Officieel orjraan der gemeente Sneek r\ J COURANT (72e Jaargang) Olt No. bestaal uit 2 bladen. NIEUWSTIJDINGEN Schrale Neus No. 40 Eerste blad WoenM<i»« W Februari 45e Jaargang Uitgave KIEZEBRINK 4 Co. De NIEUWE SNEEKFR COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT Is een en zijn rede. Oe kampioene op de korte baan. f; Men bericht ons dat het bestuur van de Sneeker Biljartclub tot steun van de mis deelden, onder haar leden een geldinzame ling' gehouden heeft waarvan de opbrengst eveneens aan het Comité zal worden afge dragen. In het volgende nummer hierover een nader bericht. worden vervoerd. Van de reis naar Zaït- bommei kwam natuurlijk niets meer. Opbrengst collecte. De opbrengst van de collecte, gisteren alhier vanwege het door B. en W. ingestelde steuncomité gehouden, heeft bedragen f4080.— plus verschillende goederen. Strenge Winter. Op initiatief van Burgemeester en Wet houders van Sneek is een comité tot stand gekomen, dat zich tot taak gesteld heeft, zooveel mogelijk te voorzien in de door de hevige en aanhoudende koude ontstane noo- den van een gedeelte der burgerij. Tot secretaris van dat comité is benoemd de heer A. de Vries, directeur der Gemeente- Arbeidsbeurs. Zij die aanwijzingen kunnen geven waar armoede geleden wordt, worden verzocht zulks ter kennis van het Secretariaat te brengen, dat gevestigd is in het bureau der Arbeidsbeurs, telefoon no. 231. De Arbeidsbeurs zal daartoe dagelijks ge opend zijn des voorm. van 912 uur en nam. van 26 uur. Voorzoover noodig, is de Secretaris bui ten genoemde uren te spreken te zijnen huize Kleinzand 18. Geen vierde klasse b ij de spoorwegen. Naar aanleiding van het bericht in de „Volkskrant”, dat bij de Nederlandsche Spoorwegen overwogen zou worden, met rails bggen met een hoofdwonde verwond bandje. Met den trein werd het kind verder naar Gouda vervoerd en daar in het ziekenhuis opgenomen. Op het eerste moment liet het geval zich ernstig aanzien, doch later bleek, dat de toestand zoodanig was, dat het kind Zater dag per auto naar de ouderlijke woning kon Afd. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. De Zaterdag in hotel Leeuwen gehouden ledenvergadering stond bij ontstentenis we gens ziekte van den voorzitter den heer IJ. P. Veldhuis, onder leiding van den heer Ger- brandy. Bij het behandelen der ingekomen stukken werd besloten f 10 bij te dragen voor de stichting van een gedenkteeken voor win. dr. Ritsema Bos. De vergadering bleek unaniem van oor deel dat verschuiving van de marktdag te Sneek van Dinsdag op Woensdag niet ge- wenscht was. De secretaris, de heer H. de Boer, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental, de buitengewone inbegrepen, 290 bedroeg tegen 292 een jaar te voren. De contributie werd op hetzelfde peil gehand haafd, hoewel door bijzondere omstandig heden over 1928 de inkomsten, vergeleken bij de uitgaven, een tekort lieten van f I19.96*/2. Deze buitengewone omstandig heden werden gevormd door het feit, dat op 1928 drukte de storting in het garantiefonds voor de feesten eenige jaren terug gehouden ter herdenking van het 450-jarig bestaan van Sneek als vrije koopstad. De financieele commissie adviseerde b monde van den heer Wind tot goedkeuring van de rekening en décharge van den pen ningmeester, waartoe werd besloten. Namens de commissie voor de vraagpun ten inzake de aflevering van goede kwaliteit melk aan de fabrieken, wat de producten ten goede komt, bracht de heer Boersma, direc teur der fabriek te Oosthem, een rapport uit. dat aan ’t hoofdbestuur wordt opgezonden. De hoofdconclusie was wel dat de fabrieken in dezen moeten voorgaan om in samenwer king met de veehouders tot kwaliteitsbepa- ling van de melk te komen. Bij de discussie werd o. a. gepleit voor het schoonmaken der bussen aan de fabriék, wat het practische bezwaar heeft, dat men dan minstens 2 stel bussen moet hebben. Er werd voorts op gewezen, dat de verant woordelijkheid voor het afleveren van goede melk ten slotte dient te berusten bij den boer. Daarna kwam de agenda voor de a.s. al- gemeene vergadering in bespreking. De af gevaardigde van Sneek zal voor bestuurslid stemmen op den heer Brekeveld te Molk- werum. Wat de voorstellen van het hoofd bestuur betreft betrekking hebbende op het pachtvraagstuk, daarover ontstond een breede discussie. Er bleken twee groepen te bestaan, de eene was voor wettelijke maat- Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, üoënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenotnen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 18 Febru ari 1929: gouden ring met steen, H. Ligt- hart, Brouwersteeg 5; roof garen, J. A. Dijk stra, W. de Zwijgerstraat 9; zakmesje, J. Sminia, 4e Frittemahovenstraat 1paar grijze kinderhandschoenen, J. Biesterbosch, Boschstraat 6; heerenportemonnaie met in houd, B. Zuiderbaan, Prinsengracht 8. Centrale Ouderavond Openbare Scholen. Vrijdagavond werd een goedbezochte cen trale ouderavond onder voorzitterschap van den heer Terpstra, hoofd school 1 gehouden. Er was een uitgebreide agenda. Een aantal leerlingen der L. O. zong onder leiding van den heer Jr. v. d. Meulen een vijftal liedjes, meisjes van 6e en 7e leerjaar de monstreerden de gymnastiek-oefeningen, zooals de heer Kan ze haar leert, ’n groepje meisjes der U. L. O. voerde het speellied van Dalcroze „Het waternimfje” uit, door den heer en mevr. Jouwersma ingestudeerd, en door de laatste toegelicht. Daarna was het woord aan den heer H W. Bos, den voorzitter der Centrale Ouder- commissie, die verslag gaf van haar arbeid over 1928, waarin vooral de aandacht werd gevestigd op het succes van de cursussen voor handenarbeid, waaraan 262 kinderen onder 30 leiders en leidsters deelnemen. De commissie ondervindt ook nu de grootst mogelijke medewerking van het personeel in het bijzonder werd dank gebracht aan den heer Schijfsma, secretaris der commissie, voor het vele werk dat hij ten bate van het openbaar onderwijs verrichtte. Tot leden der oudercommissie voor de U. L. O. werden in de plaats van de h.h Beekhuis, Hoogland en Stallmann gekozen de hh. Joustra, Kiezebrink en Olij. De heer dr. H. H. T. Bekenkamp, genees kundig inspecteur bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid legde in het eerste deel zijner lezing bijzonder de nadruk op het fei dat de wetenschap thans meer en meer uit is op het voorkomen inplaats van het gene zen van ziekten, de practische toepassing waarvan zich meer en meer dient te uiten in de propaganda onder het volk van hygië nische maatregelen. Het onderwijzend per soneel kan daarbij zeer bijzonder medewer king verleenen. Waar hier te Sneek kans bestaat op een roodvonk-epidemie, wijdde spr. het tweede deel zijner causerie aan de bestrijding van roodvonk en diphterie, bacillaire ziekten, welke door de luchtwegen de kinderen be smetten. Inenting der kinderen tegen deze ziekten maakt ze er onvatbaar voor en deze inenting is absoluut gevaarloos. Uitstekende resultaten zijn met deze inenting bereikt In Deventer kwamen voor toepassing dezer methode per jaar gemiddeld 200 diphterie- gevallen met 10 sterfgevallen onder de kinderen voor; nadat 6000 kinderen ingeënt zijn is dit aantal in 1927 gedaald tot 14, welke bijna alle voorkwamen onder de 20CX niet geënte kinderen. Olst leverde eenzelfde resultaat; in Voorst heerschte bok geregeld een epidemie, nu komen er geen gevallen meer voor; in Velsen werd 52 der school bevolking geënt; de 23 diphterie-gevallen, die er thans voorkwamen zijn alle onder de niet ingeënte kinderen geconstateerd. Van roodvonk geldt hetzelfde. Onder deze om regelen, de ander zag daarin geen heil. De afschaffing der publieke verhuringen werd vrij algemeen een verbetering geacht. Van de zijde der tegenstanders der wettelijke maatregelen werd gevreesd dat bij doorvoe ring daarvan de eigenaars geen pachters meer zouden nemen, doch slechts zetmeijers zouden aanstellen. Ten slotte werd niet over de voorstellen gestemd, doch het oordeel der vergadering werd uitgesproken bij de stemming voor een afgevaardigde, toen met 15 st. daartoe ge kozen werd de heer Ids de Boer, een voor stander, terwijl 13 waren uitgebracht op~den heer Van der Zijl (tegenstander). Tot plaatsvervanger werd echter dezelfde heer v. d. Zijl gekozen. Bij het punt opmerkingen vroeg een der leden naar de oorzaken van de geringe deel name, waardoor hier geen afdeelingscur- sussen kunnen doorgaan. Deze spr. vond het voor de deelnemers ontmoedigend dat het O. B. W. alhier, gezien de laatste huur- dersbenoeming, blijkbaar aan niet-bezitters van diploma’s de voorkeur geeft. Van an dere zijde werd er echter op gewezen, dat het hier een interne zaak van het O. B. W. betreft; bovendien heeft men aan afdee- lingsdiploma’s lang niet dat, wat een vol ledige landbouwwintercursus geeft, aan het diploma waarvan heel wat meer beteekenis kan worden toegekend. alhier een vergadering gehouden met het doel om o.m. te komen tot oprichting eener vereeniging, welke den handel en industrie en in het algemeen het belang der plaats Lemmer zal kunnen bevorderen. De vergadering werd geleid door den heer J. Pen Jr., die in zijn openingswoord zijn Dlijdschap er over uitsprak, dat deze 'bij eenkomst zoo goed bezocht was en dat er blijkbaar dus behoefte aan een vereeniging als de voorloopige commissie zich die. voor stelt, bestaat. Spreker zet hierna uiteen, dat, om tot t gestelde doel te komen, een eendrachtige samenwerking van alle belanghebbenden noodig is eri dat de op te richten vereeniging dus zich te onthouden zal hebben van al die dingen, welke verband houden met de godsdienstige of politieke vraagstukken. Meer uitvoerig staat spreker stil bij de vraag hoe het mogelijk zou zijn de industrie, welke in de laatste jaren hier achteruit gaande Is, weder vooruit te helpen; wat Lemmer staat te wachten in verband met de droogmaking der Zuiderzee en de kana- lisatiepiannen in Friesland en wat eventueel zou kunnen worden gedaan om de belangen van de plaats bij dergelijke belangrijke toe komstige vraagstukken te kunnen bevorde ren. Want is het wel waarschijnlijk dat Lemmer na de volledige drooglegging der Zuiderzee een goede toekomst tegemoet gaat, het is ook zeer zeker dat, worden geen maatregelen getroffen, velen de crisis jaren niet zullen doorkomen. Ook acht spreker het zeer mogelijk, dat, waar de plaats zoo gunstig aan groot- scheepsvaarwater ligt, een flinke invoerha ven heeft en over de tramlijn hier nu.ook bultenlandsche spoorwagens kunnen komen, dat veel van wat nu doorgevoerd wordt om elders verwerkt te worden, hier kan blijven, wat vermindering van kosten zou geven. Worden na eenige jaren door de droog legging der Zuiderzee velen genoodzaakt zich elders te vestigen, dan beteekent dit voor de plaats een groot verlies aan kapi taal, minder inkomens en hoogere belasting. Daarom is het goed, dat er een vereeniging wordt opgericht, welke de belangen van be drijven, die zich hier zouden willen vestigen, zooveel mogelijk wil behartigen. De vereeni ging moet aan al die dingen hare aandacht wijden en men zal zich moeten afvragen wat er gedaan kan worden om het dreigend on heil te voorkomen. Getracht zal ook moeten worden bij eventueele verplaatsing van in dustrieën voor de betrokken arbeiders we der zooveel mogelijk werk te verkrijgen, waarmee natuurlijk geen werkverschaffing wordt bedoeld. Bij de betrokken autoriteiten zal er echter op moeten worden aange drongen zooveel mogelijk aan nieuw te vestigen industrieën tegemoet te komen. Dat is het belang niet alleen van de bij den handel en industrie direct betrokken, maar van alle ingezetenen. Na deze inleiding wordt eenigen tijd ge discussieerd over de vraag wie wel en wie niet lid der op te richten vereeniging zullen kunnen zijn. Besloten wordt voorloopig allen, die zich opgeven als voorloopig lid, aan te nemen, terwijl dan bij de vaststelling van statuten en reglement deze vraag nader onder de oogen kan worden gezien. Hierna traden 65 personen tot de vereeni ging toe, wat de voorzitter een groot succes noemde. Tot leden der commissie, belast met het samenstellen van een ontwerp statuten en reglement, werden benoemd de heeren J. Pen Jr., M. F. de Vries, D. van der Neut, R. de Jong, S. Blessinga, M. A. Bosma en D. de Boer, allen leden der voorloopige commissie. L. Ct. De 17-jarige hardrijdster Geeske Woud- dra te Doniaga deed dit seizoen aan 20 hardrijderijen mede, waarbij zij in 18 wed strijden den eersten prijs won. In geld won zij het niet luttele bedrag van 1380 gld bovendien te Leeuwarden een zilveren medaille van H. M. de Koningin, te Onder- dendam een gouden collier, te Sneek, Fnk- huizen ook zilveren medailles met stads wapen en te Leek de traditioneele zilveren Leekster tak. Aan een verslaggever vertelde zij, dat haar zwaarste ritten die tegen Mevrouw de long te Huizum, Janna v. d. Meulen te houw en Froukje Pijper te Winschoten geweest waren. Alle prijzen heeft Geesje gewonnen op een paar zeer oude schaatsen, die reeds in het bezit van haar grootvader waren. Op andere schaatsen is ze niet thuis, hetgeen in het jongste seizoen te Orijps- e k bleek. Zij had één der oude schaatsen verloren, reed te G. op een paar andere en kon het niet verder dan tot den tweeden prijs brengen. Gelukkig voor haar werd de verloren schaats later terug gevonden. Een schaatsenfabrikant in Friesland bood haar, ■a haar eerste overwinningen, een paar ■chaatsen aan, zij heeft ze nog niet op een kamp gebruikt, omdat zij zich er niet zoo goed op vertrouwt als op de oudjes. Zij deelde ook een treffend staaltje mede noe ijsclubs tegen elkander opboden om naar toch op de wedstrijd te krijgen. Op te hardrijderij te Groningen kreeg zij een telegram van de ijsclub te Scheemda, om laar den volgenden Zondag te komen rijden. >e prijs was 120 gulden, tven daarna vervoegde zich het bestuur van de ijsclub e Winscnoten bij Geesje, met de uitnoodi ging op Zondag daar te komen rijden. De ■rijs was daar ook 120 gulden. Geesje mtwoordde dat Scheemda haar het eerst gevraagd had en dus Winschoten ver hoogde daarna den prijs tot 150 gulden. roen Scheemda dit hoorde bracht deze het hedrag op 200 gulden en Geesje als het ware bij opbod verkocht, verscheen te cheemda aan de start en won den eersten irijs. Dat het bijna alle dagen hardrijden in- panning kost ligt voor de hand. Geesje is in dit seizoen 6 pond lichter geworden, doch zij gevoelt zich daardoor m betere conditie dan toen zij met het hardrijden op 8 Januari j.l. te Wartena oegon. Bij Neaaverkcndh»id worct de haid om en bil den seas pijnlijk en schraal; dit verzsch en geneest men spoedig met Ooo» 30, 60, Tab» 80 ot. PUROL Brand in een bioscoop. In de cabine van een bioscoop te Culem- borg aan de Heerenstraat is Zondagavond tegen het einde van de voorstelling brand ontstaan, doordat een stuk kool van de booglamp op een film vloog, die juist op het toestel zou worden geplaatst. Het vuur deelde zich spoedig aan de andere films mee, waardoor het geheele hoofdnummer een prooi der vlammen werd. Door de ta'rijke nooddeuren verliet het publiek de zaalvan een paniek was geen sprake. Het vuur heeft zich niet verder dan tot de cabine uitgebreid. De brandweer heeft geen dienst behoeven te doen. Zondagochtend werd de geheele familie Roulenois, woonachtig aan het Laantje te Gorinchem en bestaande uit zes personen, plotseling zeer onpasselijk sloegen tegen den grond en hadden met ernstige benauwdheden te kampen. Daar het vermoeden rees, dat ontsnapt gas de oorzaak dezer vergiftiging was, werd de grond voor de woning opengebroken en in den avond van Zondag vond men een groot lek in de onderaardsche gasbuis. De ver giftigden, die bij familie zijn ondergebracht, maken het thans vrij goed. Eenige weken geleden zijn in dezelfde straat twee gezin nen eveneens door gas vergiftigd. De oorsproi g van het lek schrijft nu toe aan de strenge vorst. Ook te Leiden worden in verschillende wijken gevallen van gasontsnapping waar genomen. Men vermoedt, dat door de vorst eenige buizen gesprongen zijn. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. In overleg met den geneeskundigen dienst heeft men barakken in orde gemaakt om gezinnen, die eventueel hun huizen moeten verlaten, onder te brengen. den nieuw in te voeren dienst een vierde klasse In te voeren en dan de derde klasse van leerbekleedlng te doen voorzien, heeft men de „N. R. Ct.” van bevoegde zijde medegedeeld, dat zoowel van het een als van het ander geen sprake is. In dit ver band zij opgemerkt, dat bij de Duitsche spoorwegen sedert 7 October j.l. juist de vierde klasse is afgeschaft. Daar Is toen In gevoerd het z.g. tweeklassenstelselHolz Klasse en Polster Klasse, d. w. z. een klasse zonder en een met bekleeding. Alleen In internationale en groote binnenlandsche D treinen, zoomede luxe treinen en treinen met slaapwagens, hebben de Duitsche spoor wegen nog eerste klasse. Invoer van de vierde klasse zou aan de Nederlandsche Spoorwegen niet veel voor deel, doch wel nadeel opleveren. Uit den trein gevallen. Vrijdagmorgen begaf de echtgenoote van den heer v. d. V. uit den Haag zich i twee kinderen per trein naar Zaltbommel. Tusschen Den Haag en Gouda liep het drie-jarig dochtertje tegen het portier, dat blijkbaar niet goed gesloten was en open vloog met het gevolg, dat het kind uit de coupé viel. Een der reizigers trok terstond aan der noodrem, waardoor de trein spoedig stil stond. Men vond het kind tusschen de rails liggen met een hoofdwonde en een Benoemd tot onderwijzer in de Lich. Op voeding aan de openoare scholen te Leeu warden onze vroegere stadgenoot de heer J. Oly bz. De handel en industrie te Lemmer. LEMMER, 15 Februari. Naar aanleiding van een tot de ingezetenen gerienten op roep werd hedenavond in het Nutsgebouw standigheden beveelt spr. de ouders ten sterkste aan hun kinderen te laten inenten tegen deze ziekten, waardoor hier wellicht een epidemie kan worden voorkomen. Aan het gemeentebestuur verzoekt spr. in overleg met de huisartsen de gelegenheid voor deze enting ten spoedigste te openen. Al is de roodvonk op zich zelf in den regel niet doo delijk, de min of meer ernstige gevolgen op lateren leeftijd, als nierziekte enz.', maken het uiterst gewenscht dat deze ziekte zoo sterk mogelijk wordt bestreden. Met een serie interessante lichtbeelden eindigde spr. In den ouderdom van 76 jaar is te Utrecht overleden ir. H. P. N. Halbertsma, De heer Halbertsma werd te Sneek geboren Hij voltooide in 1875 in Hannover zijn studies van werktuigkundig ingenieur, waar bij hij zich gespecialiseerd had op den waterleidingbouw. Onmiddellijk na de vol tooiing Van zijn studies werd de heer Halbertsma aangesteld bij den bouw der waterleiding te Hannover, waarbij hij tot Februari 1879 werkzaam bleef. Gedurende de jaren 1880 tot 1903 had de thans ont slapene hier te lande de leiding bij het ontwerpen en den bouw van een groot aantal waterleidingen, o.a. te Schiedam, Arnhrm, Roermond, Almelo en Meppel. In 1903 werd de heer Halbertsma naar Wiesbaden geroepen, om bij de uitbreiding der waterleiding aldaar de leiding op zich te nemen. Ook op ander terrein heeft de heer Halberbma nog van zijn ingenieurstalenten blijk gegeven. In samenwerking met ir. W. E. Cramer heeft hij de stoomtramlijn NijmegenBerg en Dal ontworpen en uitgevoerd. In 1911* keerde hij naar ons lat d terug en zag hij zich benoemd tot directeur van de Industrieele Maatschappij Mabeg te Utrecht. In deze functie kwamen o> der zijn leiding o.m. tot stand de uit breidingswerken der waterleiding te Roosen daal (N.-B.), plannen voor de waterleidingen van Tholen, Goeree en Ovetfhkkee, Was senaar en de groepswaterleiding Lek en Rijn. Als speciaal technisch man is de heer Halbertsma lid van den Utrechtschen ge meenteraad geweest voor de liberale partij. Zijn zittingstijd was echter te kort, dan dat hij nog gelegenheid had, bepaalde vraagstukken naar voren te brengen. L.C. Ir. H. P. N. Halbertsma. f men <3 met w j v w j - v* kJ V» BI VBBJ M w< LZwll BB CIU C. I i loj 'l J 3 111 UL 3 B M *41/ j 1 ImQI UI I VI «wm,,. --r-r.T’" Gasvergiftiging. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER de patiënten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1