der gemeente hneek Officieel orgaan ir, MERIEL. na Éfeii FEUILLETON I^AOIO Oil No. bestaat uit 2 bladen- NieuwstijdiigM 17. W. WIRING Sinrei 4 TEL. 115 Dn fc(]e pipe isneat 45e Jaargang Eerste blad No. 38 1 IVociiNthtg; 13 Februari 1999 Uitgave KIEZEBRINK 4 Co. k De NIEUWE SNEEKER COURANT^ is een abonuementsorgaan, verschijnt Dinsdags De SNEEKER COURANT is een FINANT1EELE MEDEDEELINGEN. HOOFDSTUK XV 15. ben Wordt vervolgd I NATIONALE BANKVEREENIGING len. an- Uitgevers i NIEUWE SNEEKER COURANI SNEEKER COURANT Sehandeliig van Verhuring van Mishandeling? Zaterdag is aan de Rietdijk te Dordrecht een kind van ruim zes maanden gestorven onder omstandigheden die den doktoren ver dacht voorkwamen. Uit ’n onderzoek bleek, dat de vader het kind een paar dagen te voren had geslagen, maar of hierin de oor zaak van den dood gezocht moet worden, staat nog niet vast. Het lijkje is voor een onderzoek naar het ziekenhuis-overgebracht en de vader is in arrest gesteld. vonden. Per ijsschuit werd het ontzielde lichaam van den heer de B. naar het Pias huis overgebracht, waar dr. Fabius den dood constateerde. J^De overledene was een vooraanstaande iguur in aannemerskringen en verschillen- ie® belangrijke rijks- en gemeentewerken verden door hem uitgevoerd. alls ASSURANTIES SAFELOKETTEN. GROOTZAND 32 SNEEK Wij hebben nog voorradig eenige gebruikte Toestellen voor lage prijzen onder volle garantie ruim gesorteerd in onderdeden '■^8 Tragisch sterfgeval op het ij s. Zaterdagmiddag circa half vier heeft zich op de Loosdrechtsche plassen een tragisch ongeval voorgedaan, aldus meldt de „Crt.” De heer B. de B. was in gezelschap van zijn zoon en dochter, benevens nog twee jongelui per auto naar de Loosdrechtsche dassen gereden om aldaar van de schaatsen .port te genieten. Terwijl men aan het schaatsen was, zakte eensklaps de 65-jarige heer B. de B. ineenhet bleek, dat hij oor een hartverlamming getroffen was. Eenige meters voor hem uit reed een deel van het gezelschap, dat, den heer de B. nissende, even omkeek en toen tot de ont dekking kwam, dat hij op het ijsveld lag litgestnkt. Onder de zeer talrijke schaatsenrijders laar ter plaatse heerschte groote consterna tie, toen bekend werd, wat had plaats ge- Kingma’s Bank. Aan het verslag over 1928 ontleenen wij het volgende: De resultaten zijn wederom bevredigend. De provisierekeningen te zamen zijn vrijwel gelijk aan de winst op provisie in 1927, terwijl de winst op rente wegens den verhoogden rente stand iets hooger is. De directie is van meening dat de pacht- en koopprijzen van de landerijen als gevolg van de hooge bedrijfsonkosten niet in de juiste verhou ding staan tot de netto winsten van den gebrui ker, aan welke omstandigheid z. i. is toe te schrijven een verminderde vraag van die zijde naar effecten voor belegging. Toch is de algemeene toestand zeker niet on gunstig te noemen. Aan provisie werd ontvan gen f51.415.83 en aan rentewinst f 1l8.148.74'/2. De onkosten bedroegen f 82.457.07/2, zoodat de winst met inbegrip van het saldo van het vorige Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Foster’s Maagpillen rdom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon Wegens een defect aan een onzer machi nes moest de inhoud van dit nummer aanzienlijk beperkt worden. De actie der A a n n e m e r s b o n d e n. Namens den Nederlandschen Aannemers- bond en den Nederlandschen R.K. bond van Bouwpatroons wordt geschreven: Op 1 Februari hebben enkele bestuurs leden der Aannemersbonden een bespreking gehad met den minister van Waterstaat. Het resultaat was, dat de minister genegen bleek, met de Bonden over de arbitrage regeling te onderhandelen, als de atmosfeer daartoe ges<hikt was. Te dien einde werd het voorstel gedaan, het besluit tot niet inschrijving zoolang bui ten werking te stellen. De minister zegt dan toe, vóór 1 Juni a.s. de onderhandclingen tot een einde te brengen. Daar thans de zakelijke besprekingen bin nen begrensden tijd in uitzicht gesteld zijn nebben de hoofdbesturen besloten het be sluit tot niet inschrijving op te schorten tot 1 Juni a.s.. Ten opzichte van andere openbare licha men waarmede eveneens nog geen rege ing Is tot stand gekomen, gaf zijne excel lentie te kennen, eenzelfde gedragslijn wen- schelijk te vinden. Van verschillende zijden blijkt n.l. dat gewacht wordt op het over leg met den minister. - Om alles te vermijden wat overeenstem ming in den weg zou kunnen staan, zijn de Bonden ook daartoe bereid, doch alleen voor die lichamen, die ten opzichte van de borgstelling eenzelfde standpunt innemen als de minister. Drama in de ijswoestenij. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, heeft Wi nierhanden Wintervoeten Schrale Lippen I Ruwe Huid wél „O! ik heb er al bijna een pond op, daar, vang!” en meteen gooide ze mij een stuk of zes aardbeien toe, die zij in haar roodge kleurde handen had; maar het lukte me niet ze op te vangen. „Laat ze maar liggen,” lachte zij, toen ik mij bukte om ze op te rapen, „ze zijn alle maal gekneusd, pluk er zelf wat. Wat kom je hier doen?” „Je hebt me hier immers rendez-vous ge geven?” „Heb ik? O ja! dat is waar ook; ik wou je op aardbeien tracteeren.” „Ik kom hier niet om gekheid te maken,” zeide ik droog. „Dr. Port heeft me 'n bood schap voor je gegeven, hij zegt...” „Ik wil niet naar je luisteren voor dat je twaalf aardbeien gegeten hebt. Als je gauw begint dan mag je er vier-en-twintig heb ben, maar als je wegloopt, dan stuur ik de honden op je af, of mijn oom met zijn ustool.” Ze bracht de vingers naar haar mond als om te fluiten. „Dat is niet noodig,” zeide ik maar halt op mijn gemak, toen zij dreigde de heele schelmenbende op mij aan te hitsen. „Zal je dan vier-en-twintig aardbeien eten?” „Je hebt eerst gezegd twaalf.” „Ik zeg nu vier-en-twintig,” herhaalde zij stampvoetend. „Mij goed,” antwoorddé ik onverschillig, maar wenschte intusschen heimelijk dat ik niet naar haar was toegegaan. Ik kan niet veel vruchten verdragen en bovendien ver oorzaakte het plukken van de aardbeien volgde haar, zonder om te zien binnen de afschuwelijke muren van Morte Manor. Uitslagen Hardrijderijen. LEEUWARDEN. Vrouwen le prijs f80 of kunstvoorwerp: mevr. Annie JongZon- dervan, Huizum, 2e Trijntje Terpstra, Olde- boorn. ZOUTKAMP. Vrouwen, le prijs f 125 O. Woudstra, Doniaga, 2e f70 R. Procee, Ure- terp. GRONINGEN. Mannen en vrouwen, le prijs f 100, mej. J. de Boer, Boornbergum en P. Dijkstra, Nieuw Beets, 2e f 60 mej. R. Koning en A. Koning, Munnekeburen, 3e f40, mej. T. Pagels, Wommels en J. de Groot, Jorwerd. Dit laatste paar was het sterkst, doch het Nieuwsblad v. h. Noorden schrijft dat te voren de uitslag tusschen de >Friezen was geregeld. We hebben hier dus weer te doen met het miserabele en on sportieve „deelen”. GROOTE WIELEN. Man, vrouw en man, le pr. f 90 A. en D. Zonneveld Nes, J. Kla- versma Akkrum. GIETHOORN. Mannen le pr. f80 Johs. jgtten, St. Johannesga; 2e f40. E. v. d. Veen, Baarlo. LEEK. Vrouwen, le pr. f75 mej. G. 'Woudstra, Doniaga; 2e f40 mej. A. Rinsma, Surhuisterveen. Mej. Woudstra heeft aan prijzen dit sei zoen nu al ver over de f 1000 gewonnen. JUTR1JP, HOMMERTS. Ijsclub „Lyts IBegjin”. Van vrouwen. 12 deelneemsters, le prijs, f25, A. Andela te Hennaard; 2e 12 50, B.^.. d. Werf; 3e f3, M. Attema te Pingjum; 4e f2, T. Hazelhof te Hommerts. zich in de Finsche Golf een ontzettend drama afgespeeld, aldus meldt „de Crt.” Tijdens den jongsten storm sloeg een motorboot om. De inzittenden, vier drank smokkelaars, slaagden er in een eenzaam eilandje te bereiken. Na verscheidene dagen in een ontzettende koude en onder onbe schrijflijke ontberingen vergeefs op redding te hebben gewacht, besloten de mannen een poging te wagen, om over het ijs den vasten wal te bereiken. Een hunner slaagde daarin ook, zij het in totaal uitgeputten toestand. Bij de daarop onmiddeihjk inge stelde nasporingen vond men een der andere mannen op 't ijs liggen, met geheel be vroren armen en beenen, en vlak er bij een doode. De vierde smokkelaar was niet ft vinden en aanvankelijk nam men aan, dat hij verdronken was. Thans heeft echter de man, die den vasten wal had bere kt, na een langdurig verhoor bekend, dat hij zijn verdwenen makker, door honger gedreven had vermoord, waarna hij het vleesch van den vermoorde had verslonden. De lijfrente voor dr. Borms. Naar gemeld wordt uit Brussel, wordi de inzameling van geld voor het verstrek ken van een lijfrente aan dr. Borms voort gezet. Sedert diens invrijheidstelling is in Vlaanderen weer ruim frcs. 100 000 bijeen gebracht. Het totaal bedrag heeft than.- reeds de 270.000 frcs. overschreden. Tragisch sterfgeval. Een student van het Missiehuis te Uden, W. Walraven, werd dezer dagen ernstig ziek, zoodat zijn familie te Nijmegen in ken nis moest worden gesteld. Aanstonds kwam de vader met een ander zoontje over om den zieke te bezoeken. Tegen den avond vertrokken beiden weer, om met de autobus naar Nijmegen terug te keeren. Uit vrees de bus anders te missen, aldus de Msb begon de heer W., die een hartkwaal had, wat harder te loopen en spande zich daarbij zoozeer in, dat hij, nauwelijks in de auto gestapt, plotseling neerviel. Men riep ter stond een geneesheer, doch deze kon slechts den dood constateeren. Mijne oogen vielen dadelijk op Meriel, die, bij een aardbeienbed gehurkt, met beide handen aardbeien plukte en in haar mond stopte. Zij had een grooten stroohoed met vuurrood lint op het hoofd, die haar heel goed stond. „Goeden morgen!” riep ik haar uit de verte toe, nadat ik mij even over haar gul zigheid verwonderd had. „Wie is daar? O, ben jij het?” zei ze met zoo’n vollen mond, dat ze moeite had om de woorden er uit te brengen. „Kom maar hier en eet ook wat aardbeien!” vervolgde zij, toen ze haar mond leeg had gegeten. „Ik wou liever, dat je hier kwam,” zeide ik, mij daar buiten veiliger rekenend. „Horley is niet thuis,” flapte ze er on bezonnen uit, „je behoeft niet bang te te wezen.” „Denk je dat ik zoo gauw bang ben? Wat ga je doen?” vroeg ik, toen zij zich omkeerde om in huis te gaan. ,,Als je niet dadelijk binnenkomt, zal ik de honden op je‘afsturen.” „Dat behoeft niet!” smaalde ik, „als je een paar aardbeien missen kunt, wil ik *k zou het maar doen; die Trakes is niet goed genoeg voor je.” „Och wat! Horley is zoo kwaad niet; hij zou jou tusschen vinger en duim kunnen fijnknijpen en „Als jij er pleizier in hebt, de waarde van iemand naar zijn lichaamssterkte af te meten,” zeide ik geraakt; „dan Ik had haar graag een paar klappen om de ooren gegeven, toen ze met gebogen hoofd in deemoedige houding voor mij stond en eindelijk in lachen losbarstte. „Je ziet er zoo aardig uit als je boos bent, Mr. Redd; maar als je zoo deftig bent als een rechter kan ik je niet uitstaan. Vindt je Horley niet goed genoeg voor me?” „Neen, niet half goed genoeg, en Dr. Port vindt het ook niet; een man, die een meisje gelukkig wil maken, moet heel an ders wezen dan die Horley.” „Ken jij iemand, die aan het ideaal be antwoordt?” Terwijl zij deze woorden uitfe, zag ik dat zij opeens luisterend opkeek. OPPENHUIZEN. Ijsclub „Rept U”, Op penhuizen en Uitwellingerga. Van jongelie den tot en met 18 jaar. 70 deelnemers, le prijs, gouden horloge, P. Eisenga te Grouw; 2e zilveren horloge, D. Swierstra te Schil- laard; 3e nikkelen horloge, J. Schippers te Workum. Medaille voor den snelsten rit, aangeboden door V, V. V. te Sneek, D. Swierstra te Schillaard, baan 140 M. in 142/ö sec. Ringrijderij van paren. 36 paren. 1. R. W. Atsma en Sj. Doting te Oppenhuizen; 2. G. J. Zijlstra en E. Visser te Uitwellingerga; 3. R. Buma en T. Dijkstra te Oppenhuizen. HEERENVEEN. Ijsclub „Klein Thialf”. Van jongens tot 15 jaar. 500 meter. Th. Anema te IJsbrechtum, 63 sec.; 2. G van der Zwaag te Heerenveen, 63 sec.; 3. S. van Kammen te Drachten, 64V5 sec. IJLST. Ijsclub „de Ijlster Schaats”. Van mannen, zonder onderscheid. 33 deelnemers, le prijs, f30, J. Wijnja te Oppenhuizen; 2e f 20, W. de Vries te Harich; 3e f 10, R. Boonstra te Kolderwolde. WOUDSEND. IJvereeniging „Woudsend” Van mannen die niets hebben gewonnen. 58 deelnemers, le prijs, f 15, IJ. van der Goot te Sloten; 2e, f 10, E. Cuperus te Woudsend; 3e, f5, J. Landman te Harich; 4e, f 2.50, P Pruiksma te Woudsend. Meriel scheerde met kleine pasjes zóó vlug over den grond, dat zij lang voor mij in de open deur stond, waarheen ik haar hijgend en ademloos volgde. „Kom dan toch!” riep ze ongeduldig. „Ik kom niet binnen,” stotterde ik. „Niet? Wat ga je dan doen? Oom Roger zit achter het huis, de honden loopen los en mr. Trakes en Horley zullen je tegen het lijf loopen als je langer zeurt.” „Neen, ik kom niet in huis.” „Niet?” spotte zij. „Nou, geef jij mr. Trakes dan de boodschap maar die je voor mij hadt, ik kan niet langer wachten." „Neen, kom je of niet?” „Is er geen andere uitgang?” Met deze woorden liep zij de breede gang in vanwaar een trap naar boven leidde; ik sloop haar werktuigelijk achterna, de trap op, waarheen zij mij wenkte. „Ik geef me aan je genade over,” zuchtte ik, „Mlhoewel ik gezworen had dit huis nooit te betreden, na wat er onlangs voorgevallen was en als iemand me hier vindt, zal ik zeggen, dat het op jou aandringen is, want anders zouden ze me met reden mijn vrij postigheid betaald kunnen zetten en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.5Ö, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker’•Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Tzrzool, Abbeg*. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. II Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. onnoodig oponthoud. Ik vond haar niet aar dig in dit plagerige humeur, dat, dacht mij, haar karakter verried, en heb pas later be grepen, dat zij mij dus aan den praat hield, omdat zij wist dat mr. Trakes een onder houd met haar oom zou hebben en zij er op gesteld was, dat jk er de uitkomst van vernemen zou. Toen ik haar later verweet dat zij mij niet in haar vertrouwen had genomen, zei ze: „Zou je dat verdiend hebben?” ’t Is waar, als ik geweten had, waarvoor ze mij gebruiken wou, zou ik veeleer zoo hard ik kon zijn weggeloopen. Zij telde de aardbeien, die ik in mijn mond stopte en liet mij minstens vijf minuten begaan. „Knap,” zei ze toen, „nu is het genoeg, veeg nu je mond maar af, anders ziet iedereen, dat je gesnoept hebt.” „Zal je dan nu naar me luisteren?” „Zeker, kom dan maar in den tuin; ik heb niet veel tijd.” Ik had niet veel zin om me zoo dicht bi het huis te wagen, maar vond toch beter om te doen wat zij wou. „Dr. Port,” begon ik, bracht; hij is er bepaald tegen dat je de jonge Trakes trouwt” „Wie? Trakes?” „Horley!” verduidelijkte ik. „Was hij woedend?” „Heel erg; hij zegt, dat het niet gebeuren mag en raadt je aan, je nog eens goed te bedenken.” „Och! Ik heb geen lust om er veel over te denken.” „Wat is er? Komt er iemand?” vroeg ik. „Ja, ik geloof dat het Mr. Trakes is met „was erg boos over de tijding, die ik hemHorley.” „Dan ga ik.” „Niet daar heen,” zei ze verschrikt, „ze komen dien weg juist af; als je bang voor hen bent kom dan maar mee.” 'k Hoorde de klink van het hekje oplich ten. Zij liep den kant naar het huis op, en ik keek haar wantrouwend na. ,,’k Wou liever begon ik „Gauw, kom hier.” Ik hoorde iemand achter ons aankomen en jaar ad f 2949.61 '/2 beloopt t 90.057.11'/2 (vong jaar f 79.434.54’/2). Op gebouwen wordt f 10.000.afgeschreven, gereserveerd wordt in totaal een bedrag van f 17.804.14, aan het pensioenfonds wordt f2500 toegevoegd, terwijl, evenals vorige jaren, een dividend van 8 wordt uitgekeerd. Balans. Debetzijde. Kas f 133.132.92; coupons f 77.974.62’/2; wissels vreemd geld f5617.74; fondsen f 123.807.37; debiteuren in rekening- courant f2.512.490.39; debiteuren tegen accept f262.612.50; debit tegen effect, f 721.981.27'/2; beleening en prolongatie u/g f241.350.ban kiers en kassiers f22.701.39; gebouwen en in ventaris f41.240.44’/2. Creditzijde. Kapitaal f 540.000.reserve f95.482.87; extra reserve f44.000.pensioen fonds f 12.406.62'/2; crediteuren f 1.622.877.54!^; Deposito’s f 1.227.163.84 >/2; bankiers en kas siers f510.718.67; Nederlandsche Bank f201.99; winst f 90.057.11 ^2. Verlies- en winstrekening. Debetzijde. On kosten f 82.457.07 */2; toevoeging „reserve af koop winstaandeel” f15.000.Afschrijving gebouwen en inventaris f 10.000.Toevoeging pensioenfonds f 2500.Dividend aandeelhou ders f43.200.Tantieme directie en commis sarissen f7571.19; belasting f3909.60; reserve fonds f2804.14; saldo nieuwe rekening f 5072.18>/2. Creditzijde. Saldo 1927 f2.949.61'/2; provisie effecten f25.461.87; andere provisiën f25.953.96 renten f 118.148.74’/2. ff Stoppe mei tabak ishia hwat A I NIEUWE SNEEKER COURAN annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) ■■irniii—ea?WB »r =1 Slechte spijsvertering en j alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len. die uw geheele or ganisme verkwikken. Doos30-60-90d Tube 80ct BijApoth.en Drogisten. ,,wcio uuuo WW1 UV iijuuig, ia uvin

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1