VI14MWEN KWATTA*’ HET VERUWENP.N PARELSNOEB door MAY CHRISTIE. Vertaald door DICKY WAFELBAKKER. "W, VEENSTBA’S iodenkoeken pruim^terI HIEMEIJEF f Fa. Jolis. Tromp, Sneek. L NlEMtlJiLfi’s TABAK is de tabak, die enorm gevraagd en in alle steden, dorpen en gehuch ten wordt aangetroften en gerookt. Hoogste kwaliteit. Znlerdita 19 Haart I FEUILLETON MAVIE REEP Heel Orgaan der taieeiiie Xneek. SE.RVA W. WUR1NG Sinrel 4 - TEL 415 J)e gezondheid ink, g ^een Kwotta-reep f TROMP, De Pink Pillen Firma JOBS. TROMP, Firma JOHs. HOMP - Sneeft Tweede Blad No. 47 45a Jaargang Sneek HIEUWSTIJOINGEN. ijnnn F- Men moet er zich niet bij neerleggen. van Jantjes Groote verdeeling in prijsklassen. Bons in de verpakking. Öisgav»: K1EZEBR1NK Üo SN EEK Telefoon No. 150 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bleek evenwel onvindbaar. Smaadschrift. 40. *3 HOOFDSTUK XXII. De diefstal. het beste pakje Pruimtabak Overal verkrijgbaar voor 10 cent per per per Kerknieuws. Gereformeerde Kerken. Beroepen te He- melum P. Veenhuizen, candidaat te Gronin gen. Het ijs-drama te Opijnen. Diepe verslagenheid heerscht in het ge hucht Opijnen, in de buurt van Waarden burg, welks bewoners, kleine landbouwers, zich achter den hoogen dijk veilig weten tegen de grillen van de Waal. Toch heeft de rivier, verraderlijk als zij in dezen tijd is, op haar geweten, dat het plaatsje thans in die pen rouw gedompeld is. In een tijdsbestek Op den dijk werd het gebeurde druk be sproken. Overal stonden groepjes menschen en de meesten huilden. In zoo een gehucht waar de menschen als het ware één familie vormen, betreurt men elkanders dood. Toen eindelijk de avond zijn donker floers weefde over dit zoo smartelijk treffend gebeuren, hebben wij nog een bezoek gebracht aan vader Ballegoyen. Hij zelf was niet in staat ons te ontvangen. Radeloos van droefheid vertelde toen zijn dochter hoe zij thans al leen met haar vader op de boerderij achter blijft. De Waal heeft twee huwelijksbanden ruw verbroken. RIJWIELEN DE BESTE Vergelijk kwaliteit en afwerking met die van andere bekende merk-rijwielen, die f 10.a f 15.duurder zijn. Uw keuze is dan niet moeilijk. f Twee meisjes verbrand. Te Hagen in Westfalen is ’n groot woon huis in de Marienstrasse vernield door een brand die zoo snel om zich heengreep, dat het heele pand al in vlammen stond voordat de brandweer aankwam. Tal van bewoners moesten uit de vensters springen om zich te redden. Daarbij zijn twaalf menschen licht gewond. Twee meisjes, van 24 en 26 jaar, dochters van den eigenaar van het huis, zijn echter verbrand. Haar verkoolde lijken zijn in een slaapkamer gevonden. over de zeer aanzienlijke overschrijding van de ramingen. Sommigen hunner meenden dat deze overschrijdingen behalve van aan schaffing op te groote schaal van materiaal ook het gevolg is van minder juist inzicht van de zijde der aannemers. De vrees wero uitgesproken, dat wanneer de ramingen voor de verschillende werken door de werkelijk te maken kosten zoover zullen worden over schreden als voor de thans in uitvoering zijnde werken het geval is, de drooglegging De Engros Engros ziel doordringende angstkreten van de men schen op de krib. Toen gebeurde het ver schrikkelijkste van mijn leven Terwijl ik ijverig meehielp de menschen van de krib te halen, zag ik plotseling een reusachtige schots naar boven komen. Even stond deze rechtop, toen kantelde zij en sloeg in haar vaart vrouw Ballegoyen naar ik meen te pletter op de harde steene.a krib r\\’ Koopman’s Album „De Diergaarde” geschreven door Dr. K. Kuiper, Directeur van de Diergaarde te Rotterdam’, bevat een prachtige, levendige beschrijving van de die renwereld. Het boek, dat bovendien eenige bijzonder mooie platen op groot formaat bevat, is bij de leveranciers van Koopmans’ artikelen verkrijgbaar voor slechts f0.60. Desge- wenscht zenden wij het franco per post na inzending van f0.75. Verzamel hierin de plaatjes, welke in alle pakken KOOPMANS’ MEEL worden bijgesloten. De duplicaten kunnen worden ingeruild. In korten tijd bezit U een boek dat de moeite van het verzamelen ten volle waard is en met groot genoegen zal worden ge lezen en herlezen. Leeuwarden N. V. Koopmans’ Meel fabrieken. De Zuiderzeewerken. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1928 en tot verhooging van "de Waterstaatsbegrooting voor 1928. Verschei dene leden spraken hun teleurstelling uit Een koopman te Leiden had ruzie gekre gen met een reiziger, die bij hem in dienst was. De reiziger werd ontslagen, en de kwestie werd met verschillende processen voortgezet. Toen heeft de koopman zijn clientèle een bericht gezonden dat de rei ziger door hem ontslagen was wegens frau de, hoewel er van fraude geen sprake was geweest. Wegens deze smaad is thans dooi de rechtbank te ’s Hage f 60 boete tegen den koopman geëischt. FINANTIEELE MEDEDEELINGEN. In elk geval moest ze haar uiterste krach ten inspannen om Galt, al was het dan slechts tijdelijk, tot kalmte te krijgen. Ze wendde zich tot hem en deed haar best hem niet te laten bemerken, hoe ontzettend ze hem verachtte. „Als je nu rustig weg wilt gaan, dan be loof ik je, dat ik je morgenochtend ont moeten en met je praten zal. Mijn oom ligt heel ernstig ziek, en er zijn twee liefde zusters om hem te verplegen. De eene is een nachtzuster en kan ieder oogenblik bin nenkomen. Het is gevaarlijk, als je langer blijft”. De jonge man wierp zijn hoofd naar achteren en lachte. Het was maar al te duidelijk merkbaar, dat hij meer gedronken had, dan goed voor hem was. „Gevaarlijk? Oh, die is schitterend. Ha, Haar 24-jarige dochter had nog de tegen woordigheid van geest haar moeder bij een hand te pakken, maar het dappere meisje werd meegesleurd in de diepteDe 28- jarige zoon, die eveneens probeerde hulp te verleenen, werd met geweldige kracht van de krib geslagen. Dit geheele drama speelde zich in nauwelijks een seconde tijd af Vader Ballegoyen, die reeds 72 jaar is, ge raakte eveneens te water maar kon op het nippertje gered worden. Het vierde slacht offer van de verraderlijke Waal, de 60-ja- rige C. Kley, die met zijn oude vrouw een nerinkje drijft, heeft wel in zeer vreeselijke omstandigheden het leven verloren. Bijna krankzinnig van angst liepen de dor pelingen op en neer, niet wetend wat te be ginnen. Totdat eenige bewoners hun zinnen herwonnen en met alle macht aan het red dingswerk togen. Ontroering maakte zich op d*? AAHTamP 11 iforn.'p n rdon xmn rla Li meester, toen een man er in slaagde vrouw Ballegoyen en haar dochter uit een ijsmassa vandaan te halen. Hand aan hand waren zij den dood inge gaan en in dezelfde houding gaf de rivier haar verstarde offers terugEven later werd de zoon opgevischt. ’t Lijk van C. Kley uit en zal wel gauw terug komen.” „Uitstekend, juffrouw.” „Goedennacht, Smithson.” „Goedennacht, juffrouw Natalie.” Langzaam liep ze naar boven. Wat moest ze in ’s hemelsnaam beginnen? Zou de be diende Farrel ontdekken? Waarom had de oude knecht haar op zulk een eigenaardige manier aangekeken? Ze kon echter niet naai de bibliotheek teruggaan, dat was uitgeslo ten. Ze moest er maar op vertrouwen, dat alles nog goed zou afloopen. Rusteloos lag ze zich op haar bed heen en weer te gooien. Na een poosje hoorde ze de voordeur openen, en begreep ze, dat Maurice teruggekomen was. Zou hij Farrel Galt zien Ze ging recht overeind zitten om ieder geluid op te vangen. Niets werd er echter gehoord. Kort daarop viel ze in slaap Negerzoenen Nikkerbollen per stuk 5 cent, hoort men herhaaldelijk„die dingen zijn lekker”. Hebt U ze al gehad? Dan er maar even achteraan niet? Engros SMEEK. in financiëelen zin op een débacle zal uit- loopen, Eenige leden wezen op de nadeelige gevolgen voor tal van aannemers, wegens de versnelde uitvoering van de Zuiderzee- 'ir werken. Daardoor is bv. de prijs van het rijshout zeer gestegen. Deze leden achtten het daarom billijk, dat aannemers van Rijks werken, die hiervan de dupe worden, des wege een schadevergoeding zouden ontvan- gen. de gang gehoord. Het was de nachtzuster, die met Smithson, den butler sprak. te denken naar bed te gaan, voordat zij zich heusch niet te veel laten praten, stilletjes als een muisje zijn”. Ze begaven zich thans naar de ontbijt tafel, waaraan Maurice Danby reeds plaats had genomen. Bij hun binnenkomst sprong hij onmiddellijk op. Naar zijn houding te oordeelen, had hij niets bemerkt van het nachtelijk bezocht van Galt. Farrel had dus waarschijnlijk beenen ge maakt, voordat Maurice terugkeerde, en het meisje voelde zich eensklaps ontzettend ver licht. Door de aanwezigheid van zuster Johnson konden de twee geliefden natuurlijk niet vrijuit met elkaar praten. Onmiddellijk nadat het ontbijt achter den rug was, verontschul digde Maurice zich en begaf zich naar de bibliotheek. Een half uur later voegde Na talie zich bij hem. De jonge man was druk bezig den inhoud van eenige laden te door zoeken en hij zag er ongerust uit. „Wat is er aan de hand”, vroeg ze, terwijl ze op den drempel bleef staan. „Er is iets heel ernstigs gebeurd”, luidde het antwoord. „Een van deze laden is ge forceerd geworden en eenige zeer waarde volle papieren van Sir Frederick zijn er uit gehaald”. Natalie stond als aan den grond nageld. heele bus 25 stuks 80 cent halve bus 13 stuks 45 cent kleine bus 25 stuks 40 cent Ze zijn heerlijk luxe blikverpakking gratis. Ze te maken.” Smithson hield de bibliotheekdeur beleefd ha, ha. Dacht je heusch, dat ik een, twee, drie verdwijnen zou, nu je me op een derge lijke manier durft toespreken”. Natalie was de wanhoop nabij en het huilen stond haar nader dan het lachen. Toen herinnerde ze zich eensklaps, dat Maurice Danby wel niet lang meer weg zou blijven. Die gedachte kon haar evenwel niet bijster geruststellen, want in de stemming, waarin Farrel thans verkeerde, zouden er wel eens de noodige moeilijkheden kunnen ontstaan Zou het haar niet kunnen gelukken hem op een diplomatische manier weg te krijgen? In elk geval moest ze het probeeren. „Ik kan me niet voorstellen, hoe je je op een dergelijke wijze gedragen kunt. Ik heb er volstrekt geen lust in een twist uit te lokken. Je moet echter niet vergeten, dat het heel laat in den avond is, en dat er boven dien een ernstige zieke in het huis ligt”. „Dat weet ik allemaal wel”, zei hij on geduldig. „Ik kwam alleen maar even hier, om je te vertellen, dat ik spijt had over al die dingen, die ik je in de garage van de Ramsdens gezegd heb. Ook hindert het me buitengewoon, dat ik je zulk een onhebbe- lijken brief heb durven schrijven. Ik ben een schurk”. Hierop greep hij haar hand. „Zeg, dat je me vergiffenis schenkt, Natalie”. „Ja, natuurlijk doe ik dat”, zei ze haastig. „Een volgenden keer kun je me alles ver tellen, wat je zeggen wilt. Morgen mag je me opbellen. Maar ga nu alsjeblieft weer weg op dezelfde manier als je gekomen bent”. Er lag een smeekende klank in haar jonge stem. Een kwaadaardige uitdrukking kwam er in zijn oogen. „Ik ben er aan den achterkant ingekomen, maar dat is volstrekt nog geen bewijs, dat ik er niet door de voordeur weer uit kan gaan”. „Wil je mij dan totaal geen genoegen meer doen, Farrel?” vroeg ze op haar ver- leidelijksten toon. Hij grinnikte. „Ik heb al veel te veel rekening met jouw gevoelens gehouden, Natalie. En als dank De oude knecht scheen er echter niet over „Gauw, maak dat je weg komt”, bracht den grendel doen? Kapitein Danby is Natalie ademloos uit. ---’ -x- - Inplaats van echter aan haar verzoek te voldoen, verschool hij zich achter een der groote, zware gordijnen. De statige Smithson stapte de kamer in Voor den handel bij Groothandel Opgericht 1901. Sigaren, Tabak, Sigaretten. I de eenzame uiterwaarden van de honderden zien, riep een stem en als gold het een aan val spoedde, evenals vele anderen, ook vrouw Ballegoyen, met haar zoon en doch- ter, alsmede de ruim 60-jarige C. Kley zich hun noodlot tegemoet. Niets deed vermoe- den, dat zich weldra ’n zoo vreeselijk drama zou voltrekken. Met spanning sloeg men van de krib, die donker tegen het grauwe ijs afsteekt, de werkzaamheden van de ijs brekers gade. Eenige roekeloozen waagden zich van de krib op het ijs hoewel dit toch uiterst broos was. Tot aan den rand van dt i vaargeul stapten niet alleen jeugdige waag- halzen, doch evenzeer oudere menschen, zoodat de „vreesachtigen” aan den kant er hun afkeuring over uitspraken. Op de krib verdrong men zich om het werk van de „Si berië” en haar hulpen beter te kunnen ga deslaan. Op een gegeven moment werden van de schepen teekens naar den wal gege ven en bijna tegelijk keerden de schepen terug. Wij begrepen, zoo vertelde een oogge tuige, dat er onraad dreigde van de rivier. Bovendien hoorde ik heel duidelijk een kra ken, dat van den onderkant kwam. Vlug riep ik mijn dochter van de krib en stuurde haar naar huis. Ook waarschuwde ik de anderen., Ik voelde, dat de zaak niet pluis was. En goddank, mijnheer, dat ik deze in geving kreeg, want nauwelijks was mijn kind van de krib of een geweldig lawaai weerklonk. Het ijs brak en zette zich binnen de seconde in beweging. Ontzettend was toen wat zich voor mijn oogen afspeelde. Metershooge en breede schotsen als basaltblokken zoo dik, werden letterlijk over de krib gesmeten. Met don derend geraas botsten en schoven de schol len tegen en over elkaar en met dat lawaai vermengden zich de afschuwelijke tot in de en was heel verbaasd zijn jonge meesteres nog in de bibliotheek te vinden. „Is u nog op, juffrouw Natalie?” vroeg hij. Het jonge meisje bloosde, en ze was geheel en al in de war. Stamelend bracht ze uit: „Ik ik viel in slaap daar ik erg vermoeid was”. De butler liep op de vensters toe en begon deze te sluiten. „Ze hadden eigenlijk al veel eer dicht moeten zijn, j de oude man op. „Er loopt alle mogelijk gespuis in de buurt rond”. Natalie wierp een wanhopig-angstigen blik in de richting van de zware gordijnen. van nauwelijks enkele seconden heeft zij vier menschenlevens vernietigd, nl. die van de 64-jarige juffrouw Ballegoyen, haar 24- jarige dochter, haar 28-jarige zoon en den ruim 60-jarigen C. Kley. De Tel. bevat nog de volgende bijzonder heden over het drama, dat er zich Dinsdag heeft afgespeeld: Te omstreeks 10 uur in den morgen werd van den walkant, die zeker nog wel een half uur gaans over modderige dijken en dras- j sige uiterwaarden van het gehucht verwij derd is, het bericht verspreid, dat de ijs- brekers in zicht waren. Alleen de ouden van dagen herinneren zich nog de ijsperiode van 1891, toen eveneens met ijsbrekers getracht werd een vaargeul te maken, welke pogin- j gen echter hopeloos faalden. In die dagen 1 was er echter nog geen „Siberië”, die in een met ijs bedekte rivier voor geen klein ge ruchtje uit den weg gaat. De jongeren, die wel veel over de verrichtingen der ijsbrekers gelezen hadden, maar deze nog nooit mei eigen oogen aanschouwd hadden, waren dan ook zeer in hun schik, toen rookpluimen uit een zestal schoorsteenen aankondigden, dat de schepen op komst waren. Een ieder haastte zich naar beneden om in den loop pas de rivier te bereiken, die daar nog ge heel verstard lag. Vreemd mag het echter heeten, dat niemand op het denkbeeld kwam, dat de rivier wel eens kon gaan werken. Op- getogen was de bejaarde juffrouw Balle- goyer, toen zij de ijsbrekers puffend en dam pend zag nader komen, wier neuzen som wijlen den bodem der rivier schenen te zoe ken. Naar de kribben, daar kunnen wij beter Oh, wat is dat heerlijk! Ik zal hem en zoo Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post i 3.60. Ativertentiên 9 et. p. regel fng zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT heb je me als een ouden handschoen weg gegooid j naar boven had begeven. „Stil. Iemand kan je misschien hooren”. i ilmp vnn c „En wat zou dat dan nog hinderen?” klonk het grof. „Hoe zou ik je tegenwoordigheid hier kunnen verklaren? Stel je eens voor, dat een van de bedienden binnenkwam”, beefde over haar geheele lichaam en was haar bijna onmogelijk zich langer goed VOor haar open. Ze begreep, dat haar niets te houden. j anders te doen stond dan weg te gaan. Bij Het geluid van stemmen werd thans op de trap gekomen, stond ze echter even stil en zei tot den ouden man: ,Wil je alsjeblieft de voordeur niet op nog Den volgenden morgen zag Natalie er bleek en vermoeid uit. Toen ze de nacht zuster tegenkwam, vroeg ze angstig: „Hoe maakt oom het? Ik hoop toch, dat hij een juffrouw Natalie,” merkte goeden nacht heeft gehad?” on Fr loont alle moseliik I „Sir Frederick gaat prachtig vooruit. Hij zou graag willen, dat u vanmorgen bij hem kwam zitten”. Er verscheen een blijde uitdrukking in Natalie’s oogen. „Ik maakte me zoo ongerust over oom, en begon ze. „Sir Frederick gaat ieder uur vooruit,” i klonk het geruststellende antwoord. „U i hoeft zich heusch nergens meer angstig over - T 1 Word; vervolcd Verschij.nl DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS NIEUWE smm courant - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Bij onverschillig welke ziekte is men niet alleen aan zichzelf, doch mede aan zijne omgeving verplicht er zich tot eiken prijs van te verlossen. De ziekte is een tyrannie en een marteling. En men verdraagt de tyrannie en de marteling slechts dan wanneer het volstrekt niet anders kan. Toch wordt een groot aan tal der meest bekende aandoeningen in den regel door de Pink Pillen genezen, aangezien deze aandoeningen voornamelijk een gevolg zijn van een verarming van het bloed, een vermindering of wijziging der roode bloedlichaampjes en de Pink Pillen ontegenzeggelijk een der krachtigste middelen vormen voor het ver rijken van het bloed. Zij verrijken niet alleen het bloed, doch prikkelen tevens op krachtige wijze het zenuwstelsel^en^versterken de verzwakte organismen. bentellen het bloed, versterken de zenuwen, zij vormen een geneesmiddel, dat zijn doeltreffendheid heeft bewezen in alle gevallen van bloedarmoede, neuras thenie, algemeens verzwakking, stoornissen, veroorzaakt door den groei, of het koeren der jaren, maag pijnen, hoofdpijnen, zenuwuitputting. De prijs der Pink Pillen bedraagt f. 1,75 per flacon, f. 9 per zes flacons. HoofddépötJacob Marisplein, 23, te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hollands che gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn eveneens te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5