w I Pro gr esc I u I JiBlO I I j Hl L INGEZONDEN MEDEDEELINOEN. Zij weigerden op de bestaande tarieven terug moesten, werd dit geweigerd. Ook in L. Crt. een I 1 De ■MM De groote bosch- en heidebrand, die de beide Pinksterdagen groote schade aan richtte op den grond van Baron van Tuyll.van Serooskerken te Heeze-Lierop. i GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 19 SIJBRANDABUREN. Te Groningen is bevorderd tot arts de heer W. H. Beekhuis, geboren alhier. Geopend: alle werkdagen van 1012 en van 24 uur. Maandags, Dinsdags en Vrijdags bovendien van 58 uur ’s avonds. Zaterdags van 1012 uur. 1 red» D Cue, have H kort -Wig pen: het drie op l .VOO) Frai kelij autc verl A 57 F mar reis Eek offi» Frie K en r ben cóm kor' het krai kinj van Fra Né heb te i vols ven het 1925) Kruis» vrede de bt vrees» voor ventk wijze gesch Dit Corn! Bruss comn behot om d te b» en ve volge kwesl hebb» Na den andei b.v. bomt slotsc volki centr verwi een 1 De Rood zond» deze met scher zijn. De uiige met van en d de neme Da erker pract Com en s| uit I scher Dt punt» a. filtra aan b. zeker voor; gron» bevo boml c. uiten gas gebr» most te op z desk eisdi bedr de r Krui zelve comi fond voor steur moe» maal D» het I Juli betn sub. franl het pers wreedheid moet men niet versterken; hoe wel kinderen soms gedachtenloos wreed zijn en uit valsche schaamte het niet willen na laten. Voorop sta ook hier „Gij zult niet dooden”. De leerstof heeft dus wel z’n enge begrenzing, maar wij kunnen niettemin het ethische onmogelijk missen. Voor het mys tieke zijn de kinderen vaak zeer gevoelig en ook de reactie blijft vaak niet uit. Bijv. Merijntje Gijzen. Maar vóór alles moet men zich niet vrij maken van de heilige en liefde wil van God. Nadat enkelen der aanwezigen in ver band met het gehouden referaat van ge dachten hadden gewisseld, werd de verga dering gesloten met een woord van harte- lijken dank en maakten de aanwezigen allen een tochtje naar de Sneeker meer met de paviljoen-boot. prachtig als „de Kruik”, al ging, dunkt ons, hem de tragische kant van die rol minder goed af dan de vroolijke. Henriette van Kuyk als Janekee, H. Brüning als de pas toor, Sofie Stein als Anne mogen voorts nog even afzonderlijk genoemd worden. De heer De Hoog was de, in dit stuk om het verband te leggen noodzakelijke, spreker. Aan het slot bracht het talrijke, enthou siaste publiek Merijntje en de Kruik een minuten durende en welverdiende ovatie. A. N. W. B.-tentoonstetling. In de voorzaal van Amicitia is thans de tentoonstelling betreffende de A. N. W. B., welke in een vorig nummer hier reeds breed voerig werd aangekondigd. We vinden er de geweldige hoeveelheid uitgaven van de A. N. W. B. op het gebied van auto-, rijwiel en wandelverkeer, benevens watersport, welke alleen reeds doet zien van hoe groote beteekenis deze bond geworden is voor ons vaderland, nl. een onmisbaar instituut. De boekwerken Merijntje Gijzen’s Jeugd zijn a f 3.90 per deel, steeds voorra dig in Boek- en Vulpenhandel G. van de Pijpekamp, Kleinzand 2, Sneek. Adv. Société des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Musique. Een Aantal bekende auteurs, componisten zijn moeder enz. heeft zich tot den minister van Justitie I drang op hem van zekere zijde geoefend, om in een wetsontwerp te bepalen dat de verdediging der rechten en belangen van auteurs, componisten enz. alleen zou mogen worden toevertrouwd aan een zgn. Natio naal bureau i. c. het Bureau voor Muziek- auteursrecht. De Société, waarvan zij lid zijn, is de oudste organisatie, welke zeer bevredigend werkt. I Kosteiooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. slag respectievelijk 40 en 48 cent per hebben verdiend en de 32 en 33 cent. Toen gisteren ALS GE ZAKEN TE BESPREKEN HEBT* moet ge ook de kleinighe** den nooit verwaarloozen. Een „El Progreso” schept een stemming, waardoor een goede voordeelige overeenkomst tot stand kan komen. Het vert-, glas- en behangwerk van 83 gemeentewoningen te Almelo en 2 winkel huizen aldaar is bij aanbesteding opgedra gen aan de heeren Tichelaar en Van Nog- geren alhier. branden, die zich met groote ^snelheid uit- het in die gemeente beschikbare brandweer- materiaal is naar de venen gedirigeerd. Een sterke wind en felle zonneschijn werken uit breiding van het vuur zeer in de hand. Woensdagavond is een heidebrand uit gebroken langs de spoorlijn Assen-Gronin- gen ter hoogte van het station Vries—Zuid- laren. Een groote oppervlakte heide en een boerderij zijn afgebrand. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 en 24 Mei’ 1929: doublé armband, J. Dijkstra, Op- penhuizerweg 80; portemonnaie met inhoud, G. Ferwerda, Bourbonstraat 7; grijze jon- genspet en sleutel, J. Lemstra, le Woudstr. 47* badmuts, L. Dantuma, Oude Koemarkt 1; grijze da’meshandschoen, A. Brandsma, Kloosterhof 23; kinderbeursje, P. Ruardi, Leeuwarderdwarsstraat 6; zijschot van een auto, C. de Jong, Wijde Burgstraat. De 2000ste bij de N. S. F. Bij de Nederlandsche Seintoesteilen Fa briek (Radio N. S. F.) te Hilversum is een dezer dagen de tweeduizendste arbeider aangenomen. Men meldde gisteravond uit Emmen aan de N. Rt. Ct.: De veenbrand laat zich op het oogenblik te Emmererfscheidenveen minder ernstig aanzien dan vanmiddag. Woningen loopen thans geen gevaar. De burgemeester, de heer Bouma, met wien wij zoo juist van een inspectiereis terugkeerden, oordeelt het ech ter noodig, meer brandweermateriaal tot zijn beschikking te hebben in verband met de kans, dat de wind zuidwaarts zal draaien. Gebeurt dat, dan kan ’t vuur over slaan op groote hoeveelheden turf en wordt zelfs het dorpsgedeelte, dat verleden jaar een prooi der vlammen werd, ernstig be dreigd. In verband daarmee heeft de .bur gemeester eenige brandspuiten ontboden van de firma van Bergen te Heiligerlee. De hoeveelheid verbrande turf is onge veer gelijk aan die, welke Zaterdag en Zon dag verloren ging. Voor de brandende streek is het verboden baggermachines in werking te hebben. Het werk ligt nu stil voor zoover de machinale turf betreft, hetgeen voor vele arbeiders een schadepost beteekent, daar zij geen uitkee- ring ontvangen. De turf is naar wij verne men voor het grootste deel in herverzeke ring genomen door Engelsche maatschap pijen. De vuurhaard die^e Klazinaveen Noord zou liggen, zooals werd gemeld, blijkt toch nog te Emmererfscheidenveen te zijn. De brandweer hoopt vannacht uitbreiding van het vuur te kunnen keeren. Vossen. Te Zwartemeer hebben twee arbeiders in het veen een nest met zes jonge vossen uit gegraven. Ook de oude vossen zijn gevan gen. Het Verraad. We hebben dan nu ook hier een deel van Merijntje Gijzens Jeugd in de Harmonie op de planken gehad, in voor het tooneel door den auteur zelf pasklaar gemaakte brok stukken uit „Het Verraad”. Dat De Jong zelf dit werk verrichtte waarborgde tegen een te zware mishandeling van z’n schitte rend literaire werk, doch desalniettemin haalt deze bewerking, met hoeveel eerbied ook geschied, in fijnheid lang niet bij het werk zelf. Intusschen de geweldige climax in het eerste deel van Merijntjes Jeugd, het moment als Merijntje zijn vriend de Kruik ongewild als de bedrijver van den dubbelen moord wat kun je op het tooneel toch snel een moord doen, het minnend paar was een paar seconden uit de herberg toen ze er dood weer werden ingedragen ver raadt, maakte deze tooneelbewerking moge lijk en voorts misschien de ontdekking van Siska Kremer. Want men moet wel heel scherp hebben gespeurd voor men iemand ontdekte, die in staat was de rol van Merijntje zoo argeloos weg te spelen als dit meisje, zelf kind nog, het deed. Dat was schitterend. Nap de la Mar was ook ONZE KLEINE ADV1 de prfjs is LAAG! het resultaat Is GROOT «V Werkzoekenden. Mannen: 1 boekbinder, 2 broodbak kers, 1 gasfitter, 4 grondwerkers, 1 kantoor bediende 1 machinist-bankwerker, 1 mach, bankwerker, 1 machinale houtbewerker, 1 metaaldraaier, 2 landarbeiders, 5 opperlie den, 1 opperman-straatmaker, 3 timmerlie den, 1 ijzerwerker, 30 zonder bepaalde vak kennis. actrices Henny Porten op het doek, in „Haar laatste toevluchtsoord”. Martin Falkla- gen, Rus van goeden huize, vindt als uit gewekene te Berlijn liefderijke opname bij de Schuricks, eenvoudige groentenventers, waar ook Hanne Lorek woont, die met den zieken Martin het huisgezin verlaat en op zich neemt voor hem te zorgen. Zwaar ziek gaat Martin tenslotte naar een zieken huis, en deze kosten zijn Hanne te machtig, zij waarschuwt de moeder, mevrouw Falklagen, wie Martin niet onder de oogen had willen komen voor hij zijn eigen kost verdiende. Mevrouw Falklagen, ook Rus sische uitgewekene, is nog rijk en laat Martin thuis brengen, doch zij wil niets met Hanne te doen hebben. Maar Martin, dip ^fprvpndp is pi^cht van dat zij haar laat komen, en spoedig “is’"ergewend om op te komen tegen den aan- groote sympathie tusschen de beide vrouwen, op z’n sterfbed huwt Martin zijn trouwe verzorgster. Henny Porten heeft hierin een rol, welke haar uitstekend ligt Kunstmatige ademhaling. Over de beste methode van kunstmatig opwekken van de ademhaling vinden wij in het blad „Eerste Hulp” het volgende Men legge het slachtoffer niet zoo als het bijna altijd gedaan wordt op den grond, maar op een tafel, die meestal wel te krijgen is. Dat heeft 2 voordeelen 1 de armen kunnen daarbij veel verder gestrekt worden, 2. de aan elke arm staande helper kan met meer kracht en met min der inspanning zijn taak verrichten, beter dan de op den grond geknield liggende. De armen mogen tot over het horizon tale vlak gestrekt worden, waardoor de longen beter geventileerd worden. De borstkas welft zich daarbij meer voor te- gentrekking moet een helper de voeten vast houden. Een rol onder de schouders is niet noodig. De vierde helper knielt schrijlings over het slachtoffer en helpt alleen bij de uit ademing door met beide handpalmen op de onderste borstwandhelft te drukken, waarbij hij door voorover te buigen zijn geheele lichaamsgewicht gebruikt. De aan de armen staande helpers brengen de ge bogen armen van het slachtoffer langzaam maar stevig van zijwaarts boven tegen den borstwand, waarbij zij den druk van den vierden helper versterken. De onderzoekingen van von Bruns heb ben bovendien duidelijk aangetoond, dat het toevoeren van zuurstof bij elke kunst matige ademhaling van het grootste belang is. Dr. Bruns eischt daarom, dat alle brand weerkorpsen, reddingsstations, badinrich tingen en dergelijke, zuurstofapparaten moeten hebben. De kwestie van de tong wordt ook hier beschreven. Het beste zou zijn bij opzij gehouden hoofd de tong met een doekje te bedekken en door een vijfden helper te doen vasthouden. Bovendien moet alles in het werk ge steld worden om door middel van dekens, kruiken, massage, de lichaamstemperatuur van het slachtoffer op peil te houden of te verhoogen. Vrijzinnige Zondagsscholen in Friesland. Woensdag hield de Vereeniging van Vrij zinnige Zondagsscholen „Kiesdistrict Fries land”, haar algemeene voorjaarsvergade ring in de St. Martinikerk te Sneek. Door vertrek van ds. Kosters naar Giet hoorn werd de vergadering gepresideerd door ds. Kalma, van Beetsterzwaag. Eerst genoemde kon echter onmogelijk ter ver gadering aanwezig zijn, hij had echter het bestuur verzocht om aan de vergadering z’n beste wenschen te willen aanbieden. Hierna werd gemeenschappelijk gezongen Qez. 11 vers 1. De voorzitter deelde mede, dat 61 per sonen aanwezig waren, vertegenwoordigen de 27 Zondagsscholen. Door aansluiting van de Doopsgezinde Zondagsschool te Heerenveen telde het district Friesland thans 100 aangesloten scholen. Als men bedenkt, dat in Nederland 400 zijn ondergebracht in dit verband, dan steekt Friesland bijzonder gunstig af bij de andere provincies en meende de voorzitter met voldoening te kunnen constateeren, dat het Zondagsschoolleven in onze provincie zeer bloeiend is. Mevr. GerbensDijkstra moest wegens gezondheidsreden voor hare functie bedan ken, van de bestuurstafel werd haar een spoedig herstel toegewenscht. De gezamenlijke Zondagsscholen Friesland tellen thans 4000 leerlingen. In de vacature ds. Kosters werd met 22 stemmen gekozen ds. P. G. Dijkstra, van Enge.lum, terwijl in de vacature mevr. Ger bensDijkstra met 26 stemmen werd be noemd mevr. H. Dozyde Stoppelaar, van Leeuwarden. In de portefeuillecommissie werd ift de vacature mej. Eisma voorzien door de be noeming van mej. J. v. d. Werf, van Leeu warden. Nadat een 20-tal minuten orgelspel was gegeven, hield dr. H. de Vos, van Sneek, een referaat over: „Hoe spreken we met het Zondagsschoolkind over de natuur?” Wanneer men, aldus spreker de verschil lende handboekjes nagaat dan wordt de belangstelling voor de natuur meer en meer levendig. Stond eerlang de bijbelsche ge schiedenis voor dit onderwijs op den voor grond thans tracht men ook iets bij te brengen van de natuur voor de gods dienstige vorming. Wanneer men het programma van het catechisatie onderwijs der Ned. Herv. kerk beziet, dan treft men er aan o. a. Bijbel lezen en Chr. geloofs- en zedeleer. Over de natuur wordt niet gerept. Doch verschillen de catechisatieboekjes van later jaren raken dit onderwerp wel aan. Ook Felix Ortt en Snethlage behandelen in hun werkjes deze stof. Zoo ondergaat ook de Zondagsschool- leerstof verandering en steeds meer worden verhalen genomen met als grondslag iets uit de natuur. De West-Hill-methode spreekt ook hier van en wil via) de natuur de kinderen tot God brengen. Ook de geloofsbelijdenis spreekt er van dat wij God kennen uit het wdord en de natuur wordt uitgebeeld als een boek waar in mén van God leest. Men moet met het kind over de natuur spreken als de plaats waar het God’s wer king leert zien. Groot gevaar kleeft er aan de goddelijke uitbeelding van personen, het kind kan moeilijk de goddelijke kracht hier van doorzien. Door de natuur ziet men het goddelijke beter dan door de lotgevallen en daden van bepaalde personen. De inleider leest thans een proeve van bewerking voor van het nog uit te geven werk „Kinderen van één Vader”, samen te stellen door dr. Miedema en waarvanjde 25ste les is geschreven door ds. R. J. de Stoppelaar te Warga. Bij lezing, aldus spreker, treft ons de juiste wijze waarin dit geschreven is. De kinderen moeten ons niet op onwaarheden of oppervlakkigheden betrappen, maar om te komen tot godsdienstige stichting en vorming zal men de feiten goed moeten kennen en dat is een moeilijke eisch. Eenige theoretische leerstof over- de natuur is voor de leerkrachten van groot belang, opdat men paraat is voor de meest onverwachte vragen van het kind. Ook dorpskinderen verraden vaak een kleine kennis van de natuur. En juist die kennis geeft vaak een bron van rijke vreugde en zal de kinderen afhouden van veel kwaad. De wijze zooals die behandeld is in ’t genoemde werkje, is een prettige en wetenschappelijk juiste. Voor de Zondagsscholen komt het echter op de godsdienstige interpretatie aan van het verhaal en deze gedachte dient voorop 'te staan. De kinderen zullen zeker op deze wijze den waren zin aanvoelen, want ’t ver loop is natuurlijk. Wel moet men bedenken, dat juist het kind vragen kan stellen in verband met de wreedheid in de natuur. In het bekende ver haal van Woutertje Pieterse wordt ge vraagd: „Zingt die vogel om het wormpje dat hij van God gekregen heeft?” en dan „zingt dat wormpje dan niet mee?” Hierin ziet men de geweldige problemen, waar voor, men kan komen te staan. Of bijv, een Albert Schweitzer, die reeds in z’n jeugd diep bewogen wordt door het leed aan die ren veroorzaakt en uit dien hoofde ook in z’n later leven den diepen eerbied voor alle leven voelt. Men moet het kind geen dingen bijbrengen die niet met de feiten kloppen, want later ontstaan hierdoor de gewetens conflicten. De mensch dient bij alles steeds voorop te staan, „dit juist ontbreekt in dit werk „Kinderen van één vader”. Men geeft de eereplaats aan de boomen, dieren, zon, maan en sterren en gesteenten, om als slot te nemen: de mensch. Daarom als gods dienstig stuk is dit afschuwelijk. Hoe het dan wel moet gebeuren? We moeten iets weten van de feiten van de na tuur en de kinderen leeren zien de orde en harmonie in het heelal en de doelmatig heid niet alleen Voor den mensch, maar voor de levende wezens zelf. Ook dient men bewondering en eerbied bij te brengen voor de natuur. En bij de wreedheid in de na tuur moet men nooit de critiek der kinderen onderdrukken. Een besef van de waarde van het leven moet) men trachten bij te brengen, De Gevraagd personeel. Mannen: badmeester (Zaandam), be hangers (Amsterdam, Deventer, Tilburg), bloemkweeker (Heerlen), carosseriebouwers (Alkmaar, Venray), electriciens (Assen, Middelburg, Tilburg), electrisch lasscher (Amsterdam), fundeeringswerker (Middel burg), gasfitters (Den Helder, Hoorn, Zaandam), gasmeester (Hilversum), gra- nietschuurder (Hoorn), houtbewerker (Alk maar), kapper (Tilburg), kleermaker (Amersfoort, Enschede), klinkers (Amster dam, Haarlem), letterzetter (Tilburg), lood gieter (Deventer, Enschede, Helmond, Hoorn, Middelburg, Nijmegen), lijnwerker (Dordrecht), mijnwerkers (Heerlen), op zichter (Haarlem), rijtuigschilder (Til burg), scheepsmakers (Schiedam, Zaan dam), smid (Enschede). Vrouwen: personeel voor huiselijke diensten. vanmorgen, toen hun werd aangezegd, öf het werk te hervatten öf wel terug te j gaan, werd dit eveneens geweigerd. Hierna is vanwege Den Haag last gegeven, dat de arbeiders hun woningen hebben te verlaten, tvnrdAn ontruimd. st a k ijl g in Drente. Het Volk van gisteravond meldt: Zoo juist vernemen wij, dat twee ploegen (150 man) Rotterdamsche werkloozen, ge plaatst bij de Oude Vaart in Drenthe,1 sinds gisteren het werk hebben neergelegd, j Zij weigerden op de bestaande tarieven het werk te hervatten. Men deelt ons mede, dat de Haagsche en Utrechtsche arbeiders bij de tegenwoordige tarieven zonder bij- J uur Rotterdammers i aan de Rotterdamsche arbeiders was gezegd, dat zij naar Rotterdam Bioscoopnieuws. De bioscoop bij de Waag heeft de eerste dagen Carmen, naar de opera van Bizet. Het is een Fox film, zoodat we Dolores del Rio hierin als Carmen ont moeten, een rol zoo uitermate geschikt voor deze actrice van groot temperament. Een waardig partner heeft zij in Victor Mac Laglen als Escamillo. D i t tweetal in deze film waarborgen succes. In de Amicitia bioscoop zien we eindelijk weer e|ns een van de beste film- aangezien deze anders worden ontruimd. Veenbranden. Op drie plaatsen in de gemeente Emmen zijn gistermorgen veenbranden uitgebroken, I die zich ernstig laten aanzien. Twee der vuurhaarden liggen bij Emmer-Erfscheiden- veen, de derde is bij Klazinaveen-Noord. De branden, die zich met groote snelheid uit- breiden, worden met kracht bestreden. Al j I Het Roode Kruis tegen den gasoorlog. Krachtens opdracht van het Xlle Inter nationale Roode Kruiscongres (Oenève, r -ZS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2