Officieel orgaan der gemeente Sneek k 45e Jaargang Zaterdag ft «Juni l&W Dit No. bestaat uit 4 bladen NlEUWSTIJUlHtiEM. IEDEBUI0SCH1 DYfOIHEEIBIII opgericht tfl VöBïHiaïn in 18*0 (waarin opgenomen de N.V. Kerate Nederlandache Hypotheekbriefbink te ’a Gra»enhage) Reserves ruim f 3.000 000 - 41/a °|o Pandbrimn a 98l/2 °|o an 5 °|o PandbriBvsn i 100 V2 °|o (tot een beperkt bedrag) GELDEN BESCHIKBAAR voor aerate hypotheek op billijke voorwaarden Koop eo Verkoop van Effecten- Verzilvering van Coupons en Lossingen. Eerste blad No. 69 Uitgave KIEZEBRINK Co. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar|buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT fs een I I Ge vonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven: blauw met geel damestaschje m. inh., J. Greidanus, 2e Oosterkade 33; bruin damesbeursje met in houd, A. Fleur, 3e Frittemahovenstraat 7; beige kinderschoentje, V. en D., Schaap- marktplein. Ten overstaan van notaris E. Elema had Dinsdagavond j.l. in „Onder de Lin den” de publieke finale verkooping plaats van een burgerwoning aan den Oppenhui- zerweg, in eigendom bewoond geweest door win. den heer Joh. Koopmans. Kooper werd de medeëigenaar, de heer U. Koopmans, voor de som van f 4079. BALK. Benoemd tot hoofd der Nuts M. U. L. O.-school te Breda de heer W. Croon thans alszoodanig werkzaam aan de U. L. O.-school alhier. De Gedeputeerde Staten kunnen in bij zondere gevallen of in verband met bijzon dere toestanden, eigener beweging of op verzoek van belanghebbenden, afwijken van de regelingen, vastgesteld onder I en II. De reeds bestaande afwijkende regelin gen blijven ook na l Juni gehandhaafd. Wreede gebruiken. In April zag de commies der belastingen H. Mulder op de schapenmarkt te Nunspeet, dat een koopman uit Barneveld een lam van een week of zes beetpakte, het tusschen zijn knieën klemde en toen met zijn handen een stuk van de staart afdraaide met been en al. Het afgedraaide stuk van de staart wierp hij weg. Natuurlijk liep het bloed uit het stompje van de staart en het lam wrong zich van de pijn. Het eenige antwoord, dat de koopman gaf op de verontwaardigde pro testen was, dat ze dat altijd zoo deden en dat je van die lange staart niets dan last had. De koopman uit Barneveld werd voor de rechtbank gedaagd en veroordeeld tot f20 boete. Bij den bakker H. van Steerl, in de Rijn straat te Amsterdam, is een- geldtrommeltje gestolen, waarin een bedrag van f4800 be nevens een spaarbankboekje van de stad Amsterdam, een Rijksspaarbankboekje en eenige papieren. onbillijk vonden tegenover de dienstplich tigen, die geen bezwaar tegen het vervullen SNEEK Ar- ge- Landbouwhuishoudonderwijs. LEEUWARDEN, 30 Mei. De bond van oud-leerlingen bij het Landbouwhuishoud onderwijs vierde heden zijn 10-jarig be staan, onder presidium van mevr. M. de Jong-Schuurmans te Akkrum. Een gezellige drukte heerschte er in de zalen-Schaaf in de Breedstraat. Van uit alle hoeken der provincie waren de oud-leerlin gen, van wie velen thans boerin zijn of an derszins op het platteland werken, opgeko men om hun eerste lustrum te vieren. De bond van oud-leerlingen heeft een werk zame tien jaren achter den rug, wat ook weer bleek uit het laatste jaarverslag; thans telt de Bond 700 leden. Tegelijk met dit jubileum herdacht mej. Timmenga, de secretaresse, het feit dat zij 10 jaren haar functie heeft vervuld, waar voor de presidente haar den dank van den bond overbracht en tevens blijken van waar- deering, in den vorm van een schrijfbureau en een bloemstuk, aan de jubilaresse aan bood. Mej. M. van der Knoop te Dordrecht, sprak de feestrede uit, waarna de opvoering plaats vond van „Opgong”, een Friesch too- neelstukje. Dienstweigering. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heb ben terecht gestaan de gewoon dienstplich tige soldaten G. A. v. O., W. H. en J. D., die door den Krijgsraad te ’s Hertogenbosch ter zake van opzettelijke ongehoorzaamheid (dienstweigering op principieele gronden) zijn veroordeeld, v. O. tot acht, de beide anderen tot tien maanden gevangenisstraf, alle drie met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzegging van de bevoegd heid, bij de gewapende macht te mogen dienen. Van O. en H. verdedigden zich zelf; D. werd bijgestaan door den hem toegevoegden raadsman mr. J. F. B. Rutgers. Uit de verhooren bleek, dat alle drie be klaagden gewetensbezwaren tegen het ver vullen van den militairen dienst hebben en dat geen hunner gebruik wenscht te maken van de hun door de Dienstweigeringswet geboden gelegenheid om in een anderen tak van staatsdienst te werk te worden gesteld. Omdat het vervullen van dezen dienst lan ger duurt dan de eerste oefeningstijd van andere dienstplichtigen beschouwen zij het vervullen van dien dienst als een straf. Op de vraag van den president of zij het niet Mond- en klauwzeer. In de week van 1925 Mei j.l. zijn in deze provincie 7 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, in de gemeenten Ameland, Engwirden, Doniawerstal, Frane- keradeel, Menaldumadeel (2) en Opster- land. «F NATIONALE BANKVEREENIGING Verkoop bouwterrein. Burgemeester en Wethouders van Sneek verkochten aan den heer E. T. van der Meu- len te Leeuwarden onder beding van grond rente een gedeelte bouwterrein aan de Johan Willem Frisostraat, hoek Willem de Zwijgerstraat, ter grootte van 627 M2, voor den bouw van woonhuizen. Een veenbrand door kwaadwilligheid. Dinsdag is te Barger-Compascuum een hoeveelheid van ongeveer 500.000 stuks turf verbrand op de veenplaats van den heer Groenewold. Met behulp van de brandspuit uit Emmer-Erfscheidenveen is de brand ge- bluscht voordat hij grooteren omvang kon verkrijgen. De marechaussees hebben naar de oorzaak een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat hier onmiskenbaar opzet in het spel was. Er werden namelijk in petro leum gedrenkte lappen gevonden, benevens stukken van rijwielbanden. De dader is niet bekend. De burgemeester van Emmen, mr. Bou- ma, heeft thans een veenwacht ingesteld, die dag en nacht functionneert. Waakt tegen bosch- en heidebrand! De commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant heeft in verband met de vele en ernstige boschbranden, waar door ook zijn gewest dit jaar wordt geteis terd, eenige dagen geleden aan de redacties der Noord-Brabantsche dagbladen verzocht, een waarschuwing tegen het brandgevaar in bosschen en heiden op een in het oogioo- pende plaats in hun kolommen op te nemen. Aangezien de daarin vervatte wenken ook voor het overige gedeelte van het land van het grootste belang zijn, drukken wij op verzoek van den directeur van het staats- boschbeheer den tekst dier waarschuwing hieronder af: Brandgevaar bedreigt dagelijks de bos schen en heiden in ons gewest. De winter is streng en droog geweest; vandaar dat het brandgevaar veel erger is dan in andere jaren. Reeds een belangrijke oppervlakte is kaal gebrand. Zoo wordt ons land verarmd, zoo ook wordt zijn uiterlijk geschonden. De schending van het natuurschoon is soms in geen tientallen jaren te herstellen. Alle weldenkenden roep ik op tot mede werking aan de bestrijding van het brand gevaar. Geen vuur, geen brandende sigaren of pijpen, vooral geen brandende sigaretten in of bij bosschen of heidevelden! Volgens de statistiek zijn de meeste bran den toe te schrijven aan onvoorzichtigheid. Ouders en onderwijzers mogen de jeugd waarschuwen. Volwassenen zullen zich zelf het rooken in bosschen en heidevelden heb ben te ontzeggen. De veldwachters en poli tiedienaren zullen gestreng waken tegen overtreding van het rookverbod. Laat allen, wien het welzijn en de schoon heid van ons land lief is, als één man op treden tegen het brandgevaar. Het ongerept behoud van onze prachtige bosschen en hei develden zal ons aller belooning zijn. meisje, dat naar de straat was gekeerdrandum en de Nederlandsch antwoord-nota Het dienstmeisje werd boos, pakte haar emmer op en keerde dezen pardoes om over den vrijpostigen Hagenaar. Om het stort bad nog eenigzins te ontgaan sprong de jongeman achteruit, waardoor hij tegen een voorbijgangster botste. Deze werd op haar beurt kwaad en begon te schelden, hetgeen weer onaangenaam werkte op het humeur van den anderen Hagenaar, die de juffrouw een klap gaf boven op haar hoed, zoodat haar hoofddeksel tot haar schouders zakte. Dit maakte een voorbijkomenden meneer razend en hij gaf den hoed-belager een stomp. Deze trok zijn mes, zwaaide er mee in het rond en verwondde daarbij een to taal onschuldigen slagersjongen, die, zoo- als het een slagersjongen betaamt, van het eerste begin af, vol belangstelling was blij ven staan kijken. Tegen den man van het mes is proces-verbaal opgemaakt. Drinkwatergebrek. Men schrijft aan t Hbl. uit Middelharnis: van hun dienstplicht hebben en hiertoe ook Het gebrek aan drinkwater wordt op Goe- ree de regenbakken zijn geheel uitgeput, de welputten geven of in het geheel niet of weinig water meer en bovendien wordt het water uit de welputten zeer schadelijk ge acht voor de gezondheid. Te Oude Tonge is thans het eerste tank schip met water gearriveerd. Daar dronk men de vorige week zelfs slootwater. Nadat het schip gedéeltelijk was leeg verkocht, heeft men 'de rest van het water met de motorbrandspuit in de regenbakken van de kerk en de scholen gepompt. Te Ouddorp, Goeree en Stellendam wordt het meeste water aangevoerd uit Ouddorp opgepompt met een Nortonpomp. In die ge meenten rijdt men met vrachtauto’s langs de huizen en wordt het water voor 5 cent per emmer verkocht. De andere gemeenten krijgen veel water per tram aangevoerd uit Hellevoetsluis. De politie moet er aan te pas komen om de orde te bewaren als zoo’h wagon met water is gearriveerd, want het gebeurt meermalen dat men 1 ’/2 uur moet wachten alvorens men een emmer water kan koopen. De gemeenteraden van Middelharnis en Sommelsdijk hebben bij de behandeling van de waterleidingplannen in 1926 de uitvoe ring daarvan tegen gehouden. Thans heb ben in beide gemeenten enkele raadsleden den burgemeester verzocht, een spoed- eischende vergadering uit te schrijven ten einde deze dringende quaestie tot een op lossing te brengen. Ziekenverpleging te Hilligersberg. Nu de gemeente Rotterdam de gemeen telijke ziekenhuizen voor patiënten uit de buitengemeenten gesloten heeft voor het geval die gemeenten niet op zich nemen alle kosten te betalen, zetten B. en W. in een uitvoerig bericht aan den raad een voorstel uiteen om over te gaan tot de in stelling van een gemeentelijken dienst voor ziekenhuisverpleging. In de gelegenheid voor klinische hulp zou men dan voorzien door overeenkomsten te treffen met de gemeente Rotterdam en de particuliere ziekenhuizen, en opneming in een der inrichtingen zou geschieden tegen een vooraf op te maken tarief, be rekend naar het gezinsinkomen. De thans in de gemeente Hillegersberg bestaande vereeniging van ziekenhuisverpleging zou dan tot taak krijgen door een wekelijksche contributie de leden in staat te stellen, volgens het door de gemeente vastyelegde tarief de kosten van ziekenhuisverpleging te voldoen. Van 'n Rotterdamsch dienst meisje en een vrijpostigen Hagenaar. De N. Rt. Ct. geeft een relaas van de volgende verwikkelingen Twee jongelui uit Den Haag liepen over de West Kruiskade. Een dienstmeisje was bezig de stoep van een huis te boenen en een van de jonge mannen kon aan de ver leiding geen weerstand bieden om een klap te geven op het gedeelte van het dienst- De te Finsterwolde (Gron.) door de po litie bij een stakingsrelletje in den buik ge schoten landarbeider Eltjo Siemons, is Woensdag in het ziekenhuis te Winschoten overleden. 5 uur des vóórmiddags II. des Zondags: gedurende den geheelen dag, met dien verstande, dat de beide bruggen te Nes, de brug te Bergumerdatn, de Terhornesluis, de Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Brusselsche correspondent van de Times verneemt, dat de technische afdeelin- gen van de ministeries van Buitenlandsche Zaken, Openbare Werken en Marine bezig zijn de laatste hand te leggen aan het ant woord, dat de Belgische regeering zal ge ven op de Nederlandsche nota inzake de Schelde-kwestie en de herziening der ver dragen van 1839. Het antwoord zal de vol gende week aan den Nederlandschen gezant te Brussel worden overhandigd. Het behan delt alle opgeworpen punten in bijzonder heden en zal te verstaan geven, dat België, wanneer rechtstreeksche overeenstemming tusschen beide landen niet kan worden ver kregen, de aangelegenheid zal voorleggen aan den Raad van den Volkenbond en haar zoodoende op een internationaal niveau zal plaatsen. De onderhandelingen over de pu blicatie der gewisselde documenten duren voort tusschen de beide regeeringen. Naar verluidt zal België aan deze docu menten eenige annexen toevoegen, die er op berekend zouden zijn, een helder licht te werpen op de onderhandelingen. Het is nog niet bekend, wanneer de publicatie zal ge- I schieden. Nederland en België. Het Ned. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, zou thans van de Belgische regeering toestemmend antwoord zijn ontvangen op het verzoek om overleg ging aan de Staten-Generaal van de sinds de verwerping, van het Nederlandsch-Bel- gische verdrag gewisselde stukken. Aan de toestemming zouden echter nog voorwaar den zijn verbonden, welke nader overleg noodig maken. De correspondent der N. R. Crt. te Brus sel meldt- In de Woensdagmiddag gehouden bijeen komst van’ den ministerraad heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, de heer Hymans, aan zijn collega’s meegedeeld, dat hij aan den Nederlandschen gezant te Brus sel her Belgische antwoord op het verzoek der Nederlandsche regeering om publicatie van zekere diplomatieke documenten be treffende de herziening van de tractaten van 1839, heeft overhandigd. De Belgische regeering aanvaardt deze publicatie, welke zij gaarne gelijktijdig in beide landen zag geschieden. Aan de Nederlandsche regee ring heeft zij een breeder opgevatte open baarmaking voorgesteld, naar het heet met het doel, de publieke opinie zoq volledig mogelijk in te lichten. De Tijd wijst er op, dat met de verklaring der Belgische regeering dat zij „in begin sel” bereid is mede te gaan met het voorstel der Nederlandsche regeering om alle sedert de hervatting van de onderhandelingen ge wisselde stukken te publiceeren, de toestem ming daartoe practisch toch uitblijft. Wat is de Brusselsche toeleg? De Belgische regeerirfg wil ingaan op het Nederlandsche voorstel tot publicatie, mits België daarbij het laatste woord krijgt. Minister Hymans durft het Belgisch memo- niet zonder commentaar aan de openbare meening voorleggen. Omdat daaruit tè dui delijk zou blijken aan welke zijde het recht staar. Daarom wil België de Nederlandsche nota tegelijk met de publicatie ontkrachten. Moet Nederland zich dit laten aanleunen? Wanneer Brussel met de toestemming tot publicatie wacht tot een nieuwe Bel gische uiteenzetting is gefabriceerd, zal den Haag dan geen tegenmaatregelen moe ten treffen om misleiding te voorkomen? Door óf het tijdstip der publicatie uit te stellen totdat het Nederlandsche antwoord op de nieuwe Belgische versie klaar is, óf door spoedig materiaal te verschaffen tot onverwijlde rechtzetting in de binnen- en buitenlandsche pers van eventueele onjuist heden uit Belgischen koker? Correct moet Nederland blijven, natuur lijk Maar óók waakzaam en voortvarend! Dat is nationaal én niet onchristelijk. brug te Irnsumerzijl, de Terbandsterbrug bij Heerenveen en het Buitenstverlaat bij Drachten van 1 Mei tot 1 October voor vaartuigen geopend worden tusschen het eindpunt der nachtsluiting en 8 uur des vóórmiddags, tusschen ll>/2 uur des vóór middags en 1 >/2 uur des namiddags en tus schen 5 uur des namiddags en het begin punt der nachtsluiting; III. in bijzondere gevallen of in verband met bijzondere toestanden, op andere dagen dan Zondagen: gedurende den tijd, door de Gedeputeerde Staten te bepalen; IV. in het belang van het behoud van ijs banen: gedurende den tijd, door de Gedeputeerde Staten te bepalen. herhalingsoefeningen moeten verrichten, dat en Overflakkee met den dag nijpender; zij als dienstweigeraars in het geheel geen staatsdienst zouden hebben te verrichten, antwoordden van O. en H. ontkennend, ter wijl D. daarop geen antwoord wist te ge ven. Van O. en H. meenden, dat de staat het recht mist om andere diensten van hen te eischen en merkten op, dat ieder vrij moet zijn. De advocaat-fiscaal wees er in zijn requi sitoir op, dat deze beklaagden wel willen genieten van de voordeelen, die de staat aan allen biedt, als bescherming, onderwijs enz., maar aan den anderen kant zichzelf even hoog als den staat achten en daarom mee nen, dat de staat geen diensten van hen mag eischen. De advocaat-fiscaal achtte geen termen aanwezig om beklaagde v. O. lichter te straffen dan de beide anderen en requi- reerde mitsdien veroordeeling van dezen be klaagde tot tien maanden gevangenisstraf, terwijl ten aanzien van de beide andere be klaagden bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad werd geëischt. Beklaagde v. O. had de redenen, die hem tot dienstweigering hebben geleid, op schrift gesteld, en wilde dit geschrift voorlezen, waartegen de president bezwaar maakte. Deze wees er op, dat het hof van zijn ge wetensbezwaren overtuigd is en deze ge noegzaam kent. Het hof wenschte wel te weten, waarom beklaagde niet van de door de Dienstweigeringswet geboden gelegen heid had gebruik gemaakt en had de rede nen daarvoor thans ook vernomen. Beklaag de wenschte echter te getuigen, waarop de president hem nogmaals mededeelde, dat dit geheel onnoodig was en dat hij desge- wenscht zijn geschrift aan den griffier kon overleggen, waarvan beklaagde echter geen gebruik wenschte te maken. De verdediger van D. pleitte voor dezen de uiterste clementie. [j NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en T'“'_ Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), II Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijetnirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannenburg. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Rijs, Oudemirdum, Wyckel, Contröle op de oplaag toegestaan. Alle advertentiën worden in beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent, abonnementen belangrijke korting. Brugsluitingsverordening. In het prov. blad no. 52 van 1929 is af- gekondigd de provinciale brugsluitingsver- ordening, welke 1 Juni a.s. in werking treedt. Volgens deze verordening zijn de provin ciale bruggen en sluizen gesloten: I. des nachts: a. gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 October, van 10 uur des namiddags tot 4 uur des vóórmiddags; b. gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April, van 9 uur des namiddags tot Emigratie naar Australië. Vanwege de Emigratie Centrale Holland wordt de aandacht er op gevestigd, dat, voor wat betreft emigratie naar Australië, er uitsluitend voor jonge landbouwers met eenige kennis van de Engelsche taal goede bestaansmogelijkheden zijn, speciaal in West-Australië. Bezitten zij geen kapitaal, dan zullen zij enkele jaren als loonarbeider dienst moeten doen. Kundige en energieke jonge boeren kunnen in de tarwecultuur spoedig deelbouwer worden; in welk geval zij na eenige goede seizoenen tot eigen ves tiging kunnen overgaan. Voor plaatsing in het landbouwbedrijf in Australië en Canada, kan men zich wenden tot de Emigratie Centrale Holland, de Districts Arbeidsbeurs te Leeuwarden of de Correspondenten der Intercommunale beidsbemiddeling in de verschillende meenten. Diefstal. I 5 I I I I I GROOTZAND 32 IIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (72e Jaargang) NV. Directie Mr. M J. BOS en Mr. J. WILKENS Hypotheken 173.000.000 Pandbrieven 1 70 000 000 Stakingsrelletje. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1