der gemeente Sneek Officieel orgaan Opening Voorjaars-Seizm 1929 MERIEL. f 3 tot de Paaschdagen (t|m 30 Maart a.s.) een speciale [XPOSITIE-AANBIEOING doen. P. S. BAKKER - Leeuwarden I III annex SNEEKER Dit No. bestaat uil 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Fa. JOB. TROMP, Sneek? DE MODE COURANT (72e Jaargang) r MEDIRIAMDSCHE HlfOIHEHlOE opgericht te Veendam ibw (waarin opgnnomen da Kerste Neder- landache Bypotheekbriefbank te *s (iravenfaaga) GELDEN BESCHIKBAAR voor eerste hypotheek op billijke voorwaarden. 45 8 Jaargang Beclamekolom. No. 47 Eerste blad uitgave kiezebrink Co. Zaterdag fl<» 4Vs °|o PandbriB»Bn i SSVa’l» I I I De SNEEKER COURANT is een de fabriek uit wraak in brand stak. In het ,1 i HOOFDSTUK XXIII. 29. man vroeg mij af, of Vanfrey het prettig zou vin den als hij wist wie hem zoo liefderijk ver zorgde. Zoo reden wij van Merriton weg. vond. Een bevredigend einde levert echter de terugkeer van de tweede vrouw, die zich met Hammers en Betsy verzoent, en een beter mensch blijkt te zijn geworden. 4* 4 4 4 4 4 4 4 4 Q 4 O 4 4 4 ■44 I I MSB BHHSBHHEflMBHRSHOHHHHflMBBEQ Dames! Is het nu een REEP of een BON BON? Beide! Want een reep is het door het model, doch een bonbon door de gemakkelijkheid van ’t model en door de verschillende smaken. Gevraagd daarom VIJF Bens- dorps Reepjes voor een dubbeltje. Ze zijn overheerlijk OPPENHUIZEN, 13 Maart. Alhier vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank onder voorzit terschap van den heer P. Jotiwsma. Aan spaargelden was ontvangen f69.681.33 en uitgegeven f 37.345.50. Saldo spaargelden aan het einde van het jaar f181.411.22. Aan voor schotten was verstrekt f 19.700 en afgelost HEEG, 15 Maart. In de herberg van Boer- sma alhier werd Woensdagmorgen jl. de jaarvergadering gehouden van de Coöpe- is veel omvattend en openbaart zich op verschillende wijzen. Bij ons leert U haar kennen van de meest populaire zijde en in haar fijnste vormen. Zeer aparte en toch eenvoudig-chique modellen. Schitterende kleurencombinaties en toch rustig van teekening. Veel variatie in afwerking en toch alles even zuiver en doel treffend uitgevoerd. De tijd tusschen de scheidende winter* en de naderende feestdagen Is dit jaar ongewoon kort. Om nu toch voor dit deel van het seizoen (het vóór-seizoen is vooral belangrijk voor fijnere confectie) nog veel belang stelling te wekken, zullen wij Treedt zonder eenige verplichting binnen. De bezichtiging onzer complete collecties is buitengewoon interessant voor hen die belang stellen in de mode voor het a.s. seizoen. jaren besloten geen collecte te houden voor genoemd fonds, doch als er onder de aan wezigen zijn, die hier wel wat voor willen afzonderen, zal dit dankbaar worden aan vaard. Spr. wil het stuk niet vooruit loe pen, doch vertrouwt dat het stuk en spel wel zuilen bevallen en de aanwezigen er door verstrekt zullen worden in hun over tuiging straks bij de a.s. verkiezingen te stemmen op leden van die partijen welke niet alleen zeggen voor het Staatspensioen te zijn, maar dit ook in de Kamer toonen. Spr. las verder een artikeltje voor betref fende staatspensioen, dat geschreven was naar aanleiding van de behandeling der begrooting in Nov. 1928 en waar de heer Sannes (S. D. A. P.) een motie had inge diend om een noodmaatregel te treffen ter voorziening in den toestand van ruim 30.000 personen van 65 jaar en ouder, die zoowel van de ouderdomsrente, krachtens de In validiteitswet als van die krachtens de ouderdomswet zijn uitgesloten enz. De motie-Sannes was, aldus spr., verworpen Bond v. Staatspensionneering, Afd. Sneek. Jl. Dinsdag 12 Maart hield de afd. Sneek van de Bond voor Staatspensionneering in de Harmonie de openbare propaganda too- neelavond die op 5 Febr. 1.1. zou plaats heb ben gehad, doch toen wegens ziekte van de medespelende leden uitg'esteld moest wor den. De zaal was flink bezet. Om pl. m. 8 uur opende de voorz. de heer Tjallema deze bijeenkomst met een wel komstwoord en sprak ongeveer het volgen de: Leden van de bond van Staatspension neering en gij belangstellenden in de op voering van ’t tooneelstuk „Levensdeining”, het nieuwe propagandastuk gemaakt door een van onze ijverige leden, en voorvechter voor een betere levensavond van onze ouden van dagen. Tot U leden heb ik eerst een woord voor af, daar velen uwer het niet goedkeuren, dat zij als lid niets voor hebben bij hen die dit nog niet zijn en allen een gelijke entrée moeten betalen. Dit besluit is genomen op onze 1.1. gehouden vergadering, waarbij de voorsteller als motief aanvoerde, dat men enkel lid was om de bond te steunen, daar voor het orgaan ontving en verder niets moest vragen. Wanneer allen betalen voor een tooneelavond zooals deze, die veel geld kost, dan kon de recette worden aangewend voor het verkiezingsfonds. De voorsteller kreeg op deze vergadering, door zijn spontane verdediging, waaruit sprak de liefde voor onze bond en zijn werk een meerderheid, wier wil wij als bestuursleden hebben uit te voeren. Wij hebben echter in tegenstelling met vorige motie-Sannes was, aldus spr., met links tegen rechts. Dit artikel is op genomen in de Vrijzinnig Democraat van 9 Maart jl. Spr. wekt tenslotte alle aan wezigen op, die voor deze verkiezing hun stem mogen uitbrengen, vooral goed te let ten op candidaten die het Staatspensioen voorstaan, en het gebeurde in Nov. voor oogen te houden. Hierna ging het doek op voor de opvoe ring van ..Levensdeining”, tooneelstuk in 3 bedrijven, geschreven door onze stadge noot de heer F. A. Geensen. De opvoering van dit stuk is èn voor Staatspensioen, èn „For yens Neiste” èn de schrijver een groot succes geworden. De in houd was pakkend en de spelers hebben al len uitstekend gespeeld. De een deed voor de ander niet onder. Tusschen het 2e en 3e bedrijf overhandigde de Voorz. aan de heer Geensen bloemen, daar hij als schrijver en regisseur gezorgd had dat Staatspensioen deze avond zulk een groot succes had kun nen boeken. 20 nieuwe leden lieten zich in schrijven. De inhoud van het stuk behandelt de ge schiedenis van den smidsbaas Gerrit Ham mers, voor de tweede maal gehuwd, wiens vrouw niet best kan opschieten met de b' hen in huis zijnde verlamde moeder Ham mers. De tweede vrouw is feitelijk de kwade geest in huis, de knecht Karei wordt opgezegd, omdat hij de dochter Betsy Jhet hof maakt en de knecht Theunis, omdat hij te oud is. Als op een dag alleen de oude vrouw Hammers thuis is, ontdekt zij dat er brand in de fabriek is, zij kan zich niet redden/ doch Karei doet dat. In het tweede bedrijf verkeert het gezin Hammers in financieele moeilijkheden door de brand en een faillis sement, de tweede vrouw beschuldigt Karei brand gesticht te hebben, maar vader Ham mers, zoowel als Betsy, wijzen die beschul- Zuiderzeew erken. De werkzaamheden aan deze werken zul len eerstdaags hervat -worden. Voorloopig zal een beperkt aantal arbeiders daarbij te werk gesteld worden. Wij reden zwijgend voort, ’t Was zóó donker dat ik nauwelijks bij het licht der lantaarns de gelaatstrekken van de perso nen die tegenover mij zaten onderscheiden kon. Mrs. Helsington’s bevel om langzaam te rijden werd door den ouden Willem Bot- tany zóó letterlijk opgevolgd, dat wij op een sukkeldrafje de stad uitreden en verder stapvoets den heuvel op, alsof we een lijk stoet volgden. Ik had veel om over te den ken en verdiepte mij in de toevallige om standigheid dat de vrouw, die de oorzaak van al onze onaangename ondervindingen was, daar tegenover mij zat, met het hoofd van mijn vriend op haar schouder geleund. Zij was ’t die er ons toe gebracht had om Londen te ontvluchten; door haar toedoen waren wij in dit boevennest beland, en met welk doel? Had zij voorzien’dat wij gedwongen zouden worden om in het ge heimzinnig geknoei gewikkeld te worden, dat om ons heen voorviel? Of was ’t haar alleen te doen om Vanfrey tot steun te hebben, terwijl zij haar rol in deze gemeene zaak vervulde? Wie was 2ij? Waarom had zij, in een vreemd land, het bewuste schip afgewacht, om te zien of iemand dien zocht aan boord was? Dr. Port en Vanfrey waren zoo politiek geweest, om niet op het onderwerp door te gaan, toen ik brutaalweg als mijne meening geuit had, dat wij door haar schuld naar Cold Ridge Hoeve waren gekomen. Mis schien was zij werkelijk onkundig van wat er op Morte Manor voorviel; in elk geval was zij vrouw en zou wellicht gemakkelijk over te halen zijn om onze partij tegen de anderen te kiezen, als zij daarin haar voor- Hotel „Oostergoo”. GROUW; 13 Maart. Heden had ten over staan van nots. D. de Vries alhier bij finale toewijzing de verkooping plaats van hotel „Oostergoo” met bijbehoorende perceelen. Kooper van het hotel werd de heer B. S. Braam te Cannes (Frankrijk) voor f26.400 plus f 1900 overneming. Van de dépendance- garage werd eigenaar de heer G. Palsfra te Grouw voor f 4254, terwijl een perceel hooi land tegenover het hotel gekocht werd door dr. M. P. Kingma Boltjes te Rotterdam voor 2'/2 X f959. Het schiphuis „Oostergoo” werd op een bod van f809 ingehouden. L. Ct. „Mrs. Helsington,” begon ik, „zoudt u mij een grooten dienst willen bewijzen?” „Goede hemel, mr. Redd!” riep ze vol ver bazing uit, „wie zou gedacht hebben dat ik u hier ontmoeten zou! ’t Zal u wel ergeren mij hier aan te treffen!” Zij had opeens weer al baar Londenschc affectatie aangenomen. „Ik ben met den trein van 8.50 in Merriton aangekomen en werd hierheen gestuurd om een rijtuig te vinden; men moet zichzelf maar weten te helpen.” „Ja,” antwoordde ik, „ik heb ook vruch teloos naar een vervoermiddel uitgekeken en daarom durf ik u lastig vallen.” Ik vertelde haar toen wat er voorgevallen was. Zij luisterde vol belangstelling. „Arme mr. Vanfrey! Ik zal hem natuurlijk thuis brengen. Ik zal den koetsier zeggen eerst naar Cold Ridge Hoeve te rijden; u zegt dat die op den weg naar Morte Manor ligt, maar hoe zullen wij hem in het rijtuig krijgen? Maar ik zal wel zorgen en met een liep zij terug. Zij bediende zich zeker van de haar eigen krasse bewoordingen, toen ik er niet bij was, want in een paar minuten keerde zij terug met twee mannen, die Vanfrey, nog half bewusteloos, naar het rijtuig droegen. „Ik zal er eerst in gaan,” zei Tnrs. Hel sington hulpvaardig. „Zie zoo nu u, mr Redd; zeg vooral aan den koetsier lang zaam te rijden; de patiënt mag niet geschokt worden.” Zij legde Vanfrey’s hoofd tegen haar schouder; ik zat tegenover haar en letten?” „Ja, en Vanfrey ook.” „Waarom is mr. Vanfrey er tegen? Is het meisje mooi?” Ik had mijn hand in een wespennest ge stoken. „Vanfrey is natuurlijk niet ongevoe lig voor vrouwelijke schoonheid, maar de eenige reden waarom hij en wij allen tegen dit huwelijk zijn, is omdat wij weten dat het meisje haar ongeluk tegemoet gaat.” „Heeft mr. Vanfrey daarom met dien gevochten?” vroeg mrs. Helsington. „Ik geloof het wel. Als u daar logeert, zoudt u mr. Tretheway dan aan ’t verstand kunnen brengen, dat het schip waarmee hij iemand verwacht vergaan is?” Opeens hield het rijtuig met een schok stil en uitte de koetsier een angstigen schreeuw. Mrs. Helsington leunde uit het portier en riep: „Wat is er?” „Stil! Een spook!'” fluisterde de man. „Een spook?” „Ja! voor ons uit. Groote hemel!” stamel de de half-dronken oude, terwijl hij zóó on handig aan de teugels trok dat paard en rijtuig bijna de helling afgleden. „Pas op!” riep mrs. Helsington. „Mr. Redd, gaat u eens zien wat er gebeurt.” Ik had er niet veel lust in, maar moest beleefdheidshalve doen wat zij vroeg. Zoo ver ik om mij heen kon zien werd ik niets gewaar. „Er is volstrekt niets,” zei ik geruststel lend. ,,’k Heb het duidelijk gezien,” stamelde de man. ,,’t Was mr. Tom van Cold Ridge Hoeve, levensgroot, hij die Roger Tretheway is nagereisd, ’k Heb hem dikwijls genoeg gezien; als hij ’t niet was, dan was ’t zijn geest.” Wordt vervolgd. NIEUWE SNEE K ER COURANT De NIEUWE SNEEKER COURANT^ is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek ge.en abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis 'verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizeh, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudetnlrdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. deel zag en ons te vertellen wat zij van u mij vrees aanjagen door uwe verhalen van Trnl.oe rt-F m r I .1 n.l. I nlnr* „aI, ni „1 v i n r> i <TC* Cf'hpnntl stellen omtrent den persoon dien hij vreesde. Onwillekeurig mijn gedachten hardop ver volgende, begon ik op eens: „Mrs. Helsing ton”. „Wat blieft u?” zei zij, en wendde het hoofd naar mijn kant. a „inj jnuci wei ***j|i> mj „Toen ik u vertelde hoe het kwam dat u willen, dat die Horley Trakes met zijn nich- Vanfrey in zoo’n meewarigen toestand aan- tje trouwt.” trof, was ik te gehaast om u alles te zeggen wat wij ondervonden hebben in deze buurt, waar wij op uw aanraden zijn heengegaan.” „U meent omdat ik u die advertentie zond? Het was wel toevallig.” „Zooals u het verkiest te noemen; ik ge loof veeleer dat u mij voor bliksemafleider heeft willen gebruiken.” ,Hoe is het mogelijk!” ,,'t Was wellicht niet uw bedoeling dat wij in die onaangenaamheden van Morte Manor betrokken zouden worden.” Ik kon bij het flauwe licht van de lan taarns zien dat zij mij strak aankeek. „Wat bedoelt u?” vroeg zij. „Het is een lang verhaal en ik kan niet weten wat u er van weet en wat u niet weet. Het begin is dat wij op den avond van onze komst hier verdwaald waren en in Morte Manor aanklopten; Mr. Tretheway heeft toen een pistool op ons afgeschoten, waar schijnlijk in de meening, dat wij iemand anders waren, ’t Begin kan ook zijn, dat u diging met verontwaardiging af. Betsy gaat f 17.680. Uitstaande voorschotten op 31 Decem- naar Amsterdam waar Karei een betrekking ber 1928 f88.780. In loopende rekening was ont- gevonden heeft, de oude moeder Hammers vangen f218.103.77 en uitgegeven f251.729.33. wordt opgenomen bij de buren Tulp, terwijl Aan het einde van het jaar had de bank een Theunis bekent dat hij, waar zijn vrouw tegoed in loopende rekening van f 141.158.62 en uit schrik over zijn ontslag overleden is, een schuld van f54.785.78!/2. Aan rente van voorschotten was ontvangen derde bedrijf ontmoeten wij baas Hammers, f4.631.46, in loopende rekening f5.693.77, ter- door zijn vrouw verlaten, in het armhuis, wij! aan spaarrente was te betalen f 6.204.20. De waar ook de familie Tulp een onderdak winst bedroeg f 775.13'/2. De bank telt 115 leden. 1 jn omloop waren op 31 December 283 spaar bankboekjes, 58 voorschot- en 55 loopende re- keningboekjes. Het aftredend bestuurslid, de heer H. Schraa, werd herkozen. Het aftredend lid van den raad van toezicht, <Je heer B. G. van der Leij, stelde zich niet weer herkiesbaar; in zijn plaats werd gekozen de heer G. F. Atsma. L. Ct. i gek is, dan zit hij toch zoodanig onder den duim van dien man Trakes, die vroeger een- j voudig hofmeester op een schip was, dat hij zich heeft laten bepraten om zijn nichtje aan diens zoon ten huwelijk te geven; het zou niet enkel een mésalliance maar een groot onrecht zijn.” „En daarom willen u en dr. Port het be- ratieve Boerenleenbank „Heeg” te Heeg. Na opening der vergadering werden de notulen voorgelezen en het verslag uitgebracht van den kassier den heer L. Poepjes. De reke ning was als volgt: Spaargelden: ontvangen f204.913.59 en terugbetaald f 140.725.03; totaal passief f329.260.06. Voorschotten: terugbetaald f 16.017.28, gegeven f 15.350.uitstaand actief f97.448.03. Loopende rekening: ont vangen f 237.397.86 en uitgeg. f 304.000.09, tegoed actief f245.610.44. Omzet was f485.804.31. Winst over afgeloopen jaar f990.80. Tot bestuurslid werd uit de voor dracht der heeren H. P. Wesselius, R. A. Cnossen en R. Hofstee eerstgenoemde her kozen, terwijl ook de heer S. P. de Jong als lid van den Raad van Toezicht herkozen werd. Directie Mr. M. J. BOS en Mr. J. WILKENS Gepl. Maatech. Kap.^ 8 750 ooo._ Hypotheken i 73.000.000 Pandbrieven f 70 000.000 „Zal dat dan wezenlijk gebeuren?” „Ik denk het wel, tenzij Dr. Port en Van frey het kunnen beletten.” Ik had haar verscheidene kansen gegeven om iets voor ons te doen, maar zij lachte slechts en zei: „U heeft u dus alweer be moeid met iets, wat u niet aangaat. Maar dat kan mij niet schelen; ik ben zoo lang uit Engeland geweest, dat ik onmogelijk zou kunnen weten wat nu in Morte Manor voor valt, alhoewel mijn vrienden mij daar te lo- geeren hebben gevraagd. Ze zullen me zeker wel over die verbintenis spreken, nu ieder een het weet; maar ik kan toch onmogelijk partij trekken eer ik van alles op de hoogte ben.” Omdat ik niet wist in hoeverre zij was in gelicht, kon ik tegen dat luchthartige spre ken niets inbrengen. Maar ik was te ver ge gaan om het onderwerp nu opeens te laten varen. „Mrs. Helsington,” begon ik ernstig, „als het waar is dat u zoo onkundig van alles is met Vanfrey langs een schip in de haven als u voorgeeft te zijn, dan waarschuw ik van Rio geroeid hebt en daarj u, dat u in groote onaangenaamheden ge- „O, wij zijn in die haven voorbij zooveel wikkeld zult worden. Als mr. Tretheway niet schepen geroeid „Het schip dat ik bedoel is verleden week met al de opvarenden vergaan.” De duisternis belette mij de uitdrukking op haar gelaat te zien, maar toen zij ant woordde klonk haar stem heel gewoon: „Wat spreekt u raadselachtig, mr. Redd; ik dacht niet dat u zoo naargeestig wasl Wilt Trakes wist, of om mr. Tretheway gerust te I doodschieten en van geheimzinnige schepen --u::-1 dje vergaan? zou die Mr. Tretheway gek zijn? Ik hoop het niet, want ik ga daar lo- geeren.” Ik was verbaasd over haar koelbloedig heid. „Hij moet wel gek zijn, anders zou hij niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1