NIEUWE SNEEKf R COURANT 1 I 0 t WIJMBRITSERADEEL INGEZONDEN MEDRDEELINWEN. Derde bied Ko. 64 Woensdag 15 Mei 1929. SR I <08 Babies ieere huid* Raadsvergadering. van f 189.000.— 8.300.— gende opgemerkt: Verschil pl. m. f 8.600.— 2.500.— f 19 500 immers f28.000. De bovengenoemde mindere opbrengst Zooals U zult hebben geconstateerd zal deze de wegenbelasting. Aanvankelijk de het ge- den Gemeenteraadiu—het Nederlandsche BESLUIT: en vast te stellen navolgende verordening: i Aldus enz. en BESLUIT: 8.500.— 2.500.— waarvan de gemeente of het burgerlijk inkomstenbelasting komt stuur eenothebbende is. 5.500.— Totaal f 16.500.— Zie vervolg N. Sn. Crt. is 3t hoofdsom der vermogensbelasting. B. en W. adviseeren: De tijd, dat de vermenigvuldigingscijfers voor Voord, saldo Armhuis Ontv. Uitgaven f 3710.42 f5002.31 -5002.31 De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester Wethouders dd. 27 April 1929, no. 6; Armbestuur Ontv. f 26987.18(4 Uitgaven - 23276.76(4 MEMORIE VAN TOELICHTING op de Verordening tot wijziging der Verordening op de heffing van een wegenbelasting in de gemeente Wymbritseradeel. gemeente Wymbritseradeel. Artikel 1. Het getal „90” in artikel 1 der bovenvermelde verordening wordt vervangen door het getal „80”. Blijft 3- Wegenbelasting. Thans wordt belasting geheven naar een be lastbare opbrengst van f 1.120.000. Bij een breederen grondslag kan geheven worden naar f 1.250.000.Wanneer wij de to- j tale opbrengst der belasting willen verlagen met i vast te stellen de volgende verordening: VERORDENING tot wijziging der Ver ordening op de heffing van een wegen woord nu de heer Rengers het voorstel van B. en W. heeft verdedigd. Ook deze spr. vreest dat we met de nieuwe wet niet van de wegenbelas ting zullen afkomen. De heer R ij p m a vindt het voorstel-Landman schappelijk; het gaat niet over de inkomsten belasting, alleen de vermogensbelasting zou niet verlaagd worden. De heer Cnossen zegt dat de wegenbelas ting de mindergegoeden wel eens drukt, maar i de inkomstenbelasting doet dat veel meer. De heer Rengers: Het kan al een groote i geruststelling voor de heeren zijn dat de nieuwe VERORDENING tot aanwijzing van stem lokalen in de gemeente Wymbritseradeel. Artikel 1. Voor alle stemmingen’ van leden der Tweede Kamer, der Provinciale Staten en van den Ge meenteraad worden als stemlokalen aangewe zen: Voor ’t le stemdistrict Sneek: een der lokalen van het gemeentehuis van Wymbritseradeel; voor ’t 2e stemdistrict Woudsend: een der lo kalen van de openbare lagere school aldaar; voor ’t 3e stemdistiict Heeg: een der lokalen van het vereenigingsgebouw der Nederlandse!) Hervormde Gemeente aldaar; voor ’t 4e stemdistrict Nijland: een der lokalen van de voormalige openbare lagere school al daar; voor ’t 5e stemdistrict Oudega: de consistorie kamer der Nederlandsch Hervormde Gemeente aldaar; voor ’t 6e stemdistrict Scharnegoutum: een der lokalen van het vereenigingsgebouw der Neder- landsoh Hervormde Gemeente aldaar; voor ’t 7e stemdistrict Oppenhuizen: een der lokalen van het vereenigingsgebouw der Ne derlandsch Hervormde Gemeente aldaar; voor 't 8e stemdistiict Hommerts: de openbare lagere school aldaar; voor ’t 9e stemdistrict Westhem: een der lo kalen van het St. Theresiagesticht aldaar; voor ’t 10e stemdistrict Oosthem: de consis toriekamer der Nederlandsch Hervormde Ge meente aldaar; voor ’t He stemdistrict Gaastmeer: de consis toriekamer der Nederlandsch Hervormde Ge meente aldaar; voor ’t 12e stemdistrict Qoënga: de consis toriekamer der Nederlandsch Hervormde Ge meente aldaar. j aangebracht. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking 1 Mei 1929. I Concept-besluiten tot wijziging der verorde- van een wegenbelasting en tot verlaging van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting leggen wij U hierbij mede ter vast stelling over, voor zoover noodig vergezeld van een memorie van toelichting. De concèpt-besluitén tot wijziging der ge- meentebegrooting 1929, welke bij aanvaarding van onze heden gedane voorstellen zullen moeten worden vastgesteld zuilen wij U t. z. t. aan bieden. De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester Wethouders ddl 27 April 1929, no. 6; BESLUIT: vast te stellen de volgende verordening: I Nederland, afdeeling Friesland, I I ff Artikel 2. Deze verordening treedt in werking den len Juni 1929, met ingang van welken datum de verordening van 10 September 1921 vervalt. Z. h. s. aangenomen. Punt IX. Verzoek van S. G. Faber e. a. te Scharnegoutum met adhaesiebetuiging van „Dorpsbelangen" aldaar, om uitbreiding der straatverlichting langs den Leeuwarderweg ter plaatse, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: Bij aan Uwen Raad gericht adres, waaraan de Vereeniging tot bevordering van „Dorps belangen” ter plaatse adhaesie heeft betuigd, hebben S. G. Faber e.a. te Scharnegoutum ver- aan den Leeu- 1 te ver- gevonden, waar de nieuwe wet ons slechts 50 opcenten op de vermogensbelasting zal laten, dat we deze daarop nu direct maar ihadden ge- bracht, maar dit is inderdaad eenigszins in strijd i met het destijds hier gesloten compromis tot j geleidelijke verlaging der lasten over dë geheele linie. Hoewel spr. het daarom in den grond niet i met het voorstel van B. en W. eetis is, zal De belasting bedraagt jaarlijks ten hoogste zes ten honderd van de belastbare opbrengst, bedoeld in artikel 3, met dien verstande, dat nimmer meer wordt geheven dan noodig is om daarmede te dekken ten hoogste veertig ten honderd van het bedrag, door de gemeente over het laatstverloopen dienstjaar uitgegeven we gens onderhoud van openbare land- en water wegen, voor hunne verlichting, en voor afvoer van water en vuil. Artikel 3. Art. 6 wordt gelezen: Van de belasting zijn vrijgesteld eigendom men, i armbestuur genothebbende is. Artikel 4. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in met Purol. en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder Purol doos 30 en60ct.Tube80ct. Purolpoeder bus 60ct. hij voor stemmen om vast te houden aan dit systeem van geleidelijke verlaging en waar onze huidige middelen één complex vormen. Overi gens acht spr. ook de beschouwing van B. en W. wat aan de pessimistische kant, hoe glijden zij over de meevallers heen, hoe leggen zij de na- druk op de tegenvallers. Nog zij opgemerkt dat hoe men ook over de wegenbelasting denkt, vastgesteld mag dat ver- leweg het grootste deel der middelen via de 1 van de vaste inkomens, waaronder ook de arbeiders valllen; de door de wegenbelasting getroffenen zijn dan toch nog I zocht het aantal straatlantaarns op ZATERDAG 11 MEI 1929, ’s nam. b}4 uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemeester Secretaris de heer H. M. Martens. Aanwezig bij den aanvang 13 ledfen, afwezig de h.h. Gerbrandy (m. k.) en dr. Rengers, die later ter vergadering komt. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt I. Notulen der vergadering van 6 April 1929. (De Commissie bestaat uit de heeren Atsma, Gaastra en Gerbrandij.) Worden op advies der commissie onveran derd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Resolutie van Ge'deputeerde Staten van Friesland d.d. 3 April 1929, 2e Afd. no 6, waar bij wordt medegedeeld, dat de wijziging van de „walgeldverordening” is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 8 Maart 1929, no. 12, tot 1 Januari 1931. b. Idem d.d. 3 April 1929, le Afd. B., no. 39, waarbij wordt medegedeeld dat zij het raads besluit d.d. 31 Januari 1929 tot onbewoonbaar- verklaring van een vijftal woningen te Schar- negoutum handhaven, in verband met een be roepschrift van J. Koopmans te Goënga. c. Schrijven van den Gemeente-Ontvanger waarbij hij zijn erkentelijkheid betuigt inzake de regeling van zijn kantoor. d. Dankbetuiging van G. de Wend en echt- genoote, vader en moeder in het Algemeen Arm huis te Heeg, voor de hun verstrekte vaste aan stelling. e. Besluit van Gedeputeerde Staten van Fries land tot vaststelling van het aandeel in Wegenbelasting over 1928 op f3.262.38. De stukken a. t/m e. worden aangenomen voor notificatie. f. Verzoek van de Vereeniging „Plaatselijk Belang” te Gaastmeer om enkele bestratingen te verbeteren. Dit stuk om advies in handen van B. en W. gesteld. g. Verzoek van het Hoofdbestuur van den Algenjeenen Bond van Poltiepersoneel in Ne derland om de door dien Bond af te geven Akte van Bekwaamheid als agent van politie te willen erkennen en in verband met de op gerichte cursus subsidie te willen verleenen. Dit stuk wordt behandeld bij de gemeente- begrooting voor 1929. h. Verslag van den Raad van Arbeid te Sneek over het jaar 1928. i. Idem van de Bank voor Gemeenten over het jaar 1928. De stukken h. en i. worden ter inzage gelegd voor de leden. 1928 tot Mei 1929 heeft men te letten op het verleden. Hoewel beide omstandigheden evenveel beteekenis hebben, doen zij in moei lijkheden niet voor elkander onder Het beeld, dat naar onze gedachten de toe komst, 1930, zal bieden, is o. i. niet van dien aard, dat dit hoop geeft voor belastingverlaging. Wij meenen gerust te mogen aannemen, dat 1930 minstens dezelfde behoeften zal hebben als 1929. Wij schreven „minstens’. Bij het nazien toch van de uitgaven voor het openbaar lager één geheel moet worden "beschouwd, onderwijs in 1928 gedaan, welke tot basis strek- i ken voor de vergoeding aan de bijzondere ning op de heffing schoolbesturen in de gewone exploitatiekosten te verleenen, welke vergoeding in de rekening 1930 moet worden geleden, kwamen wij tot de conclusie, dat deze over 1928 aanmerkelijk hoo- ger zal zijn dan over de voorafgaande jaren. Wanneer wij thans een enkel oogenblik aan het verleden wijden, dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat ook de resultaten der veehou derij over het tijdvak Mei 1928Mei 1929 ons weinig moed geven om met voorstellen»te ko men tot belastingverlaging. Raamden wij het vorig jaar de opbrengst der G. 1. B. bij een ver- menigvuldigingscijfer van 1.15 op f 193.500. officieus is ons door de inspectie der rijks di recte belastingen medegedeeld dat er nog geen f 189.000.op de kohieren is aangebracht. Wij deelen. U dit mede, omdat 'hieruit opnieuw blijkt de moeilijkheid der raming. 1927/1928 was on gunstiger dan wij vermoedden. Als wij nu de resultaten van het jaar 1928/ 1929 met die van het jaar 1927/1928 vergelijken, dan meenen wij het volgende te kunnen con- stateeren. In den zomer 1928 was de prijs van de melk aanmerkelijk hooger dan in den zomer van 1927. De afzet van het vee Jiet echter te wenschen. In den herfst van 1928 was de prijs van de landkalveren belangrijk lager dan in 1927. Was in 1927 de hooiopbrengst best, in 1928 was deze middelmatig, hoewel de kwaliteit goed was te noemen. In verband met de middelmatige hooi opbrengst moest reeds spoedig worden bijge voerd, waarvoor duur veevoeder moest worden gekocht. Door het late voorjaar werkt deze omstandigheid dubbel nadeelig, terwijl de ver laging der melkprijzen dit voorjaar rèeds vlug intrad. Hoewel de ziekte niet kwaadaardig was, heeft er toch in 1928 veel mond- en klauwzeer geheerscht. Uit deze feiten meenen wij de ge volgtrekking te mogen maken, dat de finan cieele uitkomsten van het veehoudersbedrijf over 19281929 zoo al niet slechter, toch ook niet gunstiger waren dan over 19271928. Een en ander in aanmerking nemend kunnen wij geen vrijmoedigheid vinden U deswege voor te stellen tot belastingverlaging over te gaan. Toch kan naar ons oordeel een kleine stap in die richting worden gedaan, omdat de resul taten van het dienstjaar 1928 gunstiger zijn dan wij hadden verwacht. Hoewel feitelijk de be schikking over een nog niet precies bekend Saldo nihil De heer Abma spreekt namens de commissie een woord van lof tot de Armmeesters, die op zoo serieuse wijze hun werk verrichten. Conform besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opnieuw vaststellen der „Legesverordening”heffing en invordering. Z. fa. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling vermenigvuldi gingscijfers gemeentelijke inkomstenbelas- Door een korte becijfering wenschen wij U duidelijk te maken hoe wij tot deze globale bedragen komen. Nu de Verordening op de heffing van een wegenbelasting in deze gemeente, vastgesteld den 18 Juni 1927, over twee dienstjaren is toe gepast, komt het wenschelijk voor, enkele wij- -jJ een waarvan worden gezegd. Waar van het belastingjaar 1 wordt aangevuld door ook rekening te houden 1929/1930 ook een gedeelte van de opbrengstmet de waterwegen en met de perceelen uit- aan het dienstjaar 1930 ten goede moet komen, wegend op onverharde landwegen, waardoor de is men genoodzaakt in de toekomst te zien, grondslag dus breeder wordt, een verlaging kan Aangezien het belastingjaar 1929/1930 rekening plaats hebben tot 2.25. Het ligt o. i. voor de houdt met de resultaten over het boekjaar Mei hand, dat de breedere grondslag enkel en alleen aan de aangeslagenen in de wegenbelasting dient ten goede te komen. Resumeerend stellen wij U voor, voor belastingjaar 1929/1930: a. het vermenigvuldigingscijfer voor de meentelijke inkomstenbelasting te stellen op 1.1; b. idem voor de wegenbelasting op 2.25; c. het aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting te verlagen tot 80. Het behoeft geen betoog dat dit voorstel als 1. G. I. B. Over 1928/1929 zal bij 1.15 wor den ontvangen Over 1929/1930 zal bij 1.1 5/115 minder worden ontvangen d. i. Art. 1. De bestaande verordening spreekt van „ver harde landwegen”. Daardoor worden niet aan geslagen de eigendommen, belendende enz. aan-, respectievelijk uitgang hebbende op open bare onverharde landwegen of open bare waterwegen. Geoordeeld wordt, dat dit niet billijk werkt. De belasting toch wordt niet geheven van-, en berekend naar de kosten van een bepaalden weg, maar is een bijdrage in de kosten der gemeentelijke zorg voor de wegen in totaal. Lettende op het onderling verband der on verharde en verharde wegen, moet daarbij wor den aangenomen, dat ook de eigendommen, be lendende aan- of uitgang hebbende op openbare onverharde landwegen, van die gemeentelijke bemoeiing profiteeren. Deze opmerking geldt grootendeels ook vooi de perceelen, belendende enz. aan openbare f 5.500.en brengen op f28.000.zal met j waterwegen, een vermenigvuldigingscijfer van 2.25 kunnen worden volstaan. 2.25 van f 1.250.000.is glllgöCLJJ Cl gemeentelijAC 1/1AI//Z/ÖIC/!UCIUÖ- - ting en wegenbelasting, en tot wijziging der i verordeningen tot heffing van een wegen-ue bovengenoemde mindere opbrengst van belasting en tot heffing van opcenten op de f16.500.zouden wij o. a. willen vervangen door een gedeelte van het vermoedelijk saldo 1928 over te-boeken naar den dienst 1929. Wanneer aldus wordt besloten kan over de het a.s. belastingjaar moeten worden vastge- geheele* linie weer eenige verlichting worden niet 2. Opcenten vermogensbelasting. Als opbrengst van 90 opcenten is geraamd f 22.000. Indien. 80 opcenten worden ge heven is dit 1/9 X f 22.000.— f2.500.minder om tot belastingverlaging te komen uit een oogpunt van goed financieel beleid niet door den beugel kan, meenen wij dat dit, nu een betere regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten naar wij hopen voor de deur staat, geoorloofd is. Wij hebben ons de gang van zaken nu aldus gedacht: 1. Het vermenigvuldigingscijfer G. I. B. wordt van 1.15 gebracht op 1.1, waardoor wij een mindere opbrengst ramen van f 2. Het aantal opcenten vermo gensbelasting wordt teruggebracht van 90 op 80, waardoor wij een mindere opbrengst ramen van 3. Het vermenigvuldigingscijfer wegenbelasting wordt van 3 ge bracht op 2.25, waardoor wij een mindere opbrengst ramen van j. Verzoek van de Z^igvereeniging „Een dracht" te Wolsum om voor haar wekelijksche oefening gebruik te mogen maken van een lo kaal der O. L. School aldaar. Op voorstel van B. en W. wordt een lokaal beschikbaar gesteld tegen een vergoeding van f 15.per jaar, per wekelijksche oefenavond, onder voorwaarde, dat de huurders zelf voor het schoonhouden, verwarmen en verlichten van het lokaal zorg dragen en verder onder de door B. en W. te stellen bepalingen. k. Verzoek van het R.-K. Kerkbestuur te Woudsend om gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van de onder haar bestuur staande R.-K. School aldaar. Dit stuk om advies in handen van B. en W. gesteld. l. Verzoek van den Bond van Keurmeester in om aan den hulpkeurmeester A. Bruinsma een vaste aan stelling als zoodanig te verleenen. In verband met het voorstel bij punt 14 is het verzoek afgewezen. m. Balans en Verlies- en Winstrekening van de woningstichting „Wymbritseradeel” resp. per 31 December 1928 en over 1928. Voor onderzoek in handen gesteld van de Commissie bestaande uit de heeren Abma, Bootsma en Jellema. n. Verslag van dé op 29 Januari 1929 te Sneek I batig saldo van een vorig dienstjaar met het gehouden vergadering inzake de drinkwater-1 doel voorziening van Zuid-West-Friesland. o. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland te Leeuwarden over het jaar 1928. De verslagen genoemd onder n. en o. worden ter inzage gelegd voor de leden. Het kohier van faecale stoffen wordt z. fa. s. vastgesteld op f6672.—. Een schrijven van het R.-K. Schoolbestuur te Blauwhuis inzake aanbouw gymnastieklokaal wordt behandeld bij punt XL Punt lil. Vaststelling Balans en Verlies- en Winstrekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijft respectievelijk per 31 December 1928 en over 1928. 1. h. s. aangenomen als; voorgesteld. Punt IV. Goedkeuring rekeningen Bur gerlijk Armbestuur en Algemeen Armhuis te Heeg over 1928. De commissie stelt voor dezfa rekeningen goed te keuren. Ze luiden: lui u nv5 zuciu net aainar siraarianraarns aan oe Deze verordening treedt in werking 1 Mei in den regel grondbezitters, die uit den grond warderstraatweg aldaar met minstens 3 1929. een zeker rendement verwachten. j meerderen. Aldus enz. j De heer Cnossen kan wel afzien van het zigingen daarin aan te brengen, waardoor meer billijke heffing wordt verkregen. Bij de wijziging der artikelen wordt het vol- gende opgemerkt: 1 wet 100 opcenten op de vermogensbelasting stelt, waarvan 50 voor de gemeente komen. Als men nu echter de wegenbelasting extra ver laagt en de opcenten gelijk laat, zal men een volgend jaar de vermogensopcenten scherp zien dalen en de wegenbelasting zien stijgen. Is zoo iets gewenscht voor de continuïteit in het finan cieel beheer? De heer Abma vindt het teekenend dat de commissie der wegenbelasting de onbillijkheid dezer belasting zoo scherp ziet, er zijn tal van kleine menschen die inkomstenbelasting en we genbelasting betalen en er zwaar onder gebukt gaan. De heer L a n d m an Deze belasting is’noo- de ingevoerd, terwijl de vermogensopcenten zon der belofte tot geleidelijke verlaging zijn aan genomen. Daarom moeten we consekwent zijn en nu de eerste verder verlagen. De heer Ren gers tracht de stemming te beïnvloeden. De meergegoeden kunnen de opcenten nog betalen, maar met de wegenbelasting treft men hen, die het niet kunnen betalen. De heer v. Gooi zegt dat als we het volgend jaar maar 50 opcenten van de vermogensbelas ting beuren, ihet toch geen zin heeft ze nu nog gelijk te laten. Dan is het toch beter nu al te verlagen. Als men dan 1.1 voor de inkomsten belasting wil handhaven, waar wil. men dan het geld weg halen als men ook geen wegenbelas ting wil hebben? Is het wel m o g e 1 ij k dat déze verdwijnt. Spr. gelooft van niet. De heer Landman wil deze keer de f 3000 vinden uit de handhaving der 90 opcenten. Het volgend jaar kunnen we verder zien, daar de nieuwe wet ook voordeelen oplevert. De Voorz. zegt dat B. en W. niet verder durfden gaan dan voorgesteld is. Het amendementLandman komt in stem ming. Voor de leden Landman, Abma, Bootsma en Rijpma; tegen de leden Nijdam, v. d. Leij, v. Gooi, Rengers, Gaastra, Atsma, Cnossen, Schil- stra, Jellema en v. d. Werf. Met 104 st. verworpen. Het voorstel van B .en W. wordt alsnu met 11 3 st. aangenomen (tegen de h.h. Landman, Bootsma en Rijpma). Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening op de keuring van waren. Z. h. s. aangenomen als voorgesteld. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het opnieuw vaststellen der verordening tot aanwijzing der stemlokalen. B. en W. adviseeren: In verband met de in den loop der jaren plaats gehad hebbende veranderingen, komt het ons gewenscht voor een geheel nieuwe verordening tot aanwijzing der stemlokalen voor de stem mingen van leden der Tweede Kamer, der Pro vinciale Staten en leven te roepen. Wij stellen U daarom voor navolgende ver ordening vast te stellen. De Raad der gemeente Wymbritseradeel; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 April 1929, no. 8; Mede in aanmerking genomen de toenemende kosten die de gemeente zich den laatsten tijd getroost ook voor onderhoud en verbetering van waterwegen, is er geen aanleiding, laatstge noemde eigendommen van wegenbelasting vrij te stellen. Bovendien wordt bij de exploitatie dier per ceelen dikwijls van water- en landwegen beide gebruik gemaakt. In verband hiermede wordt het wenschelijk geacht, die eigendommen naar denzelfden maat staf a’s de andere in deze belasting aan te slaan. Art. 2. Deze wijziging houdt verband met die van artikel 1 Art. 3. Ook de eigendommen, bestemd voor den openbaren dienst (bv. de spoorweg c. a.), pro fiteeren van de wegen in de gemeente. De bil lijkheid brengt daarom mee, dat de vrijstelling, thans vervat in artikel 6, sub b, vervalt. De heer Abma zegt, dat te hopen is, dat 1929 ook een meevaller zal opleveren om de wegenbelasting nog meer te verlagen of geheel te doen verdwijnen, want die hoort hier niet thuis. Spr. hoopt, dat, als nu het vermenigvuldi gingscijfer inkomstenbelasting op 1.1 komt, men dit niet verder zal verlagen voor de we genbelasting verdwenen zal zijn. Spr. heeft in de commissie voor de wegenbelasting de in druk gekregen, dat aanslag en betalen twee zijn, de kleine eigen boeren en de huurboeren krijgen tenslotte de last op hun lijf. De voorz. zegt, dat de heer Abma het dus met B. en W. eens is. Nu de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten komt, 'hopen we dat de wegenbelasting haar langste tijd gehad heeft. De heer Landman vindt de toelichting pessimistisch. Nu 1927/’28 meevalt, zou spr. gaarne de geheele wegenbelasting al zien ver vallen. Maar zoo’n voorstel heeft hier geen kans op aanneming en daarom doet spr. het maar niet. Met de verlaging van het vermenig vuldigingscijfer der inkomstenbelasting gaat spr. accoord, niet met die der vermogensopcenten; er is niet beloofd deze spoedig weer te verla gen; wel echter is toegezegd dat de wegen belasting zoo spoedig mogelijk zou verdwijnen. De wegenbelasting was bij de geboorte al ter t dood veroordeeld. De oorspronkelijke raming VERORDENING tot wijziging der Ver-j der opbrengst dezer belasting was f30.000, de ordening op de heffing van opcenten op I werkelijke opbrengst was f 37.000; toen werd de hoofdsom, der Vermogensbelasting in de j het vermenigvuldigingscijfer der wegenbelasting van 3.2 op 3 gebracht en de opcenten op de vermogensbelasting van 100 op 90. Nu is be deeld vermenigvuldigingscijfer verlaagd tot 2.25 en zal men nog ontvangen f28.000, dus maar f2000 minder dan de oorspronkelijke raming en een zeer groot aantal kleine gemeentenaren woiden buiten hun draagkracht er door getrof fen, de kleine grondbezitters of grondgebruikers. De groote grondeigenaren wentelen bijna altijd deze last op de 'huurders af. \Vaar spr. ook de onbillijkheid dezer belasting in de commissie voor de wegenbelasting zag, stelt hij voor het vermenigvuldigingscijfer inkomstenbelasting op j l.l te brengen, dat van de wegenbelasting op 2, het aantal opcenten op de vermogensbelasting op 90 te laten. De wegenbelasting brengt dan f 25.U00 op of f3000 minder dan nu geraamd is, doch dit wordt gecompenseerd door de apcenten gelijk te laten. I De heer Rengers zegt dat dit een der laat- ordemng op de heffing van een wegen- ste malen ls t(at we hie,. deze cjjfers zuUen belasting in de gemeente Wymbritseradeel. .moeten vaststellen zonder behoorlijke gegevens Artikel 1. i er voor te hebben. De nieuwe wet zal ook in Art. 1 wordt gelezen: J dezen uitkomst brengen. Maar met deze nieuwe In de gemeente wordt onder den naam van regeling komt men stellig niet van de wegen wegenbelasting eën belasting geheven wegens belasting af. Waar'zou dat geld anders vandaan gebouwde eigendommen en daarbij behoorende moeten komen; legt men het op de inkomsten erven, die aan openbare land- of waterwegen belasting, dan wordt het vermenigvuldigings- in de gemeente belenden of in de onmiddellijke cijfer daarvan direct opgedreven tot het maxi- nabijheid daarvan gelegen zijn, en wegens on-’ mum en is dat gewenscht? Spr. had het ’t beste gebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben. Artikel 2. Art. 4 wordt gelezen: steld, is weer daar. Ook deze keer geldt wat wij bij vorige ge legenheden steeds hebben betoogd n.L, dat bij verlichting dan in de eerste plaats worden toe- de behandeling daarvan de uiterste voorzich- J gepast op de wegenbelasting. Aanvankelijk tigheid inacht moet worden genomen. Hierbij meenden wij het vermenigvuldigingscijfer daar- toch dient op twee dingen te worden gelet, voor te moeten stellen op 2.5. Wij hebben ech- slechts zeer in het algemeen iets kan ter nagegaan, dat wanneer de wegenbelasting Blijft f 180.700.— Hiervan behoort ingevolge de „rekening- voorschriften 1924” 2/3 ten bate van de be groeting 1929 te komen. Blijkens volgno. 72 dier begrooting moet wor den ontvangen een bedrag van f129.000. 2/3 X f 180.700.— is -120.400.— voor te moeten stellen op 2.5. Wij hebben ech- O- - 'ruuili-vi '.gcnuvicioung het belastingjaar wordt aangevuld door ook rekening te houden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5