Officieel orgaan der gemeente Sneek I* Dit No. bestaat uit 4 bladen. en annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) NIEUWSTIJDINGEN. No. 67 Eerste blad Zaterdag 9S Hei 11MM> 45e Jaargang I' Uitgave KIEZtBRINK Co. >1- De SNEEKER COURANT Is een Ie monstername Provinciale Keuringsdienst. van ER gebeurtenis aan de aangesloten bladen de 40 weinig of geen colibacteriën aange- De burgerwoning aan de Rozenstraat bewoond door mej. G. Dekker is bij onder- handschen verkoop ’t eigendom geworden van de dames Haarsma alhier. HEEG. Benoemd tot directeur der coöpe ratieve stoomzuivelfabriek te Haskerhorne de heer F. van Dam, thans in gelijke be trekking alhier. is en er is op het oogenblik nog geen tweede van dien aard. Zoo was het, omdat die wagen te Wembley en te Liverpool op fabriek A B C Qroote vischvangst Uit Cannes wordt gemeld, dat daar aan de kust sinds eenigen tijd de sardijnen in overvloed vooikomen. Dagelijks worden er op de reede en in de golf van Napoule duizenden kilo’s gevischt. De prijs is vol gens de Petit Parisien, reeds van twaalf ot twee frank per Kilo gedaald en het blad iegt, dat wanneer de overvloed aan dat ge deelte van de kust blijft aanhouden, de vis- schers zich in hun vangst zuil n moeten oeperken omdat zij voor den al te grootcn overvloed geen afzet gebied hebben. Er is geen enkele conserven-fabriek in de nabij heid gelegen. 57 ir vij terecht staan voor de rechtbank te Rotterdam, verdacht van moord, subs, doodslag op den heer Lans, en van een aantal ver duisteringen, zijn niet minc(pr dan 52 getuigen gedagvaard. Men rekent, dat ze 2 a 3 dagen in beslag zal nemen. Aan het verslag van den directeur dezen dienst over 1928 is het volgende ont leend: Evenals vorige jaren ontving ik van ver schillende gemeentebesturen opgaven van de in hunne gemeenten geconstateerde ge vallen van besmettelijke ziekten. In totaal werden 25 typhusgevallen, waarvan 15 bij warenverkoopers, te mijner kennis gebracht, verdeeld over de gemeenten: Sneek, Wym- britseradeel, Achtkarspelen, Leeuwarden, Rauwerderhem, Oostdongeradeel, Smallin- gerland, Haskerland, Opsterland, Dantuma- deel, Utingeradeel, Westdongeradeel en Gaasterland. Steeds werden in overleg met de betrokkenen de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. De keurmeesters brachten 7270 bezoeken aan winkeliers, grossiers, fabrikanten enz., bezochten 4638 maal bakkerijen en inspec teerden 1009 maal stallen. In totaal werden 12917 controlebezoeken gebracht (het aan tal malen dat melkverkoopers zijn bezocht ten behoeve der melkmonstername is hier onder niet begrepen). Op het laboratorium werden 19332 mon sters onderzocht en wel: 16680 monsters melk en melkproducten, waarvan 35 on deugdelijk; 1228 monsters brood en bakke- rijproducten, waarvan 19.3 ondeugdelijk; 745 monsters diverse kruidenierswaren waarvan 31.4 ondeugdelijk; 483 monsters water en 196 ingezonden monsters; totaal 19332 monsters waarvan 32.8 ondeugde lijk. Het totaal aantal opgemaakte processen verbaal bedroeg 83 (waarvan 8 door op sporingsambtenaren die niet tot het perso neel van den Keuringsdienst behooren), te weten: 60 wegens overtreding van het Melk- besluit; 18 van het Broodbesluit; 2 van het Algemeen Besluit; 1 van het Oliën en Vet tenbesluit; 1 van art. 2 der Keuringsveror- dening; 1 van het Vleeschwarenbesluit. Verder werden 1848 schriftelijke waar schuwingen verzonden en had 104 maal op mijn uitnoodiging een bespreking plaats op mijn bureau. Als gevolg van de bevindingen bij winkel- inspecties en laboratoriumonderzoek wer den 213 partijen waren afgekeurd en aan de consumptie onttrokken. Betreffende Melk-enMelkproduc- ten meldt het verslag: De in het vorig jaarverslag geschetste regeling betreffende de wijze van invoering van het Melkbesluit heeft er toe geleid, dat 69 van de 118 zuivelfabrieken in Friesland het zgn. uitkiessysteem toepassen, d. w. z. dat aan deze fabrieken consumptiemelk wordt geleverd, uitsluitend afkomstig van daartoe aangewezen boerderijen. Op deze boerderijen moet de melk gewonnen worden volgens de door de beide gezondheidsdien sten voor vee, in overleg met den Keurings dienst, vastgestelde voorschriften. De vee stapel staat onder veeartsenijkundig toe zicht en de geleverde melk wordt door het betrokken melkcontröle-station en fabrieks- laboratorium onderzocht. Bij volledige op volging der voorschriften kan de kwaliteit der melk bijna gelijkzijn aan die van model- melk. De resultaten zijn niet onbevredigend en in elk geval is een groote vooruitgang met vroeger bereikt, doordat, in plaats van wil lekeurige melk, nu alleen melk afkomstig voorschriften op voldoende wijze te worden opgevolgd. Een nieuwe boerderij, die plaats biedt voor 40 a 50 stuks vee, werd gebouwd, waarbij aan de voorschriften der hygiëne vrijwel volledig is voldaan. De huurder is verplicht de helft der gewonnen melk voor consumptie te bestemmen. Wat de gemeente Sneek betreft meldt het verslag dat hier in 1928 9.1 der melk- monsters ondeugdelijk bleek en 3.3 met een vetgehalte beneden 2.80 Barradeel, Hindeloopen, Lemsterland, Ooststellingwerf, Sloten, Utingeradeel en Ijlst hebben, wat de ondeugdelijkheid der monsters betreft, een nog gunstiger cijfer, Ijlst is het laagste met 5 Ongunstig is o. a. de toestand nog in Doniawerstal met 40 ondeugdelijke mon sters. Bakker ij-c o n t r 1 e. Het wittebrood voldeed als regel aan de gestelde gewichts- eischen. Het percentage onvoldoende is vrij wel gelijk gebleven aan het voorafgaande jaar. Toch zouden nog betere uitkomsten verkregen kunnen worden ware het niet, dat de meeste bakkers nog steeds hunne be rekening baseeren op de hoeveelheid ge bruikt water in plaats van ’t meel te wegen. De samenstelling van het melkbrood was zeer slecht, zoodat 41.1 der monsters moest worden afgekeurd, in hoofflzaak omdat het brood te weinig melkbestand- deelen bevatte. Een geval van ernstige vervalsching werd geconstateerd ten aanzien van geconser veerd Chineesch natuureendeigeel, dat af geleverd werd aan een beschuitbakkerij, in vierkante bussen, voorzien van een etiket waarop een leggende eend en Chineesche letters. De inhoud bestond slechts voor hoogstens 25 procent uit werkelijk eigeel. De rest was water en aardappelstroop. Als verdikkingsmiddel was tragacanth gebruikt, terwijl het geheel was opgeverfd met een kunstkleurstof. Bovendien was zooveel ben- zoëzuur als conserveeringsmiddel toege voegd, dat het product onbruikbaar was voor het doel waarvoor het was gekocht. Eenige baksels beschuit waren er door be dorven. De zindelijkheid der bakkerijen laat in het algemeen weinig te wenschen over. De in richting van vele bakkersbedrijven is echter nog voor verbetering vatbaar. Winkelcontröle. Het knoeien met wijn heeft zeer groote afmetingen aangeno men. Als port wordt zoete Spaansche wijn of Grieksche wijn verkocht met een, voor echte port, veel te laag alcoholgehalte. Ver schillende zgn. Bordeauxwijnen bleken niets anders te zijn dan kunstmatig gekleurde vruchtenwijnen, geconserveerd met soms aanmerkelijke hoeveelheden salicylzuur of benzoëzuur. Boerejongens, oorspronkelijk een drank met een hoog alcoholgehalte, werd in den handel aangetroffen met 8 a 10 procent alcohol, eveneens geconserveerd met in vele gevallen een zeer groote hoeveelheid benzoëzuur of salicylzuur, terwijl daarnaast bovendien nog zwaveligzuur in niet onbe langrijke hoeveelheden werden gevonden. Vrij groote partijen dezer alcoholhoudende dranken moesten aan de betrokken fabri kanten worden teruggezonden. Oliën- en vettenbesluit 1926, no. 339. De zuivere oliën en vetten beginnen langzamer hand uit den handel te verdwijnen, sinds de bepalingen van dit K. B. het mogelijk ma ken, om deze waren te verkoopen onder de aanduiding olie of vet, zonder vermelding van den juisten aard of samenstelling. Zij worden veelal vervangen door mengsels. Tot voor korten tijd was al wat als vet of rund- vet ten verkoop in voorraad was, inderdaad zuiver rundvet. Tegenwoordig vindt men, onder aanduiding vet, mengsels van rund vet, geharde traan of geharde oliën, cocos- vet, schaapvet etc. Het publiek, van mee ning, dat vet identiek is met rundvet, komt in vele gevallen bedrogen uit en klaagt hoog stens over afwijkende reuk of smaak. Men kan zich zelve hiertegen beschermen, door uitsluitend vet te koopen, dat voorzien is van de aanduiding rundvet. In de praktijk komt hier echter niet veel van terecht. Kaasbesluit 1927, no. 396. De verschijning van dit K. B. heeft heel wat pennen in be roering gebracht, zoowel van vóój- als te genstanders. Blijkens onze ervaring is een dergelijk besluit niet overbodig en zal het De moord op den heer Lans. In de zaak tegen v. O., den procuratie houder, die naar men weet, op 11 Juni zal Mond- en klauwzeer. In de week van 1218 Mei jl. zijn in deze provincie 7 gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd, nl. in de' gemeenten Ameland, Idaarderadeel, Kollumerland, Smallingerland, Utingeradeel, Wonseradeel en Wymbritseradeel. Ongelukken. Het 4-jarige zoontje van den heer Nan- ninga, dat Dinsdagmiddag te Briltil, onder de gemeente Zuidhorn, door een melkkar is overreden, is in het academisch zieken huis te Groningen overleden. Een 8-jarig meisje, dat achter een auto vandaan kwam, is op de Oosterdokskade te Amsterdam tegen een van den anderen kant komende auto geloopen. Het meisje, dat een wiel over het hoofd kreeg, was op slag dood. In de Von Zeesenstraat te Amsterdam heeft gisteren een vijfjarig meisje de straat overgestoken, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch het kind viel, kwam met het hoofd onder een der achter wielen terecht en was op slag dood. Waterschap Scharnegoutum. Ged. Staten hebben benoemd tot deskun digen voor de klassificatie der eigendommen in het waterschap Scharnegoutum c. a.: P. IJ. Andela te Tzum, Joh. Cnossen te Hom- merts en A. Hoekstra te Sneek. Cs NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.56, naargbuiten fr. per post f 3.60. Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goênga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Controle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. leidingwater dezer gemeente regelmatig bacteriologisch en chemisch onderzocht, ter wijl ook het pompstation te Hommerts aan een intensieve controle werd onderworpen. De resultaten zijn aan het Gemeentebestuur medegedeeld. ■’Ook het leidingwater door de N. V. Inter communale Waterleiding en de N. V. Hee- renveensche Waterleiding werd gecontro leerd. Het water van laatstgenoemde N. V. is na de verbetering der ontmanganings- installatie, mangaanvrij. De drie genoemde waterleidingen lever den water van goede kwaliteit. van speciale veehouderijen in consumptie wordt gebracht. Aan vele boerderijen wordt alle moeite gedaan om goede melk te win nen. De melk hiervan afkomstig kan dan ook zeer goed genoemd worden. Bij andere daarentegen worden de voorschriften nog onvoldoende nageleefd en bepaalt men er zich toe niet meer te doen dan noodzakelijk is om moeilijkheden te voorkomen. De meeste fabrieken, welke dit „uitkies systeem” niet toepassen, zijn begonnen, de verbetering van alle geleverde melk ter hand te nemen volgens door dezen dienst gegeven voorschriften, die ongeveer gelijk zijn ge bleven aan die welke in het vorig jaarver- verslag zijn vermeld. Toch wordt ook aan deze groep fabrieken steeds zooveel moge lijk de melk van dezelfde boeren in con sumptie gebracht, zonder dat aan deze vee houders speciale verplichtingen zijn opge legd, zooals bij de eerste categorie. Ook op deze wijze zijn in vele gevallen zeer goede resultaten bereikt, hetgeen gedemonstreerd kan worden met de volgende voorbeelden: percentage vuil na 2e monstername ruim 8 maanden later 28.1 16.0 93.0 97.4 v, 73.2 Enkele fabrieksbesturen hebben tot nu toe geen of weinig maatregelen genomen ter verbetering der melkwinning. Deze stellen er dus blijkbaar geen prijs op het Melkbe sluit in samenwerking met den Keurings dienst in te voeren. Hier moeten derhalve rechtstreeks, zonder overleg met deze fa brieksbesturen, alle melkleveranciers wor den gecontroleerd. Uit den aard der zaak kan hier van soepel optreden weinig sprake zijn, omdat het ondoenlijk is, gezien het groot aantal veehouderijen, den boeren te leeren hoe aan de bepalingen van het Melk besluit moet worden voldaan. Een voorbeeld hiervan is de Coöperatieve Zuivelfabriek te W. Van deze zijde werd geen medewerking ondervonden, zoodat ten slotte een twaalf tal veehouders moesten worden geverbali seerd, omdat bleek, dat ondanks herhaalde waarschuwing, de melk zeer vuil werd af geleverd. Het doel, dat hiermede beoogd werd, nl. het stellen van een voorbeeld, is naar mijne meening, volkomen bereikt. Het boven beschreven uitkiessysteem is opgezet met het doel, om overal in de pro vincie boerderijen te krijgen, die als voor beeld kunnen dienen voor de overige, en den veehouders het bewijs te leveren dat wat het Melkbesluit eischt, in de praktijk heel goed doorgevoerd kan worden en zelfs di rect merkbare voordeelen oplevert. Daar dit systeem reeds twee jaar is ingevoerd, mag worden aangenomen, dat het doel bereikt is. Ik acht dan ook de tijd gekomen, het Melk besluit meer algemeen in te voeren. Aan de betrokken zuivelorganisaties heb ik hiervan mededeeling gedaan en kennis gegeven van mijn voornemen om met ingang van de a.s. stalperiode de controle uit te breiden over alle industriemelk. In principe is medewerking toegezegd, hetgeen o. a. blijken kan uit een mededeeling van het Bestuur van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken aan de ledenvergadering van December jl. Bij de uitwerking der plannen heeft het genoemde bondsbestuur een schema ontworpen, dat als basis kan dienen voor de beoordeeling van kwaliteit der melk. Men stelt zich voor de uitbetaling hierop te baseeren en zoo noodig premies te geven of korting toe te passen. Indien dit voorstel door de fabrieken wordt aangenomen, dan zal dit de naleving van de bepalingen van het Melkbesluit on getwijfeld belangrijk bevorderen. Verwacht mag worden, dat het aantal dergenen, die melk zullen blijven leveren welke niet aan de gestelde eischen voldoet, aanzienlijk zal verminderen, waardoor de opsporingsamb tenaren gelegenheid krijgen krachtig op te treden tegen hen, die onwillig blijven de noodige verbeteringen aan te brengen. Stalcontröle. Blijkens de rapporten van de keurmeesters is op de boerderijen, waar tot nu toe geen of weinig controle is uitgeoefend, in het algemeen de zindelijk- heidstoestand van het vee voldoende en zijn de staarten der koeien als regel opgebon den. Ook aan de reiniging van de stal en het vaatwerk wordt voldoende zorg besteed. Stoeltjes en spantouw zijn echter meestal vuil; aan de wijze van melken wordt weinig aandacht besteed. De beharing der uiers wordt niet kort gehouden; de uiers worden voor ’t melken niet gereinigd en de eerste stralen der melk niet weggemolken. Men let niet voldoende op ’t voorkomen van uierge- breken; van een systematische bestrijding dezer voor de boer zoo schadelijke ziekte, is heelemaal geen sprake. Voor het reinigen van het vaatwerk beschikt men als regel niet De N e d e r 1 a nd sc h e Spoorwegen Het reizigersvervoer op de Nederland- sche Spoorwegen is op de Pinksterdagen zoo meldt het HdbL, drukker geweest dan ooit te voren, zoodat het geheele wagen park in gebruik genomen moest worden, met uitzondering natuurlijk van het voor reparatie uitgeschakelde materieel. Maatregelen waren genomen, dat vóór de Pinksterdagen al het materiaal tweede klasse, dat voor verandering tot derde klasse in aanmerking komt, tot dat doel was ge reed gekomen, zoodat het volledige derde klasse materieel in dienst gesteld kon wor den. In verband met de toeneming van het reizigersvervoer zullen de spoorwegen vijftig groote W.C.-derde klasse wagens laten ma ken, die plaats bieden aan ongeveer 100 reizigers. De bedoeling is, deze vijftig nieuwe wagens het volgende seizoen in gebruik te stellen. Op al de boerderijen, die niet de beschik king hebben over leiding- of goed norton- water, zal dan ook de reiniging van ’t vaat werk moeten geschieden, door, na de behan deling met sodawater, om te spoelen met voldoende kokend water; men kan ’t melk- gereedschap daarna laten uitlekken, hetgeen afdrogen overbodig maakt. De kosten vor men echter een beletsel en vooral in tijden als deze, nu het boerenbedrijf niet rendabel schijnt te zijn, gaan de veehouders er moei lijk toe over, kosten veroorzakende verbete ringen aan te brengen. Toch is dit nood zakelijk en bij uitbetaling naar kwaliteit zul len deze kosten voor een deel, zoo niet alle, worden terug ontvangen. M a r k t m e 1 k. §inds is komen vast te staan, dat marktmelk bestemd voor veevoe der, geen waar is in den zin van de Waren wet, kan op grond van artikel 12 toevoe ging van karnemelk niet meer worden ge- eischt, daar alle marktmelkers voorgeven, dat hunne melk voor veevoeder is bestemd en het bewijs van het tegendeel gewoonlijk niet te leveren is. B. en W. van Sneek en later ook het Da- gelijksch Bestuur van de gemeente Leeu warden hebben echter besloten geen markt melkers op de markt toe te laten, tenzij de door hen gewonnen melk voor consumptie- doeleinden ongeschikt wordt gemaakt. Dit geschiedt nu algemeen, door -toevoeging van karnemelk of een aniline kleurstof (fuch- sine). Het grootste deel der marktmelk wordt sindsdien óf verwerkt tot karnemelk en boter, óf inderdaad voor veevoeder be stemd. Slechts enkele overtredingen zijn ge constateerd. Als gevolg van deze bevindin gen werd de vergunning van twee der marktmelksters door B. en W. van Sneek resp. gedurende een halfjaar en een maand ingetrokken. Melkwinning te Sneek volgens zgn. O.B. W.-voorwaar den. t Het onderzoek der melk van de veehou- hebbèn gehutTrd van 't Old Bu7ge7 Wees- I z*ïn> doen verdwijnen. Onderzocht werden foto’s overseint, een installatie, welke eenig huis Ca «zvv ---- goede resultaten op. Melk die in eenigszins ^en minder vet dan deze^volgens opgave der ernstige mate verontreinigd was met vuil,] w:n.:c.:crc zou-cn mcc.cr. „cvattcr.. .r. „c - werd niet aangetroffen. Het vetgehalte was meeste gevallen werd 40 kaas als vol- het terrein stond, mogelijk foto s van de slechts bij uitzondering lager dan drie pro-I vette kaas verkocht. Wordt vette kaas ge- Cup Final en van de Grand National dade- cent In verreweg de meeste gevallen wer— vraagd, dan levert men dikwijls 30 H- of lijk door te seinen, zoodat de desbetreffende den weinig of geen colibacteriën aange- 40 bladen ze reeds eenige minuten na de resp. toond, terwijl het aantal bacteriën als regel Water. Overeenkomstig het met de ge- uitslagen in hun bezit hadden en ze on laag was Bij stalbezoek bleken de gegeven meente Sneek gesloten contract werd het 1 middellijk konden leproduceeren. over goed bedrijfswater. Men behandelt het melkgerei met kokend sodawater, spoelt met koud regen-, put- of sloot-, resp. vaart- water na en droogt om met een doek. Veelal wordt de melk nog in de stal bewaard. Zoodra echter eenige controle wordt uit geoefend, verbetert de toestand spoedig en vrij belangrijk; met name zien wij, dat de beharing van de uiers kort wordt gehou den, de koeien beter nog verzorgd worden, de handen voor ’t melken worden gewas- schen en de melk over zeefdoekjes of zelfs watten wordt gefiltreerd. Men kan zeggen, dat op deze groep boerderijen er voldoende voor wordt ge zorgd -dat het vuil, dat tijdens de winning in de melk terecht komt, wordt verwijderd, maar niet voldoende getracht wordt de ver ontreiniging te voorkomen. Heel moeilijk is het de menschen te be wegen, de uiers der koeien en onmiddellijke omgeving daarvan met een vochtige doek af te vegen. Men meent er mede te kunnen vol staan, indien althans de uiers niet al te vuil zijn, deze met de hand te reinigen. Ook het wegmelken der eerste stralen geschiedt al leen bij de zindelijkste boeren. Vrij veel overreding is noodig om de weerstand tegen het gebruik van een wattenfilter te over winnen. Nog steeds zijn velen van meening, dat de melk „er niet door wil”. Nu men echter begint in te zien, dat, indien de melk niet al te onzindelijk is gewonnen, deze met voldoende snelheid door de watten heen gaat, wordt het gebruik daarvan algemeen. Uit het boven medegedeelde volgt, dat de reiniging van het vaatwerk, in bacteriolo gisch opzicht, nog wel veel te wenschen overlaat, omdat het gebruikte water bijna zonder uitzondering sterk verontreinigd is. De meeste boerderijen beschikken, zooals gezegd, slechts over putwater (zakwater), regenwater en sloot- resp. vaartwater. Geen dezer middelen van watervoorziening kun nen deugdelijk voor het bedrijf worden ge noemd en vooral het gebruik van sloot- of vaartwater is nog vrij algemeen. Dit moet, met het oog op de daaraan verbonden ge varen voor de volksgezondheid, en de kwa liteit van de melk als grondstof voor de in dustrie, ten sterkste worden afgekeurd. De waterleiding heeft in dit opzicht een belangrijke verbetering gebracht. Deze op lossing is echter in de meeste gevallen niet toe te passen, omdat de aanlegkosten voor de afgelegen boerderijen te hoog worden. Foto sneldienst. De Allied Newspaper Ltd., een Engelsch concérn, bezit tal van bladen en is bijzon der goed geoutilleerd voor het reproducee- ren van photo’s; het heeft pionierswerk ver richt in de foto-telegraphie en heeft ont vangtoestellen voor dergelijke opnamen te Londen, Manchester, Glasgow en Newcast- 1 '.e. Het heeft een eigen installatie in een er zeer t°e bijdragen de misstanden in den I vrachtauto, welke direct na een belangrijke ders die op zgn. O.B.W.-voorwaarden land detailhandel van kaas, die er ongetwijfeld of van het Gemeentebestuur leverde 29 monsters kaas, 7 dezer monsters bevat- ernstige mate verontreinigd was met vuil, i winkeliers zouden moeten bevatten. In de slechts bij uitzondering lager dan drie pro- vette kaas verkocht. Wordt vette kaas ge- Cup Final en van de Grand National dade- bladen ze reeds eenige minuten na de resp. I.) 25 00 i]3 .50 .73 .85 .14 SKI I I I I NIEUWE SNEEKER COURAN 17.1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1