Officieel orgaan der gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Nieuwstijding»!. van Effecten- Bil Ho. bestaat uit 4 bladen- ■■■■■gMBMMMBWMMIMBa 'III It —Illi ■llfWn’Ml Koop en Verkoop NEDERLANDSCHE HYPOTHEEIBiNK opgericht tö VSOndaill in 1890 (vaarin opgenomen de N.V. Eerste Nederlandsche Hypotheekbriefbank te Grarenbage) Reserves ruim f 3.000 000.- GELDEN BESCHIKBAAR voor eerate hypotheek op billijke voorwaarden. 45e Jaargang Eerste blad No. 57 %Hter<ln< 90 April 19W VA °|o Pindbriim a 99 °|o Uitgave KIEZEBRINK Co SMEEK Verzilvering van Coupons en Lossingen. NATIONALE BANKVEREENIGIN6 De SNEEKER COURANT ft een Communistische partij Holland, te Helaas GROOTZAND 32 i NIEUWE SNEEKER COURANT L s NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60 Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdutn, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Het verslag memoreert de herdenking van het 25-jarig bestaan dér school. einddoel. Dit jaar is de daling nog voortgegaan en nu maken de leerlingen uit Sneek een vierde van het totaal aantal uit. Vroeger was het de helft. Er komen ook meer en meer avondscholen voor dit soort onderwijs in de Z.W.-hoek, en die gemeenten bevorderen natuurlijk het bezoek aan hun eigen inrichtingen, wat ook goedkooper voor hen uitkomt. De V o o r z. zegt dat waar de loonen van bekwamen en minder bekwamen tegen woordig genivelleerd worden, de ouders ook niet zooveel meer op een goede opleiding letten. Van andere zijde werd er nog op gewe zen, dat ook de Mulo-scholen*leerlingen van het ambachtsonderwijs trekken. De heer F. de Wolf werd met groote meerderheid tot bestuurslid herkozen; hij nam zijn benoeming met dank voor het ver trouwen in hem gesteld, aan. De voorzitter deelde mede, dat nu de M. T. S. ter ziele is, het bestuur iets in de plaats wilde stellen. Men had een verzoek gehad van den burgemeester van Stavoren om jonge Zuiderzeevisschers voor een ander vak op te leiden. Aan de commissie voor de Zuiderzeesteunwet en aan het ministerie van onderwijs is een schrijven gericht om financieelen steun. Een begrooting is bij ’t ministerie van onderwijs ingediend, doch er is nog geen beslissing genomen. De direc teur is van oordeel dat als er steun gegeven werd de school met meubelmaken en elec- trotechniek kan worden uitgebreid. De vis- schers zullen door de bladen ingelicht wor den en de directeur heeft een onderhoud met de burgemeesters van Stavoren en Lem mer gehad. Krijgen we het ,geld dan gaat deze uitbreiding door. De directeur deelt nog mede dat de Zui derzeevisschers de keus hebben uit alle am bachten. Men voelt voor metaalbewerking, men wijfelt tusschen electro-techniek en rij wiel- en motorhersteller, doch de grondslag is gelijk en eerst in een tweede jaar kunnen de visschers dan een keus uit beide vakken doen. NV. Directie Mr. M J. BOS en Mr. J. WILKENS Hypotheken f 73 000.000 Pandbrieven I 70 000.000 In hotel Leeuwen hield Dinsdagavond de bo vengenoemde partij een openbare vergadering. De heer Roorda van Tijnje opende in het Nederlandsch, omdat een der aanwezigen zeide geen Friesch te verstaan en zeide dat zijn partij zich hier voorstellen komt als een zuiver socialistische partij, die het kapitalisme zal trachten te verhinderen weder oorlog te maken. Wij zullen trachten ook hier een afdeeling te stichten van een groote wereldbeweging: het communisme, om het kapitalisme te bestrijden Het is 20 jaar geleden sedert de s.d.a.p. de ver keerde richting uitging en de oppositie uit de partij zette. 5 jaar later, in 1914, werd die oppo sitie in het gelijk gesteld; de s.d.a.p. voerde im mers samen met het kapitalisme den oorlog. De strijd der communisten werd voortgezeten kreeg irt 1917 groote steun door de revolutie in Rus land en de geboorte der derde Internationale, die op de basis staat van de onverzoenlijke strijd tegen het kapitalisme. Sedert 1917 zijn de moei lijkheden voor de communistische partij nog niet aan kant; die zich aansluit, krijgt het moei lijk, want hij heeft bijna allen tegen zich, maar het besef begint over de geheele wereld veld te winnen, dat de derde Internationale de juiste taktiek toepast en dat geeft moed aan de vol hardende werkers voor het communisme. Spr. kondigt thans een dier stoere werkers als spre ker aan, nl. de heer D. Wijnkoop. Deze zou spreken over ’t onderwerp: „Waar aan wij bij de stembus moeten denken”, doch de heer Wijnkoop constateert, dat de belang stelling voor de stembus wel zeer gering is; men denkt niet aan de stembus maar als men de zaak groot ziet, slechts aan de kwestie oor- Dit zijn de feiten waaraan men denken moet bij de stembus. Als de oorlog uitbreekt, is Ne derland er bij, dat staat vast. Nu is het onze taak, deze aanval op de beschaving met alle kracht te keeren. Alleen de arbeiders kunnen de kracht van het kapitalisme breken, waarbij des noods geweld moet gebruikt. Daarom zijn wij er nu voor ofschoon niet principieel voor het geweld het geweld tegenover het kapitalisme te stellen. Als men ons de wapenen weer in de handen drukt, hebben wij uit te maken, hoe we die wapenen zullen gebruiken in het belang der massa's en tegen de bevelen van het kapita lisme. Met dat geweld hopen we dan als in de Sovjet-unie het geweld van het kapitalisme neer ie slaan. Dat is moeilijk te doen, maar gemak kelijk is het ook niet zich maar zoo naar den nieuwen wereldoorlog te laten leiden. Daarom eischen wij de eenheid der proletarische mas sa’s onder revolutionnaire leiding, een leuze van het gezonde proletarische verstand. Wat de M. T. S. betreft, de school die thans opgeheven is, telde einde December 11 leerlingen in den laatsten cursus, die zoo- als bekend, thans hun einddiploma verwor ven hebben. In 1928 werd aan de Ambachtsschool het einddiploma uitgereikt aan 24 timmerlieden, 10 smeden-machinebewerkers, 4 huis- en decoratieschilders 3-j. cursus, 1 huis- en decoratieschilder wintercursus. De schilders werden direct geplaatst, de smeden-bank- werkers na korten tijd, terwijl de timmer lieden blijkbaar wat meer moeite hadden een baas te vinden. Aangegeven werden 63 nieuwe leerlingen, waaronder 27 voor smeden-bankwerker, waarvoor slechts 25 plaatsen waren, zoodat een vergelijkend examen moest worden ge houden voor deze groep, er werden 24 toe gelaten; voorts 26 timmerlieden, 4 schilders 3-j. cursus, 3 schilders wintercursus, boven dien 2 schilders tot den voortgezetten cur sus. Het aantal leerlingen bedroeg 31 Dec. 142. Van 37 leerlingen woonden de ouders te Sneek; 8 ouders betaalden geen school geld. Het aantal leerlingen uit onze gemeen te afkomstig blijkt sterk te dalen. Naar aanleiding van een vergadering van directeuren en bestuursleden van Ambachts scholen aan het departement van Onderwijs ter bespreking van de cursusduur der scho len, verzocht de minister alsnog een schrif telijk advies ook van dit bestuur. Dit! advies luidt om in het algemeen de driejarige cursus te handhaven en alleen met een 4-halfjaren-cursus te werken, wanneer de jongens overgaan naar een degelijke fa brieksschool om een meer speciale opleiding te verkrijgen. Een verzoek van den burgemeester van Stavoren tot opleiding van een 15-tal jeug dige Zuiderzeevisschers tot machine-bank- werkers werd nader in studie genomen. Den heer van Druten werd in het verslag dank gebracht voor de schenking van een kleine doch complete stoommachine als leer middel. Gehoopt werd dat dit voorbeeld na volging zal vinden; de Sneeker Ambachts school is op dit punt waarlijk niet verwend. In 1928 werd de avondschool voor lager theor. N. O. bezocht door 171 leerlingen, waarvan 113 uit Sneek; door 157 wérd schoolgeld betaald tot een totaal bedrag van f 589.25. Een groot nadeel voor de goede gang van het onderwijs is nog altijd, dat veel patroons en erger nog, dat veel ouders van de leer lingen niet voldoende beseffen dat het hun plicht is te bevorderen dat geen lessen on- noodig of zonder toestemming worden ver zuimd en dat de leerlingen op tijd aan de school komen. Meer medewerking zou het onderwijs zeer ten goede komen. Het verslag werd goedgekeurd. De voor zitter bracht directeur en secretaris dank voor het vele werk dat door hen is verricht. De heer Pijttersen vroeg waaraan het da len der leerlingen uit Sneek is te wijten; er is hier nog al werkloosheid en de leer lingen der school vinden in den regel spoe diger een plaats. De heer Ovaa vermoedt dat de opleiding der avondschool daar mede schuld aan is, die opleiding is goedkooper voor hetzelfde Er was eenig debat van van der Werf, die betreurde, dat Wijnkoop in hoofdzaak de s.d.a.p had bestreden, omdat van welke richting ook, arbeidersafgevaardigden steeds de belan gen der arbeidersklasse verdedigen. Wat spreker van de tractaten vertelde, heeft debater ver veeld, hij had het over de bourgeoisie moeten hebben. De s p re k e r bestreed dat hij vooral de soc.- dem. had bestreden; bij de schildering der hui dige situatie heeft hij ze alleen op zijn weg ont moet en toen natuurlijk niet gespaard. Hij vindt wel degelijk dat het er op aankomt welke arbei- ders-afgevaardigden men kiest; ook debater zal bv. wel weten dat de R.-K. arbeidersafgevaar digden geheel onder invloed van hun partij leiders staan en niets voor de arbeidersbelangen doen. Debater vindt dat Wijnkoop er trots op moest zijn dat de s.d.a.p. nu in zijn richting van Vandervelde weer minister. Hij zeide dat hij 1 er niets aan doen kan als officieren iets over- eenkomen, maar waarvoor stuurt men dan s.d. I a.p.’ers naar de Kamer? Vandervelde heeft de konkelende officieren dan ook niet bestraft, trouwens de heer Camille Huysmans zeide in gw Carré dat Belgische generaals niet liegen! Met I ons zijn de Nederlandsche S.D.A.P.’ers van oor- 1 deel, dat de Nederlandsche generaals het met i de waarheid niet zoo nauw nemen, maar ze accepteeren wel, dat de Belgische generaals tte- trouwbaar zijn! Dat noemt spr. demagogie van de smerigste soort, men maakt onderscheid tus schen het militairisme hier en elders en toch is het overal gelijk. Wij revolutionnairen kunnen uit de publicatie dus leeren wat er gebeurt en hebben dus be lang bij deze publicatie. Doch de liberale voor zitter van de Ned. Journalistenkring, de heer Hans, keurde die publicatie af, de v.-d. profes sor Van Embden, ook een ontwapenaar, sprak van „landverraad” en in de journalistenkring gebeurde het ongelooflijke feit, dat de heer E. Polak, redacteur van Het Volk, het voorstel deed te verklaren, dat het optreden van den voorzitter (Hans) in dezen juist was, welk voor stel werd aangenomen. De heer Hans zeide nog dat de heer- Ritter de regeering eerst moest heb ben gevraagd of eventueel aan de Journalisten kring of hij publiceeren mocht. Het staat dus zoo, dat de waarheid niet gegeven mag worden, tenzij men verlof heeft van de regeering. En de heer E. Polak heeft die gedachte vorm gegeven, een lid dier s.d.a.p, die zoo tegen geheime ver dragen bronnen van oorlog is en nu het ging over een geheim verdrag, waarvoor een s.d.a.p.’er verantwoordelijk is, van geen publi catie wilde weten. Spr. meent nu nog dat de verdediging van het vaderland verdediging van de brandkast be- teekent, wat vroeger altijd door de s.d.a.p. ge propageerd is en waarvan de s.d.a.p later terug kwam. (Macdonald’s kruisers, het legerontwerp van Paul Boncourt en de Duitsche pantserkrui ser bewijzen dit laatste.) Nu het oorlogsgevaar scheen te naderen zeide Kleerekooper te Antwerpen in een vergadering dat hij volle prijs stelde op-de onafhankelijkheid van en het gezag van z’n vaderland. Deze woor den op een vergadering gesproken waar het ging het proletariaat bij elkaar te brengen tegen het kapitalistisch drijven naar oorlog, zijn tee- kenend. Zij beteekenen dat deze soc.-dem. de onafhankelijkheid van Nederland verdedigen wil, de brandkast dus en dat ondanks de ontwape- ningsleus. Zij beteekenen ook dat hij het Neder landsch gezag over Indonesië handhaven wil. Wij zijn in dezen consekwent en willen de kolo niën nu direct onafhankelijk van Nederland. Dan is er geen leger noodig om het gezag te hand haven. Maar als men het gezag wil handhaven, heeft men een leger noodig. Als men ernstig ontwapening wil, moeten de militairen ook uit Indië teruggetrokken en dat los van Nederland. Gezien de houding der s.d.a.p.- in deze stelt spr. haar mede verantwoordelijk voor wat zich af speelt. moest zijn dat de s.d.a.p. het anti-militairisme gaat. Spreker betwist dat de s.d.a.p. dit doet, de Engelsche regeering Macdonald bouwde krui sers, Paul Boncourt gaf Frankrijk de afschuwe lijke legerwetten, Huysmans, Vandervelde, An- seele en de Brouckère zijn in België mede ver antwoordelijk voor het geheime verdrag; Mul ler stelde in Duitschland de pantserkruiser op z’n regeeringsprogram, hoewel bij de verkiezin gen de Duitsche soc.-dem. er zich tegen ver klaard hadden. Een slotwoord werd gesproken door den heer Roorda, die de belofte gaf dat als er com munisten in het parlement komen, deze hun taak zullen waarnemen als Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg, en de vijf Doemaleden van 1914. Die allen hebben zich steeds tegen oorlogscre- dieten verzet en getracht toen de oorlog uitbrak de burgeroorlog te ontketenen. Ook wij hopen pal te staan. De s.d.a.p. werkt mee aan de kapi talistische Volkenbond, wij steunen die werke lijke Volkenbond, de liga der onderdrukte vol ken, waarvan geen soc.-dem. lid mag zijn. Met een opwekking zich bij zijn partij aan te sluiten eindigde spreker. Het zaaltje was vrij goed bezet. log of vrede. Ook hier in Nederland stellen vele partijen de leuze „ontwapening” in hun vaan zonder er echter ernstig aan te denken die te verwezenlijken. Eenige weken geleden kwam hier in Nederland de documentenkwestie aan de orde, en toen is er beweging geweest in de Nederlandsche massa’s van alle klassen, die niet zoo gemakkelijk in beweging zijn te krij gen. Het feit dat er een oorlog werd geprepa reerd en wij er bij betrokken zouden zijn, heeft de massa toen in beweging gebracht. Ook vóór de wereldoorlog hebben wij revolutionnairen al tot het volk gezegd, dat de oorlog die komen ging de allerbelangrijkste kwestie was waar mee men zich diende bezig te houden, daar deze het volk alle rechten afnemen zou, waarvoor het gestreden had. En nu staan wij voor een dergelijke periode; de volgende oorlog wordt met alle kracht voorbereid en men verwacht die binnen de volgende 8 jaar. De pas gekozen Amerikaansche president Hoover is de meest agressieve president die daar in de laatste tijd is geweest en onder zijn regime zal die oorlog bok wel los komen. De Ver. Staten werken koortsachtig aan een groote vloot, die in 1937 heet gereed te moeten zijn. Men mag op grond daarvan verwachten, dat de tegenstander niet wachten zal tot dat jaar, doch vóór dien tijd de oorlog zal doen uitbreken. Als Nederland in dien oorlog betrokken zal worden, wat wel vast staat, zal er toch iets moeten gebeuren om die afschuwelijke bar- baarschheid onmogelijk te maken of als dat mislukt, te zorgen dat ze zoo kort mogelijk duurt. Helaas is het volk moeilijk wakker te schudden voor die waarheid. Spr. zal thans eerst aantoonen hoe de komende oorlog wordt voorbereid. Waarom bereidt men zich overal voor op oor log? Sauerwein, een der groote kapitalistische journalisten, zegt dat er van ontwapening niets kan komen op grond van de geweldige tegen stelling tusschen Engeland en Amerika; de Ver. Staten willen de Britsche handelsvloot, de Brit- sche uitvoermarkten en de Britsche geldhandel overwinnen. Amerika streeft naar een sterker maritieme macht dan die van Engeland, waarop diens macht berust. Om winstredenen streeft dus Amerika naar de grootste vloot, en Sauerwein, de officieele journalist van Briand, raadt aan tegen dit streven een Europeesch eenheidsfront te stichten! Dat zit achter dit alles. Laat men zich niet voorstellen, dat Frankrijk weer Duitschland zal aanvallen of België Nederland; dergelijke oorlogen zijn niet in voorbereiding. Hunne tegenstellingen zijn slechts van secun- dairen aard; er zijn er echter, die veel grooter zijn. Het gaat om de Engelsche belangen, dat blijkt ook uit het feit dat het Handelsblad de eerste publicatie van het Belgisch-Fransche ver drag niet wilde hebben, omdat Amsterdam ge lieerd is met Engeland, en men Engeland, met welk land hier geheime afspraken bestaan, zooals de reis van onzen minister van Buiten- landsche Zaken naar Londen vlak voor de pu blicatie ook bewijst, niet voor het hoofd wilde stooten. De Engelsche politiek heeft de Volken bond gesticht en daar zijn bepalingen vastge legd, welke het Utrechtsch Dagblad publiceerde. De Volkenbond zal uitmaken welke oorlog rechtvaardig is en die rechtvaardige oorlog zal zijn die van Engeland! Ieder land dat lid is van dien bond, heeft in geval van zulk een oorlog faciliteiten te verleenen en bv. doortocht aan legers toe te staan en zoo zullen vreemde legers dus ook door Brabant, Limburg, Zeeland trek ken. Wij zijn er gloeiend bij door de afschuwe lijke politiek van onze regeering, die in de kaart speelt-van het Britsche imperialisme, dat naast het revolutionnaire proletariaat tot vijand heeft: de koloniale volken (China, Indië, Ara- bië, Afrika), de concurrent Amerika en de Het Utt^chtsch Dagblad heeft notulen gepu bliceerd van een Belgisch-Fransche generaals- bijeenkomst die een opmarschplan heeft bespro ken. Men wist al wel dat er een geheim verdrag tusschen België en Frankrijk was, maar men mag de oogen niet sluiten voor het feit, dat, met welke bedoeling dr. Ritter ook gehandeld heeft, de dingen die hij ons volk heeft verteld, feiten zijn, nl. dat er gewerkt wordt aan een bepaalde oorlogsvoorbereiding vlak bij ons en door verantwoordelijke regeeringen! De Belgi sche regeering heeft den heer Frank Heine als zondebok naar voren geschoven, haar spion, zooals de Nederlandsche regeering ook de hare heeft, het hoofd van haar spionnen of agenten, zooals het heet, is een der rijkste Rotterdam mers, de heer Van Beuningen. Spr. gelooft niet, dat Heine de waarheid spreekt, de wijze waarop hij behandeld is door de Belgische politie en justitie bewijst dat hij de Belgische regeering uit de moeilijkheden moest helpen. Maar spr. wil zijn, Heine’s, verhaal, te mooi dus stellig voor de Belgische regeering, tot grondslag nemen van zijn betoog. Frank Heine heeft een stuk gefabriceerd met hulp van de generale staf om in ruil daarvoor van een Duitsch spion een Duitsch stuk te krij gen, een stuk dat nog niet gepubliceerd is en dat sensatie kan geven, als het in de bladen komt. Dit Belgische stuk is echt, in dien zin dat het te Brussel in het bureau van den gene- ralen staf is gemaakt, en daarom heeft Ritter zich niet vergist; het is ook gemaakt met de bedoeling oorlog voor te bereiden! Het diende immers om de tegenpartij inlichtingen te ont futselen over haar voorbereiding en tevens om bij de Belgische verkiezingen de doodsvijanden der Belgische regeering, de Vlaamsche nationa listen, te compromitteeren. Camille Huysmans, de Belgische s.d.a.p’er, die geheel in dienst staat van de Belgische kliek, verheugt zich er over dat die Vlamingen er in geloopen zijn, voor wie hij nu een fiasco bij de verkiezingen ver wacht. Dat er afspraken tusschen genoemde regeeringen bestaan staat echter wel vast, mis schien staat niet alles op schrift, maar heeft men zich beperkt tot een gentlemans agreement, een mondelinge afspraak. Een dergelijk geval maakte spr. in de Kamer mee, toen onze re geering het bestaan van zekere overeenkomst ontkende, doch later bleek, dat er zoo’n agree ment was. Ook voor 1914 bestonden er zulke afspraken tusschen de Britsche en Belgische staven, hoewel de Engelsche regeering ’t steeds ontkende. En hoe het in de diplomatie toegaat blijkt uit het feit, dat net voor de teekening van het Kellogg-pact Engeland en Frankrijk in het geheim nog waren overeengekomen dat eerst genoemd land Frankrijk toe zou staan naar be lieven zijn leger, en Frankrijk Engeland zijn vloot uit te breiden. Ondanks alle ontkenningen zeggen wij dan ook dat de Utrechtsche ont hullingen stellig juist zijn! En dat men zich overal voorbereidt op een nieuwen oorlog. De verantwoordelijkheid voor dit alles ligt bij het kapitalisme. De S.D.A.P., die zich over de ontwapening zoo druk maakt, is echter mede verantwoordelijk. De heer Vandervelde was im mers de man, die verantwoordelijk was voor de afsluiting van het geheime verdrag tusschen België en Frankrijk en in 1927, toen de inter pretatie van dat verdrag werd gegeven, was Sovjet-unie. Ja, Engeland moet zich ook tegen de Sovjet wel verzetten, niet alleen omdat deze zoo geweldige invloed heeft op de koloniale vol keren, maar ook omdat de millioenen Russen stijgen in materieelen en geestelijken zin onder ’n niet kapitalistisch regime. Als dat doordringt tot de massa’s van West-Europa zullen ook die het juk fran het kapitajisme afschudden en het is te begrijpen dat het machtige Engelsche kapita lisme dit door een oorlog beletten wil. Engeland wil Rusland treffen voor het tracht met de Ver. St. af te rekenen. Om die politiek te doen slagen is Engeland met alle middelen doende alle andere Europee sch landen in zijn politiek in te lijven; het tracht nu nog enkele gedeeltelijk vrijstaande als Duitschland en Nederland op te nemen in een actie tegen de Sovjet-Unie en later tegen de Ver. Staten. Het Belgisch-Nederlandsch verdrag, dat nog nooit gesloten is en waarover altijd nog gespro- n wordt, moet Antwerpen weer oorlogshaven mken, en daarom zijn wij tegen dit verdrag. Ook Antwerpen wil men gebruiken als oorlogs haven voor de strijd tegen de Ver. St. en de Sovjet-Unie. Ver. Sneeker Ambachtsschool. Woensdagavond werd in „Onder de Lin den” de algemeene vergadering van de Ver. Sneeker Ambachtsschool gehouden; de voorzitter de heer F. de Wolf sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, waar na de secretaris de notulen las en later het jaarverslag uitbracht, waaraan het volgen de is ontleend: Er waren op 31 Dec. 6 donateurs, 1 eere- lid, 75 leden en 26 begunstigers. Het rijks- subsidie over 1928 bedraagt voor de am bachtsschool f33.001.01, voor de M. T. S. f9.745.31, voor de Avondschool v. 1. theor. N. O. f 4.0^1.29; het gemeente-subsidie voor deze inricht, resp. f 14.118.79, f3.248.44, f 1.740.55. De storting van 15'/2 pensioen kosten zal nog voor enkele dienstjaren moe ten plaats hebben. Betreffende den inkoop van diensttijd zijn thans voor alle leeraren de inkoopsommen door den Pensioenraad vastgesteid en zal overeenkomstig art. 137 der Pensioenwet verhaal worden toegepast. Deze door de leeraren te storten bedragen kunnen voor een groot deel zoo niet geheel onttrokken worden aan het afzonderlijk be heerde pensioenfonds, dat per 31 Dec. b*e- droeg f 23.356.45.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1