SNEER. Gemengde Voeders C.V.S. I Niemeijer’s Tabak wordt het meest gevraagd en gerookt, omdat ze het lekkerst is, terwijl daarenboven de bons in de verpakking buitengewoon aantrek kelijk zijn. Voor den handel bij VfEHSTBAS JOOEKOlKfN Firma JOHS. TROMP Fa. JOH». TROMP - Sneek Tel. 208. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak OW Orgaan der Genie Steek. PRUIMSTER NIEMEIJER WoenStitm» SERVA W. WURING Sinrei 4 - TEL. 415 Firma JOHS. TROMP, - annex SNEEKER COURANT en WTMBRITSERAOEEL Eerste Blad 72e Jaargang 99 Waart HEtIWSTUDIN.nN TROMP, Sneek bo. 50 |l R. S. STOKVIS ZONEN J AUTOVERHUUR F.OZINGA - SNEEK Vrouwenhanden Uitgave: KlfiZfiBKlNJK Co SN EEK Telefoon No. 150 INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. ■I grepen de aandeelen in zijn warenhuizen, die Varkensmeel: Kalvermeel: Kippenvoer: cent stuks bussen 80 45 40 Engros Zuiderzee-afsluiting. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer nopens de wetsontwerpen le. tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1929 en 2e. tot wijziging van het IXde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1929 brachten verschei dene leden hulde aan dem minister en aan de directie van de Zuiderzeewerken, dat de af sluitdijk, naar zich laat aanzien, een jaar eerder voltooid zal zijn, dan aanvankelijk verwacht werd, en dat de indijking van de Wieringermeer dit jaar grootendeels zal zijn voltooid. Zij spraken er echter hun teleurstelling over uit, dat de kosten van den afsluitdijk zooveel hooger zullen worden, dan aanvan kelijk was geraamd. Oorspronkelijk was de raming 90 millioen. Volgens de memorie van toelichting zal in de jarem 1929 tot 1934 gemiddeld per jaar 17.6 millioen daarvoor worden uitgegeven. Er wordt echter niet medegedeeld, hoeveel tst dusver daaraan is besteed. Men zou hiervan gaarne een opgave ontvangen, opdat kan worden nagegaan, hoeveel de overschrijding van de raming vermoedelijk zal bedragen. Wellicht zal deze blijken een 35 millioen te zijn. Ook de raming van de kosten van de in poldering van de Wieringermeer zal belang rijk worden overschreden. In 1925 werden de aanlegkosten op 37 millioen geraamd en de rente op 20 millioen; alzoo samen 57 mil lioen. De inkomsten werden begroot op 43.9 millioen voor kapitaalwaarde van den grond en 5.280.000 voor tijdelijke opbrengst, alzoo te samen f49.180.000. Het verlies zou der halve f8.520.000 bedragen; gesproken werd van 7.5 millioen. Thans worden de aanleg- kosten op f 59.605.000 geraamd en de rente op f26.537.200, samen f86.142.200. De in komsten worden begroot op f 44.395.000 aan kapitaalwaarde der gronden en f4.315.000 voor tijdelijke opbrengst, samen f48.710.000. Het tekort wordt daardoor f 37.432.200, alzoo 29 of 30 millioen meer dan aanvan kelijk werd begroot. Op deze wijze blijft er van de rentabili- teitsbeschouwingen, die met het oog op het geheele werk zijn gemaakt, niet veel over, ’t Geheele tekort op de uitvoering van de Zui derzeewerken is in 1925 geraamd op 33 mil lioen, zonder berekening van rente over de aanlegkosten van den afsluitdijk. Het tekort zal zonder die rente naar de laatste ramin gen ongeveer 60 millioen meer, derhalve pl. m. 90 millioen bedragen, waar als baten slechts tegenover staan de indirecte voor- deelen van den afsluitdijk. De kosten voor de defensie, voor de Zui- derzeesteunwet en die, welke in 1926 zijn gemaakt voor de verbinding van Wieringen met de kust van Noord-Holland, zijn daarbij buiten beschouwing gelaten. Houdt men daarmede rekening, dan zal het geheel der werken, behoudens de indirecte voordeelen, wel een verlies van 100 millioen opleveren. Sommige leden wenschten nadere inlich tingen over de oorzaken van de overschrij ding van de raming. Eenige leden, die de versnelde uitvoering van de werken, waardoor de beschikbaar stelling van nieuwen cultuurgrond wordt be spoedigd, toejuichten, stelden desniettemin de vraag of deze grond aldus niet te duur gekocht wordt. Sommige leden drongen er op aan om, nadat de afsluitdijk gereed zal zijn, ten spoedigste een aanvang te maken met het droogleggen van den Noordoostpolder, ten einde de belanghebbenden in den Noord- westhoek van Overijsel aan werk en grond te helpen ter vervanging van de ten gevolge van de indijking en droogmaking van de Zuiderzee teniet gegane bedrijven. Gevraagd werd, of reeds een regeling is getroffen ten aanzien van de betaling van ’t aandeel in de kosten door de belangheb bende provinciën te doen. Sommige leden stelden de vraag of bij de overigens ook door hen toegejuichten spoed de bedrijfseconomie voldoende wordt be tracht. Het was hun ter oore gekomen, dat bij verschillende werken veel oud materiaal wordt gebruikt en dat daaruit hooge repara tiekosten voortvloeien. Ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden der arbeiders in dienst der Zuiderzeewerken of in dienst van aannemers werd ernstig teleurstelling uitgesproken over de omstan digheid, dat de minister op geen enkele wijze heeft doen blijken, dat hij aandacht geschonken heeft aan de klachten, op dit punt bij de behandeling van de begrooting voor 1928 uitgesproken. Dat in de bestekken de bepaling niet is opgenomen dat de inhoud der collectieve arbeidscontracten moet worden toegepast is een euvel, dat sommige categorieën van ar beiders sterk gevoelen. De M.U.Z. bv. weigert overleg met den R.-K. en den Alg. Ned. Bouwvakarbeiders- bond. Art. 6. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat de verhooging van de zeedijken in Friesland en later wellicht ook de ver hooging van de zeedijken in Groningen, waarvoor f 1.000.000 is uitgetrokken, op de uitgaven van het Zuiderzeefonds drukken. Art. 7. Nu, blijkens de memorie van toe lichting, in 1929 de indijking van de Wie ringermeer gereed zal komen, moet, zoo merkten eenge leden op, langzamerhand ze kerheid worden verkregen omtrent de wijze van exploitatie. Zij hadden den indruk, dat te veel wordt getalmd met het nemen van een beslissing in deze en vroegen, hoe het hiermede staat. Artt. 16 en 17. Verscheidene leden waren niet tevreden over de wijze, waarop de Zui- derzeesteunwet werd uitgevoerd. Wat ge- Suikersmokkelaars. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de suikersmokkelaffaire, waarbij een drietal schippers met een last gever zijn betrokken. Er zijn door een vier tal schepen verschillende reizen gemaakt van België naar Nederland met suiker, die De 50.000ste inwoners van Enschedé, f De 50.000ste inwoner van Enschedé, een zoontje van het echtpaar Wigger, dat in Sept. jl. werd geboren, is overleden. o o het beste pakje Pruimtabak Overal verkrijgbaar voor 10 cent Padvinders verdronken. Naar verluidt zijn in Chattanooga (Ver. Staten) 28 padvinders verdronken, toen een bootenhuis, waar ze kampeerden, door een overstrooming weggesleurd werd. Buren hebben de jongens om hulp hooren roepen, maar ze waren machteloos tegen het water. RIJWIELEN DE BESTE Vergelijk kwaliteit en afwerking met die van andere bekende merk-rijwielen, die f 10.a f 15.duurder zijn. Uw keuze is dan niet moeilijk. ST. N1COLAASGA. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier komen voor de dames: 1. P. Aukema, assistente alhier; 2. R. Dam, assistente te Tjcrkgaast; 3. E. C. Andela, assistente te Wolsum. WITMARSUM. Benoemd tot secretaris der gemeente Wonseradeel, de heer J. Schu- rink, hoofdcommies ter secretarie te Wit- niarsum. Wij bereiden uit prima grondstoffen met de nieuwste mengmachines diverse, weten schappelijk samengestelde voeders, als „Mixed” „Superior” A. voor Biggen B. ,voor Zouters C. voor Mestvarkens D. voor laatste,mest- periode „Primus” Gemengd Graan Ochtendvoer STOKVIS FABRIKAAT Ouderwetsche degelijkheid Moderne constructie Lage prijzen Middelbaar Montessori-onderwijs. De eerste pogingen van de Stichting voor Middelbaar en voorbereidend Hooger Mon tessori-onderwijs om tot het bijeenbrengen der noodige gelden te geraken hebben reeds een zoodanig succes opgeleverd, dat tot de voorbereiding van een middelbare Mon tessorischool is overgegaan. Sollicitanten voor de betrekking van leer kracht voor die school zijn opgeroepen. Het eerste schooljaar zal aanvangen op 1 Biscuits, Banket, Chocolade, Suikerwerken enz. enz. getaxeerd worden op 115 millioen gulden. Bovendien heeft hij nog onroerende goede ren nagelaten ter geschatte waarde van 60 a 72 millioen. De nalatenschap komt in hoofd zaak aan zijn kinderen ten goede. Wana- makër was, naar het heet, de het zwaarst verzekerde man ter wereld. Het bedrag zij ner verzekering beliep 14.400.000 gulden! schiedt er, zoo vragen de hier aan het woord zijnde leden, om een geleidelijken overgang van het visscherijbedrijf naar andere bedrij ven te bevorderen. Naar de meening van deze leden moest aan belanghebbenden, evenals aan wachtgelders, bij het vervullen van rijksbetrekkingen de voorkeur worden gegeven boven andere sollicitanten. Voorts werd gevraagd of hebjuist is, dat een aantal Zuiderzeevisschers van 65 jaar en ouder van 3 Juni van het vorige jaar af een uitkeering ontvangen van f 1 tot f 5 per week en zoo ja, hoe groot dit aantal is,'hoe veel aanvragen zijn binnengekomen, hoeveel aanvragen werden afgewezen en tot welke bedragen die uitkeeringen worden verleend. Ook werd de vraag gesteld op welke wijze krediet wordt verleend tot tijdelijke voort zetting van het Zuiderzeevisscherijbedrüf. Gevraagd werd voorts hoeveel aanvragen voor verstrekking van onderwijs zijn inge komen, hoeveel werden afgewezen en hoe veel werden toegestaan. Tenslotte werd de vraag gesteld welke maatregelen ter ver krijging van een werkkring voor Zuiderzee visschers zijn getroffen. Een woord van lof brachten sommige leden aan de generale commissie, die met een slechte wet nog veel goeds tot stand weet te brengen, in het bijzonder wat het onderwijs en het te werk stellen van belang- benden betreft. Generaal Sarrail. f Zaterdag is te Parijs nog een bekend Fransch generaal uit den oorlog overleden, nl. generaal Sarrail, die’later Fransch hoo ge commissaris in Syrië is geweest. In den oorlog was hij eerst commandant van het 5de leger en later bevelhebber van den lin kervleugel van het geallieerde leger te Salo- niki. Wolff me|dt uit Parijs, datgeneraal Sar- bewijzen. Fabrikante ervan is de machine fabriek G. A. Schütz te Wurzen (Saksen), die ook de apparaten levert om dit „droge ijs” te vervaardigen. Oppassen met vuurwapenen. Een oude dame, wonende aan den Am- sterdamschen Weg te Arnhem, meende des nachts onraad bij haar woning te hooren. Zij nam een revolver en ging op goed geluk aan het schieten. Daar zij niet met ’t wapen kon omgaan verwondde zij zichzelf door twee schoten in het rechterbeen. Een derde schot trof een stoel. De dame heeft zichzelf zoo goed en zoo kwaad het ging verbonden en zich daarna onder behandeling van een dokter gesteld. Diefstal van juweelen. In de Brusselsche voorstad Ukkel zijn dieven door inklimming in een villa gedron gen en hebben er voor meer dan 1 millioen franc juweelen gestolen. Geperst koolzuurgas. Op ’t gebied der koeltechniek is wat - T—1 1 I - perst koolzuurgas in den handel gebracht, ter vervanging van ijs, b.v. bij het bewaren of verzenden van boter, vleesch, enz. Dit „droge ijs” ziet er uit als samengeperste sneeuw en wie het even langer vasthoudt, „brandt” zich aangezien de temperatuur 80 gr. C. is. Het groote voordeel ervan is, dat het sublimeert, dus geen vocht vormt, zoodat het in cartonnen emballage en bij stoffen, die geen water verdragen, gebruikt kan worden. Het soortelijk gewicht is 1.4 en één kilo er van is voldoende om 10 K.G. boter gedurende 48 uur te koelen. Het vrijkomende koude koolzuur vormt bovendien een isoleerende gaslaag, waar door warmte-opneming van buiten af aan merkelijk belemmerd wordt. Ook in sta- tionnaire koelkasten in slagerijen e.d. schijnt dit product goede diensten te kunnen AMSTERDAM ROTTERDAM groningew r rail op staatskosten begraven zal worden. Daar hij ’t oppercommando had in de Oriënt, zal hij evenals maarschalk Foch in den Dom der Invaliden bijgezet worden. De overledene heeft den wensch geuit, dat hem op weg naar den Dom geen militaire eer bewezen zal worden. Juweelen-smokkelaars. De Amerikaansche politie heeft Leslie Metcalfe, opperhofmeester der tweede klasse aan boord van de Aquitania, gearresteerd als verdacht van tot de internationale bende van juweelensmokkelaars te behooren, die de politie reeds lang zoekt. Metcalfe wordt beschuldigd in Januari 1928 voor f360.000 juweelen de Vereenigde Staten binnenge smokkeld te hebben. Een onderzoek in zijn hut heeft evenwel geen juweelen aan het licht gebracht. Het Legioen voor een moeder. Mevr. Germaine Marvide heeft in Frank rijk het Legioen van eer gekregen. Waarom? Onffiat zij aan zestien kinderen het leven heeft geschonken. Niet slechts heeft Ger maine, die de eigenares is van een boerderij in de buurt van Blois, haar eigen gezin groot gebracht, maar zij heeft tevens de vier kinderen van haar zoon opgevoed, die in 1 den oorlog is gesneuveld. 1 Heele Halve Kleine Luxe blik-verpakking gratis. Deze Jodenkoeken zijn heerlijk ENGROS SNEEK. Luxe Wagens :-i Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale p r (j s 1 - OFFICIAL FORD DEALER - Overal verkrijgbaar Coöp. Veevoederfabriek „Bolsward Sneek” Sept. 1930. De tijd tusschen nu en 30 Sept, zal worden besteed aan het inwerken der leerkrachten in de Montessori-methode, en het samenstellen van de leermiddelen on der leiding van dr. Maria Montessori en van de hoogleeraren die in het bestuur zitting hebben genomen. Niet alleen van de zijde der ouders wier kinderen reeds het Montessori lager onder wijs volgen, en die dus uit den aard der zaak verlangend uitzien naar een voortzet ting van deze opvoedingsmethode tot het middelbaar en voorbereidend hooger onder wijs, doch ook van vele andere belang stellenden zijn bijdragen ingekomen. Hoewel het bijeengebrachte fonds vol doende is om tot de eerste bovengenoemde stappen over te gaan, spreekt het vanzelf, dat verdere geldelijke steun noodig zal zijn, wil het eenmaal aangevangen werk volle dig worden voortgezet. Het bestuur der tichting Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs is geves tigd Viottastraat 9 Amsterdam, postreke ning 139301. 13 25 onder den naam van veevoer werd vervoerd, zoodat meer dan 2’/2 ton aan accijns werd ontdoken. De 35-jarige schipper B. M„ uit Dordrecht, is veroordeeld wegens een viertal administratieve vergrijpen tot 4 geldboeten van f 100; de 35-jarige schipper J. S., even eens uit Dordrecht, die 10 reizen gemaakt heeft, is wegens een 37-tal van deze ver- grijpen veroordeeld tot 37 X f 100; de 40- jarige schipper J. H., die 7 reizen maakte, is tot 28 X f 100 veroordeeld. De civiele vor deringen wegens ontdoken accijns zijn voor de 3 schippers resp. f21.129.91, f 117.450 en f 112.600, te vervangen door hechtenis van 4 dagen voor elke boete van M. en 1 dag voor S. en H. De 49-jarige expediteur H. uit Den Haag is veroordeeld, wegens uitlokking tot deze feiten, tot een geldboete in totaal van f 677.550 subs. 338 dagen hechtenis. De 32- jarige koopman G. E. H. en de 66-jarige chocoladefabrikant G. J. K. uit Rotterdam en Londen, werden wegens dezelfde feiten veroordeeld tot f265.500 subs. 145 dagen hechtenis. De schepen met 750 balen suiker zijn verbeurd verklaard. Lichtstoring bij een operatie Naar aanleiding van het bericht, dat bij een operatie te Breslau het electrische licht uitging, en de patiënt, een kind van 2’/2 jaar, dientengevolge om het leven is ge komen, deelt de dokter, die de operatie verrichtte mede dat terstond voor een nood verlichting is gezorgd. Wel werd de ope ratie door het uitgaan van het licht eenigs- zins vertraagd, doch de dood is geen ge volg van het uitgaan van het licht ge «veest De nalatenschap van Wananiaker. De onlangs overleden heer Rodman Wa- namaker, het hoofd der bekende warenhui zen van dien naam, heeft een vermogen na- nieuws uitgevonden. Er zijn n.l. blokken ge- gelaten, dat op een kleine 137 millioen gul- den wordt geraamd. Hierbij zijn niet inbe- Ad verten tién 9 ct. p. regel Ing zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentlên worden tevens gratis ge Dlaatei in de SNEEKER COURANT Soms pakt iets heel anders uit dan men verwacht had, zoowel op particulier als zakelijk terrein. Bijvoorbeeld toen de reepjes van Bensdorp uitkwamen, vijf vcor een dubbeltje, stonden wij zoo’n beetje gereserveerd over het succes. Sedert is gebleken dat het een populair artikel is, want de nabestellingen komen steeds meer los. Wij wekken U daarom op, uwen winkelier te vragen BENS" DORP’s Reepjes, verschillende smaken, vijf voor een dub" beitje, handig om rond te deelen, netjes verpakt en bovenalfijn VOOR ENOROS welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door E> Koeienmeel: O) I W n - 99 a b o 9 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS „Extra” 25 NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnementper jaar f 2.50 fr. p pos! I 3.60. Doos 30 en 00, tube 80 ct. FRÉjS jL.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1