Officieel orgaan der gemeente ineek Dit No. bestaat uit 3 bladen Natuurkundig Genoatscbap annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) f 8 p jif No. 41 45e Jaargang Zaterdag $3 Februari 1^9 Eerste blad Uitgave KIEZEBRINK 4 Co. j KeiiwstijdiNgtR. Ulhc 1 (irderll.r De nood NATIONALE BANKVEREENIGIN6 SNEEK ‘I Verzekoiiog tegen Waterleidingeohade. Ongevallen door gladheid. Vraagt offerte. i I III I Contröle op de oplaag toegestaan Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. NIEUWE SNEEKER COURANT De SNEEKER COURANT is een t e A ms ter da tn. zoodat reeds zijn f In Amsterdam worden thans ruim 10.000 gezinnen door de gemeente ondersteund. Men deelt ons mede dat door d> eden der Sneeker Biljart Club f 150.is rijeengebracht, welke som door het bestuur tan het Comité ter leniging van den nooc door de felle winter ontstaan, is afgedragen Het eerste telegram van de Marsbewoners? Of dat komen zal wachten we kalm af, maar óls het komt is het eerste wat ze doen aan Boekhandel G. v. d. Pijpekamp, Klein- zand 2 telegrafeeren om een prima Parket Duofold Vulpen en mooie leesboeken, daar hen met de koude de tijd lang valt. Want - Ds. D. P. Koopmans, predikant bij de Ger. Gemeente alhier, hoopt Dinsdag a.s. den datum te gedenken, waarop hij aan zijn tegenwoordige gemeente vóór 30 jaren als herder en leeraar werd verbonden. FOLLEGA. Uitslag van de heden alhier gehouden hardrijderij van vrouwen. 15 deel neemsters. Ie prijs, f40, mej. G. Woudstra, te Donjaga; 2e prijs, f 20, mej. J. de Boer, te Boorbergum; 3e prijs, f 10, mej. T. Muur- ling, te Sneek; 4e prijs, f5, mej. B. Timmer man, te Kuinre. WOUDSEND. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.-K. school alhier is benoemd mej. A. Hoogma te Oosterwierum. Ged. Staten en het centraal pachtbureau. Ged. Staten van Friesland hebben goed keuring onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Haskerland tot verhu ring, bij sollicitatie, van een in den Hasker- veenpolder te stichten boerderij, met be paling, dat de verhuring zou geschieden voor een door het centraal pachtbureau der Friesche Maatschappij van Landbouw vast te stellen huurprijs. Ged. Staten zijn van oordeel, dat zij bij onderhandsche verhu ring van gemeente-eigendommen allereerst hebben na te gaan, of in het belang der ge meente met den bedongen huurprijs genoe gen kan worden genomen, en dat zij dus hunne goedkeuring niet kunnen verleenen, wanneer de huurprijs hun onbekend is. zelfs op Mars weten ze dat nergens grooter keuze is. (Adv.) GROOTZAND 32 De voorzitter, de heer dr. D. H. Posthumus, zeer Directeur gasfabriek in Haskerland. Bij Kon. besluit van 2 Febr. jl. is alsnog goedkeuring verleend aan de begrooting voor 1928 der gemeente Haskerland, waar aan Ged. Staten van Frisland hunne goed keuring hadden onthouden in verband met het handhaven van den directeur der gas- iabriek. De overwegingen van het K. B. zijn gelijk aan die, van de reeds eerder genomen beslissingen inzake de begroetin gen van andere gemeenten in Friesland. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat is verdaagd de beslissing op het verzoek van de firma Kiezebrink en Co., uitgevers-drukkers te Sneek, om vergunning tot plaatsing van een ruwoliemotor van 15 P.K., voor het in wer king brengen van diverse werktuigen, ter vervanging van de zuiggasmotor van 14 P.K., in haar drukkerij aan het Kleinzand no. 7, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B no. 3725. SNEEK, 23 Februari 1929. In de Harmonie sprak voor het Natuurkundig Genootschap Woensdagavond dr. J. K. W. lyehrer alhier over: Wat in Indië op hygiënisch gebied gedaan wordt. Heeft ons rijk in Indië wel eens, wat de gezondheidstoestand der Europeanen betreft, in een slechte roep gestaan, zegt spr., die roep is thans onverdiend en wanneer de Europeaan er nu correct leeft, behoeft hij geen vrees voor tropische ziekten te koesteren. Wei is het kli maat er voör den Europeaan iets te warm, zoo dat hij, vooral bij langer verblijf in de lage landen, waar de groote steden liggen, wat tanig wordt, in de hooger gelegen streken be houdt hij echter zijn blos. De doorsnee Europe aan is in het Oosten wat zenuwachtiger dan hier, hetgeen allicht minder het gevolg is van het klimaat, dan van het feit dat het werken met Oosterlingen, zoo geheel anders geaard dan wij, irriteerend werkt. Daarbij komt het ingespannen werken. In den regel staat men om 6 uur op, en vangt te 7 uur met het werk aan tot 1 a D/2 uur; als men dan na het groote mid dagmaal kan gaan* rusten, is het goed uit te houden, maar als men, zooals op dé handels- kantoren, na het maal weer doorw.erkt tot f. uur, is dat te inspannend, vooral omdat de jon geren daarna in den regel naar de gezellige so ciëteit gaan en daarvan eerst na middernacht terugkeeren. De voeding is geheel Europeesch geworden; men vindt in Indië even goede aard appelen als hier, ook de Europeesche groenten worden uit de hoogere streken aangevoerd, en Indië levert daarbij nog z’n lekkere eigen groen ten en fruit. Wat de hygiëne betreft, dient allereerst op gemerkt dat de Inlanders zeer fatalistisch tegen over ziekten staan, men doet niet veel aan ge nezing, men sterft er aan of wordt beter. Di fatalisme levert natuurlijk ook een gevaar voor den Europeaan, die met Inlanders in aanraking komt en door hen geïnfecteerd kan worden. De groote cultuurondernemingen hebben echter het vraagstuk der hygiëne onder de geïmporteerde Oost-Aziatische werkkrachten de Maleier ter Oostkust van Sumatra werkt niet op de onder nemingen, 'hij heeft geld genoeg, zoodat men Chineezen en Javanen, uit het overbevolkte Java de landbouwers bij uitnemendheid ge bruikt energiek aangepakt. Er kwamen onder die menschen veel ziekten voor, mede omdat door het zachte klimaat de lichamen weinig ge hard zijn en eenige klimaatwisseling direct in vloed heeft en deze ziekten deden de arbeids prestatie afbreuk, waarom bestrijding der ziek ten productief is voor de ondernemingen. Toen deze ondernemingen succes hadden heeft het gouvernement ’t voorbeeld gevolgd en nu heeft men een dienst der Volksgezondheid met één hoofdinspecteur, 20 inspecteurs en vele gouver- Een andere ziekte, welke veel de Indische be volking teistert, is de malaria, die de Europeaan er echter niet meer behoeft te krijgen als hij be hoorlijk leeft en de noodige maatregelen treft. Laveran ontdekte in 1880 het plasmodium, dat in het bloed der lijders de ziekte veroorzaakte, King opperde in 1883 het denkbeeld dat een mug de overbrenger der infectie was, doch di bleef een open strijdvraag, tot de Engelsche mi- itaire arts Ross na ingespannen arbeid gedu rende de jaren 18951899 bewees dat inder daad een mug de overbrenger is. Deze mug steekt een lijder, zuigt wat van zijn bloed en krijgt het plasmodium binnen; in de muggen maag ontwikkelen zich nu de sporozoïeten, die later met het speeksel van de mug bij de steek van een gezonde mensch weer in diens bloed baan komen en van hem een malarialijder ma ken. In Indië is deze malaria vaak doodelijk voor kinderen tot het vijfde levensjaar, daarna in den regel niet meer, tenzij bijkomende omstandig heden den dood veroorzaken; bij de amokma- kers komen volgens de nieuwste onderzoekingen waarschijnlijk geestelijke stoornissen voor ten gevolge van malaria. De patiënten toonen vaak enorme miltvergrootingen. De ziekte komt hier in Sneek een beetje voor, maar dat is niet te vergelijken met de epide mieën in Indië, waar de bevolking van geheele streken aangetast is en haar energie er door wordt gebroken. Er zijn voorbeelden van ste den in Klein Azië, die verdwenen, omdat door de stroombedverandering van een rivier en de daardoor ontstane moerassen, die een gunstige broedplaats voor de muggen vorm den, de bevolking door malaria werd aangetast en inactief werd. Men schrijft aan de invloed der malaria op de Indische bevolking in het verre verleden wel toe het feit dat de historie totaal verloren is gegaan. Ross constateerde, dat van de twee muggen geslachten die hij kende, de culex irritans, de ge wone steekmug, en de anopheles, de laatste de overbrenger der infectie was, hij kende daarvan 8 soorten, nu zijn er reeds 350 soorten van be kend, niet allen even gevaarlijk echter. Terwijl de culex de geheele dag steekt, steekt Anophe les alleen ’s nachts de geheel stilliggende, dus slapende mensch. Een der maatregelen welke men in Indië dus tegen de malaria moet nemen, is steeds onder een klamboe of achter gaas te slapen; er moet goede ventilatie zijn, want de Indische insecten kunnen niet tegen tocht. Dan dienen bij de be strijding der malaria de broedplaatsen der mug gen in het water aangetast. Dat is lastig, omdat weliswaar de meeste anopheles-soorten zich ont wikkelen in stilstaand water, doch er ook streambreeders onder zijn en enkele kwaad aardige soorten zelfs in brak water broeden. Vooral het onderhout op de erven wordt gekapt, omdat tusschen tak en blad vaak regenwater blijft staan en dit een broedplaat» biedt; in de te bewegen en gaf hem drie dagen straf voor het feit dat hij zijn medemensch helpt. Onnoodig te zeggen, dat deze straf on der de militairen groote ontevredenheid ge wekt heeft. Mond- en klauwzeer. In de week van 1016 Febr. j.l. zijn in deze provincie 19 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, n.l. in de gemeen- net Bildt 1, Gaasterland 2, Hem. Oldephaert 1, Hennaarderadeel 1, Koliumerland 1, Leeu warden 1, Leeuwarderadeel 2, Menalduma- deel 3, Oostdongeradeel 1, Wonseradeel 3, Wymbritseradeel 3. M e n sc h I i e v e n d h e i d verboden. Men schrijft uit Arnhem aan Het Volk in de Coenourn-kazerne was parade eenige eserve-luitenants zouden worden beëedigd. -r beerscht hier onaer de soldaten veel griep, alc, ik moet het eikennen, zooveei mogelijk bestreden wordt. Nu konden en- Kcle manschappen, die deze ziekte ondet Je leden hadden, het tijdens de parade niet volhuuden. tén hunner viel flauw en een öOidaat die naast hem stond, greep hem na- uuilijk vast, daar hij zich anders zeker oj jen harden grond bezeerd zou hebben, foen Je parade geëindigd was, deelde kapitein moek den soldaat, die zijn kameraad vooi vallen behoed had, mede, dat hij hem zon iceren zich, wanneer bij in de houding stond i Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 '/z en 12*/z uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 21 en 22 Februari 1929: zakmes. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 21 en 22 Februari 1929: roode ceintuur, wed. Talsma, 2e Steenklipstraat 67; pet, D. Hager, Hem- dijk; grijze want en paar gymnastiekschoe nen, G. Dijkstra, Boschgracht 7; schoen, J. van Terwisga, 2e Oosterkade (scheepsb.); bruine heerenhandschoen, L. Wagenmakers, W. de Zwijgerstraat 16; beurs met inhoud, J. Groninger, Ged. Poortezijlen; zakmes, A. Kamstra, BoSchstraat 15; heerenrijwiel, D. Ligthart, 2e Selfhelpstraat 13; pak garen, v. d. Meulen, Hoogend; heerenhorloge, E. Stroop, Kloosterhof 31zilveren broche Nota, Verl. Westersingel; beurs met inhoud, M. Elsinga, Scharnegoutum. Spr. zal nu bij lichtbeelden een aantal ziekten in de tropen voorkomend, behandelen en leidt de hoorders daarom eerst naar de afdeeling van het instituut Pasteur te Bandoeng, waar de pokstol bereid wordt. Ook in de tropen kende men de enting tegen de pokken, welke daar zeer veel voorkomen, al voor 1800, enting van mensch op mensch dan en welke sporadisch werd toege past. In 1852 werd het kringenstelsel ter enting volgens de methode Jenner ingevoerd, welke methode in het Indische leger daar het eerst werd toegepast Een kring omvat 100.000 to 300.000 inlanders en 4 maal per jaar wordt op eenzelfde punt de daartoe opgeroepen bevolking geënt eerst door Europeesche artsen en zonder dwang. Sommige stammen waren volgzaam en lieten zich enten, andere weer niet; bij een controle op Flores en Soemba bleek eens dat tal van inlanders zichzelf brandwonden hadden toegebracht en dachten dat de litteekens daar van die op die van enting geleken tegei aantasting van de pokken behoedden. Dergelijke menschen kregen de ziekte natuurlijk toch en daarmee was ook aan de propaganda voor de enting weer een slag toegebracht, omdat men immers door enting toch niet tegen de ziekte behoed was! Later heeft men de enting aan inlanders op gedragen, die gemakkelijker het vertrouwen der bevolking winnen, doch ook toen zijn fouten begaan, waardoor de inlanders, die toch al zeer achterdochtig tegenover Europeesche methoden staan, wel weer eens werden afgeschrikt. Gewerkt wordt met karbouwenpokstof, die sterker is dan onze koepokstof. Er wordt in Indië zeer vroeg geënt; de hersenaandoening, welke hier wel eens voorkomt en welke hier de verplichte enting deed opschorten, komt daar niet voor. Misschien is dit het gevolg van het zeer vroege enten (kinderen van 3 maanden). De lichtbeelden toonden de bereiding van de stof, de enting der inlandsche bevolking en een grafiek van de gevolgen der enting in het leger toonde, dat daar prachtige resultaten waren bereikt, op de 10.000 soldaten kwamen in het laatste jaar 7 ppkkengevallen voor. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter algemeene kennis, dat de op heden vastgestelde lijst voor het jaar 19291930, aanwijzende de personen, die in deze gemeente bevoegd zullen zijn tot het kiezen van de leden van de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL, de PROVINCIALE STATEN èn den GE MEENTERAAD, van 2 3 Februari tot en met löMaart a.s. ter Secretarie 2e Afd. voor een ieder ter inzage is neer gelegd en, tegen betaling der kosten, in af schrift, en stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het ver zoekschrift kan op ongezegeld papier wor den gesteld. SNEEK, 22 Februari 1929. Hardrijderijen. OUDKERK, Mannen. Ie prijs, f 100 en gouden medaille, J. Slof te Joure; 2e, f60, W. Visser, te Zoutkamp; 3e, f 40, J. Jetten te St. Johannesga; 4e, f20, G. Plantinga te Zwaagwesteinde. H. de Jong te Rauwerd, A. Nauta te Wartena, R. de Leeuw te Hee- renveen, B. v. d. Veen te Warga kregen elk f 5. W. Visser ontvangt nog 2 zilveren me dailles, één voor den snelsten-rit (160 M. in 15 sec.) en één voor het sportieve rijden. GROUW. Vrouwen. Ie prijs, f80, Geesje Woudstra, Doniaga; 2e prijs f40, Janna v. d. Meulen, Grouw; 3e prijs, f 15, Aaltje de Groot, Warga; 4e prijs, f 15, Jitske de Boer, Boornbergum. Dit was de 16e rijderij van dit seizoen te Grouw. De NIEUWE SNEEKER COURANT2 is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar bulten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, (dauw, Sijbrandaburen, Oifingawier, Terzool, Abbega. ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, om hij hiermede eindigde, nadat op het doek Het gevaar bij do oi weer. Het Tweede Kamerlid, de heer Bulten, neeft aan den minister van Waterstaat ge vraagd 1Kan de minister mededeelen, of door de betrokken autoriteiten reeds besprekingen gehouden en maatregelen genomen zijn in oetrekking tot het ijs- en overstroomings- gevaar, dat voor de streken en de bevol king langs onze groote rivieren bij sterk invallenden dooi dreigt? 2. Zoo dit niet het geval is, is de mi nister dan bereid te bevorderen, dat zulks <net bekwamen spoed geschiedt? Uit het antwoord van dep. minister blijkt dat inderdaad reeds maatregelen zijn ge nomen. nementsartsen en inlandsche gouvernements- artsen. Zeer veel hospitalen zijn nu over den archipel gezaaid, gouvernements- en militaire, waarin ook burgers worden opgenomen, esta- tes-hospitalen en die der zending. In Batavia is het Indisch Instituut Pasteur ge sticht, later om militaire redenen naar Ban doeng verplaatst, waar het een reusachtig com plex gebouwen vormt. Alle sera, antistoffen en vaccins voor een bevolking van 50 millioen zie len, worden hier bereid en waar bij 'het warme klimaat deze stoffen spoedig in werkzaamheid achteruitloopen en de verste punten, die moeten worden bediend, 24 dagen van dit centrum lig gen, begrijpt men hoe veel werk hier is te ver richten. gen deze schepen in Indië binnenvallen; men .<an zich ook tegen de ziekte immuniseeren door inspuiting, maar dat is bij een bevolking van 50 millioen Aziaten onmogelijk, de medische dienst voor een wanhopige taak zou staan als de gele koorts in Indië kwam. De schitterendste resultaten bij de bestrijding van tropische ziekten heeft men in Indië onge twijfeld bereikt tegen de Framboesia tropica, door spirochaeten veroorzaakt, en die de lijders oedekt met afschuwelijke zweren en bij hen zeer pijnlijke gewrichten veroorzaakt. Ze ver- oont eenige gelijkenis met syphilis, doch is een ziekte met geheel eigen karakter. Fht bestreed haar in 1911 het eerst in Suriname, Schüffner ongeveer tegelijkertijd in Deli, ze tast in hoofd zaak de inlanders aan. Salversaan-inspuiting is afdoende; vaak is één inspuiting voldoende, een aveede is soms noodig, en voor een derde wijkt ook het hardnekkigste geval. De groote oorlog ertraagde de salversaan-aflevering, zoodat eerst .n 1919 de bestrijding op groote schaal kon ter aand genomen. Eerst werd met de hoofden over- .gd, enkele genezingen werden gedemonstreerd _-n toen werd de gelegenheid geopend zich te oen inspuiten. Schitterend waren de resultaten, elfs dé hardnekkigste gevallen, waarbij de jders, soms geheele gezinnen, met zweren be- Jekt waren, werden genezen. De bevolking was poedig zoo overtuigd van de goede werking ,.'in dit geneesmiddel dat men er toe kon over- gaan haar voor de inspuitingen te laten betalen .ets zeer ongewoons in Indië. De armen wor den nu alleen kosteloos geholpen, verder be- .aalt men naar vermogen; een dosis kost onge veer f 4.20. Dat deze bestrijding geld gekost heeft blijkt •i:t het feit, dat het gouvernement tot Augustus 1921 voor f340.000 salversaan kocht. De buiten gewone belangstelling voor deze geneeswijze geeft de medici gelegenheid op de verzamel plaatsen der patiënten ook andere ziekten te behandelen. Binnen 7 dagen heeft het middel tegen de Framboesia geholpen; 900.000 menschen behandeld, maar ook op dit gebied is er nog veel te doen, daar er nog mil joenen patiënten zijn. Hatta, de Japansche ont dekker van het Salversaan, heeft in Indië echter reeds gelegenheid gehad de prachtige werking van zijn middel te zien, bij welke gelegenheid hem door dankbare patiënten eenige liederen zijn toegezongen. Spr. zou nog bij andere ziekten willen stil- huizen geen gordijnen en veel ventilatie, geen vijvertjes meer op de erven, goede gootafvoer, goede drainage om stagneerend water te voor komen, zijn hulpmiddelen in den strijd tegen deze mug. De vischvijvers bij Batavia, waaruit de Chineezen de stad van visch voorzien, zijn ook broedplaatsen der muggen. Men heeft ge tracht door invoer van een Amerikaansche vis schensoort, die de muggeniarven at, dat te ver helpen, maar een in de vijvers gekweekte visch- soort at die vischjes weer op; dat hielp dus niet. Op sommige sawahs broedt de anopheles ook, op andere niet. Wanneer men een epidemie bestrijden wii moet men, om onnoodig reusachtige onkosten te voorkomen, ook nagaan welke anopheles-soort der in die streek voorkomende soorten de over brenger der infectie is, om zich alleen op de bestrijding daarvan toe te leggen. Want ir. zoo n streek is soms één bepaalde soort, dit elders de ziekte niet overbrengt, de schuldige. Men ziet met welke moeilijkheden de bestrij ders der malaria in Indië te kampen hebben. Vijvers die niet kunnen worden opgeruimd over spuit men wel eens met residu, olie, welkt de oppervlakte afdekt, zoodat de larven geei lucht meer krijgen en sterven. Tot slot vai. het meegedeelde over de malaria toonde spre ker het assaineeringswerk te Siboga, waar ii. 1912 nog 79.3 per mille der bevolking stier, aan malaria. Door goede drainage, en oprui ming van stilstaand water, gevoegd bij andert maatregelen, was die sterfte in 1919 tot 17.1 pro mille gedaald, in de oude stad Batavia, niet geassaineerd, is ze nog 60 pro mille. Een andere, door een mug overgebrachte ziekte, is de gele koorts, die, hoewel het klimaat er voor geschikt is, in Indië gelukkig nog niet voorkomt, ofschoon men met vrees haar komst tegemoet ziet. De ziekte heersch. aan de kust van Guinea, in Ecuador, Panama enz., en heeft meestal de dood tengevolge. De mug, die-een lijder gestoken heeft is 12 dagen infectueus, en na de steek wordt de mensch na 6 dagen ziek, terwijl de zieke 3 dagen in fectueus is. Gorgas heeft Panama gezuiverc door zieken onder klamboes te leggen en de muggenbroedplaatsen te vernietigen. Onze archipel wordt van uit Panama met deze ziekte bedreigd maar het is gelukkig dat een schip ruim 3 weken werk heeft van Panama naar Indië te komen, zoodat, waar onderweg tal van muggen aan boord ook sterven, doordat zij bo ven den Oceaan komen en dan niet meer het schip kunnen bereiken en bovendien het infec- 1 staan, doch de tijd was daarvoor te kort, waar- tueuse stadium van mug en lijder na 3 weken voorbij is, de kans op besmetting gering is. Met nog eenige van Framboesia genezen patiënten vrees zien de Indische medische autoriteiten waren gedemonstreerd, echter een eventueele opvoering van het snel-j verkeer tegemoet, omdat de kans daardoor op invoering van de gele koorts in Indië veel groo- vertolkte den dank der aanwezigen voor de ter zou wordeh. belangwekkende causerie. Jn Panama worden de schepen uitgerookt' en van een certificaat daarvan voorzien mo- o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1