Nieuwstijdingen. Dit no. nestaai mi z manen geen taak meer, hun idealen zijn vervuld en iiensila^ 3 iini d 50 f cieel Orgaan der Gemeente M. annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL 72e Jaargang Eerste blad No. 72 Otticiëel Gedeelte. Uitgave KIEZEBRINK Co. de DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS SN EEK - Telefoon No. ISO volks, maar er is voor de toekomst voor hen om vurig voor ons program zullen strijden. Over twee punten van dit program zal spr. het nog hebben: het staatspensioen en de ontwapening. Het staatspensioen is in 1913 door de recht sche partijen in de le Kamer verworpen. De bestaande regelingen behoeden de ouden van dagen niet allen meer voor gebrek, er zijn nu al weer 40.000 ouden van dagen in Nederland, die aangewezen zijn op genade en ongenade van armbestuur en kerk. De rechtsche partijen noe men staatspensioen een vernedering. Spr. ziet er niets vernederends in dat een oudje een paar druppels terug krijgt van wat hij met emmers vol aan de algemeene welvaart toevoegde. De zelfde a.-r., die tegen dit leunen op den staat zijn, hebben meegeholpen een voorstel van een hunner aangenomen te krijgen om de suiker- fabrikanten, die hun fabrieken slecht beheerd hebben, met vier millioen per jaar te steunen! De ouderdom moet evenals in de familie ook in de volksgemeenschap gesteund, de staat is verplicht het spook van de armoe onder die ouden te doen verdwijnen. Met 20 millioen gul den kunnen wij de arbeiders en zelfstandige wer kers voorloopig f 3 per week, f 6 voor een echt paar staatspensioen verzekeren en door de ver zekeringswetten te laten voortbestaan, kan door pleegd werd, kreeg de politie sterk den indruk, dat bij dezen moord geen vreemde betrokken was. Ook uit het feit, dat geen sporen van een worsteling bij het slacht offer aanwezig waren, werd reeds van den beginne af afgeleid, dat hier geen vreemde in het spel was. In deze richting heeft dan ook het onderzoek plaats gehad. Ook onder de familie en hier keeg de politie een in- diuk in de goede richting. De justitie kwam toen ter oore, dat een spijkertrekker, waar mee vermoedelijk de moord was gepleegd, bij den verdachte J. van der E. vermist werd. Successievelijk heeft de politie toen ver schillende personen gevonden en gesproken, die den verdachte op het bewuste uur van den moord in de omgeving van de plaats, waar het misdrijf is gepleegd, hebben ge zien. De Justitie heeft de instructie tegen den verdachte geopend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Tot nu toe blijft hij ont kennen. Te Breda is men algemeen voldaan over het feit dat de politie den dader van den moord heeft opgespoord. Qroote diamant gevonden. In Brazilië is een diamant van zeer groote afmetingen gevonden, waarvan de waarde door experts wordt geschat op een [half millioen dollar. De diamant is na de „Zuid- ster” de grootste diamant, die ooit in Brazilië is gevonden en weegt 110 karaat. Na het slijpen zal de steen naar men ver wacht toch nog minstens 40 karaat wegen. Een boot van den Duitschen waterstaat verongelukt. Vrijdagmiddag is op de lil bij Ulm een boot van den rijkswaterstaat tegen den pijler van een brug gedreven en volgeloopen. Drie ambtenaren van den waterstaat en een arbeider raakten te water en zijn alle vier verdronken. De lijken van drie hunner zijn geborgen. De ambtenaren die nog in de boot waren zijn later door een baggermachine gered. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: Verschijnt Spr .gelooft niet dat er ditmaal een democra tisch kabinet zal komen, doch het is zaak dat ook nu onze groeiende macht onder het volk aan het licht komt, dat blijke dat „de som op gaat”, dat de indrukwekkende tocht naar het socialisme voortgaat. Wij moeten ook een sterke macht hebben om welke regeering dan ook voort pachters en middenstanders! Dan denkt iedere groep in die partijen anders over deze kwesties en wordt zoo’n partij heen en weer geslingerd tusschen de uiteenloopende belangen, zij kan dan geen krachtige welbewuste politiek voeren, tenzij één bepaalde groep zich van de leiding meester maakt. Dan is er de militaire politiek. De a.-r. en c.-h. wenschen een zoo sterk mogelijke mili taire macht, maar de r.-k. denken er heel anders over, al zijn ze nog geen volbloed ontwapenaars. Voorts de koloniale politiek met haar zeer moeilijke vraagstukken, waarbij het lot van In dië, maar ook dat van ons volk is betrokken. De drie chr. partijen zijn ’t ten deze ten eenen- male oneens. De heer Colijn wil ons ten eeuwi gen dage Indië laten overheerschen, de R.-K. voelen voor vrijheid van Indië als het belang van Indië dat eischt. Dat is toch een wanhopige tegenstelling. Samenwerking van dergelijke par tijen moet wel onvruchtbaar blijven. De coalitieregeering is niet populair, ook niet bij haar eigen kiezers, maar als de rechtsche partijen een meerderheid krijgen, zullen zij haar i z e z u 1- len geen meerderheid krijgen als we de han- De moord in de Servische S k o e p s j f i n a. Vrijdag heeft de rechtbank te Belgrado uitspraak gedaan inzake den moord in de Skoepsjtina van verleden jaar 20 Juni. Ratsjitsj is schuldig verklaard aan moord, doch niet met voorbedachten rade, op Bassa- ritsjek, Paul en Steven Raditsj en aan ver wonding van Pernar en Granja. De straffen van resp. 20, 20, 15 en 5 jaar en van zes maanden (Pernar) werden samengevoegd tot één straf van 20 jaar dwangarbeid, het maximum dat de wet toestaat. De rechtbank gispte ten zeerste Pernar, die Ratsjitsj beleedigd en belasterd had met de onware beschuldiging als zou hij zekere Montenegrijnsche begs bij Novi Bazar be roofd hebben, en Peritsj, den toenmallgen voorzitter van de Skoepsjtina, die Pernar niet behoorlijk tot de orde had geroepen. De beide andere beklaagden, die door hun woorden Ratsjitsj tot zijn daad hebben aangezet, zijn vrijgesproken. een inhoud van 6000 L.; II. de fa. TONNEMA en Co., fabrikanten te •Sneek, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek voor het vervaardigen van drops, pe permunt en suikerwerken in het gebouw aan het Kleinzand no. 53, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie B, no. 3717, door bijtrek- king van de perceelen Sectie B, no. 3718 (Kleinzand no. 55) en no. 3816 en door bij plaatsing van 6 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 11J/2 P.K., voor het in beweging brengen van diverse machines; dat op Woensdag den 26 Juni 1929, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 12 Juni 1929. ning van het revolutionnaire tijdperk bezweek het jonge rechtsche ministerie van 1922 reeds in 1923 aan de Vlootwet; in 1925 heeft de heer Ook zeer twijfelachtig is het of de mogelijkheid eener coalitieregeering der rechtsche partijen S. D. A. P. Voor een stampvolle zaal der Harmonie sprak gisteravond de leider der S. D .A. P. Ir. J. W. Albarda. Wij leven, aldus spr., in een tijdperk van overgapg, de bezittende klasse, jaren lang de staat en het economische leven beheerschend, gaat in macht ten onder. De ondernemers mogen grootere kapitalen en ondernemingen hebben dan ooit te voren, hun macht wordt meer en meer beperkt door de georganiseerde arbeiders, wier woord hoe langer hoe meer gewicht in de schaal legt. Ook op politiek gebied heeft de arbeiders klasse haar invloed steeds zien stijgen, hij is in tal van overheidsorganen reeds de overheer- schende geworden, de arbeidersklasse is inder daad op weg de heerschappij te veroveren. Ook op koloniaal gebied taant de macht van het West-Europeesche kapitalisme; tegen het overwicht van intellect en wapenen in groeit in het Oosten de vrijheidsbeweging met tropische snelheid, ook daar nadert de dag der bevrijding voor die volken. Wij bevinden ons dus in het tijdperk van de overgang naar de socialistische wereld. Wie het betreurt heeft ongelijk, evenals hij die bevreesd is; het beteekent immers een ommekeer ten goede. De verdienste van het kapitalistisch tijd perk is dat het ’t voortbrengingsvermogen enorm heeft doen toenemen; de natuurkrachten heeft het in dienst van den mensch gesteld, de ar- beidsmethoden zijn voortreffelijk, het verkeers wezen. is geweldig uitgebreid. De hoeveelheden arbeidskracht zijn veel grooter dan gebruikt worden, we hebben in Europa 8 millioen, in Ne derland 100.000 werkloozen, menschen die wer ken willen, doch niet tot arbeiden geroepen worden. Het geweldige productievermogen dezer maatschappij echter behoort niet aan de ge meenschap, doch aan een kleine klasse, die heeft te zeggen wat zal geproduceerd worden of niet geproduceerd worden ter bevrediging van haar winzucht, niet ter voorziening in de behoeften van de menschheid. Het socialisme echter zal de productiemidde len leggen in handen der gemeenschap; ge- NIEUWE SNEEKER COURANT niet meer. Het heeft belangrijke dingen gedaan voor en de grondslagen gelegd voor gekomen niet bij de armen, maar bij de rijken. Wij zijn tegen de voorgestelde verlaging der inkomstenbelasting geweest, die volgens den heer De Geer noodig was voor de kapitaalvor ming, zonder welke het economisch leven zou kwijnen. Maar er was voldoende kapitaalvor ming. Van 1924 tot ’25 is het aangeslagen ver mogen gestegen met 736 millioen; van 192526 met 616 millioen; van 192627 met 508 mil lioen. Het door Colijn noodig geachte bedrag van 300 millioen per jaar is dus dubbel bereikt. De s. d. a. p. wilde de beschikbare 20 millioen aan uitbreiding van sociale ngiatregelen en on- derwijszorg besteden. Toen de Kamer dat niet wilde, heeft zij getracht de vleeschaccijns te ver lagen en toen ook dat verworpen werd, trachtte de s. d. a. p. de verlaging der inkomstenbelas ting ten goede te doen komen aan de lagere in komens. Ook dat is echter verworpen en nu is de 20 millioen zoo verdeeld, dat de laagste in komens 2 dubbeltjes per jaar belastingverlaging is ten deel gevallen, maar de inkomens van f 500.000 hebben een belastingverlaging gekre gen van f 14.000, en van f 100.000: f 5000. Tegen die verlaging hebben de soc.-dem. gestemd en zij wachten met gerustheid op de uitspraak van het Nederlandsche volk in dezen. De regeering en de burgerlijke partijen wilden deze verlaging omdat zij het teveel aan geld wilden wegwerken, uit vrees dat anders de drang naar verdere sociale maatregelen onweer staanbaar zou blijken, en ómdat haars inziens de staatsuitgaven te hoog zouden zijn. Maar de staatsuitgaven zijn niet gestegen, in verhouding tot het volksinkomen. In 1913 werd bij een volksinkomen van 1135 millioen 233 millioen of 2O'/2 aan staatsuitgaven besteed, in 1926 van 3962 millioen 625 millioen of slechts 16 Maar ook al waren de staatsuitgaven procents- gewijs gestegen, dan was dit goed, want de staat moet meer worden het orgaan dat onrecht herstelt en nood leenigt, neemt van het teveel der rijken en dat stort bij het tekort der armen om een evenwicht te scheppen. De staatsuitga ven moeten omhoog terwille van de gemeen- schaps-, ja Christenplicht, de plicht tot herstel van geleden onrecht. Maar de behoudende partijen willen die kant niet uit. De groote overschotten op de reke ningen (1926 66, 1927 68 millioen) willen zij niet gebruiken voor sociale maatregelen, maar wegwerken ten bate der bezittende klasse. Efi wat hadden er groote dingen met dat geld kunnen gedaan worden, wat een onrecht her steld. Aan wie de schuld dat dit niet geschied is? Niet aan ons. Na de val van het kabinet-Colijn heeft Marchant ons en de Katholieken gevraagd mede te werken aan een regeering; als de R.-K. toen met ons hadden samengewerkt hadden we nu op vruchtbare jaren kunnen terugzien. Voor de onvruchtbaarheid dezer 4-jarige periode draagt dus de R.-K. partij de schuld en het is te hopen dat haar kiezers haar dit thans zullen inpeperen. Franse he dranksmokkelaars. Te New-York zijn verschillende Fran- schen gearresteerd wegens dranksmokkelarij. Onder hen bevindt zich de graaf de Polignac, lid der bekende firma in champagne. Deze arrestatie heeft groot opzien gebaard De Polignac werd door een veertigtal politie mannen van de drankj olitie gevankelijk uit een der voornaamste hotels weggevoerd. Verder werden nog enkele Fransche zaken lieden gevangen genomen. Groote hoeveel, heden spiritualiën werden in beslag genomen De duur der grondschool. Verschenen is het rapport inzake den duur der grondschool van de Commissie uit „Volksonderwijs” tot dat doel door het hoofdbestuur benoemd. Als slot der besprek! agen der commissie werden door den voorzitter de volgende voorstellen ingediend en bij meerderheid van stemmen aangenomen. 1. Vooropgezet, dat de 7-jarige leerplicht niet in zich sluit een 7-jarige grondschool, verklaart de commissie zich uit onderwijs- en opvoedkundige overwegingen voor een regelmatig voortschrijdend lager onderwijs van zeven aaneensluitende leerjaren door te brengen op de lagere school, dit onderwijs bedoeld zoowel als eindonderwijs, als ter voorbereiding voor het u.l.o., het nijver heidsonderwijs en het m.o. en gymnasiaal onderwijs. 2. De toegang tot het u.l o., n.o., het m o. en het v.h.o. blijft voor daarvoor ge schikte en begaafde leerlingen een en ander te regelen in overleg tusschen het lager en het voortgezet onderwijs ook vóór het 7de leerjaar mogelijk. 3. Het is wenschelijk, dat het leerplan van het 7de leerjaar van de lagere school vakken vermeld, genoemd in art. 2 der wet als de facultatieve vakken. 4. De L.O.-wet worde zoo gewijzigd, dat plaatselijke regelingen gelden zoowel voor het bijzonder als voor het openbaar onderwijs. en schande uit de huizen der ouden verdwijnen. Het is wel vreemd dat het Ohr. beginsel zich alweer verzet tegen deze voorstellen die toch zoo getuigen van Christelijken zin en een groote actie zal moeten ontplooid om ons doel te bereiken. En als er geen geld voor zou zijn dan moet het maar gehaald van de post „oorlog”, waar aan nog 100 millioen besteed wordt. Maar onze ontwapenings-actie wordt niet ingegeven door financieele redenen; wij achten een oorlogs macht voor ons land niet noodig en niet nut tig. Bij de huidige bewapeningstechniek is Ne derland niet in staat zich te verdedigen. In de oorlogstijd is 1200 millioen gulden voor dit doel besteed en niets er voor verkregen, ge neraal Snijders zeide zelf dat het leger, ondanks dat geld, zich niet kon verdedigen. Door ons wordt Nederland dus niet weerloos gemaakt, Nederland i s weerloos. De oorlog is een industrieële strijd geworden, en het tempo van dezen industrieëlen strijd kan Nederland nooit bereiken, laat staan volhouden. We heb ben in den oorlog geen stuk geschut zélf kun nen maken, noch een mitrailleur. Vanuit de lucht, de zee en het buitenland zullen onze industrieplaatsen vernield, de 'be volking gedood worden. Geen klein volk, dat op eigen beenen wil staan, kan zich meer verdedigen, en wij willen niet afhankelijk zijn van een groote bondge noot, trouwens voor die te hulp kwam waren we reeds vernietigd. Men zegt, dat we moeten bewapend blijven tegen gelijkwaardige tegen standers. Maar bijv, ’n oorlog België-Nederland is uitgesloten, omdat geen Belgisch arbeider tegen Nederland, en geen Nederlandsch arbei der tegen België vechten wil, de regeeringen hebben hun moeilijkheden zonder het zwaard op te lossen, laat haar dat gezegd zijn. Vier Staten zijn sedert 1918 ontwapend: Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulga rije, Denemarken zal de vijfde zijn. Spr. hoopt dat Nederland spoedig zal volgen. Het is on juist dat Nederland om den Volkenbond een leger moet handhaven. Juist omdat de Volken bond er is kunnen wij ontwapenen. De Volken bond met zijn rechtsorganen is er nu om ge schillen op te lossen, waarvoor vroeger alleen de oorlog het middel was. Slechts met een be roep. op het recht kunnen de kleine naties zich redden, maar zij moeten dan ook luidkeels hui. vertrouwen op dat recht uitspreken en zich ontwapenen. Onze buitenlandsche partijgenoo- ten denken er net zoo over. MacDonald heeft gezegd, dat kleine naties het best doen zich te ontwapenen, groote naties kunnen dat niet doen, maar moeten dat gezamenlijk doen, waar na de wereldvrede verzekerd zal zijn. Dat is ook ons standpunt. Wanneer de wereld ziet dat Denemarken, dat Nederland ontwapent, zullen alle volkeren ge leidelijk inzien dat deze landen zedelijk maar ook materieel een voorsprong op de andere be haald hebben en zal ons voorbeeld bevruchtend en veredelend werken. Wanneer in Nederland de menschen zich kon den groepecren naar sociale en maatschappe lijke inzichten, zouden wij ontwapenaars al- -licht de meerderheid hebben en het gaat hier de allerbelangrijkste kwestie. Alle andere vragen betreffen ten slotte nog „hoe het volk zal leven”, deze echter de vraag „óf het volk zal leVen”. Deze dingen, waarbij de belangen der ge- heele menschheid zijn betrokken, kunnen alleen verwezenlijkt als de arbeidersklasse haar schou ders er onder zet. Als zij haar groote plichten beseft, vormt zij. een onweerstaanbare macht. Gaan wij dan de berg op, trotseerende de hitte van de zon, en de hevigheid van de storm; stijgen wij op uit de diepten der walmende moerassen der armoede, uit de donkere wouden van de twijfel naar de blinkende hoogten, snel marcheerend om ruimte te maken voor de massaas die ons volgen. Op naar de hoogten van het socialisme, waar U welvaart en vrede wachten, roept spr. uit. De heer Sikkes sloot met een woord van dank aan den spreker en een opwekking de collecte voor de stakende landarbeiders in Gro ningen ruim te bedenken. dat het best mogelijk is, dat ze ditmaal beneden invaliditeitswet en vrijwillige verzekering daar- de 50 zetels blijven. Dat zou mede geen wonder j bij dan nog f3 komen, plus f 1 toeslag van den zijn, omdat elk dezer partijen wordt vervolgd staat. Zoo zouden smaad door een kwelgeest. De a.-r. lijden door Kerstens aanval, die misschien nu een derde zetel zal veroveren, de c.-lf. van Lingbeek, die misschien een tweede meebrengt; de r.-k. volkspartij is ’t kefhondje van de r.-k. staatspartij. Achter dit alles staat echter de groote buldog der s. d. a. p. Zullen dé liberalen dan, als er ook geen recht sche coalitiemeerderheid is, samenwerken met rechts aan een burgerlijke regeering? De libe ralen willen wel, doch allicht zal dat rechts niet geaccepteerd worden en we hebben dus de kans dat er weer een extra parlementair kabinet komt. Dat is geen blij vooruitzicht en een ern stige toestand. Dank zij df liberalen is hier de politieke praktijk ingevoerjd, dat een regeering steunt op een Kamermeerderheid en haar pro gram dat van de meerderheid is, de volkswil regeerde dus en dat is nu de laatste jaren niet het geval. De verkiezingen van 1925 hadden de Cdijnsche politiek veroordeeld, maar heeft de heer De Geer volgens die kiezersuitspraak ge handeld? Hij heeft de belastingen verlaagd, maar niet die op het volk drukken, de indirecte, die in 1928 nog 40 millioen meer opbrachten dan in 1923; wel zijn de directe met meer dan I noch linksche regeering behoeft meer gesproken, j voor een regeering van liberalen en soc.-dem. I samen is immers geen schijn van mogelijkheid. troleum „De Automaat” gevestigd te ’s Gra- j venhage om vergunning tot uitbreiding van de nog 'bes'taat’ïn'7901-^05 was het haar" glorie- ondergrondsche benzinebewaarplaat» in hetjjjdperk, daarna ging het berg af en na de span pakhuis van het perceel aan de Wijde Noor- derhorne nos. 17 en 19, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie B, no. 3155, met aftap- inrichting in _de stoep vóór genoemd perceel, Colijn het zelf nog eens'geprobeerd, maar zijn door bijplaatsing van een tweeden ketel met ministerie hield het maar enkele maanden uit. De onmacht der rechtsche partijen is dus ook duidelijk gebleken. Toch loopt men weer met plannen voor zoo’n coalitie rond. Colijn is door ds. Janssen zelfs reeds gehuldigd als toekom stig minister-president, maar met de chauffeur die twee maal in de sloot reed, gaat het Neder landsche volk niet meer in de auto, roept spr. uit. ’t Liberalisme is onmachtig tot regeeren door 10 millioen verminderd; de verlichting is terecht gebrek aan aantal, de rechtsche partijen door gebrek aan éénheid. En geen wonder. Hun godsdienst heet hen samen te binden, het is die godsdienst waardoor protestanten en katholie ken elkaar in de 16e eeuw te vuur en te zwaard bestreden. Een anti-revolutionnair verstaat Gods wil heel anders dan een R.-K. en C.-H. Er zijn wel punten van staatsbeleid waarmede de godsdienst iets te maken heeft, maar de poli tieke wenschen ten deze van een a.-r. zijn heel anders dan die van bv. een R.-K. De a.-r. Duy- maer van Twist wil afschaffing van de leer plicht en staatsloterij, volledige Zondagsrust, herstel van de doodstraf, maar de C.-H. hebben daarvoor geen instemming en de R.-K. nog on eindig veel minder. Duymaer wil een muisstille Zondag, de R.-K. in Brabant en Limburg vieren echter juist dan hun luidruchtige feesten! De rechtsche partijen komen nu met het hu welijk, waartegen links naar zij zeer ten onrechte beweren een aanslag in den zin heeft. Maar voor de katholiek is het huwelijk een sacrament, een kerkelijke instelling dus, voor hem heeft het burgerlijke huwelijk geen betee- kenis. De a.-r., wiens godsdienstige opvatting de vrouw de ondergeschikte van den man maakt, is best tevreden met de bestaande wet van 1838. De katholieke vrouwen in het Zuiden echter willen heel wat anders, zij willen de moeder van de kinderen geëerbiedigd zien en de vrouw zekere macht gegeven tegenover den man. De a.-r. moeten daarvan niets hebben. Ook ten opzichte van de financieele verhou ding tusschen Kerk en Staat groote verschillen bij rechts. De a.-r. willen doorsnijding der sil- veren koorde, de C.-H. willen die behouden en de R.-K. zouden liever een gouden dan een zil veren koorde hebben! Noch over de theologische faculteit aan onze openbare universiteiten, noch over de positie van het bijzonder Nijverheids-, Middelbaar- en Hoo ger Onderwijs is men het rechts eens. De R.-K. eischen missievrijheid, processievrij- heid en een gezantschap bij den Paus. Spr. be grijpt best dat de R.-K. in hun missieroeping niet belemmerd willen worden, hun eisoh is bil lijk, maar de andere rechtsche partijen denken niet aan inwilliging daarvan, noch aan proces- sievrijheid, welke wij ook als billijk erkennen. En het gezantschap bij den Paus is met me dewerking der C.-H. geschrapt! Ook bij sommige sociale vraagstukken komen godsdienstige principes te pas. De a.-r. zijn tegen de leerplicht, uithoofde, van de taak welke God op het gezin legde, maar de andere recht sche partijen denken er heel anders over. Zelfs in de eigen partijen is er verschil. De a.-r. heer Colijn noemt de medezeggingschap in strijd met de ordinantiën Gods, maar de a.-r. heer Smeenk is voor die medezeggingschap. Er zijn onder de a.-r. die tegen de verplichte verzekering zijn, uit godsdienstig beginsel, maar de r.-k. en c.-h. hebben daartegen geen bezwaar. Bij de sociale vraagstukken is er ook gemis aan eenheid bij de rechtsche partijen, niet door velschil in godsdienstig beginsel, maar door de samenstelling dezer partijen. De rechtsche par tijen verwijten ons dat wij een klassepartij zijn, en zeggen dat zij volkspartijen zijn waarin alle kringen vertegenwoordigd zijn, de grootste ondernemers tot de kleinste arbeiders zijn er in ondergebracht. Dat is mooi op nationale feest dagen, maar een bron van verdeeldheid als de meenschappelijke arbeid zal dan tot algemeene arbeidersnooden aan de orde komen of die van welvaart leiden, een voorwaarde voor algemeene beschaving, omdat de mensch, bevrijd van z’n zorgen, heerscher over de stof zal zijn, en er niet, als nu door beheerscht zal worden. Vertoont de politiek onzer burgerlijke partijen de bewijzen dat zij beseffen welke groote taak de menschheid van dezen tijd is opgelegd? Trachten zij het htire te doen de voortbrengers op te voeden tot waardige dragers der toekom stige wereld? Niets van dat alles. De burgerlijke partijen klampen zich slechts vast aan het on dergaande stelsel, maar zij zijn niet meer in staat op normale wijze te regeeren. Er is geen normale burgerlijke regeering meer mogelijk. Nog niet 'heel veel jaren geleden wisselden christelijke en liberale regeeringen elkaar hier vrij regelmatig af, thans kan de een noch de ander meer regeeren. Van de mogelijkheid eener liberale regeering is niets meer over, de liberale partij, die vroeger alleen kon regeeren, telt nu nog 9 man in de Kamer en die zijn er nog gekomen met hulp van de groep Ter Hall en Staalman, hulp die de liberalen vroeger afgewezen zouden hebben. l.jv„ m^u, z.unci Een partij met leidende rol wordt het liberalisme toch wel weer in elkaar draaien. Doch de democratiseering der staatsinstellingen den uit de mouw steken; de vorige verkiezing de vrijheden des hebben zij reeds vrij wat stemmen verloren, zoo- Het drama te Breda. De zwager van de vermoorde vrouw gearresteerd. De moord op mej. van der Enden in de Nieuwe Boschstraat, waarover de wildste geruchten de ronde deden, heeft Vrijdag te stuwen in de richting onzer wenschen. Wij wederom veel opschudding veroorzaakt, beloven U niets van ons program, omdat wij Omstreeks 8 uur dien avond schoolden geen meerderheid hebben, maar wel dat wij honderden menschen in den omtrek van de Beijerd samen, alwaar de woning van de fam. van der Enden, schoonouders van het slachtoffer, gelegen is. Bij navraag bleek, dat sedert omstreeks half acht het Parket een onderzoek instelde in de woning van de schoonouders van het slachtoffer mej. van der Enden. De commissaris van politie, inspecteurs der recherche en verscheidene rechercheurs waren aanwezig, terwijl de politie een groot deel van de straat had afgezet. Omstreeks half tien is het Parket naar de in aanbouw zijnde woningen aan den Terheijdenweg gegaan, waar eveneens een onderzoek plaats had. Deze woningen worden gezet door een zwager van het slachtoffer, J. van der Enden, die blijkbaar sterk bij het drama betrokken is. Het ver luidde, dat een spijkertrekker wordt vermist en dat de Justitie veel belang bij dit voor werp heeft. Na deze onderzoekingen is Vrijdagavond de 25-jarlge J. van der E. ge arresteerd. Nader vernemen wij nog het volgende Van het oogenblik af, dat de moord ge- Abonnement per jaar f 2.50 fr. p. post f 3.60. Ad ver ten tién 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting Advertentlën worden tevens gratis ge DhaUt in de SNEEKER COURANT o 1AV fa s Q W VOlKöj 111 ct <11 cl lö Vvvl CLc lUcKUlllol VUul 11C11 daarom heffen zij de leuze aan van een vrijheid, 1 die niet vooruit voert, maar terug leidt naar het l'aissez faire. Als een vlam die uitgaat, is het mogelijk dat zooals in België het libera lisme nog eens opflikkert, maar slechts om daar na definitief ineen te zakken. In Engeland kwam dat duidelijk aan het licht. Over een liberale dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van I. de Maatschappij tot detailverkoop van pe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 1