Handels-en Marktberichten. Veemarkt te Leeuwarden. PAR1JSCHE MODEBRIEVEN. Toch goedkoop... I phy heeft de gevangenis verlaten met mede- DE OFFICIEREN. WILHELMINE. t t 4 r le n iets omtrent de begrafenis van zijn vader te vertellen. Ook Dinsdagochtend, toen hij uit de gevangenis naar het gerechtsgebouw werd overgebracht, zag hij er zeer bleek en terneergeslagen uit. Aanvankelijk tracht te hij nog, zijn aanvankelijke voorstelling van zaken, volgens welke bij door inbrekers zoodat het nog verwondering wekt, dat de koene vliegers met de „Jesus del Oran Po- der” Bahia wisten te bereiken, circa 1000 K.M. bezuiden Havre (Brazilië) en slechts op een goede dagreis vliegens benoorden Rio de Janeiro gelegen, aldus United Press. n e r n t t e J r e s il r INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) s, :e d •s n RUIMTE OP ZIJ OF VAN ACHTEREN? Er zijn twee richtingen op het oogenblik, als ’t ware twee concurreerende partijen, die, welke de ruimte op zij en die haar van achteren aanbrengen. Dit laatste, als het nieuwere, zal wel overwinnen. Al zien we op ’t moment ook nog bijzonder aardige modieuse toiletjes, die op de meest verschil lende wijzen de ruimte op zij vertoonen, we moeten er toch op verdacht zijn, dat de andere richting op den duur de overhand krijgt. Voor de lente zijn er reeds tal van aardige japonnetjes en zelfs mantels in den maak, waarbij de gladde rug heeft plaats gemaakt voor een groep plooien. Het is goed dit bij onze keuze in het oog te hou den. De brand van de Europa. In verzekeringskringen te Frankfort a.d. M. werd bekend dat de schade, door den brand op het s.s. Europa van den Nord- deutsche Lloyd te Hamburg aangericht, op 17 millioen mark wordt geschat. „Kolonel” Barker. Mevrouw Smith, die zich in mannekleeren zoo lang voor „kolonel” Barker had uitge geven, is door den magistraat te Maryle- bone (London) naar de openbare terecht zitting verwezen. Bij de behandeling van haar zaak maakte zij eergisteren een gebroken indruk en zij kon zich nauwelijks staande houden, toen de magistraat haar gebood van haar stoel op te staan. wijzen, gedrapeerde en geknoopte sjaals en halsdoeken, terwijl tegen het voorjaar witte kraagjes en manchetten weer opgeld doen. We zullen nog heel wat japonnen Zien van fnarine-blauwe stof met rood zijden kraag jes, „befjes” en wat dies meer zij. Donker blauwe zijtjes, met witte nopjes, bespikkeld, krijgen al eveneens een roode garneering. Bij toiletjes met inzetstukken worden deze laatste met heel, heel smalle biesjes rood omlijnd. Maar niet alleen de japonnen doen aan het driekleurenstelsel, men ziet ’t zelfs op kragen en manchetten. Die zijn b.v. uit verschillende reepen stof in degradeerende kleuren samengesteld, onderling door open zoompjes verbonden. We zagen enkele ori- gineele kraagjes van crêpe georgette in bes- senroode kleur, respectievelijk met een blauw, groen of geel plissee-strookje afge zet. ’t Was wel grappig, maar toch niet werkelijk mooi. AAN DEN HALS. Bijna alle japonnen zijn tegenwoordig aan den hals min of meer gegarneerd. Ja ponnetjes, die bestemd zijn om onder den mantel gedragen te worden, geeft men meestal geen teere kraagjes of andere versierselen die spoedig kreukelen en even min omvangrijke garneeringen, die het aan trekken van de „jas” bemoeilijken. Een smal biesje langs den hals, opzij of van voren met een strikje afgewerkt, is dan het meest aangewezene. Motorongeluk. Gisternacht zijn op den weg tusschen HundsgrUn en Rebersreuth (Duitschland) twee mannen, die met hun motorfiets voor een vrachtauto wilden uitwijken, gevallen en door de vrachtauto, die uit Leipzig kwam, overreden. De mannen waren onmid dellijk dood. De opsluiting van een 10-jarig knaapje. Op de vraag van het Tweede Kamerlid L. de Visser: Is het den minister bekend, dat ongeveer een jaar geleden in het huis van bewaring te Almelo een tienjarig knaapje gedurende zes dagen werd opgesloten, en dat een dergelijk gevangenzetten van kin deren daar blijkbaar vaker voorkomt? heeft de betrokken minister geantwoord, dat in Febr. 1928 inderdaad een kind, die winkel diefstallen had gepleegd, zes dagen in de vrouwenafdeeling in voorarrest is geweest. Dit was een uitzonderingsgeval, daar de knaap in een ongunstig milieu verkeerde. Maatregelen tegen hen die deze regeling troffen behoeven daarom niet genomen. Holland-Indië vliegtocht. Woensdagmofgen a.s. vertrekken drie marinevliegbooten van hier naar Indië. De booten nemen o. a. een opvouwbare gummi- reddingboot mede. R ec h t s t r e e k s c h e telefonische verbinding Kootwijk -Sydney. Gistermiddag ongeveer 16.30 uur kreeg de rijkskortegolf-telefoniezender te Kootwijk zeer duidelijk rechtstreeks verbinding met Sydney. Kootwijk bezigde een golflengte van 18.4 M., de zender te Sydney werkte op 28.5 M. De geluidsovereenkomst was zoo fraai, dat twee proefgesprekken vlot konden worden afgewtkkeid, een te ’s Gra- venhage van het departement van buiten- landsche zaken uit en een van een parti culier te Rotterdam. Beide gesprekken werden plaatselijk aan het gewone abonné-toestel gevoerd in een vlotten, geanimeerden conversatietoon waar in geen woord miste; zij duurden van 16.50 tot ongeveer 17.30; de geluidsoverkornst deed zeker niet onder voor die in het ver keer met Indië en ontlokte aan een van de Australische sprekers den uitroep„it is wonderfull”. Vooral was zulks een voldoe ning voor de Australiërs, die (het was daar 3 uur ’s nachts) er hun nachtrust gedeel telijk aan moesten opofferen. Vroeger was wel reeds met Sydney ge sproken via de Bandoengsche zend- en ont- vangmiddelende thans zoo geheel ge slaagde rechtstreeksche gemeenschap over een afstand van ongeveer 16.000 K.M. houdt nieuwe beloften voor de toekomst in. N. R. Crt. Miss Holland naar Amerika. Het Amerikaansche comité voor de ver kiezing van Miss Universe (de schoonste der wereld) heeft aan de redactie van het weekblad Het Leven, dat de verkiezing van Miss Holland georganiseerd had, een uit- noodiging gezonden voor mej. Koopman, Miss Holland, om zich, vergezeld van één der naaste familieleden op kosten van Jiet comité naar Amerika te begeven en deel te nemen aan het groote internationale tour- nooi te Galveston. De overtocht geschiedt 2e klasse, met een der groote mailschepen van de cie. Transatlique Franijaise en Miss Holland zal zoowel op de reis als in Ame rika gast zijn van ’t comité. De reis zal 5 a 6 weken duren. Miss Holland zal in de eerste helft van Mei vertrekken. neming van zijn trouwe schrijfmachine en 7000 dollar, de opbrengst van zijn literair werk. is overgegaan) had, zeer opgewonden en snikkend verzocht hij zijn verdediger, hem Na aldaar eenigen tijd boven het verlichte - “.fs’viu iv „vwvu ^vvutwid, zetten de Spanjaarden hun tocht ononderbroken voort langs de kust in Zuidelijke richting. Dinsdagochtend om 4 uur passeerden de vliegers Cabedello in den staat Parahyba. Op dat oogenblik was het weer, naar Uni ted Press meldt, dat aanvankelijk mooi was geweest, veranderd en de aviateurs onder in de gang overvallen en verdoofd zou zijn, waarna zij zijn vader zouden hebben ver moord, staande te houden. Spoedig echter konden de hem verhoorende Berlijnsche be ambten hem eenige leemten en ongerijmd heden in zijn verhaal aantoonen en kort daarop verzocht graaf Christiaan, snikkend, een bekentenis te mogen afleggen. De be ambten verzochten hem alles kalm te ver tellen en zij stoorden hem noch door in terrupties noch door het stellen van vra gen. Graaf Christiaan heeft tevens bekend, dat een der leden van de grafelijke familie wiens naam in het belang van het verdere onderzoek nog niet kon worden meegedeeld nog in den loop van den bewusten nacht door hem op de hoogte van het ge beurde is gesteld en dat hij hem had ver zocht hem niet te verraden. Na het afleggen van zijn bekentenis brak graaf Christiaan, zooals gezegd, in tranen uit. De politiebeambten reikte hij de hand en verzocht hun hem te wilen verontschul digen, dat hij hen zoolang om den tuin had trachten te leiden. De graaf heeft zijn bekentenis voor den rechter van instructie en den officier van justitie herhaald. Een mijnwerker, Siegmund, die zichzelf van den moord beschuldigd heeft, wordt naar Hirschberg overgebracht. Waarom hij deze zelfbeschuldiging heeft geuit weet men nog niet. De regeeringspresident van Lelgnitz had voor de aangifte van den moordenaar een belooning van 1000 mark uitgeloofd. Over het onderzoek naar den dood van graaf Stolberg wordt bekend, dat gravin Antonie, een zuster van graaf Christiaan verhoord is. Over de resultaten van dit verhoor is niets bekend. Men meldt uit Berlijn aan de N. Rt. Ct.: Graaf Christian Stolberg heeft zooals ge meld, weliswaar bekend zijn vader te heb ben gedood, maar de Berlijnsche justitie ambtenaren die ter plaatse ’t onderzoek lei den, twijfelen of dit bij ongeluk is geschied. Graaf Christian verklaarde tijdens het laat ste verhoor, dat het noodlottige schot was afgegaan, toen hij zich bij de kast bevond, die achter de divan stond, waarop zijn vader zat. Uit de schouwing van het lijk is echter gebleken, dat de kogel een geheel andere richting heeft genomen. Voorts is nog ge bleken, dat het geweer bij het afgaan van het schot was opgeheven. Zonderling is ook, dat juist bij de laatste patroon, die door graaf Christian werd gepast, dus na dat hij de heele voorraad munitie had ge sorteerd, het doodelijke schot zou zijn afge gaan. Een paar deskundigen van vuurwa pens zouden nog heden ter plaatse onder zoek doen. De Temps meldt uit Jannowitz, dat de justitie thans het rapport van den wapen deskundige, Smöderer, ontvangen heeft, die vastgesteld heeft, dat niet één maar twee schoten met het jachtgeweer gelost zijn. De versplinterde kogel, die op den grond ge vonden is, is niet dezelfde, die den graaf gedood heeft. Op dezen kogel waren geen bloedsporen te vinden. De kogel, welke den dood heeft veroor zaakt, is niet uit het op den grond liggende geweer, maar uit een ander geweer afge vuurd. De tweede kogel is tot nu toe niet gevonden. De Berlijnsche chemicus van de politie, prof. Brüning, zal dit rapport nog nader onderzoeken. vonden blijkbaar hinder van de sterke wind- stooten en van den mist. In alle plaatsen, waar het vliegtuig passeerde, was veel volk op de been. Het toestel daalde Dinsdag morgen om half elf op ’t Camassary-vlieg- veld te Bahia. Kapitein Jiminez lijdt tenge volge van de uitgestane vermoeienissen aan koorts en is naar het ziekenhuis vervoerd. De voortzetting van den tocht naar Rio de Janeiro is daarom eenige dagen uitge steld. Hun opzet, om regelrecht, d. w. z. zonder tusschenlanding, naar Rio de Janeiro te vliegen, is dus niet gelukt, maar dit doet aan hun fraaie prestatie, waarvan de vlucht over den Oceaan het belangrijkst en het meest gevaarlijk was, niets af. De mist en de stormwinden op de Zuid-Amerikaansche kust bemoeilijkten, zooals reeds gemeld, ten Paaschfeest in ’t Leger. A.s. Zondag 31 Maart, le Paaschdag, zullen er bijzondere samenkomsten gehou den worden in verband met Paschen. Om 10 uur v.m. en 8 uur n.m. Deze bijeenkom sten zullen geleid worden door Kommandeur Kolkman, uit Groningen. De Kommandeur verricht reclasseeringsarbeid en heeft reeds jaren lang met veel zegen gearbeid. Komt a.s. Zondag luisteren naar zijn boodschap. Tevens willen we U opwekken om heden avond om 8 uur onze bijeenkomst bij te wonen in verband met het herdenken van den Goeden Vrijdag. Toegang vrij! Ieder hartelijk welkom! Onze lezeressen, die uitvoeriger wenschea Ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad”. Dit uiterst practische Nederlandsche mo detijdschrift, hetwelk ook een schat van ge gevens biedt voor handwerken in alle gen res is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van „Het Nieuwe Modeblad”. 2 X per maand verschijnende in 16 bladzijden, met telkenmale 2 gratis knip patronenbladen, bedraagt slechts f0.95 per kwartaal, franco per post f 125. STEEDS HET ENSEMBLE. Vele dames blijven het ensemble getrouw. Voor haar bestaat er niets fijners dan in één enkele kleur gekleed zijn, waarvan alle onderdeden harmonieeren. Anderen weer ’t is een quaestie van smaak vinden dat eentonig. Een japonnetje in twee, of zelfs in drie kleuren, lijkt haar wel zoo aar dig. Nu worden die meerdere kleuren dik wijls gebruikt om ’n donker, en vooral een donkerblauw japonnetje, een beetje op te vroolijken, in den vorm b.v. van stiksels, smalle soutaches, smalle biesjes in rood en lichte stopverfkleur, enz. Het rood is nog lang niet uit den smaak. Een mislukte ontsnapping. Gistermiddag omstreeks half drie is het Stationsplein te Amsterdam in opschudding geweest. De rijksveldwacht bracht met een arrestantenwagen twee gevangenen naar ’t Centraal Station; dezen moesten per trein naar Haarlem worden vervoerd om daar hun straf uit te zitten. Bij het uitstappen uit den wagen slaagde een der beide mannen er in zijn bewakers te ontsnappen en in een ren vloog hij het Stationsplein af, in de richting van het Damrak, achtervolgd door een rijksveldwachter. Aan de achtervolging namen spoedig ook eenige Amsterdamsche politieagenten deel. Toen de ongeveer 25- jarige vluchteling niet wilde blijven staan op de daartoe door de politie gegeven be velen, loste de rijksveldwachter eenige scho ten in de lucht. De man, die intusschen ter hoogte van het Victoriahotel op het Damrak was gekomen, viel toen van schrik neer. Hij werd onmiddellijk gegrepen. Mijnongeluk in Spanje. Bij een kolenstof-explosie in de kolenmijn te Gijon in Asturië zijn 23 arbeiders gedood. Acht lijken werden naar boven gebracht. Er worden nog 25 arbeiders vermist. Inbreker-schrijver. Zekere Murphy werd 5 jaar geleden tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens Ver. St.). In de gevangenis begon hij ïn zijn 'na den dood van zijn vader in zijn bezit vrijen tijd korte schetsen te schrijven en de directeur veroorloofde hem ze een uitge ver toe te zenden. Van de opbrengst van de eerste vier schetsen kon Murphy een schrijf machine koopen. De gouverneur van Ohio heeft Murphy nu op eerewoord vrijgelaten onder voorwaarde, dat hij zich elke maand éénmaal bij de politie aanmeldt, en zich na tuurlijk gedurende de andere vijf jaar van zijn vonnis aan niets schuldig (naakt. Mur- De moord op graaf Stolberg. Graaf Christiaan Stolberg heeft geduren de een verhoor dat vijf uren duurde, be kend zijn vader te hebben gedood. Het verhoor door Berlijnsche ambtena ren, van de justitie begon om 11 uur. Graaf Christaan was eerst zeer terneergeslagen en verklaarde den heelen nacht geen oog te hebben dichtgedaan. Toen de ambtenaren hem verzochten nogmaals uitvoerig te ver tellen, wat er in den nacht, waarin de va der stierf, was gebeurd, deed hij eerst het bekende relaas. Men maakte hem er echter op opmerkzaam, dat hij zichzelf bij de ver schillende verhooren, die hij reeds heeft ondergaan, herhaaldelijk heeft tegengespro ken. Tenslotte legde hij een bekentenis af. Met tranen in de oogen sprak hij zichtbaar moeilijk„Ik beken het schot te hebben afgevuurd, waardoor mijn vader werd ge troffen”. Uit het verdere verhoor bleek, dat hij zijn vader bij ongeluk heeft gedood. De oude graaf en zijn zoon hadden dezer da ten op jacht willen gaan; zij wilden daar bij het geweer medenemen, dat op hun verzoek door den boschwachter was schoon gemaakt. Toen ze de kast openden, waarin de geweren werden bewaard, bleken de patronen door elkander te liggen. Graaf Fberhard verzocht zijn zoon de patronen op orde te brengen. De jonge (28-jarlge) graaf begon onmiddelijk met het sorteeren van de verschillende patronen. De laatste patroon, die paste, bleef in den loop van het geweer steken. Terwijl hij probeerde de patroon te verwijderen, ging het nood lottige schot af. Toen hij naar zijn vader keek, zag hij dat deze met bloed was bedrkt. Het besef van hetgeen hij had gedaan, had hem, zoo luidde zijn verklaring ver der, ten eenenmale wanhopig doen worden. In zijn eerste ingeving was hij naar zijn vader toegesneld. Hij was voor het lijk op de knieën gevallen en had zijn dooden va der de handen gekust. Daarop had hij in een soort van verstandsverbijstering zijn kleeren verscheurd, waarna hij naar buiten liep, waar hij in elkaar zakte. Tot zoover de bekentenis van den jon gen graaf. De recherche onderzoekt thans of deze voorstelling van zaken inderdaad op waarheid berust. Graaf Ghristiaan was reeds Maandag, toen hij met zijn advocaat een onderhoud fnbraakln ïïên'whtkëï'te'Coïumbus (Ohio’I over de kwestie van het fidei commis (dat Nederlandsche gemeentewapens. De Koffie Hag Mij., welke in elk pakje koffie een bijlage sluit van 3 der door haar verspreide wapenzegels, heeft thans een wedstrijd uitgeschreven in het nateekenen op vergroote schaal van een wapen. De juistheid der verhoudingen, de schoonheid der heraldische vormen en de harmonie der kleuren geven bij de beoordeeling vooral de doorslag. Men kan in drie afdeelingen mee dingen, nl. leerlingen vakscholen, leerlingen middelbare scholen enz., leerlingen twee hoogste klassen der lagere scholen. Er zijn zeer aantrekkelijke prijzen aan deze wed strijden verbonden. Nadere inlichtingen bij de Koffie Hag Mij., Prinsengracht, Amster dam. Libuwibdin, 29 Maart 1929. Eiereamsrkt pl.m. 60000 kilo’s kipeierei augevoerd 4f tot 7 ot. p. stak. Beadeiersi 250 K.G. 7 tot 7j ot. per ituk. 29 Maart 1929 106 Stier» f 100 tot f400. Ollea f tot f 576 Vette koerei f 210 tot f 870 2090 melke- ea kalvekoeiea f 150 tot f 385. 356 piakea f80 tot f 170, 29 vette kalverea f 75 tot f 100, 000 Graikalverea f tot f 803 auchterea kalverea f 6 tot f 18 287 vette ichapea f 26 tot f 44, 21 weide- ea melkeiohapea f 18 tot f 80, 000 lammeren f tot f 574 vette varkeel f 60 tot f 160 52 magere varkeel f 30 tot f 60, 211 kleins biggen f9 tot f 16, vette biggen f tot f 38 bokkea ea geitea f tot t 24 paarden If tot f Te tarnen 5107 itnki vee. Vette koniea per K.G. 70—96 Vette Var- keniperK.G 70—81 ct. Zoeten p. kg. 76—77 OVERZICHT. Melke-, kalve- en vette koeiea ia zet beter, later flauwer en afloop itug. Stieren prjjih„ pinken itugger, Vette Varkem en zouten flauwer. Vette kalveren, auchterea kalveren en wolvee minder. Toch valt ’t niet te ontkennen, dat op het oogenblik zelfs heel sterke kleuren gedra gen worden. Soms slechts als een heel klein toetsje in de garneering, zooals b.v. op donkerblauwe, zwarte, goudtorkleurige of neutraalgetinte toiletten. Maar niet altijd is dat het geval. De constrasteerende kleur beslaat soms ook wel de mouwen, een bo- zeerste het verdere gedeelte van den tocht, lero of het geheele japonnetje. Om een overgang te vormen zet men dit laatste b.v. met punten op zij in den rok in en borduurt deze punten met zijde in de kleur van den rok. Eenvoudiger is een ceintuur, een das, een schortje in sprekende kleur. Het allernieuwste op dit gebied is de blouse in twee kleuren. Het bovengedeelte is b.v. wit, het benedendeel zwart. Ze be hoort gedragen te worden bij een zwart rokje. Maar het nieuwste is wel een mantel- costuum in meerdere kleuren: een blauwe rok, een grijs manteltje, en groene cein tuur. We zagen dit exemplaar nog niet met eigen oogen, maar we kunnen ons niet voor stellen dat ’t mooi is. Misschien vergissen we ons slecht ingerichte arbeids- en woonvertrek ken enz. r. Maar voor de andere toiletjes dweept e paansche Oceaanvlucht gelukt. men Op oogenblik met dassen en kragen, Er is wederom een Oceaanvlucht vol- iabots> PH!se! strookje^ fichu’s, op allerlei bracht. Thans zijn het twee Spaansche vlieger- officieren Jiminez en Iglesias, die een suc cesvollen tocht hebben ondernomen en daar mee een begin gemaakt hebben met de serie Oceaanvluchten, die ongetwijfeld zullen worden ondernomen. Maandagavond 11.30 werd hun toestel, de „Jesus del Gran Po- der” gesignaleerd boven Natal (Brazilië) aan de kust van den Atlantischen Oceaan. vliegveld te hebben gecirkeld, Voor slechts 25 cent een ADVERTENTIE betreffendeHUUR, KOOP, VERKOOP, PERSONEEL gevraagd, ens ens. I I i i I 0 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3