c7 fir o are so N.V. Nederlandsche Hypotheekbank opgericht te Veendam in i89o a leisel örijaao der Gemeenle tal Verschijnt 4*b °|o PANDBRIEVEN a 9812 PANDBRIEVEN a 100% (TOT EEN BEPERKT BE JRAO) Koop en Verkoop van Effecten. %nter«ina 4 II ei OH No. bestaat uit 4 bladen- t, 5 °|o NiuwstijdiB^ n. 45 a Jaargang flu. 61 Eerste Blad Co i k RESERVES RUIM 3 000 000.- o NATIONALE BANKVEREENIGING 73.000.000.- f 70 000.000.— SMEEK J, te i- nalw npj '.a.-: I-, g. :r- v” GEEFT UIT: Verzilvering van Coupons en Lossingen. k EEN GOED GASTHEER weet wanneer het oogen- blik gekomen is om een ,,E1 Progreso” te presen- teeren. Hij kent de waarde van dezen ouden vriend voor de conversatie. (waarin opgenomen de N.V. Eerste Nederl. Hypotheekbriefbank te ’s-Gravenhage) Geplaatst Kapitaal 5.750 000.— Hypotheken waarop gestort 1.10260’.- Pandbrieven. üllgav»: K1EZJSBK1MK SN EEK Telefoon Na IM gebnc. i i Mei. en booten aanleggen aan het land der vereeniging EN GROOTZAND 32 :en .42 .naë"' -tno .adui:? ie DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS ;e N e- ■n in n dulo rtr.v t ni gtu -ieq «v 16'. -nsq»; - p.nifl!' .edufc :n I- te n, De Amicitia bioscoop heelt als hoofdnummer „Opoffering” (Edel bloed), een filmtragedie naar het werk van Ernst von Wildenbruch. Waldemar Pottier heeft de hoofdrol van Joachim von Lingen, een majoorszoon, die naar een cadettenschool wordt gezonden, waar hij met zijn zachte ianleg onnoemelijk veel leed heeft, in legenstelling met zijn broer Hans Karl, die er thuis is. Bij het dobbelspel verliest deze laatste veel en om zijn uitrusting toch in de puntjes te doen zijn, steelt hij een lakfeoppel, waarvan Joachim de schuld op zicht neemt en ongenadig afgeranseld wordt door Karsten, die door het cadetten gerecht daarvoor is aangewezen. Als later de cadetten Joachim mijden, wordt het Hans Karl te machtig en hij vecht met een hunner. Een luitenant ziet het, de geschiedenis komt uit en Joachim wordt als dief van school gejaagd. Als Hans thuis komt met vacantie vindt hij Joachim in zenuwkoortsende broer wil zijn vader alles bekennen doch Joachim, die weet hoe trots zijn vader juist op Hans icuci guvai iiuupi men ccu cumuli ic geven, Een opmerking van den heer Hoogslag over hef *s> weerhoudt hemin zijn koorts ziet hij met wijding werd weergegeven. De tenor-partij werd door H. Hulsbergen op verdienstelijke wijze gezongen. ’t Kleine orkest droeg er veel toe bij ’t succes van den avond te verhoogen. Vermelden we hiervan Jac. N. D. Hoogslag, die het quasi-cem- balo-instrument bespeelde, H. Meindersma, or gel, benevens Fr. Panbakker, viool en Ch. Kre ger, hobo, die in Bach’s Cantate fraai spel lever den. Paul Gaillard, leider van Excelsior, die tevens de sopraan en bas begeleidde bij eenige liede ren van Brahms en Schubert, verdiende de hem gebrachte hulde, in den vorm van een spontaan applaus volkomen. Bioscoopnieuws. De bioscoop bij de Waag brengt ons alweer Dolores del Rio, de iempera- mentvolle filmster, en nu in „Slavin van het huwelijk”. Deze dramatische film speelt in de weelde-badplaats Biarritz en in Parijs, en de titel zegt reeds, dat Dolores del Rio hier een rol heeft, waarin zij haar talent ten volle kan ontplooien. In dit programma gaat daarnaast nog een amusante nlm, onder de titel „De eeuwige bruids jonker”, waarin Raymond Griffith de titelrol neeft. Een programma, dat dus voor elk wat wils biedt. cretaris mede dat via den heer Hibma door de echtgenoote van win. den heer Jurjens aan de vereeniging is overgedragen de prachtige zil veren cup, jaren geleden bij een bezoek van leden der Holland Society of America aange boden aan de Zeilvereeniging, door deze als wisselprijs beschikbaar gesteld en door genoem den heer Jurjens met de Sperwer definitief ge wonnen. Deze cup was ter vergadering aan wezig en bestuur en leden waardeerden de te rugkeer van deze kostbare prijs tot de Zeilver. zeer. De voorzitter leidde nu het punt starttoren in. De vaste starttoren zal eenige duizenden kosten, doch wordt dan een belangrijke aanwinst, een buffet, bergplaats, closets enz. zouden er in to rnen. Op de jaarlijksche uitgaven zou een be langrijke besparing ontstaan. Het bestuur ver zocht de machtiging om tot bouwen over te gaan na overleg met de S. Z. C. De bedoeling is een leening in aandeelen van f 100 te sluiten en de zaak zoo aan te pakken, dat de toren reeds dit jaar dienst kan doen. Van de zijde van het bestuur der S. Z. C. werd betoogd dat als de Kon. gezamenlijk met de S. Z. C. wil bouwen, de laatste de samenwerking mogelijk acht wanneer beide vereenigingen elk de helft van het bouwbedrag bijeenbrengen en ook ieder de helft der onderhoudskosten be taalt. Elke ver. zou dan voor de eigen wedstrij den gebruik van de toren kunnen maken en het beheer er over zou door een bestuur kunnen geschieden, waarin elke organisatie 2 leden be noemt. Het bestuur der S. Z. C. kan zich echter ook vereenigen met een plan dat de Kon. Zeil ver. Sneek zelfstandig bouwt en beheert en de S. Z. C. de starttoren voor gebruik bij hare wedstrijden huurt, mits het bestuur der Kon. Zeilver. niet vasthoudt aan het bedrag van f 1(X per jaar, dat in voorloopige besprekingen als bijdrage der S. Z. C. in een dergelijk geval is genoemd. Dat is te hoog. Van bestuurszijde werd opgemerkt dat de toren op land van de Kon. Zeilver. wordt ge bouwd, zoodat het gewenscht is dat deze ver. de toren bouwt uit door haar bijeengebrachte gelden en dat zij ook voor eventueel onderhoud zorgt. De S. Z. C. kan dan jaarlijks een vaste som betalen voor het gebruik. Een andere rege ling lijkt het bestuur onnoodig gecompliceerd De som van f 100 is voorloopig genoemd, maar kan in onderling overleg en bij nadere over weging der cijfers verlaagd, waar men alge meen ter vergadering van oordeel was dat in derdaad deze som aan de hooge kant was. In- tusschen: van de buffetten zou de S. Z. C. bij haar wedstrijden ook allicht eenige voordeelen kunnen trekken. Het bestuur werd gemachtigd de toren voor rekening der ver. te bouwen en met de S. Z. C. enz. te overleggen over een regeling tot ge meenschappelijk gebruik, welke een voorwaarde wordt geacht om tot bouwen over te gaan. Wat de wedstrijden betreft werd medegedeeld dat drie kampioenswedstrijden van de 7.10 M. klasse dit jaar hier gehouden zullen worden. Ook zal de Bergumermeer-klasse varen, welke be langrijke deelname belooft. Bij de rondvraag wijdde de heer N. Wouda een woord aan de verdiensten van den afgetre den voorzitter den heer J. G. Hibma en stelde voor dat de leden aan het bestuur een Hibma- beker ter beschikking zuilen stellen, om deze oj) de wedstrijden te laten verzeilen. Het bestuur nam dit voorstel over en hoopte dat de leden bereid zullen worden gevonden voor deze wisselprijs ruime bijdragen beschik baar te stellen. Aangeraden werd door een lid een boot voor rekening der ver. naar het feestterrein te laten varen, de paviljoenboot voert alles naar het paviljoen. Deze zaak werd door het bestuur in overweging genomen. Nog werd betoogd dat het onjuist was dat de Koninklijke Zeilver. geen partij heeft gekozen voor het behoud van de kermis, daar bij ont breken van de kermis het bezoek zou vermin deren. Van bestuurszijde werd opgemerkt dat het meende dat de wedstrijden ook kunnen bestaan zonder de kermis. Deze zal het bezoek wel- goed doen, doch men meende dat het belang der ver. was zich in dezen neutraal te houden. Men wilde ook de afnemende kermis en de om hooggaande zeilsport niet aan elkaar koppelen. De heer S. J. Ólij behoefde niet uit te wijden over wat de heer Hibma deed voor de zeilsport in ’t algemeen en voor die te Sneek in het bij zonder en verzocht het bestuur den heer Hibma als eerelid voor te dragen. Het bestuur nam met genoegen dit voorstel over, waarna de heer Hib ma met algemeene stemmen tot eerelid werd benoemd. Ten slotte kwam nog eens ter tafel de kwes- Voor in bespreking kwam de kwestie van het tie dat niet-leden der Zeilver. steeds met hun bouwen van een vaste starttoren, deelde de se- Departement Sneek van het Nut. Dit departement hiêld Woensdagavond haar algemeene ledenvergadering in de Leeszaal. Tot bestuurslid is herkozen de heer B. H. Peteri, die eveneens benoemd is tot afgevaar digde naar de alg. vergadering; plaatsvervanger is de heer F. W. C. de Haas. Naar de Districts- vergadering zijn afgevaardigd de h.h. De Haas vervangers de h.h. v. d. Poel en en Peteri; Hoogslag. Bij de begrooting werd besloten voor de Huishoudschool een minimum subsidie van f 10 en een maximum van f25 per jaar beschikbaar te stellen. De commissie voor de Beroepskeus krijgt weer f 25, het Leeszaalfonds nog eens f 50. Bij de behandeling van de agenda voor de dgemeene vergadering der mij. werd eenige tijd stilgestaan bij de vraag of radio-propaganda voor het Nut gewenscht is, waarop het depar tement Huizen de aandacht had gevestigd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van het departement werden benoemd de h.h. Tjeenk Willink en mr. Mulder, tot plaatsvervangers de h.h. H. Vrolijk en J. Hoog slag. Bij de rondvraag drong de heer Hoogslag er op aan dat het Nut weer eenige orgel-concerten door den heer Alt zal organiseeren, waarop van bestuurszijde werd geantwoord dat het finan cieel resultaat dezer concerten niet meer zoo danig is dat het Nut geen risico loopt, doch in ieder geval hoopt men één concert te geven. z’n overleden moeder, die hem wenkt, hij volgt het droombeeld en valt uit het raam. Stervend wordt hij het huis binnengedragen en nu bekent Hans alles; de stille helden moed van Joachim vindt nu aller bewon dering, het is echter te laat, de opofferende jongeman sluimert voorgoed in. Aangrijpend spel wordt er in dit aan grijpend stuk gegeven. „Sport en Liefdadigheid”. Het propagandablad van de commissie Sport en Liefdadigheid is weer verschenen en maakt een goeden indruk Het is aan trekkelijk geïllustreerd en, behalve de directe propaganda-lectuur, bevat het een inleidend woord van Minister Kan en een artikel van Jan van Zutphen, wat bewijst, dat het doel der Commissie ver buiten onze stad waardeering vindt. Bij de firma D. O. Minkema in de Kruizebroederstraat vindt men thans de tallooze prijzen geëtaleerd, voor de ver loting beschikbaar gesteld. Een ontzagwek kende hoeveelheid begeerenswaardige arti kelen is hier bijeengebracht, op het bezit waarvan de toegangsbewijzen tot de wed strijden (tevens loten) een kans geven. Aankondigingen. Donderdag 9 Mei. Amicitia Pluim- veetentoonstelling. Donderdag 9 Mei, 8 uur. Oroote Uitvoering gewijde muziek Chr. NIEUWE SUEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL en er gebruik van maken. Er werd aangedron gen op een verbod. Van bestuurszijde werd betwijfeld of het plaatsen van borden zou helpen, al die borden misstaan ook, men kan overwegen op de start toren zoo’n verbod aan te brengen; het is zeker te betreuren dat eigenaars van schepen die dit land gebruiken hun moreele verplichting lid der ver. te worden niet nakomen. Tenslotte vestigde de heer S. J. Olij, lid der commissie voor de rondvaart 1929, de aandacht op deze rondvaart tusschen 15 Mei en 6 October te houden; onder de trajecten is ook een geheel Friesch opgenomen nl. Bergumerdam, Leeuwar den, Grouw, Sneek, Lemmer, Sloten, Woudsend, Workum. gehalte van het programma, zal deze met den heer Alt persoonlijk behandelen. De heer Vrolijk had eenige bezwaren tegen de lezing dezen winter van overste Piekema over de Atjeh-oorlog, waarvan de militairisti- sche tendenz hem had gehinderd, al is de lezing boeiend geweest en had ze meer bezoek ver diend. Na afgelegd examen is voor het diploma der Amsterdamsche Optiekschool als opticien geslaagd de heer A. Coens alhier. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werden uitge leend 2896 banden en bedroeg het aantal bezoekers 2176. Zangvereeniging „Excelsior”. Nu Verdi’s Requiem ons nog versch in het ge heugen ligt was het zeer interessant een uitvoe ring van „Ein Deutsches Requiem” van Brahms bij te wonen. In het eerste werk kan men duidelijk den operastijl ontwaren, maar in het laatste heerscht bijna steeds een demonisch-sombere stemming. Het geheele opus ademt zulk een diepe ernst, een beschouwing van het lot der menschen, nu en later, dat, wil men Brahms naar zijn juiste waarde taxeeren, men elke gedachte en herinne ring aan Verdi op zij dient te stellen. Het valt niet te bestrijden dat, waar in bijna het geheele Requiem dezelfde zwaarmoedige stemming heerscht, dit op den duur eenigszins vermoeiend werkt, maar evenmin kan men het feit ontkennen dat het den componist, die zeer overschat en als reactie daarop ten onrechte miskend werd, gelukt is, machtige effecten te verkrijgen, zoowel in de eerste drie deelen die men als een klacht kan opvatten, als in de vol gende vier, waarin woorden van troost gespro ken worden. Hoewel de uitvoering aan het koor zware eischen stelt, heeft Excelsior op dezen avond een goed beeld van serieuze studie-resultaten gegeven. De ensemblezang stond over het ge heel op een zeer beschaafd peil. De mannen waren tegenover sopraan en alt kwantitatief echter wel wat in de minderheid. De twee solisten Di Moorlag en W. Ravelli vervulden hun kleine rol op lofwaardige wijze. Na de pauze volgde een aanvulling van het programma in den vorm van Bach’s Cantate I No. 140 „Wachet auf”, die door koor en solisten Daarna werd besproken de aansluiting bij het Centraal Bureau voor Watersport. De vorige voorzitter achtte deze aansluiting, waardoor het contact met Holland wordt gehandhaafd, een groot belang voor de standing der Kon. Zeil- vereeniging. De nu benoemde voorzitter deelt mede dat ook het tegenwoordig bestuur, gezien de gewenschtheid der handhaving van de tradi tie, de aansluiting noodig acht, terwijl tegen over de uitgave, die al geleidelijk geslonken is, staat dat deze ver. in Holland nogal veel leden heeft, die misschien zouden vervallen tegelijT met de aansluiting aan het bureau. De deelname aan de wedstrijden van Hollandsche schepen behoeft niet te zwaar als argument te wegen, daar men hier meer en meer op deze provincie blijkt te zijn aangewezen. Uit de vergadering werd gewezen op de be langrijke daling der kosten van aansluiting; de vorige voorzitter heeft steeds geijverd voor in voering der reglementen, door dit contact noo dig gemaakt en uit de praktijk is gebleken dat er veel goeds in die reglementen is, zoodat men van het lidmaatschap zeker heeft geprofiteerd. De band met de vereenigingen in Holland heet dus waarde en door het lidmaatschap kan Sneek ook eenige invloed in de N. N. W. B. uitoefenen ten bate van de algemeene zeilbelangen. Van bestuurszijde werd nog opgemerkt dat de zeil-technische moeilijkheden der aansluiting voor de kleine schepen hier opgeheven zijn dooi voor dergelijke schepen onderlinge wedstrijden uit te schrijven. Van andere zijde werd gesteld dat aanslui ting onnoodig is nu de N. N. W. B. er is; zoo schitterend is de financieele toestand der ver eeniging niet dat deze contributie niet zou mee tellen. Daartegenover werd aangevoerd dat er 6C leden der Ver. buiten de provincie zijn, waarvan een deel zal vervallen bij het opzeggen van het lidmaatschap van het bureau. Op vragen werd nog geantwoord dat de N. N. W. B. niet van plan is de taak van de Kon. Zeilver. Sneek inzake nauwere aansluiting bi de Hollandsche vereenigingen over te nemen. De Zeilver. Sneek moet dus nu zelfstandig be sluiten wat zij doen zal. Een lid vond het een tweeslachtig standpunt van beide organisaties (Bureau en N. N. W. B.) lid te zijn. Men antwoordde dat door onderlinge wedstrijden voor bepaalde klassen uit te schrij ven er geen moeilijkheden in dezen zijn, alleen voor de Regenboogklasse schrijft men een nati onale wedstrijd uit als Hollanders meezeilen. Besloten werd de aansluiting voor weer een jaar te bestendigen en dit punt weder op de agenda dér volgende jaarvergadering te plaat sen. ■U.-J T - -• -> Kerk. Oratorium Ver. Donderdag 9 Mei. Muziek- en Zangconcours, landgoed Van Swinderen, Gaasterland, In een kleine hulststruik in de tuin van de familie Velleman aan de Oosterdijk alhier heeft een lijsterpaar zijn nestje gebouwd. De vogels, die thans jongen hebben, zijn zeer mak en laten zich niet afschrikken als een der huisgenooten een kijkje neemt. De diertjes schijnen de goede verzorging in den afgeloopen barre winter niet vergeten te hebben. Naar men ons mededeelt is het vrijwel een unicum in de vogelwereld dat deze vogels in een boompje nog geen 2 meter hoog en vlak bij een voetpad broeden. U i t v o e r i nge n Sneeker Muziek corps in het Sportpark. Bovengenoemd corps zal dezen zomer 4 concerten geven in het Sportpark en wel op Donderdagavonden van 8 tot 10 uur. Een prachtig idee ongetwijfeld. De entrée zal zeer laag gesteld worden, om de concerten voor ieder toegangelijk te doen zijn en om ze populair te maken. De pachter, de heer Meijer, zal op het terras zitjes doen aanbrengen, waar dan gelegenheid zal zijn iets te gebruiken, ter wijl ook de tribune ter beschikking der toehoorders komt. Het Sneeker Muziekcorps hoopt, dat de concerten in de smaak van het publiek zullen vallen en goed bezocht zullen wor den om indien deze proef goed slaagt, deze concerten een volgend jaar voort te zetten. Onze vroegere stadgenoot de heer A. D. Bouma is te Utrecht geslaagd voor het examen voor tandarts. Heropening zaak. Aan de Wijde Burgstraat is thans „De Mag neet” geopend, een speciale zaak voor baby- kleeding enz., voorheen gedreven döor den heer Koninklijke Zeilvereeniging Sneek. t^iSJéravond werd in Onder de Linden de al- 4*i*wie vergadering gehouden vair bovenge- no?mde vereeniging onder presidium van den heer dr. Kingma, waarnemend voorzitter. Inge- komijn was een schrijven -van den heer J. G. Hibma, mededeelende dat hij meende thans ge volg te moeten geven aan zijn reeds eerder ge koesterd voornemen om als voorzitter en be stuurslid te bedanken. Besloten werd in deze witgadering alsnog in deze vacature te voor- tL goedkeuring van de notulen, gelezen door den secretaris, den heer Edel, bracht dezelfde ftmctióriaris 'het jaarverslag uit, waarin breed voerig bij de gehouden wedstrijden werd stil gestaan. Het aantal leden en begunstigers klom tot 238, zoodat eindelijk weer groei te consta- teeren is, wat ongetwijfeld mede te danken is aan de verlegging van het startterrein. Het na- deelig saldo van het vorig jaar is veranderd in een voordeelig van f 96.64, zoodat de aloude Kon. Zeilver. weder in alle opzichten bloeiende ispmoge dit zoo voortgaan opdat zij op onbe krompen wijze haar taak kan vervullen. SiDfeiheer v. d. Meer bracht namens de kas commissie verslag uit over dé rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer mr. Mulder. De ontvangsten hadden bedragen f2280.85, de uitgaven f2184.21, batig saldo f96.64 (het vorig jaar was er een nadeelig saldo van f 1-17.63). Er is op de geldleening voor aan koop: van het land uit de gewone middelen f600 afgelost, doch dit kon mede door het ontvangen bedrag van f300 van de opgeheven commissie voor jie zeevaartschool te Leiden. De begrooting voor 1929/30 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1565, met een batig saldo van f 100. Onder de uitgaven is o. a. weer opgenomen het lidmaatschap van het Centraal Bureau voor de Watersport ad f 72. In de commissie voor het nazien der rekening over 1929/30 werden benoemd de h.h. H. v. d. Zee en Johs. Olij en tot plaatsvervangers de h.h. Goodijk en K. Vrolijk. Aan de orde is de bestuursverkiezing wegens bedanken van den heer J. G. Hibma. Het bestuur droeg voor de~ h.h. A. ten Cate, Dr. Hannema en G. ter Horst. Dq heer ten Cate werd met 26 st. benoemd, terwijl 1 st. blanco was. De heer ten Cate zegt te treden in de plaats van een moeilijk te vervangen functionaris, doch zal de ver. naar zijn beste krachten dienen neemt het voorzitterschap over. In de periodieke aftreding van den heer J. Halbeftsma werd voorzien door diens herbenoe ming. Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post i 3.60. Advertentiên 9 cl. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting Adverttnliên worden tevens gratis ge- Dhatot in de SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1