Officieel orgaan der gemeente bneek annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) ’Koop en Verkoop van Effecten. Dit No. bestaat uit 3 bladen. No. 58 Eerste blad 45e Jaargang 1 FoeiiNflHg 94 April 1999 NIONwstijdiagM. 1 Verzilvering van Coupons en Lossingen. AUTO-VERHUUR F.OZIMGA- SMEEK Uitgave KIEZEBRINK Co. De SNEEKER COURANT te een Contröle op de oplaag toegestaan. Alle ad vertentiën worden in beide bladen opgenomen. SHEEK NATIONALE BANKVEREENIGING d. in van een Er was geen debat. Lemstra, te III, van firma Schaap te te komen om haar te halen, want ze was Een vreemd geval. Donderdagmiddag vervoegde zich een Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Verkoop bouwterrein. Burgemeester en Wethouders van Sneek verkochten aan de Coöp. Veevoederfabriek „BolswardSneek” een gedeelte bouwter rein, groot 476 M.2, gelegen aan de Regen- boogstraat, en onmiddellijk grenzende aan het terrein van de fabriek aan de le Ooster- kade. Vergiftiging. Te Amersfoort heeft de politie aangehou den de vrouw van sergeant W., die verdacht werd van pogingen tot vergiftiging van haar man. Tengevolge van die pogingen, die reeds geruimen tijd geleden werden aange wend, bracht W. langen tijd in het hospitaal door. Thans, nu hij thuis was, begon de vrouw opnieuw met sublimaat door spijzen en dranken te mengen. Zij heeft bekend en verklaarde onder meer, dat ze veel te wei nig geld kreeg om het huishouden met twee kinderen te bekostigen. Haar man, die zelf meer dan de helft van het tractement hield, beschuldigde haar van ontrouw, naar zij be weert ten onrechte. Het vliegtuigongeluk te Venlo. Luitenant Schottée de Vries, die bij het vliegtuigongeluk bij Venlo ernstig gewond werd, is Zaterdagavond in het Jozef Gast huis te Venlo overleden. al vijf dagen opgesloten in een woonwagen, gemerkt A 117. Of de brief gepost is, is niet bekend. De politie stelt echter naar dit vreemde geval een onderzoek in. De Dranksmokkelarij. Ondanks dat de accijns op het gedistilleerd van f3.30 op f 1.98 per liter is terugge bracht, is meldt „Het Volk” volgens mede- deelingen van njksambtenaren de drank- invoer langs de grenzen, vooral tusschen Vaals en Kerkrade zoo goed als niet ver minderd, omdat de kleinhandelsprijs bijna gelijk is gebleven. GROOTZAND 32 't Stadhuis te Leiden. Het overgebleven deel van den stadhuis toren te Leiden zal dezer dagen worden afgebroken, aangezien de ruïne scheuren vertoont en gevaar oplevert voor de om geving Het juiste bedrag der door de verzekering uit te keeren schadevergoeding bedraagt f 1,239,000. de s.d.a.p. dan ook mede zal moeten voeren de oorlog, die om de verdediging van Indië straks met andere mogendheden zal moeten worden gevoerd, zij zal dus oorlogscredieten moeten verleenen en dat in strijd met haar ontwape- ningsleus. Alleen de communistische partij, sec tie der derde Internationale, is de krachtige strijder tegen den oorlog, zij telt ook de kolo niale volkeren tot haar aanhangers. Het is voor allen van het grootste belang dat de Indische communistische beweging weer wordt opge bouwd, waartoe thans eenige duizenden ka meraden daar in het geheim werken, en voor hen verzocht de spr. steun der Nederlandsche communisten, ook in hun eigen belang, om later gezamenlijk tegen het imperialisme in Indië, ’t kapitalisme hier op te trekken. De heer L. de Visser protesteert ten eerste tegen het misleidend optreden van de gröep Wijnkoop, die zich communistische partij Hol land, centraal comité noemt, doch niet zooals haar woordvoerders volgens het verslag in de N. Sn. Crt hier beweerden, deel uitmaakt van de communistische wereldbeweging, dat is nl. alleen de partij van spr. sectie Holland van de derde Internationale. Namens haar wenscht spr., onderdaan van de oudste roofstaat in Europa, den verbannen Darsono toe dat hij het zal mo gen beleven, dat op haar beurt de Nederland sche regeering Indië weer wordt uitgegooid. Het is onze partij die de leus aanheft: „Indië los van Holland n u”, in tegenstelling met partijen die beweren dat het Indische volk nu niet los gelaten kan worden, omdat het er nog niet rijp voor is; maar het geweld-regime in Indië heeft het in Indië in 3 eeuwen niet verder gebracht dan dat 97 der bevolking nog niet kan lezen Utrecht, zoo spoedig mogelijk in Holten 11 jaar werden beide voeten afgerukt. Ee NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Off inga wier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. De heer A. R. Bos, klerk aan het hy- potheekkantoor alhier is bij resolutie van den Minister van Financiën benoemd tot tijdeiijk rijksklerk der registratie en domei nen aan bovengenoemd kantoor. Het 15-jarig Oostenrijksch meisje, dat uit Weenen naar Sneek was vertrokken, doch aldaar niet aankwam, is terecht; zij was in betrekking in ’s Gravenhage. heime verdragen! Toen spr. herstel van art. 40 eischte, was alleen hijzelf er voor; zoo ging het ook met z’n eisch het Indische volk zekere rech ten te schenken, toen de s.d.a.p. naar de koffie kamer vluchtte. Toen spr. voor de ambtenaren vocht, heeft zijn optreden ook bij de soc.-dem. ambtenaren waardeering gevonden, hij kreeg bloemen thuis gestuurd. Toen spr. voor hen premievrij pensioen eischte, was de s.d.a.p tegen Beroemde diamant verdwenen. De Parijsche politie stelt een onderzoek in naar aanleiding van de verdwijning van een beroemden diamant van een waarde van bijna 3 ton. Het kostbare juweel is eigendom van mej. Giandini, een rijke dame, die het erfde van de gravin de Parabère. De diamant weegt 34 karaat en is bij deskundigen be kend als de „nacht diamant” wegens zijn eigenschap om in het donker te schitteren. Eenigen tijd geleden vertrouwde mej. Giandini den edelsteen, welken zij in een hanger wilde gezet hebben, aan een Parijsch juwelier toe. Toen zij na eenige maanden terugkwam, bevond de eigenares, dat tijdens haar afwezigheid de bewuste juwelier failliet was gegaan en dat zijn zaak verkocht was. Sindsdien heeft zij geen spoor van den diamant kunnen vinden. het debat over het ontwapeningsontwerp der s.d.a.p. in de Kamer gevoerd werd, had spr. gelegenheid er op te wijzen, dat de soc.-dem. overal mede schuldig stond aan den oorlog. Het was Ebert die zich in Jan. 1918 met de staking der Duitsche munitiearbeiders bemoeide om deze zoo spoedig mogelijk te doen opheffen om de oorlog te kunnen voortzetten; Vliegen wilde Nederland in Augustus 1914 de zijde van België doen kiezen; de s.d.a.p. stemde in de Kamer tegen spr.’s voorstel tot terugroeping van de kruiser uit China, men is tegen het loslaten van Indië n u, waardoor het oorlogsgevaar ook ver groot wordt, en wil het koloniale leger slechts omdoopen tot politieleger, waardoor het in wezen gelijk blijft. Emile Vandervelde zette z’n handteekening mee onder het rooftractaat van Versailles, het geheime verdrag tusschen Frank- rijk en België kwam tot stand toen 4 soc.-dem. lid der Belgische regeering waren. Zoo dekt de soc.-democratie de brutaalste ongerechtigheden der regeeringen. Het waren Albarda en Vliegen die het nieuwe Belgische-Nederlandsche ver drag verdedigden, dat Antwerpen tot oorlogs- haven zou maken en Nederlandsch gebied ter beschikking van het Belgische militairisme zou stellen als Frankrijk en België in oorlog raakten met Engeland, waarin dan ook Nederland zou Luxe Wagens Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale p r (j s f OFFICIAL FORD DEALER biriet-de Geer kwam, dat de s.-d. ir. Albarda --- NIEUWE SNEEKER COURANT tfut Door een granaat-ontploffing gedood. Drie kinderen uit een zelfde gezin te Paturages (Henegouwen, België), d<e een oorlogsgranaat hadden gevonden waren be- zigeunervrouw met een brief bij een Inge- zig deze op te poetsen met de bedoeling zetene van Holten, met verzoek om haar het gevaarlijke tuig vervolgens te verkoo- le lezen, aangezien zijzelf het pen. Het projectiel ontplofte. Twee van de worden meegesleept. Ziet daar werk van ont- zetene van wapenaars! De s.d.a.p. stemde voor de post 1 dezen voor geheime uitgaven op de begrooting, die het ge~ - heime diplomatieke'gekonkd in de’hand werkt, j -en mehje aan haar gr00tvader le |ijk jn stukken gereten. Het derde kind toen spr. stemming vroeg, Lou de Visser en r boer Braat waren de eenigen die tegenstemden, I en thans jammert „Het Volk” weer tegen de ge- Caroussel-ongeiuk. Te Losoncz bij Pressburg brak de as van een caroussel, die juist met een groote snelheid draaide. De heele inrichting stortte ineen. Een der gondels werd tusschen de menigte geslingerd en doodde een vrouw met haar klein kindje. Bovendien werden 6 schoolkinderen zwaar gewond, waaronder een knaapje levensgevaarlijk. Door het dringen der verschrikt weg vluchtende menschen werden nog talrijke vrouwen en kinderen omvergeloopen en eveneens gewond. De caroussel bleek in zeer slechten staat te verkeeren. De eigenaar werd gearresteerd. Vliegtuigrampen in de Ver. St. Uit San Diego in Californië wordt weer eens een ongeluk in de lucht vermeld, zooals er den laatsten tijd veel te veel voorkomen Twee toestellen kwamen op 700 M. in aanvlieging en vielen. Er waren zes dooden. Districtsstierenkeuring. De uitslag van de districts-stierenkeuring gisteren hier gehouden is als volgt: I. Oudere stieren. Lady’s Lux, van C. P. Piersma te Bozum, 97 plus 4 punten, eervol en premiewaardig. Janke’s Rooske, van B. W. Bosma en K. IJ. Vellenga te Scharnegoutum, 80 plus 4 punten, eervol en premiewaardig. II. Twenterstieren. Friso XXX J. P. R„ van J. H. de Waard te Bozum, 78 plus 2 punten, eervol en premiewaardig. Wilson Jukema, van H. S. Elgersma en A. J. Zantema te Speers onder Sijbranda buren, 71 punten. Matador V, van P. S. Zondervan te IJs- brechfum, 70 punten. Rintje’s Marius, van wed. S. S. Jansma te Sijbrandaburen, 77 punten, eervol. Bravo, van J. S. v. d. Woude te Deersum, 77 punten, eervol. Lindberg, van E. S. de Groot te Bozum, 75 punten, eervol. Pietje’s Roland, van D. D. Odinga te Ter zool, 73 punten. Ijlster Gerard, van IJ. J. Sijbrandij te Speers onder Scharnegoutum, 73 punten. HI. Enterstieren. Andreas X, van S. G. Alberda te IJsbrechtum, 72 punten. Keesje’s Rooske, van J. H. Bootsma, Nij land, 74 punten. IJfke’s Rooske, van J. H. Bootsma te Nij land, 74 punten. Bravo van wed. F. H. Boschma te Fols gare, 72 punten. Betje’s Friso, van J. Brandsma te Rood huis onder Oosterend, 69 punten. Willem, van Joh. S. Douma te Goënga, 73 punten. Nico, van H. M. Gerbrandij te Nijland, 70 punten. Hoekstra, van E. S. de Groot te Bozum, 70 punten. Greta’s Gerard, van S. A. v. d. Hem te Terzool, 74 punten. Harm, van K. C. Hoekstra te Lutkewie- rum, 70 punten. Janke’s Rooske III, van K. O. Hofman te Lutkewierum, 74 punten. Lodewijk, van T. K. Hofstra te Lutkewie rum, 70 punten. Grietje’s Rooske, van T. K. Hofstra te Lutkewierum, 66 punten. Wilhelm, van wed. S. S. Jansma te Sij brandaburen, 69 punten. St. Nicolaas, van S. L. Jensma te Pop- pingawier, 75 punten, eervol. Jitsche’s Jan, van S. J. Leenstra, te Schar negoutum, 69 punten. Rintje’s Marius XXXVIII, van P. A. Lem stra te Sijbrandaburen, 74 punten. Adema’s Roland II, van P. A. Lemstra te Sijbrandaburen, 74 punten. Rudolf II, van P. A. Lemstra te Sijbran daburen, 76 punten, eervol. Jannie’s Prins, van S. U. L Scharnegoutum, 77 punten eervol. Kraan, van C. P. Piersma te Bozum, 69 punten. Cuperus, van C. P. Piersma te Bozum, Communistische partij in Holland. Voor deze partij spraken Vrijdagavond Amicitia de h.h. Darsono en L. de Visser over ,De strijd van de Communistische internationale en de naderende oorlog”. Darsono sprak over de strijd die zijn landr genooten tegen de Nederlandsche overheer- schers hebben te voeren. Spr. heeft de opdracht van de Indonesische partij en van de derde Inter nationale, om hier propaganda te voeren. Toen in November 1926 in West-Java en in Jan. 1927 in West-Sumatra een volksopstand uitbrak, werden alle organisaties van het communisme, dat alle vakbonden voor dien beheerschte, ver boden. Vele kameraden zijn tijdens de opstand neergeschoten, of later ter dood gebracht of in de gevangenis geworpen, 2000 kameraden wer den verbannen naar Nieuw Guinea. Wie ge vaarlijk geacht wordt, wordt zonder rechterlijk onderzoek verbannen naar het oerwoud, dat eerst moet ontgonnen om er landbouw te be drijven. Er is geen kans dat men uit Boven Digoel terug komt, tenzij een groote beweging de regeering daartoe dwingt. In Indië hebben de communisten in betrekkelijk korten tijd de lei ding der volksbeweging gekregen, en de natio nalistische leiding achteruit gedreven; die snelle ontwikkeling van het communisme kwam na de spoorwegstaking van 1923, sedert welke de Sarekat Islam sterk in ledental achteruitliep. De leiders der staking van 1923 werden gevan gen genomen, doch de massa kreeg de eerste ervaring van het vijandig karakter van de staat tegenover de breede volksmassa, die hij geen welvaart geeft; hij dient enkel de belangen der kapitalisten. Door het optreden van den staat werd de economische staking een politieke, zijn maatregelen werkten de revolutionneering der massa in de hand, waarbij nog kwamen de zware belastingen en de gevolgen van de han- delscrisis, die de verarming sterk deed toene men; bij de arbeiders kwamen nu ontevreden Indonesische middenstanders en boeren, Toen bomaanslagen van andere zijde op de gouver- neur-generaal werden gepleegd, werden tal van onze leiders onschuldig gearresteerd en 8 maan den gevangen gehouden. Daar 3 der bevolking slechts kan lezen of schrijven, had onze partij een 50 scholen ge sticht, doch ook die met eigen middelen ge bouwde scholen werden verboden. En nieuw bewijs van het vijandig wezen van den Staat tegenover de massa, en dan heet het dat de vreemde regeering de inlanders beschaving wil brengen! Een derde ervaring leverde het optre den der autoriteiten tegen de stakende metaal arbeiders. De autoriteiten van Soerabaja achtten dit een zuiver economische beweging, doch de regeering zond de politiecommissaris van Ba tavia om haar te onderdrukken. Dit alles heeft de massa geleerd dat zij zich tegen den staat verzetten moest en zij organiseerde opstanden in de jaren 1926—’27. Dat het communisme zoo sterk veld wint is het gevolg van de armoede. Op Java verdient een koelie per dag 35 cent, een vrouwelijke koelie 15 a 20 cent. Er zijn streken waar men 6 cent per dag verdient, terwijl het vijfvoudige bedrag van 35 ct. slechts een draaglijk bestaan veroorlooft. In Oost-Sumatra verdient een koelie 42 ct. per dag. Deze koelies hebben niets meer te verliezen en sluiten zich dan ook in grooten getale bij de revolutionnaire beweging aan. Deze slechte betaling van den Oosterschen arbeider bedreigt de arbeiders in West-Europa ook; immers wan neer de koopkracht in Indonesië gering is, kun nen de West-Europeesche bedrijven niet veel in het Oosten leveren en zullen die fabrieken naar het Oosten verplaatst worden wegens de goedkoopere werkkracht daar en zal hier groote werkloosheid ontstaan. Door deze samenhang hebben de arbeiders hier dezelfde belangen als de verdrukten in het Oosten. De kapitalisten willen ook gaarne hun bedrijven naar het Oos ten verplaatsen om aan de Europeesche vak bonden te ontsnappen. Ook voor het oorlogsgevaar spelen de kolo niën een groote rol. Onder de invloed der revo luties in Europa zijn de koloniale volken ont waakt en overal trachten zij hun onderdrukkers te bestrijden. Komen de Europeesche staten in moeilijkheden door oorlogen dan zullen de kolo niale volken stellig met succes het juk van zich afwerpen. Waar de regeeringen dat weten, vor men hun koloniale volkeren een rem tegen den oorlog. En als er oorlog komt en eventueel een revolutionnaire beweging in Europa, dan zal door de reactie gepoogd worden deze te fnui ken en dienen deze revolutionnairen te weten dat zij steun vinden bij de arbeiders in de kolo niën. De s.d.a.p. is niet voor de directe onafhanke lijkheid van Indië, die zij niet gewenscht acht voor het Indische volk! Maar dat béteekent dat onder Sneek, 72 punten. Wiebren, van A. H. de Vries te Bozum, 71 punten. Boukje Anna’s Rooske, van H. F. v. Werf te Tirns, 70 punten. van 1 moet in zijn fundamenten stuk gestreden om de scharen onder de roode vaan met hamer proletarische dictatuur te vestigen, een verzoe- sikkel, dus lid te worden der communistische ning is onmogelijk. Spr. herinnert er aan wat partij in Holland, sectie der derde Internationale, sedert 1918 zich hier afspeelde; van de rechten in dat jaar door het proletariaat veroverd ging weer een deel te loor, voor de ambtenaren ging art. 40 verloren, waardoor sommige salarissen zelfs met 33 inkrompen; het was het brute optreden der regeering Colijn die dit doorvoer de, de man die in Indië zooveel Darsonos over de kling jaagde. Het nieuwe kabinet-Colijn brak zijn nek over het gezantschap bij den Paus, Marchant kreeg de kabinetsopdracht, maar ver- gat in z’n program zijn voornaamste verkie- I zingsleus „ontwapening” op te nemen; een ka- prees in vergelijking met dat van Colijn. Toen /doch stemde voor, maar in de Haagsche ge meenteraad waarin spr. hetzelfde had voorge steld, stemde zij tegen. Dat is klassebewuste po litiek. Zoo ziet men dat alleen de communisten der derde Internationale de zweep der kritiek onbarmhartig op de rug van het kapitalisme laten knallen, bij andere partijen is die kritiek slechts schijn. Men zie daarvoor ook naar de buitenlandsche politiek. De Duitsche soc.-dem. rijkskanselier bracht de pantserkruiser er door; vroeger wilde de soc.-dem. dat de ontwapening van uit het proletariaat zou komen, nu wenscht men dat de regeeringen de zaak zullen aan pakken; ir. Albarda prees minister Beelaerts v. Blokland uitbundig omdat hij in 1928 te Ge nève had voorgesteld het vraagstuk der ontwa pening opnieuw in studie te nemen, nadat men er in 1921 al mee begonnen was. En toch staan er thans 2 millioen mannen meer onder de wa penen dan vóór 1914, en staan de Ver. Staten 900 millioen toe voor den bouw van 16 nieuwe oorlogsschepen. De oorlog die komen gaat zal de oorlog der chemie zijn, van Italië uit zal Parijs eventueel door vliegtuigen in 5 minuten tot één groot kerkhof gemaakt worden. De tegenstelling arbeid en kapitaal uit zich internationaal in oorlogsgevaar tusschen de andere mogendheden en Rusland, dat met z’n of schrijven; het sluit de communistische scho- geweldige economische mogelijkheden steeds len, het houdt dus de rijpwording tegen; alleen grooter gevaar voor het wereldkapitaal wordt de Hollandsche kapitaExen hebben belang bij en waartegen men een oorlog wil provoceeren. Indië, waar de Inlandsche boergn van f3 p. w. Rusland stelt te Genève voor te ontwapenen, moeten leven, waarvan nog 20 belasting af- omdat het, onder proletarische dictatuur, kan gaat, geen wonder dat de pandhuizen de Indi- ontwapenen, maar het kapitalisme kan zonder sche regeering 13 millioen per jaar winst op- bewapening niet bestaan en probeert z’n inter- leveren, komende uit de zakken van een ellendig j nationale tegenstellingen te overwinnen om de arme bevolking, welke geen enkel recht heeft, 1 contra-revolutionnaire oorlog tegen Rusland te zoodat haar verzet zich wel moet uiten in ge- beginnen. Maar spr. roept de kapitalisten toe: welddadige uitbarstingen. Als prof. Treub be- I er is iets veranderd sedert 1924, als gij Rusland, weert dat er wel 2 milliard per jaar uit Indië j dat spr. uit ejgen aanschouwing kent, aanpakt te halen is, bewijst dat mede dat het wereld- zult gij versteld staan van de weerkracht van kapitalisme zijn bestaan slechts kan rekken door' 150 millioen Russen, die voor het eerst weten de uitbuiting der koloniën, droogt die brön op, wat vaderlandsliefde is, en zal de wereld schud- dan is het met het kapitalisme gedaan. den van hun verzet; er is dan echter ook nog Wij zegt spr. nu met zijn eigenlijke onder- een derde Internationale, die heel de wereld vóór werp aanvangend, wenschen de meest onver- j Rusland en tegen U in beroering zal brengen, zoenlijke klasenstrijd tegen alle kapitalisme, Spr. wekt ook hier de proletariërs op, ter wille geen compromis daarmee! Wij wenschen het van vrouw en kind, die slachtoffers van een parlement slechts als tribune te gebruiken om nieuwen oorlog zullen worden, maar ook ter- het volk op te ruien, zijn bevrijding is de taak wille van hun klasse eindelijk ernst te maken het proletariaat zelf. De burgerlijke staat met hun strijd tegen het kapitalisme, en zich te en 66 punten. Bonne, van C. P. Piersma te Bozum, 70 punten. Ceres Nico HI, van firma Schaap te Deersum, 80 punten, eervol en premiewaar dig. Joseph II, van firma Schaap te Deersum, 74 punten. Gerard Nico, van C. J. Slim te Terzool, 70 punten. Eduard IV, van IJ. J. Sijbrandij te Speers onder Scharnegoutum, 73 punten. Johan, van IJ. R. Veldhuis te KI. Tinga I geheime uitgaven op de begrooting^ die het ge-j Hol|ardsch nict kon !tzcn_ In den brief kinderen, 13 en 8 jaar oud, werden letter- 1 van en een hand

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1