D I I 1, ze t 1 1 1 1 t Het drama te Eindhoven. van Q< doen aanbrengen. ne M zal in de Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- ker Zweminrichting bedroeg heden 14 - De heer J. Gorter, militair-wachtgel- der, alhier, is met ingang van 4 Juni a.s. benoemd tot fluitist bij de Kon. Mil. Kapel te ’s Gravenhage. Friesch vee veetentoon- Een erfeniskwestie. De rechtbank te Dordrecht heeft zich Vrijdagmiddag langdurig bezig gehouden met een erfeniskwestie. 25 November 1928 stierf aldaar de 78- jarige C. van Z., die onderdak had gevon- ee Het Groene Kruis te Bolsward en de Schoonheidscommissie. B. en W. van Bolsward adviseeren den raad jur mi do du zijl me ge: Ra dit hei he ea dit rei de joi aan sche hij olifa Lad; wee in trok heei der slap liet war slag li ling van het olif; doe vall pog mei 1 het het ger een wai aan bm hel het var de de del zoc klo ko: spr te tw< nac hij Tw get afsi aar Eei var wo 3 i De I stil me toe jag hul en Da op; kil bet zijl va; gir het nie re lie de Hi he bc w< gr da st de w, za ov en la va en va de ke mi I l Voor genoodlgden was Vrijdagavond de Bioscoop bij de Waag reeds heropend. De heer Joh Miedema heeft een woord van welkom tot de aanwezigen gericht, in het bijzonder tot den burgemeester. Dat deze restauratie zoo spoedig en toch grondig Ongeluk op een scheepswerf. Gistermorgen liet men op de werf van de fa. Appelo te Zwartsluis een schip te water. Door het ophijschen met de kabels sprong een kamrad van een lier uitelkaar. Ijzeren stukken troffen den 32-jarigen smid F. Visscher, die onmiddellijk werd gedcod. Ook de 20-jarige H. Appelo werd getroffen en overleed kort daarop. De 24-jarige ge huwde A. Appelo werd door een stuk ijzer aan een been geraakt en moest met dit versplinterd lichaamsdeel naar een zieken huis te Zwolle worden vervoerd. Omtrent den moord, welke gistermiddag te Eindhoven is gepleegd meldt men nader uit Eindhoven aan de N. Rt. Ct.: Gistermorgen om acht uur begaf zich de 30- jarige ongehuwde arbeider M. v. d. L., geboor tig uit Best bij Eindhoven en wonende te Ton- gerle onder Eindhoven, naar de noodwoningen, de zgn. barakken bij de proeffabrieken van de firma Philips, waar de 29-jarige gehuwde, doch van haar man gescheiden levende vrouw C. M. Bartels bij haar moeder woonde. Mej. B. was gehuwd met M. Fransen, doch zij leefde gerui- men tijd met eerstgenoemden v. d. L. Doordat zij evenwel in het ziekenhuis was verpleegd, had zij hem langen tijd niet gezien. Blijkbaar had de vrouw inmiddels ingezien, dat het beter was een einde te maken aan deze ongeoorloofde verhouding. Dit is schijnbaar de oorzaak ge weest tot dit liefdesdrama. V. d. L. heeft drie uur met mej. B. zitten praten. Het gesprek is tenslotte in een twist uitgeloopen, waarbij v. d. L. de vrouw met een geopend mes heeft aan gevallen. Zij vluchtte, luid om hulp roepend, naar buiten, waar zij ineenzakte. Kort daarna is zij overleden. Op het gegil van het slachtoffer kwam ook haar moeder uit een zijkamertje toe snellen, waarop v. d. L. ook haar met het mes heeft aangevallen, blijkbaar om haar eveneens van het leven te berooven. De oude vrouw wist echter den doodelijken steek af te weren, doch bekwam een wonde aan den linkerarm. Het lijk van mej. B. is naar het politiebureau overge bracht, waar ’t justitieel zal worden geschouwd De dader heeft zich vrijwillig op het politie bureau aangemeld en een volledige bekentenis afgelegd'. Hij is opgesloten. Bij de confrontatie met het slachtoffer heeft v. d. L. bekend niet het minste berouw over zijn misdaad te hebben. F herhaalde, wat hij reeds bij zijn bekentenis had gezegd: Ik heb er geen spijt van. - Aan de R.-K. Kweekschool St. Gerardus te Steenwijkerwold is geslaagd voor het L. O. examen mej. C. Teppema van hier. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Nieuwe Veemarkt, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 24 Juni 1929: heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24 Juni 1929: vulpen, M. de Rapper, Kloosterdwarsstr. 66; no titieboekje, C. Silvius, le Badbuurt 14; rijwiel- belastingmerk 1928, Wed. Reehoorn, Kerkgracht 3; beige handschoenen, J. Groenhout, Suup- markt 22; jongensmuts, B. Groninger, Scharne- straat 11; 2 battings en een hek, T. de Boer, Leeuwardertrekweg 1. Prof. L. Ruzicka. Prof. L. Ruzicka, een Tsjech van geboorte, die te Utrecht de organische scheikunde doceert en een wereldreputatie geniet op het gebied der kleurstoffen, gaat naar Zurich. De Nederlandsche regeering stelde hem de middelen niet ter be schikking om zijn laboratorium op de hoogte van den tijd te houden, en te Zurich is hem dit wel gewaarborgd. Ernstig auto-ongeluk. Zondagavond omstreeks 9 uur heeft op den Sloterweg bij Amsterdam een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. In een bocht van den weg reed een Spijker-auto, bestuurd door den heer J. Tollenaar te Amsterdam in zeer snelle vaart tegen een boom. De auto waarin behalve de heer T. nog vier andere personen zaten, we’ totaal vernield. Een der inzittenden, Gustaaf Kok, werd uit den auto geslingerd en bleef midden op den weg dood liggen. Een tweede inzittende werd zwaar gewond; de beide andere inzittenden kregen minder ernstige verwondin gen. Het bleek, dat de inzittenden van den auto terugkeerden van eeri bezoek aan Schiphol en min of meer onder invloed van sterken drank waren. 1 heer Vogelpoel begaf zich naar Menggala De heer P. Sijperda verrichtte het timmer werk, de heer Dirk Volkers het schilder en behangwerk, de heer Sijbrandij ontwierp de keurige verlichting en installeerde de concertofoon, die voor prachtig versterkte gramofoonmuziek zorgt, de geheele electr. installatie (ook de drijfkracht is nu electrisch) verrichtte de heer J. Baanstra. We hebben reeds in het vorig nummer de nieuwe inrichting van dit theater ge prezen, dat thans een intiem warme stemming paart aan zeer moderne inrichting. Tal van belangstellenden hadden bloemen gezonden, een feestelijk gezicht, en in de pauze was er voor dames zoowel als heeren een versnapering. Als hoofdnummer voor deze openings- feestweek had de directie „Simba de Leeuw” gekozen, een film welke veel meer geeft dan de naam zegt, omdat ze een beeld geeft van de geheele Afrikaansche dieren wereld. Gazellen, Giraffen, Olifanten, Jakhalzen, Apen, Leeuwen enz. komen op het doek, maar daarop ontbreekt evenmin een rivier wemelend van krokodillen. En de dieren zijn maar niet in een flits gefilmd, ze zijn door de Johnsons op hun vierjarige expeditie zoo beslopen, dat men hier een brok Afrikaansch dierenleven gefilmd ziet als nimmer tevoren. Het is écht en toch boeiend van begin tot eindde climax komt in de laatste acten, als we inboorlingen op de leeuwen jacht zien en een bloedig gevecht tusschen mensch en dier er het gevolg van ismrs. Johnson moet zelfs eens met haar zware geweer tusschenbeide komen en een aan vallende leeuw neerleggen’s avonds rolt ze weer genoeglijk het deeg voor de ap- plepie. Een dame van zessen klaar dus Een film van alle opmakerij gespeend, met een onderwerp dat aller belangstelling ook die der schooljeugd verdient. Bevolking van Friesland. De Friesche bevolking bedroeg 31 Dec. 1928 403.231 tegen 31 Dec. 1927 402.788. Er waren eind 1928 202.119 mannen en 200.669 vrouwen. Het inwonertal van enkele gemeenten volgt hier: Bolsward 7014 (1927 6944), Doniawerstal 5670 (5693), Gaasterland 6061 (6039), Hem. Oldeph. en Noordwolde 5273 (5310), Hindeloo- pen 982 (986), Leeuwarden 47701 (47298), Rauwerderhem 2816 (2920), Sloten 744 (735), Sneek 14699 (14591), Stavoren 959 (962), Workum 3948 (4038), Wymbritseradeel 11925 (11961), Ijlst 1499 (1514). Benoemd tot hoofd der u. 1. o.- school te Tessel de heer N. Jouwersma, on derwijzer aan de u. 1. o.-school alhier. bochten op vele wegen paaltjes, veelal ver scholen in het hooge gras, in den berm staan, welke de bermen moeten beschermen, doch een gevaar opleveren voor het verkeer. Ons bericht in het vorig nummer betref fende de N. V. Pijttersens Machinehandel en fabricage behoeft in zooverre verbetering, dat er uit dient gelezen dat de heer Ir. A. W. v. d. Poel, thans adj.-directeur, in de dii'Èctie van die N. V. is opgenomen. Hotel-café „De Groene Weide” verkocht. LEEUWARDEN. Naar wij vernemen, is het bekende hotel-café „De Groene Weide”, aan den Harlingersingel, door den tegen- woordigen eigenaar, den heer J. H. Mau rer, voor de som van f 116.000 verkocht aan den heer Bajema, thans kastelein te Warga L. N. Familieleden hadden gezien, dat J. den dag na de begrafenis aan een zekeren N., met wlen zij samenleefde, een pakje had overhandigd. Voornamelijk op getuigenis van zekeren R., die beweert van N. opdracht gekregen te hebben, een pakje met geld te begraven, eischte het O.M. een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Marwijk Kooi, vroeg vrijspraak op grond van het feit, dat niet bewezen Is, dat Z. de f 12000 heeft bezeten. Op deolifantenjacht. Het Alg. Indische Dagblad meldt, dat de heer E. W. P. Vogelpoel, eigenaar van den dierentuin op Dago, Bandoeng, naar Sumatra ging, teneinde daar een onderne ming te helpen tegen de olifantenplaag. De dierenjager heeft successen geboekt. De en later te Rotterdam en daarna bij zijn dochter P. J. te Dordrecht. De kinderen van den overledene waren i er van overtuigd, dat hun vader een vrij belangrijke erfenis had achtergelaten, maar tot hun groote verbazing was er niet meer dan f 40 voor elk Het gevolg was, dat tegen J. van Z. een vervolging werd inge- gemeenten te zamen geldt. Bovendien be- 1 staat de loting uit niets anders dan het trekken van slechts één nummer voor een geheele lichting. Dit geschiedt op de volgen- de wijze. i In de lotingsbus worden zooveel genum merde biljetten gedaan als er personen voor een zekere lichting te Amsterdam zijn ingeschreven dat zijn er ongeveer 7000. Nadat deze biljetten ter dege dooreenge- mengd zijn, wordt één er van uit de bus genomen. Vervolgens wordt nagegaan, hoe de persoon heet, die onder dit nummer in het Amsterdamsche alphabetisch register van bedoelde lichting vermeld staat, en op welken datum hij geboren is. De aldus ge vonden naam en geboortedatum zullen dan niet alleen voor Amsterdam, maar Jevens voor alle andere gemeenten den jpersoon aanwijzen, die lotingsnummer één krijgt,|en de verdere nummers 2, 3, 4 enz. worden dan aan de overige ingeschrevenen gegeven in de volgorde, waarin zij in het alphabetisch register vermeld staan. Het spreekt vanzelf, dat men niet in elke gemeente een ingeschrevene zal hebben met den hierbedoelden naam en die boven dien op den hierbedoelden datum is ge boren. Dit geval zal zich vermoedelijk haast nooit voordoen. Daarom bepalen de voor schriften, dat nummer één dan ten deel valt aan den ingeschrevene, die naar de regelen voor het alphabetisch register zou volgen op den persoon, die dezen naam en geboortedatum zou hebben. Gesteld, dat een nummer wordt getrokken, waarbij in het Amsterdamsche register de naam Leendert Pen vermeld staat. De ge boortedatum, die alleen invloed heeft bij personen met denzelfden naam, blijft hier eenvoudigheidshalve buiten beschouwing. Indien nu in een gemeente onder de P 2 personen zijn ingeschreven Arnold Peek en Frederik Poort, zou Pen tusschen deze twee in moeten staan. Zooals men weet, wordt bij het alphabetiseeren eerst met den geslachts- of familienaam en daarna pas met de voornamen rekening gehouden. De eerste, die op Pen zou volgen, is Poort. Dus krijgt Poort nummer één. Die op hem vólgt, krijgt nummer twee en zoo verder. De A wordt gerekend te volgen op de Z en zoo krijgt Peek, die vlak vóór Poort staat, het hoogste nummer. Bij dit stelsel kan het van groote beteeke- nis zijn, welke plaats iemand in het alpha betisch register krijgt. Bij de meeste namen hage overleden ds. R. Jaarsma, emeritus predi- js gemakkelijk uit te maken, waar zij Ds. R. Jaarsma. f in den ouderdom van 78 jaar is te ’s Graven kant van de Ned. Herv. gemeente te Maasland.*n dat register moeten staan, doch er zijn Hij was in 1851 geboren en in 1879 candidaat ook namen, waaromtrent men verschillend in Noord-Brabant geworden, om 4 April 188CFZOU kunnen handelen. Dit moet natuurlijk het predikambt te aanvaarden te Lollum, van- worden buitengesloten. Daarom is'eenrege- waar hij in 1883 is vertrokken naar Balk. In Hng getroffen, die voor alle gevallen, welke Kamercandidaat opgesloten. Te Hekelingen is P. A. T. gearresteerd. De man is no. 3 op de plattelanderslijst van Braat, is secretaris-penningmeester van den Plattelan- dersbond en wordt verdacht aangeteekende brie ven te hebben ontvreemd'. Examen Nuttige Handwerken Chr. Kweekschool. Voor de acte K slaagden Hitje de Bruin te Scharsterbrijg, Boukje Dijkstra te Sneek, Sjoukje Drost te Harlingen, Hendrika de Jong te Joure, Aagje en Sietske Loopstra, beiden te Joure, Sietske Plat te Sneek en Marie van Rennes te Heeg. Bekro ning op de nationale stelling te Lille, Frankrijk. Op de nationale veetentoonstelling, van 6 9 Juni 1.1. te Lille (Frankrijk) gehouden, werden, naar ’t Fr. Landb.blad meldt, de beide kampioensprijzen wederom toegekend aan uit Friesland ingevoerde dieren. Kam pioen der stieren werd Deijne Dictator No. 16871, fokker A. Th. Smeding, Deinum, terwijl de kampioensprijs der koeien werd toegekend aan Afke Albert IV No. 50894, fokker K. S. Kalsbeek, Swichum, die dit jaar ook op de tentoonstelling te Parijs in Maart gehouden kampioen werd. A. N. W. B. Zaterdagmiddag is in het Oranje-Hotel te Leeuwarden een druk bezochte vergade- ring gehouden van leden van het algemeen bestuur en consuls van den A. N. W. B. in de provincie Friesland ter bespreking der belangen van den Toeristenbond voor Ne derland, onder voorzitterschap van den af- llllg S'-** V14VI») Mil. .WW. 1904 kwam hij naar Maasland, welke gemeente zich kunnen voordoen, precies aan wijst, hij 23 jaar gediend heeft. Na ruim 47 dienstjaren heeft hij 1 October 1927 eervol emeritaat ge kregen. Hij vestigde zich metterwoon te Sche- vemngen. kon worden tot stand gebracht is te danken I plicht plaats hebben voor twee lichtingen, dienstplichtigen hebben te leveren. Binnen voor de lichting 1930 en voor de lichting zulk een groep zal de toestand dus worden 1931. Dit zal de eerste loting zijn, die naarevenals in de groote gemeenten, waar het het nieuwe stelsel wordt gehouden. De toe-kan gebeuren, dat er bijvoorbeeld meer ge- komstige dienstplichtigen trekken niet zelf wone dienstplichtigen in het oostelijk dan een nummer, ook wordt niet voor elke ge- in het westelijk deel van de gemeente wpnen. meente afzonderlijk een loting gehouden, doch voortaan zal er door een commissie, waarvan de leden voor dit jaar reeds zijn benoemd, in het openbaar een centrale loting worden gehouden, welke voor alle afwijzend te beschikken op ihet hooger beroep van het Groene Kruis tegen de beslissing van B. en W. tot verbod van den bouw van het ge bouwtje volgens de plannen van den architec Wierda, waarover elders in dit blad meer. Teneinde de beslissing in deze zaak zoo mo gelijk gemakkelijker te maken, hebben B. en W. aan den Bond van Nederlandsche architecten gevraagd hun in deze zaak van advies te dienen. Zij hebben aan dien bond al de tusschen bur gemeester en wethouders en het Groene Kruis- bestuur gewisselde stukken, de teekeningen, en alle in deze zaak uitgebrachte adviezen inge zonden en ontvingen j.l. Vrijdag bericht, dat door genoemden bond een dergelijke commissie was aangewezen, waarin zijn benoemd de hee ren H. van der Kloot Meyburg, architect B. N. A. te Voorburg, J. F. Staal, architect B. N. A. te Amsterdam en J. P. Mieras, directeur B. N. A. te Amsterdam. Maandag 7 Juni j.l. hebben efeze heeren een onderzoek ter plaatse ingesteld en thans hebben B. en W. het advies der commissie ontvangen. Zooals blijkt is de commissie eenstemmig van oordeel dat het ontwerp-Groene Kruisge bouw op onvoldoende wijze voldoet aan de eischen, die men aan een bouwwerk van een dergelijke beteekenis en op een zoo belangrijke plaats in het uitbreidingsplan moet stellen, waarom zij B. en W. in ernstige overweging geeft den gemeenteraad voor te stellen de ge vraagde bouwvergunning niet te verleenen. ’t Zal den raad niet bevreemden, dat B. en W., na al de aan hen uitgebrachte adviezen niet an ders kunnen, dan met ernst in overweging te geven de gevraagde bouwvergunning te wei geren”. Familiedrama. Gistermorgen heeft zich in de J. Vermeyen- straat een ernstig drama afgespeeid. In per ceel 22 ontstond twist tusschen het echtpaar B. Deze liep zoo hoog, dat de vrouw den man een messteek toebracht. Met hetzelfde mes heeft de man haar toen 7 steken ge geven. De vrouw zakte op straat ineen, waarna de man poogde zichzelf van het leven te berooven. Beiden zijn in hoogst ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. De vrouw is aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. vrijstellingen en afkeuringen, die hierbij grooten invloed hebben, eerst later plaats hebben. Maar toch zullen velen, wier namen alphabetisch volgen op den uitgeloten naam, er op kunnen rekenen, dat ze zullen moeten dienen, en zoo zullen anderen, wier namen aan den uitgeloten naam voorafgaan, veel Uit andere mededeelingen bleek voorts, kans hebben om vrij te zijn. De verwach- dat de A. N. W. B. dit jaar naar een vaste ting bestaat, dat de eerste paar jaren het lijn de geheele provincie Friesland onder aantal personen, die vrijloten, niet groot handen zal nemen. za| zjjn> voornamelijk doordat de vrijstel- Voorts kwam ter sprake het feit, dat bij jjnoren wegens broederdienst zijn uitgebreid. Op den duur zullen er vermoedelijk weer meer vrijloten, althans wanneer het getal ingeschrevenen, dat gedurende een aantal Aangedrongen werd op verbreeding der ver- iaren belangrijk is toegenomen, ook in de harding in deze bochten. toekomst blijft stijgen. Medegedeeld werd, dat, op verzoek van De meeste gemeenten zijn met betrekking den afdeelingsconsul, Ged. Staten bij de tot de loting samengevoegd tot groepen, Iyug te Oudeschoot afsluitboomen hebben die 200 of meer ingeschrevenen tellen. Van de 1078 gemeenten zijn de 45 grootste zelfstandig gebleven. Al de overige zijn in gedeeld in 178 groepen. Elke groep wordt ten aanzien van de loting als een gemeente waar de naam geplaatst moet worden. Ook ten aanzien van mogelijke naams verandering zijn maatregelen getroffen om te voorkomen, dat iemand invloed op de rangschikking zou kunnen hebben. Er wordt thans geloot voor twee lich tingen, doch dit is een overgangstoestand. De loting voor de lichting 1930 dat is in het algemeen voor degenen, die on langs gekeurd zijn zal spoedig gevolgd worden door de beslissing, wie tot gewoon en wie tot buitengewoon dienstplichtige bestemd worden, en een paar maanden later wordt voor de gewone dienstplichtigen uitgemaakt, waarbij ze moeten dienen en wanneer ze moeten opkomen. De loting voor de lichting 1931 dient voor personen, die voor het meerendeel in 1911 geboren zijn en in Januari 1930 voor den dienstplicht worden ingeschreven. Voor deze lichting beeft de loting al zoo vroeg plaats, om de toekomstige dienstplichtigen er eenigszins van op de hoogte te brengen, of er voor hen belang in gelegen kan zijn, zich op te geven voor de vooroefeningen, die in October aanstaande beginnen. 1 Als de uitslag van de loting bekend is, deelingsconsul, den heer Titus Hoogslag, valt er voorlooplg nog weinig van te zeggen, die o. a. in zijn uitvoerig openingswoord, hoe ver het contingent zal loopen, daar onder instemming der aanwezigen, zijn niet alleen de inschrijving, doch ook de voorganger, den heer Jac. Marcus dank bracht voor hetgeen deze in den loop der jaren voor den bond had verricht. Hij herinnerde voorts aan den onlangs te Sneek gehouden propaganda-avond. Het re sultaat was doch voornamelijk door het daarop gevolgde huisbezoek dat 57 leden werden geworven. De Schuttevaer. Men deelt ons mede, dat de reddingboot de Schuttevaer, welke men zich herinneren zal uit de pogingen er de Oceaan mee over te steken, hier Donderdag of Vrijdag zal arriveeren, om het publiek de gelegenheid te geven haar te be zichtigen. Gewetensgeld. ILI L2 LL L Bij den inspecteur der directe belastingen |aan auen die er toe toewerkten, enz. 2e afd. alhier, is van een onbekende f 392.07 gewetensgeld ontvangen, wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting over vorige belastingjaren. Bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek le Afdeeling werd ontvangen f250. 'gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaal de belastingen. Ongelukken. Zondagavond is op den Boschdijk onder de gemeente Best de ongehuwde H. van der Wiel, die op de fiets was, door een auto, bestuurd door den heer M. uit Zeist, aan gereden. Van der Wiel viel met het hoofd op de steenen en is kort daarna overleden. De chauffeur beweert, dat hij v. d. W., die voor hem uitreed, niet heeft gezien, daar hij zijn licht getemperd had voor een fietser, die van den anderen kant kwam. Zondagnacht tusschen half één en één uut fietsten drie personen op de Laan van Ro zenburg! te Heemstede. Zij bemerkten niet, toen zij den weg overstaken, dat uit de rich ting Den Haag een auto naderde. De 34-ja- rige kellner H. C. van Donselaar uit de Rypperdastraat te Haarlem reed juist tegen den auto aan. In ernstigen toestand is hij naar het Sint Elisabethgasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was drie maan den gehuwd. Friesche Zwembond. Deze Zwembond houdt hier Woensdag 10 Juli in de Sneeker Zweminrichting z’n eerste wedstrijden. Opi het programma staan 50 M. schoolslag jongens en meisjes adspiranten, 100 M. schoolslag dames en heeren, beide om het kampioenschap F. Z. B., 5 X 50 M. estafette vrije slag Dames en Heeren, eveneens om het kampioenschap, 100 M. vrije slag Dames en Heeren. In de pauze een komisch zwemnummer en een nummer schoonspringen van den heer E. Biet uit Amsterdam; daarna waterpolo-wedstrijd van 2 Heerenploegen. Veel medailles enz. zijn beschikbaar gesteld. Bioscoopnieuws. DeAmicitia bioscoop heeft „Zo. en van één Moeder”. Richard Barthelmess heeft hierin de hoofdrol. In het Russische gezin van Mosher Turkeltaub zijn tweelingen, de broeders Nickolai en Schmoelka, die alleen door de kleur van het haar te onderscheiden zijn. Bij een pogrom wordt Schmoelka mishandeld en opgenomen door de drank zuchtige Hanscha Talinef, een verworpe- linge, die de jongen bij zich houdt. De rest van het gezin Turkeltaub trekt naar Amerika, 20 jaar later is Mosher een wel gesteld koopman, Nickolai heeft rechten gestudeerd en is rechter geworden. Wat moeder Turkeltaub echter angst inboezemt is zijn liefde voor Josie Drew, een slecht meisje. Als Nickolai ontdekt, dat Josie er een minnaar op nahoudt, maakt hij het uit, en niet lang daarna verlooft hij zich met de lieftallige Ada Berkowitz, de doch ter van zijn vaders compagnon. Ook Hanscha en Schmoelka zijn in New York aangeland, Hanscha sterft door drank misbruik, en Schmoelka, die onder de naam Jason Talinef opgevoed is, leert Josie Drew kennen. De twee verworpelingen sluiten een verbond, ze gaan samen wonen, er schijnt voor het eerst een zonnestraal in Jason’s leven door te dringen. Doch ook hij ontdekt dat Josie ontrouw is, hij smijt het meisje woedend tegen een muur, aan een spijker verwondt zij zich zoo, dat ze sterft. Jason wordt gearresteerd wegens moord met voorbedachten rade en Nickolai is z’n rechter, hij zal, hoewel hij dit niet weet, straks zijn broer tot de electrische stoel veroordeelen. Maar moeder Turkeltaub woont de zitting bij, zij voelt zich aange trokken tot Jason, en als zij Nickolai vóór houdt dat ook hij door Josie misleid is, is de rechter van Jason een pleiter voor den ongelukkige geworden en hij redf Jason’s leven, wiens verdere lot moeder Turkeltaub zich nu aantrekt. Schitterend is het spel van Barthelmess, die de dubbelrol van rechter en verdachte heeft en zich bewonderenswaardig van zijn taak kwijt in deze boeiende film. gezien den rechten weg, aanrijden. Beide jongens werden door de auto ge grepen en tegen den grond geslingerd, on danks de pogingen van den eigenaar, die aan het stuur zat, om den wagen op korten afstand tot staan te brengen. Een hunner bleek op slag gedood, ter wijl de tweede, die blijkbaar een zware hersenschudding had opgeloopen, in het ziekenhuis te Assen, waarheen hij direst was vervoerd, spoedig na aankomst overleed. De beide jongens, de 15-jarige Jan Feiken en de 18-jarige Fokke Houwen, zijn uit Groningen afkomstig. Een onderzoek is door de marechaussee en den burgemeester van Havelte onmiddel lijk ingeleid. Het contract in de metaal industrie. Naar het Volk meldt, hebben thans zoo goed als alle afdeelingen van den Alge- meenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond vergaderd over het contract in de metaal-industrie. De volledige uitslag staat nog niet vast, maar het blad verneemt, dat een zoo groot aantal afdeelingen zich tegen - LL'.L ide aanvaarding heeft uitgesproken, dat de den, eerst bij zijn dochter J. in Maassluis verwer ing van het ontwerp-contract reeds am Inln^ In DnHavrlnfvi am rvil i 1 rt vast staat. I L. Ct. De loting voor den dienstplicht. Men deelt ons het volgende mee Op Vrijdag 28 juni, ’s namiddags 2 uur, beschouwd. Elke gemeente, die met andere steld wegens diefstal van een bedrag groot Rolzaal op het Binnenhof te gemeenten is samengevoegd, zal daardoor ongev. f 12000, voor welken diefstal zij 's Gravenhage de loting voor den dienst- niet een afzonderlijk bepaald getal gewone zich thans te verantwoorden had. Twee jongens door een auto overreden en gedood. Zondag had de A. J. C. voor de Noor delijke provincies een zonnewendefeest op den Havelterberg belegd, ter gelegenheid waarvan het nieuw verworven terrein feeste lijk werd in bezit genomen. Helaas is dit heugelijk gebeuren op tra gische wijze beëindigd ten gevolge van een ongeluk, dat enkele der jongens trof, die per fiets naar huis gingen. Van de ongeveer 400 jo ’gens, die bijna alle per tram en trein wegtrokken, was, schrijft Het Volk, een 11 tal per fiets op j weg naar Groningen getogen. Niet ver van de Dieverbrug, waar het I gezelschap behoorlijk rechts van den weg rijdend in een vlug tempo voortpeddelde, raakte één der jongens met zijn voorwiel j blijkbaar in mul zand. Althans zijn voorwiel slingerde en mede door de nabijheid der tramrails, kwam hij te vallen tegen zijn naast hem rijdenden makker. Juist op dit oogenblik kwam de heer Koldewij uit Deven ter in vrij sntl, maar niet te snel tempo,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1929 | | pagina 2