ra fl o |J| I flet groote Verbruib Ui f i Hi D P. POSTMIA SMEEK tf 1 O I Respectievelijk werd deze beker door de 'iF RA haar van een ziekenhuis Ook voor U is het adres ii Harmonie. Taefske BURGERLIJKE STAND. was enz. Diefstal. overeenstemming met den generalen staf, de lijken,, die naar het café van aren o ve rgebracht, waren ver- blijk gegeven, welke ongetwijfeld stuurder, den L9-j, ari gen A. J. J. Kok, een Woudsend; Theunis Heeg, 77 j., wedr. van tocht naar Brgda n iat ;en. Wann een klei Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, N. Overeenkomstig de daarvoor gestelde be palingen kwam de beker toe aan den heer Wisselbeker S. B. C. De zilveren wisselbeker, indertijd uitge- Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben, wat de ge wone bronnen betreft in Februari f 37.403 551 opgeleverd, zijnde ongeveer evenveel als een jaar geleden. was en in den laatsten oorlog een cavalerie-regiment geweest Om ti legt me waarin de drie Geboi Fetje de Óverl 1. 2. 3. 4. 5. Berkei, afkomstig uit zijn vriend, den be- WYMBRITSERADEEL, van 1116 Maart. Geboren: Cornells zv. Wijbe Wijnja en Aukje Fortuin, te Nijland; Neeltje dv. Arend de Schiffart en Oerritje Faber, te Oppen huizen. Gehuwd: Geene. Overleden: Lijsbert de Jong, 79 j. wed. LEEUWARDEN. Koningin in deze burgemeesters van madeel, Harlingen, Het h als volg Waar of dat,” „Eet ap| ven Ee onze kos paganda De af lose, eiv stof) ap hoeveelh ger geh vrucht o heid ges stelsel. I geven c den app die, wan worden, krachten in de ap beteeker leiden ei vruchten te nemei bij vele meinen een app spreuk: taal zou Het a bereide tie te W' en de p en zond' gehalte deren. 1 zouten seeren. Om n te make provisie der uitg zuiver v appelen alsof zi, smaak burgemeesters der gemeenten met een zie lental van 10.000 en daar boven competent te verklaren aan den ingezeten Nederland- sche onderdanen hunner gemeente zelfstan dig paspoorten te verstrekken. OoWU zult daartoe dus bevoegd zijn, en wel met ingang van 1 April a.s.” Een door den Minister van Buitenlandsche Zaken vastgestelde instructie zal bij de uit oefening der bedoelde bevoegdheid door de burgemeesters nauwkeurig moeten worden in acht genomen. A*» ie uigevot 310 Mc 45 Ve 3 8ti 16 Ve 940 Ni 27 Gr 821 Sa 13 L. 452 V. 96 Kli 3 Pa 5 Bo Totaal Vette Vi Vette Zc Vette K< Vette Ki Biggea 1 Melk- koeiei k dead. Nt vry we 1 p ger. Big j I De financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. In een adres door Ged. Staten van Friesland tot de 2e Kamer gericht, zeggen deze dat hoewel het gewijzigde wetsontwerp op velerlei wijze aan hunne bezwaren tegemoet komt, zij zich blijven kanten tegen art. 30 dat de provinciën verplichtingen oplegt Onderwijskosten. In een pas verschenen officieel rapport van het Amerikaansche onderwijsministerie vindt de N. R. Crt. de volgende gegevens betreffende het percentage van het totale staatsbudget, dat besteed wordt voor onder wijs in 1926. Nederland 22, Denemarken 20 5, Zweden 19 8, Noorwegen 17, Frankrijk 4.8, Spanje 5 8, Italië 6 7, Hongarije 19.7. Roemenië 111, Bulgarije 10, Sowjet-Rusland 6.2. De man -vrouw. De zaak van mevrouw Smith, die zich voor „kolonel Barker” uitgaf, zal den 27 sten dezer te Londen dienen. Haar wordt gelijk men weet, meineed ten laste gelegd, begaan toen ze bij een croces voor de King’s Bench als „eïscher” optrad, onder eede een verklaring aflegde. Deze verkla ring hield in „dat zij naar waarheid Leslie Ivor Victor Oauntlett Bligh Barker heette en gepensioneerd kolonel van Zijner Majes- gaat naar den openbaren veiligheidsdienst i teits leger die ingedeeld is bij het departement van jus- officier bij titie. Deze laatste dienst zal dan ook in ver-1 pnT band daarmede worden gereorganiseerd en j geplaatst worden onder directie van de I huidigen commissaris van den Hoogen Co troleraad, Verhuist. de speciaalzaak in Verkade’s Artikelen Grootzand - Telefoon 455 Vrijd; treffen t kum pl; winning de, een verwach 1 j MR Het militaire verdrag tusschen Frankrijk en België. De correspondent der N. Rt. Ct. te Brus sel meldt: In goed ingelichte Vlaamsche kringen wordt verzekerd dat Ward Herman^ thans de noodige documentatie heeft bijeenge bracht, om zich met succes tegen de beschul digingen van Frank Heine te verdedigen en dat hij zich dan ook binnen een paar etmalen bij de Belgische justitie zal komen aanmel den. Zonder het resultaat af te wachten van de Dinsdag te houden socialistische interpel latie over de, door den Belgischen militairen veiligheidsdienst gehuldigde practijken en eventueele opheffing’ of reorganisatie van dezen dienst, heeft de regeering nu een be sluit genomen, dat in de Moniteur Beige van gisteren is verschenen en waarbij de inlich tingendienst van den generalen staf over- Een nieuw blad. De Provinciale Bond van Ziekenkassen in Friesland heeft in de laatst gehouden algemeene ledenvergadering besloten tot de uitgave van een eigen Maandb.ad. Door het Hoofdbestuur zijn thans de plannen nader uitgewerkt, zoodat het eerste no. zal verschijnen den lóden April as. Het blad zal den naam dragen van „Onze Ziekenkas”, terwijl de redactie namens het Hoofdbestuur zal worden waargenomen door den heer G. Scheffer te Vrouwen parochie. De oplage is vastgesteld op 5000 ex.het blad wordt toegezonden aan alle leden van den Bond, benevens aan alle werkgevers, wier personeel Is aangesloten bij den Bond. De uitgave is opgedragen aan Hoekstra’s Drukkerij en Boekhandel te SL- Annaparochie. boven vervoert, zoodat beneden steeds vol doende ruimte is. Hier staat ook de ketel voor de centrale verwarming voor de ge- heele inrichting, welke installatie door de fa. Johs. Volkers geleverd is, die ook een deel van de sanitaire installatie inrichtte en de waterleiding leverde. Keurige slaapkamers met warm en koud water, een badkamer en toiletten vindt men op de volgende étages, er zijn thans 23 slaapkamers. Er is een tele fooncel, welke dag en nacht ter beschikking van, de bezoekers staat. Het schilderwerk op de le verdieping is geleverd door den heer L. de Vos, op de 2e verdieping door den heer W. J. N. Brouwer, het buitenschilder werk door den heer P. de Boer; de electri- sche verlichting en een deel der sanitaire in stallatie door den heer W. Fijlstra, het stu- cadoorwerk door de fa. Metz, de stoffeering door de fa. Vroom en Dreesmann, het meu bilair door de fa. Dikland en het Meubel- huis, het glas en glas in lood bracht de Sneeker Glashandel (Ferwerda) aan, het granietwerk is geleverd door Selva. Aanne mer der verbouwing was de heer Andringa, onder architectuur van den heer A. Hoek stra. Talrijke heeren hadden gevolg- gegeven aan de uitnoodiging en werden rondgeleid door den heer Joh. Volkers Jr., die dank bracht aan architect en aannemer voor hun werk, den heer Hanenburg geluk wenschte met deze schitterende restauratie en hem velen ten voorbeeld stelde, daar hij bijna uit sluitend Sneeker leveranciers de leveringen deed doen. De burgemeester en de heer Abma, bestuurslid van het waterschap Ab- SNEEK, van 11—18 Maart. Geboren: Engeltje dv. Klaas Damstra en Rinske Ringnalda; Jacob zv. Berend Bruin en Grietje Ham, wonende te Lemmer; Reino Geertje Elizabeth dv. Johannes W. Houwen en Roelof je Koopmans; Trijntje dv. Anne Zijlstra en Taetske Veldhuis; Antje dv. Je- remias Lemstra en Anna Cnossen; Rintje zv. IJpe Boschma en Janke IJntema; Jan Wijpke zv. Philippus Nota en Sipkje Duba; Renske dv. Wietze Gorter en Johanna B. Schouten; Albert zv. Ulbe Blanke en Alber- dina Seinen; Klaas zv. Jacob van Dijk en Grietje Poepjes; Anne zv. Marten Bosma en Janke Hobma. Ondertrouwd: Sijmon Jacobus Wiersma, 22 j. en Antje Anna Visser, 22 j.; Gerrit Piest, 23 j. en Harmanna Walvius, 20 j.; Johan Faber, 26 j. en Romkje Bijl, 21 j. Gehuwd: Djeu van der Zee, 56 j. en Rinske Terpstra, 41 j.; Anne de Jong, 22 j. en Catharina Johanna van der Wai, 19 j. Overleden: Sijke Kreger, 89 j., wed. van Philippus van Gorkum; Fokke IJtsma, 76 j.; Jan v. Zanten, 73 j., echtgen. v. Janke Beek- sma; Hendrik Jan Ruiter, 19 j.; Jacoba An- thoinetta Adriana Mol, 76 j., wed. van Ger rit Andries de Walle, overl. te Oenkerk; Trijntje Sijtzes Visser, 64 j., wed. van Oene Geertsma. Zondagmorgen had te Oss een zeer bru- Deze maatregelen werden getroffen in tale diefstal plaats. Om half zes werd de --groote i talageruit der firma van Hees op die een officier "zal belasten met de verbin- den Heuvel met donderend geraas ingesla- dingsdienst tusschen den staf en den nieu-gen> Een belangrijke hoeveelheid gouden wen veiligheidsdienst. ringen en andere sieraden werd door de Naar van officieuse zijde verteld wordt, d de etala ekast gegrepen, waarna zouden de ambtenaren van den militairen veiligheidsdienst, die in de zaak Frank nimmer, zoodat rijks steun niet afhankelijk mag worden gesteld van provinciale steun Het argument <iaig de provincies te toeschietelijk zullen zijn met adviezen tot rijkssteunverleening aan gemeenten als de provincies er zelf niet toe bijdragen verraadt een wantrouwen dat ook niet op gruoie nu van niuusuia uuuci gcpiaaioi, welke auto’s en rijtuigen naar de stalling er z ni plaats is jegens een njksorgaan. Door de inkrimping zan het provinciaal belastinggebied mogen ook geen nieuwe betalingsverplicfetingen voor haar geschapen worden, terwijl deze, verplichting ook indruischt tegen de geest van het ontwerp zelve. Redenen waarom Ged. St. de Tweede Kamer verzoeken deze bepaling te schrappen. De nieuwe Hongaarsche beul. Wij hebben onlangs eens gemeld, da‘ er voor de vacature van de staatsbetrekking van beul te Boedapest een groot aantal ge gadigden was, onder wie vele oud officieren, meesters in de rechten en anderen. De keus is gevallen op Antal Kozarek, een ge wezen slager, thans dissector aan het in stituut voor dierenbescherming en officieele beul van de opgepakte straathonden. Kozarek is, behalve door zijn tot dusver bekleede beroepen ook nog op andere wijze met het beulswerk vertrouwd. Zijn vader heeft het ambt eveneens bekleed en genoot in het laatst van de 19e eeuw ais zoo danig een groote -populairiteit. Dat klinkt wel vreemd, maar de zaak is, dat een volksbijgeloof wil, dat een stukje van een beulsstrop een onfeilbare geluksaanbrenger is bij het kaartspel. Vandaar dat alle spelers zich tot Kozarek wendden om stukjes van een gebruikte strop, waarmee de oude heer waarschijnlijk geen slechte zaken heeft ge maakt. Men vertelt nog altijd het verhaal van de moeder van een speler, die een beroerte kreeg van den schrik toen zij een tebgram voor haar zoon geopend had, luidende„De strop wacht h, Kozarek”. Schaatsenrijden en schade van de koude. De Weensche ijsclub heeft dit jaar zijn buitenbanen 126 dagen aan een stuk ge opend kunnen houden, een merkwaardig feit, dat nog eens illustreert welk een har den winter wij gehad hebben. Dat blijkt ook, op minder prettige manier uit het cijfer van de schade, welke de vorst aan huizen enz. te Weenen heeft aangericht, en die op 100 millioen schilling wordt geraamd. van VERKADE’s BISKWIE vindt - z’n oorzaak in hare onovertroffen kwaliteit Ze wordt daardoor steeds meer gevraagd, en koopt U dus steeds heerlijke versche croquante Biakwie Verder heeft de minister van justitie ’t plan een voorstel fri te dienen tot verscherping van de wetsbepalingen van 4 Augustus 1914 inzake spionnage en zou de regeering ook nog een wetsvoorstel gereed maken, waarbij vreemdelingen voortaan aan veel strengere controle zouden onderworpen zijn dan thans het geval is. ten correspondent van de N.R.Ct. heeft een onderhoud gehad met Ward Hermans, die zeide dat hij de stukken van Frank Heine gekregen heeft in ruil voor een som door Nederlanders beschikbaar gesteld. Een der stukken, dat nog niet gepubliceerd is, i komt uit handen van den nu overleden t generaal Mahieu, een intiem vriend van 1 Frank. Hooge Belgische officieren zouden tegen het verdrag en een eVentueele schen ding van Nederlandsch Limburg zijn en daarom de publicatie hebben gewenscht. Het Utrechtsche stuk, dat in hoofdtrekken echt wordt geacht, is niet het belangrijkste; er is een ongetwijfeld echt en veel belang- rijker stuk, waarin de voorgenomen schen ding zwart op wit staat, in Nederland. Voetbalwedstrijd BelgiëNederland uitgesteld. De wedstrijd BelgiëNederland, die op 24 dezer te Antwerpen zou worden gespeeld, is uitgesteld. Het officieele bericht van de Union Beige motiveert deze verdaging met te zeggen dat men tot dit besluit gekomen is in overeen stemming met den Nederlandschen Voetbal bond, daar deze wedstrijd gelegenheid zou kunnen geven tot betoogingen, tegenstrijdig met het uitsluitend sportief karakter, die dergelijke ontmoetingen moeten hebben. De wedstrijd Antwerpen—Rotterdam, die Zaterdags te voren moest worden gespeeld, is eveneens verdaagd. De N.V.B. deelt mede, dat graaf d’Oultre- mont vergezeld van den heer Verdyck na mens den Koninklijken Belgischen Voetbal bond het verzoek zijn komen doen, om den wedstrijd uit te stellen om bovengenoemde redenen. De Nederlandsche Voetbalbond heeft dat verzoek ingewilligd. Een 101-jarige. Op 21 Maart wordt de Wed. H. van der Land, te Kollumerzwaag 101 jaar. Ze is nog kras en o ogewekt. Directie Zuiderzeewerken. Naar „de Ingenieur” meldt zal dr. ir. H. Wortman, directeur-generaal van de Zui derzeewerken, in verband met het binnen kort (25 Maart) bereiken van den 70-jari- gen leeftijd met f Mei 1929 ontslag vragen uit zijn betrekking. Ong\ 'lukken. Op den Tilburgsctr en weg onder Dorst is Zondagnacht pl. m. h alf een een zeer ern stig motorongeval gebeurd, dat pas Maan dagochtend om halfzei' is ontdekt, toen een motorrijder en een tweede persoon, die ver moedelijk op de duo w.as gezeten, aan den kant van den weg tegenover een boom dood werden gevonden. D’e motor was totaal ver brijzeld en J. Cool waren schrikkelijk vermii ikt. Het zijn jongemannen van pl. m. 25 jaa r. De motorrijder is t ien zekere Kok, afkom- bega spraken tevens waardeerende woorden stig uit Tilburg. De duorijder was de 19- en terecht, want de heer Hanenburg heeft jarige J. F. M. v.an hier een prachtige zaak gesticht, en van een Tilburg. Hij zou met energie 1 vruchten zal afwerpen. In zijn badkamer overvallen en beroofd Zondagmorgen is te Keulen de aannemer Krutwig in zijn badkamer door twee jonge lieden overvallen die hem onder bedreiging met de revolver dwongen, hen een briljan ten ring ter waarde van 12.000 mark, zoo mede 700 mark in contanten te overhandi gen. Aan een in de woning aanwezigen heer uit Dusseldorf werd zijn gouden hor loge ontnomen. De daders sloten Krutwig in zijn badkamer op en verlieten het huis. Daar zij zich achtervolgd waanden, tosten zij op straat echter eenige schoten, die ech ter niemand raakten. De ongeveer 30-jarlge daders ontkwamen, zonder herkend te zijn. De Stadhuisbrand te Leiden. Thans is het rapport van B. en W. van Leiden verschenen omtrent de vermoedelijkc oorzaak en bestrijding van den zoo nood- lottigen brand, waardoor in den nacht van 11 op 12 Febr. j.l. het Leidsche Stadhuis werd vernietigd. Naar alle waarschijnlijkheid, zoo toet het in het rapport is de brand ontstaan tengevolge van langdurige verhitting van den schoorsteen welke zich bevond in de afdeeling pensioenen, waarin zich behalve de rookleiding ten behoeve van de afd. pensioenen, ook een rookleiding bevond ten behoeve van de beide kachels van de afdet- ling burgerlijke stand en bevolking. Concludeerend zeggen B. en Win hun rapport, dat ter voorkoming van brand in het raadhuis alle mogelijke voorzorgsmaat regelen waren getroffen. Naar de meening van het college mogen gaskachels en vul kachels ook des nachts blijven doorbranden, indien dit voldoende gemotiveerd is en vol doende toezicht wordt uitgeoefend. Het door ons, aldus B. en W., zoo uitvoerig en zoo nauwkeurig mogelijk uiteengezette moet u de overtuiging geschonken hebben, dat het toezicht met betrekking tot den nacht van 11 op 12 Febr. alleszins goed en tot in finesses geregeld was en dat de gegeven voorschriften stipt zijn nageleefd door een bewaker, die geheel voor zijn taak berekend was. Tegen brandgevaar door kachels wa ren afdoende maatregelen getroffen, tegen brandgevaar door schoorsteenen vielen door het college geen maatregelen te nemen, aangezien moest worden aangenomen, da; de schoorsteenen er op berekend waren extra-belastingen in het winterseizoen te verwerken. zij ijlings op de vlucht sloegen. De waar- Heine betrokken zijn, enkel een berisping de van het gestolene bedraagt ongeveervan Jentje Bakker, te Heeg; Meije Couperus, krijgen en vervolgens heel eenvoudig naar f 1500. Van de daders heeft men nog geen I 57 j., echtgen. van IJnskje Hoekstra, te den nieuwen veiligheidsdienst overgaan, i spoor. Woudsend; Theunis Heeg, 77 j., wedr. van 106 jaar oud. Te Nice is Donderdag gravin Erlach gestorven zij heeft den ongewonen leeftijd van 106 jaar bereikt. Emilie Erlach heeft haar leven grootendeels in Rusland geleefd tien jaar geleden heeft zij zich te Nice gevestigd. Volgens de „Exchange Tele graph” is de oude dame tot het allerlaatst van haar leven toe in bezit geestvermogens gebleven. Dubbele moord in ziekenhuis. Tijdens het bezoekuur in het te Praga (Polen) drongen drie mannen binnen die zich naar de kamer begaven, waar zekere Brescinski, een in misdadigers- kringen bekende persoonlijkheid, aan het bed zijner zieke moeder zat. De drie man nen bevalen Bre cinski hen te volgen. Deze schrok en weigerde aan het bevel te vol doen. Twee van de drie binnengedrongen personen haalden een revolver te voorschijn. Brescinski deed hetzelfde en schoot het eerst. Hij velde twee van zijn belagers, de derde wist zich nog in veiligheid te stellen. Het betreft hier een strijd tusschen twee inbrekersbenden. Brescinski heeft een lid der „concurreerende” bende een som gelds afgezet, waarvoor vrienden van dezen wraak hebben willen nemen. Maart 1929 Gymnastiekschoen, H. Wieberga, Van der Heijbuurt 24 Vulpen, J. Blok, Maria Louisestraat 18; Dop van Kinderwagen, Zoodsma, Stationsweg 1 Dop van Kinder wagen, Joh. Potma, Oud KerkhofGouden speldje, C. Ferwerda, Smidsbuurt 13 Heerenrijwiel, J. Radsma, Nauwe Burgstraat Bioscoopnieuws. In „De dochter van den Sheik” we ke film als hoofdnummer in de Bioscoop bij de Waag gaat, hebben we Bebé Daniels, de vrouwelijke Douglas Fairbanks, in de hoofdrol. Zij is hierin meer dan een filmartiste, zij is ook acrobate, zoodat in deze film naast romantiek en prachtig spel, ook de sensatie geenszins ontbreekt. De Amicitia Bioscoop heeft als hoofdnummer „De gemaskerde dame”. Een verhaal spelend in den tijd dat de mark naar beneden holde. De tijd van het „Leve de dag van heden morg en zorgt voor zichzelf”. En toch zijn er nog families die op de laatste bolwerken van familietrots en eer stand houden, men kan begrijpen hoe zwaar het Doris von Seefeld valt om ter wille van het dagelijksch brood in een revue te moeten optreden, al doet zij dat gemaskerd, zij de dochter van den baron, die zoo hecht aan de begrippen, welke in de oude adel leven. Een oorlogswinstmaker, - -- die het theater waarin Doris optreedi tjeft, zijn voornemen verwezenlijkt, door de financieert, dbet alle pogingen tot toena dering, die echter alle afstuiten op de achting voor zich zelf, de eer van haar vader en de liefde voor Sascha von lllagin, een uitgeweken Russisch edelman. Als deze echter door een toe val een deel van zijn vermogen terugkrijgt, zeilt de .gemaskerde dame” een veilige haven binnen. Arlette March all heeft de hoofdrol in deze boeiende geschiedenis, beeld van een tijd die nu gelukkig weer achter ons ligt Aankondigingen. Donderdag 21 Maart 8.45 uur Onder de Linden. Afd. Sneek Cent aal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Alg. Ledenvergadering Zondag 24 Maart. 8 uur Harmonie Uitvoering S. G. V. Bal na. Maandag 25 Maart. 8 uur. Hotel Hanenburg. Ver. Oranje. Alg. Ledenver gadering. Dinsdag 26 Maart. I. v. A. O. „Schakels”. Dinsdag 26 Maart 8*/a uur. Onder de Linden. Alg. Ledenverg. Vreemdelingen verkeer. Donderdag 28 Maart 8 uur. Hotel Hanenburg. Sportpark Sneek. Verga dering van aandeelhouders. le Paaschdag Harmonie. Ons Ge noegen met „Robbedoes”. 2e Paaschdag Amicitia. Dancing. Hotel Hanenburg. Het hotel-café-restaurant Hanenburg aan de Wijde Noorderhorne alhier heeft een zeer belangrijke restauratie en uitbreiding on dergaan, welke Zaterdagmiddag door een aantal genoodigden in oogenschouw is ge nomen. Een gedeelte van de vroegere stal is geamoveerd en tot een prachtig zaaltje her schapen, dat al naar de behoefte door deu- ren groóter of kleiner kan worden gemaakt, ‘ot hnanoeelen steun aan gemeenten in terwijl het achterste gedeelte voor monster- nood- Het rijk heeft de gemeenten steeds kamer is ingericht. Het keurige schilder- en nieuwe lasten opgelegd, de provincies decoratiewerk van dit nieuwe zaaltje zoowel als van de bestaande zaal valt direct op, ’t is aangebracht door den decoratieschilder van der Meer te Bolsward, terwijl in laatst genoemde zaal een Televolkor Concerto phone van de fa. Joh. Volkers en Zn. alhier voor de muziek zorgt. In de garage is een groote lift van Industria alhier geplaatst, Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle loofd door den heer Rijpkema (thans te Den werkdagen tusschen 11J6 en 12*/2 uur, de Haag), werd door het bestuur der Sneeker navolgende voorwerpen als gevonden gede- Biljartclub dezer dagen definitief toegewe- poneerd op 18 en 19 Maart 1929: zen aan den heer Jorna. Dameshandschoen, paar zwarte hand-1 Respectievelijk werd deze beker door de schoenen, DamesrijwieL i navolgende heeren gewonnen: Sj. Haga Aanwezig en te bevragen bij de navol- 1923, W. T. Zandstra 1924, S. Velleman- gende ingezetenen, onderstaande voorwer-1925 en 1926, Jorna 1927, 1928 en 1929. pen als gevonden aangegeven op 18 en 19 1 Overeenkomstig de daarvoor gestelde be palingen kwam de beker toe aan den heer I Jorna, die driemaal achtereen winnaar was. Afgifte buitenlandsche paspoorten door burgemeesters. De Commissaris der provincie heeft aan de Achtkarspelen, Dantu- Leeuwarden, Leeuwar- deradeel, Menaldumadeel, Ooststellingwerf, Opsterland, Schoterland, Smallingerland, Sneek, Tietjerksteradeel, Weststellingwerf, Wymbritseradeel en Wonseradeel een schrij-1 ven gericht, waaraan wij het volgende ont- leenen: „Naar U bekend zal zijn, waren naast de Commissarissen der Koningin tot dusver al- i leen de burgemeesters van Rotterdam en I Dordrecht bevoegd zelfstandig buitenland- I sche paspoort.en af te geven. Uit de schrif telijke gedachtenwisseling bij de behande ling in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, van de begrooting voor het Departe ment van Buitenlandsche Zaken voor het jaar 1928 is U kunnen blijken, dat door den betrokken minister werd overwogen zooda nige bevoegdheid ook toe te kennen aan de burgemeesters van andere gemeenten. Als motief hiervoor werd voornamelijk aange voerd, dat de verkrijging van een paspoort door de inwoners dier gemeenten tenger«^ge van den voorgenomen maatregel aanmerke lijk zoude worden vereenvoudigd en bespoe digd. De Minister heeft voor wat Friesland be- I naa ■M r 7 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2