f ïl Niemeijer’s Tabak HET VERDWENEN PARELSNOER door MAY CHRISTIE. Vertaald door DICKY WAFELBAKKER. 10 Pepermunt j I t Firma N. WESTERHOF Fa. Johs. Tromp - Sneek til 1 Hl FEUILLETON a®« MM Horlogerie HENRI VAN ESCH 1 - brengt STEEDS ’T BESTE fflitieel Rnjaan ter Gemeente tal Verschijnt Fa. JOHs. TROMP, Sneek De Pink Pillen bentellen het bloed, versterken de zenuwen, tij vormen een geneesmiddel, dat zijn doeltreffendheid heeft bewezen in alle gevallen van bloedarmoede, neuras thenie, algemeens verzwakking, stoornissen, veroorzaakt door den groei, of het koeren der jaren, maag pijnen, hoof dpijnsn, zenuwuitputting. D» prijs der Pink Pillen bedraagt f. 1,75 per flacon, f. 9 fnr zes flacons. HoofddépötJacob Mariepleia, 23. te Amsterdam. Eiscnt dit adres »n de Hollandsche gebruiksaanwijzing, De Pink Pillen zijn eveneens te verkrijgen bij «U» goed» apothsksn en drogisten. 1IUIUPAPHIIL RBI pohie 2S Ct. - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL W. WURING, Agent Serva LANDBOUW iSW SNEEK* 0K0EMARKT35 4 SW ♦♦♦♦♦♦♦♦♦(♦•♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦SS NIEUWSTIJDINGEN. Reclamekolorn I Firma JOHs. TROMP - Sneek MIMING15 Cl. SERVA 'w 45e Ja&rgaug •Juni Au. 75 Tweede Bl&d STANDARD- o In alle steden, in alle dorpen, in alle gehuchten, vindt men Waarom MIJNHARDT’s Groothandel in Tabaksfabrikaten. 4 e X Y 2 Dames! 4 Vraagt het aan de ontelbaren, die hun pijp met géén ander merk willen stoppen cjugavaK.USZJU3K1NK Ss SNEEK - Telefoon No. IMJ ver- van 54. Wordt vervolgd. i. zien „Misschien kan ik er wat bij verdienen, Sigaretten blijven zich volkomen handhaven door schitterende kwaliteit I Voor den handel bij TROMP, Sneek Voor Uwe gezondheid zonder papier 100 pCt. tabak Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten75 ct. Bij Apoth. en Drogisten uitgeschreven, welke je hem moet overhan digen. Geef geen nadere inlichtingen, doch handel precies volgens mijn instructies”. Danby was geheel van streek. Hij had Natalie als zijn ideaal beschouwd en ge dacht, dat zij het toonbeeld van eerlijkheid was. En nu had hij die vreeselijke beschul digingen van Galt moeten aanhooren. Als een razende had hij zich op den man ge worpen en hem voor een leugenaar uitge maakt. En nu bleek het toch maar al te duidelijk, dat hij, Danby, bedrogen was ge worden. ec Voor den handel bij DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS AEROXON Vliegenvangers erkend de beste ter wereld, tegen concur reerenden prijs bij Importeurs O P- P IS IS I Gymnasium. Na voortgezet examen zijn alsnog ge slaagd voor diploma A: de heeren P. Sta- pert en F. C. Willekes. De moord op den heer Lans. De „Msb.” schrijft: Toen de rechtbank Maandag het oom. Ik ben sterk en gezond en zou alles voor hem willen doen”. „Dit bewijst, dat je heel veel van hem houdt. Maar hierover kunnen we later wel spreken”. „Misschien wil hij me nu niet eens meer hebben”, zei ze eensklaps met een verdrie tige uitdrukking in haar oogen. „Ik ben natuurlijk vreeselijk in zijn achting gedaald. Oh, oom, gelooft u, dat hij ooit.weer zooals vroeger over me zal kunnen denken?” „Stil kindje. We zullen alles wat achter ons ligt, trachten te vergeten. Ik weet, hoe veel spijt je er van hebt, en dat zal Danby ook wel bemerken. Wanneer hij inderdaad van je houdt, zal hij je heusch niet opgeven”. is veel te goed Ik verdien het niet”, zei ze met trillende stem. Toen voegde zij er aan toe: Verdraagzaamheid. Het bestuur der Vereeniging voor Evan gelisatie te Nijmegen heeft aan het bestuur der afdeeling aldaar van den Ned. Protes tantenbond bericht, dat in een vergadering van de rechtsche leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente aldaar is besloten het uitbrengen van een beroep in de predi- kantsvacature ontstaan door het overlijden van dr. I. M. J. Hoog aan de afd. van den N. P. (aan de vrijzinnigen in het kies college dus) over te laten. „Ik wilde het heusch zoo graag, oom, en ik heb zoo dikwijls op het punt gestaan dit te doen. Ik „Ja, ik herinner me, dat je indertijd zei, dat paarlen tranen beteekenden, en ikwroeg me toen af, wat je met die uitdrukking be doelde. Hij keek het meisje strak aan. „Je miste den zedelijken moed mij een beken tenis te doen. Ik ben diep in je teleurge steld, Natalie”. Groote tranen liepen er langs haar wan gen. „Ik kan me niet begrijpen, hoe het mo gelijk was, dat de man, bij wien je het halssnoer beleende, de advertentie in de verschillende bladen niet las”, ging de oude man voort. „Ik kan me daarentegen leven dagen aan de behandeling zijn gewijd en dat dan voor belangrijke onderdeden van het getuigen materiaal heropening van de instructie noodzakelijk is geworden. Voor den verdachte is dit afschuwelijk, hij moge onschuldig of schuldig zijn. Immers mag men wel aannemen, dat nu, na zooveel tijd, nog nieuwe betrouwbare gegevens kunnen worden verzameld? Tijdens de behandeling is herhaaldelijk de vraag gerezen: waar is Lans vermoord, of liever, waar is hij gestorven? Beneden en op de onderste treden van de trap is bloed gevonden, dan geen bloed sporen en vervolgens boven het lijk en veel bloed. Er zijn zeer veel menschen na den moord de trap op en af geweest, kunnen daardoor de bloedsporen op verschillende treden niet uitgewischt zijn? Thans is er geen klaarheid meer te bren gen en moet de rechtbank hypotheses op bouwen aan de hand van deskundigen ver klaringen, welke uiteraard meestal vaag moeten zijn. Zoo zijn er meer onderdeden in deze lugubere zaak, waaromtrent geen klaar heid mogelijk blijkt. Vandaar ook, dat de president zelf begon met nieuwe mogelijkheden te opperen en te onderzoeken, bijv, de kwestie van de stof' jas van Lans, welke de dader eventueel gedragen zou hebben. deel van New-York, eveneens een auto-on- geval plaats, waarvan het slachtoffer even eens op 30 Sept, overleed. Ook dit ongeval was niets bijzonders in het groote New-York. Bijzonder bij beide ongevallen was even wel de omstandigheid, dat deze twee per sonen elkanders dubbelganger waren. Vier jaren geleden was den meubelfabri kant Richardson een zonderlinge gebeurte nis overkomen. In gezelschap van een aan tal vrienden was hij des avonds naar een café gegaan. Toen de portier van het éta blissement naar de auto sprong om den bezoekers behulpzaam te zijn, meende Richardson, dat hij tegenover een verschij ning stond: de man in de portiersuniform had zulk een sprekende gelijkenis met hem, dat het was alsof hij in een spiegel keek. Richardson zocht later den portier op, vroeg hem naar zijn naam. De man heette Henri Negrelli; hij was geboren in Florence en in zijn jeugd naar Amerika gegaan. Fa- milie-gelijkenis was derhalve uitgesloten en het geheele geval werd nog merkwaardiger toen bleek, dat zij beiden op denzelfden dag geboren waren. Het geval ging inder tijd door de geheele pers. Later werd het vergeten. Totdat de gewelddadige dood van Richardson het geval weer oprakelde, want de man, die op hetzelfde oogenblik even eens aan een auto-ongeval overleed, was zijn dubbelganger Negrelli. zoek van den verdediger om de moordzaak opnieuw naar den rechter-commissaris te verwijzen toestond, was dit voor den inge wijde niet verrassend. Hoe vreemd het ook moge klinken, dat de instructie in een uiterst belangrijke zaak als deze, na een half jaar van nauwkeurig, diepgaand onderzoek, onvoldoende is ge bleken, een feit was, dat de president reeds op den tweeden dag zelf instructie moest gaan voeren. Ten deele door de afwezigheid van dr. Mees, doch ook om andere redenen, werd toen het nieuwe deskundigen-onderzoek ge last, zoodat op den derden dag, van de be handeling, de verdediger terecht de opmer king maakte, dat er geen voldoende over zicht van de zaak meer mogelijk was. Dit bleek trouwens ook uit de houding van den president, die de eerste twee dagen na zich volkomen in het dossier te hebben ingewerkt de zaak in belangrijke onderdee- len had gesplitst en elk onderdeel op frap pante, scherpzinnige wijze trachtte op te bouwen, totdat er volledige klaarheid zou zijn. Den derden dag was er van voltooiing van het onderzoek geen sprake meer. Over al hiaten, schijnbaar belangrijke hiaten, zoodat nieuwe gezichtspunten werden ge opend, onvoldoende belicht en het er uit zag of de rechtbank op drijfzand was ge raakt. Het proces-verbaal van den agent Brons deed de deur dicht. Zijn positieve, voor de schuldvraag on getwijfeld belangwekkende verklaringen, nu een half jaar na den moord, deden vanzelf de vraag rijzen waarom dit alles tot nog toe buiten beschouwing was gelaten. Moet er aan deze verklaringen eenige waarde worden gehecht? Een nieuwe instructie was toen wel het eenig mogelijke. Dat de rechtbank hiervan gebruik maakt om van O. psychisch en physiek te laten onderzoeken is zeer goed verklaarbaar. Niettemin blijft, zelfs voor den leek, die de zaak niet in de puntjes kent, de be vreemding, dat er een man verdacht van moord terecht kan staan, dat er 52 getuigen en een fabuleus dik dossier zijn, dat er drie dig voorstellen, dat de dief het imitatie- collier terugzond. Hij wist natuurlijk, dat je een huisgenoote van mij was, en toen hij ontdekte, dat de paarlen valsch waren, begreep hij zeer goed, dat hij ze niet ver- koopen kon, noch aanspraak kon maken op de belooning. Dat gedeelte is heel logisch”. Eensklaps vroeg Natalie timide: „Ende menschen van de verzekering- maatschappij dan?” Er was een bittere klank in zijn stem, toen hij antwoordde: „Zij zouden natuurlijk nu nog een ver volging tegen je kunnen instellen, en wij zouden zeer zeker nog tot schande kunnen worden gebracht”. Hij stond op en nam een spoorboekje van de tafel. „Danby moet dadelijk naar de stad gaan. De auto zal onmiddellijk dienen voor te komen en hij kan den trein van 7.35 halen”. „Ma^r kapitein Danby weet er toch niets van?” „Hij is van alles op de hoogte. Daarvoor heeft Galt wel gezorgd. Ga nu gauw naar boven en haal het bewuste bewijsje van boven en haal het bewuste bewijsje het echte collier”. Dubbelgangers. Op 30 September van het vorig jaar stierf in New-York de meubelfabrikant Charles Richardson. Hij stierf aan de ge volgen van een auto-aanrijding, die hem op 6 Sept, ’s morgens om 11 uur overkomen was. Hoe droef dit ongeval ook zij, op zich zelf was dit niets bijzonders in het groote New-York. Op den 6en Sept, des morgens om 11 uur, evenwel, vond in een gansch ander U moet zich wapenen met vele voorzorgen. Vragen Uwe aandacht voor: „Mijn nichtje”, ging Sir Frederick voort, „schijnt honderd pond op het collier te heb ben opgenomen, zoodat je natuurlijk meer dan het bedrag terug moet betalen. Geef onmiddellijk, wat die man je vraagt en tracht niets af te dingen. Wanneer je in twijfel mocht zijn, telegrafeer me dan. Je weet, dat ik niet erg goed hoor, dus je door de telefoon niet verstaan zou”. „Uitstekend”. Maurice maakte een gebaar om heen te gaan. „En Danby wil je me beloven alles als strikt vertrouwelijk te beschouwen? Het is eigenlijk overbodig, dit te vragen, want ik weet, dat ik van je op aan kan. Wil je zoo gauw mogelijk weer terugkomen?” Hij verzekerde dit en spoedde zich naar de wachtende aüto. Natalie voelde zich onbeschrijfelijk wan hopig. Die arme oude oom Frederick! Op welk een schandelijke wijze had ze hem be- handeld. Ook had ze nu Maurice Danby !e paarlen weer in je bezit hebt, ga je verloren. Hij kon haar niet langer respec- en deelt den directeur mede, dat het ver- I miste snoer terecht is gekoirien. Ik heb een cheque tot een bedrag van!) duizend pond pijnlijke tijd van afwachten, hoewel mag worden aangenomen, dat deze verlenging van het voorarrest in elk geval in minde- 1 ring zal komen van de straf. En wegens de verduistering is zijn schuld bewezen. Het groote geluk bij deze mysterieuze, soms verwarde, maar altijd spannende zaak is, dat er op alle mogelijke wijze getracht wordt, zooveel mogelijk de waarheid te be naderen, zoodat in ieder gval een eerlijke uitspraak het slot zal zijn. Wat dit betreft mogen wij trotsch zijn op de Hollandsche wijze van rechtspraak. is ’In elk jaargetijde een buiten gewoon populair artikel, hetzij los uitgewogen, dan wel in aan trekkelijke 10 cents rollen. Engros Betaalt niet teveel voor uw Rijwiel, onze prijzen zijn f 10.a f 15.goedkooper dan andere bekende merk-rijwielen. Wordt ook op afbetaling geleverd. Prijzen vanaf f 57.50. SINGEL 4 - TELEF. 415 Er is nog geen licht, geen zweem licht. Of dit ooit komen zal? We moeten het afwachten. In elk geval is thans de behandeling uit gesteld tot na de vacantie der rechtbank. Het psychiatrisch onderzoek neemt eenige maanden in beslag, zoodat in September of October de nieuwe terechtzitting zal worden gehouden. De rechtbank zal dan misschien een an dere wijze van behandeien kunnen volgen, doch vermoedelijk niet opnieuw alle getui gen hooren. Voor van O. beteekent dit een uiterst De Haagsche bank v. leening. Men herinnert zich ’t geval van het aan de Haagsche Bank van Leening verwissel de schilderij. De beleener kreeg bij lossing een ander, meer waardevol schilderij terug, en toen hij vroeg of dat geen vergissing was, zei men aan de Bank, dat men zich daar niet kon vergissen. Toen heeft de man ’t dure schilderij be houden, ’t werd een proces, en het eind is geweest een schadepost voor de Bank van Leening van f 5200. ’t Geval staat niet op zichzelf. De Haag sche Bank van Leening blijkt heel wat meer dure en schadelijke zaken te hebben ge daan. Zoo werden er parel-colliers beleend voor f 95.000 is dat een zaak voor een Bank van Leening, al is die ook op mo dernen voet geschoeid? zoo vraagt de „N. Crt.” Ze zijn nooit gelost, deze panden, de rente is niet betaald en zoo staan ze nu te boek voor f 177.000. Edoch, de taxatie is niet hooger dan f 50.000. Zoodat er op dien pos; een schade wordt geleden van f 67.000. Dal is ontstellend, en doet de vraag lij zen: Wie heeft deze colliers op circa 100 pCt. boven hun waarde getaxeerd? Want bij beleening geldt de regel dat een 75 pCt. van de waarde en zeker niet het volle be drag wordt verstrekt. Er schijnt al meer aan de hand te zijn geweest. De heer Joëls, een raadslid dat in den Haagschen Raad deze kwestie besprak, sprak tenminste van beleening van incou rante fondsen, welke geen cent waard ble ken, van stroppen met preciosa, van décon fiture met de beleening van auto’s, van een waarschuwing dat het ook met het nieuwste soort onderpand, het bont, denzelfden ver keerden weg dreigt op te gaan betoogd dat de directeur B. en W. van het eene avontuur in het andere sleept Abonnement per jaar f 2.50 fr. post I 3.60. AdvertenliSn 9 ct. p. regel Ing. zonden mededeelingen hooger, Abonnement belangrijke korting Adverteotlën worden tevens gratis ge- oUatel in de SNEEKER COURANT met je praten”, begon hij. „Ik vrees dat ik eenige uren geleden te hard tegenover je ben opgetreden. Ik veronderstel, dat je vol komen onnadenkend gehandeld hebt en dat er volstrekt geen boos opzet bij je in het spel was. Het was je bedoeling, wanneer je voldoende geld had, het snoer onmiddel lijk in te lossen, is het niet?” „Ik wachtté slechts op mijn kleedgeld voor het eerstvolgende kwartaal”, luidde het beschaamde antwoord. „Oh, oom, zult u me wel ooit kunnen vergeven? Ik weet, dat ik het niet verdien, maar ik voel me zoo vreeselijk ongelukkig”. „Natuurlijk vergeef ik je, mijn kind”. Sir Frederick boog zich tot haar over en streek over het mooie, krullende haar. „Huil nu niet meer. Danby zal alles wel voor ons in orde brengen. En je zult voor een tweeden keer wel nooit meer zooiets dwaas doen”. „Ik heb er heusch al genoeg voor ge boet”, zei Natalie snikkend. „Ik heb na dien dag, dat ik het collier beleende, geen ge lukkig oogenblik meer gekend. Mijn gewe ten heeft me aldoor gekweld”. „Wees nu niet bedroefd, kleintje. Danby zal zijn best wel doen”. Natalie omvatte de hand van haar oom. „Ik kan het niet verdragen, dat hij alles weet. Ik houd zooveel van hem, oom”. „Dat is iets, wat ik al lang wist, Natalie. Tenminste ik vermoedde het. Mijn oude oogen hebben dus niet zoo verkeerd ge- j zien Smeekend strekte ze haar hand naar hem I uit. „U zult zich niet tegen onze verbintenis verzetten, is het wel, oom? Het is heusch geen kinderachtige verliefdheid van mij, zooals ik indertijd voor Farrel Galt voelde”. „Ik ben er volstrekt niet boos over, want Danby is een uitstekende jonge man. Hij komt uit een oud, bekend geslacht, en ik waar- Het feit, dat Danby alles wist kwam Na talie als een afschuwelijke nachtmerrie voor. Ze was er van overtuigd, dat hij zich nooit meer met haar zou willen inlaten. Op verzoek van Sir Frederick maakte hij zich gereed den trein van 7.35 te halen. De oude man gaf hem de noodige instructies. „Je zult diplomatisch te werk moeten gaan, beste jongen, maar ik weet, dat ik volkomen op jou vertrouwen kan. Los de paarlen in en laat den man niet bemerken, dat er iets mysterieus aan verbonden is. Het zou een schitterend nieuwsbericht vor men, en dit vooral wanneer ze er achter kwamen, dat Natalie mijn nichtje is. Zoodra regelrecht naar de verzekeringmaatschappij teeren, dus sprak het ook vanzelf, dat zijn respecteer hem ten zeerste. Maar I liefde gestorven was. Toen ze langs de bi- van denken jullie te kunnen leven? Zijn bliotheek liep, riep haar oom haar binnen, salaris is niet groot”. j „Ga even zitten, beste kind, want ik wilde Miccnhion l-™ ;v JU l ■L V SM." in. de en ie i- ;e- 119 en tig wijs Een goede gezondheid is zoo iets fragiels, dat men niet genoeg op zijn hoede kan rijn om deze te be waren. Hoofdpiju, een onvoldoende spijsvertering, een slapelooze nacht kunnen U voor verscheidene dagen in de put brengen. Ontveins U niet dat deze onaan gename dingen wijzen op bloedarmoede en nerveuze afmatting, en dat deze toestand bij voortduring ern stige stoornissen met zich mede kan brengen Indien U zich dus niet geheel fit voelt, zich aan tafel zet zon der eetlust, en wanneer Uwe spijsvertering U afmat hebt dan de omzichtigheid eenige flacons Pink Pillen’ te nemen om dezen toestand van matheid te over winnen. De Pink Pillen sporen aan tot vitaliteit, want zij zuiveren het bloed, herstellen den rijkdom der voe dende bestanddeelen en harden geheel en al opnieuw de zenuwen. De opmerkelijke resultaten die sedert jaren door de Pink Pillen worden bereikt zijn het grootste be- van hunne buitengewone krachtdadigheid. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 5