r If1 handels-en Mar kt berichten. Veemarkt te Leeuwarden. THl Avonturen van FIBS en FUK. Sp&rtrubriek. fk. en millioenen drachmen, gestolen te hebben. 40 bokkex ex geitai f tot 1 10 paardex I paald, bedroeg 1600 peseta. De twee kapi teins, welke onder hem stonden, ontvingen Nekkramp aan boord van een schip. Aan boord van het stoomschip President Madison is, naar aan de New York Herald uit Seattle gemeld wordt, een nekkramp- epidemie uitgebroken. Het schip, dat in to taal 336 menschen aan boord heeft, moest bij het binnenloopen te Diamond Head in quarantaine gaan, daar tijdens de reis twee Philippino’s onder verdachte omstandig heden gestorven waren. Eigenaardig is, dat twee weken geleden de zelfde ziekte ook is uitgebroken aan boord van het stoomschip President Lincoln, dat zich in dezelfde wa teren bevond. Aan boord van dat schip zijn 12 menschen gestorven. Kooi IIILemmer III. Bekerwedstrijd. L. S. C. IIILeeuwarden IV. Scheidsrechters Vereeniging. ver een voor gebruikt. Het schip was op zoo’n afstand van het doel dat het niet gezien kon worden De projectielen van 1000 K.G. sloopten een deel der rotsen van het eilandje. Een chimpansee in een cabaret. Het inwijdingsfeest van een nieuw cabaret te Parijs werd door het optreden van een volwassen chimpansee in een tragi-comedie veranderd. Het feest was in vollen gang en de paren bewogen zich op de maat van een jazz band, toen plotseling door een geopende deur een chimpansee, die in den kelder opgesloten was geweest, naar binnen drong, op het buffet sprong en met de daarop neergezette schotels, spijzen, flesschen en glazen een waar bombardement op de aanwezigen opende. Eerst na een langdurige jacht en een algemeene paniek gelukte het het dier weder te vangen en aan den ketting te leggen. De moord in den sneltrein P a r ij s—N a n c y. De 21 jarige jongeman, die dezer dagen te Epernay gearresteerd is onder verdenking een conducteur van den sneltrein Parijs Nancy vermoord te hebben, met welken trein hij gereisd had, heeft een bekentenis afgelegd. Hij was zonder geld en had het willen stelen. De man is te Hagenau in den Elzas geboren. Een heel klooster gearresteerd. De Grieksche politie heeft den prior alle monniken van het Grieksch Katholiek klooster Aghia Lavra, bij Kalavryta, ge arresteerd, die ervan verdacht worden den kloosterschat, ter waarde van verscheidene De vergissing te Lichtenvoorde. De raadscommissie die onderzocht heeft of de bevolking dier gemeente werkelijk meer dan 7000 bedraagt, op grond waarvan burgemeester, secretaris en ontvanger met januari 1927 salarisverhooging hadden ont vangen, komt tot de conclusie dat er niet 7013, maar 6981 inwoners zijn. Het teveel ontvangen salaris moet teruggestort worden en het teveel aan rijks uitkeering door de gemeente terugbetaald aan het rijk. De snelheidswaanzin. De Amerikaan Lee Bible, die te Daytona Beach in Florida trachtte het wereldrecord van Segrave te breken, werd gedood op het oogenblik, dat zijn auto een snelheid van 323 K.M. ontwikkelde. De auto sloeg over den kop en de bestuurder werd op slag gedood. Een filmopnemer werd door de machine ge-' raakt en was eveneens op staanden voet dood. 12.50 peseta per maand kregen. Er was 14000 peseta noodig voor de uit rusting van de vloot, waarvan de leeftocht zes peseta per man en per hoofd, dus totaal 2000 peseta kostte. In Europa teruggekeerd, ontving Colum bus 22.000 peseta ter vergoeding voor de voorschotten, welke hij gedurende de reis had gegeven. De ontdekking van Amerika kostte dus ongeveer 36.000 peseta, d. i. iets meer dan de kosten voor een luxe hut, die de Ameri- kaansche millionnairs betrekken op hun „trip” naar Europa. 507. We kwamen in een mooie kamer, waar een fijn, dik kleed op den vloer lag. Eigenlijk waren het twee kamers achter elkaar. In ’t vertrek, waar wij binnen gekomen waren, was niemand, maar in ’t andere zat een meneer, ’t Was weer een dikkerd, ’t Schenen allemaal dikkerds te zijn daar in huis. Hij had een bril op zijn neus. „We maken ons nog een beetje kleiner en dan zullen we pret hebben”, lachte Kwast. „Vooruit Widewik”, zei hij. VOETBAL. Voor de komende Zondag is er door de N. V. B. een flink programma vastgesteld, en indien dit afgewerkt kan worden is er weer een heel brok van ’t nog te verwerken programma afgegaan. Voor de le klasse N. V. B. zijn vijf wedstrijden aangekondigd. In Groningen wordt de returnwedstrijd Be-QuickG. V. V. gespeeld, waarvoor we het evenals verleden week op de withemden houden. In Frieslands hoofdstad concentreert zich aller aandacht op het ontmoeten tusschen Leeuwarden aldaar en Velocitas van Gro ningen. De club die het hier tot een goed einde weet te brengen doet ongetwijfeld een goede worp naar het kampioenschap van deze afdeeling. Wel is waar staat Be- Quick er momenteel het beste voor, doch wie zou durven beweren dat deze club niet meer zal struikelen? In Groningen wonnen de groen-witten de wedstrijd van de rood witte Sonneborghers met 6—-0. Zoodat het in de lijn der verwachtingen ligt dat ook ditmaal de evenaar zal overslaan naar Zuidema c.s. 1 ben willen we niet gaarne beweren. Wat we wel gelooven is daf de Friezen zich tot het laatste toe zullen geven om trachten te Klasse A: Noordelijke In een Zaterdag jl. daartoe belegde gadering is te Leeuwarden opgericht scheidsrechters vereeniging. In het loopig bestuur hebben zitting genomen de heeren G. W. Snoeijenbosch te Meppel, A. de Groote te Leeuwarden en S. Velleman te Sneek. Getracht zal worden bin nenkort een vergadering in Groningen te beleggen, teneinde alle noordelijke scheids rechters in de organisatie bijeen te brengen. Fransch-Belgische verdrag. De Haagsche correspondent van de Köln. Ztg. heeft een onderhoud gehad met den ieer Van Beuningen, die voor een bespre- :ing in de residentie vertoefde In het verslag dat hij ervan in zijn blad geeft, staat weinig nieuws. Nadat de heer Van Beuningen nogmaals had verklaard, dat hij overtuigd is van de echtheid der do cumenten onder zijn berusting, zeide hij: „Als de heele zaak in de doofpot wordt gestopt, is dat een bewijs te meer, dat de bescheiden echt zijn”. Voorts noemde hij de bewering, dat een Duitsche verspiedings- dienst de hand in het spel zou hebben, on gerijmd. „Alles”, zoo ging hij voort, „wa.t Indépendance Beige opdischt, is zoo be lachelijk dat ik niet eens de moeite neem, het in de Nederlandsche bladen tegen te spreken”. Verder vertelt de correspondent enkele lezingen die in Den Haag de ronde zouden doen. Wij laten deze mededeelingen natuur lijk geheel voor de verantwoording van den correspondent. Zij komen hierop neer: De leele documenten-kwestie zou berusten op iet feit dat te Brussel werkelijk een echt locument is ontvreemd, van specifiek mili- laire beteekenis en wel in den geest van de mblicatie in het Utrechtsch Dagblad. Toen iet gemist werd, is de vervalsching in scène gezet en wel door den verspiedingsdienst tc Brussel. Het doel was, de heele zaak te verdoezelen, ’t geen dan ook volkomen is gelukt. Op het oogenblik zouden zich dus in Ne derland op zijn minst twee documenten be vinden, waarvan een echt is en het andere, i door den Belgischen verspiedingsdienst ver vaardigd, valsch. Dat deze lezing ook in sericuse kringen ingang vindt, is daaruit te verklaren dat alles wat tot dusver bekend is geworden, zich daarin laat groepeeren. Het schijnt, dat tengevolge van de zwijgzaamheid der re- peering de openbare meening op een heel scherpzinnige theorie is gekomen, die de waarheid sterk benadert. Deze theorie zou zoowel de eigenaardige houding van mi nister Beelaerts van Blokland ve-«laren als -van Beuningen’s overtuiging echte beschei den in handen te hebben, rechtvaardigen De correspondent verwacht eerlang in dezen nieuwe aanknoopingspunten. angen en uitgegeven gelden, opdat te zijner d bij de overdracht van het beheer aan het finitief bestuur dit een duidelijk overzicht an den financieelen toestand van het wa lschap kan hebben. Ongelukken. In het ondergrondsche bedrijf van de mijn aura, te Kerkrade, is de houwer J. Th., uit iygelshoven, door vallend gesteente getrof- en en onmiddellijk gedood. Eergisteravond sprong te Hulsberg de 14- arige J. Pluymaekers van een auto met reiken hij een eindje meereed. Deze werd jestuurd door zekeren J. uit Ulestraten. De jongen kwam te vallen. Het achterwiel ging wr zijn hoofd, hij kreeg een schedelbreuk tnwas op slag dood. De bestuurder van de auto merkte niets van het ongeval en reed doora Hij werd later door de marechaussee ai Valkenburg aangehouden. De heer Merks, die op den weg tusschen Tilburg en Breda bij ’n motorongeluk zwaar ierd gewond, is aan de gevolgen overleden. Zijn makker, die op de duo-zitting had [laats genomen en eveneens gewond werd, is herstellende. DRAMA TE OPIJNEN. Een vreeselijk drama heeft zich te Opijnen voltrokken. Het kruiende ijs heeft vier men- schenlevens afgesneden. Op de plaats des onheils waar men bezig is met dreggen naar de slachtoffers. 508. Nou, toen tikte ik de kameraden even met mijn staf op de schouders en zij wer den zoo klein als je ze maar wenschen kon. 't Was fijn in orde en we kropen bij de beenen van den dikken meneer omhoog. Hij zat de krant te lezen en merkte niets. Die man had toch zoo’n fijne, dikke snor! Daar moest je nou eenvoudig wel inkruipen. Dat deden we dan ook. „Nou gaan we hem kietelen”, stelde Kwast weer voor. Puntmuts kneep de meneer in een van zijn groote ooren. redden wat er nog te redden valt om bin nenkort nog te kunnen eindigen als no. 1 van de ranglijst. In Meppel is Alcides, aldaar, ontvangende club van Veendam. Tusschen deze kleur- genooten heeft het meer dan eens gespan nen en was een gelijk spel meestal het resultaat. Dit jaar meenen we het echter op de thuisclub te moeten houden. In Winschoten'zal een interessante wed strijd kunnen plaats hebben tusschen de rood-zwarte club W. V. V. aldaar en de geelgekraagde blauwhemden van Bornia- state. Friesland bezet dit jaar een zeer lage plaats. We meenen echter dat zij hierop niet zal eindigen. Voor de komende strijd willen we het eens op de Leeuwarders houden. In Assen moet Achilles aldaar de strijd aanbinden tegen G. V. A. V. van Groningen. Verleden week heeft de Asser club het zon der aanvoerder Kauffmann moeten stellen en bleven de gevolgen niet uit. Deze emi- mente speler is bij Achilles, de spil waarom alles draaait. Zonder hem zijn de roodhem- den in de regel „van de kook”. Doch indien hij in de gelederen zit zijn de Assenaren geduchte tegenstanders. Ook deze club neemt geen benijdenswaardige plaats op het ranglijstje in en heeft evenals de Groningers de puntjes hard noodig om zich een beetje uit de gevaarlijke zóne te werken. We mee nen echter het dichtst bij de waarheid te zijn een overwinning voor de thuisclub te voorspellen. 2e klasse B. Voor de tweede klasse N. V. B., afd. B. moeten eveneens 10 vereenigingen tusschen de kalklijnen verschijnen. We plaatsen hier weer de vermoedelijke uitslag tusschen haakjes achter de namen van de clubs: ForwardStadskanaal (Forward). Velocitas IIHoogezand (Hoogezand). H. S. C.Appingedam (H. S. C.). NoordsterBato (gelijk spel). UprightAchilles II (Upright). 3e klas A. Voor de 3e klasse A competitie moeten onze plaatselijke clubs Sneek II en Black Boys I de strijd aanbinden in het Sportpark. O.i. zal hier weinig krachtsverschil zijn, redenen waarom we verwachten dat deze ontmoeting onbeslist zal blijven. Friesche Voetbalbond. Het wedstrijd-programma van de Friesche Voetbalbond bevat de navolgende wedstrij- 2e klasse A. Voor deze afdeeling staan eveneens vijf wedstrijden genoteerd. Door de Zondag j.I. geleden nederlaag van Frisia en F. V. C. is de spanning in deze afd. in groote mate gestegen. Sneek I krijgt bezoek van Leeuwarden II. Dit kan ongetwijfeld een mooie strijd wor den. Wel is waar is Sneek gedecideerd sterker, doch de reserven van Leeuwarden zijn niet te onderschatten tegenstanders. Laten de withemden dit vooral bedenken. We houden het echter op de thuisclub om het tot een overwinning te brengen. L. S. C. krijgt Zondag een zeer harde dobber, wanneer het gaat tegen de M. S C. te Meppel. Laten de Sneekers echter het beste beentje voorzetten evenals dat Zon dag j.I. het geval was, wie weet wordt ook dan wederom een succes de belooning. Aan pakken L. S. C.l Verder spelen voor deze afd. Drachten Friesland 11; HeerenveenFrisia en S. S. C. F. V. C. Voor eerstgenoemde wedstrijd houden we het op de thuisclub. Voor de beide laatstgenoemde ontmoetingen geven we aan de bezoekende vereenigingen de voorkeur om met de winstpunten te gaan strijken. Eierexmarkt pl.m. 35000 kilo’» kipsierex »axgevoerd 6j tot 9 et. p. itxk. Eexdeierex 100 K.G. 8 tot 8f ct. per itxk. 8 Maart 1929 113 Stierex f 100 tot f400. One» f i >t f 435 Vette koeiex f 200 tot f 360 1205 melke- ex kalvekoeiex f 150 tot f 365. 280 pixkex f80 tot f 170, 25 vette kalverex t 45 tot f 100, 000 Graikalverex f tot f - 967 «netterex kalverex f 6 tot f 13 318 vette echapex f 26 tot f46, 27 weide- ex melkeeehapex f 18 tot f 30, 000 lammeren f tot f 711 vette varken» f 60 tot f 160 62 magere varken f 30 tot f 60, 147 kleine oiggea 19 tot f 16, vette biggen f tot f le klasse B. Leeuwarden: Rood-Geel IISneek III. 2e klas C. Sneek: Black Boys 111—Lemmer II. Bolsward: C. A. B. II—H. Z. C. II. 2e klasse E. Sneek: L. S. C. VSneek V. Joure: De f tot f Te xamek 4350 etnki vee. Vette kortiex per K.G. 70—95 Vette Var ken» per K.G 70—80 ct. Zonter» p. kg. 76 -77 OVERZICHT. Melke- en kalve en vette koeien goede »oort redUpk ^oh kalm ”n PrÜ hondead. Afwjjken- Dat dit echter zal plaats heb- »°ort «tug. Stieren nanwelgk» prjjihondend Pinken kalm en prjj»honde»d. Vette kalveren le aooit prjj»houiend. overige*» flauwer. Var ken» duurder. Wolvee minder. ste te noemen, omdat hij geen herinnering heeft aan een andere dezer strenge winters. Er is echter uit de onderzoekingen van Eas ton gebleken, dat vroeger, ook voor er ther mometers bestonden, niet vaker strenge win ters voorkwamen dan nu. Dr. Easton heeft teruggaand tot zelfs 396 v. Chr., merkwaar dige winters aangeteekend en geconstateerd dat dergelijke strenge winters in lang ver vlogen tijd evenmin veelvuldig waren als tegenwoordig. De Batelaar a f g e b r a n d. De hofstede De Batelaar, van de land- volonie van het Leger des Heils, nabij Sarneveld, is gisternacht geheel door brand verwoest. Toen de motorspuit der vrijwillige nrandweer te Barneveld, welker hulp werd ingeroepen, op het terrein van den brand kwam, viel van het gebo iw niets meer t redden. Vijftig koeien zijn in de vlammen omgekomen. De boerderij was tegen brandschade verzekerd. De brand is vermoedelijk ont staan door een petroleumstel. Nederlandsche Spoorwegen. In verband met de winterdrukte eischten de spoorwegstations, dat de afzenders het gewicht in de vrachtbrieven aangeven. Deze maatregel vervalt Zaterdag. Van dien dag af zal de weging van de wagens weer op de gewone wijze plaats vinden. Een duur orgel. Voor Engelsciie rekening wordt in Neder land een pijporgel gemaakt van 51.000 gulden. De bouw van dit instrument is opge dragen aan de Nederlandsche orgelbouwers A. S. J. Dekker te Ooes. Het is het hoog ste bedrag dat in Nederland ooit voor een orgel werd betaald. Het instrument moet nog dit jaar gereed zijn. Twee branden tegelijk. Gisteravond br?k bijna tegelijkertijd brand uit in 2 panden aan de Mauritsweg te Rotterdam. Het gezin Hol uit het eene pand, moest naar het dak vluchten en vandaar door een zolderraam van een ander pand gered worden. Het kindje uit dit gezin, een meisje van 4 jaar dat de i griep had, kreeg bij de redding een snij- wond van een glasscherf De branden zijn na eenige uren gebluscht. Eiland als schietschijf. Een eilandje bij Malta is door het nieuwste tngelsche linieschip „Nelson als schietschijf ppp peseta per jaar, terwijl de manschappen Wat de ontdekking van Amerika kostte. Te Genua zijn stukken gevonden, welke I aan het licht hebben gebracht, wat de ont- dekking van Amerika heeft gekost. Het salaris, dat voor Columbus was be- De strenge winter van 1929. „Hemel en Dampkring” no. 3 van 1929, ons door een stadgenoot toegezonden, bevat eenige studiën over de strenge winter van dit jaar. Prof. v. Everdingen schrijft dat de koude en uiterst droge lucht uit Nova Zem- bla afkomstig was, die door de eigenaardige drukverdeeling in onze streken kwam, zoo dat ook hier poolverschijnselen voorkwa men. Met 62 dagen ijswinter (van 1 Jan. tot 3 Maart) is deze winter ook de langste aan één stuk van de strenge winters. Onder de winters van 1849 af is die van 1929 de vier de in strengheid, no. 1 is die van 1891, no. 2 1855, no. 3 1861. Dr. M. Pinkhof behandelt de vooruitzich ten voor de komende winters aan de hand van dr. Eastons regel, dat de gemiddelde wintertemperatuur der 22-jarige tijdvakken afwisselend hooger en lager zijn, op welke regel na het jaar 1450 geen afwijking is ge vonden. De periode 191738 moest koud zijn en brengen tenminste 2 strenge winters en een aanzienlijke daling van de winter- temperatuur. Deze twee strenge winters heb ben we inderdaad gehad, doch de eerste 11 jaren van deze 22 jaar hadden gemiddeld geen lage winter temperatuur, zoodat de volgende jaren veel lager temperaturen moesten brengen om de regel te bevestigen. De winter van 1929 heeft nu daarvoor al ge zorgd, de gemiddelde wintertemperatuur van 13 winters sedert 1917 is door dien win ter gedaald tot 2.7, terwijl het gemiddelde der elf winters tot 1927 was 3.1. Om Eas tons regel echter volkomen te bevestigen, zullen de negen winters na 1929 gemiddeld aan den kouden kant moeten zijn en ver hoogt elke zachte winter de kans op een strenge. Als de regel van Easton dus geen uitzonderingen kent, hebben we voor 1938 nog heel wat koude te wachten. Over dezelfde regels van Easton heeft prof, van Everdingen het nog in zijn artikel „Ouderwetsche winters”. Er zijn volgens een dezer regels in de wintertemperatuur Perioden van 89 jaar te ontdekken en juist door die lange periode raakt iemand er toe een strenge winter die hij beleeft de streng- I ■I den: L11UWA.BDBN, 15 Maart 1929.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3