Officieel orgaan I der gemeente Sneek I PBHOl geneesten veiïfcaaii de fluid, annex Nieuwstijdingen. Dit No. bestaat uit 4 bladen- Uw Zenuwen fRheumatiek Kloosterhalsem SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Had Darwin gelijk? I No. 51 45e Jaargang Znter<la« 30 llaurt 99^9 MtJMHAROT’s II Eerste blad Uitgave KIEZEBRINK 4 Co. De SNEEKER COURANT ïs een Burentwist. De radio is te Oosterbeek de .oorzaak ge weest van een hevige burenruzie, waarbij de politie ter assistentie is geroepen. Een bewoner had het tot een gewoonte gemaakt, om tot diep in den nacht van radiomuziek te genieten en zijn onder hetzelfde dak wo nende buurman had daartegen reeds meer malen ernstige bezwaren geopperd. Toen hij opnieuw de voor de nachtrust bestemde uren misbruikte, heeft de buurman ’n bom bardement geopend vanuit het zolderraam naar de dakantenne. De projectielen beston den uit een bobslee, een gieter, een stoel, en andere zeer nuttige instrumenten. Het resultaat was, aldus de Tel., dat de radio- maniak naar buiten kwam en een vechtpartij begon, tijdens welke de echtgenoote en de dochter in zwijm vielen. De politie, die in- tusschen ter assistentie was geroepen, heeft aan het geschil een einde gemaakt. ZENUW TABLETTEN Onder de Vulpenfabrikanten was er een met een extra gezond stel hersens. Hij begon met de oude methode op zij te zetten, bracht vrijwel onbreekbare pennen en penhouders in den handel in mooie, gewilde kleuren. Die man was de Amerikaan Parker. En thans doet elke vulpen-fabrikant, klein of groot hem na. Maar het is en blijft namaak De echte Parker Duofold Vulpen koopt U bij Boek- en Vulpenhandel G. v. d. Pijpe- kamp, Kleinzand 2, Sneek. „Geen goud zoo goed” t 2 Damwedstrijd om het kampioenschap van Friesland. Evenals het vorige jaar zal ook thans weer Paasch-Maandagr»- s. een damwed strijd om het kampioenschap van Friesland plaats vinden, te houden in het Friesch Kof fiehuis te Leeuwarden. Het vorige jaar wisten onze stadgenoo- ten de heeren H. de Boer en H. Doevendans resp. de tweede en derde prijs te behalen. Daar zich nog meer Sneekers voor deze wedstrijd hebben opgegeven, hopen wij dat zij ditmaal met de palm der overwinning huiswaarts zullen keeren. Gemakkelijk zal hun dit echter niet vallen, daar, naar wij vernemen, ook Leeuwarden uitstekend is vertegenwoordigd. Verduistering in Indië. De krijgsraad te Tjimahi heeft kapitein der artillerie W. L. wegens verduistering van f 15.000 ten nadeele van den topografi- schen dienst te Weltevreden, welk bedrag intusschen geheel is teruggestort, veroor deeld tot een jaar militaire detentie en ver vallenverklaring uit den militairen dienst. (Aneta.) Slachtoffers van den Novemberstorm. Te Hamburg zijn thans drie stoomsche- Nadat de heer Vis de vereeniging nog geluk heeft gewenscht met de herbenoeming van haar voorzitter, wordt deze vergade ring gesloten. Onze vroegere stadgenoot de heer j. F. Hoekstra, woonachtig te Amersfoort, is met ingang van 2 April a.s. benoemd tot agent van politie te Delft. De Lente. Anne Bajema te Wommels vond een kie vitsei, dat hij de Koningin deed aanbieden, H. Knol te Hartwerd heeft ook al een kie vitsei gevonden, terwijl boven Maas en Waal de eerste ooievaars gezien zijn. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Balk ds. A. W. Feenstra te Lollum c. a. Brand. Te Wijtgaard is Donderdagochtend een vroeger koffiehuis, thans bewoond door drie gezinnen, in vlammen opgegaan. Alle per sonen, ook de nog slapende kinderen en een zieke vrouw werden gered. Twee hokkelin- gen en een geit verbrandden evenals de in boedels. in het Sportpark te Sneek worden gehouden. Door den heer A. H. Vis wordt een en ander nader toegelicht. Medegedeeld wordt dat de verpachting van de fietsenrekken, badhok jes, verhuur van zeil-, roei- en motorbooten, opbrengst uitzichttoren, enz., voor het sei zoen 1929 is gegund aan den heer Th. v. d. Werf voor f 425.alsook dat door den pachter van het paviljoen de heer De Vries f 100.aan de V. V. is betaald als extra pacht voor het Paviljoen gedurende de ijs- periode. Vermoedelijk zal de Zaterdag vóór Pinksteren de Paviljoenboot weer gaan va ren. Naar aanleiding van al deze mededeelin- gen wordt door verschillende leden het woord gevraagd. Enkelen verzoeken het be stuur bij een eventueel Beiaard-concert onze Sneeker Beiaardier de heer Lindeman in aanmerking te doen komen. Het bestuur zegt toe met hem ook overleg te zullen ple gen. De heer Schaap dringt aan op tele- foon-verbinding voor het Paviljoen en vraagt tevens of het wel billijk was tegen over den pachter hem f 100.te laten be talen. Deze beide vragen worden op af doende wijze beantwoord. De heer S. Bak ker geeft in overweging de waranda’s van het Paviljoen van spiegelglas te voorzien. De vergadering draagt het bestuur op dit jaar direct na het eindigen van het seizoen van den heer Koppe een verklaring te krij gen of het volgende seizoen al dan niet zal gevaren worden. Bij de nu volgende rondvraag vraagt de heer De Wolf of een vast tarief voor boot verhuur e. d. kan worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat in de gehouden bestuursvergadering reeds een commissie is benoemd, die tot taak heeft dit te verzorgen. De heer Hofstra Jr. dringt aan op maat regelen tot het geven van het jaarlijksch vuurwerk op de Kolk. Door anderen wordt de gewenschtheid daarvan minder geacht. De heer P. Olij dringt aan op uitdieping der aanlegplaats bij het Roekoegat. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht wijden. De voorzitter bespreekt de minder goede hoedanigheid van een gedeelte der glijplank achter het Paviljoen. Tot verbetering daar van zullen maatregelen getroffen worden. De heer Schaap bepleit de wenschelijk- heid van een kelder bij het Paviljoen. Het bestuur zal dit in overweging nemen. De heer Hofstra Sr. spreekt de hoop uit dat bij een volgende winter met ijs de slui zen in de Oudvaart geopend zullen zijn, niet alleen ten gerieve der schaatsenrijders doch ook vooral om zoo een goede vervoer- weg voor veevoeder e. d. te hebben. Hierop zal t. z. t. worden aangedrongen. Ook zou dezelfde spr. gaarne in de plaatselijke pers dan goede berichten betr. ijstoestanden zien opgenomen, alsook beschrijvingen als bv. steeds in de Leeuwarder Courant voorko men van „Een Vrijdag in de Stad” e. d. Dit zal met de plaatselijke pers besproken wor den. Nog wordt aangedrongen dat V. V. zorgt dat met ijs op Zondagen in de gemeente grond geraakt. De „Friesland” is een der grootste en nieuwste booten, waarmede de dienst Am sterdamLemmer over de Zuiderzee wordt onderhouden. Zij heeft een laadvermogen van 225 ton van 1000 K.G. en een diep gang van ruim twee meter. Het vaartuig zou, zooals gebruikelijk is, te elf uur af varen en men was druk doende met het aan boord brengen van de lading, toen men bemerkte, dat de boot begon te zinken. Dank zij het feit, dat de „Friesland” aan den steiger en daardoor in betrekkelijk on diep water lag, bleven, toen de boot een maal aan den grond zat, de verschansing en het bovendek boven den waterspiegel. Later is het schip leeggepompt. Het her stel zal drie weken duren. Een reserveboot zal in dien tijd varen. Kindje op ’n kerkhof te vondeling gelegd. Zondagmorgen ontdekten inwoners van Harmelen, dat op het R.-K. kerkhof aldaar een kindje van naar schatting een jaar oud, te vondeling was gelegd. Het had den ge- heelen nacht buiten doorgebracht en was dan ook verkleumd, toen het door de politie werd opgenomen. Al spoedig bleek, dat het toebehoorde aan een vroegere bewoonster van Harmelen, een gehuwde vrouw, die thans in Utrecht woont. De Utrechtsche recherche heeft haar voor den burgemees ter van Harmelen geleid. Uit de mededee- lingen van haar man viel af te leiden, dat de vrouw*vaker last heeft van melancholie en vooral in het voor- en najaar neigingen vertoont te gaan zwerven. Door zijn schoonzoon bestolen. Iemand te Eindhoven ontdekte Maandag, dat er f 2000 aan bankbiljetten aan zijn kas ontbrak. Daar er geen sporen van in braak aanwezig waren, viel de verdenking op den inwonenden schoonzoon. Toen deze gister van een reis naar Amsterdam terugkeer.de, werd hij gearresteerd. De man heeft bekend. Het geld werd teruggevon den op de heide onder Eindhoven, waar hij het verborgen had. NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f X60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-buis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Controle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Een mensch kwam in Artis bij de Apen kooi. Die mensch maakte allerlei bewegingen en vanzelf deed elke aap de bewegingen na, daarvoor waren ze dan ook apen. dat er niet mee gemaaid wordt, dienst doen als kleine tractor, dus voor wals, egge, bin der, kunstmeststrooier, zaaimachine, hooi- hark, hooischudder, enz. Gevecht met een bunsing. Toen een bewoner van Amstelveen in zijn schuur hout wilde hakken, ontdekte hij in een hoek op een hoopje turfmolm rustig in geslapen een dier, dat hij eerst voorween jonge kat aanzag, maar bij nadere beschou wing een bunsing bleek te zijn. Een greep naar een stuk hout, doch de slag miste. Het dier nam een sprong en beet zijn aanvaller zoodanig in de borst, door de kleeren heen, dat de man, na de bunsing van zich afge schud te hebben, de vlucht nam. Het dier wist hierdoor te ontkomen. De man moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Groningen is voorloopig bepaald op den 24sten April. De droogte. De regenval is de eerste drie maanden van 1929 geringer geweest dan in 12 jaar het geval was. Zelfs het droge jaar 1921 leverde in die maanden meer regen. Wymbritseradeel baanvegers op het ijs zijn, daar dit dezen winter niet het geval was. V. V. zal trachten dit te bereiken. Door ver schillende leden wordt aangedrongen op maatregelen tot uitbreiding van het leden tal. Besloten wordt hiertoe een commissie te vormen, die deze kwestie in studie zal ne men. De volgende heeren geven zich op deze commissie te willen vormen: H. Schurink, E. W. Schaap en A. Hofstra. Ter sprake komt dat in de gids „How to see Holland”, die op de mailschepen gratis verspreid wordt, Sneek niet genoemd wordt. De Secretaris zegt deze kwestie ook reeds op de secretarissen-vergadering ter sprake gebracht te hebben, doch dat, waar uit den aard der zaak deze pamfletten zéér beknopt zijn, ook een speciaal Friesche gids „How to see Friesland” uitgereikt wordt, waarin wél over Sneek wordt geschreven. Ook zijn een groot aantal films betreffende Neder- Ver. Vreemdelingenverkeer. Dinsdag hield bovengenoemde vereeni ging haar algemeene vergadering in de bo venzaal van café Onder de Linden. De voor zitter, de heer E. Priester, opent de verga dering met een woord van hartelijk welkom tot alle aanwezigen. In zijn openingswoord wijdt hij een woord van waardeering aan de nagedachtenis van den overleden Vice- Voorzitter den heer J. H. Bont en herdenkt hem als een der mede-oprichters der V. V. V., een trouw bestuurslid, wien het belang van de vereeniging zeer ter harte ging en die de stichting van het Paviljoen als een groot doel in zijn leven beschouwd had. De secretaris, de heer G. v. d. Pijpekamp, leest de notulen der vorige buitengewone alg. ledenvergadering, welke onder dank zegging worden goedgekeurd. Direct daarna wordt hem de gelegenheid gegeven om in gevolge art. 10 der Statuten jaarverslag uit te brengen. Uit dit zeer uitgebreide verslag komen de volgende punten die de aandacht verdienen naar voren: le. dat het ledental gestegen is van 322 tot 352, wat tot tevre denheid mag stemmen, gezien het feit, dat jaarlijks 15 der leden door vertrek uit de gemeente, door overlijden of bedanken moeten worden afgeschreven. Toch wekt hij de leden op te trachten steeds dit ledental op te voeren. 2e. Herinnert hij aan de tot standkoming van het Sportpark, dat, al is het dan geen instelling van V. V. V. gewor den, toch in beginsel door V. V. V. werd aan’gepakt en door haar veel tot de oprich ting werd bijgedragen. 3e. Het bezoek der Congressisten aan de Alg. Ledenvergade ring op 14 Juni 1.1., die een zeer goeden indruk van Sneek hebben meegenomen. 4e. Het klokkenspel, dat door het werken van V. V. ter hand genomen werd en waarvoor de eerste bijdragen door haar bijeenkwa men. Vermoedelijk zal. nog dit jaar de St. Martinitoren gaan zingen. 5e. De uitgifte der kaart van het Merengebied in de Zuid westhoek, alsmede de Plattegrondkaart van Sneek, die beide in een groote behoefte voorzagen. Dank wordt daarin gebracht aan de uitgever de fa. Kiezebrink en Co., die met medewerking der vereeniging een goed verzorgde Paviljoengids uitgaf, wat een be langrijke reclame voor Sneek beteekende. Ook dit jaar wordt op dezelfde wijze een gids gebracht, zelfs weer belangrijk ver beterd. 6e. Komen de belangrijke verbete ringen aan en bij het Paviljoen in dit ver slag naar voren als: een zandbespuiting van 150 M. oeverlengte en 30 M. het meer in ter bescherming van het land en tevens een keurige bad- en zwemgelegenheid vormend. Het bijbouwen van een gebouwtje met W. C.’s, alsook bijbouwen van 6 badhokjes en uitbreiding der wandelgelegenheid langs het water. Alle verbeteringen die het bezoek aan het Paviljoen belangrijk hebben doen toenemen. 7e. Memoreert het verslag de veranderingen die het bestuur heeft onder gaan. Onder dankzegging wordt dit verslag van den secretaris goedgekeurd. Hierna volgt het verslag van de kas-com- missie, welke bestond uit de hh. P. Olij en K. Vrolijk, bij monde van den heer P. Olij. Uit dit verslag blijkt dat het vereenigings- jaar sluit met een batig saldo van f44.73 in de alg. kas en van f 8.68 in de Paviljoen- kas. Met dank aan de kas-commissie en aan den penningmeester, de heer G. Gorter voor zijn keurig beheer, wordt deze gedéchar- geerd. Aan de orde is nu de verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren E. Priester en G. v. d. Pij pekamp. Beide heeren zijn herkiesbaar en worden met groote meerderheid van stem men herkozen. In de vacature, ontstaan door ’t overlijden van den heer J. H. Bont, wordt de heer A. Goodijk met 15 van de 19 stem men tot bestuurslid gekozen. De voorzitter geeft nu een overzicht van de plannen voor het a.s. seizoen. De bedoe ling is bij de badgelegenheid aan het Pavil joen nog 6 badhokjes bij te bouwen, bene vens een meer afdoende afscheiding tus- schen dames- en heerenafdeeling. De wa randa’s van het Paviljoen zullen van glas worden voorzien. Het ligt in de bedoeling van het bestuur aan het Gemeentebestuur bij het gereedkomen van het klokkespel het eerste Beiaard-Concert op dit Carillon aan te bieden. Door de heer v. d. Pijpekamp werd reeds een keurige teekening als recla- me-plaat voor dit doel ontworpen, welke in dank door de vergadering wordt aangeno men. Met Pinkster-Maandag zal onder de auspiciën der Vereeniging een Athletiekdag Een motor-grasmaaier. De maaiers met de zeis werden geleide lijk meer en meer verdrongen door de maai- machines, getrokken door paarden. Zullen deze laatste weer in letterlijken zin het veld moeten ruimen voor de motor-maaimachine? Op de Leipziger Messe is de motorgras- maaier tentoongesteld. Met dit werktuig, uitgerust met een 68 P.K. luchtgekoelden motor, kan het gras op verschillende hoog ten worden afgesneden. Ook kan volgens den verkooper graan gemaaid worden met dit werktuig, nl. door er een afleg-apparaat aan te hangen, waarop bij de constructie is gerekend. Het snijdend organisme wordt automatisch uitgeschakeld, wanneer er harde voorwerpen tusschèn de messen komen. Tenslotte kan op eenvoudige wijze een riemschijf worden gemonteerd, zoodat het werktuig dienst kan doen om bietensnijders, pompen, een kleine dorschmachine enz., aan te drijven. Bovendien kan het werktuig, in den tijd, Het contract in de Friesche bouwbedrijven. Woensdagmiddag heeft te Leeuwarden andermaal een conferentie plaats gehad tus- schen vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties en die van de Friesche Pa- troonsfederatie in de bouwbedrijven, inzake het afsluiten van een nieuw contract. Van patroonszijde wilde men naar op de eergisteravond gehouden feestvergade- ring van de afd. Heerenveen van den mo dernen Bouwarbeidersbond door den Bonds voorzitter L. van der Wal werd medegedeeld een contract van twee jaren, doch zonder eenige bepaling omtrent een vacantie-rege- ling. Wel werd door de werkgeversbesturen toegezegd, dat zij hunne leden in den loop dier twee jaar in de richting van de vacan- tie-idee voor de gezellen zouden pogen te beïnvloeden. Van werknemerszijde werd deze toezeg ging onvoldoende geacht, zoodat ook deze conferentie zonder eenig resultaat uitéén ging. Spoedig zal nu, naar de heer Van der Wal verder meedeelde, voor wat den modernen bond betreft, eerst een conferentie van de bestuurders plaats hebben, en daarna is het woord aan de leden. Bijaldien het spaak mocht loopen in de bouwbedrijven in de provincie, dan aldus de heer Van der Wal zullen de patroons een taaie kluif aan ons hebben. Leeuw. Nieuwsbl. Ongelukken. Woensdagmiddag kwam in snelle vaart een motorrijder langs den rijksweg uit de richting Beetgumermolen. Bij het proefveld der Friesche Maatschappij van Landbouw scheen de bestuurder de macht over zijn motor te verliezen en vloog tegen de boo- men op. Bewusteloos werd de berijder, de heer W. B. uit Marssum, opgenomen. Dr. Heinemann, die direct ter plaatse was, moest helaas den dood constateeren. Groot is de deernis in het dorp met de achter blijvende familieleden van den overleden jongeman. L. C. Te Nijmegen is Woensdagochtend in een mestput het lijkje van den 3-jarigen Otto Witjes gevonden, die sinds Zondag werd vermist. De salonboot „Friesland” gezonken. Dinsdagavond tegen negen uur is de groote salonboot „Friesland” van de Hol land en Friesland over de geheele aarde in land-Frieslandlijn, reederij Koppe’s omloop, zoodat de A. N. V. V. veel reclame Scheepsagentuur, liggende te Amsterdam voor ons land en van zelf ook voor Fries- aan steiger 5 aan de De Ruyterkade, plot land maakt. seling lek geworden en zinkende aan den voor de laatste maal te Groningen verga- ingekomen gelden, in totaal f 36.757, zullen worden verdeeld over de nagelaten betrek kingen der vier vermoorde veldwachters. Met algemeen goedvinden is het door het dagelijksch bestuur voorgestelde verdee- lingsplan aanvaard, waardoor aan de we duwen en aan de dochter van veldwachter Van der Molen een zeker bedrag in con tanten zal worden uitgekeerd, en voor 9 kinderen een polis wordt afgesloten voor uitkeering op 21-jarigen leeftijd. De datum van de behandeling van den moord te Grootegast voor de rechtbank te Na den moord te Grootegast. Woensdag heeft het Grootegast-comité I derd, om te besluiten, op welke wijze de pen met een bemanning van tezamen 44 koppen, officieel voor verloren verklaard. Het betreft het stoomschip „Renata” uit Altona, dat op 22 November j.l. zee ge kozen heeft met bestemming naar Amster dam, met 15 man aan boord; verder de Berlin” uit Cuxhafen, die op 23 Novem ber vertrokken is met bestemming naar de Witte Zee, met 13 man; en ten slotte de ..Immenhof” uit Hamburg met 13 koppen. Waarschijnlijk zijn zij alle aan de No vemberstormen ten offer gevallen, daar men slechts enkele lijken en een reddings-’ boot heeft gevonden. omloop, zoodat de A. N. V. V. veel reclame Scheepsagentuur, liggende te Amsterdam land maakt. komen tot rust en worden gesterkt door Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, 1 is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Klooiterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet i oud te worden, voordat ge oud zijtl i «IEUWE SNEEKER COURANT WW. U Wil I1 IR i' USB?* o 1i1 «-t ZAT-X wirz-xll-r/A z4 z-k 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1