Officieel orgaan der gemeente Sneek I Dl! No. bestaat uit 4 bladen. Nieuwstijdingen. I Uit onze Raadzaal I 45e Jaargang Eerste blad No. 45 Kit ter dn* JVIanrt 1999 Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten Tr. per^post f 3.60. De SNEEKER COURANT rs een Tannhauser. NATIONALE BANKVEREENIGIN6 OROOTZAND 32 SMEEK De NIEUWE SNEEKER COURANT3 is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Ijsbrechtum, Wolsutn, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Controle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting No. VII 07.353(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Wymbritseradeel betreffende den aankoop en het gebruik van een autobrandspuit. eenigingen zich op het standpunt stellen, dat restitutie van het bedrag van f 1000.achterwege behoort te blij ven, omdat de beschikbaarstelling daarvan indertijd het karakter had van het verleenen van een subsidie, en omdat in geen enkel stuk over de terugbetaling wordt gerept. Wij zijn daarentegen van meening, dat hier niet van het toekennen van een subsidie kan worden gesproken, immers wanneer een subsidie, dus een bijdrage a fonds perdu, was verleend, dan zou uit den aard der zaak van rentebetaling geen sprake zijn. De rentevergoeding wordt echter juist uitdrukkelijk in het raadsbesluit gevorderd. Voorzooveel de terugbetaling van het bedrag van f 1000.betreft, moeten wij toegeven, dat deze niet is geregeld. Zoolang de restitutie echtel niet heeft plaats gehad, blijft onzes inziens de verplichting der vereeni- gingen tot rentebetaling doorloopen. Wij hebben naar een oplossing van het probleem ge zocht en hebben gemeend die in het volgende te vinden. Vooropstellende, dat beide partijen dus èn de ge meente èn de vereenigingen het door hen ingenomen standpunt niet met overtuigende argumenten kunnen sta ven, hebben wij dat, waarop wij ons zelf plaatsten, nog eens aan een critische beschouwing onderworpen. Wij hebben ohs daarbij de Vraag gesteld, of,-afgezien van de rechtmatigheid van een eisch tot terugbetaling van het bedrag van f 1000.—, een zoodanige eisch in het licht der omstandigheden, onder welke het bedrag indertijd is toegekend, wel kon worden gehandhaafd. Bezien wij de zaak van: dezen kant, dan moeten wij terugtasten op de motieven, op grond waarvan de beschikbaarstelling van het geld heeft plaats gevonden. Het amendement-De Wolf werd slechts korten tijd nadat de plannen tot den aanleg rechtstreeksch door de ge meente van een sportterrein aan de Kerkhofslaan schip breuk hadden geleden, ingediend. De te groote financiëele offers, die bedoelde aanleg van de gemeente zou hebben gevorderd, waren van de niet-uitvoering der ontworpen plannen oorzaak. Het amendement-De Wolf bood de gele genheid om op een veel goedkoopere wijze eenigermate het belang van de sport te dienen. Die gelegenheid werd door U benut. Aangeziën de ‘gelden onder deze omstandigheden ter beschikking zijn gesteld, meenen wij het te moeten be twijfelen, of het wel strookt met de bedoeling, waaronder het bedrag van f 1000.werd gevoteerd, om de eisch tot terugbetaling daarvan tot op de spits te drijven. Wij hebben gemeend U te moeten voorstellen van dien eisch af te zien. Uit de huurontheffing, mag vöor de gemeente echter geen nadeel wegens lagere pachtopbrengst voortvloeien. Aan gezien de veehouder Coers het land voor een jaarlijksch bedrag van f 50.minder heeft gehuurd dan de vereeni gingen aan de gemeente betaalden, zijn wij van meening, dat de gemeente de voorwaarde moet stellen, dat over de drie huurjaren, waarover de vereenigingen ontheffing van pacht vragen, door hen de lagere huuropbrengst moet wor den vergoed. Een minderheid van ons college kan zich met het voren staande niet vereenigen. Zij is van oordeel, dat de beide, desbetreffende vereenigingen gehouden zijn tot terug betaling van het meerbesproken bedrag van f 1000.dan wel tot het blijven betalen van een rente over dit bedrag, berekend naar 5 per jaar en kan dan ook niet met de vorenaangeduide oplossing van het geschil instemmen. Wij geven U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 12 Februari 1929, no. X 07.351.32(18); BESLUIT: I. Medewerking te verleenen aan het ontbinden, te reke nen met ingang van 15 November 1928, van de met de voetbalvereenigingen „Lycurgus-Sparta-Combinatie” en „Sneek” aangegane huurovereenkomst, waarbij door die vereenigingen voor het tijdvak van 15 November 1926 af tot 15 November 1931 voor een jaarlijksche huursom van f 500.— van de gemeente is gepacht het tot speelterrein ingerichte perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 577, gelegen aan de Kerkhofslaan, zulks onder voorwaarde, dat de genoemde vereenigingen zich verbinden om gedurende elk der drie huurjaren, waar over de ontheffing van de huur wordt verleend, een zoo danig bedrag aan de gemeente te betalen, dat dit tèzamen met de jaarlijksche huuropbrengst van het onderwerpelijke perceel weiland een som van f 500.vormt. II. Het bij raadsbesluit van 12 December 1921, no. 13, aan de voetbalvereenigingen „Lycurgus-Sparta-Combina tie” en „Sneek” beschikbaar gestelde bedrag van f 1000. voor het als speelterrein inrichten van het sub I bedoêlde perceel weiland niet terug te vorderen. III. Voor het geval overeenstemming betreffende de onder I bedoelde ontbinding der huurovereenkomst tot stand komt, goedkeuring te verleenen aan de plaats gehad hebbende toewijzing in huur bij openbare verpachting aan Pieter Coers, veehouder, te Sneek, van het sub I bedoelde perceel weiland gedurende het tijdvak van 15 November 1928 af tot 1 Januari 1934, welk tijdvak voor de betaling der huur op vijf jaren wordt gesteld, voor een huursom van f 450.per jaar. Aldus enz. 1 het wezen der liefde opgeeft en Wolfram von Eschenbach en Walter von der Vogel weide de reine kuische liefde bezingen, prijst Tannhauser, z’n belofte aan Venus getrouw, de zinnelijke hartstocht, die volgens de an deren de echte liefde niet voedt, doch doodt. In het vuur van zijn zang onthult hij het geheim van zijn verblijf, de ridders willen hem dooden, doch het is Elisabeth die hen daarin verhindert; het is immers slechts haar geluk dat vernietigd is en biddend steunt zij Tannhauser in zijn plan naar Uitgave KIEZEBfUNK Co. SNEEK, 5 Februari 1929. Aan den Gemeenteraad. De gemeente-architect ontving blijkens zijn hierbij over gelegd schrijven op een daartoe door hem gedane aanvraag van een 5-tal firma’s een prijsopgaaf voor de levering van een stoomketel-, en warmwaterinstallatie voor het te stichten openbaar slachthuis. Het laagst is ingeschreven door de Machinefabriek W. Hubert Co. alhier voor de som van f4124.—. Waar deze aanbieding voordeelig mag worden genoemd en de inschrijfster gunstig bekend staat, meenen wij, even als de gemeente-architect en de deskundige Ir. D. J. Mink, die ons ten opzichte van de inrichting van het slachthuis adviseert, dat de levering aan de genoemde laagste in schrijfster moet worden opgedragen. Wij stellen U dan ook voor, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 5 Februari 1929, no. 1.773.12(4); BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten tot onderhandsche aanbesteding van de levering van een stoomketel- en warmwaterinstallatie voor het te stichten openbaar slachthuis aan de Machinefabriek W. Hubert Co. te Sneek voor de som van f4.124.—, over eenkomstig het desbetreffend bestek met teekening, opge maakt door den deskundige Ir. D. J. Mink. Aldus enz. B. en W. nebben den raad o. a de volgende voorstellen aangeboden: No. 1.773.12(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van de levering van een stoomketel- en warmwater installatie voor het te stichten openbaar slachthuis aan de Machinefabriek W. Hubert <S Co. te Sneek. No. X 07.351.32(18). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om medewerking te verleenen aan het ont binden van de met de voetbalvereenigingen „Lycurgus-Sparta-Combinatie” en „Sneek” aangegane huurovereenkomst, waarbij door die vereenigingen van de gemeente is ge pacht het tot speelterrein ingerichte perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 577, gelegen aan de Kerkhofs laan, en om goedkeuring te verleenen aan de plaats gehad hebbende toewijzing in huur van dat perceel bij openbare verpachting aan Pieter Coers. SNEEK, 19 Februari 1929. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Wymbritseradeel hebben bij hun pogingen, om te komen tot reorganisatie van de brandweer in die gemeente de vraag overwogen, of het geen aanbeveling verdiende,, om in de behoefte aan brandbluschmiddelen voor de dorpen Jutrijp, Hommerts, Goënga, Gauw, Offingawier, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Ijsbrechtum, Folsgare, Tirns, Scharnegoutum en Nijland vanuit Sneek te voorzien. Voor dit doel wordt aanschaffing noodig geacht van een autospuit, die tevens dienst zou kunnen doen voor het blusschen van branden in Sneek. Wij hebben aan Burgemeester en Wethouders van Wym britseradeel op hun desbetreffend schrijven geantwoord, dat wij in beginsel niet ongenegen waren mede te werken tot het verkrijgen van een gemeenschappelijke regeling in dezen. Aan deze beginseluitspraak knoopten wij de mede- deeling vast, dat onze gemeente reeds over 2 motorbrand- spuiten beschikt, terwijl in vrijwel alle deelen der gemeente in geval van brand gebruik gemaakt kan worden van het water uit de gemeentewaterleiding, zoodat niet in die mate de behoefte aan het aanschaffen van een autobrandspuit wordt gevoeld, als dat in de gemeente Wymbritseradeel het geval is. De nieuw aan te schaffen auto-brandspuit beschouwen wij dan ook meer als reserve van het in deze gemeente aanwezige brandbluschmateriaal als hoedanig zij voor ons waarde zou hebben. Verder gepleegd overleg heeft geleid tot het houden van een bespreking met onze ambtgenooten van Wymbritsera deel. Bij deze bespreking werd getracht den weg te effenen voor het verkrijgen van een gemeenschappelijke regeling op den basis van een 10-tal door onze ambtgenooten in hun brief van 11 Februari 1929, no. 125, aangegeven punten, welke wij onderstaand laten volgen: „1. De kosten van aanschaffing der spuit komen voor rekening van Wymbritseradeel. 2. Sneek zorgt voor huisvesting der spuit en neemt de kosten van onderhoud der garage voor hare rekening. 3. De vaste kosten wegens belooning e. d„ voor zoover die zullen uitgaan boven die der huidige organisatie in Sneek, zullen gezamenlijk worden betaald, ieder de helft. 4. De kosten van bediening bij brand komen voor reke ning der gemeente welke-voor de blussching heeft zorg te dragen. 5. De onderhoudskosten der spuit met toebehooren ko men voor rekening van beide gemeenten, ieder voor de helft. 6. De belooning zal, na met Wymbritseradeel verkregen overeenstemming, door Sneek worden vastgesteld. 7. Het personeel der spuit wordt door Sneek benoemd. 8. Zoo mogelijk zal er door ons een regeling worden getroffen met het Hoofdbestuur van den Rijkstelefoon- dienst teneinde te bevorderen dat ook des nachts het poli tiebureau te Sneek vanuit de omliggende dorpen in Wym britseradeel te bereiken is. 9. Een bericht, dat er in Wymbritseradeel brand is uit gebroken, zal worden behandeld alsof er brand in Sneek zou zijn. De brandschel enz. wordt in werking gesteld. 10. Indien in beide gemeenten gelijktijdig een brand woedt, zal de autospuit zich begeven naar den brand in Wymbritseradeel.” De vaste kosten, onder punt 3 genoemd, zullen naar de schatting van het college van brandmeesters ongeveer f530.bedragen, terwijl met de kosten van huisvesting der autospuit te Sneek naar het oordeel van dat college een bedrag van f 225.a f 250.— gemoeid zal zijn, onge acht de uitgaven voor het aanbrengen van electrisch licht in en het aansluiten op de gemeentewaterleiding van de bergplaats van het nieuwe brandbluschmiddel. Waar door overbrenging naar andere brandspuithuisjes van het aan wezige materieel gemakkeiijk ruimte voor de nieuwe auto spuit verkregen kan worden, behoeven overigens geen kosten gemaakt te worden. De capaciteit der aan te schaffen spuit zal 800 a 1000 liter per minuut bedragen. Het resultaat van de gehouden bespreking is geweest, dat wij onze goedkeuring hebben kunnen hechten aan het in het leven roepen van een gemeenschappelijke regeling op de door Wymbritseradeel aangegeven grondslagen. Wij hebben de overtuiging, dat Uw college gaarne zijn instemming zal betuigen met de voorloopige met Wym britseradeel bereikte overeenstemming. De uitbreiding van het brandbluschmateriaal, waarop bij het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1929 door de 2e Sectie werd aangedrongen, (zie de vraag bij volgno. 239 in bijlage 105 tot het raadSverslag 1928 en het in bijlage 106 op die vraag gegeven antwoord) kan thans op weinig bezwarende wijze worden verkregen. Onder overlegging van verschillende op deze aangele genheid betrekking hebbende stukken geven wij U in over weging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 19 Februari 1929, no. VII 07.353(2); BESLUIT: 1. met de gemeente Wymbritseradeel een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan betreffende den aankoop en het gebruik van een autospuit op den basis, aangegeven in de punten 1 tot en met 10, voorkomende in het schrijven van Burgemeester en Wethouders van Wymbritseradeel van 11 Februari 1929, no. 125; 11. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het vaststellen van de redactie der aan te gane gemeenschap- i pelijke regeling, tot het in overleg met hun ambtgenooten van Wymbritseradeel vragen van de ingevolge het be paalde in artikel 121 der Gemeentewet ten aanzien van deze regeling vereischte machtiging en goedkeuring van de Gedeputeerde Staten en tot het verrichten van al dat gene, wat ter ‘uitvoering van de meergenoemde regeling noodzakelijk is. Effecten Coupons Alle Assuranties SNEEK, 12 Februari 1929. Aan den Gemeenteraad. Ingevolge het raadsbesluit van 11 October 1926, no. 7, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 20 October 1926, no. 9, 2de afdeeling, is het tot speelterrein ingerichte perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 577, gelegen aan de Kerkhofslaan, gedurende het tijdvak van 15 November 1926 af tot 15 November 1931 voor een huurprijs van f 500.per jaar verpacht aan de voetbalvereenigingen „Lycurgus-Sparta-Combinatie en „Sneek”. De huursters verzoeken in het hierbij gevoegde schrijven om met ingang van 15 November 1928 van de huur van het genoemde perceel te mogen worden ontheven, zulks met het oog op de omstandigheid, dat door den aanleg van het sportterrein aan den Leeuwarderweg de behoefte aan het voetbalveld aan de Kerkhofslaan is komen te vervallen. Bij ons bestaat tegen de inwilliging van het verzoek, behoudens een enkel voorbehoud, waarop wij hierna terug komen geen bezwaar. Dat U ten deze ons gevoelen deelt is reeds gebleken in Uw vergadering van 10 December i.L, toen U ons bij de behandeling van punt 15 machtigde het onderwerpelijke perceel sportterrein, behoudens Uw nadere uitdrukkelijke goedkeuring, toe te voegen aan de iijst van landerijen, welke in het openbaar zouden worden verhuurd. Bij de gehouden publieke verhuring is dit sportterrein voor een tijdvak van vijf jaren in huur toe gewezen aan Pieter Coers, veehouder, alhier, voor een pachtsom van f90.per pondemaat en per jaar of in totaal voor f 450.per jaar. Deze toewijzing behoeft nog Uw goedkeuring. Het door ons gemaakte voorbehoud bij de medewerking aan de ontbinding van de met de voetbalvereenigingen aangegane huurovereenkomst raakt de volgende aange legenheid. Bij de verhuring van het sportterrein voor de eerste maal aan de bedoelde vereenigingen (raadsbesluit van 12 December 1921, no. 13) werd ons desbetreffend voorstel door het raadslid F. de Wolf in dien zin ge amendeerd, dat aan die vereenigingen een som van f 1000.beschikbaar zou worden gesteld voor het als speelterrein inrichten van het te verhuren perceel, tegen betaling van een rente van 5 per jaar. Met dit amende ment heeft U zich vereenigd. De beschikbaarstelling van dit bedrag en de terug betaling daarvan zijn niet contractueel vastgelegd. Thans, nu de beëindiging van de huurovereenkomst aan de orde is, is tusschen de huursters en ons verschil van meening ontstaan over de vraag, of het bedrag van f 1000.— aan de gemeente moet worden terugbetaalcL Uit de overgelegde correspondentie blijkt, dat de ver- Voor het Instituut v. Arbeidersontwikke ling gaf de heer Alt gisteravond in de Har monie een overzicht van Wagners opera „Tannhauser” met muzikale illustratie en bij lichtbeelden. Het onderwerp dezer opera is ontleend aan een sage, welke de levens van de nicht van den op den Wartburg in de 13e eeuw resideerenden landgraaf Her mann v. Thuringen, Elisabeth van Hongarije - door de R.-K. kerk tot Heilige verheven en dat van den ridder-troubadour Tannhauser, die in werkelijkheid 150 jaar later leefde, heeft samengeweven. De sage zelf houdt zich bezig met de nabij de Wart burg gelegen Venusberg,’Tiaar welks spe lonken Venus en haar bacchanten mannen zouden trachten te lokken, die in zinnelijk genot hun onsterfelijke ziel te gronde richt ten. Een verhaal al weer gegrond op de waarheid dat hier eenmaal waarschijnlijk lichtekooien leefden, die tot zich lokten de ridders der sterke bezetting van de Wart burg. Toen de eerste chr. missionarissen in Duitschland kwamen moeten zij in di minnespel de Venuscultus gezien hebben, waartegen in Rome het jonge Christendom zoo zwaar had te strijden, en die, toen de betrekkingen tusschen Venusberg en Wart burg bleven bestaan, de mannen die voor de verleiding bezweken, met de banvloek bedreigd hebben. De 30-jarige Wagner grondde op deze sage zijn opera Tannhau ser, waarmee Lij voor het eerst een nieuwe richting insloeg, en stellig even groot dramaturg als componist als hij was met de tot dien tijd gevolgde compositie-rege- len brak door de arias te bekorten terwille van een logisch verloop van handeling en zang. Door dit optreden werd Wagner, die om zijn revolutionnaire gezindheid toch a veel verzet wekte, nog meer verguisd, h: moest zijn vaderland verlaten, om eerst op 55-jarigen leeftijd met zijn Meistersinger de erkenning te verwerven, welke hij ver diende en verdient. De eerste acte van Tannhauser voert ons dan naar de Wartburg aan het einde van een zangersfeest, dat ridder Tannhauser te leurgesteld verlaat, omdat niet hij doch Wolfram von Eschenbach in wien Tann hauser terecht zijn medeminnaar vermoedt uit handen van Elisabeth de zangers- prijs verwierf. In moedelooze stemming ver laat hij de Wartburg en valt ten offer aan de verlokkingen van Venus, die hem mee voert in de Venusberg. Een jaar blijft hi: bij haar, en tenslotte walgend van dit leven, wil hij terug in de wereld, ondanks de smeekingen van Venus, die hem werkelijk liefheeft. Troostend belooft hij haar steeds zijn'liederen te zullen wijden, doch als zi' hem wil terughouden roept hij Maria aan en ontsnapt aan de Venusberg. Hij wil naar Rome om den Paus vergiffe nis van zijn zonden te smeeken, doch ont- moet het gezelschap van de Wartburg, er als de edele Wolfram von Eschenbach hem onthult dat Elisabeth met smart zijn terug komst verbeidt, trekt hij met hen naar ck Wartburg, waar hij Elisabeth met zijn lief desverklaring zielsgelukkig maakt; hij ver zwijgt echter voor allen waar hij een jar doorbracht. Als dan echter op het zangersfeest, door den landgraaf ter eere van den terugge keerde gegeven, de graaf tot onderwerp Aldus enz. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1