i I s DE MOORDENDE STRAAL h h i1 i Sportrubriek. Ut FEUILLETON. J /F" Ol Q Ui 1 D I BURGERLIJKE STAND. I 4—1 I 6—2 De spoorwegramp te Fulda, waar de vorige week de FD-express 6—0 BazelBerlijn ontspoorde. 13 personen werden hierbij gewond. en evenals ons.” 0—2 2—1 Op de Braassemermeer werden Zondag de Hollandia-zeilwed- strijden gehouden. Eenige deelnemers aan de regenboogklasse onderweg. ;mor- I en I Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS. P. B ma’s ra door „SAPPE R”. Rectificatie. In ons vorig nummer komt een verslag voor ontleend aan de Leeuw. Crt. van een inleiding door dr. H. de Vos gehouden in de vergadering, van Vrijzinnige Zondags scholen in Friesland, waar een onjuistheid in voorkomt. Het bezwaar van den inleider tegen het besproken lesje was, dat daarin de mensch voorop stond, terwijl in den godsdienst God voorop behoort te staan. Daarom achtte spreker den daarin gegeven kijk op de natuur in den grond ongods dienstig. „Inspecteur McIver komt dadelijk hier,” berichtte de brigadier, den hoorn met een zucht van verlichting weer ophangende. „En tot zijn komst kunnen wij evengoed naar be neden gaan. Kom, kom, moeder, wat helpt het of je al zoo voortgaat.” Hij bracht de oude juffrouw buiten de ka mer, en zoodra wij ons op de gang bij hem gevoegd hadden, sloot hij de deur af en stak den sleutel in zijn zak. En na de hospita weer naar haar eigen vertrekken terugge zonden te hebben, wachtten wij de komst van den inspecteur af. „Een sigaret, Bobby?” vroeg Sinclair, hem zijn koker voorhoudende. „Helpt voor de zenuwen.” „Nu, mijnheer, gaarne; ik dank u. Het heeft mij werkelijk aangepakt. Ik heb in mijn diensttijd menschen op allerlei manie ren zien dood gaan verbranden, verdrin ken, ophangen om van mijn drie jaren aan het Front te zwijgen; doch iets van dezen aard is mij nog nooit overkomen. Hij, die niets anders deed dan dien dooden hond even aanraken en hij was er zelf bij.” Hij keek ons uitvorschend aan. „Weet gij er werkelijk niets van, heeren, hoe dat in el kander zit?” „Het is de een of andere vorm van een afschuwelijk vergif, brigadier,” zeide ik. „Daarvan ben ik vrij zeker. Doch wat het is, weet ik evenmin als gij. Mijnheer Gaunt was een uiterst knap scheikundige.” „Een beetje te knap,” merkte de politie- zwakker, de verdediging van hunne plaats- genooten niet passeeren. Binnen 7 minuten had Rood-Geel de leiding en wist hieraan nog één doelpuntje toe te voegen. Het einde bracht Rood-Geel een 02 overwinning, ’t Volgende seizoen zullen dus de Rood- Gelen de plaats van Friesland II in de 2e klas A innemen. Promotie 3e klas N. V. B. Groninger afdeeling. In Groningen moesten de Groninger Boys de strijd aanbinden tegen de club Achilles II van Assen. Deze wedstrijd is echter niet gespeeld daar laatstgenoemden zich hebben terug getrokken. Rest nu voor deze afdee ling nog de return-wedstrijd Groninger BoysAppingedam. De eerste strijd tus- schen deze twee ploegen heeft een 52 nederlaag voor de Appingedammers opge leverd, zoodat vrij zeker de Groningers ’t volgende seizoen wel een plaats in de 2e klas B zullen bezetten. Competitie afd. V. 2e klas A. DrachtenHeerenveen 41. In Drachten speelden Zondagmiddag de clubs Drachten I en Heerenveen I hun laat ste wedstrijd voor de 2e klas A competitie. Folkertsma c. s. bleven met 4—1 doelpun ten de meerderen over de rood-witte Hee- renveensters. Kampioenschap van Friesland. Ie klasse. Sneek lil—De Kooi 11 6—2. In ’t Sportpark speelden Zondagmiddag de clubs Sneek III en De Kooi II hun laatste wedstrijd voor ’t kampioenschap le klas F. V. B. De Sneekers waren verre de baas over de Jousters en wonnen met eindstand 6—2 doelpunten. De withemden bezetten dus de 2e plaats. Zilveren Kruiswedstrijden F. V. B. 2e klas. L. S. C. IVLeeuwarden VI. 83. In een zeer goed gespeelde wedstrijd is het aan L. S. C. IV gelukt ook haar tweede wedstrijd voor ’t zilveren kruis in een over winning om te zetten. Ditmaal was Leeu warden VI op bezoek. De witgekraagde blauwhemden sloegen de roodwitten met eindstand 8—3 doelpunten. Medaille-wedstrijd v.v. Sneek. Gisterenavond werden in ’t Sportpark alhier de medaille-wedstrijden tusschen de Sneek-elftallen voortgezet. Gespeeld werd er tusschen elftal B en F. Laatstgenoemd wist met 51 doelpunten te winnen. Efdé wist uit een penalty de score voor F te openen, doch Silvius bracht met een kopbal de partijen op gelijken voet (11). Nog voor de rust maakte Tj. Efdé er 21 van. Na de goalwisseling kwam elftal B gewel dig opzetten. Gebrek aan schutterstalenten was oorzaak dat doelpunten uitbleven, ’t Zwarte elftal verhoogde de score door B. Coehoorn tot 31, terwijl kort hierop Efdé nogmaals succes had 41. De Vries voerde de stand uit een penalty op tot 5—1, waarna werd geëindigd. Vrijdagavond valt de be slissing, welk elftal in ’t bezit komt van de 11 draag medailles. Dan spelen de elftallen C en F. 553. Toen Widewik zoo zat te vertellen, dat de moeder uit het verhaal brood ging halen, zei vrouw Konijn opeens: - Maar jullie zult ook wel trek hebben in een koekje, niet? Nou, of ze trek hadden! Nu ze alleen maar het woord koekje hoorden, smulden ze al in gedachten. Moeder liep naar de kast en kwam een oogenblik later met een schaal koekjes te rug. hulp door de telefoon, en van 554. Allemaal kregen ze een koekje en ze waren zoo lekker, dat niemand er aan dacht naar Widewik te kijken, die ook een heel koekje gekregen had, dat... wel een beetje erg groot voor hem was. Jongens, jongens, als je dat dwergje met dat groote koekje gezien had! Opeens zag vader hem en toen merkten de anderen het ook. Maar Widewik keek vader even oolijk aan en begon toen te eten alsof het koekje hem ook heel gewoon was. Hap! 5. Onder de hevigste protesten van de be- leedigde hospita traden twee politieagenten en de chauffeur de kamer binnen. „De vijf minuten waren om, mijnheer, dus deed ik zooals u mij gezegd had,” legde de chauffeur uit. „Je bent een uitstekende vent,” riep Toby. „Hét is goed zoo. Brigadier, die revolver be hoort aan mijn vriend.” De politieman, die het wapen met een be denkelijk gezicht van de schrijftafel opge nomen had, vestigde zijn aandacht op mij. „Wat is hier te doen, mijnheer?” vroeg hij. „Houd je bedaard, moeder, niemand zal je kwaad doen.” „Zij is stokdoof,” verklaarde ik hem, en hij bulderde haar zijn geruststelling nog eens in het oor. Vervolgens vertelde ik hun in het kort hetgeen er voorgevallen was. Ik stelde hen op de hoogte van de plannen van Gaunt nadat wij gescheiden waren, voor SNEEK, van 20—27 Mei. Geboren: Jan Gerrit zv. Gerrit Kooistra en Tjitske Wijnia; Hendrik Auke zv. Auke de Haan en Lolkje Schurer; Anna dv. Ger- ben v. d. Werf en Jantje Zwaagman; Taeke zv. Bauke Stobbe en Jantje van der Zee; Jacobus zv. Frederik Johan Lodewijk en Maria Anna Reiker; Hendrik zv. Sijbout Jaasma en Anna de Jong; Pieter zv. Sjoerd Lichthart en IJda Posthuma Mantje; Froukje dv. Age Fennema en Trijntje Zijl- stra; Hermanus Gerardus zv. Cornells Ger- hardus Visser en Carolina Geertruida Poiesz; Alida dv. Johannes de Vries en Ca tharina Jager; Anthonius Jan zv. Sjouke Piekema en Jitske Teerenstra; Baukje dv. Marten Monkel en Wiebrigje Drijsten; Anne zv. Hidde Dotinga en Tjitske Jetzes; Jan zv. Egbert Koops en Dieuwke Kingma. Ondertrouwd: Hielke Rollema, 28 j. en Tjitske Jaasma, 28 j.; Herman Wallega, 27 j. en Marianne Reindorp, 22 j.; Sjoerd de Vries, 24 j. en Anna Holkema, 21 j.; Lode wijk Oppenhuis, 25 j. en Margje Dijkstra, 23 j.; Brugt Peper, 25 j. en Elisabeth de Jong, 16 j.; Sipke Hoeksema, 33 j. en Eli sabeth Johanna Koopmans, 28 j. Gehuwd: Cornells Kuipers, 24 j. en Gees- ke Arema, 24 j.; Fokke Plantinga, 19 j. en Sietske de Ruiter, 24 j.; Dooitze Smeding, 27 j. en Trijntje Nauta, 24 j.; Jarig Smit, 29 j. en Lamkje de Jong, 23 j.; Hendrik Jon ker, 28 j. en Anna Trijntje Ruardi, 26 j.; Rinze Straatsma, 24 j. en IJmkje Sijbranda, 24 j.; Tjepke Berend van der Werf, 24 j. en Fetje Molenmaker, 23 j. Overleden: Johannes Efdé, 81 j., wedr. van Tjitske Kuipers; Jochem Schots, 68 j., echtgen. van Geertje van der Meer, wonen de te Wijckel; Geertje Jot, 13 j.; Albertus Cornelis Lenis, 37 j., wedr. van Philippina de Jong, wonende te Wolvega; Thijs Jaar- sma, 78 j., echtgen. van Jeltje Plekker. tieman gezegd had, iets bovennatuurlijks toeschijnen. En zelfs voor mij, die iets méér wist, ging de zaak boven alle begrip. De wonderbaarlijke uitvinding van Robin, de vreemdsoortige lucht die scheen af te nemen, of anders was ik er aan gewoon ge raakt, de doode hond, waarvan die geur waarschijnlijk afkomstig was, en eindelijk de doode politieagent, dwarrelden in mijn hersens in hopelooze verwarring dooreen. Dat Joe gedood was door dat vervloekte goedje, door zijn meester samengesteld, lag voor de hand; doch waarom in ’s hemels naam Sou Robin een hond gedood hebben waarvan hij dolveel hield? Dat van de mar mot begreep ik dat van Joe niet. „Het lijkt net zooals ge zegt, brigadier, het werk van den duivel,” sprak ik eindelijk. „Doch daar dit natuurlijk niet kan, kunnen wij alleen de gevolgtrekking maken dat de duivel in dit geval een mensch is. En ik houd het voor het beste dat wij Scotland Yard opbellen en vragen een hooger ge plaatste beambte hierheen te zenden. Het gaat nu wel een weinig boven onze bevoegd heid.” „Dat zeg ik ook,” viel Sinclair aarzelend bij. „Degelijk boven onze bevoegdheid.” De brigadier stapte naar de telefoon, de chauffeur maakte een opmerking. „Indien het u hetzelfde is, heeren,” zeide hij, „wacht ik liever in mijn wagen buiten. Ik voel mij meer op mijn gemak in de fris- sche lucht.” NIJMEGEN, 28 Mei. Aan de Oude Ub- bergensche weg heeft bij het graven van een sleuf voor de waterleiding een aardstorting plaats gehad, die een betonnen muurtje meenam. 10 arbeiders werden bedolven, waarvan 6 gewond werden, waaronder 4 zwaar. De pasgehuwde B. is gedood. Boschbrand. O1RSCHOT, 28 Mei. Bij een boschbrand in deze omtrek zijn 300 hectare dennenbosch afgebrand. Schade 2!6 ton. Juniores-Voetbal. Gisteravond speelden op het terrein aan de Lemmerweg de Black Boys-juniores en de Sneek-juniores. De kleine withemden wonnen deze kamp met 01 doelpunten. In welke klasse wordt G. V. V. ingedeeld? Nu ’t volgende seizoen G. V. V. in de tweede klasse zal moeten uitkomen is bij ons de vraag gerezen in welke afdeeling de rood-witten zullen worden ingedeeld. In de tweede klasse B heeft men dit jaar reeds twee clubs laten degradeeren omdat er een te veel was. Met belangstelling zien wij de beslissing dienaangaande tegemoet. Het Nederlandsche elftal. Mede in verband met het bedanken van Van Loon (Willem II) als links-binnen is het de bedoeling van de technische com missie van den N. V. B. Tap (A. D. O.) binnen te laten spelen en is Homburg (Blauw-Wit) uitgenoodigd als links-buiten tegen de Schotten mede te spelen op 4 Juni te Amsterdam, op voorwaarde, dat hij even eens de reis naar Scandinavië meemaken zal. Nader meldt men aan de N. R. Crt.: De middenvoor Bakhuis van Z. A. C. heeft wegens een oogblessure bedankt voor het Nederlandsche elftal. Tap zal nu mid denvoor spelen en voor den linkervleugel is behalve Homburg van Blauw-Wit uitgenoo digd Formenooy van Sparta. straal getroffen en bleef stil liggen. Ik weet niet of mijrf gelaat dezelfde kleur gekregen had als dat van de anderen, doch zij waren zoo wit als een doek geworden. Het was zoo volkomen onverwacht, zoo verpletterend opeens geschied. Eén oogen blik geleden had de man bij ons gestaan, een ferme, joviale, gezonde kerel: nu waren zijn oogen, die nooit meer zouden zien, strak naar de zoldering opgeslagen. „Raak hem niet aan,” hoorde ik een hee- sche stem, die ik nauwelijks als de mijne herkende, zeggen. „Om ’s hemels wil, raak hem niet aan. De arme kerel is in ieder ge val dood.” De andere politieagent, die naast het lijk neergeknield was, keek suf omhoog. Gewone voorvallen, zelfs een moord waar hij bij stond, zouden hem niet uit het veld gesla gen hebben, doch dit was hem te kras. „Ik begrijp het niet, mijnheer,” stamelde hij. „Wat doodde hem?” „Hij werd gedood omdat hij dien dooden hond aanraakte,” sprak Sinclair ernstig. „Méér dan dat kan geen onzer er van ver tellen, brigadier. En deze mijnheer is bang, dat u hetzelfde overkomen zal, wanneer gij uw makker aanraakt.” „Maar dat is het werk van den duivel,” riep de brigadier uit, versuft oprijzende. „Dat is volstrekt niet menschelijk.” Eenige oogenblikken stonden wij allen naar den dooden man te kijken, terwijl de hospita met haar schort over het hoofd in een schommelstoel krampachtig zat te snik- j „Ga je gang, chauffeur,” antwoordde man driftig Jop.' Hetgeen i’hijthans^üitgê- ken. Van ons vieren had alleen ik een hoogst Toby. „Maar rijd niet weg: vermoedelijk haald heeft zal hem duur te staan komen, flauw begrip hoe alles zich toegedragen zullen zij je een verhoor willen afnemen, I zoodra hij terug gekomen is.” J J‘ r evenals ons.” 1 Wordt vervolgd. VOETBAL. De uitslag van de Zondag j.l. gehouden voetbalwedstrijden voor de N. V. B. en F. V. B. is alsvolgt: Kampioenschap van Nederland. Rotterdam: SpartaFeijenoord Eindhoven: P. S. V.Go-Ahead Competitie afd. V, 2e klasse. Drachten: Drachten 1-Heerenveen I 41. Promotie 2e klasse afd. V. Leeuwarden: FrisiaG. V. V. Promotie 3e klasse afd. V. Leeuwarden: Friesland II—Rood-Geel 0—2. Groningen: Groninger-BoysAchilles II. Achilles II teruggetrokken. Kampioenschap van Friesland. Sneek: Sneek IIIDe Kooi II Kampioenschap van Friesland 2e klasse. Joure: De Kooi III—Wijnjeterp Kruiswedstrijden F. V. B. 2c klasse Sneek: L. S. C. IVLeeuwarden VI 83 gedaan hadden. Het eenige dat ik mij niet geroepen gevoelde om hun mede te deelen, was het doel van zijn samenkomst met den Australiër. Dat was geen kost voor hun trage hersens, dacht ik, dus liet het rusten. „Een kwartier geleden, mijnheer, zegt u, vóór u hier kwam. Weet u zeker dat de stem die door u gehoord werd, die van uw vriend was?” „Beslist,” antwoordde ik. Volkomen ze ker. Zijn stem is gemakkelijk te herkennen en ik ken hem zeer intiem.” En in dat oogenblik klonk een kreet van verrassing, uit de richting van het venster. De tweede politieagent had de gordijnen weggeschoven en stond nu strak naar den grond te kijken. „Wat hebben wij daar?” merkte hij op. „Kijk eens.” Wij keken. Morsdood en in een akelig verwrongen houding lag de terrier van Ro bin op den grond. Wij stonden om het arme dier heen, en het leek mij alsof die vreemd soortige lucht sterker geworden was. Eensklaps hoorden wij een gil van pijn, en een van de politieagenten, die zich ge bukt had om den hond aan te raken, vloekte geweldig en wreef zijn vingers. „Dat stomme dier is gloeiend heet,” riep hij uit. „Zoo heet als een gloeiende kool.” Hij bekeek zijn vinger, en toen gebeurde er een van de vreeselijkste dingen die ik ooit bijgewoond heb. Als het ware vlak voor onze oogen, kronkelden de vingers waar mede hij den hond aangeraakt had, zich tot zoover knoopen: toen de hand: vervolgens de arm. deze mij bekend waren, van den kreet om I En een oogenblik later sloeg de man tegen ,iau« uw tiui mcgcuiagcn hetgeen wij den grond als was hij door een bliksem- had; het moest de anderen, zooals de poli- Overzicht gespeelde wedstrijden Kampioenschap van Nederland. SpartaFeijenoord 02. In Rotterdam heeft de ontmoeting plaats gehad tusschen de plaatselijke clubs. Spar ta en Feijenoord resp. afd. kampioensclubs Westen 1 en II. De Spartanen konden in eigen huis niet de baas blijven. Feijenoord ging met beide winstpunten strijken. De uitslag was 02 doelpunten. P. S. V.—Go-Ahead 2—1. De gloeilampenploeg uit Eindhoven, Philips Sport-Ver., had het Deventer Go- Ahead op bezoek. Met zeer gering verschil (21) wisten de Zuidelijke kampioenen over de Oostelijkeh de baas te blijven. Promotie 2e klasse. Frisia—G. V. V. 4—1. Frisia weer le klasser! Op de Wilhelminabaan speelden Zondag j.l. Frisia, 2e klas kampioen A en G. V. V., degradatieclub le klas N. V. B„ afd. V. Aan de baanmenschen is het gelukt de rood-witte Groningers een 41 nederlaag toe te brengen. Over het geheel was het een saaie vertooning. Het spel dat beide clubs leverden was van weinig gehalte. Al leen de vijf gemaakte doelpunten waren mooi. Frisia heeft de overwinning verdiend, doch de uitslag is geflatteerd. Zeer zeker hadden Prummel en zijn mannetjes nog wel een tweetal doelpunten verdiend. Frisia deed de aftrap en na een wederzijdsch zenuwachtig verkennen gelukte het Brink- maji, na een corner van Steinvoorte Sr., de geel-blauwen de leiding te geven. Kort hierop is het dezelfde speler, die uit een voorzet van Steinvoorte Jr. de G. V. V.- keeper opnieuw laat visschen. Niet ont moedigd speelt de G. V. V. verder en eenige malen ontkomt op zeer fortuinlijke manier ’t Frisia-doel aan een doorboring. Rust ,gaat in met 20 voor de thuisclub. Na de hervatting zit G. V. V. direct weer voor ’t Leeuwarder doel. De bal ketst tegen de paal. Het offensief wordt daarna over genomen door de Frisianen. Als de G. V. V.-keeper eenige malen correct heeft inge grepen weet Bleeker met een ver schot eerstgenoemde te verrassen, waarmee de stand 30 wordt. Dezelfde speler weet ook het vierde doelpunt voor zijn rekening te nemen. G. V. V. zwoegt hard door. 1? de laatste minuten wordt dit beloond met een fraai tegenpunt van de midvoor. Met stand 41 kondigt Udema, die deze wed strijd uitstekend leidde, het einde aan en is Frisia na één jaar uit de Noordelijke le klasse verdwenen geweest te zijn, ’t volgen de seizoen gerechtigd weer in de hoogste afd. uit te komen. Promotie 3e klasse. Friesland 11Rood-Geel 02. Op Borniastate bekampten Zondagr gen de plaatselijke clubs Friesland Tl lI. I gs» Hip ft* 1 Rood-Geel I elkaar. De geel-blauwe Leeu- Grondverschuiving. 1 persoon gedood. *j Bl I <x kW S Pi -■ V -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2