Officieel orgaan der gemeente bneek MERIEL. annex Dil No. hestaai uit 3 bladen. WoeiiMdas fi IVlei Otliciëel Gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON SNEEKER COURANT (72e Jaargang) No. 60 Eerste blad 45e Jaargang Uitgave KIEZE8RINK Co. De SNEEKER COURANT fs een L.C. 42. HOOFDSTUK XXXVI. r I L 3 NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de ,,’t Zou best mogelijk zijn,” bevestigde dr. Port. De twee beraadslaagden een oogen- blik samen; toen kwam de dokter naar mij toe. „Wij drieën gaan dadelijk met de dogcart naar Cheddenham. Inspecteur Martingale en de veldwachter nemen Trakes voor hun re kening.” Terwijl Purling mij in de dogcart hielp, gaf mr. Martingale ons nog den raad: „Je kunt met Horley Trakes doen wat je wilt: maak hem onschadelijk maar niet dood.” Toen wij voortreden zagen wij de beide anderen vlug den weg opgaan dien ik hun, door het bosch, had aangeduid, naar de opening waaruit ik ontvlucht was. „Hij zal Trakes wel krijgen,” zei dr. Port, „hij is een flinke vent, die Martingale. Ik ben blij dat hij ons de dogcart liet, want we zouden er anders niet bij tijds gekomen zijn. Hij en zijn handlanger kunnen Trakes wel aan; wij met ons drieën en mr. Vanfrey zul len Horley wel snappen.” „Als wij maar tijdig genoeg komen; ver geet niet dat het huwelijk om negen uur moet ingezegend worden.” „Dan hebben wij nog een half uur,” zeide dr. Port tot mijn verbazing. Ik kon ternau wernood gelooven, na alles wat ik dien morgen doorleefd had, dat het pas half negen was. ,,’t Is echter niet al te veel tijd,” vervolgde de dokter en zweepte het paard voort. zal helpen vernietigen. Een ernstig feit. Naar de „Locomotief” verneemt, zal luite nant C. A J. van den Berg eerstdaags binden en daarna door militairen door het bosch laten sleepen. Zoolang de patrouille duurde, werd de dwangarbeider aan zijn beide groote teenen opgehangen, totdat de man overleden was. Wat er vóór onze komst in Cheddenham is voorgevallen, weet ik slechts door wat mij is verteld. Ik verliet Vanfrey in het rustige morgen uur te halfzes, terwijl hij zijn voornemen ten rj 1 je mij met je praatjes komt lastig vallen; ik heb hier langer gewoond dan jij, en ik weet, wat jij niet schijnt te weten, dat Miss Tretheway’s vader jaren geleden verdron ken is.” „Dat heb ik ook hooren vertellen, maar het is niet waar. Mr. Andrew Tretheway leeft nog en is op het oogenblik hier in de buurt; dat had u misschien nog niet ge hoord? Mr. Trakes weet het ook en vindt het niet heel prettig. Omdat hij nog leeft en in deze buurt vertoeft; verzoek ik u het hu welijk uit te stellen, tot hij zijn toestemming heeft gegeven.” Mr. Myall stond op en nam een houding van diepe verontwaardiging aan, die slecht bij zijn kleeding paste. „Ik herhaal dat ik niet weet wie je bent, en me niet aan je praatjes stoor; ik heb je nu lang genoeg aangehoord, ik laat me niet door den eerste den beste tegen mijn meest geëerbiedigde gemeenteleden opruien, dan zou ik de verantwoordelijkheid onwaardig zijn die op mij rust. Daar is de deur Toen Mr. Myall langzamerhand wakker werd, sprak hij met een gemakkelijkheid, die Vanfrey overrompeld zou hebben, als hij zich niet van de volle waarheid bewust was geweest. Nu echter bleef hij bedaard zitten. „U is dus van plan om dezen schurken streek in de hand te werken, zelfs nu u alles weet en anderen het ook weten?” „Ik wil niet in mijn eigen huis beleedigd worden, ga heen.” Vanfrey stond op. „Ik zal gaan, maar ik wil u eerst nog zeggen, dat Dr. Port giste renavond naar Merriton is gegaan om de hulp van de politie in te roepen, die hier dadelijk verschijnen zal.” Wordt vervolgd. De Burgemeester van aandacht van belanghebbenden op de aan het stadhuis aangeplakte openbare kennis geving betreffende het kosteloos verkrijg baarstellen van formulieren voor de lijsten van candidaten voor de hierboven vermelde verkiezing. Sneek, 30 April 1929. Staking landarbeiders Oostelijk Groningen. De uitslag van de plaats gevonden schrif telijke stemmingen in de afdeelingen in Oostelijk Groningen van den modernen landarbeidersbond is geweest, dat van de 1290 leden, die aan de stemming deelnamen, zich 1190 hebben uitgesproken over de door de landbouwers aangekondigde uit sluiting en de afkondiging der staking. De staking zal dus 1 Mei ingaan 75 leden hadden tegen gestemd, terwijl 25 stemmen blanco of van onwaarde waren uitgebracht. LEMMER, 27 April. Hedenmorgen merk ten eenige onzer visschers op, dat nabij Kuinre een boot aan den grond zat. Bij nader onderzoek bleek dit te zijn de „Zutphen”, kapitein Weisenbach, in beurt- dienst varend van Zutphen naar Sneek. In den nacht door een harden stormbui overvallen kon de kapitein de boot niet meer in de koers houden en werd er toen besloten om te redden wat er te redden viel, deze maar naar de kust te laten af- staan, omdat hij, volgens berichten, toen hij op patrouille was, één van de dwang- Sneek vestigt de fliet betrokken organisaties Zaterdagmid- i dag hielden, zoo meldt men ons van werk geverszijde, is behandeld het voorstel van den rijksbemiddelaar, luidende: „Er wordt een collectieve arbeidsovereen komst aangegaan, ingaande 1 Mei 1929 en eindigende 31 December 1931. Er wordt een fonds gesticht, waarin door den patroon van 1 Mei 19291 Mei 1930 2 pct. van het loon en vanaf 1 Mei 1930 3 pet van het loon zullen worden gestort. Uit dit fonds zullen aan de gezellen, voor zoover zij niet werkloos zijn, worden ver goed de loonen gedurende de christelijke feestdagen, aanvangende met de Kerstdagen van 1929 en voorts jaarlijks 3 vacantieda- gen aanvangende met het jaar 1931. Mocht het aldus gevormde fonds daar- voor niet voldoende zijn, dan zullen de pa troons ’t ontbrekende aanvullen naar even redigheid der uitbetaalde loonen. Het uurloon voor Leeuwarden, Huizum, Lekkum en Sneek wordt 1 Mei 1929 met 2 cent verhoogd. Het uurloon voor Drachten, Opsterland, Wolvega, Harlingen en Heerenveen wordt 1 Mei 1930 met 2 cent verhoogd. Wordt dit voorstel door beide partijen aanvaard, dan zullen in gemeen overleg de stakingen zoo spoedig mogelijk worden op geheven en zullen de geproclameerde uit sluitingen niet plaats hebben.” Dit bemiddelingsvoorstel werd door alle partijen aanvaard. Alleen de Friesche Schil- derspatroonsvereeniging heeft voorbehoud gemaakt inzake het uurloon in Drachten, Opsterland, Wolvega, Harlingen en Hee renveen. Hierover zal verder worden onder handeld. Na afloop der vergaderingen van de ver schillende organisaties werd tusschen de partijen een conferentie gehouden, waarin werd besproken op welke wijze de werk zaamheden zouden kunnen worden hervat. Men kwam overeen, dat er geen verdere uit breiding aan het conflict zou worden gege ven dus dat de op heden aangekondigde uitsluitingen niet zouden doorgaan en geen nieuwe stakingen zouden worden geprocla meerd maar dat de werkzaamheden eerst zouden worden hervat wanneer het genoem de geschilpunt is opgelost. Van werknemerszijde schrijft men ons: In de stakersvergadering der afdeeling Leeuwarden van den Nederlandschen Schil- dersgezellenbond werd het bemiddelings- De „Spoorwegkoningin”. In een Zaterdagavond gehouden feestelijke bijeenkomst van de afdeeling Rottei dam,van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel belegd, ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der afdeeling en den tienden verjaardag van de staking bij de R.E.T.M., heeft de Engelsche spoor wegkoningin, miss Ena Best, de Vredes boodschap van de Engelsche spoormannen en -vrouwen aan het Hollandsche spoor wegpersoneel overgebracht. Moltmaker, de voorzitter van de Neder landsche Vereeniging, die de in het Engeisch uitgesproken en door Kanne, chef de bureau van de N.V., in het Hollandsch vertaalde rede beantwoordde, zeide, dat het ook de ernstige wil van het Nederlandsche spoor en tramwegpersoneel is, dat de vrede op de aarde komt. Daarom had het jhoofdbe- stuur, in zijn vergadering van Zaterdag ochtend besloten, een gouden schakel in de ambtsketen aan te bieden, gelijk het Fransche spoorwegpersoneel reeds deed en naar hij hoopt anderen na Nederland zouden doen. Spreker overhandigde miss Best een gouden schakel, daarbij den wensch uitsprekend, gemaakt en naar de haven gesleept is. Naar men ons mededeelde wordt de schade door verzekering gedekt. Het conflict in het Schildersbedrijf. In de vergaderingen, die de bij het con- voorstel met groote meerderheid van stem men verworpen. Hoewel erkend werd, dat het voorstel op sommige punten bevrediging schonk, ontmoette speciaal de’invoering der vacantie eerst in 1931 en de afsluiting van een 3-jarig contract groote bezwaren. Zaterdag vergaderde het hoofdbestuur van den Nederlandschen Schildersgezellen- bond met vertegenwoordigers van alle af deelingen in Friesland. Ook in deze verga dering werd een gelijkluidende beslissing genomen. Echter, zoowel in de stakersver gadering te Leeuwarden als in de besturen- vergadering werd aan het hoofdbestuur vrij mandaat verleend, om in verband met een eventueele beslissing door de Katholieke en Christelijke gezellenbonden genomen de verder aan te nemen houding te bepalen. Waar nu gebleken is, dat de Christelijke en Katholieke bonden zich wel hebben ver- eenigd met het voorstel van den rijksbemid delaar, heeft het hoofdbestuur van den Ne derlandschen Schildersgezellenbond na ge pleegd overleg met de besturen der stakende afdeelingen, teneinde de tot nu toe bestaan de eenheid en samenwerking te bewaren, van het vrij mandaat gebruik gemaakt door eveneens aan den rijksbemiddelaar te be richten, dat zijn voorstel ook door den Ne derlandschen Schildersgezellenbond wordt aanvaard. L. Ct. Opzienbarend incident in J o e g o-S 1 a v i Zondagmorgen heeft aan de joego-Sla- vische grens een opzienbarend incident plaats gevonden. In een Café te Agram was hel gesprek tusschen eenige bezoekers afgeluisterd. Zij wilden geschriften van revolutionnairen in houd verspreiden. Dit heeft de arrestatie van een professor en een student tenge volge gehad. Toen zij onder begeleiding zouden worden overgebracht en nabij de Oostenrijksche grens kwamen, trachtten bei den Oostenrijk binnen te vluchten. Vlak op de grenslijn werden zij door de Joego-Sla- vische gendarme doodgeschoten, zoodat zij met hun voeten op Oostenrijkschen bodem lagen, maar met hun lichaam op Joego- Slavischen grond bleven liggen. Nieuwe locomotieven. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn een vijftal nieuwe tenderlocomotieven zoogenaamde veertienvreters in dienst gesteld. Zij zijn vervaardigd op de fabriek van de Hohenzollern A. G. für Lokomo- tivbau te Düsseldorf. Deze locomotieven hebben belangrijk meer trekvermogen dan de tot heden hier te lande gebruikte en kunnen in den treindienst zoowel vooruit als achteruit rijden, terwijl de thans ge bruikte in den treindienst uitsluitend vooruit rijden. De proefritten, die met deze machines op de lijnZwolle—Groningen gemaakt zijn, hebben goed voldaan. De treinen waren samengesteld uit lövierassige rijtuigen met een totaal gewicht van ongeveer 500 ton. uitvoer zou gaan brengen: Myall te over tuigen, dat het niet enkel ongeoorloofd, maar zelfs onzedelijk zou wezen, als hij zich tot het voltrekken van Horley’s huwelijk leende. Hij vertrouwde zoozeer op zijn over redingskracht, dat hij gedurende mijn afwe zigheid zich geen moeite gaf om de noodige argumenten in zijn brein te verzamelen, die Mr. Myall tot inkeer zouden brengen, maar in den zonneschijn geduldig zijn pijpje zat te rooken. Om acht uur kwam de mannelijke bevol king van het dorp te voorschijn om naar het werk te gaan en eenige vrouwen kwamen naar buiten om water te pompen, doch sloe gen geen acht op hem; voor het overige was Cheddenham als uitgestorven. In de pasto rie was evenmin eenig teeken van leven te bespeuren, toen Vanfrey aan de bel trok, en hij moest nog langer wachten dan te voren, eer de deur werd opengedaan. De oude meid was uit haar humeur en bromde: „Wat mot je?” „Ik moet Mr. Myall spreken,” antwoordde Vanfrey met onverstoorbare kalmte. „Heb ’k je de boodschap niet overge bracht, dat ie niemand kan spreken vóór tien uur; ’k bedank er voor, weer naar ’m toe te gaan.” „Dat behoeft niet,” zei Vanfreyjbeleefd en drong haar voorbij; „ik zal zelf wel gaan.” „Dat mag je niet,” riep zij hem verstoord na; „kom hier!” „In welke kamer is hij?” vroeg Vanfrey weer. Eer zij antwoordde had Vanfrey, in een kamer rechts, gerammel van vork en mes vernomen, en, na even zacht op de deur te hebben geklopt, stapte hij daar binnen. De predikant zat half gekleed en, volgens „Stil! wacht even,” zei hij; „er is nog tijd genoeg om te praten, kom eerst op adem.” De dokter praatte voort zonder dat ik er een woord tusschen kon krijgen, en ik was blij, stil tegen de heg, waar hij mij had ge bracht, te kunnen leunen, terwijl ik in mij opnam wat er om mij heen gebeurde. Ik zag, dat behalve Dr. Port en Purling, er nog’ een dikke, flinke man in uniform bij was en ook een gewone veldwachter. De inspecteur bekeek den rooden zakdoek om te zien met welke letters hij gemerkt was. „Het is de zakdoek van Mr. Trakes,” zei ik. „Hij heeft Mr. Tretheway vermoord.” „Heeft ie?” vroeg de inspecteur bedaard. „Daar moet je me alles van vertellen; geef hem nog een slok cognac, dokter; er is haast bij het werk.” „Hij heeft me nagejaagd,” vervolgde ik. „Dan zullen wij hem ook najagen en wat verder?” Ik vertelde zooveel ik kon van mijn avon tuur, terwijl de drie om mij heen stonden te luisteren. „Wij zullen regelrecht naar zijn huis rijden en onderweg de rest vernemen,” sprak de inspecteur. „Maar Vanfrey wacht op ons in Chedden ham,” zei ik bezorgd; „hij zal vermoord worden als wij hem niet helpen.” „Zou je dat denken?” Ambachtsschool Sneek. Gistermorgen had aan de ambachtsschool alhier de uitreiking van de diploma’s plaats. Aan de leerlingen der 3e klasse kon een diploma worden toegekend. Voor timmeren aan: T. Wiersma te Oost- hem met lof, Sj. Reinsma te Schettens id„ S. Schoffelmeer te Greonterp id., J. v. d. Meulen, T. Sierdsma, J. Hiemstra, W. Graafsma en P. Coers, Sneek, S. Pietersma, N. J. Huitema, P. Kuiper, D. Vlietstra en P. S. Brandsma te Bolsward, F. v. d. Vliet te Witmarsum, M. Dijkstra te Deersum, IJ. v. Dijk te Wommels, A. Feenstra en D. Rijpma te Nijland, H. Zijlstra te Gorredijk J. IJbe- ma te Schettens, S. Bouma te Oudega, M. Vierstra te Oosterend. Voor smeden-bankwerken aan: A. Sal- verda te Waaxens met lof, J. v. d. Goot te Wons id., S.' Koster, H. v. Gorkum en A. Ferwerda te Sneek, J. Bergsma te Ooster end, E. Galama, A. Agema en E. Schaaf te Bolsward, P. v. Dijk, en H. Hoekstra te IJs- brechtum, D. Wijnja te Oppenhuizen, J. Hosper te Joure. Voor schilderen aan: H. de Jong te Bak huizen, J. de Graaf te Wolsum. Vanfrey, heel niet gewasschen, zijn ontbijt te gebruiken. Zijn haar was ongekamd en zijn geel gezicht toonde duidelijk aan, dat het zelden met zeep in aanraking kwam; zijn nagels waren nog vuiler dan die van een werkman. Hij keek Vanfrey met een woe denden blik aan en snauwde: „Wat drom mel kom jij hier doen?” ,,’t Spijt me dat ik u móet storen,” sprak Vanfrey uiterst beleefd, „maar het is voor een zaak van groot gewicht.” „Ben jij de man die van ochtend ook hier is geweest?” vroeg hij, achterom ziende, of zijn huishoudster binnen zijn bereik was. „Ja.” „Ik heb gezegd, dat ik voor tienen niet te spreken was.” „Dat zou te laat zijn geweest,” antwoord de Vanfrey. „U zoudt vanochtend een huwe lijk inzegenen van Horley Trakes en Meriel Tretheway, niet waar?” „Wat zou dat?” „Ik stel u een vraag.” „En als het zoo is, wat dan? Wat gaat jou dat aan?” Hij had Vanfrey geen stoel geboden, zoo dat hij zelf er een nam, en zitten ging. „Dat zal ik u zeggen. Ik wou u verzoeken om dat niet te doen. Ten eerste omdat de jonge dame, die nog niet meerderjarig is, verkeerd is ingelicht; ten tweede omdat haar vader, die stellig tegen het huwelijk zou zijn, er niets van weet, daar het voor hem geheim gehouden wordt.” Vanfrey had met opzet op den vader ge zinspeeld om te weten te komen in hoever Mr. Myall op de hoogte van de familie omstandigheden was. Maar hij scheen ge heel voorbereid. „Hoor eens,” begon hij met een hoonenden lach, „ik weet niet wie je bent of waarom toch de bemanning zich redden. Tot zoo ver is het echter gelukkig niet gekomen. Door eenige visschersschuiten is de boot eerst wat gelicht, terwijl ze later weer vlot Verkiezing van de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Ghneraai. In waanzin z ij n vrouw gedood Er werd een snelheid bereikt van ruim dat het kleine stukje metaal alle metaalfa- 100 K.M. per uur. brieken der wereld, die kanonnen fabriceeren, Revolutiebouw. De heer S. de Vries, te Winschoten had een nieuw gebouwd huis in de Toren straat betrokken, kennissen kwamen zien hoe ze er gevestigd waren en juist was d~n Krijgsraad'in Ned^lndië' terecht de visite weer vertrokken, of op de tweede verdieping stortte het plafond met donde- rend geweld naar beneden. De schade is groot. De abdij van Tongerloo afgebrand. De beroemde abdij van Tongerloo (Bel gië) dateerende uit de‘12de eeuw, is door brand verwoest, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting. De eerste pogingen om het vuur te bedwingen waren vruchteloos, we gens het onvoldoende materiaal. Met hulp van het brandweercorps van Antwerpen en dat van Mechelen hoopte men een deel der abdij te kunnen behouden. Men heeft ver scheidene documenten en kunstvoorwerpen kunnen redden. Nader wordt gemeld Uit de oude gebouwen der abdij heeft men niets kunnen redden, uit andere ge deelten heeft men een groot deel van de meubelen en kunstschatten in veiligheid kunnen brengen. De bibliotheek echter, wel ke vele handschriften en boeken van groote waarde bevatte, is verwoest. arbeiders uit zijn colonne, die zijn veld- flesch had leeggedronken, had mishandeld. Luitenant van den Berg heeft den dwang- arbeider toen een touw aan de voeten laten Maandagnacht heeft de 38-jarige schilder K., wonende aan dé Zomerkade 223 te Haarlem, die gedurende l'/a jaar onder doktersbehandeling was, als zenuwpatiënt, in een vlaag van overspanning zijn vrouw den halsslagader doorgesneden. Na den moord heeft hij zijn beide kinderen medegenomen naar een in de buurt wo nend familielid. Hij vertelde daar in ver warde woorden wat er was gebeurd en nadat iets later de Beaumont zich overtuigd had van den moord, heeft deze de politie van het gebeurde in kennis gesteld. K. had zich nog voorgenomen zich door verdrinking van het leven te berooven, doch kon daartoe niet besluiten. K. Js in arrest gesteld. Het lijk van de vroiiw is naar het Gasthuis vervoerd. De familie stond gunstig bekend. en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.59, naar buiten fr. per post f 3.60. Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. I 1 I I i I n r. MIEUWE SNEEKER COURANT 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1