Niemeijer’s Tabak wordt het meest gevraagd en gerookt, omdat ze het lekkerst is, terwijl daarenboven de bons in de verpakking buitengewoon aantrek kelijk zijn. Voor den handel bij Fa. Johs. Tromp - Sneek M. KIHGMA - Tandarts - Sneek 1 Keurig zittend Haar ITALIANO geneeskrachtig en lekker I 25 ets kleine advertentiën. Fa. JOH». TROMP Sneek Tel. 208. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak o e e w o INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Niswwstijd'mgan. Standard* is de prijs van onze I Oe 25 ots. direct bij mzen- ding der Adv. te voldoen Sigaretten zijn gebleven bij véél wat is verdwenen f Derde blad] ÜEUWE SNEEKER COURANT Met zoo’n kleine advertentie in de Hisuw® SmkBr Sm kir Co&Oit (huis aan huis verspreiding) verschaft gij personeel of krijgt gij een be trekking, huurt of verhuurt gij Uw huis, koopt of verkoopt het, verkoopt of koopt gij alle soorten meubilair, pluimvee Plaats zoo’n kleine adv. in het nummer van 23 Maart voor 25 ets. B B B B de prijs van Ko. 48 Woensdag 20 Maart 1929. bestaan. De heer Bijleveld heeft zelf het personeel voor huiselijke S» Ziekenhuisverpleging. De Ver. v. Ziekenhuisverpleging in Frane- GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken. Bovengenoemde vereenigiag gaf Zondag avond voor een zeer goed uezctte zaal van de Harmonie een propag inda-avond. Ba rend en Martsje van der Veen van Huizum traden er op met een tooneelstuk van ernstig karakter en twee van hr t luchtige genre. In beide genres bleken zij volkomen thuis; zij spelen in dit werk van eigen hand uitste- Tilburg), (Rotter- Engros Grootzand 20 (boven). SPREEKUREN: 10—3 uur. Dinsdags 93 uur. Woensdags 2 4 uur. lenden wordt aangeboden en ten doel heeft de aandacht te vestigen op de onderschei dene bemoeiingen van den Bond, welke met een enkel woord op den omslag staan ver meld en die zoowel het toerisme in uitge- breiden zin raken, als het algemeen belang, zooals behoud van natuurschoon, opruiming van verkeersbelemmeringen, enz. Aan den voet van de blaadjes dezer bloc note worden in dichterlijk rijm of zakelijk proza, verschillende nuttige wenken gege ven, die, in ’t belang van de algemeene ver keersveiligheid, de weggebruikers aan hun plichten herinneren. Een zeer groote keuze BOEKWERKEN geschikt als Belijdenisgeschenk vindt U bij Boek- en Vulpenhandel G. v. d. PiJPEKAKP, Kleinzand 2 - Sneek - Telefoon 195 Mannen: 1 bankwerker, 1 banketbak ker, 5 betonwerkers, 1 boekbinder, 1 boeren arbeider, 2 broodbakkers, 8 fabrieksarbei- ker en Franekeradeel heeft over 1928 goed geboerd. Ze telt 972 leden en 670 adspirant- leden. 34 leden zijn in 1928 verpleegd met totaal 539 verpleegdagen. De ziekenhuiskos ten bedroegen f 1761.81, de dokterskosten f988.20, er was een batig saldo op de ex ploitatie van dat jaar van f2352.19. ’Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Slechte spijsverte ring. verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen. Loten „J. I.” uitverkocht. 80.000 loten a f 2.50 van de Joodsche In valide zijn in acht weken verkocht, dank zij de medewerking van de talrijke comité’s in den lande, zoowel in Amsterdam als daar buiten. De trekking, die aanvankelijk zou plaats vinden in Augustus, is nu belangrijk ver vroegd en thans vastgesteld op 17 April a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam. De a.-r. verkiezingscandidaten. Naar de Rott. verneemt, kan thans vrij stellig worden aangegeven, met welke can- didaten de Antirevolutionaire Partij bij de a.s. verkiezing als no. 1 in de verschillende kieskringen zal uitkomen. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat er nog een kleine wijziging in wordt gebracht, maar naar het blad verzekerd werd, is dit hoogst onwaarschijnlijk. In eenige kieskringen zijn inderdaad moei lijkheden geweest, doch deze kunnen thans wel worden beschouwd als tot het verleden te behooren. Zoo is bv. wijziging gebracht in het stel len van no. 1 in de kieskringen Leiden, Am sterdam en Den Haag. De heer Smeenk zou oorspronkelijk gesteld zijn geworden in Lei den; deze zal thans in Amsterdam no. 1 zijn, terwijl eerst gedacht was aan mr. Heems kerk voor Amsterdam. Diens naam wordt thans verbonden met Den Haag, terwijl mr. J. A. de Wilde wel aan Leiden zal worden verbonden. Ongedachte gebeurlijkheden buiten beschou wing gelaten, zal thans in den kieskring Leeuwarden no. 1 zijn: de heer H. Colijn; in Groningen de heer A. Zijlstra; Zwolle Assen de heer L. F. Duymaer van Twist; ArnhemNijmegen de heer mr. dr. E. J. Beumer; Utrecht prof. dr. H. Visscher; Am sterdam de heer C. Smeenk; HaarlemHel der de heer Chr. v. d. Heuvel; Leiden mr. J. A. de Wilde; ’s Gravenhage, waaraan toe- Ook zal niet terugkeeren in de Kamer de A. N. W. B.-blocnote. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Ne derland, heeft een blocnote van handig for maat uitgegeven, die gratis aan belangstel- Ongelukkcn. Te Dussen kreeg de 25-jarige boomrooier R. een grooten zwaren boom, die te vroeg viel, op het hoofd, tengevolge waarvan hij een ernstige hersenschudding kreeg waar aan hij eenige uren later overleed. Op het Veemarktterrein te Utrecht is de arbeider-rangeerder Faber uit Groningen bij het rangeeren met zijn beide beenen en dén linkerarm bekneld geraakt tusschen trein- deelen, tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Wie een kuil graaft De doodgraver op het R. K. kerkhof te Amersfoort, was bezig een kuil te graven. Op een gegeven oogenblik kwam hij zelf in den kuil terecht, terwijl deze zich met zand vulde. Hoe meer hij trachtte zich op te wer ken, hoe vaster de grond zich om hem sloot. Nadat hij eenige uren in deze benarde po sitie had doorgebracht, hoorde een bewoner uit de Bergstraat gegil van het kerkhof. Hij waarschuwde aan de woning van den doodgraver. De vrouw spoedde naar ’t kerk hof en zag haar man in. dien toestand. Hulp was spoedig gehaald en met vereende kracht werd de man van zijn knellende banden be vrijd. Totaal uitgeput werd hij naar zijn wo ning gebracht. Gelukkig ondervond de man geen verdere nadeelige gevolgen. Geen vrouwen. Op de vragen van het Kamerlid mevr. BakkerNort, betreffende aanvulling van de Nederlandsche commissie voor de 1931 te Parijs te houden Koloniale Tentoon stelling met vrouwen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt op eenig gebied van het Indische maatschappelijk leven, heeft mi nister Koningsberger geantwoord: Bij de samenstelling van de commissie heeft tot leidraad gestrekt de wenschelijk- heid om in die commissie de personen op te nemen, die representatief geacht konden worden voor de lichamen, instellingen en groepen, welker medewerking voor het wel slagen der Nederlandsche deelneming noo- dig voorkwam. Uitbreiding van de commissie met het oogmerk alleen om daarin ook vrouwen zit ting te doen nemen, acht de minister niet gewenscht. Vliegongeval eischt 13 doodeti. Uit Newark (New Yersey, Ver. Staten wordt gemeld, dat een vliegtuig der kolo niale Airways aldaar omlaag gestort is. 13 passagiers zijn omgekomen. Eén is ernstig gewond. De bestuurder bleef ongedeerd. ders, 1 electricien, 3 glas in loodzetters, 2 handlangers, 36 grondwerkers, 2 Jcantoorbe- dienden, 1 kantoorbediende-reiz., 2 kellners, 1 klinker, 2 kleermakers, 1 koffermaker, 12 landarbeiders, 1 letterzetter, 1 loodgieter, 2 machine-bankwerkers., 1 machinist-heier, 1 metaaldraaier, 1 metaalslijper, 19 met selaars, 27 opperlieden, 1 opperman-straat- maker, 1 nettenbreier, 1 pakhuisknecht, 1 revolverklinker, 17 schilders, 4 scheepstim merlieden, 1 smid, 1 steendrukker, 1 stoker, 5 straatmakers, 5 stucadoors, 5 schippers knechten, 32 timmerlieden, 3 tuinlieden, 1 touwslager, 3 varensgezellen, 1 winkelbe diende, 2 ijzerwerkers, 1 zeilmaker, 1 zilver smid, 1 zuivelarbeider, 96 zonder bepaalde vakkennis. Vrouwen: 1 winkelbediende. Nader wordt gemeld, dat het veronge lukte vliegtuig een groot model drie-motorig Ford-vliegtuig was, dat met 15 passagiers aan boord een pleziervlucht boven New- Yersey en New-York zou gaan maken. Reeds bij den start merkte men, dat de motoren niet volkomen goed werkten en dat het toestel moeilijk van den grond los kwam. Toen het zich op ongeveer 70 M. hoogte bevond stopte plotseling één der motoren en de piloot maakte aanstalten om te landen. Het vliegtuig daalde vlot totdat het toe stel plotseling in botsing kwam met een goederenwagen, die op de rails stond van de Yersey-Central-Railroad. Het was den piloot niet gelukt over den goederenwagen heen te vliegen om op het daarachter lig gende vlakke terrein te komen. Met gewel dige vaart vloog het toestel tegen den goederenwagen en werd geheel in elkaar gedrukt. De piloot en de mecanicien, die zich in de open cockpit bevonden, werden daar uit geslingerd en bleven op 20 a 30 M. afstand zwaar gewond liggen. De 13 per sonen die zich in de cabine bevonden, waaronder een vrouw, werden letterlijk ver pletterd. De botsing was zoo hevig, dat de zware middelste motor uit het toestel werd geslingerd en op de passagiers terecht kwam. Het toestel was een der grootste Arneri- kaansche transportvliegtuigen, dat voor den kolonialen vliegdienst gebruikt zou worden en zijn laatste rondvlucht maakte voor de eigenlijke ingebruikstelling. .- .7'SP U Wordt het getal uitgebreid tot 14, zoo keert weer terug de heer mr. H. Bijleveld. kend en dat zegt heel wat, waar menige rol moest worden gedoubleerd en alle typen die gegeven werden ai even af waren. Het was werk van geen groote pretentie dat werd ge bracht, maar daarom ook van een natuurlijk heid, welke sterk tot het publiek sprak, vooral omdat ook de spelers hun rollen vol komen doorleefden; gave volkskunst hadden we hier, waarmee we dit tweetal nog gaarne eens weerzien. Ds. de Vos sprak een woord van propa gandistische strekking. Een avond als deze, zei spr., is een teeken des tijds, nu moeten de menschen met attracties naar onze avon den gelokt worden, hun bijna ongemerkt een lepel propaganda in de geestelijke maag ge deponeerd worden; vroeger was dat anders. Men is eenigszins vermoeid van de propa ganda voor geheelonthouding,anderzijds, nu een generatie opgegroeid is, die geheelont houding vanzelfsprekend acht, vindt men die ook niet meer zoo heel noodig, men leeft minder met deze propaganda mee en is daarmede op een gevaarlijke weg, want groote' gevaren blijven dreigen. Weer ande ren vinden dat we zoo langzaam vorderen, dat kijn de hardrijders op de korte baan, ter wijl wij juist behoefte hebben aan propa gandisten die getraind zijn op de lange baan. Want de strijd voor de geheelonthou ding blijft noodig, al vormt de jenever niet meer als in het midden der 19e eeuw, zooals dr. Brugmans het beschrijft, met de aardap pelen het volksvoedsel. Maar nog altijd drinkt ons volk per jaar 350 millioen gulden op aan alcoholischen drank. Dat er eenige verbetering is gekomen is o. a. te danken aan de betere maatschappelijke toestanden waaronder groote groepen menschen leven, terwijl ook genoegens van hooger orde de plaats van de lagere hebben, ingenomen. Maar de drinkgewoonten zijn toch niet ge bonden aan maatschappelijke toestanden, zooals blijkt uit het feit dat ze ook in sterke mate heerschen onder de beter gesitueerden en daar de oorzaak zijn van veel ellende en verminderd levensgeluk. Een tweede oorzaak voor de vermindering van het drankgebruik is de vermindering der drankgelegenheden. Terecht werd het nu verminderde groote drankmisbruik in een deel van sprekers vroegere gemeente, nl. in Surhuisterveensterheide, geweten aan de vele kroegjes. Vermindering der gelegenheid brengt mede vermindering van genegenheid. De tegenwoordige drankgelegenheden zijn echter meer verfijnd, het zijn bars met jazz band en dancing. Het jenevergebruik moge verminderd zijn, dat van wijn en bier steeg. Wij zullen groote moeite hebben de drank- gewoonten verder terug te dringen, daarom ditnt gestreefd naar Plaatselijke Keuze. L’e derde oorzaak van de vooruitgang is de propaganda voor de geheelonthouding zelve, het is de druppel die de steen uitholt. Onze tegenstanders zeggen wel dat er al zonveel verbeterd is door de onthouding een lof van verdachte zijde maar we moe ten nimmer vergeten dat we strijden tegen een enoim machtig drankkapitaal dat zich van alle» lei middelen bedient om ons op onze beuit terug te dringen; hoe slim was het i v. dit de Engelsche bierbrouwerijen hun k ipita'en in zeer kleine aandeelen split sten om daardoor het publiek belang bij die industrie te geven en het aan haar zijde te krijgen. Wij moeten dus blijven wijzen op de groote schade welke de alcohol lichaam en geest doet, op de groqte verkwisting door het cand. te Rotterdam; te Lutjegast F. A. Hof- heer Th. Heukels te Rotterdam, man, candidaat te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Sneek en Vlissingen door ds. A. M. Berkhoff te Am sterdam. gevoegd den Bosch en Maastricht, mr. Th. Heemskerk; Rotterdam de heer J. Schouten; Dordrecht, dr. J. Severijn; Middelburg, de heer J. J. C. van Dijk. Als no. 13 op de lijst zal dan komen de heer H. Amelink, als no. 14 mr. H. Bijleveld en als no. 15 mr. H. Dambrink. Blijft het getal antirevolutionaire leden in de Kamer 13, zoo zal dan hieruit volgen, dat de heer Leenstra en de heer Bijleveld niet terugkeeren in de Kamer. In Friesland schijnt over de samenstel- rï ling van de lijst nogal eenige moeilijkheid te Tbestaan. De heer Bijleveld heeft zelf het J: standpunt ingenomen, dat hij deze plaats op (||de lijst verkiest. In tijden, waarin ten zichte van personen niet altijd de a b».jm. q». naamste pernchfpn wnrrlpn Vfrsnmi (StSk Üflb Kü® IWo 4M* mb* nDb dMA rflB Mannen: 1 autogeenlasscher (Tilburg), bankwerkers (Leiden, Middelburg, Rotter dam, Zaandam), brood- en banketbakker (Tilburg), boerenknecht (Enschede), ge- reedschapsmakers (Amsterdam), kopersla gers (Hoorn), machinisten (Amsterdam), melkknecht (Venray), metaalbew. (Apel doorn, ’s Gravenhage), monteurs (Alkmaar, Amersfoort, Rotterdam, Sittard, smid (Venray), vleeschhouwer dam). Vrouwen: diensten. drankgebruik veroorzaakt. Onze defensie- begrooting bedraagt 100 millioen, maar ons volk drinkt 3’/2 maal zooveel per jaar aan alc. dranken. In Duitschland werd in 1913 1 milliard voor de oorlogstoerusting besteed, 3 milliard aan drank, ‘/a milliard aan onder wijs. En een dergelijke verkwisting voor hoogstens een genotmiddel laten we maar kalm doorgaan! En desnoods zouden we het zoo laten, als dat genotmiddel niet zooveel leed veroorzaakte in. de gezinnen en aan het nageslacht. De tijd eischt meer en meer van onze energie en tegenwoordigheid van geest, wij kunnen niet dulden dat deze verzwakt wordt door het alcoholgebruik en misbruik, waardoor ongelukken worden veroorzaakt, die veel leed voor de slachtoffers brengen, en, misschien het voornaamste, veel schuld voor de bedrijvers. Die schuld rust mede op allen die niet met ons meestrijden, want in dezen strijd tusschen goed en kwaad kan men niet neutraal blijven, wie niet voor ons is, is tegen ons. Daarom, al zouden wij moe worden, wij willen doorgaan tot het einde, volhouden tot het doel is bereikt. I •I F7 o s t es r’s awfBai Werkzoekenden. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. e e I Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. j Als men zoo nu en dan des morgens slechts een wei nig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. i op- aange naamste geruchten worden verspreid, mag dit wel eens extra vermeld worden als een uitzondering. Kerknieuws. Geref.'Kerken. Beroepen te Ijlst J. Bavink, Gevraagd personeel. WWWWWWW WW WW WW WW I Een zeer groote keuze BOEKWERKEN 9 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9