DERVOEFS I E De Jodenkoeken RITMEESTER go JuDSfgG A.J.P> Rf g I tol F4&0 Reclame Hoed O - üiemeijer’s Tabak Keurig zittend Haar. BERVOETS’ «o MIEUW^TUDIHGEN. Ritmeester stokjes, pakjes van 10 stuks een kwartje. Verkrijgb. met vele andere Standaard-merken bij het van ouds bekende speciaal adres voor weder- verkoopers waar ook de allergrootste keuze Sigaretten is Firma JOHs. TROMP, Sneek Firma JOHS. TROMP. e Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Fa. JQHa. TROMP - Sneek ónorroe sorteeringf OF u nu een vol pond wenscht of een half pond een ons of een half ons Uw winkelier kan U helpen, want hij' heeft voorraad in verschillende prijzen en verpakkingen hv. 68 Tweede BUd W«»eus«ln£ *4» Hei IV‘49 45 Jaargang örjeTband SIGAREN, fabrikaat van goeden naam en goeden smaak! Prijzen 12-10-8-6 cent. Styzetl iMTTczf >999999999999919999999999999999 9 9 99999999949*99999**9^9999999999 g.>». i e SN EEK Telefoon No 150 BerJamekoJom 9 9 0 9 SMEEK WUDE BURGSTRAAT. de heer B. van der Kooi, opzichter bij de gemeentewerken alhier. van VF.ENSTRA zijn verreweg de lekkerste en verpakt in luxe bussen, die niet oprekeningstaan ENQROS SMEEK. 9 9 9 9 4- 4 9 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS PRUIMSTER IQ ct. NIKKEL 12 ct. de allerbeste Pruimtabak omdat ze van NIEMEIJER komt. Onweer. Boven een groot deel van ons land heeft Vrijdagnamiddag een onweer gewoed. Te Veendam sloeg de bliksem in een stroomijt van de stroocartonfabriek „De Vrijheid”. Ongeveer 4 millioen K.G. stroo, ter waarde van f 100.000 werden een prooi der vlammen. M Te Emmer-Erfscheidenveen is Vrijdag middag de ongeveer 25-jarige gehuwde veenarbeider G. van der Leij, woonachtig aan het Schoutenskanaal, tijdens een kort onweer door den bliksem getroffen en ge dood. Van der Leij was met drie kameraden op weg om voor de bui te gaan schuilen, toen de bliksem het troepje trof. De drie mannen stortten ter aarde, doch twee hun ner hadden geen letsel bekomen en konden spoedig opstaan. Geheel ontsteld renden zij naar het personeel van de Emmer brand weer, dat nog met het blusschen van den Levend begraven. Vrijdagmiddag is te Melick bij Roermond zekere Laarman van Gebroek Maasniel ten gevolge van een instorting in een put levend begraven. De jongeman, die bezig was op LANGWEER. Het voorstel van B. en W. van Doniawerstal om over te gaan tot de stichting van een nieuw gemeentehuis al hier, is met 7 tegen 4 stemmen verworpen. De meerderheid oordeelde een uitgaaf van f 50.000 voor dat doel, met het oog op den toestand der gemeentekas en den oeconomi- schen toestand der bevolking, niet gewet tigd. Door den Min. van O., K. en W. is met ingang van 1 September a.s. tot leeraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers (es sen) te Appingedam benoemd de heer J. v. d. Meulen alhier, thans onderwijzer aan de Openbare School voor U. L. O. alhier. ventaris werd beschadigd, doch brand werd vier meter diepte een nieuwen waterput te niet veroorzaakt. In de nabijheid werden twee koeien van den veehouder A. Bosma door den bliksem gedood. Tal van electri- sche lichtgeleidingen werden getroffen. Vrijdagmiddag is de boerderij van E. van den Berg te Drachtster-compagnie door den bliksem getroffen en afgebrand. Een koe bleef in de vlammen; van den inboedel werd niets gered. Het Leidsche vuilnis naar Nieuwkoop. B. en W. van Leiden stellen den raad voor, de gemeentelijke vuilverbranding, die in ’27 ’n nadeelig saldo opleverde van f 42.000, welk tekort na 1931 zou stijgen tot f51.000 per jaar, stop te zetten en een overeenkomst aan te gaan met de gemeente Nieuwkoop, die dan het (vuilnis van Leiden koopt tot op- hooging en het in cultuur brengen van de rietlanden in deze gemeente. Door den electrischen stroom gedood. Vrijdagmiddag heeft zich te Laren een droevig ongeluk afgespeeld. De landbouwer T. Eggink bemerkte bij het schoonmaken Het congres voor Kleuterzorg. Voor de zuigeling bestaan alom consul- tatiebureaux, er worden cursussen georga niseerd om de moeders voor te lichten bij baby-behandeling en ontelbaar is ’t aantal populaire boekjes en brochures over de ver- rechtbank heeft de vrouw wegens jaar gevangenisstraf opgelegd, had vier jaren gevangenisstraf Voor den handel tegen fabrieksprijzen bij GROOTHANDEL OPGERICHT 1901. SIGAREN - SIGARETTEN - TABAK. smaakt als room van een varkenskot, dat een draad van de electrische geleiding losgeraakt was. Toen anderen hem waarschuwden, wilde hij het geval herstellen zonder eerst den stroom te hebben uitgeschakeld, met het gevolg, dat de man bij het aanraken van den draad op slag gedood werd. Een hard hoofd. Een 23-jarige voerman te Rotterdam heeft aan de Persoonshaven een baal lijn koeken, welke 60 K.G. woog en die van 7 meter hoogte viel, op het hoofd gekregen. Hij heeft geen letsel opgeloopen. id graven, werd plotseling bedolven op hef moment, dat in de buurt de tram van Roer mond passeerde. Men vermoedt, dat daar door de instorting plaats had. Toen het lichaam was uitgegraven, bleken de levens geesten reeds geweken. Ongelukken. Het 9-jarig zoontje van den landbouwer G. Hardeman te Scherpenzeel, had het on geluk, toen het voor zijn moeder de wasch- machine zou ledigen, met het hoofd tus- schen de machine en het deksel daarvan te geraken, tengevolge waarvan de dood on middellijk intrad. Vermoedelijk is het onge val te wijten aan het kantelen der machine, waardoor de jongen, er met zijn hals tus- schen bekneld geraakte. Bij de te Utrecht en Arnhem gehouden P. B. N. A.-examens, slaagde voor de diplo ma’s Waterbouwkunde en Wegentechnicus, Ontslag personeel Suikerfabriek „Frisia”. Het personeel van de suikerfabriek „Fri sia” te Franeker, heeft van de directie der fabriek aanzegging gekregen, dat het, be halve enkelen van het kantoorpersoneel, met 14 dagen ontslagen wordt. In een ge houden vergadering van commissarissen is aldus besloten, wegens de lage suikerprijzen en mede doordat er in Friesland dit jaar door bietenverbouwers slechts voor 1465 H.A. gecontracteerd is, niettegenstaande een bod van f 16 per 1000 K.G. bieten met een suikergehalte van 17 procent. In de campagne werkten er pl. m. 500 a 600 arbei ders op de fabriek, terwijl het vaste perso neel ongeveer 80 man bedroeg, wien dit bericht direct treft, terwijl het voor deze plaats een groote schadepost beteekent. BALK. Benoemd tot hoofd der eerlang te openen Herv. school te Wijckel, de heer S. Dijkstra, thans aan de Herv. school te Dei- num. Doodslag. De rechtbank te Roermond veroordeelde de 21-jarige woonwagenbewoonster M. W. wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Het meisje kreeg in den morgen van 26 Maart jl. ih het woonwagenkamp te Horst een woordenwisseling met de gehuw de woonwagenbewoonster M. G. Deze twist liep zoo hoog, dat vrouw G. veroordeelde bij de haren greep, waarop deze een aard appelmesje uit haar negotietasch nam en daarmee vrouw G. eenige steken in den rug gaf, ten gevolge waarvan deze ter plaatse overleed. anderen leeftijd zooveel fouten in de voe ding gemaakt worden als bij de kinderen van 1 tot 3 jaar. Het Congres zal over deze en dergelijke zaken zijn licht laten schijnen en prof. Gor ter eindigt met den wensch, dat het er den stoot toe mag geven, dat de kleuters van Nederland weldra dezelfde goede reputatie genieten als de zuigelingen reeds voor ons veroverd hebben. Geen sinaasappelschillen op straat. Na het geven van tallooze waarschuwin gen, zoowel in de bladen als door middel van den radio-omroep, is een Londensche rechter er toe overgegaan een man, die sinaasappelschillen op straat had geworpen, en daarbij door een agent betrapt was, tot een pond boete of drie dagen hechtenis te veroordeelen. De rechter sprak de hoop uit, dat het vonnis in alle kranten zou komen als afschrikwekkend voorbeeld. Friesche Doopsgezinde Sociëteit. In de Doopsgezinde kerk te Leeuwarden is de algemeene vergadering gehouden van de Friesche Doopsgezinde Sociëteit. Van de 45 gemeenten in Friesland waren 43 verte genwoordigd. De vergadering werd gepre sideerd door ds. H. Schuurmans van Sneek, die in zijn openingswoord de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar de revue passeeren liet. Ds. Schuurmans leidde daarna de vraag in: „Waarom zijn wij Doopsgezind?” Ds. W. Hilverda van Holwerd werd tot bestuurslid gekozen. Ds. J. IJntema te Dan- tumawoude, mr. C. B. Menalda te Leeuwar den en de heer J J. v. d. Hey te Heerenveen werden benoemd tot leden van de commissie tot herziening van de reglementen van we duwen-, kinderen- en emeritaatsfondsen, terwijl tot bestuurder van het studiefonds voor de jaren 1929-1937 gekozen werd ds. S. D. A. Wartena te Hallum. De Drachtster erfeniskwestie. Naar het Leeuw. Nieuwsblad verneemt, is thans door partijen in het proces omtrent de erfenis van Teatske Dijkstra te Drachten een schikking getroffen. Naar men weet had Teatske Dijkstra, die den 28 Juni 1923 overleed, haar bezit ver maakt aan den Kerkeraad der Geref. Kerk te Drachten, de Diaconie dier Kerk, de Vereen, tot bevordering van Chr. Nat. Schoolonderwijs te Drachten en de Vereen, tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Drachten. De wett^lijke erfgenamen betwistten aan deze corporaties de geldigheid van het testament, onder be wering dat Teatske bij het opmaken van haar laatste wilsbeschikking niet in ’t volle bezit van haar verstandelijke vermogens was geweest, en deze kwestie leidde tot een pro ces, dat voor de rechtbank te Leeuwarden ten gunste der wettelijke erfgenamen uitviel. Het Hof te Leeuwarden evenwel heeft, na een nieuw getuigenverhoor, gemeend, dat een schikking de beste wijze van rechtdoen in dezen was, en hoewel het aanvankelijk niet erg er op leek, dat het tot een schikking zou kunnen komen, hebben thans toch par tijen een minnelijk accoord getroffen. Naar wij vernemen, moet deze schikking inhouden, dat aan de wetelijke erfgenamen (een vijftal staken) zal worden uitgekeerd ongeveer een bedrag van één derde deel der erflating, die, naar bekend is, f60.000 be droeg. Het veelbesproken erfenisproces zal nu, na dit accoord, wel zeer spoedig als afgé- daan kunnen worden beschouwd. Moord op een l'/j-jarig kind. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 21- jarige ongehuwde dienstbode, die terecht heeft gestaan wegens moord op 19 Decem ber 1.1. te Nieuwer-Amstel gepleegd op haar 1’/2-jarig kind. Naar men zich herinneren zal, zou deze vrouw ’t kind levend in een tochtsloot onder genoemde gemeente hebben geworpen, waar de kleine door verdrinking om, het leven kwam. I De moord vijf Het O. M. brand in het veen bezig was. De brandweer geëischt. vond van der Leij met gescheurde kleeren in het veld liggen. Dr. Post uit Emmen kon slechts den dood constateeren. Boven Oost-Schoterland heeft een hevig onweer gewoed. Te Jubbega sloeg de blik sem in de woning van J. Rosenberg. De in- 9 9 9 t 4 Voor den handel bij TROMP - SNEEK In iederen prij's het beste. Bons in de verpakking, recht gevende op cadeaux, mooier en méér gesorteerd DAN OOIT TE VOREN. De ingestorte feestzaal te Lonneker. Zooals gemeld werd, is onlangs een rap port gepubliceerd van de commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de instorting van een feestzaal te Lonneker, waarbij een schilder, uit Sneek afkomstig, het leven verloor. De commissie kwam tot de conclusie, dat het gebruikte materiaal van goede kwaliteit was geweest; zoo was ook de specie van deugdelijke samenstelling. Hoewel dit niet met zooveel'woorden werd gezegd, viel uit het rapport der commissie op te maken, dat de invloed der vorst als directe aanleiding werd beschouwd. Het rapport werd door den Raad voor kennis geving aangenomen en een ieder dacht, dat de zaak nu wel in den doofpot zou zijn ge stopt. Dit blijkt echter niet het geval, want thans worden nieuwe bizonderheden bekend. Het blijkt nl., dat het onderzoek der justitie een heel ander resultaat heeft opgeleverd dan dat der commissie. Onmiddellijk na de in storting heeft, schrijft het Hbd., de justitie nl. een aantal monsters van de metselspecie ter hand gesteld aan den directeur van den Keuringsdienst van Waren te Enschede. Diens onderzoek heeft uitgewezen, dat de specie van minderwaardige samenstelling was. Zij bevatte nl. pl. m. 1 deel cement, 2.2 deelen kalk en 7/2 deel zand. De metse laars en opperlieden hadden aan de politie verklaard, dat het mengsel bestond uit: 1 maatdeel cement, 1 deel kalk en 3 deelen zand, welke mededeeling de commissie vol gens haar rapport geloofwaardig achtte. De directeur van den Keuringsdienst deelt voorts nog mede, dat hij proeven heeft genomen met een samenstelling, zooals deze volgens de metselaars zou zijn geweest. Hi heeft deze specie blootgesteld aan vorst (tot 20 gr. Celsius toe), doch deze bleek niet den minsten invloed te hebben geoefend. De metselaars en opperlieden blijven even wel bij hun verklaring, terwijl ook de com missie van onderzoek haar standpunt hand haaft. pleging van de zuigeling. Eenmaal op school wordt ook het kind door de maat schappij voldoende beschermd: schoolartsen, kinderspeeltuinen, kinder-vacantiekolonies. Met allerlei middelen wordt over zijn ge zondheid gewaakt. Een vergeten groep echter zijn de kinderen tusschen één en zes jaar, de kleuters. Voor hen wordt zoo goed als niets gedaan, terwijl toch juist dezen leeftijd met zijn overgroote besmettings kansen voor het kind juist zoo gevaarlijk is. Het congres voor kleuterzorg, dat te Am sterdam wordt gehouden, hoopt straks ook voor die groep van kinderen een goede me- disch-sociale verzorging te verkrijgen. Als eerste spreker op dit congres trad op prof. E. Gorter (Leiden) met als onder werp: „Morbiditeit en mortaliteit der kleu ters”. Spr. deelde mee, dat de sterftecijfers van, de kleuters, ondanks de verbetering in den loop der jaren, toch nog ontstellend hoog zijn, want er stierf van de kinderen (1916 tot 1925) die één jaar oud zijn geworden nog 1.15 voordat zij den leeftijd van 5 jaar bereikt hadden. Van alle gezinnen met 3 dezer kinderen is er één dat kans heeft het verdriet te moeten doormaken een kind te verliezen, vóórdat deze leeftijd is be reikt Van belang is het te weten, dat verschil lende ziekten der kleuters voorkomen kun nen worden. De meest belangrijke zijn de acute infectie-ziekten, waarvan enkele door voorbehoedende inenting kunnen worden voorkomen. Een andere kwestie, die bij de kleuter zorg naar voren komt, is het voedingsvraag- stuk. De beteekenis daarvan is veelzijdig. Kennis van de hoeveelheid voedsel, die op- timalen groei der kinderen toestaat, is daarom zoo gewenscht, omdat op geen Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnfcardt's L*ixe»sihtab{etten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Abonnement per jaar f 2.50 fr. p post f 3.60. Advertentiën 9 cl. p. regel Ing zonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Adverteollën worden tevens gratis ge olaatet in de SNEEKER COURANT Het ideaal 4 i i BESCHERMD TEGEN NAMAAK DOOR HET OCTROOI 17201 NIEUWE SÏEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERAOEEL Sü- imm1 ,m Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de handm wrijft dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervin is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. ■Ti 11 - - =a—wmr VOOR IEDERE VROUW. X STEUNT DE BUIKSPIEREN GEEFT STEUN IN DEN RUG EN VERSCHUIFT NIET AANBEVOLEN DOOR H.H DOCTOREN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 3