1 l Officieel orpan der gemeente bneek I annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Dit No. bestaat uit 3 bladen Ij Hl Xuterda* fl<& Fehrsaarl 19^9 Eerste blad No. 39 Klachten over het gas. |l 45- Jaargang Uitgave KIEZEBRINK A Co. i De SNEEKER COURANT is een stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. UitH* I Uedeelte i te rol moet vervullen maar toch een schoone de Katholieken de kunst, in het bijzonder j rochie gewerkt. Spr. eindigt met de wensch schoone in uw leven bij U in herinnering Maatregelen ter bestrijding van den nood. Naar wij vernemen hebben B. en W. de zer gemeente in verband met de door de koude teweeggebrachte nood besloten: lo. De normen der steunverleening aan uitgetrokken werkioozen te verhoogen; 2o. in overleg met het Burgerlijk Armbe stuur toegezegd mee te zullen werken aan de verleening van ruimere onderstand; 3e. maatregelen te nemen om voor be paalde categorieën der bevolking gratis cokes beschikbaar te stellen; 4e. de bijslag der baanvegers tijdelijk te verhoogen; 5e. met spoed een comité bijeen te roepen, ter bevordering van steun aan diegenen, die door de bovengenoemde maatregelen nie bereikt worden. Eenige bestuursleden der afd. Sneek van de Nederl. Ver. van Huisvr. hebben een onderhoud met den directeur der gemeentebedrijven gehad over de klachten inzake het gas. Naar aanleiding daarvan schreef genoemde directeur een artikel in het orgaan der afdeeling „De Sneeker Huisvrouw”, dat wij ons veroorloven hier in extenso over te nemen. ons de muziek daarvoor geschikt en be stemd. Daarnaast heeft kapelaan Stoverinck als door opgevat, n.l. dat ze dient te strekken tot meerdere eere Gods en grootere zijn hier nog vele jaren te mogen arbeiden en zijn werk voort te zetten en dat ook als hij vertrokken is, op de grondslagen door hem gelegd voor de waardeering van de kunst onder ons, zal mogen worden voort- I 'Sa nieuwe leidingen. Een afdoend middel tegen deze plaag moet nog worden gevonden. Alleen ruime dienstleidingen kunnen hier helpen, die een kleine ver nauwing kunnen verdragen, alvorens last te veroorzaken. Doch indien een klacht de gasfabriek bereikt, is dit euvel spoedig verholpen. Alleen, opgra vingen in bevroren grond zijn zeer moeilijk, en in verband daarmede is directe en afdoende hulp niet altijd mogelijk. Komen wij thans aan de meter, het eerste teere punt. Velen wenschen eert' kleine meter, ten eerste om de lagere meterhuur en ten tweede omdat eert kleine meter mooier wordt gevonden of dat men geen plaats heeft voor een grootere. Doch met een te kleine meter brengt men de goede voorziening in gevaar en zoo zijn er nog zeer vele veel te kleine meters in gebruik. Verschillende gevallen zijn mij bekend, dat een 3 lichtsmeter het werk moest doen van een 10 of 20 lichts of wel, dat een 10 lichts meter een gashoeveelheid door moest laten, waarmede een 30 lichtsmeter vol belast zou zijn. Meerdere gevallen komen voor, dat de verbruiker bezwaar maakt tegen de juiste grootere meter en toch staat op zijn recht om over de slechte gasvoorziening te blijven klagen. Een te kleine meter geeft een te groot drukverlies met slechte toevoer naar de toestellen en een grootere kans op foutieve meteraanwijzing. Indien zich eenigszins condenswater vormt of naphtaline zich afzet, zijn kleine meters met hun nauwe ver bindingen spoedig een bron van groote last. Hierbij zij er nog op gewezen, dat de meter zoo mogelijk een niet al te koud plekje krijgt. Tochtgaten bij de dienstleiding en meter stoppe men zooveel mogelijk dicht bv. met kranten. Ook om en in de meterkast zij flink dooi houden het devies. Meerdere malen is het ons in den winter overkomen, dat ijs in den meter werd aangetroffen. Een voldoend groote meter kan in dit opzicht meer verdragen. En nu tot slot het meest teere punt in het voortgeleidingssysteem, „de huisinstallatie”. Kosten-van aanleg, vernieuwing en in goeden toestand houden komen vanzelfsprekend voor rekening van den verbruiker. Oorspronkelijk bestemd voor verlichting, is de dunne huisleiding gelei delijk verrijkt met allerlei aanhangsels, welke allen gas trachten te ver bruiken als gascomfoor, gasfornuis, waschketel, strijkijzer, tafeltje voor theewater, geyser, heetwatertoestel, koelkast en dat alles tezamen met de oorspronkelijke verlichting en soms nog met gaskachels voor sla^p-, bad-, ontvang- en andere kamers. Zelfs voor een klein gedeelte van deze ver- bruikstoestellen is de leiding ten eenenmale onvoldoende. Oude leidingen zitten dan dikwijls nog grootendeels vol roest. Van reiniging kan meestal bij deze kleine pijpjes, die op allerlei kunstige wijzen zijn weggestopt in spouwmuren, achter lambrizeering enz. geen sprake zijn. Dergelijke onbe reikbare leidingen kunnen bovendien gevaar opleveren. Bij een poging tot reiniging is de kans op totale verstopping zeer groot, daar de buizen soms in allerlei kronkelingen groote omwegen volgen en zeer zelden voorzien zijn van inrichtingen, om bij gedeelten roest te kunnen verwijderen. Verbeteringen in zoo’n huisinstallatie kosten geld en loopen daardoor achter bij het gasverbruik. Meermalen worden nieuwe toestellen aan de bestaande toegevoegd, zonder dat het advies van de gasfabriek is inge wonnen, welke toch het meeste belang heeft bij tevreden verbruikers. Bin dende voorschriften in dezen zouden een goed middel zijn, misschien wel het eenige dat afdoende verbetering kan brengen. Soms komt het voor, dat verbruikers ons zonder meer komen ver tellen, dat er aan de fabriek andere maatregelen met betrekking tot den druk moeten worden genomen. In een dergelijk geval kwam ik eens tot de volgende waarnemingen. De druk aan de fabriek bedroeg 45 mm. Bij een verbruiker in de staci werd het eerste toestel ontstoken. De druk bij uitgang meter was 40 mm. Nadat achtereenvolgens het tweede, derde en vierde toestel waren aangezet, was de druk bij uitgang meter 38 mm. Dienst leiding en meter waren goed. Bij het eerste toestel was de druk 35 mm., bij het tweede 30 mm., hetgeen beide nog voldoende kan worden geacht. Bij het derde en vierde toestel was de druk evenwel 19 mm., wat onvol doende was. Over een van deze laatstgenoemde toestellen was de klacht van onvoldoende druk aan de gasfabriek geuit. De cijfers van de zéér hooge drukafval uitsluitend in de huisleiding toonen duidelijk, dat deze leiding de eenig schuldige was. Dergelijke gevallen zijn er zeer veel. Een andere verbruiker liet berichten, dat de gastoevoer bij Ijpm.onvol- doende was. Uit direct ingesteld onderzoek bleek verstopping van de dienstleiding. Wegens vorst was de noodzakelijke opgraving niet direct mogelijk. Om voorloopig te kunnen helpen, moest eerst een toestel van de gasfabriek worden gehaald, doch daar de verbruiker dien dag nog slechts een kwartier vrij veel gas nobdig had, vond hij, dat wij aan de gasfabriek maar even meer druk moesten gaan zetten. De druk, die -hij voor zijn kwar tiertje noodig had, zou heel wat in de war gestuurd hebben, weshalve wij zoo vrij zijn geweest niet aan deze opdracht van onzen afnemer te voldoen. Slechts indien een grooter verbruik op eenig uur over de geheele stad dit wenschelijk maakt, wordt de druk aan de gasfabriek automatisch ver hoogd. In dit opzicht wordt zooveel mogelijk met de belangen van de ver bruikers rekening gehouden. Meerdere druk kan niet baten voor slechte huisleidingen. Een uitgave in zoo’n geval voor een doelmatige huisleiding is wel besteed en zal een eiken dag weerkeerend ongerief opheffen. Gaarne zullen wij U in voorkomend geval ter zijde staan. SNEEK, Februari 1929. Ir. J. BELLINGA. Dezer dagen was ik zoo gelukkig, over bovengenoemd onderwerp een onderhoud te mogen hebben met een deputatie uit het bestuur van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen afdeeling Sneek. Gelukkig, omdat daarmede een aanvang is gemaakt met de -samenwerking met de voor naamste belanghebbenden bij een goede gasvoorziening. Hierbij betuig ik mijn dank, dat het mij in de gelegenheid heeft willen stellen, in het orgaan der Vereeniging een korte uiteenzetting te geven omtrent mogelijke oor zaken van een minder goede gasvoorziening. „Slecht Gas”. Dat is de verzuchting, welke de directies van Gasfabrieken somtijds, en dan vaak langs een omweg, bereikt. Meestal komt zoo’n klacht onvolledig over, soms veel te laat, soms in het geheel niet, ofschoon dat niet behoeft te verwonderen, daar de klacht niet aan het juiste adres is geuit. Betreuren doen wij dit wel, daar alleen klachten kunnen leiden tot verbetering. Klachten bij de administratie van de Gasfabriek steunen ons in hooge mate bij ons voortdurend streven, de gasvoorziening zooveel mogelijk te verbeteren. Hierbij doe ik dan ook een beroep op de medewerking van allen, vooral de huisvrouwen van Sneek. Als die welwillend wordt verleend, kan op verbetering gerekend worden; alleen moet ik hier tevens waarschuwen voor te groote verwachtingen, daar vooruitgang niet anders dan langzaam kan zijn. Hierbij houde men in het oog, dat er te Sneek 4000 verbruikers zijn. Met geregelde controle van bv. 20 installaties per week door een bevoegd persoon zou voor alle installaties een tijd van vier jaren gemoeid zijn. Een dergelijke geregelde controle samen met de behan deling van de klachten moet langzaam maar zeker verbetering brengen. Doch ook indien alles naar wensch gaat, zijn storingen bij 4000 instal laties nooit geheel te voorkomen, daar weersinvloeden, slijtage, en andere ouderdomsgebreken van huisleidingen steeds een .woordje zullen blijven meespreken. „Het gas is zoo slecht bij mij”, hoorde eens een terreinwerker van een buurvrouw. Het was zelfs zoo erg, dat ze haar middageten bij de buren moest gaan koken. Ik heb toen vooreerst verzekerd, dat ze toch allen uit hetzelfde vaatje getapt kregen. De kwaliteit van het gas was hier niet de oorzaak, het betrof alleen de slechte toevoer. Wat de warmtewaarde van het gas betreft, of die iets hooger of lager is, daarvan zal de huis vrouw heel weinig bemerken, als deze waarde steeds maar zoo constant mogelijk wordt gehouden. Hierbij zij opgemerkt, dat de calorische waarde van het gas hier in Sneek over 't algemeen hooger is dan in vele andere plaatsen. Hiermede houdt ten nauwste verband de luchtregeling bij lampen, kooktoestellen en kachels, waarop ik hier niet verder in zal gaan. Wel kan ik mededeelen, dat reeds eenigen tijd geleden een contröle-toestel is besteld, dat ons in staat zal stellen, deze eisch van constante warmtewaarde te benaderen. Binnen eenige maanden kan dat in ons bezit zijn. Thans zal ik mij beperken tot het hinderlijkste verschijnsel, nl. „Onvol doende aanvoer van gas op de verbruiksplaatsen” en zal hierbij den weg van het gas volgen. Het gas verlaat den gashouder door den regulateur en komt in het hoofdbuizennet der stad. Het stroomen van gas door buizen geeft weerstand, zoodat aan het andere einde der stad een lagere druk heerscht dan aan de fabriek. Indien verstoppingen optreden, wordt die druk lager, doch door voortdurende controle worden storingen uiterst zeldzaam. De enkele keeren, dat ze voorkomen, zijn ze spoedig verholpen. Bij een groot verbruik in de stad wordt de druk aan de gasfabriek verhoogd, zoodanig, dat op eenzelfde punt in de hoofdbuis de druk steeds zooveel mogelijk dezelfde blijft. Daarna komt het gas in de dienstleiding. Dit is de buis tusschen hoofd buis en gasmeter. Deze dienstleiding is evenals de hoofdbuis geheel toe vertrouwd aan de zorgen van de gasfabriek en kan vooral bij sterke tem peratuurswisseling nogal eens storing veroorzaken. Verschillende dienst leidingen zijn vroeger gelegd voor eenige lichtpunten en worden nu gebruikt voor gasfornuis, kachel en soms voor drukautomaat, geyzer of warmwater- apparaat voor de keuken. Deze toestellen werken een korte tijd, doch vragen per tijdseenheid een groote hoeveelheid, gas, waarvoor de nauwe leiding meermalen onvoldoende is, zoodat de druk te laag wordt. Indien de oude dienstleiding verteerd, lek of gebroken is, is de zaak zeer zeker niet gezond. In deze genoemde gevallen dient de dienstleiding te worden vernieuwd, doch waar het hier een storing bij een verbruiker betreft, kan alleen een klacht verbetering brengen. Vernieuwing geschiedt door de fabriek en voor zoover de dienstleiding in gemeentegrond ligt voor rekening van de fabriek en voor zoover die ligt op eigen terrein en in de woning van den verbruiker voor rekening var. dezen. In sommige gevallen kan nog eens tijdelijk baat worden gevonden bij doorblazen en verspreiden van de roest in de leiding. Resten nog de verstoppingen door naphtaline in- de dienstleidingen, die.meer speciaal optreden bij temperatuurswisselingen. Doorblazen door personeel van de gasfabriek is dan de eenige boodschap. Dit soort ver-* stopping kan soms na korten tijd weer optreden en komt ook voor bij Uitstel opkomst dienstplichtigen. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat de Mi nister van Defensie heeft bepaald, dat, in verband met de heerschende griepgevallen onder de militairen, de opkomst van de dienstplichtigen, die 18 of 25 Februari 1929 ter inlijving voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen zou plaats hebben, voorloopig veertien dagen wordt uitgesteld. De betrokken dienstplichtigen kunnen evenwel genoemden Minister verzoeken zoo- dra mogelijk op te komen. In het daartoe strekkend verzoekschrift moet o.m. worden vermeld de naam, lich ting, het garnizoen, het volledig adres, de erneente van inschrijving, zoomede of het eerste oefening, dan wel herhalingsoefe ningen betreft. Nadere inlichtingen worden ter secreta rie 2e afd. verstrekt. SNEEK, 15 Februari 1929. 12'/2-jarig priesterfeest Kapelaan B. Th. Stoverinck. Dinsdagochtend ving de herdenking van bovengenoemd feit aan met het opdragen door den jubilaris van een plechtige Hoog mis, daarbij geassisteerd door pastoor El- berssen van Zorgvlied en kapelaan Verhoef alhier. Het zangkoor St. Caecilia voerde, onder directie van den heer Fl. v. Bergen de 4-stemmige mis „Stella Maris” van Griesbacher uit. ’s Avonds half negen was ër receptie in de groote zaal van Amicitia, waar de jubilaris, omringd door Deken en kapelaan der parochie en familieleden d< huldebetuiging van Katholiek Sneek in ont vangst nam. De heer kapelaan Verhoeff opende met er aan te herinneren, dat de R.-K. parochie in U/2 jaar voor de derde maal ter feestelijke receptie b een is, nl. in Augustus 1927 ter viering va i het 25-jarig priesterschap van den Z.Eerw. Deken, in Sept. 1928 ter her denking van het 25-jarig bestaan van het Ziekenhuis, terwijl nu het feit hier wordt herdacht dat kapelaan Stoverinck 12'/2 jaar geleden tot priester werd gewijd. Het is te begrijpen dat het Zangkoor z’n begeesteren de directeur het eerst wil huldigen, daarom zij het dit koor gegeven aan die hulde thans eerst een muzikale uiting te geven. Nadat het zangkoor onder leiding van den heer Fl. v. Bergen „Haec est dies” had doen hooren, was het woord aan den Z.Eerw. Deken pastoor van Galkom, die er op wees dat kapelaan Stoverinck thans hier het voorwerp is van een huldiging, terwijl hij reeds zoovele malen bij onze feesten, bijv bij het gouden priesterfeest van Z.Eerw. deken Velthuysen, spr.’s 25-jarig priester feest, en het feest van het Ziekenhuis z’n onontbeerlijke medewerking verleende, waarvoor wij hem allen dankbaar zijn en waarom mede wij verheugd zijn hem nu eens zelf een feest te bereiden. Een koperen feest is wel niet van zoo groote beteekenis, maar als we op die 121/2 jaar terugzien, waarvan meerdere hier in Sneek zijn door gebracht, dan aarzelt spr. niet den jubi laris geluk te wenschen met wat hij heeft bereikt, daarbij de hoop uitsprekend dat hij ft e WMIjOllty' N. llffl De NIEUWE SNEEKER COURANTjis een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdsgs en Vrijdags. Abonnementsprijs in de Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. I Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdurn, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. ook in z’n verder leven nog veel mag ver- opluistering is als het geschiedt op de wijze richten tot Gods eer en het welzijn der pa rochianen. In het bijzonder valt op het aandeel dat1 devotie der ineloovigen. Steeds gaaft gij gij, kapelaan Stoverinck had in de muzi kale medewerking bij onze godsdienstoefe ningen, welke daarbij wel een ondergëschik- zijn muzikale talenten gebruikt om onder ook in dit opzicht in het belang der pa-I gebouwd. Moge deze dag steeds als een de muziek te bevorderen en ook dat is van dat het kapelaan Stoverinck gegeven moge groot belang. Meer waardeering van de goede kunst», van de schoonheid voert tot God. Die waardeering leert de jongeren zich bezig te houden met het werkelijk schoone en zoo heeft kapelaan Stoverinck NIEUWE SNE i i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1