I Handels-en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. I Toch goedkoop... PAR1JSCHE MODEBRIEVEN. I Telkens moest die palingbrij worden ver- ne D1AGONAALTJES. an ige oor nde old !ft or en en ar Zeetochten over ijs. Tai van personen hebben reeds tochten van de Groninger en Friesche kust te voet en per arreslee naar de Waddeneilanden ge maakt. Ook van Urk naar Lemmer en terug zijn al heel wat personen gegaan. Alleen Woensdag hebben 500 personen van uit Enkhuizen per fiets Urk bezocht, enkele gingen per auto. Urkers trokken naar Marken en vandaar naar Amsterdam. Per arreslee van Vollenhove naar Schokland. Uit Schokland wordt gemeld: Woensdag is op Schokland een arreslede met paard bespannen aangekomen, welke over het ijs van Vollenhoven is gereden. De slede behoort toe aan de heeren Soeters en Nijenhuis te Vollenhoven; er waren vijf per sonen meegegaan. Het ijs is volkomen be trouwbaar. Men herinnert zich niet, dat een dergelijke tocht ooit gemaakt is. Het ijs in de rivieren. In de Waal tusschen Leeuwen en Druten is een ijsdam gevormd, die ongeveer 7 M. dik is. De genie is gewaarschuwd. De drukte over den Oude Maas. Uit Dordrecht wordt aan de N. R. Crt. gemeld: Heden is een nieuw gemaakte weg over het ijs van de Oude Maas van Dordrecht naar Zwijndrecht in gebruik genomen. De oude, sinds 11 Februari j.l. gebruikte weg, had door het enorme autoverkeer veel ge leden, wat uit onderstaande blijkt. Van ’s morgens 7 tot ’s avonds 6 uur (de uren waarop de weg voor autoverkeer is opengesteld) trokken Dinsdag en Woens- rivier naar en van Dordrecht, niettegen staande het doorgaande verkeer geheel is gestremd. Ter vergelijking diene dat de veerdienst op de drukke dagen der laatste jaren, n.l. op Tweeden Pinksterdag 1927, resp. 539 en 366 auto’s overzette van ’s morgens 5 tot s nachts 1 uur. Het gemiddelde aantal auto’s dat dage lijks over de Oude Maas trekt, bedraagt ongeveer 700. den verwacht. Of dit gebied ook het overige deel van Europa zal bereiken, staat natuur lijk niet vast. Strenge winters. Als een bijzonder strengen winter vond het Leeuw. Nieuwsblad in de oude kronieken genoteerd den winter van 1608. bij len m? lei- ;en ers se er 32 id >g rk- wel ulp >ud ar; an- dit en t is en- vat or- od- >ral /an len oe- cht nt ch is, Zigeuners doodgevroren. Uit Pascani wordt gemeld, dat 12 zigeu ners, die vlak bij een dorp hun tenten had den opgeslagen, in hun tenten zijn doodge vroren. Door een hevigen sneeuwstorm vond men hen pas den volgenden dag. De koude in Davos. In Davos is het, naar het L. N. uit een particuliere correspondentie blijkt, tegen woordig zoo koud, dat de ramen gesloten moeten blijven, terwijl, wat nog nooit is voorgekomen, de patiënten worden vrijge- Onze lezeressen, die uitvoeriger wenschen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad”. Dit uiterst practische Nederlandsche mo detijdschrift, hetwelk ook een schat van ge gevens biedt voor handwerken in alle gen res is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van „Het Nieuwe Modeblad”. 2 X per maand verschijnende in 16 bladzijden, met telkenmale 2 gratis knip patronenbladen, bedraagt slechts f 0.95 pet kwartaal, franco per post f 1.25. Voor slechts 25 cent een ADVERTENTIE betreffendeHUÜR, KOOP, VERKOOP, PERSONEEL gevraagd, e ens. gemeester van Enkhuizen aan zijn collega te Stavoren. Deze heeren zijn gisterochtend om half zeven vertrokken en om 11 uur 15 te Stavo ren aangekomen. Ondanks zijn 54-jarigen leeftijd vertrok deze kranige ijskoerier ’s middags om drie uur met een brief van den burgemeester van Stavoren aan zijn collega in Enkhuizen. Het antwoord werd gisteravond te Enk huizen bezorgd. L. Ct. De paling en de koude. Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft men de afgeloopen week als een gevolg van de strenge vorst heel wat moeite gehad om de Te Leiden zijn tengevolge van de vorst gasbuizen gesprongen, waardoor verschil lende bewoners in de betreffende wijken mwel zijn geworden, daar het gas via de rioleering in de huizen dringt. Dinsdagavond werd gas geroken in een voning aan den Langewal te Gorredijk, zon der dat men in huis een lek kon ontdekken De directeur der gasfabriek heeft de woning aten ontruimen, wat later een heel verstan- lige maatregel bleek te zijn, daar een Id ling buitenshuis gesprongen was, waardooi het gas van buitenaf de woning binnen drong. steld van avondkuren. Om 6 uur ’s avonds Electriciteitsfabriek IJsselcentrale op gang is de temperatuur dikwijls 25 gr. Celsius, terwijl het ’s nachts soms 38 gr. vriest. Het schuin opzetten van volantjes of strookjes is anders een goede gedachte ge weest. Het maakt de gestalte veel slanker, geeft veel meer een gerekte lijn dan wanneer ze op de gewone wijze zijn aangebracht. Van het diagonaal effect is dezen winter buitengewoon veel gebruik gemaakt. Op alle mogelijke wijzen kan men hierbij z’n fanta- I sie laten spelen. Het allereenvoudigst is wel Kerstdag viel de dooi in, die tot 1 Januari of anders een rechtgestreepte of geribde stof, die men schuins verwerkt. Verder wordt ’t diagonaal-effect bereikt door schui ne plooitjes, volants, door inzetstukken, plissees, stiksels,'door galons, rijtjes kralen of knoopen, door kleuren, enz. Er zijn japon netjes, waarvan geen enkele lijn meer recht te noemen is. De rok loopt schuin af evenals de garneering en de ceintuur, zelfs de hals uitsnijding is aan den eenen kant hooger dan aan den anderen, ’t Staat wel eens een beetje vreemd, een beetje „afgezakt” en het toiletje moet een keurige coupe, de draag ster een slanke gestalte hebben, wil zoo’n diagonaal-gevalletje tot z’n recht komen. BLOUSES. Hoe ouderwetsch doet de nieuwe, de Aller nieuwste blouse. Evenals vroeger is ze van sterk contrasteerende kleur met den rok. En evenals vroeger wordt ze onder den rok ge dragen, met een ceintuur. En waar deze niet aanwezig is, is de rok van boven met veel fantasie afgewerkt, getand of geschulpt, Op onze eerste teekening ziet ge een snoezig, coquet ochtendjasje, zooals men hier veel draagt. Het is samengesteld uit bruin, beige en grijs fluweel en op vlugge wijze met bont gegarneerd. De derde tee kening geeft ’n aardige peignoir van roode molleton, met rood zijden koord afgezet. WILHELMINE. Nieuwe koude in Rusland verwacht. Het meteorologisch instituut te St. Pe tersburg voorspelt een nieuwe periode van strenge kou. In het Noordoosten van Rus land heeft zich een nieuw gebied van hoo- i-- --- gen druk gevormd, dat zich reeds naar het sperden daarna den toegang voor het water. Zuiden en Oosten hee-ft uitgebreid, zoodat d e.^ens moest die palingbrij worden ver- waarschijnlijk weer strenge koude kan wor- I w'jderd en even zoo vaak beliep men de dpn vprwarht Of dit cphipd nnV hpf nupricrp ksns dat t water inmiddels bevroor. Geluk- kig is dit laatste niet gebeurd, anders was bij al de andere misère ook nog die gekomen van het verstoken zijn van licht en kracht. den bereikt, dan melde men dit onverwijld aan het öureau der Gemeentewaterleidingen, opdat herstelling of vernieuwing kan ge schieden. zöoiang de ontdooiing van de leiding niet heert piaats gehad en dus kans bestaat, dat lekkage zal volgen, wanneer de buisinhopa weer vloeibaar wordt, is het noodzakelijk, dat in elk geval 's avonds de stopkraan gesloten staat. Wordt men door lekkage verrast erf zou de stopkraan niet afsluiten, dan drukke men de looden leiding dicht door zachte slagen met een hamer. Wanneer ciosetreservoirs bevroren zijn, bestaat er kans dat déze gescheurd zijn; dag j.l. resp. 717 en 771 auto’s over de tevens kan de afvoer van water nog mei mogelijk zijn, wanneer reeds de aanvoer weer mogeujk is geworden. Het aanvoer- kraantje nabij het reservoir dient dus ge sloten te worden, waardoor ontdooiing daarvan allicht noodig zal zijn, op de wijze als voor de stopkraan aangegeven. Het ontdooien van closet-valleidingen is zoolang het nog sterk vriest vrijwei onmogelijk door de betrekkelijk groote af metingen van de pijp en haar inhoud. Wan neer de ontdooiing intreedt, kan het ont- dooiïngsproces wel worden verhaast door het ingieten van. warm water. Men bedenke, dat de geregelde afvoer van faecaliën niet mogeiijk is, vóórdat de ijsprop radicaal is opgeruimd. Vooral denke men aan de be langen van de benedenbewoners, want zoo- hebben dezen de kans het geheele volume, dat boven wordt afgevoerd, beneden als overstrooming te ontvangen. Indien de closetpot is gebarsten, zal zij bij ontdooiing wellicht ten deele leeg loo- pen, zoodat de z.g. stankafsluiting niet meer functioneert. Hiermee krijgt men den riool- stank in huis. Indien derhalve closetpatten kennelijk bevroren en gebarsten zijn, is her aan te bevelen, onverwijld tot vernieuwing te doen overgaan en de stankafshiiting mét pekelwater te vullen. Men is dan gereed tegen het tijdstip, dat de staande leiding ontdooid raakt en rïoolstank naar boven zou kunnen voeren. Hierboven werd ter sprake gebracht het gebrek aan werkkrachten bij plotseling in vallenden dooi wegens overmaat van werk. Van vele zijden zullen de loodgieters wor den opgevorderd om hulp te komen ver- leenen bij lekkages en om het gebruik er. de verwijdering van water enz. weder mo gelijk te maken. Elke belanghebbende zaï zoo spoedig mogelijk geholpen willen wor den, maar daarvoor is noodzakelijk, dat de werkgelegenheid van nu af aan, nu de temperatuur milder schijnt te worden zooveel mogelijk wordt gegeven. Dringend wordt daarom aanbevolen nu reeds zooveel mogelijk te doen herstellen. Vermeld werden reeds de closetpotten, doch ook leidingen, die kennelijk gescheurd zijn, ijsvorming aan de buitenzijde kunnen bij deze vorst, die belangrijk min der is dan wij doormaakten, reeds hersteld worden. Goed gesloten houden van de stop kraan bij den gevel is dan echter gewenscht. Door het ijs gezakt en verdronken. Gisternamiddag was de ongeveer 6-jari- ge A. Olivier aan het schaatsenrijden op het Franeker ijs, toen hij in een bijt ge raakte en in de diepte verdween. Hoewel ipoedig hulp aanwezig was, is hij, kort nadat hij uit het water was gehaald, over leden. M.a.ar, de d.iagoo.aal-ljefd.e beperkt zi.ch o,jet tot de japonnen. Wé zagen aardige mo- derne taschjes van schuin gestreepte stof,, met een bijpassende sjaal van hetzelfde materiaal. De lijn van onzen hoed volgt den- zelfden stijl. Kleine elegante capes, die op den rug van sommige japonnen gedragen worden, hebben één korte en één lange zijde, waardoor ze schuin afhangen. Zelfs de schoentjes blijven niet gespaard van het diagonaal-effect. Lange smalle gespjes wor den ter versiering schuin op den voel gezet. met punten van borduursel of kraaltjes enz. Maar toch moet ge u niet voorstellen dat deze blouses nu algemeen gedragen worden. Het lijkt er niet naar, zelfs niet in Parijs, dat toch de toonaangeefster der mode is. Heel, heel zelden heb ik een dame ontmoet die reeds de nieuwerwetsche blouse droeg. En in de groote magazijnen verkoopt men nog niet anders dan de bekende, over den rok hangende blouses en casaques. Bijna alle hebben een eenvoudig, recht overhemd- modelletje met een liggend kraagje, af of niet van een strikje of jabot voorzien. Bij een iets meer gekleede blouse is dikwijls de onderrand, om in den stijl van den tijd te blijven, schuin afgewerkt. EnkhuizenStavoren v.v. De heeren E. Berghuis, Dekker en Edelen bos uit Enkhuizen zijn Woensdagavond om 8 uur na een 22 K.M. langen tocht behouden over het zeeijs te Stavoren aangekomen, al dus meldt de L. Ct. Oipstreeks 11 uur was men uit Enkhuizen vertrokken met een ijs- vlet op een slede. De ijsvlet moest echter worden achtergelaten, omdat deze te veel oponthoud veroorzaakte. Onderweg werden hooge ijsbergen aangetroffen. Donderdagochtend gingen de onderne mende reizigers den terugweg weer aan vaarden en zou de achtergebleven ijsvlet weer worden opgezocht. Gisterochtend om kwart voor zevenen zijn S. Mulder, H. Albertsma, W. van Dijk, Wijbrands, S. de Boer en H. de Boer te Sta voren op het ijs gestapt en om halftwaalf behouden in Enkhuizen aangekomen. Uit Andijk zijn gisteren zes personen per rijwiel te Stavoren aangekomen. Deze zijn om 8 uur 45 vertrokken en om 11 uur te Stavoren aangekomen. Meerderen denken er over om dezen on- gewonen overtocht te doen. Ook is een viertal personen uit Stavoren om pl. m. 10 uur per rijwiel vertrokken en in Enkhuizen om ongeveer 12 uur gearri veerd. De heer L. Nijman uit Enkhuizen, met zijn beide zoons Abraham en Piet, hebben Don- Een hoofdbuis in een watertoren gesprongen. Uit Alphen aan den Rijn wordt gemeld: Woensdagnacht is hier een hoofdbuis in den watertoren door de vorst gesprongen, waardoor het reservoir leegliep en aan den iangV'de afvoe/ nièï'vonêdig''is verzekerd, wet van den toren een ware overstrooming - - - - veroorzaakte. Door een geul kon men hei vater naar den Rijn afvoeren. Het bedri mdervindt geen stagnatie, daar men over nog een watertoren beschikt. Doodgevroren. Tusschen Lommel (België) en Budel (N.Br.) zijn twee meisjes van 17 en 19 jaar op hun rijwielen door de koude bevangen en neergevallen. Beide zijn doodgevroren. houden van derdjnge.n- errz. woeden 1 derdag een brief overgeferacht van den bur- past, door afsluitingen zooveel mogeiijk van de buitenlucht van de plaatsen waar lei-1 dingen liggen, gebroken en gebarsten rui ten doen nersteiien, verwarming van die ruimten, ook door het open houden van deuren naar deze ruimten en 's nachts van de deuren van kamers, waar' gestookt wordt; zoodat het thans vooral gaat om de hopeiooze gevallen, waarin de lage tem peratuur de baas is. Om eventueele lekkage te voorkomen, is in de allereerste plaats noodig, dat de stop kraan nabij den voorgevel goed functio neert. Het is mogelijk, dat daarin ijs aan wezig is, waardoor het op- en neerdraaien van de kiep wordt belet. Men onthoude zich ervan de kruk met geweld te willen draaien, slechts kan hiermee een breuk worden ver oorzaakt, waardoor de kraan geheel on bruikbaar wordt. De vervanging daarvan vordert tijd, die in dit geval bijzonder kost baar is. Atdoend middel is de kraan aan de onderzijde b.v. met een theelicht te ver warmen, waarna spoedig ontdooiing zal worden verkregen. Mocht eok hiermede een gemaKkelijk draaien van de kruk met wor- te houden. Niet direct was hiervan de vorst de schuld, doch wel indirect. De oorzaak was, dat zich op de plaats waar de fabriek het benoodigde water voor de machines be trekt uit het Almelosche kanaal zich een groote hoeveelheid paling verzamelde voor I de filtreerkorf. Door de groote zuiging wer- i den de palingén aan stukken gezogen en ver- Liiüwaidin, 22 Febr. 1929. Eiereamarkt pl.na. 8600Q kilo’» kipeierea «aagevoerd 7 tot 10| ct p. itak. Eeadeierea >00 K.G. 7| tot 8| ct. per itak. 22 Febr. 1929 142 Stierea f 100 tot f400. Oiiea t 4 f 827 Vetta koeiea f 210 tot f 865 '25 melke- ea kalvekoeiea f 160 tot f 870. 812 piakea f80 tot f 165, 22 vette kalverte i 45 tot f 105, 000 Grukalverea f tot 688 auohterea kalverea f 5 tot f 10 ■368 v'tte schapee f 26 tot f46, 20 weide- ea e kaïohapea f 18 tot f 8'4, 000 lammerea f tot f958 vette varkeel f 58 tot f 150 74 m»gere varken f 28 tot 58, 149 kleine egea f 9 tot f 15, vette b ggt f - tot f 18 bokrea ea geitea f kt f—-. 29 paarden f tot f Te lamea 8732 ituki vee. Vette koeien per K.G. 70—92 V >tte Var» keei per K.G. 66—74 ct. Zonten p. kg. 70. OVERZICHT. Melke- en kalve- en vette koeien ileepead. Stieren pryihoudeid. Pinken ieti minder, vette kalveren flauw. Nuchteren kalveren ileoht, varkeel en wolvee flauwer. HET LOT VAN Z. EX. MINISTER KAN IN HANDEN. Bij de propaganda-avond voor de Joodsche Invalide wordt getracht aan Minister Kan, die daarbij een rede hield, een lot te verkoopen. 1 mogelijke wijzen kan men hierbij z’n fanta- Het begon te vriezen op 19 December. Met een diagonaal geweven stofje te gebruiken. K— aanhield. Daarna weer felle vorst tot het laatst dier maand, toen het weer eenige dagen dooiweer was. Hierna begön het weer zóó sterk te vriezen, dat zelfs de zee sterk ijs gaf. Met paard en slede werden onderschei dene tochten naar Ameland gemaakt. Een compagnie soldaten manoeuvreerde voor de haven van Harlingen op het ijs. Door storm en sneeuwval was Jièt ijs, wel 37 dui men dik, begin Maart al weer verdwenen. Als strenge winters worden voorts met meer of minder belangrijke bijzonderheden genoemd die van 1621, 1624, 1658, 1662 (weinig ijs, maar zeer onstuimig en on gedurig), 1676 (deze winter duurde tot April), 1669/’7O, 1709, 1716, 1728/’29, 1740. Deze laatste begon al in October ’39 en duurde tot April. Enkel in de provincie Groningen stierven 15000 koeien van koude en gebrek, want alle voedsel raakte op. Voorts worden nog met strenge winters genoemd de jaren 1763, 1767, 1784, 1799, 1823, 1829/’3O, 1838, 1845 (112 dagen winter)!, 1870, 1890/’91, 1897, terwijl ook die van 1919 behoorlijk meetellen kan, zoo als velen zich ongetwijfeld nog herinneren. De meeste jaren daar tusschen in zul len de winters dus van geen beteekenis of zeer wispelturig zijn geweest. Als win ters van buitengewone zachtheid staan aan- geteekend die van 1172, 1289, 1421, 1538, 1572, 1585, 1607, 1659 (toen men haast niet eens een kachel noodig had!), 1722, 1807, 1920, 1921. f I- I I- c e id LI JS ar n. ar te ide toS ide 00 Ho ter )S- lig :r- ng ie- in !W of li Ie it i- X s-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3