Officieel orgaan der gemeente Sneek OE MOORDENDE STRAAL annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) Oil No. bestaat uit 2 bladen FEUILLETON. No. 66 Eerste blad Woenstia< *29 Hel 1WO 45e Jaargang Officieel gedeelte. titóUWSriJüiiüËit 2e 7^ 1 Koop en Verkoop van Effecten. Uitgave KIEZEBRINK Co. 1 de stad f 2.56, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT fs een en Lossingen. 3. Wordt vervolgd. „Maar wat krijgen zij dan?” riep ik uit. „Alles gaat onverbiddelijk en oogenblik- GROOTZAND 32 SNEEK Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. door „SAPPE R”. „Evenwel, dat doet hier op het oogen blik niets ter zake. Trek al je gedachten op dat ééne punt samen, dat geweld het eenige is dat thans gewicht in de schaal werpt; doordring je gedachten eveneens van dit ééne, dat afschrikwekkendheid in den oorlog •onvermijdelijk is. Ik ben geheel tot die denk wijze gekomen, weet je. Hoe langer het ver loop aldus duurt, des te wreeder zal het overgroote aantal moeten lijden. En daar om, ten einde het argument in een logische gevolgtrekking om te zetten, wil het mij toeschijnen dat het mogelijk zou zijn een natie te wapenen met een verweermiddel, zóó verschrikkelijk, dat door de afschrik wekkendheid daarvan alléén, oorlog onmo gelijk zou wezen, omdat geen andere natie naar de wapens zou durven grijpen.” NATIONALE BANKVEREENIGING Sneek 2. Anne Dekenga, Lekkum 3. J. R. de Jong, Sijbrandaburen. Invitatieklasse 1. H. J. Dijkstra, Akkrum; 2. J. van Kempema, Huizum3. E. W. de Jong, Akkrum. Kleine Schouwen 1. Aize Bouma, Orouw; 2. P. de Groot, Orouw J. de Boer, Grouw. Visschersbooten1. W. Zetsema, Grouw; 2. A. van Huizen, Grouw. Bestellingen voor de Neder- landsche Spoorwegen. De Hannover Kurier heeft gemeld, dat de Hannoversche Wagonfabriek vandeNederl. staatsspoorwegen opdracht gekregen heeft om 600 goederenwagens, elk van 21'/2 ton, alsmede honderd wagons voor het trans- uort van groenten, tot een totaal bedrag van 3*/4 millioen Mark te leveren binnen vier maanden. In verband hiermee vermeldt het HdbL. dat de order voor 600 goederenwagens reeds eenigen tijd geleden geplaatst is en een onderdeel vormt van een bestelling van 2500 goederen- in hoofdzaak kolenwagens. Van deze wagens zijn er 600 te Hannover besteld en voorts 800 bij Werkspoor en 1100 bij Van der Zijpe te Keulen. De be stelling van honderd wagens voor het groente- transport, waarvan de Hann. Kurier melding maakte, heeft dezer dagen plaats gevonden bij de Hannoversche Wagonfabrik. Muziekuitvoering te geven door de Chr. Muziekvereniging Harmonie, directeur de heer J. Nauta, op Donderdag 23 Mei, ’s avonds 8 uur, op het Schaapmarktplein. Aankondigingen. Woensdag 22 M e i. 8 uur Harmonie, Gezelschap Nap de la MarMerijntje Gijzens Jeugd. Woensdag 22, Donderdag 23, Vrijdag 24 Mei. Expositie in Amicitia betreffende het werk van de A. N. W. B, Vrijdag propaganda avond 8 uur. JAARLIJKSCH ONDERZOEK DIENSTPLICH TIGEN DER LICHTING 1917 EN 1920. De BURGEMEESTER van SNEEK vestigt de aandacht van de verlofgangers der lichtingen 1917 en 1920 op de aan het Stadhuis aangeplakte openbare kennisge ving betreffende het jaarlijksch onderzoek bedoeld in art. 41, 3e lid der Dienstplicht wet, welk onderzoek voor deze gemeente zal worden gehouden op 28 Juni 1929 in het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat te Sneek. SNEEK, 21 Mei 1929. Lz NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsutn, Harich, Hetnelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Controle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Zeilwedstrijd te Grouw. Gister heeft te Grouw een zeilwedstrijd ran de vereeniging Lyts Frisia plaats gehad. )e uitslag is Kielbocten1. Li van Dr. W. B. v. d. Meer, Leeuwarden2. Carmen van H. C. leveke, Leeuwarden 3. Meeuw van W. Geveke, Leeuwarden. Vrijbuiters: 1. H. Wester, Akkrum met jet2. Piet Hein van G. S Hofsba, Sneek. Tjotters: 1. T. Huizinga, Akktum2. H. Hooghiemster, Akkrum 3. Th. Pasma, Sneek J. Schouwen: 1. B. Grasso, Akkrum; 2. L Zijlstra, Uitwellingerga; 3. H. Zeemans, Akkrum; K. Leemburg, Leeuwarden. Bergumermeerklasse1. H. Molenaar, gen van het K. N. G. V. in samenwerking met V. V. V. Zooals de heer Vis bij de prij? uitdeeling terecht opmerkte had de kwanti teit grooter kunnen zijn, de kwaliteit was echter uitstekend, zooals uit de prestaties van verschillende deelneemsters en deelne mers hieronder vermeld, bleek. De heer Vis dankte namens het K. N. G. V. de Ver. v. Vreemdelingenverkeer voor de medewer king en de juryleden voor hun werk. Wed strijdleider was de heer Kan, die zijn vele werkzaamheden zag bekroond met ’n goed geslaagde dag, ook al had het bezoek veel grooter moeten zijn. De wisselprijzen voor de driekampen wa ren beschikbaar gesteld door de gemeente lijke commissie voor de lichamelijke opvoe ding' alhier. Driekamp dames (80 M. snelloop, speerwerpen, Duitsche driesprong le graad; 60 M. snelloop, honkbalverwerpen, Duitsche .driesprong 2e graad), ie graad geen prijs toegekend. 2e graad: Leeuwarden te Leeu warden 113 punten, le prijs; Wilhelmina Bolsward 89.1 pnt, le prijs; Hygiëa Joure 89 pnt., le prijs; Hercules Oldeboorn 84.2 pnt., le prijs; Ontwikkeling Langweer 80.1 pnt., 2e prijs; Hercules II Oldeboorn 73.3 pnt., 3e prijs. Wisselprijs: Leeuwarden te Leeuwarden. Driekamp Heeren: (vèrspringen met aanloop, kogelstooten, relay race 100, 200, 300, 400 M.) le graad: F. T. C. Heerenveen, 134.8 pnt., le prijs; S. G. V. Sneek, 114.2 pnt, le prijs; Vlugheid en Kracht Harlingen, 97.7 pnt., le prijs; Leeuwarden te Leeuwarden, 94.9 pnt., 2e prijs. 2e graad: Olympia Franeker, 106.6 pnt., le prijs; Hercules Oldeboorn, 88.9 pnt.. le prijs; Lycurgus Bolsward, 88.3 pnt., le pr. 3e graad: Lycurgus Bolsward, 72.5 pnt., le prijs; geen tweede prijs; Ontwikkeling Langweer; 64.7 pnt., 3e prijs; Hercules Ol deboorn, 61.1 pnt, 3e prijs. Wisselprijs: F. T. C. met het hooge aan tal van 134.8 pnt. bleef Sinclair een paar minuten op mijn kamer .alvorens naar de zijne te gaan. Ik vermeld dit met opzet, omdat dit onnoozele voorval onafzienbare gevolgen na zich sleepte. Was hij niet bij mij binnen gekomen en het was, geloof ik, de eerste keer dat hij zulks deed: was hij niet bij mij geweest toen de telefoonschel op mijn schrijfbureau rinkelde, dan zouden de gebeurtenissen de paar eerstvolgende maanden een geheel an der verloop gehad hebben. Doch hij kwam bij mij binnen, wat baat het dus om zich af te vragen wat er gebeurd zou zijn indien hij het niet gedaan had? Hij kwam dus binnen, schonk zich een whisky-soda in, en zette zich om deze op te drinken. En juist toen ik zijn voorbeeld wilde volgen, ging de telefoonschel. Ik herinner mij nog' dat toen ik den hoorn opnam, mijn gedachte was, wie mij bp dat uur kon opbel len, en toen kwam plotseling de verplette rende schok. „John! John! Help! Mijn kamers. O! Mijn Hemel.” Dat was hetgeen ik hoorde; toen werd het stil. Neg slechts een gesmoorde kreet, een vreemdsoortig gorgelend geluid klonk langs den draad, doch geen woorden meer. En de stem was de stem van Robin Gaunt geweest. Ik smeet den hoorn als het ware aan den haak, en Sinclair wierp verwonderde blikken op mij. Terstond vroeg ik zelf aansluiting aan, doch alleen om te vernemen, dat er geen gehoor meer kwam. „Wat, voor den drommel mankeert je man?” riep Sinclair, mij bij den arm grij pende. „Je zult je heele ploerterij straks uit hun bed halen.” Discuswerpen Dames: le prijs J. Heybrock, Leeuwarden, 23.62 M., 2e prijs; T. Muurling, S. G. V., 17.60 M., 3e prijs; A. Tiel, Vlugheid en Kracht, 17.28 M. H o r d e n 1 o o p H e e r e n: (HOM.) le prijs C. Ras, S. G. V„ 15.7 sec. (Ned. record 15.5); 2e prijs A. Postma, S. G. V., 15.9 sec; 3e prijs T. Visser, Stanfries Ijlst, 22.5 sec. Ras had zijn tegenstanders bovendien 9.14 M. voor gegeven. Horden loop Dames: (80 M.) le pr. F. Stelpstra, Leeuwarden, 16 sec; 2e prijs M. Dijkstra, Ontwikkeling, Langweer, 17 sec. Estafette Dames 4 X 100 M.le prijs Leeuwarden, Leeuwarden, 61.4 sec.; 2e prijs Wilhelmina, Bolsward, 64.4 sec.; 3e prijs Thusnelda, Sneek, 66 sec. eerst aan het verstand van Robin ging twij felen. Niet dat de menschen aan de tafeltjes in onze nabijheid iets zonderlings aan hem bespeurd zouden hebben: zijn stem klonk gedempt en rustig. Doch het denkbeeld was zóó fantastisch en zóó er met de haren bij gesleept, dat ik mij ondanks mijzelven begon af te vragen of zijn schitterend vernuft dat smalle bruggetje dat ’t genie van de krank zinnigheid scheidt, soms overgestoken was. Ik kende den grooten afkeer, dien hij steeds voor den oorlog gekoesterd had: zou het aanhoudend piekeren daarover hem aan het malen gebracht hebben? „Toen de Wapenstilstand gesloten werd,” ging hij voort, „was het reeds gereed, doch niet in zijn tegenwoordigen vorm. Nu is het tot volmaking gebracht.” „Maar, de drommel moge mij halen, Ro bin,” zeide ik, een weinig geprikkeld. „Wat is dan toch dat HET?” Hij glimlachte en schudde het hoofd. „Beste kerel, dat zal ik zelfs jou niet zeggen. Indien het mogelijk was, zou ik het geheel voor mijzelven houden, doch ik be grijp dat dit onmogelijk is. In dit oogenblik is er op de geheele wereld slechts één ander die mijn geheim kent de grootmoedige vredes-apostel, die mij geldelijk- gesteund heeft. Hij is een Australiër, wiens bei de zonen bij Gallipoli gesneuveld zijn, en in de laatste twee jaren heeft hij niet opge houden mij aan te moedigen. Vanavond heb ik weer een samenkomst met hem ik heb hem in geen drie maanden gesproken om hem te zeggen dat ik geslaagd ben. En ik heb schikkingen getroffen om morgen voor den Oppersten Leger-Raad een geheime de monstratie te houden.” Hij keek op zijn horloge en stond op. Afdeeling Sneek Friesche Mij v. Landbouw. Deze afdeeling vergaderde Zaterdag in Café Bokma onder voorzitterschap van den heer IJ. P. Veldhuis. Na een openingswoord van den voorzitier las de secretaris, de heer H. de Boer, de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. Dezelfde functionaris gaf daarna verslag van het gehouden examen van de Jandbouwwintercursus en deelde voorts mede dat de lokaliteiten van de H. B. S. voor deze cursus beschikbaar gesteld uitstekend voldoen. Twee nieuwe leden werden aangenomen. Wat de te houden najaarskeuring betreft werd besloten de rubriek vette koeien, waarin het vorig jaar geen deelname was, te doen vervallen. De heer J. H. Bootsma bracht de kwestie weder te berde van het feit dat in de rubrieken melkgevende die ren door het reglement wordt geëischt dat deze gekalfd hebben na 1 Januari van het loopende jaar, waardoor dieren die tusschen 1 Nov. van het voorafgaande en 1 Jan. van het loopende jaar kalven zijn uitge sloten. Er dient hierin verandering gebracht, waar de boeren er zich op toeleggen het kalven te vervroegen om ook in de winter me k te kunnen leveren. Het vorig jaar iheefl men te Leeuwarden nul op het rekest gekregen. Spr. stelt echter nu weer voor -de be paling in den zin als hij wii te wijzigen, ook al zou het F.R.S. daardoor de bekro ningen niet meer erkennen. Een deel der leden bleek het in dezen met den voorsteller eens, het andere deel ook doch dit hechtte aan de erkenning der bekroningen, waarom het tegen was. Met 179 st. werd het voorstel Bootsma Estafette Heeren 4 X 100 M.: le prijs F. T. C. Heerenveen, 49.6 sec.; 2e prijs Olympia, Franeker; 3e prijs Vlugheid en Kracht, Harlingen. S. G. V. tweede aan komende, gediskwalificeerd. Polsstokhoogspringen Hee ren: le prijs J. Rutgers, Leeuwarden, 3.25 M.; 2e prijs D. v. Delden, S. G. V., 3.15 M.; 3e prijs R. Kats, Olympia, Franeker 2.95 M. Vèrspringen Dames: le prijs Sj. Pieters, Leeuwarden 4.10 M.; Heybrock, Leeuwarden, 4.03 M.; D e la n d ar be id e r s s t a k i n g in Oostelijk Groningen. Met ingang van Maandag j.l. zijn ook de vrouwen in het stakingsgebied in Oos telijk Groningen, die geregeld in het land bouwbedrijf werkzaam zijn als staaksters ingeschreven. Het totaal aantal stakers en uitgeslotenen steeg daardoor tot ruim 3700 van wie ongeveer 1100 vrouwen. Al die mannen, vrouwen en jeugdige werkkrachten, die zich dagelijks bij de plaatselijke sta- kingscomité’s moeten melden, ontvangen Zaterdags uitkeeringen van de Ned. Land- arbeidersbond. schrikwekkendheid,” merkte ik op. „Men zal scheidt!” JA1 JA 1£-3 A mompelde hij langzaam, i ikelijk dood, binnen een gebied, zoo klein of zoo groot als wenschelijk geacht zou wor- verworpen. Aangenomen werd een voor stel Lemstra—Boschma om naast de regle mentaire rubrieken in te schakelen rubrieken voor melkgevende dieren welke gekalfd hebben tusschen 1 Nov. van het voorgaande en 1 Jan. van het loopende jaar, mits men te Leeuwarden tegen deze inlassching geen bezwaar heeft en dus de overige bekronin gen wel worden erkend. Dit voorstel ver wierf 23 st. 2 waren tegen 1 blanco. De overige rubrieken werden gelijk gelaten. De deelnemers aan de keuring zullen op formulieren nauwkeurige inlichtingen over de dieren moeten geven ter handha ving van de diverse bepalingen van het reglement. Er was geen discussie over de agenda der alg. ledenvergaderingafgevaardigde werd de heer J. H. Bootsma plaatsvervan ger de heer Ids de Boer. Er zal een excursie naar de Zuiderzee werken worden gehouden. Bij de rondvraag werd door de voor zitter de afschaffing van de vleeschaccijns, welke de bond v. Veehandelaren propageert, ingeleid. Er wordt nu op het binnenlandsch vleesch 10 pCt. accijns gelegd, van het buitenlandsch vleesch 8 pCt. invoerrecht betaald. Afschaffing der accijns zou het verbruik van binnenlandsch vleesch bevor deren is dus in het belang van den boer en de onbillijkheid wegnemen dat grootere gezinnen zwaarder belast worden dan kleine. Geen enkel land dan het onze heeft vleeschaccijns. Misschien is het mogelijk, dat door algemeene actie der landbouw organisaties iets bereikt kan worden. Voert de landbouw geen actie, dan komt hij meer en meer in den druk. Uit de vergadering werd bij deze kwestie ook de handelspolitiek ter sprake gebracht, men was eenerzijds van oordeel dat het feit dat de handelspolitiek partijdogma is geworden, belemmert dat de Friesche Mij. er zich mee inlaat. Anderzijds meende men dat de Friesche Mij. door haar statuten te wijzigen zuivere vakorganisatie zou kunnen worden en actie voeren voor alle zaken, die het belang der landbouwende bevolking raken. Weer anderen meenden dat het platteland zich kan uiten door invloed uit te oefenen in de politieke partijen. Het slot was dat werd besloten in een volgende vergadering te beslissen of de kwestie der vleeschaccijns-afschaffing bij het hoofdbestuur zal worden aanhangig ge maakt. 4.; 3e prijs J. Oly, s. g V. 3 84 m Verzilvering van Coupons 800 M. Snelloop Heeren: le prijs J. Terpstra, Hercules, Oldeboorn 2 min. 35.5 sec; 2e prijs I. Pietersma, Lycurgus Bolsward 2 min. 37.4 sec.; 3e prijs M. J. Poppes, Hercules, Oldeboorn 2 min. 37.5 sec. Speerwerpen Heeren: le prijs L. Drost, Thor Harlingen 39.87 M; 2e prijs D. v. Delden, S. G. V. Sneek 36.70 M; 3e prijs G. Witteveen, F. T. C. Heerenveen 35.97 M. De wisselprijzen in de driekamp zijn be schikbaar gesteld door de Gemeentelijke Commissie voor Lichamelijke Opvoeding tl' Sneek. Vermelding verdient dat in de driekamp heeren H. Hoekstra van F. T. C. met kogel stooten 10.20 M. bereikte, het vorig jaar behaalde hij het Friesch kampioenschap met 10.12 M.; C. Ras maakte in dien driekamp een sprong van 6.29 M. „Ik moet gaan, John. Ga je soms ook mijn kant uit?” Daar ik niet zoo vroeg naar huis wilde gaan, sloeg ik zijn voorstel af, en zag zijn slanke gedaante tusschen de tafeltjes ver dwijnen. Nooit had ik mij kunnen voorstel len onder welke omstandigheden ik hem terug zou zien; wat in de toekomst ligt, is voor den sterfelijken mensch barmhartig omsluierd. Terwijl ik aan het tafeltje in het rond bleef kijken en mijn sigaar jpokte, toef den mijn gedachten bij de door hem gespro ken woorden. Zou het mogelijk zijn dat hij de een of andere overweldigende ontdekking gedaan had? En zoo ja, was het dan uit voerbaar haar aan te wenden op de wijze en tot het doel zooals hij wenschte? Het ge zond verstand antwoordde ontkennend, maar toch scheen het gezond verstand eenigszins te twijfelen. „Onverbiddelijk en oogenblikkelijk alles dood.” Och wat, onzin! Het was als een onna tuurlijke zinsbegoocheling, ontsproten in ’t brein van een op sensatie belust roman schrijver. En toch geheel voldaan was ik niet.» „Hallo, Stockton! Hoe gaat het? Heeft zij te laten zitten. Ik sloeg mijn oogen op en zag dat Toby Sinclair aan de overzijde van het tafeltje tegen mij stond te grinniken. „Kom bij mij zitten en bestel wat, oude jongen,” zeide ik. „Het was geen zij, maar een hij.” Wij bleven eenigen tijd praten, en eerst toen de gasten voor het souper kwamen op dagen, vertrokken wij. Wij hadden beiden kamers in Clarges Street, en wegens de een of andere reden ik ben vergeten welke Athletiek-wedstrijden Sportpark. Pinkstermaandag werden hier in ’t Sport park athletiek-wedstrijden gehouden, geor ganiseerd door de vier Friesche Turnkrin- danig verweermiddel zijn een oogenblik aangenomen dat het bestond?” Hij zag mij verwonderd aan. Het was een nuchtere opmerking, doch mijn gedachten waren bij Frankrijk en Duitschland. „Maar mijn waarde onze eigen natie, natuurlijk. Wie anders? De politieagent van de wereld. Misschien Amerika ook de Engelsch sprekende volken. Maak het hun mogelijk, John, dat zij, indien de noodzake lijkheid zich voordoet, kunnen zeggen: „Gij zult niet vechten. Gij zult de wereld niet ten tweeden male blootstellen aan het onbe schrijfelijk lijden van 1914. En aangezien wij u niet met woorden beletten kunnen elkan der te lijf te gaan, zullen wij het doen met geweld.” Zijn oogen glinsterden en ik keek 'hem nieuwsgierig aan. Dat hij in doodelijken ernst sprak, zag ik, doch de geheele zaak leek mij al te ongerijmd. „Men kan de afschrikwekkendheid van geen enkel verweermiddel demonstreeren, beste kerel,” zeide ik, „tenzij in den oorlog zelf. Wat, voor den drommel, is dan het goede er van „Als het dan moet, trek dan ten oorlog. Trek ten oorlog voor één enkelen dag —Te gen allebei. En is die dag om, dan zegt ge tot beiden: „En nu zult ge er mee uitschei den, niet waar? Doet ge het niet, dan krijgt vu.vv.. [ge morgen hetzelfde, en overmorgen, én „Afschrikwekkendheid kweekt slechts af- over-overmorgen, net zoo lang tot ge uit- altijd tegen tegenmaatregelen ’t hoofd stoo- ten.” „Niet altijd,” i „Niet altijd.” zoo groot als wenschelijk geacht zou „Doch wat stel je je dan voor, Robin? jjden.” Welke natie zou in het bezit van een zoo- Ik geloof dat ik in dat oogenblik voor het IIEUWE SNEEKER COURANT l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1