Firma lOHs. T80MP, Sneek HE MOORDENDE STRAAL Roos doodt het haar Woensclatff «itini ftSStl No. TO Dit No. bestaat uit 2 bladen- NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Standard blijven 0!!i»l Orgaan der Gemeente tel. AUTOVERHUUR F.OZINQA- SMEEK Horlogerie HENRI VAN ESGH i. brengt STEEDS 'T BESTE Coop en Verkoop van Effecten. Verzilvering van Coupons en Lossingen. VERKADE's g artikelen 45e Jaargang blad Eerste Officiéél gedeelte. Reclamekolom sigaretten rook er s aan dat merk. Geen wonder e SN EEK Telefoon No. 150 b Gevraagd personeel. Dor- voor zich. i 7. Wordt vervolgd GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Paleis v. Justitie, Marktstraat, Tel. no. 231. Kostelooze bemiddeling voor Werkgevers en Werkzoekenden. MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Concert Schapenplein. Donderdag a.s. concert van „Tot Steun in den Strijd”. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting was heden 15 graden. afgebracht. Pogingen zullen daartoe waar schijnlijk ook niet meer worden aangewend. Het staat zoo goed als vast dat de „Chris tian Michelsen”, die geheel op het droge ligt, op het Hoeksche strand zal worden ge sloopt. SMEEK Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS r Luxe Wagens Met en zonder chauffeur Groote ritten speciale pr IJ sI Vraagt zo Uw winkelier. Engros door „SAPPE R”. Geopend: alle werkdagen van 1012 en van 24 uur. Maandags, Dinsdags en Vrijdags bovendien van 58 uur ’s avonds. Zaterdags van 1012 uur. De „Christian Michelsen”. Het in November bij Hoek van Holland gestrande Noordsche stoomschip „Christian Michelsen” is afgevoerd van de herverzeke- ringsmarkt. Het moet wel uitgesloten wor gden geacht, dat het schip nog zal worden McIver werd steeds ernstiger en onmede deelzamer; het was hem aan te zien dat hij er niets van begreep. Hetgeen hem niet kwalijk te nemen was: de geheele geschie denis leek op de gruwelijkste nachtmerrie. En zelfs toen Toby Sinclair iets aan de hand deed wat men inderdaad een begrijpe lijke toedracht van de zaak zou mogen noe- dagen voor een ieder ter inzage liggen. Tegen het inschrijvings- en het alphabe tisch register kan binnen dien tijd bij een met redenen omkleed verzoekschrift be zwaar worden ingebracht. Het verzoek schrift moet worden ingediend bij den Bur gemeester. SNEEK. 4 Juni 1929. De droge Mei. De filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut meldt: Ook de vijfde maand van dit jaar was te droog; er viel nl. in Mei slechts 20 m.m. regen tegen een gemiddelde hoeveelheid, be rekend over de jaren 19101929, van 50 m.m. De kleinste hoeveelheid in die jaren in Mei gevallen is 14 m.m. in 1922, dan volgt de 20 m.m. van dit jaar. De grootste hoeveelheid viel in Mei 1923, nl. 124 m.m. met het hoofdje tegen een balk was ge- stooten. Zaterdagmiddag Is het 14-jarig veermans- knechtje, dat het veer over de Mark ’rincenhage-Terheyde voor den eersten dag bediende, te water geraakt en verdronken. Zondag is de bijna 84-jarige G. v. d. ’ol te Harseiaar, gemeente Barneveld, toen hij per rijwiel uit de kerk kwam, onder een auto geraakt, en onmiddellijk gedood. De wielrijder stak zonder teeken te geven, den weg over juist voor den auto. De heer Brinkman, die Vrijdagavond bij Beek zwaar gewond naast zijn motor is gevonden, is Zaterdagavond in het zieken huis Calvariënberg te Maastricht overleden. De boschbranden op Sachalien. Naar het correspondentiebureau Indo- Pacifique uit Tokio meldt, nemen de bosch branden op Sachalien een rampspoedig ka rakter aan. Drie steden zijn verwoest, 900 huizen en geweldige oppervlakten bosch aan het vuur ten prooi gevallen. Te Moru zijn 40 schoolkinderen gestikt. Zoolang er geen regen valt, valt er aan bestrijding van den brand niet te denken. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scharne- NATIONALE BANKVEREENIGING Het was Zondag een heel bijzondere dag voor de Katholieke Kerk vanwege de zalig- spreking van Dom Bosco. Bijna was daarbij den St. Pieter een ernstig onheil overkomen. Vonken van de tallooze kaarsen, die het hoofdaltaar verlichten schijnen op de doeken gevallen te zijn, die het altaar bedekken en deze zijn in brand geraakt. Gelukkig waren er dadelijk brandwachts bij de hand, die het vuur reeds gedoofd hadden, voordat het nog goed en wel tot de kerkbezoekers doorgedrongen was, wat er gaande was. Lijk door de Justitie in beslag genomen. Het stoffelijk overschot van den bij de relletjes te Finsterwolde op Dinsdagavond j.l. docdgeschoten Simens, zal toch niet, zooals aanvankelijk was bepaald, worden ter aarde besteld. De justitie heeft het lijk n.l. in beslag genomen. Naar het gebeurde zal een nader onderzoek worden ingesteld Ongelukken. Zondag is in het ziekenhuis te Tilburg overleden, het 6-jarig zoontje van den heer van G., dat door het wippen op een kar waarlijk een raadsel dat zij hem niet op de plek zelve gedood hebben.” De taxi stopte voor de deur van mijn huis en ik betaalde den chauffeur met een biljet van vijf pond. „Je hebt je prachtig gedragen,” zeide ik, „en ik dank je zeer.” „Laar maar, mijnheer,” antwoordde hij. men, bepaalde hij zich slechts tot een .ge- „Doch er is één ding, geloof ik, dat u graag zult willen weten.” Hij wees naar een taxi, die juist lang- „Hij is nu ledig; maar die wagen heeft den geheelen nacht in Kensington stil ge staan, een honderd ellen verder de straat op. Gij zijt met u beiden gevolgd.” Hij duwde mij een stukje papier in de hand. „En dat is het nummer van dien auto.” Waarin ik kennis maak met Hugh Drummond. Het Bioscoop-conflict in het Zuiden. In de vergadering van den Raad van Tilburg is het Zuidelijk bioscoopconflict besproken. Zooals men weet zijn in Lim burg en Brabant verschillende bioscopen gesloten, omdat de Zuidelijke nakeuring, volgens de bioscoop-exploitanten, haar plicht niet doet. De commissie zou niet hard genoeg keuren, zoodat de voorraad films, waaruit de bioscoopexploitanten keuze moe ten doen, te beperkt is. De heer Van Rijzewijk stelde de vraag of het wenschelijk is, dat Tilburg langer bij de Zuidelijke keuring blijft aangesloten En of het niet beter is, weer plaatselijke nakeuring in te voeren De voorzitter zeide het conflict te voren te hebben zien aankomen. De centrale keu ring is in ’t leven geroepen ten gerieve van de filmverhuurders en bioscoop exploi tanten. De filmverhuurders hebben indertijd tot zelfs f 10.000 subsidie gegeven voor zulk een centrale keuringDe bedoeling schijnt echter te zijn om de na keuring weg te werken. Immers geen bioscoophouder be hoeft in zijn eigen theater eenige nakeuring te dulden. Van de 1900 films, die de Rijks- keuring heeft gekeurd van 1 Januari tot 15 Mei j.l. zijn er 1800 goedgekeurd voor personen beneden 18 jaar. Van de overige 100 films, die goedgekeurd werden door de Rijkskeuring, voor personen boven 18 jaar, heeft de,.zuidelijke keuring” er 64 goed gekeurd. Er is dus voldoende voorraad. Spr wil dan ook de zaak uitvechten en deelde mede, dat desnoods de gemeenten wel kun nen zorgen, dat er toch bioscoopvoorstel lingen kunnen worden gegeven. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben de schorsing door B. en W. van Eindhoven van de bioscoopexploitatie van den heer De Smet te Eindhovtn gehandhaafd. steeds versch uit voorraad lever- I baar tegen offieieele fabrieks- pryzen voor wederverkoopers by I Firma JOBs. 180MP, Sneak I waar overigens ook de grootst I mogelyke sorteering is in Cho- I eolade, Suikerwerken, Cacao, I Banket, Biscuits enz Dat kon natuurlijk niet anders: de geheele zaak was zóó ongehoord en verbazingwek kend, dat zij aan de verbeeldingskracht van de menschen voedsel gaf. En de meest gangbare verklaring was juist de meest on- billijkste jegens Robin. Men zeide dat hij ’n KIESWET. Ter inzagelegging lijst van kiezers, die een gemachtigde hebben aangewezen. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ingevolge art. 56e der Kieswet ter kennis van belanghebbenden, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd en tegen betaling der kósten in af schrift verkrijgbaar is gesteld, de lijst van kiezers, die voor de aanstaande verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een gemachtigde hebben aangewezen om voor hen te stemmen. SNEEK, 4 Juni 1929. DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en De koepel van den St. Pieter geïllumineerd. Een van de merkwaardigste schouwspelen van het oude, Pauselijke Rome was de verlichting van den koepel St. Pieter op den 2den Juni, St. Petrus en St. Paulus. Daar kwamen dan tal van vreemdelingen naar kijken. In 1870 is die verlichting af geschaft, doch zij is twee keer herhaald in het jaar 1925 en Is nu, met ingang van Zondag, naar het schijnt voorgoed in eere hersteld. Ook den 29en zal de koepel weer verlicht worden. Deze verlichting wijkt in zooverre van de oude af, dat zij geheel electrlsch is. Werkzoekenden. Mannen: 2 boerenarbeiders, 1 gasfit ter, 8 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 landarbeider, 1 metselaar, 1 loodgieter, 5 opperlieden, 1 opperman-straatmaker, 1 winkelbediende, 45 zonder bepaalde vak kennis. Mannen: adjunct-inspecteur (Haar lem), behangers (Deventer, Tilburg), elec- tricien (’s Hertogenbosch, Venray), fun- deeringswerkers (Eindhoven, Middelburg), gasfitters (Groningen), glasslijpers (Roer mond), houtbewerker (Amersfoort, Dor drecht), klinkers (Dordrecht), kopervor- mers (Dordrecht), leidekkers (’s Graven- hage), loodgieters (Deventer, Enschedé, Helder), rijwielbiez. (Amersfoort, Utrecht), scheepsmakers (Amsterdam, Dordrecht, Schiedam), sloepenmaker (Amsterdam), smid (Amsterdam, Haarlem, Rotterdam), wagenmaker (Enschedé, Rotterdam), zeil makers (Utrecht), polderjongens (Eindho ven), houtbewerker (Amersfoort, Dor drecht), meubelmakers (Arnhem). Vrouwen: adjunct-directrice (Hilver sum), naaister (Zutphen), steno-typiste (Rotterdam), leerling-verpleegsters (Rot terdam). en zijn Weeding droeg de teekenen van een hevige worsteling. Zijn jas was gescheurd, zijn vest opengerukt, en op zijn voorhoofd was een donkerroode plek zichtbaar. Doch in de vreemdsoortige stijfheid van zijn lede maten en in die strakke, starende oogen, vertoonde hij alle gelijkenis met den onge- lukkigen politieagent in de andere kamer. Ongeveer een voet afstands van zijn hoofd lag een slappen hoed met breeden rand, en brom binnensmonds en hield zijn meening -■Voor zich. ,,lk wed, dat het zoo gebeurd is,” zeide zaam voorbijgereden was en thans Curzon Toby, toen wij na afloop van onzen onder- Street insloeg, zoekingstocht opnieuw in de kamer van Robin vereenigd waren. „De twee mannen waren hier Gaunt en de Australiër toen zij door iemand overvallen werden. De Australiër, die wij ten onrechte verdachten, vocht als een tijger, en won daardoor juist i zooveel tijd dat Gaunt kon telefoneeren. Toen vermoordden zij den Australiër, en vielen aan op Gaunt. Vraag mij niet hoe dat met den hond in elkander zit, want dat weet ik niet.” Het scheen verklaarbaar, zooals ik zeide, en terwijl wij achter onzen chauffeur, die HEEG, 3 Juni. Benoemd tot directeur van de coöperatieve stoomzuivelfabriek „Hoop op Zegen” alhier, als opvolger van den heer F. van Dam, de heer G. Muurling, vroeger assistent alhier, thans directeur te Oudega (Small.). De heer J. v. d. Berg, commies bij de het alphabetisch register betreffende de Nederlandsche spoorwegen alhier, is, te in deze gemeente voor den dienstplicht, rekenen met ingang van 19 Mei, overge- lichting 1930, ingeschreven personen, als- plaatst in dezelfde functie naar Delft, mede het afschrift van het gemeenschappe lijk alphabetisch register bedoeld in artikel 13, 6e lid, van het Dienstplichtbesluit, van heden af ter secretarie, 2e afd. gedurende 10 goütum (LA. Dekker~te Holïandscheveld' J--- j harteloos natuuronderzoeker was, die proe ven verrichtte op zijn eigen hond. Een soort van super-vivisector: een monster,, dat mid den in zijn wreedheidsvertoon overvallen was door den Australiër, dien hij in een vlaag van drift vermoord had; na aldus een mensch, een hond en een marmot vermoord te hebben, was hij vervolgens tot inkeer ge komen, had mij in zijn angst door de tele foon dien noodkreet toegeschreeuwd, en was gevlucht. Behalve dat er van de kwestie van het bloed in het geheel niet gesproken werd, moest deze uitlegging aan iedereen die hem kende belachelijk toeschijnen, doch er be staat geen twijfel dat zij de meeste aanhan gers vond. Zeker werd de mogelijkheid dat Robin den Australiër het bleek dat hij een zekere David Ganton was, een rijk man die in het Ritz verblijf hield vermoord had, geruimen tijd als vaststaande aange nomen. Ja, totdoch dit op zijn tijd. Thans wensch ik uit te leggen hoe die theorie ontstond, en waarom ik bij de lijk schouwing geen melding maakte van het laatste gesprek dat ik met hem gehad had. Want mijn lippen werden verzegeld door een onderhoud dat in dien ochtend plaats vond. Te elf uur werd ik opgebeld, en een stem die ik niet kende, sprak tot mij. „Spreek ik met mijnheer Stockton? Ge spreekt met majoor Jackson. Ik hoop, dat het u niet ongelegen komt, u met betrekking tot het gebeurde van gisterenavond, onver wijld te vervoegen aan het Ministerie van Oorlog. Vraagt u naar afdeeling G, Kamer 38. Wij zullen den concierge onze bevelen geven, zoodat u recht kunt doorloopen.” Omtrent dat laatste gesprek dat ik bij geduldig gewacht had huiswaarts reden, Prince met Robin Gaunt had; ben ik met kon ik niets beters bedenken. Men had ons opzet eenigszins uitvoerig geweest. Geheel afgescheiden van ’t feit dat hij mijn vriend i was, stel ik er prijs op, dat men zijn ware 1 kameraad tot gezelschap, was de politie- karakter kent. Men zal zich herinneren, dat agent in het huis achtergebleven. er te dien tijde allerlei wilde en kwade ge- „Ik geloof, dat je het bij het rechte einde ruchten over hem in omloop waren. Van een hebt, Sinclair,” zeide ik, toen de taxi Clar- aan het groote publiek volkomen onbekend ges Street inreed. „Doch hetgeen mij onge- man, was hij plotseling tot de bekendheid rust maakt is, wat er met dien armen drom- van een populairen filmster gestegen, mei Gaunt gebeurd kan zijn.” Hij haalde zijn schouders op. „Wat mij betreft, Stockton,” antwoordde hij ernstig, „indien ik in het levensverzeke- ringsvak was, zou ik op het oogenblik liever geen polis op zijn leven afsluiten. Het is mij Uitgave KIEZEBRINK Co. Drankmisbruik? Het Tweede Kamerlid Gerhard heeft den ministers van binnenlandsche zaken en landbouw, van arbeid, handel en nijverheid en van waterstaat de volgende vragen ge steld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de dagbladberichten heeft plaats ge vonden op Wieringen, onder arbeiders, ver bonden aan de Zuiderzeewerken? 2. Zoo ja, is dan bij onderzoek gebleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hiervan de oorzaak is? 3. Is het dan niet dringend noodig, dat, hetzij door een volstrekt verbod van d’rank- verkoop, hetzij door andere maatregelen, afdoende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkstelligd? Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door met zijn laars keerde McIver hem om. Toen Jhr. R. H. G. NAHUYS. bukte hij zich en keek. „Ik geloof, mijnheer Stockton,’ merkte hij met nadruk op, „dat wij gedaan hebben wat gij verlangdet. Wij hebben den Australiër gevonden. Die hoed werd gemaakt te Syd ney.” Hij floot binnensmonds. „En dat werpt tevens onze beide theo rieën glad onderst boven.” Hij sneide eensklaps naar een hoek. „Brigadier, geef mij die tang eens aan. Ik bedank er feestelijk voor om hier in huis iets aan te raken indien ik het laten kan.” Hij nam de tang, aan en raapte er iets mee op dat een rubber handschoen bleek te onbemerkt de zijn. Deze was glasachtig wit van kleur en kamer’verlaten had, stond in de deuropeningklaarblijkelijk nieuw, want de elastieke band en scheen geheel onthutst. „Deze zaak wordt hoe langer hoe erger, mijnheer,” zeide hij tot McIver. „Wilt gij eens over de gang loopen en in die kamer kijken?” Wïj begaven ons allen naar de tegenover liggende kamer een vertrek, deel uitma kende van een dergelijke suite als door Robin bewoond werd. Terstond werden wij getroffen door diezelfde scherpe lucht, doch deze hield onze aandacht niet lang bezig. Op den vloer lag een man, en één oogop slag bewees ons voldoende dat hij dood was. Hij was een groot, zwaargebouwd man, Abonnementper jaar f 2.50 fr. p. post I 3.60. Advertentiën 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeeltngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentiën worden tevens gratis ge Dlaatot in de SNEEKER COURANT „Leg hem op het schrijfbureau in de an dere kamer,” zeide McIver tot den agent. „En nu zullen wij eens een kijkje gaan nemen in iedere kamer van dit huis.” Wij voegden de daad bij het woord: wij doorzochten de vliering en het onderhuis, de andere kamers en de keuken. En toen wij gereed waren, was hét bijna drie uur. Doch wij waren volstrekt niet wijzer geworden: al hetgeen voorgevallen was, scheen zich in die beide kamers afgespeeld te hebben. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Foster's ?.<?a.agpilS®n ztlom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon „Tracht dien man te vinden, inspecteur”, herhaalde ik, „en gij hebt de oplossing. Er zijn dingen tegen, dat weet ik, en die tele fonische oproep is daarvan niet het minste. Een ander is, dat Gaunt iemand is met groote lichaamskracht; hij zou gevochten hebben als een tijger. En met uitzondering van dat bloed, vertoont zich nergens een spoor van een worsteling.” „Zij kunnen den boel daarna schoonge maakt hebben,” viel Tony in. „Maar wat hebt gij, brigadier?” De politieman, die door ons HOOFDSTUK II. GROOTZAND 32 - OFFICIAL FORD DEALER NIEUWE SÏÏEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone’ zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. 11\ IIICLO UtlUlO LLVUVlUWll. 1V1VU IICIUL die rond den pols sloot was nog in het ge- aangezegd dat onze getuigenis in den voor heel niet vuil en van vlekken of krassen middag vereischt zou worden, en met een was niets te ontdekken. Slechte spijsvertering en wrij alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- S®. len. die uw geheele or ganisme verkwikken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1