NIEUWE SNEEKER COURANT I Gemengde Voeders C 1.5. N firn H. WESTtRHOF Imjfrs Puichiiljis PUSCI-AÜTIttLEII LIEFTINCK’5 1 I i 'n SIANDAflO-SIBABEHEN VERVEN SERVA TJERKSTRA'S Wl ST O O MEN Oerde bfad I I Dames Nikkerbollen en Zoenkopjes Firma TROMP» W WIRING - Sitnrel 4 - TEL. 41? Ontvangen nieuwe dessins ■vn fcqe pipe kin ik net fordrage; it swiet- rokige krud is net sa gau yn reek forflein, of ik stopje myn pipe op e nij mei Lieftinck’s Tabak. Opticien D. F. J. HOFSTEDE - JaotjeS| Nierkwalen maken spoedig oud! INGEZONDEN MEDEDELINGEN. ft Nc. 45 Zaterdag 9 Maart 1929. FINANTIEELE MEDEDEELINGEN. mihiwsTIJDIN*** I Koeienmeel: Varkensmeel: Kalvermeel: Kippenvoer: PUNTEN VAN BEHANDELING. KZOXiO^ 1 1 - SNEEK Ongelukken. Dinsdagnacht is te IJtnuiden binnenge komen de stoomtreiler Gelria 1JM. IV. Een matroos van dat schip, de 38-jarige J. van uyn, uit Katwijk, is Dinsdagmiddag half- vijf over boord gevallen en verdronken. De vermoedelijke oorzaak is gladheid van het dek. De man verdween onmiddellijk in de diepte. Painlevé, de minister van oorlog, zelde in zijn antwoord, dat men een verschrikke lijk offensief van de koude heeft moeten doorstaan, waardoor alle ziekten ten zeerste werden verergerd. Er is reeds een onder zoek aan den gang, waarvan de minister Dinsdag de resultaten zal bekend maken. Barthe zeide nog in zijn antwoord op deze mededeeling, dat het hem speet te moeten vaststellen, dat er eerst talrijke sterf gevallen zijn noodig geweest om de militaire overheid uit haar inertie wakker te schudden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) GROOTZAND 18 - Telefoon 332 Hebt U reeds een proef ge nomen met onze Ze zijn eenig, nietwaar Het zit ’m niet in den naam of het model, maar in den «parten smaak. Gauw even een paar van ieder laten halen. Ze zijn geëtaleerd. Waarom gaan zooveel en zoo geregeld Omdat ze nooit afwijken in kwaliteit en fijn zijn voor het geld Engros TROMP, Sneek. in groote verscheidenheid bij Men beschouwe een carbolineumbespul- ting op dit oogeblik dus niet als een over bodige werkzaamheid, maar als even nood zakelijk voor het verkrijgen van gezonde boomen en een goede vruchtenoogst als in andere jaren. De ondergang van de Italia. De commissie van onderzoek inzake den noodlottigen afloop van de Noordpool-ex peditie van Nobile heeft haar verslag bij den minister-president ingediend. Zij komt tot de eenparige conclusie, dat het verlies van het luchtschip Italia veroorzaakt is door een verkeerde manoeuvre en door de wijze van samenstelling van de bemanning en de haar verstrekte opdrachten, waarvan de commandant de verantwoordelijkheid draagt. Inzake de redding van generaal Nobile kwam de commissie tot de conclusie, dat zijn houding (zich het eerst te laten redden) ongerechtvaardigd was en alleen verklaarbaar uit een lichamelijke en geestelijke inzinking. Het gedrag van de kapitein-luitenants ter zee Mariano en Zappi verdient lof. Inzake de reddingspogingen is de com missie van oordeel, dat al het mogelijke is gedaan voor het opsporen, het bijstaan en het redden van de schipbreukelingen. Het reddingswerk, dat met bewonderenswaardig élan van Italiaansche zijde en met doeltref fende hulp van andere nationaliteiten vol bracht is, vormt een schitterend voorbeeld van menschelijke eendracht, welke haar hoogtepunt bereikt heeft in den kruistocht van de Krassin en in de ridderlijke en edel moedige zelfopoffering van Amundsen. RIJWIELEN DE BESTE Vergelijk kwaliteit en afwerking met die v n andere bekende merk rijwielen, die f 10.a f 15.duurder zijn. Uw keuze is dan niet moeilijk. VRAAGT STALEN ZIET ETALAGE VERGADERING van den RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 11 MAART 1929, des avonds 7'4 uur. Bespuit uw boomen met een carbolineum-oplosslng. Hei hoofd van den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen schrijft aan de N. R. Crt. Vele land- en tuinbouwers zullen waar schijnlijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht- en andere hoo rnen gedood zal hebben, en in verband uermede zullen zij geneigd zijn, een be spuiting carbolineumoplossing, die het ge bruikelijke bestrijdingsmiddel tegen vele in- ecten is, dit jaar achterwege te laten. Te ge makkelijker zullen zij dit doen, doordat de angdurige vorstoeriode een achterstand in ie werkzaamheden heeft veroorzaakt, die •r toe kan leiden, dat men een minder noodzakelijk geacht werk geheel achterwege iaat. Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruchten- en boomkweekers en tuinbezitters medrdeelen, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht en andere boomen net carbolineum geenszins overbodig heeft gemaakt, omdat insecten en insecteneieren eer goed tegen lage temperaturen bestand ijn, en het dus zeer onwaarschijnlijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. N. V. Algemeene Friesche Hypotheekbank LeeuwardenAmsterdam. in de op 6 Maart gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders dezer Bank werden de Balans en de Winst- en Ver liesrekening over het 29ste boekjaar goedge keurd, het dividend over 1928 vastgesteld op "22 (v. j. 21 en werden de heeren N. T. Al- barda te ’s Gravenhage en Mr. J. H. Beucker Andreae te Leeuwarden als commissaris herbe noemd. Aan het verslag over 1928 wordt het volgende ontleend: De in het afgeloopen jaar behaalde resultaten zijn alleszins bevredigend geweest. Het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven nam toe met f 1.391.100.De bruto-plaatsing bedroeg f2.996.100.Uitgeloot en a pari aflosbaar ge steld werd f 1.335.900.van de uitstaancfe pandbrieven, terwijl voor f269.100.werd in gekocht. Op 31 December 1928 was voor een totaal bedrag van f 17.829.750.aan pandbrie ven in omloop. In hypotheken werd in het afgeloopen jaar uitgezet voor een totaal bedrag van f5.701.255 verdeeld over 169 leeningen, terwijl in totaal werd afgelost f3.688.032. Op 31 December 1928 was belegd over 807 leeningen een totaal be drag van f 18.795.529. De renten en periodieke aflossingen kwamen wederom zeer vlot binnen. Er hadden vijf executies plaats, bij geen waar van eenig verlies werd geleden. De bank bezit geen enkel ingekocht onderpand, noch heeft zij belang bij vroeger ingekochte, doch later weer verkochte onderpanden. De marge tusschen de gemiddelde hypotheek rente en de gemiddelde pandbriefrente bedroeg aan het einde van het boekjaar 0.793 Het saldo der winst- en verliesrekening be draagt f 178.838 (v. j. f 176.408), waarvan aan de statuaire reserve wordt toegevoegd f 23.203 en aan de extra reserve f21.000. De gezamen lijke reserves bedragen dan f774.706.(v. j. f684.476.—). Aan aandeelhouders wordt tegen intrekking van dividendbewijs nummer 31 een dividend van 22 uitgekeerd en aan houders van op- richtersbewijzen f47.50 per oprichtersbewijs no. 25. onderhoud enz. In Nederland alleen heeft het Leger des Heils ongeveer 150 afdeelingen en inrichtin gen, waaronder een aantal Tehuizen voor mannen, vrouwen en kinderen, voor ontsla gen gevangenen, afdeelingen voor goedkoop voedsel en nachtlogies, nachtasylen, achter- buurtposten enz. Wij moeten ook noemen het werk der Reclasseering en Middernachtwerk. In Ned. Indië maakte het Leger op ver zoek van Generaal van Heutz een aanvang met het werk onder de melaatschen, en thans heeft het in onze Oost 4 groote ko lonies met 2000 leprozen, menschen wier ziekte ongeneeselijk is. Voor al dit werk heeft het Leger des Heils behoefte aan finantieelen steun en zal ook hier in de Noordelijke Provinciën in de maand Maart de Zelfverloochenings- Aanvrage gehouden worden. Alle leden van het leger, welke meewer ken aan de Aanvrage, doen dit werk ge heel belangeloos en uit liefde en het ge beurt zelfs dat menschen, welke bv. nacht arbeid verrichten des daags meehelpen met de Aanvrage. Een gedeelte van de opbrengst zal ook voor de Zendingsarbeid van het Leger des Heils worden besteed en ten zeerste wordt deze aanvrage bij een ieder aanbevolen. Stafkapitein Van Loo, Divisie-Officier van het Leger des Heils der Noordelijke Pro vinciën zal belangstellenden gaarne inlich tingen verschaffen omtrent den arbeid van het Leger des Heils. AdresPoelestraat 12a Groningen. Onze prima DOUBLÉ BRILMONTUREN munten uit door een steeds blijvende hoogfijne goudglans Onze BRILLEOLAZEN zijn onberispelijk Vraagt in Uw brillen de beroemde ZEISS PUNKTAL GLAZEN j. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der wo- ningbouwvereeniging „W.e.e.g.t.h.” over 1928 met verlies- en winstrekening over 1928 en balans per 31 Decembei 1928. (1.778.532.1(12)). Punt III. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van 2 onderwijzers aan school 1 en een onderwijzer en een onderwijzeres aan school 4. (Bijlage 26; dossierno. 208). Punt IV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende een plan tot wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1929. (Bijlage 23; dossierno. VI 07.352.1(1)). Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gewijzigde vaststelling van de gemeente-begrooting voor 1929. (Bijlage 24; dossierno. X 07.352.11(15)). Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding van de levering van een stoomketel- en warmwaterinstallatie voor het te stichten openbaar slachthuis aan de Machinefabriek W. Hubert en Co. te Sneek. (Bijlage 25; dossierno. 1.773.12(4)). Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbe woonbaar verklaarde woningen Korte Pijpsteeg 7, rechts voor en Wijnkanstraat 10. (Bijlage 27; dossierno. 1.778. 522(4)). Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Werkliedenreglement. (Bijlage 28; dossierno. X 08.17(1)). Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om medewerking te verleenen aan het ontbinden van de met de voetbalvereenigingen „Lycurgus-Sparta-Comblncrtle" en Christelijk-Historische Unie. Het dagelijksch bestuur der C. H. Unie deelt in de Ned. mede, dat, als resultaat der samenstelling van de stemcijfers, verkregen in de vergaderingen der zeven groeps-ver- eenigingen, op Zaterdag 2 Maart 1.1., de candidatenlijst der Unie thans luidt als volgt: 1. mr. dr, j. Schokking, 2. jhr. mr. D. J. de Geer, 3. J. Bakker, 4. J. R. Snoeck Henkemans, 5. J. Weitkamp, 6. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, 7. J. M. Krijger Jr., 8. dr. H. J. Lovink, 9. H. W. Tilanus, 10. mej. mr. C. F. Katz, 11. dr C. W. T. baron van, Boetzelaer van Dubbeldam, 12. jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, 13. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, 14. ds. J. Langman, 15. mr. J. A. de Visser, 16. J. ter Haar Jr., 17. P. J. Nahuisen, 18. mr. dr. N. G. Veldhoen, 19. T. Krol, 20. dr. J. van Bruggen. In de tegenwoordige Tweede Kamer heb ben zitting 11 c.-h. Dr. Th. de Visser heeft zich niet meer verkiesbaar gesteld. Ds. J. Langman is no. 14 geworden. Onder de eerste 11 no.s zijn opgenomen de tegen woordige ministers jhr. De Geer en prof. Slotemaker de Bruine. En minister Bee laerts van Blokland werd no. 12. Leger des Heils. Sedert ruim veertig jaren houdt het Leger des Heils, de Stichting, door wijlen generaal William Booth in het leven geroepen, jaar lijks een Week van Gebed en Zelfver loochening. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat voor dezen ultgebreiden, en veelomvattenden ar beid vaak groote en dure gebouwen noo dig zijn en met dankbaarheid maken wij er melding van, dat zulke geaouwen meer malen voor een bepaald doel als schenking worden aangeboden, of door het publiek een aanmerkelijk bedrag voor een nieuwe Inrichting werd gegeven. De ontbrekende som werd dan verkregen door het opneraen van een leening of (en) een hypotheek. Zoo goed als alle gebouwen van het Leger des Heils zijn dan ook met een zware hypotheek belast. Zonder eenig onderscheid, wat betreft hun Godsdienstige gezindheid, worden ver pleegden in de Leger des Heils Inrichtingen opgenomen. Naarmate er meer Inrichtin gen komen, naar die mate stijgen ook tel kens weer de terugkeerende uitgaven voor „Sneek" aangegane huurovereenkomst, waarbij door die vereenigingen van de gemeente is gepacht het tot speel terrein inger1 e perceel weiland, kadastraal bekend gemeente S. <c, Sectie A, no. 577, gelegen aan de Kerk hof slaan en om goedkeuring te verleenen aan de plaats gehad hebbende toewijzing in huur van dat perceel bij openbare verpachting aan Pieter Coers. (Bijlage 29; dos sierno. X 07.351.32(18/13)). Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Wymbritseradeel betreffende den aankoop en het gebruik van een autobrandspuit. (Bijlage 30; dossier no. VII 07.353(2)). Punt XI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en oegrootingen betreffende een plan tot af- en overschrijving op de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor .1928. (Bijlage 31; dossierno. VI 07.352.1(1)). Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van perceelen bouwterrein bij de Almastraat aan de geprojecteerde nieuwe veemarkt. (Bijlage 32; dossierno. X 07.351.12(79)). Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche aanbesteding ten behoeve van het te stichten openbaar slachthuis: a. van de levering van de volledige slachttechnische installatie aan de N. V. Noord-Nederlandsche Machine fabriek te Winschoten; b. van de levering van de volledige koudwaterinstallatie aan de N. V. Machinefabriek „Industria" te Sneek. (Bij- lage 33; dossierno. 1.773.12(4)). De dertig dooden te Trier. De dood van de dertig soldaten van het Fransche garnizoen te Trier heeft Dinsdag in de Kamer het onderwerp van interpel laties uitgemaakt. De interpellanten waren de Kamerleden Barthe (socialist) en Fraisseix (communist). Barthe heeft er aan herinnerd, dat er van het garnizoen te Trier in een maand dertig man zijn gestorven, maar onder de officieren en onderofficieren is niemand gestorven. De verantwoordelijkheid van de plaatselijke militaire overheid is ernstig aangetast. Fr waren te Trier tal van jonge soldaten uit de Zuidelijke departemen ten, menschen dus, die aan een zachter klimaat waren gewend, maar er is niets ge daan om deze militairen tegen de ont beringen der koude te beschermen. Pas toen er reeds dertien sterfgevallen waren voo-gekomen zijn er maatregelen genomen om eenige verzachting in de strengheid van den dienst te brengen er werden warme dranken verstrekt en er werd meer brand stof verstrekt. Tot op dat oogenblik was het verblijf in de dienstlokalen verschrikke lijk geweest. Er waren honderden zieken. Ten slotte drong de interpellant aan op een gestreng onderzoek en op gestrenge be straffing van de schuldigen. MANJFACTUREN-MAGAZIJNEN SN EEK LEEUWARDEN g| Overal verkrijgbaar Coöp. Veevoederfabriek „Bolsward Sneek” Punt I. Notulen van de vergadering van 4 Februari 1929. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adressen van Mej. C. E. Baehrens, leerares aan het Gymnasium, houdende verzoek om het aan haar verleende ziekteverlof te verlengen tot en met 27 Maart 1929. (208). b. Adres van dr. G. A. Wumkes, leeraar aan het Gym nasium, houdende verzoek om ziekteverlof tot en met 27 Maart 1929. (208). Voorgesteld wordt tevens^ om, voor het geval de onder a en b genoemde leeraren na de Paaschvacantie verder verlof noodig zouden blijken te hebben, Burgemeester en Wethouders te machtigen dit verlof te verleenen en in de waarneming der lessen te voorzien. c. Verslag omtrent den toestand van het Gymnasium over 1928. (1.851.33.02.98(1)). d. Verslag van de Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs over 19718. (1.851.3.02.98(1)). e. Verslag van den toes,tand van het lager onderwijs over 1928. (1.851.2.02.98(1)). f. Verslag van den schoolarts over 1928. (1.851.09.1(1)). g. Verslag van den keuriiogsdienst voor vee en vleesch over 1928. (1.779(1)). h. Verslag van de Zuïd-,Friesche Tuinbouwvereeniging over 1928. (1.754.2(3)). I. Verslag van de in 192 8 aan dc openbare lagere scho len gehouden schoolvergaderingen, p.851.202.91 A(l)). I I en tot volle tevredenheid van onze klanten Stoomververij J. L. BAKKER Grootzand 43 Sneek BE» .'//Zu SKBkai wjurenttKwaserri»*»»» -»uw»»ramMiiwMMMMWWi 0) IB L 0 0 alles HSB rr-■T~nr''-rrn;Trr iiiit'"-nrmwrrrrri»i>» imi ii—1ii«iimi——n miiT—wnw w» -.hS* >„KRUI5EbR0l DER5TR. 26-28 VOORSTREEK 25^ Z/^ Wij bereiden uit prima grondstoffen met de nieuwste mengmachines diverse, weten schappelijk samengestelde voeders, ais „Mixed” „Superior” A. voor Biggen B. voor Zouters C. voorMestvaikens D. voor laatste mest- periode „Primus” „Extra” Gemengd Graan Ochtendvoer Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rug pijn, duizeligheid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren, het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urine-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kun nen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis blaasontsteking, ischias, spit, vermagering, zenuwach tigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster’s Rugpijn, Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en ver sterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket - let hier vooral op) bij apotheken en drogisten h f 1.75 per flacon. 30

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9