. Uit die liederen blijkt dat reeds het heidensche Rus land tal van deugden had, ook o. a. liefde tot den naaste, zich uitend in gastvrijheid, welke ook tot de Christelijke gerekend worden; het Christendom vond hier een goede voedingsbo dem. Spr. behandelde daarna nog de Gezangen van de broederschap der arme zangers, rondtrekken de vaak gebrekkige menschen, die in hun lie deren vooral den nadruk leggen op de beteeke- nis van de armoede in het Christelijk ideaal (Lazarus-liederen, het lied van de Heilige Alexis, dat nu deze Russen nog zingen, speelde eens een groote rol in de Waldenser beweging in Frankrijk) in wier zang vooral ook de duidelijke voordracht opvalt, wat het stempel van leering op deze liederen legt. Dan zijn er de liederen van den Heiligen Joris, om wiens figuur tal- looze legenden zijn gekristalliseerd, ook vóór- Christelijke, daar uit alles blijkt dat de eerste priesters de eigenschappen van bestaande Hei densche góden overgedragen hebben op dezen Chr. heilige. De maaltijdsliederen passeerden nu de revue, daarna liederen der kozakken, de krij- gerskaste, gevormd door de Czaren uit gevluch te lijfeigenen, die in legerkampen aan de gren- .zen vereenigd werden om invallen te weerstaan; ze waren zoo talrijk, dat ze in 1914 200 cava- lerie-regimenten konden vormen; de kozakken vereeren de Czaren, in het bijzonder Iwan de Verschrikkelijke, die zeer wreed tegen den adel optrad, welke ook de kozakken als hun vijand beschouwden, waarom ze in hem de gepersonifi- ceerde rechtvaardigheid zien; ook rooverliede- ren, bruiloftszangën onderdeel van een ge weldig huwelijks-ceremonieel, dat wel 14 dagen duurt dansliederen behandelde spr. nog, zij ’t vluchtig, omdat het reeds laat was. Mevrouw Grondijsde Gontcharensko zong in het oude costuum van Russische edelvrouwe ter illustratie van het gesprokene een aantal lie deren, die veel applaus verwierven; het lied der Wolgasleepers maakte buitengewone indruk*. De heer Jac. N. D. Hoogslag, hoewel onvoor bereid, zorgde uitstekend voor de begeleiding, terwijl hij uit de opera Boris Goudounoff enkele piano-soli gaf om de bewerking der oude melo dieën daarin te doen hooren. Terecht deed de voorziter, de heer Peteri, hem deelen in de hulde leeft anders dan in West-Europa in Rus land in de randstreken voort, w^ar het Chris tendom wel als leer, niet als cultuur de bevol king doortrok, zoodat vee! in de zeden, gebrui ken en voorstellingen van die bevolking thans nog herinnert aan de oude Slavische tijden. In deze volkscultuur nu zijn drie tijdperken waar te nemen: le. de tijd dat het Christendom aan- die hij het echtpaar Grondijs bracht, drong; 2e. die waarin de heidensche cultuur terugtrekt naar de randgebieden, terwijl in de Willem de Zwijgerstraat 40 naar ’s Gravenhage, tweede helft der negentiende eeuw dan het Stortstraat 152; Willem Deden, chauffeur, van derde tijdperk komt, nl. als de groote Russi- le Steenklipstraat 41 naar Kuinre, Wijk I no. sche moralisten en kunstenaars, die cultuur gaan 104; Jelte Koornstra, stoker, van Kruizebroeder- raadplegen, als het ware bij het volk school straat 15 naar Franeker, Molensteeg 21; Anna gaan. Ideeën, voorstellingen enz., die eeuwen B. Fijlstra, echtgen. van Herman Steenstra, z. lang deel van die oude cultuur uitmaakten, wer- b., van Oppenhuizerweg 44 naar Bandoeng den nu verwerkt in groote kunstwerken (Poesj- Zijn gezinnen. De ziekte van den Engelschen Koning. Officieel werd Woensdag medegedeeld, dat de koning twee staatsdocumenten heeft geteekend. Dit wordt als een belangrijk tee- ken van verbetering beschouwd. Het is voor de eerste maal sinds 4 December, dat de I koning zich weer met staatszaken heeft bezig gehouden. spaarzegels, T. Seinen, le Steenklipstraat; paar schaatsen, S. Samplonius, Potbuurt8; R K. boekje, O. Dijkstra, Oud Kerkhof 19 SNEEK, 5 Febr. De uitslag van den dans wedstrijd (Friesch spel), welke Maandag- Levie te Groningen als gekozen raadsman middag in hotel Leeuwen werd voortgezet, optreden van IJje Wijkstra. luidt als volgt: le klasse, le prijs J. van Dijk te Bolsward, 2e prijs S. Tichelaar te Parrega. 2e klasse, le prijs Fr. Wijnja te Oppen huizen, 2e prijs P. de Vries te Scharnegou tum. Door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagmiddag is de 18-jarige kwee kersknecht Elk, op een sloot in de nabijheid van de Ringvaart te Aalsmeer door het ijs gezakt en verdronken. 3e klasse, le prijs C. Veening en 2e prijs M. Veening, beiden te Oppenhuizen. Troostprijzen verwierven in de le klasse, le prijs H. Twijnstra te Nijland, 2e prijs S. E. Dijkstra te Oppenhuizen. 2e klasse, le prijs G. A. Atsma te Oppen huizen, 2e prijs F. IJpma te Leeuwarden. De prijzen bestonden uit fraaie luxe-voor- werpen. De leiding was als voorheen bij den heer S. E. Dijkstra te Oppenhuizen in goede handen. L. Ct. Armoe in de venen. Een Volk-corr. heeft een tocht gemaakt door de Overijselsche venen. Hij deelt mee, dat het personeel der school te Sibculo ’t volgende adres zal verzenden aan den ge- meenteraad van Vriezenveen: „Ondergeteekenden, hoofd en verder per soneel der openbare lagere school alhier, hebben bij dezen de eer het volgende be- j leefd onder uw aandacht te brengen. Met stijgende ongerustheid en medelijden I merken zij den achteruitgang in lichame- lijken welstand bij menig leerling op. Er zijn er, bij wien men den honger of erge ondervoedheid van het gelaat leest. Met hun smalle, bleeke gezichtjes, de holle, met blauwe kringen omgeven oogen, waaruit een matte blik u tegemoet staart, zijn zij een toonbeeld van ellende. Door hun slap heid en sufheid zijn zij een rem voor den gang van het onderwijs. En wee hen, wan neer zij door een ziekte aangegrepen moch ten worden. In het belang van het kind en in het belang van de klasse is hier hulp noodig. Deze kan volgens ondergeteekenden het best verschaft worden in den vorm van schoolvoeding. Dan kunnen deze stumperds zich ten minste ééns per dag verzadigen aan voedzame spijs. Weer op krachten komend, zullen zij het onderwijs beter kunnen volgen en daardoor minder remmen, zoodat ook de andere kinderen er voordeel van ge nieten. Ook komt het nogal eens voor, dat kin deren wegens gebrek aan schoeisel verzui men. Ondergeteekenden geven u daarom in k madeel 1, Oostdongeradeel 1, Ooststelling- werf 1, Opsterland 1, Rauwerderhem Smallingerland 2, Tietjerksteradeel 2. in deze provincie 24 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, nl. in de gemeen ten: Achtkarspelen 1, Baarderadeel 1, Do- niawerstal 2, Franekeradeel 2, Gaasterland 1, Haskerland 1, Hem. Oldephaert 1, Hen- naarderadeel 1, Idaarderadeel 2, Menaldu-1 2 kier te Amsterdam gelden tot een bedrag van f 35.935 te hebben geïnd, met mede neming van dit bedrag, is gearresteerd. De man is Woensdagmiddag door twee rechercheurs van de Centrale Recherche op met haar kindje van veertien dagen bij de gehouden. Hij°was ïii gez’eïschap" van een getroffen en tegen de kachel aan viel. Daar bij kreeg het kind den inhoud van een ketel met kokend water, die op de kachel stond over zich heen waardoor het deerlijke brand- wonden bekwam, waaraan het is overleden, i klaarde zich weinig te herinneren va.' De moeder liep brandwonden aan den arm er eigenlijk gebeurd is. Sinds hij er met het geld vandoor is gegaan, is hij bijna al dien tijd aan den zwier geweest. Hij verklaarde geen geld te hebben. Bij föuilleering bleek

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1