.1 Firma H WESTERN NIEUWE SHEERER COURANT LIEFTINCK’S i LijnkdEken C.Ï.S. Vraagt! n PUROL Messa da Requiem van GIUSEPPI VERD1. DE VRIES, GptioiSci - HEPPEL Interc. Telefoon 215, SERVA lege pipe? I Vruchten in Blik e /s onze Sneek KIEUW 8TIJDIN8IN I I Diverse Vruchten in «las Horlogerie HENRI VAN ESCH brenfit AUTO-VERHUUR F.OZIMGA- SNEEK Derde blad 3leado„^cer^abak Ooorzitten Artistiek Magazijn Jousterkade - Sneek De Pink Pillen herstellen het bleed, vereterken de zenuwen. Bij vormen een geneesmiddel, dat rijn doeltreffendheid heeft bewezen in alle gevallen van bloedarmoede, neuras thenie, algemeene verzwakking, stoornissen, veroorzaakt door den groei, of het keer en der jaren, maag pijnen, hoofdpijnen, zenuwuitputting. De prijs der Pink Pillen bedraagt f. 1,75 per flacon, f. 9 per zes flacons. HoofddépótJacob Marisplein, 23, te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing, De Pink Pillen zijn eveneens te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. Zondags is onze zaak gesloten en ook Je beide Paaschdagen zal onze zaak gesloten zijn, maar wij geven U de ver zekering, dat wij nu Zaterdag wél zóó goed uit den hoek zullen komen, dat ieder ver standig doet een bezoek te brengen aan onze zaak. Alles etaleeren is onmogelijk; alles adverteeren eveneens. Ziet de etalages IN den winkel. Firma JOHs. TROMP W. WURING Sintel 4 - TEL 415 Officiéél Gedeelte Reclame kolom. ,e*s rrtlC1 e’1 hè' Een lentekuur voor de kinderen. Ko. 51 Zaterdag 30 Maart 1929. t i als een menschenmassa, die door tl Abrikozen - Perziken - Peren Ananas - Kersen - Aardbeziën Fruit-Salade Conducteur uit een trein gevallen. Dinsdagavond is de 43-jarige hoofdcon ducteur van de Nederl. Spoorwegen H. A. J. Maisman, gewoond hebbende te Hoek van Holland, uit den trein gevallen, die om streeks 10 uur uit Schiedam naar Rotterdam zer, te besluiten. In het dies irae heeft de componist de ge legenheid benut om zijn groot talent te too- nen in de beschijving van den grooten oor deelsdag. Hij stelt het voor alsof ’t rnensch- dom in angst en vertwijfeling schreiend schal, zooals Gezelle zong: „Wondere trom- petrumoeren zullen al de graven roeren, al die dood zijn troonwaart voeren”. In een plechtig recitatief beschrijft de bas-solist hoe bij dit schouwspel dood en natuur ver stomd zullen staan. De Mezzo-sopraan be zingt het oordeel, onder het 'beeld van een geschreven boek, waarin alle goede en slechte daden van het menschdom staan op- geteekend en het koor antwoordt zuchtena smeekzang wellicht tot het schoonste ge deelte van het werk behoort. Het Sanctus bestaat uit een dubbele fuga voor dubbel koor geschreven. Ingezet door fanfares loopen de verschillende stemmen elkander na, alsof de hemelkoren als om strijd juichen het driewerf heilig voor den Heer der Heerscharen. Het Agnus Dei geeft ons het beeld van Keuze uit voorraad INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) It wachtsjen is op Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met nisten vatten het plan op om ter gedachtenis van Rossini (gest. 1868) een doodenmis te componeeren, Verdi leverde hiervoor het Libera me”, dat nu op het einde van deze tegenwoordige Requiem is te vinden. Het werk kwam in zijn geheel echter nooit tof stand. Toen stierf 22 Mei 1878 Verdi’s trouwe vriend, de dichter Alessandro Manzoni, en de componist vatte het plan op ter gedach tenis van zijn vriend een Requiem-mis te schrijven. Op den eersten verjaardag van Manzoni’s dood 22 Mei 1879 werd het werk onder leiding van den componist voor de eerste maal uitgevoerd in de kathedraal San Marco te Milaan. De geniale scheppingskunst van Verdi, die reeds gebleken was uit zijn opera’s, heeft in het: Jozef Verdi werd geboren te Buseto in tot ’n machtig dramatisch kunstwerk. Geen Op heeterdaad betrapt. Woensdagmorgen is de Voorburgsche politie opgeroepen, om onmiddellijk assis tentie te verleenen in een perceel aan de Van Egmondestraat, waar de bewoners bij hun thuiskomst een inbreker op heeterdaad hadden betrapt. Toen de bewoners, mej. M. en de bij haar inwonende heer Van H. bin- LEEUWARDEN. Te Soestdijk is overle- den de heer J. A. A. Schoondermark, oud- wethouder van deze gemeente, ridder in de orde van Oranje Nassau. i OV&RAL VERKRIJGBAAR Coöp. Veevoederfabriek „Bolsward Sneek” - FE SNEEK - Maarschalk Foch. De Fransche minister van financiën heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij aan de weduwe van maarschalk Foch boven het normale pensioen een uit- zonderings-pensioen van honderdduizend frank wordt toegekend, dat op de kleinkin deren tot aan hun meerderjarigheid zal overgaan. ia a.a. Dinsdag 2 April in ’t Hotel LEEUWEN v/h SCHRAM te Bjtmk te spreken en te ontbieden toot do levering van BRILLEN van 9 tot 3 nnr. Beste kwalitait Lage prijs in doozen van 25 K.O. met ons wettig gedeponeerd handelsmerk ters van het wachthuis liggen; de man gaf toen nog teeken van leven. Hij werd dadelijk vervoerd naar het station te Schiedam, maar was bij aankomst aldaar reeds overleden. Koopman’s Album „De Diergaarde” geschreven door Dr. K. Kuiper, Directeur van de Diergaarde te Rotterdam, bevat een prachtige, levendige beschrijving van de die renwereld. Het boek, dat bovendien eenige bijzonder mooie platen op groot formaat bevat, is bij de leveranciers van Koopmans’ artikelen verkrijgbaar voor slechts f0.60. Desge- wenscht zenden wij het franco per post na inzending van f 0.75. Verzamel hierin de plaatjes, welke in alle pakken KOOPMANS’ MEEL worden bijgesloten. De duplicaten kunnen worden ingeruild. In korten tijd bezit U een boek dat de moeite van het verzamelen ten volle waard is en met groot genoegen zal worden ge lezen en herlezen. Leeuwarden N. V. Koopmans’ Meel fabrieken. Bescherming van de kievit. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen schrijft: Van vele zijden wordt tegenwoordig aan gedrongen op een meer afdoende bescher ming van de kievit en andere weidevogels. Door de intensieve cultuurmethoden, die ook op grasland den laatsten tijd meer in gang vinden, wordt het voortbestaan van de weidevogels bedreigd. De veel zwaar dere bemesting doet het gras spoediger rijp zijn, waardoor het veel vroeger gemaaid wordt dan een dertig jaren geleden. Daar door zijn vele weidevogels niet meer in staat hun broedsel vóór den maaitijd groot te orengeu Veel zeer laag gelegen lande rijen, die vroeger laat gemaaid werden, zijn ingepolderd en van moderne bemahngs- werktuigen voorzien, waardoor de hooi oogst zeer veel vervroegd is. Daarbij komt, dat het aantal maai machi nes steeds toeneemt, en daar de jonge vo gels aan de machine veel moeilijker kun nen ontkomen dan aan de zeis, vallen hier door veel meer slachtoffers bij het maaien. Al deze omstandigheden kunnen een ach teruitgang van den stand der weidevogels veroorzaken. Daar de kievit en de andere weidevogels tot onze zeer nuttige vogels gerekend moe ten worden doordat zij groote hoeveelheden in en op den grond levende insecten eten, heeft de weidecultuur groot belang bij een goeden stand van weidevogels. De wettelijke termijn voor het rapen van eieren eindigt op 28 April. In verband met het bovenstaande meent de Plantenziekten- kundige Dienst aan eigenaren van hooi- en weilanden ernstig in overweging te moeten geven, het rapen van eieren van de weide vogels na 20 April niet meer toe te staan. nenkwamen, bemerkten ze nl., dat er iemand in huis was. Bij onderzoek troffen zij een man aan, die zich in de W. C. had verscholen. Toen hij zich eindelijk ontdekt wist, poogde hij de vlucht te nemen, doch werd hierin verhin derd door den heer v. H., met het gevolg, dat een worsteling ontstond. Mej. M. ver leende hulp en greep den inbreker bij de keel, terwijl hij vervolgens met vereende krachten in de kamer is opgesloten. De po litie, die zeer spoedig ter plaatse was, heeft den inbreker gearresteerd en hem overge bracht naar het bureau aan de Parkweg. De dader was voor haar geen onbekende, het bleek te zijn F. D., die te Voorburg in 1925 zich aan zes inbraken had schuldig gemaakt. Hij was juist kort geleden uit de gevangenis ontslagen. D. heeft bekend, de bedoeling te hebben gehad, in te breken. Hij had zich door vernieling van een ruit toe gang tot de woning van mej. M. verschaft. Dank zij het kordaat optreden van de be woners, inzonderheid van mej. M., is zijn toeleg mislukt. natuur in stad en land. In aansluiting hier bij stelt de vereeniging zich in de toekomst voor, ook adviezen te geven bij aanplant van boomen en heesters ter verfraaiing van wegen en van het landschap, bij het weg planten van benzine pompen etc. Eén zomersche lente Zondag is'voldoende ons al deze illusies te ontnemen. Wie dezer dagen een tocht naar buiten heeft gemaakt en de menigte kinderen en volwassenen als vandalen heeft zien rukken en trekken en scheuren om wat katjes-takken te verove ren, moet wel overtuigd zijn, dat we geen schrede verder zijn, dat de hebzucht nog verre gaat boven de liefde voor de natuur. Een groot chirurg vertelde mij eens, hoe pijnlijk hij getroffen was wanneer zijn her stelde patiënten hem uit dankbaarheid af gesneden bloemen stuurden. Het deed hem denken aan veel moois wat geamputeerd was. Werden deze twijgen nog maar geam puteerd, dus met een mes afgesneden. De meesten echter worden afgerukt of afge draaid en, gaat het te moeilijk, dan laat men de tak halfjifgerukt hangen. In het boekje over boomplantdagen lezen wij: Maar er is een lichtpunt. Gelukkig is er ook bij onze jeugd groote vatbaarheid voor veredelende indrukken. Men kan de jeugd liefde voor de natuur bijbrengen. Door tactvolle leiding kan men hun leereri hoe mooi de schepping is, hoe hoog het natuurwonder verheven is boven allen men- schelijken haat en tweedracht. Men kan de kinderen wijzen op het mooie in de planten- en dierenwereld, men kan ze trachten te doordringen van het onwaar dige wat er in ligt, planten te vernielen en dieren te mishandelen of onnoodig te doo- den. Eerbied voor de natuur leidt tot zacht heid tegenover den medemensch. Ontevredenheid en teleurstelling vinden hun troost in de rust van het buitenleven. Ziedaar een machtige factor ter bestrij ding van de heerschende bandeloosheid en onverschilligheid der jeugd. Dit werd in 1920 geschreven en wat heeft het gehol pen? De vreugde over de eerste lentedagen, over de verlossing na de te strenge koude, behoeven we toch niet te uiten door vanda lisme. Wat is er toch een wellustige manie van vaasjes vullen ontstaan in onze dagen. Dat begint met den katjes-tijd, dan volgt de brem en de roofridders sluiten de rij met de prachtige hei. Het Rijk en de gemeenten besteden kapi talen ter verfraaiing van land en stad. Hoe kunnen we toch die weerlooze wilg, brem en hei beschermen tegen al die ruwe, niets ontziende vandalen? Het Jack London Verbond heeft veel goed gemaakt voor wat aan dieren misdreven is. Wordt allen lid van het Jan Holland Ver bond neem dan het devies van de Ver eeniging voor Boomplantdagen in Neder land over: Laat de bloemen bloeien Laat de boomen groeien. Viert een zonnig Paaschfeest buiten, kijkt met zelfverwijt naar alles wat reeds afge scheurd werd, verheug U in wat nog uitko men gaat en wat ongerept zal blijven in de omgeving waar het hoort. Nederland beschermt de Natuur van uw vaderland. Centrale Vereeniging voor School- en Werk- tuinen en Boomplantdagen in Nederland. Voor eenige maanden ontvingen wij van het Staatsboschbeheer een afbeelding van een prachtigen ouden Beuk. Daaronder stond geschreven: Nederlanders Beschermt de natuur Beschadigt geen boomen of struiken. Breidt uw Boschbezit uit! Verhoogt de opbrengst daarvan! Vermijdt roekelooze veilingen en herplant, waar ge velt. De Centrale Vereeniging van Boomplant dagen in Nederland hielp met groot enthou siasme deze schoone leuze verspreiden? Het doel dezer vereeniging toch is door het houden van boomplantdagen de kinde ren te doordringen van hun plicht, ’t kleine boompje van nu te beschermen, opdat ons nageslacht kan genieten van een prachtige GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat ter secretarie van heden af gedurende 30 dagen ter inzage is neder- gelegd een opgave van de uitkomsten, be doeld in de art.. 9 en 10 (meting),. 11, 12 en 13 (schatting), 23 (verbetering) en 43 (regeling van den aanvang der termijnen), der wet van 26 Mei 1870, S. 32, betreffende de grondbelasting. SNEEK, 30 Maart 1929. De seinhuiswachter De Regt hoorde een j klap tegen het seinhuis (op het baanvak SchiedamRotterdam), dat vlak langs de spoorbaan ligt. Vermoedelijk heeft de con ducteur het hoofd buiten den wagen gesto ken om te zien, of het sein op veilig stond. De seinhuiswachter vond hem eenige me- Hierdoor worden de vogels in de gelegen heid gesteld hun broedsel juist vóór den maaitijd groot te krijgen. bijna met het dies irae. Quid sum miser tunc dicturus! Wat zal ik dan ter mijner veront schuldiging kunnen zeggen! Het is de stem ming der ziel op dit oogenblik, begeleid door klagende fagotten, afgewisseld door Clarinetten en strijkkwartet. Nu grijpen soli, koor en orkest tot een machtig geheel in elkander: Rex tremendae majestatis, Salva me fons pietatis, De koning van ontzaglijke majesteit wordt gesmeekt om redding, hooge serene rust met zijn sobere harmo- Steeds groeit het aan met een heerlijke nieën en wonderen klank van reine octaven, climax: Fons pietatis salva me, Bron van Alles ademt hier vrede en vertrouwen, goedheid, red mij dan. evenals het „Lux aeterna” ingezet door Na deze angstvisioenen een zacht biddend hooge tremolo’s van de violen, waarin wij gedeelte voor Sopraan en Alt-soli met een het eeuwige licht zien aanlichten voor dege- sobere orkest-begeleiding: Recordare Jesu nen, voor wie wij onze smeekzang zingen, pie, Gedenk, o Jezus,, dat Gij om mij hebt In het Libera me” verplaatst de compo- geleden. De Tenor-solist vervolgt in den- nist ons weer op den oordeelsdag. De Solo- zelfden geest met de vraag om ons op den sopraan begint op reciteer-toon en zonder oordeelsdag ter rechterzijde te plaatsen en begeleiding aan te heffen het „Libera me”, na ’n intermezzo van de Bas zet de Mezzo- Bevrijd mij, Heer, op dien verschiikkehjken sopraan het prachtige stemmingsvolle dag. De onrust en de angst door de sopraan- „lacrymosa dies illa” in, dat langzaam aan- soliste uitgezongen, besluit met een smeek- groeit en door soli en koor wordt overgeno- bede, door solo en koor a capella uitge- men om pianissimo te eindigen. voerd. Ten slotte de grootsch opgebouwde In het volgend „Domine Jesu”, geschre- fuga „Libera me Domine de morte aeter- ven voor orkest en solo-stemmen, heeft de na” in verschillende variaties herhaald, om componist ons een rijkdom van melodieën pianissimo te sluiten als een zuchtend bid- geschonken, waardoor deze innig-gevoelde den: „Libera me”, Bevrijd mij! RIJWIELEN DE BESTE Vergelijk kwaliteit en afwerking met die van andere bekende merk-rijwielen, die f 10.— a f 15.— duurder zijn. Uw keuze is dan niet moeilijk. ZORG VOOR EEN GENOTVOLLEN OUDEN DAG hier een werk geschapen dat ten allen tijde gerekend zal worden tot een der beste der gewijde toonkunst. De schoone tekst van de Requiem-mis heeft hem zooals anderen I (Mozart, Cherubini, Berlioz) geïnspireerd 1814 en overleed te Milaan in ’t jaar 1901. valsch effectbejag in koor of orkest, al het staat te roepen bij deze wereldramp: Dies Hoewel zijn groote composities liggen op theatrale is den componist hier vreemd. De i irae, dies illa, solvet saeclum in favilla, Dag het gebied der opera, hebben de omstandig- j opbouw van het werk is niet bijzonder inge- van verschrikking nu de aarde in asch gaat heden hem ook gebracht tot de kerkelijke j wikkeld, stelt aan den toehoorder noch in verkeeren, als een menschenmassa, die door toonkunst. Meerdere Italiaansche compo- de dubbelkoren, noch in de fugatische ge- een paniek is aangegrepen, terwijl ’t orkest x j__i.x_„:_ (jee||en noch in (je combinatie van solo en J op volle sterkte in chromatische gangen het koorpartijen zware eischen. Ook de minder 1 vergaan van alles illustreert. Angstwekkend theoretisch geschoolden kunnen het werk bezingt het koor in een diepe unison hoe de met een zeker gemak volgen; en juist daar- rechter van allen zal verschijnen. De doo- om spreekt dit melodieuze werk tot het ge-den zullen verrijzen uit de graven. Trom- moed van een ieder. petten en bazuinen treden hier op in droeve Het eerste hoofdmotief door de celli in- mineur-accoorden, telkens aanzwellend als- gezet schildert ons de weemoedige stem- of geheel de aarde vol is van trompetge- ming, welke den mensch aangrijpt als hij bidt voor zijn dierbare dooden. Het orkest neemt dit motief over en werkt het verder uit, terwijl het koor op reciteertoon in bid dend pianissimo vraagt: Requiem aeter- nam, dona eis Domine! Heer geef hen de eeuwige rust. Bij het Kyrie een nieuw thema. Soli en koor vragen om erbarming, al ster ker en sterker, om plotseling pianissimo met: Christe eleison, Christus ontferm u on- STEEDS T BESTE Doos 30, 60, Tube 80 et. J. R. KONING. 0 INGEZONDEN MEOEDEEL1NUEN ■I 0 o o 0 0 0 0 0 0 0 0 vau lentekuur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Luxe Wagens Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale prjjs! - OFFICIAL FORD DEALER - - -.1» - ---T—- Bij den aanvang van het nieuwe seizoen hebben de kinderen in het bijzonder de meisjes be hoefte aan een Pink Pillenkunr ter versterking van hun jeugdig organisme dat door de koude, de vochtig heid en zware verkoudheden ongetwijfeld is verzwakte De Pink Pillen verleenen het organisme jonger, zuiverder en voedzamer bloed, als mede krachtige sappen die voor het kind een waarborg van goede gezondheid zijn. Laat Uwe kinderen een doen met de Pink Pillen. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 00000000000000000000000000000009«0*«0»«»««»«9«*0«««0««»««*0« Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op-u’O-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegen zeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt„Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond”. En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp Zij behoeven de bijzondere versterkende vertrok, hulp van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid dei’ nieren hersteld het ver sterkt de nieren en helpt deze om het bloed te fil- treeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glas verpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 26

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 9