der gemeente bneek Officieel orgaan r MERIEL. FEUILLETON. Dit No. bestaat uit 3 bladen. Nieuwstijdingen. Ontvellingen 45e Jaargang Eerste blad No. 56 A O Uitgave KIEZEBRJNK Co. WoeiBSdlB* St April De SNEEKER COURANT fs een tam ).7O 1.00 t. HOOFDSTUK XXXII. lachte Vanfrey. Wordt veivolgd. ND ~36 oop 30 60 22 iuur De moord te Giessen-Nieuwkerk. De bladen bevatten nog tal van berich ten van getuigen die verklaren dat ze de veroordeelden voor onschuldig houden. Daarentegen heeft de hoofdgetuige Mijn ster aan het N. v. d. Dag het volgende mee gedeeld: Op de vraag: „Is het waar, dat u is ver hoord door den rechter-commissaris mr. Van Aken?” antwoordde hij ontkennend. Zelfs heeft een verzoek om voor den rech ter-commissaris te verschijnen hem tot op heden niet bereikt. „Wat is uw meening omtrent de herroe pen verklaring van vrouw Kroon wat be- Inentingen. In 1928 zijn in Nederland 52.863 kinderen geënt tegen 150.653 in 1927, toen de enting M n I e t. O d deponeerd op 15 April: glacé handschoen, gaspenning. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven: motorhand- schoen, J. v. d. Baan, Prinsengracht 4; ro zenkrans, E. Smit, Grootzand 14; bruine en zwarte handschoen, H. Visser, v. d. Heij- buurt 29; doublé armband, J. W. Wonink, Parallelweg. Dierenbescherming. In de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van de federatie voor dierenbe- schermnig in Nederland, waar negen der aangesloten vereenigingen vertegenwoor digd waren, werden in het bestuur gekozen de heeren ir. D. de Clercq te Eindhoven, voorzitter, B. Hamstra te Zwolle, secretaris penningmeester, T. T. Redeker te Zwolle, 2e secretaris, A. Winter te Amersfoort en mevr. Ch. CarnoBarlen te Zandvoort, Be sloten werd een landelijke actie te organi- seeren tegen de dieren-dressuur. Het be stuur zal nader rapport uitbrengen omtrent hondenmesterijen en hondenslachterijen, als mede over ’t schieten op de zgn. Friesche dorpseenden. Da NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersutn, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op ring der Kroon, de nieuwe jaarweddenrege- i en de navolgende voorwerpen als gevonden ge- ontvangers in deze provincie, die belangrijk Verlichting wijzerplaten gevraagd. Door het bestuur van Vreemdelingenver keer is aan B. en W. dezer gemeente ver zocht de wijzerplaten van onze toren bij avond te verlichten. Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Vrijdag jl .hield de afd. Sneek van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris, alsook uit dat van den penningmeester, bleek, dat het jaar 1928 voor de afdeeling een goed jaar is geweest. De aanschaffing van een projectielantaarn was zeker een mooie aanwinst. De heer P. Sikkes werd als voorzitter her kozen, terwijl in de plaats van mevr. Beek huis, die voor een herbenoeming niet weer in aanmerking wenschte te komen, ge kozen werd de heer G. Jonkmans. Er werd besloten een zomer-uitstapje te organiseeren. De volgende winter zullen wederom abon- nements-tooneelvoorstellingen worden ge geven. Naar de algemeene vergadering werden de heeren N. de Vroedt en M. Dijkstra afge vaardigd. Mej. Tine van W., Hilversum. Brieven. Binnenland. Hulpkantoor Oude ga (W.). J. Wiersma, bij Heerenveen. Een geheime distilleerderij. De politie te Zaandam heeft in een woon schuit in de Nieuwe Zeehaven, een volledig ingerichte branderij ontdekt. De ketel en verdere benoodigdheden, benevens een voor raad van 60 L. alcohol, en 300 L., die nog in gisting was, zijn in beslag genomen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Ongelukken. Gisterochtend te 9 uur heeft aan de los plaats van den Nederlandschen Christelij- ken Boerenbond op het stationsemplace- ment te Tilburg een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het overladen van een wagen op een vrachtauto bleef een pen van de auto haken achter het handvat van de deur van den wagon, waardoor die werd dicht geschoven. De 34-jarige gehuwde arbeider H. Stam te Tilburg kwam met het hoofd tusschen de dicht schuivende deur. Het hoofd van den len wij hem toch niet aan het verstand kun nen brengen dat hij het niet moet wagen om zich voor het voltrekken van dat huwe lijk te leenen. Ik zou denken dat Horley het op negen uur heeft bepaald en dat hij daar na om tien uur tot onzen dienst is; wij zul len dus zorgen om half negen weer bij hem te zijn.” „Nog drie uren wachten!” zuchtte ik, hui verende van kou onder de vochtige boomen. „Luister eens, Johnny, ik bedenk daar op eens, dat als we beiden hier blijven wij één kans missen.” „Welke dan?” „De kans om Mr. Andrew Tretheway te vinden. Het is waar dat wij in de verste verte niet weten waar hij zich bevindt, maar het is toch waarschijnlijk, dat hij zich bij de rotsen ophoudt, waar je hem gisteren gezien hebt. Dat kan niet meer dan een half uur van hier zijn. Wat zou je er van zeggen als ik hier de wacht bleef houden, in geval de plechtigheid vroeger plaats heeft dan wij denken, en jij daar heen ging, als je niet te moe bent? Dan wordt je warm.” Ik dacht even na, het stond mij niet erg aan, drie volle uren daar te wachten, maar dan waren wij ten minste bij elkaar. Aan den anderen kant zag ik er geen heil in, dien man met zijn papegaai weer te ont moeten, alhoewel ik voelde dat beweging beter voor mij was dan gedwongen stil te ct. in 2 00 ct. 110 175 320 nde ird- en nog verplicht was. Het aantal encephalitis gevallen bleef procentsgewijze ongeveer ge lijk nl. 15 tegen 57 in 1927, met resp. 6 en 15 sterfgevallen. we zullen hem zelf wel vertellen wie wij met meer recht dan wij, het huwelijk kunnen zijn.” verbieden.” Hij gaf mij een wenk en wij liepen langs het smalle pad naar het hek terug. ,,’t Is beter om hem niet uit zijn humeur te maken; als hij nog zoo slaperig is, zul- dronken en geen ontvluchte gekken waren doch ’t was niet noodig, want toen eindelijk een slordige knorrige vrouw verscheen, I vroeg Vanfrey: „Is mr. Myall thuis?” alsof Voor Nederland twee golflengten. Na een volle week moeilijke besprekingen heeft de eerste commissie op de radio-elec- trische conferentie te Praag, die zich heeft beziggehouden met de verdeeling der golf lengten, haar werk neergelegd in een rap port, dat Zaterdag door de volledige ver gadering: moest worden aangenomen. Ten opzichte van de verdeeling der golf lengten had Nederland, aldus meldt de Tel., de wensch te kennen gegeven, de aan ons land in het verdeelingsplan van Brussel toe gekende één lange en één korte golf als mi nimum te zien beschouwd. De commissie harerzijds heeft van Nederland verlangd, dat het zal trachten de golf van 1852 (Hui zen) te ontruimen. In het door de conferentie opgemaakte verdeelingsplan dat op 30 Juni in werking treedt, is aan Nederland de langste golf toegewezen en wel 1875 M., met verzoek te trachten die iets te verlengen, met het Oog daarop, dat men eventueel het kuststation Portis Head zou kunnen storen. Op den lange-golf-band is Finland onze buur ge worden met 1800 M. in plaats van Parijs. De korte golf is voor Nederland bepaald op 298 M. tegen vroeger 300 M. tusschen Engeland met 301 en Estland met 295. Deze regeling, evenals het geheele plan van Praag, moet beschouwd worden als een compromis van verschillende belangen, waarvan het succes grootendeels afhangt van technische mogelijkheden. Een niet te onderschatten voordeel is, dat men binnen zeer korten tijd tot uitvoering kan overgaan. Het ontwerp van Nederland betreffende een internationale conventie voor verlee- ning van licenties aan amateurzenders, is vrijwel onveranderd aangenomen. wees gerust/ „Nooit?” „Néén; je hebt het je verbeeld; maar ik kon toch moeilijk zeggen, als je zinspeelde op haar in het oog vallende voorliefde voor mij, dat het enkel van haar kant was.” „Ik ben blij, dat ik het hoor.” Ik dacht er nog lang over na dat, als ik' had kunnen vermoeden, hoe verkeerd mijn veronderstelling was, wij rustig en wel „O! u heeft geluk, u heeft iedereen gehol pen en met iedereen vriendschap gesloten, sinds u hier bent.” „Ik zou nog gelukkiger zijn als iemand me een paar nieuwe beenen gaf om naar Cheddenham te loopen!” pruttelde ik. Wij gingen heen zonder Tom Wayden te storen en bevonden ons weldra op de heide, die nog vochtig was van den dauw; kleine roode plekken verschenen als rose bloemen aan den hemel en het gras verkleurde lang zamerhand van grijs tot zilver, waartus- schen de herfstdraden als gesponnen glas heen en weer fladderden. Om ons heen was het een concert van gonzende bijen, zingen de vogels en kriekende krekels. Ik begon zelf mede te neuriën, alsof ik niet doodmoe en allesbehalve op mijn gemak was met mijn van dauw doorweekte schoenen. Mijn opge ruimdheid bleek aanstekelijk te zijn, want Vanfrey, die zwijgend naast mij had geloo- pen, begon te praten. „De dag van gisteren schijnt je geen kwaad gedaan te hebben?” „Nog niet,” was mijn antwoord. „Ik ben nog al gehard; als er niets ergers gebeurt, zal. het wel gaan.” „Innerlijk zoowel als uiterlijk?” vroeg hij. „Wat meen je?” .Omtrent Meriel; je schijnt het je niet erg aan te trekken.” „O! Je behoeft je om mij niet te bekom meren; als ze mij aangenomen had, zou ik gelukkig geweest zijn, maar ik ben nu niet Nieuwe zaak. gekocht bij Kroon. Deze zat achter het huis Zaterdag jl. opende de heer R. de Jong ijs te draaien. Toen heb ik bij het schuurtje alhier in zijn nieuwe pand aan den Ooster- gestaan en heb toen op een kleine verhoo- dijk een visch- en fruithandel. De winkel is ging den bewusten hamer zien liggen. Ik modern en keurig ingericht en trok reeds veel belangstelling. treft den hamer?” „Ja, je mag natuurlijk niet zeggen, dat er geld achter zit, maar ik wil u wel zeg gen, dat dit toch de meening is van meer menschen, zoowel in Sliedrecht als in omge ving. Men heeft gezegd, dat ik er van den beginne op uit ben geweest, om ook een rol in dit drama te spelen. Ik zou Boksmeer eerst als dader hebben aangewezen. Dat is niet waar! Hoe ik den bewusten hamer herkende als te zijn van Kroon? Geruimen tijd vóórdat de moord gepleegd werd heb ik ’s avonds eens een pakje tabak nam den hamer eens in mijn handen en zei tegen Kroon: „Wat een eigenaardige hamer is dat!” waarop deze antwoordde: „Die steel heb ik er zelf eens ingemaakt.’ De hamer was geheel van ijzer, een zgn. klauwhamer. Een kroontje heb ik niet ge zien, daar de hamer geheel verroest was. Op zekeren dag werd ik ontboden op het politiebureau te Sliedrecht, waar recher cheur Bügner en rijksveldwachter Basti- aanse mij den hamer voorhielden en vroe gen of ik deze herkende. Toen heb ik dadelijk geantwoord: „Wel zeker, dat is de hamer van Kroon”. Men schuift mij, zoo zeide Mijnster, in de schoenen, dat broodnijd mij tot deze ver klaring heeft gebracht. Niets is minder waar. Ik ventte altijd met ijs op Giesendam en Hardinxveld. Kroon daarentegen in Slie drecht. Trouwens, ik kwam geregeld bij Kroon tabak of bier halen.” Men meldt uit Leeuwarden aan het N. v ,h. N.: Van de opzienbarende onthullingen in zake de moordzaak te Giessen-Nieuwkerk, zal vermoedelijk te Leeuwarden het laatste bedrijf spelen. Vrijdagavond hebben de beide gevange nen in het avond-rustige gebouw aan het Blokhuisplein een bezoek gehad van de ad vocaten mr. Roobol en mr. Hollander, die zich geruimen tijd met hen onderhielden en den gevangenen de verzekering gaven, dat zij over eenige dagen als „onschuldig” de gevangenis zullen verlaten. Naar wij vernamen waren Teunissen en Klunder zeer onder den indruk van deze mededeeling, die plotseling in uitzicht stel de, wat zij jarenlang zoo vurig hebben ge hoopt: het herkrijgen der vrijheid. Vooraf hadden de beide advocaten een onderhoud met den voorzitter van het col lege van Regenten, mr. D. van Welderen baron Rengers, die met groote bereidwil ligheid den advocaten terzijde stond. Mr. Roobol en mr. Hollander verklaarden overtuigd te zijn, dat het door hen aange brachte revisie-materiaal van dien aard is, dat de Hooge Raad nu wel spoed met de herziening van het vonnis zal maken. Zij waren overtuigd, dat de werkelijke moor denaars wel niet lang meer in vrijheid zul len rondloopen. Doch eerst achten zij het hun taak, de beide gevangenen op vrij voe ten te krijgen. De vier jaren van eenzame opsluiting zijn niet aan dezen voorbij gegaan; mr. Roobol verklaarde, dat de een grijs en de andere kaal geworden is van het doorgestane lijden. in Londen zouden zijn gebleven, in plaats dat wij nu op weg naar Cheddenham waren om wie weet welke akelige samenspanning te voorkomen. Ik was sedert den Zondag, toen ik mrs. Gregory vergezelde, niet in het dorp geweest en niettegenstaande het weer mooi en zonnig was, maakte het denzelfden somberen indruk op mij. De vervallen wo ningen, het verwaarloosde kerkhof, de slor dige tuin van de pastorie, waardoor wij het huis naderden, alles ontstemde mij en ik hui verde toen ik onder het portiek stond. ,,’t Is precies halfzes,” zei Vanfrey, op zijn horloge kijkend. „Wel wat vroeg om een bezoek af te leggen; in vredes naam,” en hij trok met kracht aan de bel. De autobusdiensten. Ged. Staten van Friesland hebben ver gunning verleend tot overdracht van den autobusdienst LemmerSneek van T. Me- lein en M. van der Werf te Lemmer aan M. P. Bangma te Oosterzee en M. van der Werf te Lemmer. man werd geheel ingedrukt. Hij was op slag dood. Vergeten in den telefoongids. De gemeente Den Haag is gedagvaard door mr. G. Sicman, omdat in den Tele- phoongids 55, verschenen 15 Dec. 1928, ten onrechte de vermelding van zijn naam achterwege is gebleven. Hij eischt schade vergoeding en het uitgeven van een ver beterden Gids. Op grond van rechtskundig advies stellen B. en W. voor tegen de in gestelde vordering verweer te voeren. Droevig auto-on geluk. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half vier, is op den Kleiweg tusschen Overschie eh Hiiligersberg een 4-persoons gesloten auto, waarin twee dames en twee heeren waren gezeten, in de vaart gereden. Twee der inzittenden, de 31-jarige heer H. Harmsen, werkzaam in den auto handel, wonende Claes de Vriezelaan te Rotterdam en zijn verloofde, de 23-jarige mej. N. Benjamin zijn daarbij om het leven gekomen. De beide anderen inzittenden hebben zich kunnen redddn. Op de plaats waar het ongeluk gebeurd is, maakt de Kleiweg een scherpe bocht en daar is de heer Harmsen, die den wa gen bestuurde, inplaats van den bocht om te gaan ten gevolge van den zwaren mist het water ingereden. De verloofde van mej. Elisabeth Benjamin, de 24-jarige reiziger J, van Dijk, wonende in de Diergaardelaan te Rotterdam, die de vierde inzittende was, slaagde er in, toen de wagen in het water omsloeg en op de linkerkant kwam te lig gen, het achterste linkerportierraam open te draaien. Hij kon zijn verloofde naar buiten duwen, waarna hij zelf ook naar buiten kroop. Hij heeft nog geprobeerd de twee andere inzittenden, die voorin zalen, er uit te sleepen, maar ofschoon hij ze wel in het water vond, kon hij er niet in slagen hen boven te brengen. Eerst drie kwartier later werden de lijken boven gebracht. 38. Postkantoor Sneek. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand April 1929. Brieven. Binnenland. M. Elzer, Epe; W. Scholte, poste restante, Haarlem; Mej. IJ. Couperus, Workum. Brieven. Buitenland. Richard Nichols, London. Brieven. Binnenland. Hulpkantoor Heeg. vroeg is; maar wij moeten hem juist vroeg aantreffen, je moet hem maar wakker ma ken.” „Hij zal u toch niet ontvangen, want hij is laat naar bed gegaan, hij heeft tot laat in den nacht met mr. Horley Trakes zitten praten.” „Ovér diens huwelijk zéker? Wanneer heeft dat plaats?” vroeg Vanfrey. „Ik heb er niets van gehoord. Met wie zou hij trouwen?” was de wedervraag. ,,’k Weet het niet, ga jij mr. Myall maar zeggen, dat wij hem dadelijk moeten spre ken.” „Hij zal razen dat het raak is,” bromde de vrouw. „Dat kan me niet schelen, en jij zult het wel meer gehoord hebben.” Hij stopte haar een geldstuk in de hand en zij klom langzaam de trap op. Wij kon den niets van het gesprek hooren, maar zagen duidelijk, dat de dominee haar niet vriendelijk ontvangen had. „Hij wil niet uit z’n bed komen al zou je hem met goud willen betalen, en hij heeft zóó gescholden dat ik me voor geen goud weer bij ’m wagen zou. Hij wou weten wie jullie waren, maar dat kon ik hem niet zeggen, en bromde eindelijk dat jullie om tien uur moesten te rugkomen; als ik je was, zou ik het een dag uitstellen en morgen komen; het zou voor allebei beter zijn.” „Om tien uur dus?” vroeg Vanfrey, met zitten. den blik naar de trap geslagen, alsof hij „Als je het wilt doen?” vervolgde Van voornemens was zelf naar boven te gaan frey, „en je zoudt er in slagen den man vóór en de zaak dadelijk af te doen. „Dank je; negen uur hierheen te brengen, dan zou hij, Wij moesten zoolang wachten, dat ik de c-- ..w~p om den dominee te wekken zou heb- hebben wat ik deed; ik wensch je van harte ben opgegeven; maar Vanfrey wachtte ge- - “—-1duldig, terwijl ik een half dooden laurier- dan dat het jou niet goed ging.” tak in het oog hield, waarlangs dikke dauw- „Dat weet ik, Johnny,” en we stonden druppels lekten en langs mij neervielen; ik even stil op de heide om elkaar de hand te bedacht wat ik zeggen zou, als de deur ge geven. „Ik ben zoo blij dat het mrs. Hel- opend werd om te bewijzen dat wij niet sington niet is; ik heb al gedacht dat het een moeilijk geval zou zijn zooals de zaken nu staan, als er iets tusschen jou en die dame bestond.” ,,-o u.u.a. „Daarvan is nooit quaestie geweest, hoor, het doodgewoon was dat men zoo vroeg een aoc bezoek aflegde. Ik was op het punt mijn kaartje te overhandigen, en zelfs de vrouw scheen, door zijn bedaard optreden, te ver geten dat haar dagtaak nog niet begonnen was. „Ja wel, mijnheer,” antwoordde zij. „Wil je hem zeggen dat wij hem graag even willen spreken,” vervolgde Vanfrey. „Hij slaapt nog. Weet u hoe laat het is?” „Ja,” zei Vanfrey. „Ik weet dat het nog Salarissen Friesche burgemeesters, enz. Ged. Staten van Friesland hebben thans definitief vastgesteld, behoudens goedkeu- Nieuwe veemarkt, en aioaar te oevragen op ring oer Kroon, ae nieuwe jaarweaaenrc alle werkdagen tusschen 11 */2 en 12% uur, ling voor burgemeesters, secretarissen beter is dan de bestaande. Alle salarissen worden premievrij genoten. Volgens de Tel. worden bij verhaal van pensioensbijdragen de jaarwedden met dit bedrag verhoogd. De nieuwe regeling treedt in werking op 1 Januari 1929. ongelukkig.” „Ben je daar zeker van?” „Heel zeker; waarom vraag je dat?” „Omdat ik heel ongelukkig zou zijn als ze mij bedankt had.” Ik stond verstomd; het was nooit bij mij opgekomen dat Vanfrey verliefd zou kun nen zijn op Meriel. Zij had hem telkens be- leedigd; zij had gejuicht toen Horley hem mishandeld had, en den laatsten keer dat ik haar zag, hoopte zij nog dat Horley hem zou doodslaan, ’t Is waar dat haar gedrag jegens mij niet vriendelijker was geweest, en ik had haar toch mijn liefde verklaard; ik voelde een oogenblik spijt dat ik die liefde verloren had laten gaan, maar ik overwon me en besloot trouw te blijven aan onze oude vriendschap. „Vanfrey,” zei ik, „ik moet je bekennen dat ik op zoo iets niet bedacht was; als ik W1 het had kunnen denken, zou ik niet gedaan hoop hebben wnt ik dppd* ik wpnsrh 1P tzow hprfp Rrt— ’t beste toe; niets zou me meer leed doen dan dat het jou niet goed ging.” j tak in het oog hield, waarlangs dikke dauw- bedacht wat ik zeggen zou, als de deur ge- i Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huidwondjes Brand- en Snijwonden genezen met Doos 30-60-90 ct. Tube 80‘ct. PUHOL NIEUWE SNEEKER COURAN annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) i --

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1