der gemeente Sneek Officieel orgaan 1 annex COUBtANT (72e Jaargang) Dit No. bestaat uit 3 bladen- Nieuwstijdingen. SNEEKER 45e Jaargang Eerste blad No. 59 w INGEZONDEN MEDEDEELINQEN. EEN GOED ADVIES Probeer de „El Progreso" sigaren eens, maar weersta de verleiding er te veel van te rooken, want TE veel is nooit goed, zelfs niet bij een „El Progreso’’ II %MlerO»« April Uitgave KIEZEBRINK Co. i De SNEEKER COURANT rs eeo Raad van Arbeid te Sneek. f. er buiten om ons gebeurt weer nader in ondervindt deze, geven; mogen zij er woorden van stichting door beluisteren, die hen sterken bij hun verblijf alhier, gedurende hetwelk vaak zoo veel lijden moet doorgemaakt; zegen en be moediging en aangename verpoozing schenke deze installatie de patiënten, dan zal ook deze de roep van ons Ziekenhuis nog meer in de Z.-W.-hoek doen doordringen en zullen de patiënten aan onze inrichting de voorkeur geven boven andere. Te vier uur opende mevr. Antoinet te van D ij k voor de Hilversumsche zen der het Avro ziekenuurtje met een groet te brengen aan hen, die thans in het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek de overdracht der radio-installatie bijwonen. Een groote gebeurtenis voor Sneek en de Z.W.-hoek van Friesland; warme hulde aan allen die tot de aanschaffing bijdroegen en niet het minst aan hen die ’t initiatief tot deze gave op het altaar der liefde namen. Zoo royale installatie als thans te Sneek heeft men ner gens, daar alleen daar twee ontvangtoestel len opgesteld zijn, die het de patiënten, zelfs als zij naast elkaar liggen, mogelijk maken, een keus te doen uit 2 programma’s. Een groet brengt spr. aan regenten, den Eerw. pastoor deken, het comité met aan ’t hoofd den heer J. Piccardt, haar persoonlijk be kend en die de hoogachting van zoovelen geniet, een groet ook aan Hendrik v. d. Goot, sedert 1909 hier patiënt en eenige an- Volkomen garantie van de zijde van de Ned. Seintoestellenfabriek kan het Comité tevens aanbieden. Aan alle patiënten in dit huis breng ik de groeten van het Comité en voor hen den wensch dat, zoolang zij hier mochten ver blijven, buiten de bezoekuren veel zal wor den genoten van de radio. Voor mijn vriend van der Goot en ook patiënt Schrauwers niet het minst verheug ik mij in de tot standkoming; ook voor Sjoukje van der Werf en haar buurmeisje Aagje. Kortom voor alle mij bekende en onbekende patiënten w.o. natuurlijk veel wisseling plaats heeft. Aan de patiënten inzonderheid wensch ik nog mede te deelen dat te 4 uur mevr. An toinette van Dijk, naar ik hoop, in haar ziekenuurtje vanuit Hilversum vermoedelijk onmiddellijk een korte toespraak zal hou den in verband met het feit van de officieele ingebruikneming van de radio-installatie jn dit huis. Te half vijf zal vanuit Huizen vanwegf de Chr. Radio-uitzending ook iets gezegd worden in verband met deze opening. Mijn poging om hedenmiddag ook vanwege de Katholieke Radio-uitzending iets te zeggen, heeft helaas niet kunnen slagen, omdat zij dezen middag nie^ over den zender kan beschikken. Het Comité heeft bovendien gemeend niet te mogen nalaten ook U, heeren Bestuur ders, door middel van een stopcontact in deze Regentenkamer, in de gelegenheid te stellen tot luisteren en ter eere van de zus ters bieden wij- bij dezen aan ’t neusje van de zalm, de kostbare luidspreker, de zgn. „Meesterzanger”, te plaatsen in de Refter of te wel eet- en ontspanningszaal. Wij hopen zeer dat ook Moeder-Overste en de zusters af en toe met belangstelling zullen willen luisteren naar hetgeen haar belang mocht inboezemen. Ik eindig Zeer Eerw. Heer Pastoor- Deken met aan U als Voorzitter van het Bestuur en aan Uwe medebestuurders, na mens het geheele Comité, de radio-instal latie thans over te dragen in de hoop dat de tijd zal leeren dat met deze daad van piëteit een goed werk is gedaan door zoo velen te Sneek en de geheele Z.-W.-hoek van Friesland, die tot de totstandkoming het hunne hebben bijgedragen. De heer H. van der Goot, reeds 20 jaar patient in dit Ziekenhuis, sprak daar na voor de microfoon het volgende tot zijn medepatiënten: Toen mij onlangs werd voorgesteld om, bij het in gebruik nemen van de radio, een enkel woordje tot U te spreken, heb ik mij daar eerst uit alle macht tegen verzet. Ik durfde het niet aan; ik wist niet wat ik zeg gen zou kortom ik weigerde. Maar toen ik later er eens rustig over nadacht, heb ik mij toch wel een beetje geschaamd. Waar om zou ik niet iets tot mijn lotgenooten kun nen zeggen! Een groote redevoering wordt van mij niet verwacht en ook niet verlangd en och, een praatje kan men allicht maken. Nog nooit in mijn leven heb ik in ’t publiek gesproken en ik had ook niet kunnen den ken het op deze manier ooit te zullen doen, zij het ook in beperkten kring. Velen onder u die mij thans hooren, kennen mij wel, an deren echter, bv. de bovenafd. niet, ofschoon ze wel eens van me zullen gehoord hebben Dit kan dus dienen tot nadere kennisma king. Maar wat ik eigenlijk zeggen wil is dit: steeds groote vreugde en voldoening zal dere patiënten, welke spr. met name noem de. Het zal v. d. G. genoegen doen te kunnen luisteren naar de predikanten van zijn keuze en naar alles wat de radio geeft; moge hij nog vele jaren genieten van deze installatie. Ook tot de andere patiënten richt spr. eeni ge vriendelijke woorden, hun beterschap wenschend, en veel genot van de radio, die hun ook af en toe in de Friesche taal iets moge geven. Bij den aanvang van de rede van mevr, van Dijk was voor de omroep het Friesch Volkslied gespeeld. Nadat thee rondgediend was hebben we even een kijkje op de zalen genomen, waar de patiënten niets dan lof hadden voor de uitstekende geluidsoverbrenging, die inder daad feilloos was, in het bijzonder van de Meesterzanger-luidspreker, welke in ’t Ref ter een blijvende plaats vindt. De toestellen zelf, ons gedemonstreerd door personeel der N. S. F., waren wel van de nieuwste snufjes op radiogebied voorzien en zullen ongetwijfeld de naam der fabriek hoog houden. De installatie heeft totaal f 3303.75 ge kost. Met rente had de inzameling opgele verd f3278.76; het kleine ontbrekende be drag wordt, naar de voorz. van het comité meedeelde, gevonden uit een fondsje dat te zijner beschikking staat. Overdracht Radio-installatie aan het St. Anthonius Ziekenhuis. Gistermiddag had in de regentenkamer van het St. Anthoniusziekenhuis de over dracht plaats van het geschenk, bekostigd Ea NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f 2.50, naar bulten fr, per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, OudegafW.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Aan het verslag over 1928 van den Raad van Arbeid alhier, voorzitter de heer J. H. H. Piccardt, is het volgende ontleend: In den loop van het dienstjaar 1928 von den navolgende mutaties plaats in den Raad en het Bestuur: Hét lid-werkgever H. van der Hoek te Hommerts werd vervangen door W. D. Oos- terbaan te Tzummarum en H. B. M. Lou- mans te Sneek door Joh. Schijfsma te Sneek. Het plaatsvervangend lid-werkgever T. Kramer te Wolsum werd vervangen door S. Alberda te IJsbrechtum, die voor de aanwij zing heeft bedankt. In diens plaats werd be noemd J. Cnossen Johszn. te Hommerts. Het lid-werknemer H. Mulder te Bolsward werd vervangen door G. Reehoorn te Sneek en H. de Vries te Harlingen door A. de Boer te Harlingen. Het plaatsvervangend lid-werknemer K. Nawijn te Bolsward werd vervangen door J. van der Horst te Sneek, A. Nieuwenhuis te Bolsward door J. Klaassen te Harlingen en A. Brandsma te Sneek door J. Beintema te Franeker. In de plaats van het plaatsvervangend de radio prachtig werkt (we vertrouwen dat onze bekwame monteur uit Hilversum het wel goed in orde gebracht heeft) dan zijn we hem daar dankbaar voor. Van dank baarheid gesproken, ik hoop niet dat ik on bescheiden ben, wanneer ik thans als oudste patiënt (natuurlijk niet in jaren, maar laat ik maar zeggen, met den langsten staat van dienst) namens allen, aan het radio-comité dat hier in zijn bestuur vertegenwoordigd is, en bijzonderlijk zijn eminenten voorzit ter, den heer Piccardt, onzen hartelijken uit gelden door de bevolking van Sneek en Z.-W. Friesland op initiatief van een comité bijeengebracht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze inrich ting- We hebben de radio gekregen en we hopen dat het voor ons allen een bron van veel genoegen zal zijn. In de radio is een schoo- ne gave aan de menschen gegeven in het bijzonder aan zieken, die, als het ware bui ten de samenleving, zooveel moeten ont beren. We weten het allen wel eenigszins bij ervaring nietwaar, dat het leven in een zie kenhuis soms zoo moeilijk kan zijn. Als het bij sommigen weken, maanden zelfs jaren kan duren zonder eenig uitzicht op beter schap, dan is het vaak wel om moedeloos te worden. Dan kan de schoone muziek en zang ons opbeuren en zoo menig goed woord, dat we beluisteren, vertroosten en daad bepaald niemand zal hebben gehin- bemoedigen. Terwijl we ook met alles wat derd. De heer Oosterholt was een voor- er buiten om ons gebeurt weer nader in beeld van ijver bij al dat gemeet, gepas en aanraking kunnen komen. En als dan straks gepruts. Ook voor de Directie van de Ned. Sein toestellenfabriek, inzonderheid hare overige vertegenwoordiging, heeft het Comité niets dan bewondering over de coulante wijze van handelen in alles. En eindelijk, kan het Comité de verzeke ring geven dat ook in het vervolg indien er iets mocht haperen de buitendienst van de Ned. Seintoestellenfabriek steeds het zijne zal doen om zoo weinig mogelijk last te ondervinden. Dat storingen niet uitgeslo- ten zijn, ieder die een radiotoestel heeft, dank betuig voor de moeite die ze zich heb- bevelen) was ingekomen f 1.429.67'/2. -. A Het aantal dwangbevelen liep terug van arbeiders-bestuurshd H. Mulder te Bols- 459 in 1926 en 280 in 1927, tot 160 in 1928. ward werd gekozen L. IJpma te Sneek. Door den Voorzitter werden een drietal Voor het verrichten van de zgn. secreta-1 lezingen gehouden en wei te Bolsward, Har- Zooals bekend bestaat dit geschenk uit een N. S. F. radio-toestel, met dubbele ont vanger, zoodat de patiënten de keus heb ben uit een tweetal programma’s. Tegenwoordig waren een aantal regenten onder voorzitterschap van Z.Eerw. pastoor-deken van -Galkom de Moeder Overste en een aantal dames en heeren van het comité. De voorzitter van dat comité, de heer J. H. H. P i c c a r d t, sprak bij de overdracht en deed dit voor een microfoon, voor deze gelegenheid opgesteld, zoodat allen in het Ziekenhuis de rede konden volgen en meteen de geluidsoverbrenging beoordeelen. Hij zeide ongeveer het volgende: Als Voorzitter van het Comité, dat zich zoo gelukkig achtte U bij gelegenheid riaatswerkzaamheden is aangewezen de Hoofdcommies bij dezen Raad H. A. de Bruin. Er werden 3 vergaderingen van den raad en 16 bestuursvergaderingen gehouden. Er waren 22 ambtenaren in vasten en 2 in tij- delijken dienst; eenzelfde aantal als een vorig jaar, hoewel het aantal verzekerden enz. belangrijk steeg. Het aantal tusschen- personen is van 12 ingekrompen tot 10. Wat de invaliditeitswet betreft waren er in 1928 1857 aanmeldingen en liepen 31 Dec. ’28 37257 verzekeringen. Er was 1 vrijstelling wegens gemoedsbezwaren ingevolge art. 286 q. Aantal ingekomen aanvragen om invali- diteitsrente, steeds spontaan, 144, toege kend in 1928 121. Het aantal ingekomen aanvragen voor Ouderdomsrente I. W. be droeg 217. Toegewezen in dat jaar 217, waarvan 173 A f 156 en 44 f 130. Het to taal der toegekende ouderdomsrente be droeg f32.708. Voor weduwenrente kwamen 73 aanvra gen in. Toegekend in den loop van dat jaar 64 tot een totaalbedrag van f 10.781.42 of gemiddeld f 168.46 per weduwe. Voor 62 kinderen uit 27 gezinnen werd weezenrente aangevraagd. Totaal werden in dat jaar toegewezen ook 27 voor 62 kin deren; totaal toegekend bedrag f4.568.46 of gemiddeld f 73.68 per kind. Wat de toepassing van art. 99100 en 101 I. W. betreft wordt er op gewezen dat over het algemeen de verzekerden onkundig zijn van de omstandigheden, waaronder wel en waaronder niet kostelooze behandeling wordt toegestaan, ook tot heeren medici zelf zijn deze niet voldoende doorgedron gen. Totagl werden 25 gevallen voor toe passing dezer artikelen in aanmerking ge bracht, totaal aantal ligdagen in 1928 2028. Van het aantal ingekomen aanvragen ad 103 werden tenslotte 25 gevallen toegewe zen (17 in ziekenhuis, 8 in sanatorium). De totale zegelverkoop bedroeg f222.199.de Mij. voor uitvoering der Zuiderzeewerken nam hiervan voor f27.548. Wat de strafvervolgingen betreft, werden 8 processen-verbaal opgemaakt. Totaal tijdens het verslagjaar nagevor derd bedrag over ongeveer 6415 rentekaar- ten f 86.117.72’/2. 8600 navorderingen hadden tot resultaat dat werd overgemaakt of aan het loket betaald f58.357.88. 2943 waarschuwingen alsvoren f 30.102.65’/2. Uit gevaardigd 160 dwangbevelen tot een be drag f 2.163.32’/2. Van dit bedrag (dwang- verschaffen. Wanneer de Dames en Heeren van genoemd comité later eens met patiën ten in aanraking komen en hun blijde van het genoegen door de radio hooren gewa gen, dan zal hun dit voldoening geven en de beste belooning voor hen zijn. Een woord van dank ook aan Heeren Re genten, die zoo welwillend hebben toege staan dat de installatie geplaatst werd. Wanneer de Heeren door t e groote bezwa ren geweigerd hadden, dan waren we er van verstoken gebleven. Maar nu is het niet onmogelijk dat er ook nog iets goeds voor ’t St. Anthonius Zie kenhuis uit voortkomt. Als er namelijk straks een groote roep van de radio gaat, gaan de zieken uit de omgeving niet meer naar an dere plaatsen (wat nu nog wel gebeurt), maar willen ze allen persé in Sneek blijven, al was het alleen maar om de radio. Zalen en kamers zijn dan altijd bezet en zelfs hee ren Doctoren beleven er nog pleizier van. Nu nog een enkel woordje aan Eerw. Moeder en Zusters. Ik vrees dat Moeder er nog de meeste drukte van zal hebben. Die moet telkens heen en weer. Dan weer lange golf, dan weer korte golf, ik veronderstel dat Moeder wel eens zal zeggen: Je zoudt met al dat gegolf er haast tureluurs van wor den! Doch laat Moeder dan maar denken: ’t Is voor onze zieken, en dan zal het wel weer gaan. Van de zusters vragen we nog, of ze ons wat willen helpen. Och, zieken zijn in alles vaak hulpbehoevend, doch ze zijn ook wel eens lastig, maar wanneer de zusters ons wat ter wille zijn, beloven wij van onze kant dat we toch niet al te lastig zullen wezen. En hiermee wil ik mijn praatje beëindi gen, terwijl ik nogmaals de wensch uit dat we niet alleen veel genoegen van de radio zullen beleven, maar dat ze zelfs door de gunste Gods velen nog ten zegen mag zijn. Fjirder winskje ik jiinme allegearre goên- dei. En fen herte betterskip as it wêze mei. Pastoor-deken van Galkom zeide dat het hem een genoegen is thans nog eens te kunnen terugdenken aan het herdenkings feest ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van dit Ziekenhuis, dat onder zoo groote belangstelling werd gevierd. Door het Comité werd toen een radio-installatie toegezegd en wat toen beloofd werd, gaat nu in vervulling, een prachtig complete installatie is geschonken. Spr. dankt het Comité voor de genomen moeite in het bij zonder den Voorzitter voor alle moeite en zorg in dezen. Alle patiënten kunnen nu niet alleen ge nieten van de radio, maar ook de regenten kamer is niet vergeten, zoodat ook wij eventueel kunnen profiteeren van het feest geschenk. Groot genoegen doet het spreker, dat ook de zusters, die van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat voor de zieken in de weer zijn, in de uren van verpoozing van de installatie gebruik kunnen maken, om door te luisteren naar een goed woord gesterkt te worden in haar vaak moeilijke taak, of door schoone muziek opgewekt te worden tot blijmoedigheid. Nogmaals dankt spr. het Comité en zijn voorzitter, die zoo in de weer is geweest voor dit doel, en hen die bijdroegen voor dit geschenk, dat steeds tot aller voldoe ning en tevredenheid moge werken, zoodat t ook een blijvende herinnering zal zijn aan hem, die het installeerde. Met v. d. Goot hoopt spr. dat de installatie de patiënten o van het zoo plechtstatig gevierd 25-jarig ju bileum van dit voor den geheelen Zuid- Westhoek van Friesland zoo beteekenisvolle St. Anthonius Ziekenhuis, te kunnen aanbie- i den een complete radio-installatie, ver heugt het mij in tegenwoordigheid van ver schillende Comitéleden, thans die installatie te kunnen overdragen. Als met zooveel zaken, waren ook hier I moeilijkheden te overwinnen. Waar echter 1 een wil is, is een weg en zoo slaagde het Comité, mede dank de zoo gewaardeerde welwillende houding van Uw bestuur. Ik kan hier de verzekering geven, dat de ge heele bevolking van de Z.W.-hoek van Fries land heeft getoond iets goeds te willen aan bieden. Wij koesteren de gegronde verwachting dat deze installatie, welke zich tot in alle hoeken van deze stichting kan uiten door middel van 75 hoofdtelefoons en verder door 10 luidsprekers, in de praktijk zal blijken uiterst degelijk te zijn aangelegd en ten behoeve der patiënten zal doorgeven kerkdiensten voor alle richtingen, overige godsdienstige uitzendingen, en overigens lezingen en muziek, alles naar wij van harte hopen, zoo zuiver mogelijk. Wij verheugen ons bijzonder in het feit wat voor ziekenhuizen een uitzondering mag heeten dat van 2 naast elkaar ge legen patiënten* gelijktijdig de een Huizen kan beluisteren en de andere Hilversum of een buitenlandsch station. De Ned. Seintoestellenfabriek, welke de geheele installatie op zich nam, heeft den gestelden termijn overschreden, maar had ook moeilijkheden te overwinnen, w.o. er ten eenenmale niet te overwinnen waren als de langdurige aanhoudende strenge vorst, welke het werken buitenshuis on mogelijk maakte, de griep onder het per soneel en per slot de aflevering van de meest belangrijke onderdeden vanwege de Philipsfabrieken te Eindhoven. Zoo onmachtig gevoelde de Directie zich per slot dat men, ten einde raad, mij per soonlijk zelfs nog dringend verzocht bij de Philipsfabrieken op haastige aflevering van de 2 nog noodige versterkers aan te drin gen. Alsof dat zou helpen! Ik schreef een mij bevriend Ingenieur al daar en deze was zoo bereidwillig zijn tus- schenkomst onmid,dellijk te verleenen. De redding was nabij! De versterkers werden spoedig daarop ontvangen. Over de wijze van aanleg door den hoofd monteur Oosterholt niets dan lof en hij werkte zoo rustig en kalm dat hij inder- i derd. De heer Oosterholt was een voor- DURANT D n IIEUWE SNEEKE uaniv vttuig vwx uv lU'Jtnc uic Z.C Z.1LH 1ICU- I ben willen getroosten, om ons de radio te <f/ Progreso

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1