Officieel orgaan der gemeente bneek GRIEP AKlEI’s ABDIJSIROOP I annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Dit No. bestaat uil 2 bladen „Voor de Borst 'I UI -c u y-gé J S gx No. 42 Eerste blad Woenflda* Februari 45e Jaargang s jk a°o in D-m Q.CM ■I ■II tabletten bij Griep en Influenza Uitgave KIEZEBR1NK Co. MIJN HARDT’S u s s o p 8 a g -s s s tl 1.8 g>° i g ox Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting 5 .2 -5 8 i NIEUWE SNEEKER COURANT j Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per posPf 3.60 De SNEEKER COURANT is een o 00 O' Blauwhuis, in enkele jaren waar SanapE met 1 <N r- ro Een pijnlijke keel, een kuchje! Past op, in eens hebt GIJ het. Verlies geen tijd, maar neem dadelijk de krachtig ingrijpende Akker’s Abdijsiroop, samen gesteld uit kruidenextracten met bijzondere genees krachtige werking. Doodt de ziektekiemen, verwijdert de slijm, stilt merkwaardig snel de hoest, zuivert de ademhalingsorganen en versterkt de borst. Bevat geen verdoovende of schadelijke bestanddeelen en heeft géén nadeeligen invloed op de estlust of de maag! Dit Is het geheim van de snelle werking bij griep, influenza en keelaandoeningen van de vanouds bekende Csl O' o S CM CM 03 T=S 03 G3 03 03 03 CO OO só in 't' sO r-i O' CM O' O'" CM CM ia CM o in 00 CM O E 3^ s 03 03 "t=J C3 03 ca OO co 03 03 J=3 S3 T=3 s fs co oo m CM CM oo CM v© CT X CM CM CO in m 2 CM «J I u ex cm □i a CM CM o. een ander gemeentebestuur noemt een bedrag van f330.per jaar en weer een ander nog geen f300.zoodat wij meenen een bedrag van f 300.per jaar als basis te mogen aan nemen. Uit een der ontvangen brieven citeeren wij: „De kosten van het blusschen van een brand zijn te stellen voor benzine, olie, arbeidsloon enz. op ongeveer f 15.per uur overdag en f 18.per uur des nachts”. Ter vergelijking van de blusschingskosten met een hand- en met een autobrandspuit wer den ons de volgende gegevens verstrekt: Brand boerderij met autospuit f 27.50, hand spuit f350. Brand winkel met autospuit f 50.handspuit f 460.—. Deze inlichtingen hebben ons bevestigd in de meening, dat ook om finantieele redenen de auto- boven de handbrandspuiten te verkiezen zijn. Aanvankelijk was ons voornemen U te advi- seeren twee auto-brandspuiten aan te koopen. Eén daarvan zouden wij willen plaatsen in Ou- dega en één in Sneek. Dan meenden wij een ideale organisatie te hebben voorbereid. o>T2 O o I 1 ra cm - ia oo cm°9 M3 oo E* S-O-g -S Wanneer echter in Oudega een auto-brand- spuit wordt gestationneerd, zal daarvoor huis vesting moeten worden gezocht. Nu is onlangs een bijgebouw der zuivelfabriek aldaar afge brand. In verband hiermede hebben wij ons tot de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken te Sneek gewend met het verzoek, ons te willen mededeelen of zij bereid is bij den herbouw tevens ruimte te reserveeren voor een auto-brandspuit, tegen een overeen te komen vergoeding. Zij is daartoe be reid, maar vraagt een jaarlijksche huur van f 200.Dit bedrag komt ons, gezien het daar mede te dienen belang, te hoog voor. De auto spuit te Oudega hadden wij oorspronkelijk be stemd voor Oudega, Gaastmeer, Westhem, Blauwhuis, Abbega en Wolsum. In Oudega zeil is echter een goede handbrandspuit aanwezig, evenals geleden nog een nieuw brandspuithuisje is ge bouwd. Bovendien meenen wij, dat het ge- wenscht is, mede in verband met de hooge aan- schaffingskosten, eerst eens een proef te nemen met de aanschaffing van één auto-brandspuit Daarvoor komt ons Sneek, als het .meest cen trale punt, het geschiktst voor. Wij hebben ons daarom met Burgemeester en Wethouders van Sneek in verbinding gesteld om te komen tot dt gezamenlijke exploitatie van een auto-brand spuit. Met onze ambtgenooten kwamen wij be reids reeds omtrent de volgende punten tot overeenstemming: „De kosten van aanschaffing der spuit komen voor rekening van Wymbritseradeel. Sneek zorgt voor huisvesting der spuit en neemt de kosten van onderhoud der garage vooi hare rekening. De vaste kosten wegens belooning e. d., voor zoover die zullen uitgaan boven die der huidige .organisatie in Sneek, zullen gezamenlijk worden betaald, ieder de helft. De kosten van bediening bij brand komen voor rekening der gemeente, welke voor de blus- sching heeft zorg te dragen. De onderhoudskosten der spuit met toebe- hooren kosten van verzekering inbegrepen komen voor rekening van heide gemeenten, ieder voor de helft. De belooning zal, na met Wymbritseradeel verkregen overeenstemming, door Sneek worden vastgesteld. Het personeel der spuit wordt door Sneek be noemd. Zoo mogelijk zal er door Wymbritseradeel een regeling worden getroffen met het Hoofdbestuur van den Rijkstelefoondienst teneinde te bevor deren, dat ook des nachts het politiebureau te Sneek vanuit de omliggende dorpen in Wym britseradeel te bereiken is. Een bericht, dat er in Wymbritseradeel brand is uitgebroken, zal worden behandeld alsof ei brand in Sneek zou zijn. De brandschel enz. IA Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechium, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in belde bladen opgenotnen. De NIEUWE SNEEKER COURANT* Is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en r‘‘ o -r-J- --- - Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien buis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, VERGADERING van den RAAD der gemeente W T M8R I ISE AOE.LL, op ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929, ’s voorm. 10 uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt 1. Notulen der vergadering van 31 Januari 1929. (De Commissie bestaat uit de heeren Nijdani, Rengers en Rijpma.) Op voorstel der commissie onveranderd goed gekeurd. Punt 11. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Resolutie van Gedeputeerde Staten dd. 6 Februari 1929, no. 53, 2e Afd. F, houdende goed keuring der raadsbesluiten van 31 Januari 1929 lot wijziging der gemeentebegrootingen voor 1928 en 1929; b. idem d.d. 13 Februari 1929, nos. 12 en 13 tot goedkeuring der raadsbesluiten d.d. 31 Ja nuari 1929 tot het beleggen van gelden en tot overname der reed te Vvoudsend; De stukken a. en b. worden voor kennisgeving aangenomen. c. idem d.d. 615 Februari 1929, no. 117, le afd. B, houdende niet goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 13 December 1928 tot wijziging der Instructie voor den Keuringsveearts (ver laging jaarwedde). Bij dit stuk vraagt de heer Bootsma of de jaarwedde nu weer de oude wordt. De Voorz.: Ja. Uit de door den Secretaris voorgelezen resolutie blijkt dat de teiugbrenging van dit sa laris van f2000 tot f 1500 met goedgekeuro wordt omdat volgens het oordeel van Ged. St. de particuliere praktijk buiten beschouwing dient gelaten, de werkzaamheden niet genngei zijn dan die van den hulpkeurmeester, daar de veearts totaal 1466 keuringen verrichtte, waarbij bacteriologisch onderzoek noodig was, terwijl een veel uitgebreider keuring noodig was dan bij de 2000 keuringen door den hulpkeurmeestei verricht; bovendien heeft de veearts het geheele administratieve beheer te voeren. De veearts legt 9000 K.M. met zn’ auto af, wat f 900 kost, terwij. hij f400 vergoeding krijgt, zoodat nog f500 vai. het salaris af gaat voor vervoerkosten en ’t netto salaris slechts f 1500 is; andere gemeenten vai gelijken omvang geven ook f 2000, waarom deze verlaging niet wordt goedgekeurd. De heer Rengers: Eén argument van den raad is niet genoemd, nl. dat zooals spr. zelf van oordeel was het salaris eerst op f 1500 gebrach zou worden om het later tot f 2000 te verhoo- gen. Spr. voelt er niet voor iemand direct op een maximum te brengen, dan vervalt de prik kel, dit argument woog bij spr. nog al zwaar. De adviseur van Ged. St., de heer Tenhaeff heeft uitsluitend op cijfers geoordeeld, maar er komt ook een psychologisch argument in het geding. Spr. stelt voor Ged. St. te berichten, dal het salaris kan gebracht op f 1500 met 2 2-jaar- lijksche verhoogingen van f 250 tot f 2000. De heer Van Gooi heeft juist om het argu ment dat iemand die pas begint direct niet he. volle salaris behoeft te hebben, voor de verla ging gestemd. De Voorz. vreest dat de wijziging der in structie, zooals de heer Rengers die wil, door Gêd. St. ook niet goedgekeurd zal worden. De heer Bootsma is tegen de verlaging, daar de gemeente gaat profiteeren van de par ticuliere praktijk van het hoofd van den dienst en zal dus stemmen tegen het voorstel-Rengers. Het voorstel-Rengers tot wijziging der instruc tie in de bovenbedoelde zin wordt met 87 st. aangenomen. Tegen de leden Schilstra, Ab- ma, Bootsma, Nijdam, Gerbrandy, Cnossen en v. d. Leij; voor de leden Gaastra, v. Gooi, v. d. Wer', Rengers, Rijpma, Landman, Jellema en Atsma. d. mededeeling van den heer G. M. van Ren nes te Heeg, dat hij zijne benoeming tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het 1 ager Onderwijs aanneemt. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangeno men. e. Verzoek van het Nederlandsche Onderwij zersgenootschap (afdeeling Wymbritseradeel) om „omzetting” van assistenten in kweekelin- gen. B. en W. merken op, dat deze aangelegen- voor het eerste uur f0.75 en voor elk volgend uur f0.50 per persoon uit te betalen, in af wachting van de beslissing van burgemeester en wethouders. Te Heeg en Woudsend genieten de bode f 2.50, de machinist f 30.en de machinist oppasser f45.per jaar als vaste belooning. Bij de handbrandspuiten genieten de bode en oppasser respectievelijk f6.en f 17.50 per jaar. Per jaar moet minstens twee maal geoefend worden. Alle manschappen ontvangen f 0.75 per exercitie. Aan de hand van vorenstaande gegevens valt reeds na te gaan, dat deze organisatie niet goed koop is. Navolgend staatje de kolommen 2 en 5 hebben op het vorenstaande betrekking toont dit duidelijk aan. Zelfs met deze organisatie is, ondanks het be langrijk aantal spuiten, niet voldoende in de be hoefte aan brandbluschmiddelen voorzien. Scharnegoutum b.v. is zoo goed als van elk bluschmiddel verstoken, terwijl ook andere plaats, wij wijzen op Oosthem, Folsgare Tirns en Gaastmeer met een handbrandspuit eerst geruimen tijd, nadat de brand is uitge broken, zullen'zijn bereikt. Wij achten ons ontslagen van den plicht aan te toonen, dat de handbrandspuiten feitelijk uit den tijd zijn. In vele gemeenten werden zij af geschaft en ook door Uwen Raad is indertijd besloten in Heeg en Woudsend een motor- brandspuit te stationneeren. Hierdoor hebt U zich reeds in een bepaalde richting bewogen. Wij zouden die thans verder willen inslaan. Voor een uitgestrekte plattelandsgemeente als de onze is als allereerste eisch voor een goede brandweerorganisatie te stellen, dat de spuiten spoedig ter plaatse kunnen zijn. Aan deze eisch zou eenigszins worden vol daan, door in elk dorp een goede handbrand spuit te plaatsen. Dit achten wij echter niet uitvoerb’aar. In elk dorp zou men niet eens het noodige personeel kunnen aanstellen. Het in werkingstellen van een handbrandspuit op de plaats van den brand zou bovendien nog veel tijd vorderen. Hier komt nog bij, dat een hand brandspuit voor een groote brand geen vol doende capaciteit kan ontwikkelen. III V Lei vooral op d« naam Sanapirio daar de te tablcttcs wettig beachermd li|o t»Q*a aatnaak en vervalichlng Pr Lie 2S. 40 ea 75 CL Om al deze redenen meenen wij, dat de handbrandspuiten langzamerhand dienen te worden afgeschaft en moeten worden vervan gen door auto-motorbrandspuiten, die een veel grootere capaciteit hebben dan de handbrand spuiten en waarmede men, ook al is de brand enkele kilometers van de garage verwijderd, spoedig ter plaatse kan zijn, terwijl de blus schingskosten geringer zullen zijn dan gebruikmaking van een handbrandspuit. Wij hebben ons omtrent de kosten aan de bediening e.d. van een autobrandspuit verbon den, gewend om inlichtingen tot enkele ge meentebesturen, welke een autobrandspuit ex- ploiteeren. Volgens opgaaf van een der gemeentebesturen bedragen de exploitatiekosten van een auto brandspuit f>350.f400.per jaar, terwijl wordt in werking gesteld. Indien in beide gemeenten gelijktijdig een brand woedt, zal de autospuit zich begeven naar den brand in Wymbritseradeel”. Wij vestigen er Uwe aandacht op, dat de Raad van Sneek een en ander nog moet goed keuren en dat, waar het hier een gemeenschap pelijke regeling betreft, ook Gedeputeerde Sta ten daarin moeten worden gekend. De kosten van aanschaffing van een auto brandspuit met uitrusting van het personeel ra men wij op f5500. Wordt te Sneek een auto-brandspuit geplaatst, dan kunnen de handbrandspuiten te IJsbrech- tum en Oppenhuizen worden verwijderd en kun nen de overeenkomsten met de kerkvoogdijen te Jutrijp, Gauw en Nijland worden opgezegd. Het brandspuithuisje te IJsbrechtum kan dan worden ingericht tot garage voor den chef- monteur van het G. E. B., die in IJsbrechtum woont en voor wien het ongeriefelijk is, dat hij zijn auto in Sneek moet stallen, tegen een ver goeding van f78.per jaar. Reeds geruimen tijd zoeken wij naar een ge schikte bergplaats voor de teersproeimachine Deze zou bij opheffing der spuit te Oppenhuizen in het brandspuithuisje aldaar kunnen worden ondergebracht. De opheffing der spuiten te IJsbrechtum en Oppenhuizen geeft aan oefenings- en vergader- kosten, aanschaffing en onderhoud brandblusch middelen en onderhoud van brandspuithuisjes een jaarlijksche besparing, welke wij respectie velijk ramen op f250.f 100.en f80.in totaal dus f 430.Opzegging der contracten met de kerkvoogdijen geeft daarenboven aan vaste kosten een bezuiniging van f 150.per jaar. totaal dus f 580.Bij brand wordt boven dien op de blusschingskosten bespaard. Wordt met Sneek een gemeenschappelijke re geling aangegaan in bovenaangeduiden geest, dan ramen wij aan vaste exploitatiekosten jaar lijks f 200.voor onze gemeente. Hier komt dan nog bij de rente en afschrijving. Wanneer f 5500.wordt geleend tegen 5 per jaar, af te lossen in 10 jaar, dan kunnen deze kosten worden gesteld op gemiddeld f700.per jaar. Totaal dus f900.per jaar. Verschil f320. per jaar. Daarvoor heeft men dan ook een betere voorziening in de dorpen Folsgare, Oosthem, Nijland, IJsbrechtum, Tjalhuizum, Gauw, Goën- ga, Offingawier, Oppenhuizen, Jutrijp, Hommerts en Scharnegoutum, dat op dit moment al heel stiefmoederlijk is behandeld. Nijhuizum ligt in een uithoek der gemeente. Zelf kunnen wij daar niet in de behoefte aan brandbluschmiddelen voorzien. Al is daar geen bebouwde kom aanwezig, toch heeft het ge meentebestuur ook in dezen voor Nijhuizum zijn verantwoordelijkheid te kennen. Wij hebben ons daarom tot Burgemeester en Wethouders van Workum gewend met het verzoek ons te willen mededeelen of, mocht er in Nijhuizum onver hoopt eens brand uitbreken, dan op hulp hunner brandweer mag worden gerekend. Wij hebben op ons verzoek nog geen antwoord ontvangen. Nauw met deze reorganisatie hangt samen de beslissing op het verzoek van A. Kooistra te Heeg om het door de gemeente overgenomen consistoriegebouw aldaar met de daarachter staande woning en bijbehoorend erf te mogen koopen. Kooistra biedt de som van f900.en verklaart zich bereid de muur aan de straat op eigen kosten 1 ’/2 Meter Zuidwaarts te plaatsen. Hierdoor wordt de verkeersverbetering, waarop wij bij de ruiling der voormalige openbare school tegen dit consistoriegebouw reeds wezen, en welke toen mogelijk is gemaakt, verkregen. Ook al wordt er later in Oudega een auto- motorspuit gestationneerd, dan nog zou het con- sistoriegebouwtje niet voor brandspuithuisje be hoeven te worden gebruikt. De bergplaats, waar in de motorspuit te Heeg thans is onderge bracht, zal aan reparatiekosten wel een f 500. i f600.vragen, maar verbouw van het con sistoriegebouw tot brandspuithuisje eischt een nog grooter offer. Voor andere doeleinden, waar de gemeente belang bij heeft, achten wij het gebouw niet geschikt. Wij denken hierbij aan een arrestan tenlokaal. Daarvoor is het «gelet op de nieuwe eischen te ver van de woning van den ge meenteveldwachter verwijderd. Wij meenen dap ook, dat verkoop in het be lang der gemeente is, terwijl wij niet verwach ten, bij openbare verkoop een hoogere prijs zal worden bedongen. Tenslotte stellen wij U, een en ander resumee- rend, voor: 1. voorloopig de brandweer aldus te reorga- niseeren, dat er is: a. een motorspuit te Woudsend, voor de dor pen Woudsend, IJpecolsga, Indijk en Smalle- brugge; b. een motorspuit te Heeg, voor Heeg en Gaastmeer; c. een handbrandspuit te Oudega, voor Oude ga, Idzega, Sandfirden en Abbega; d. een handbrandspuit te Blauwhuis, voor Blauwhuis, Westhem en Wolsum; e. een automotorspuit te Sneek, voor Nijland, Folsgare, Oosthem, IJsbrechtum, Tjalhuizum. Tirns, Scharnegoutum, Loënga, Goënga, Gauw, 8 B (Q X heid hunne aandacht heeft en stellen voor het stuk in hunne handen te stellen om advies. De Voorz. zegt dat te elfder ure echter een stuk is ingekomen waarin het bestuur der Chr. School te Woudsend zich niet bereid verklaard haar wettelijke rechten prijs te geven. Nu moet de regeling mislukken; de kwestie is dus van de baan. f. Adres van de vereeniging „Dorpsbelangen” te Sijbrandaburen om verbetering van het Speer- sterpad aan den westkant van het Speersterzet. Dit stuk is in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. g. Dankbetuiging van J. Hoogeboom en C. de Jong, brugwachters resp. te Üsingahuizen en Woudsend voor de toegekende salarisverhoo- ging- Aangenomen voor notificatie. h. Verzoek van Santema om een radio-distri- butie te mogen exploiteeren te Oppenhuizen, Scharnegoutum, Oosthem en Gauw. Ter afdoening aan B. en W. Punt 111. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot en verband houdende met de reorganisatie der Brandweer (o. a. be slissing adres A. Kooistra te Heeg). B. en W. adviseeren: Reeds meerdere malen is in Uwe vergade ringen de wenschelijkheid geuit van reorgani satie der brandweer. Wij achten het, wanneer wij thans daarover met concrete voorstellen tot U komen, van be lang eerst na te gaan hoe de huidige organisa tie is. Op dit oogenblik zijn de volgende brand bluschmiddelen aanwezig: een motorspuit te Woudsend, verzorgend de dorpen Woudsend, IJpecolsga, Indijk en Smalle- brugge; een motorspuit te Heeg, voor Heeg en Gaast meer; een handbrandspuit te Oudega, voor Oudega. Idzega en Sandfirden; een handbrandspuit te Blauwhuis, voor Blauwhuis, Westhem, Abbega en Wolsum; een handbrandspuit te IJsbrechtum, voor IJs brechtum, Oosthem, Folsgare, Tjalhuizum en Tirns; een handbrandspuit te Oppenhuizen, voor Op penhuizen en Uitwellingerga; met de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Jutrijp is een overeenkomst aangegaan inzake de voorziening in brandbluschmiddelen te Jutrijp en Hommerts. In Jutrijp is een handbrandspuit aanwezig; de kosten van brandblussching wor den vergoed en bovendien f25.per brand; met de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te 'Jijland is een overeenkomst aangegaan inzake de voorziening in brandbluschmiddelen vooi -Jijland. Te Nijland is een handbrandspuit ge- tationneerd; jaarlijks wordt f75.vergoeding 'egeven, terwijl bij brand de kosten van bedie- ling der spuit worden vergoed;' met de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te jauw is een overeenkomst aangegaan inzake de rrandblussching in Gauw, Goënga en Offinga- vier. Te Gauw is een handbrandspuit aanwezig; aarlijks wordt f 75.vergoeding gegeven, ter- vijl bij brand de kosten van bediening der spuit vorden vergoed; in Scharnegoutum heeft de kerkvoogdij der Jed. Herv. Kerk aldaar een onvoldoende hand- irandspuit. Met haar is geen overeenkomst ge- roffen; zij verzocht op andere wijze in de be hoefte te voorzien. Het beheer der gemeentelijke brandspuiten net de daarbij behoorende brandbluschmiddelen s, onder toezicht van Burgemeester en Wet houders, aan een College van Brandmeesters opgedragen. Elk College van Brandmeesters bestaat uit ten opperbrandmeester, een eersten- en ee- tweeden brandmeester, terwijl elk college, met afzondering van dat te Heeg en Woudsend, vordt bijgestaan door twee of drie comman deurs. Voor de bediening van de motor-brandspuit te Teeg en Woudsend worden door het College zan Brandmeesters aangesteld: 2 machinisten, van wie één tevens oppasser; 2 pijpleiders; 5 spuitgasten, van wie één tevens bode. Voor de bediening der handbrandspuiten wor den door de Brandmeesters aangesteld: 1 bode, tevens bijl- en gereedschapdrager; 1 oppasser, tevens bijl- en gereedschapdrager; 2 lantaarndragers; 2 of 3 pijpleiders; 4 slangleiders; 3 piekeniers en 24 pompers. De opperbrandmeesters genieten ieder f 15. de brandmeesters ieder f 10.honorarium per :aar en de commandeurs f 1.50 vergoeding voor elke exercitie. Voor diensten bij brand ontvangen de brand meesters het volgende honorarium: de opperbrandmeester ten minste 2V2 maal; de brandmeesters ten minste 2 maal het uurloon van de spuitgasten of pompers. De commandeurs ontvangen alsdan 1 >/2 maal het loon van een pomper. Brandmeesters hebben het recht bij brand

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1